m a KUNST CULTUUR Oxide Neutrino, braaf en gewelddadig Branco gaat niet altijd recht naar het hart Vertrouwde Dorrestijn-formule in duo-verpakking Lakenfeestje Carvajal: intrigerend en soms angstaanjagend 2 Trio Agog verwijst naar de toekomst bied- m Glazen Glorie vrijdag 24 mei 2002 Veelbelovend talent tussen gevestigde namen op elfde Drum Rhythm Foto: AP Photo/Daniel Smith Madonna op West End londen - Madonna maakte gis teravond haar West End-de buut met een hoofdrol in 'Up for grabs', een komedie van de Australische toneelschrijver Da vid Williamson. De 41-jarige zangeres en actrice kruipt in het stuk in de huid van Simone, een ambitieuze en gewiekste kunsthandelaar. Om op de Londense bühne te kunnen schitteren, liet Madonna zelfs een bijrolletje in de nieuwe Ja- jnes Bond-film schieten. Kunstbeurs in Voorschoten voorschoten - Kunstwerken, etnografica en bibliofiele boe ken zijn dit weekeinde te zien en te koop op de twaalfde Voor- schotense Particulierenkunst beurs in het Ambachts- en Bal juwhuis aan de Voorstraat. Er wordt werk aangeboden van Pierre Mantra, J.F.E. ten Kloos ter, Kees Andrea, Hannie Bal, Comeille en Anton Heyboer voor prijzen variërend van 4 tot 4000 euro. Vanavond is de beurs geopend van 20.30 tot 22.30 uur. Morgen van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang is gra tis. muziek recensie Ken Vos Concert Agog. Gezien 23/5, sociëteit De Burcht, Leiden. In plaats van de gebruikelijke, grotendeels akoestische jazz die de Burcht dit jaar presenteerde, was aan het eind van het sei zoen de beurt aan een bij uit stek elektrisch klinkende groep, het trio Agog. Vrijwel onge merkt heeft deze groep onder leiding van gitarist Frank Win- gold bijna tien jaar geprobeerd een soort democratische fusion te maken die weinig uitstaande heeft met wat gewoonlijk onder fusion wordt verstaan, namelijk een soort streng gereguleerde rock met van veel synthesizer geluiden voorziene, snelle im provisaties. Agog maakt wel uitgebreid ge bruik van het rock- en jazzvoca- bulaire, maar weet ook dat een vormigheid en voorspelbaar heid de creatieve muziekimpul- sen de das omdoen. Dus heb ben basgitarist Mark Haanstra en drummer Joost Lijbaart - zo als ook bij het Yuri Honing Trio, weer een toonbeeld van melo disch evenwicht - een vrije rol in het samenspel. Haanstra kan net zo goed de melodische agenda bepalen als Wmgold. Opvallend is dat de gitarist dui delijke ideeën heeft over on dubbelzinnigheid in de rolver deling, dat wil zeggen dat de uitgangspunten in het oog ge houden moeten worden. Agog speelt dan ook opvallend strak en de musici weten elkaar blin delings aan te voelen. Agog, dat kort geleden de ge slaagde cd 'Shortcut to Detours' uitbracht, speelde daar natuur lijk veel nummers van, maar Wingold had ook al nieuwe stukken te bieden. Vergeleken met de cd klonk Agog meer ontspannen, ondanks het feit dat er van optimale akoestiek geen sprake was. Indrukwek kend was, behalve de precisie in het spel, hoe moeiteloos complexe overgangen in rit miek of thema's werden opge vangen. Wingold is een gitarist die van veel rock-, jazz- en klas sieke technieken op de hoogte is en kan daar ook gebruik van maken zonder zich te verliezen in onnodig vuurwerk. Daar naast waren er de heavy metal- verwijzingen in 'Die 3 Stock- werke des Wunders', maar de muziek van Agog bleef groten deels aangenaam onorthodox. Het laatste Burcht-concert van dit seizoen was misschien wel een verwijzing naar de toe komst van de jazz in Neder land. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Cirkels' van en door Hans Dorrestijn en Martin van Dijk. Gezien: 23/5, schouwburg, Leiden. Van onbeholpenheid kunst en je handelsmerk maken. Daar komt elk programma van Hans Dorrestijn in feite op neer. Als tekstschrijver verstaat hij zijn vak. Maar als uitvoerend artiest staat hij nog altijd even onbe holpen op het podium als jaren geleden. In zekere zin is er eni ge vooruitgang geboekt. Door het contrast met de vrolijke aanwezigheid van pianist Mar tin van Dijk dreigt er bij Dorres tijn zelfs iets van speelplezier door al die kommer en kwel heen te breken. Kennelijk voelt hij zich in deze duo-presentatie op zijn gemak. Relatief natuur lijk, want hij blijft een schuch tere podiumverschijning. Al dat gestuntel is nooit een pose ge weest. Dat zijn eigen pianistieke vaar digheden beperkt zijn, heeft Dorrestijn gelukkig erkend. Vroeger, als solist, zat hij de he le avond zelf aan de piano. Slechts tweemaal neemt hij nu nog zelf aan de vleugel plaats. Het echte werk laat hij - terecht - over aan een uitstekend vak man als Van Dijk. Dat tilt het geheel op een ander plan. Van Dijk mag echter ook zelf het een en ander zingen en zelfs een tekstje voordragen. Een handige zet van Dorrestijn, want op zulke momenten is ook Van Dijk de goedwillende amateur. Aldus wordt het beeld van goedbedoelde kneuterig heid veiliggesteld. Het is de ver trouwde Dorrestijn-formule, maar dan nu in duo-verpak- king. Onder het motto 'hebben we dat alvast maar gehad' mogen we al na vijf minuten meezin gen. De zaal laat het zich geen tweemaal zeggen. Men reageert gretig. Je vindt een typisch Dor- restijn-programma óf heel leuk of niets aan - iets daar tussen in bestaat in dit geval niet. Voor de liefhebbers valt er gelukkig veel te genieten, want er pas seert weer heel wat (komisch verwerkt) leed de revue. „Ik moet het nu eenmaal hebben van tegenslag en ellende", zegt Dorrestijn ten overvloede. Naast leed zijn er natuurlijk ook weer volop de onzinverhalen, zoals de spreekbeurt over de vegetarische krokodil die aardig is en 'echte' tranen huilt. Of het konijnenlied, waarin een konijn de hazen discrimineert. Een enkele keer moet e< voelige snaar worden Dorrestijn zingt een liel collega-tekstschrijver Chrispijn. Martin van speelt zwierig, Herman Veen zong het indertijc welluidend en gevoelig, D tijn doet piepend en ki zijn uiterste best. Het resultaat is (in de wo van een oude LP) 'mooi v lijkheid'. te or muziek recensie Susanne Lammers Concert. Christina Branco. Met Custódio Castelo (portugese gitaar), Miguel Carvalhinho (klassiek gitaar), Alexandre Silva (gitaar) en Fernando Maia (basgitaar). Gehoord: 23/5, Stadsgehoorzaal, Leiden. De stem is drie maten groter dan het meisje. Zo frêle als Christina Branco oogt, zo over weldigend is haar stem. Hij zweeft als een wolk om haar heen; warm, diep donker, ver rassend hoog en vooral heel krachtig. Het is absoluut een genot om naar die stem te luis teren. De Portugese Branco wordt geassocieerd mot de fa do, maar eigenlijk is er veel meer aan de hand. Ze wordt begeleid door een op-en-top Portugese band, waarin de elf- snarige Portugese gitaar van haar echtgenoot Custódio Cas telo de belangrijkste factor is, maar likjes chique jazz, scheut jes intelligente pop en een vleugje onbenoembaar univer salisme hebben een plekje ver overd in de arrangementen. De term fado is te beperkt voor Branco. Branco houdt vooral van ernsti ge liedjes. Ze zingt veel somber en dramatisch getoonzette poë zie op melodieën die bepaald niet eenvoudig zijn en van zo wel uitvoerende als luisteraar veel concentratie vergen. Die liedjes zijn altijd knap, maar ze gaan niet altijd recht naar het hart. Ook al blijft het genoegen soms beperkt tot cerebraal be wonderen, gisteravond viel er ook veel simpelweg te genieten. Bij wijze van verrassing zong Branco drie nieuwe Slauerhoff- fado's, die wegens tijdgebrek destijds niet op de plaat gezet waren, en een beeldschone 'ou de bekende' van dezelfde dich ter. Het onbekommerde tempo in de ode aan de taal - over woorden die ons kussen kun nen - brengt Branco tot grote expressiviteit en haar begelei ders maken van elke frase een afzonderlijk klein liedje. De on derstroom van melancholie in de Slauerhoff-fado's krijgt extra diepte door het vrolijke ritme en het subtiele accent van de speelse luchtbelletjes die de gi taren toevoegen, versterkt het effect. Een andere verrassing waren de voorproefjes van haar komende cd 'Nu' (Naakt), met Portugese erotische gedichten. De meeste liederen die Branco zingt zijn van de hand van haar man, Castelo, die vooral de dramati sche kracht van haar stem uit buit. Maar in het schattige Bra ziliaanse liefdesliedje van gita rist Carvalhinho laat ze horen dat ze het verleiden minstens zo goed beheerst. Toch is het in de oeroude fado 'Barco Negro'j dat alle aspecten aan de orde komen. Heel vrij swingend, en betoverend wellustig laat ze haar stem gaan op een magi straal arrangement. Een warme golf van humor en liefde voor de muziek. kijken? Doordat Carvajal bij veel personages het gezicht weglaat, vallen hun emoties en intenties niet af te lezen. De kij ker wordt gedwongen dit voor zichzelf in te vullen. Maar helemaal open laat Carva jal het niet. De kunstenares, van oorsprong Chileense met werk in De Lakenhal en musea in Santiago, bouwt door haar keu ze van attributen een geladen spanning op. Gordijnen en dra perieën verhullen en verbergen. Ze creëren mysterie, maar ook geborgenheid. Op de naakte buik en borsten van de liggende vrouw heeft Carvajal een fijn bloemmotief geschilderd. Een doorzichtige sluier bedekt haar ogen. Een andere vrouw draagt niets behalve een paar kuithoge laarzen. De rode achtergrond waartegen de gebeurtenissen zich in veel schilderijen afspe len, versterkt de broeierige sfeer. Een sfeer van onderhuid se driften, openlijke lust en ver langen. Carvajal plukt haar vrouwen uit alle tijden en kunststromingen. Bijvoorbeeld uit de Japanse kunst (geisha-achtig), uit de kunst van de vroege Renaissan ce (kaal gezicht, kleine n de Gouden Eeuw (statig j met grote jurk en sieradf de Rococo (mollig naai zeer banke huid). Door ijr studeren hoe mannelijke I n> makers vrouwen door d( [n wen heen hebben afge lai probeert Carvajal te dooi 8 den hoe mannen vrouweian Maar ze plaatst deze vrong in haar eigen beeldtaal. Z selt realistische met sum t sche vormen af. De enfel schildert ze minutieus. E dere keer beperkt ze zich h grote lijn. Ua Ook zet ze de beeldtaal v< dere kunstenaars emaasi kubistische achtergrond lijkt op een Picasso. Een en een glas in de stijl van guin of Van Gogh. De gezi v ze mannen doen denkei gj werk van Magritte. Toch is deze mix van gel g en eigen elementen geen j ge. Het is een coherente taC worden waarmee Carvajajfj verhaal vertelt. Haar vfji over het spanningsveld v|| erotiek. Het werk van lwjj Carvajal is intrigerend enp maar soms angstaanjagenlf door Richard Stekelenburg Amsterdam - Voor de elfde keer heeft dit weekeinde in Amster dam het Festival Drum Rhythm plaats - zeg maar: dé verzamel- markt voor hedendaagse dansba re muziek. Net al vorig jaar heeft het festival zijn vier tenten van daag en morgen opgeslagen op de kop van het Java-eiland achter het Centraal Station. Naast gerenommeerde namen als Macy Gray, De La Soul, Lamb en Wyclef Jean zijn er dit jaar optredens van veelbelovend jong talent als het Britse duo Oxide Neutrino (van 21.15 tot 22.15 uur op het Krypton-podi- um) en de Cubaans/Franse groep Orishas (vanavond van 21.00 tot 22.15 uur in de Neon- tent). Geruchten over gewelddadige optredens met diverse schietin cidenten zijn het Britse duo Oxi de Neutrino al op indrukwek kende wijze vooruitgesneld. Het tweetal maakt dan ook deel uit van het Londense collectief So Solid Crew, zeg maar dé gang- starappers van de Britse hoofd stad. In Engeland zelf zijn tijde lijk alle optredens van het duo afgelast Geen zaaleigenaar die het meer aandurft. En anders steekt de politie er wel een stok je voor. Voor wie de verhalen wil gelo ven, wordt de geweldsgolf die de Amerikaanse rapscene tot voor kort beheerste (east coast versus west coast) dezer dagen dunne tjes over gedaan in Engeland. Met So Solid Crew voorop. Maar wie Oxide Neutrino, ofWel Alex Rivers (19) en Mark Oseitu tu (19) in de lobby van het Am sterdamse Hotel Americain ont moet, ziet twee tamelijk on schuldig ogende jongetjes zit ten. „Dat hele geweldsgedoe is vre- Volgende maand wordt in Al- mere voor het eerst het culture le festival Intercultura gehou den. Het is de bedoeling dat het evenement van drie weken voortaan elk jaar plaatsvindt. De eerste editie is volledig ge wijd aan de Tsjechische cul tuur. Het aanbod loopt uiteen van een expositie van glas kunst, vioolconcerten en sprookjes uit Tsjechië tot een debat tussen Tsjechische regis seurs. Daarnaast zijn er voor stellingen van de film Wild Bees', winnaar van de VPRO- award tijdens het Rotterdamse filmfestival, en een opvoering van het toneelstuk 'Kraai' van Franz Kafka, Het festival be steedt ook uitgebreid aandacht aan de autocidtuur van Tsje chië. Op 9 juni is er een Tsjechi sche Old Timer Dag en er is een expositie van Skoda's. In Almere dus Drie weken ach- In Leiden zijn de Lakenfeesten dit jaar tot op het bot uitge kleed. Geen concerten meer, geen kunstmarkt, geen schil derwedstrijd en geen VSB Avondspektakel meer. Het straatmuzikantenfestival De Gouden Pet is op het nippertje gered, en ook de Lakenmarkt, Drakenbootraces en het Culi nair Festival gaan nog door. Maar de Lakenfeesten zijn wel van een tiendaags evenement gereduceerd tot een Lakenfeest je dat slechts een lang weekend duurt. Desondanks noemt het nieuwe college van B en W het huidige evenementenbeleid 'uitstekend'. Ik dacht het niet Zelfs in een gemeente als Noordwijk (nog geen 25.000 inwoners) valt deze zomer meer te beleven (Opera aan Zee, Schilderfestival, Straattheaterfestival) dan in Leiden. Uit het nieuwe collegeprogram ma blijkt dat ook het Leidse college wel beseft dat grote eve nementen (zoals de Lakenfees ten en Leidens Ontzet) 'niet zonder structurele steun van de gemeente kunnen voortbe staan'. Om die reden komt er een evenementen- ■w fonds. Tussen 2003 en 2006 is er 1,25 mi euro beschikbaar voor stat feesten. Voor de eerste fase van de turele poort van Leiden' (o ving Lammermarkt), wem der uitbreiding van De La hal, trekt het college 6,25 ji joen uit. In de vorige collq riode werd hiervoor al 4,5 joen euro opzij gezet. Het collegeprogramma isi heel duidelijk over de vieri van de vierhonderdste geb tedag van Rembrandt in 2C Die wordt groots gevierd ei krijgt internationale uitstj ling. Maar dan is het wel[ daan met de nieuwe belek voornemens op cultureel p Over andere financiële im\ el sen voor cultuur en kunst ni collegeprogramma zo held als glas. Matglas, wel te ve p staan. Van hooggestemdej tieke idealen op dit gebied ven B en W ook geen blijk, 1( wordt er wel een nieuwe a tuurnota aangekondigd. n Net als in de vorige college, j riode zijn de belangrijkste t speerpunten en prioriteitei v cultureel gebied geïntegree a de plannen voor ontwikke Z) van het Aalmarkt- en Lam tl marktgebied. Het collegepi gramma spreekt in die zin 0 nodige ambitie uit. Het is ,e dat, na jarenlange pleidoo voor een ruimhartiger kun leid, een brede steun lijkt b staan voor een duidelijk ci rele component in twee va belangrijkste plannen die extra impuls moeten geven de historische binnenstad i Leiden. Dat uitgangspunt de komende vier jaar nieu 8 kansen voor uitbreiding vi Lakenhal, een tweede zaal de Stadsgehoorzaal en een J', nieuw LVC. sf Over nieuwe cultuurplann wordt niet gerept in het col17 programma. Maar wat zoiIE we zeuren zolang de oude, u' op zijn. Het zou toch heel zijn als cultuurwethouder 10 Pechteld de komende vier jai uitvoert wat hij de afgelop, vier jaar al heeft be- loofd. B£ af JAN RIJSDAM AD VAN KAAM beeldende kunst recensie Esther Barfoot Expositie: 'All my life I gave you nothing and you still ask for more', schilderijen van Nicole Carvajal. Prijzen: 950 tot 2300 euro. Te zien: t/m 29 mei, wo-vr 12-18, za 10-17, zo 13-17 uur, galerie Zóne, Nieuwstraat 17b, Leiden. muziekbladen als NME en The Face - dan eindelijk de Engelse grens over. De muziek valt nog best te omschrijven als 'heel on rustige hiphop' - het heeft in vloeden van 2 step, jungle en garagehouse. Die teksten? Niet meer dan een beetje getto spe len. Maar dan wel door een heel getalenteerde rapper en een dj met een heel aanstekelijke beat. En gewelddadig? Er is nog een schietincident, en wel met een heel apart verhaal eromheen. Het nummer 'Rap dis (U can't stop this sh**t)' gaat daar over - waarin Neutrino de regels zingt: 'I shoot myself in the leg becau se I'm fucking crazy like that'. Neutrino:Ah, dat was weer zo iets. Ik was betrokken bij een vechtpartijtje. En daar werd bij geschoten, ja. Dat gebeurt in Zuid-Londen. En ik werd ge raakt in mijn been. Maar ook dat is vreselijk opgeblazen in de pers. Alleen omdat we toen net bekend aan 't worden waren. Hoe vaak worden er geen men sen in hun been geschoten, waar je niks van hoort? De pers heeft gesuggereerd dat ik - als publiciteitsstunt! - mezelf in mijn been had geschoten. Wie verzint in Godsnaam zoiets? Het is te belachelijk. Daar gaat die regel in dat nummer over. Wij zijn niet gewelddadig. Wre schrij ven wél over wat er op straat ge beurt. En daar gebeurt wel eens wat gewelddadigs, natuurlijk." Intussen gaat het met de carri ère van de twee als een komeet. Op school kon geen van beiden meekomen. Niet omdat ze daar voor te weinig hersens hebben, maar omdat ze moeite hebben met mensen die hun de les wil len lezen (Neutrino) en omdat ze zich verveelden bij wiskunde (Oxide). Dus richtten ze zich al lebei op hun muziek, in de over tuiging dat ze verder zou hel pen. Tot zover lijkt die opzet ge lukt. In die zin hebben Oxide Neutrino een hiphopverhaal uit het boekje geschreven. den haag - Terwijl de glazenwasser de buitenramen een beurt geeft, zet een medewerker van het Haags Gemeentemuseum een van de glazen topstukken, die hier tot 22 september te zien zijn, op zijn plek. De expositie 'De Glazen Glorie' toont de verscheidenheid aan produc tieprocessen en versieringstechnieken in glas zoals die door de eeu wen heen zijn gebruikt en de artistieke uitgangspunten die eraan ten grondslag liggen. Aanleiding is het 32ste congres van de Amerikaanse 'Glass Art Society' in Amsterdam. Foto: WFA/Frank van Rossum Het zijn erotische beelden, maar ook bedreigend, die Nico le Carvajal schildert. In 'Onver wacht bezoek' ligt een vrouw naakt op bed. In de deurope ning staan twee mannen zon der gezichten gekleed in zwarte kostuums. In 'De leerlinge' maakt een vrouw zich op voor de spiegel. Ze is ook naald. Half verscholen achter een dik gor dijn staat opnieuw een gezicht- loze man te kijken. Het proces van kijken en beke ken worden, houdt Nicole Car vajal bezig. Tussen mannen en vrouwen, maar ook tussen kun stenaar en model. Wat gebeurt er? Wat zien we? Wat voelen we? Wat dwingt ons te blijven Oxide Neu trino: niet meer dan een beetje getto spelen. Foto: GPD/Lex van Rossen selijk overdreven", zegt Neutri no. Hij is de vraag niet eens moe. Hij weet dat hij 'm krijgt, steeds weer. Tijdens een optre den in Londen was er dat schietincident. „Maar dat was buiten! Terwijl wij binnen aan het optreden waren. Het had echt niks met ons van doen. Het had waarschijnlijk met het ge drang voor de deur te maken." Oxide: „Vind jij ons gewelddadig dan?" Nederland, of beter gezegd Eu ropa heeft sinds kort kennis kunnen maken met de muziek van Oxide Neutrino. Vorige maand ging het album 'Execute' - reeds lang bejubeld door Britse

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18