Onderzoek naar verplaatsing markt DUIN BOLLENSTREEK LPF twijfelt nog over toekomst vliegkamp Valkenburg 1<- Vlinders van harte welkom in Katwijk Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR 22 00 BEL 071-5128030 Vrees voor bebouwing Blekerij s; Menselijke keten op and tegen polarisatie Van modern naar klassiek Veel minder inbraken in Duin- en Bollenstreek reiding zone parkeerschijf mijk - Parkeren voor de aan de Albert Verwey- n de Prins Bernhard- Jn Noordwijk is vanaf 1 §i maar maximaal twee jelijk. Vooruitlopend op sering van het parkeer- |plan is besloten om de r een parkeerschijf no- jiet deze twee straten uit Ken. Die maatregel is ge- T, omdat het geringe aan- >erplaatsen vaak wor- •t door bewoners en personeel (en in de zo- n )k door toeristen), waar- ISM' [anten liier hun auto J niet kwijt kunnen. door Peter Groenendijk valkenburg - De Lijst Pim Fortuyn, sinds vorige week de tweede partij van Nederland, twijfelt over de vraag of vliegkamp Valkenburg open moet blij ven of niet. De fractie heeft nog geen officieel standpunt ingenomen, maar LPF-Kamerleden uit de Leidse regio zijn in principe voor bebouwing. Het standpunt van de LPF zal waar schijnlijk de doorslaggevende factor zijn in de discussie rond de toekomst van het marinevliegkamp. De PvdA is voor woningbouw, CDA en WD laten weten nog altijd tegen bebouwing te zijn, net als de kleine christelijke par tijen. Groenlinks en de SP staan aan de zijde van de PvdA en vinden dat de situatie op de Leidse woningmarkt noopt tot bebouwing. Wanneer de LPF eenzelfde standpunt inneemt, is een nipte Kamermeerderheid (77 ze tels) voor bebouwing op de basis. Het Leidse Kamerlid Ton Alblas is 'in principe' voor woningbouw op het vliegkamp. „Ik moet het dossier nog bekijken, maar bebouwing lijkt mij geen slecht idee. Anders zou het toch wel eens tot bebouwing van de Grote Polder kunnen komen en dat zou ik bijzonder betreuren. Wij als fractie hebben nog geen standpunt gevormd, maar op persoonlijke titel zeg ik: be bouwing is de logische optie." Ook LPF'er Gerard van As uit Alphen aan den Rijn voelt veel voor bebou wing. Ook hij spreekt nog slechts op persoonlijke titel en niet namens de LPF-fractie. „Valkenburg lijkt mij een prima locatie voor woningbouw", zegt Van As. „Ik kan de hele kwestie nog niet overzien, omdat ik de argumen ten voor openhouden nog niet goed ken. Wellicht overtuigen die mij nog in een later stadium. Maar puur pla nologisch ligt het natuurlijk voor de hand: je kan de problemen in de Leid se regio in een klap oplossen, zonder het Groene Hart aan te tasten. Ik ben benieuwd naar de argumenten van CDA en WD." Van As vindt dat de LPF 'als een speer' een standpunt moet innemen inzake belangrijke kwesties als Valkenburg. Wanneer de fractie over het onder werp spreekt, is niet bekend. De LPF- fractiewoordvoerder is al enkele da gen telefonisch onbereikbaar, net als het partijkantoor in Rotterdam. u^delen langs f ouwen bij zee K- De Katwijkse wijkver- Noord/Noord-Oost or- ;rt morgen een wandel- jngs gebouwen en voor- i in Katwijk die met de maken hebben. Zo gaat te langs het Katwijks Mu lle Vuurbaak en de jdie een open dag houdt, dt langs beelden ge- die met de zee te ma- iben. De tocht begint [tien en elf uur 's mor de wijkvereniging aan Borgerstraat 58 in Kat- eelname kost een euro h jaarvoor staat na afloop aftig of fris klaar. in 15? ar lat 'pjtie pakt helers op ew Vedi wijk - Twee mannen uit wijk en Hilversum zijn itend opgepakt op een rplaats langs de Rand- worden verdacht van jen van inbraken in be- maar ook van het helen leren. Het duo, respec- k23 en 29 jaar oud, haal- le parkeerplaats prijs- en aartjes uit kleding toen agenten toevallig langsre- het huisadres van een mannen werd nog een ;e Noordwijker aange- ho «del advocaat If wijk verkocht De belastingdeur - ir R. Kreugel heeft giste- kantoorinventaris van |'ocaten^antoor M. t aan de Rijnstraat in Kat- eu^ irkocht. Dat gebeurde in :ht van de Belasting- Particuliere Ondeme- I n in Leiden. Naast de -e ifspullen werd een com- m aquarium verkocht. lenkomst werd bezocht ^fwintig mensen. reden van de executie- ^ni' ip was, wilde de belas- te.r' inst vanmorgen niet zeg- 111 engst wilde het kantoor Rijnstraat al enige tijd n. Het huis achter het r waarin hij heeft ge- I, is verkocht. a rocaat woont met zijn fa il België. In Katwijk was naar een kleinere rruimte. Hengst opende kar een tweede kantoor e ,v sendaal. Hij was vanmor- et bereikbaar voor com- SStf Losgelaten vlinders in de tuin van het Zeehospitium in Katwijk. Het overgrote deel vertrok snel richting duinen, anderen lieten zich nog even bewonderen door de kinderen. Foto: Dick Hogewoning door Dorine van Kesteren katwijk - Er is fantasie bij nodig om je de wat kale vlakte op het terrein van het Rijnlands Zee hospitium voor te stellen als een weelderig begroeide vlindertuin. Maar het komt goed, daar zijn ze bij het Zeehospitium en de Vlinderstichting van overtuigd. Over een paar maanden staat de tuin vol bloemen en planten en vliegen overal vlinders rond. Gisteren werd de vlindertuin of ficieel geopend. Het VSB Fonds en de Vlinder stichting zijn twee landelijke or ganisaties die zorginstellingen een gratis vlindertuin aanbie den. Zo'n tuin heeft volgens hen een tweeledig doel: de leefom geving van de bewoners van de zorginstelling wordt mooier en tegelijk krijgen vlinders een vei lig toevluchtsoord. Dat leek het Zeehospitium wel wat en een jaar geleden diende het een aanvraag in. „Die aanvraag werd gehono reerd en twee weken geleden zijn ze de tuin komen aanleg gen", vertelt Bert van den Drie- schen, hoofd van de sector dag besteding in het Zeehospitium. De aanleg van de vlindertuin is in handen van de Vlinderstich ting. Dat gebeurt via een vast stra mien: er is één ontwerp voor al le zorginstellingen. Het is de be doeling dat zoveel mogelijk vlin ders de tuin uitkiezen om te ver blijven, dus in de borders ko men planten en bloemen die een grote aantrekkingskracht op hen uitoefenen. Volgens Van den Drieschen is de tuin geschikt voor zowel pas sief als actief gebruik. „Het is leuk voor de bewoners om er gewoon even te zitten en rond te kijken, maar ook om mee te helpen bij het onderhoud." Ook voor leerlingen van de Christelijke Opleidingsschool is er een rol bij het onderhoud. Zij zullen regelmatig in de tuin te vinden zijn om te spitten en te harken. Daar zit ook een educa tief tintje aan, want de kinderen moeten kijken hoe het gesteld is met de vlinderpopulatie. Van den Drieschen: „Zij onderzoe ken hoeveel vlinders er rond vliegen en of er soms ook eitjes, poppen en rupsen zijn." Bij de opening onthulden twee bewoners van het Zeehospitium een bordje in de tuin. Daarop staat geschreven dat sponsor VSB Bank hoopt dat verschillen de groepen van mensen gaan genieten van de vlinderwereld. Speciaal voor de opening had het Zeehospitium vijftig kool witjes 'besteld' bij de Vlinder stichting. Twee leerlingen van de Opleidingsschool mochten de vlinders loslaten. Dat was een spannend moment. Zouden zij blijven hangen in de vlindertuin? Of zouden ze met een weer vertrekken? Een enkel koolwitje streek neer op de hand van een kind, maar de meeste vonden de speciaal voor hen ge reserveerde tuin duidelijk niet de moeite waard en verdwenen in één keer in de duinen. Toch liet de vertegenwoordig ster van de Vlinderstichting die de koolwitjes kwam brengen, de moed niet zakken. „Over een poosje groeit en bloeit alles in deze tuin. Er zullen ontzettend veel vlinders op af komen. En dat is maar goed ook, want Ne derland heeft niet meer zoveel plaatsen die geschikt zijn voor vlinders." katwijk - Voor bewoners van de Noordwijkerweg verandert er veel met de bouw van een villa park op de Blekerij in Katwijk aan den Rijn. Op het gebied, dat nu grotendeels groen is, komen circa zestig vrijstaande en twee- onder-een-kapwoningen. Op de smalle Noordwijkerweg zijn ze bang voor veel verkeersdrukte. De bewoners vrezen dat vervol gens uit hun laan bomen moe ten verdwijnen om de auto's meer ruimte te geven. Al bij de eerste plannen voor be bouwing op de Blekerij liet de Noordwijkerweg van zich horen. Verschillende bewoners dien den bezwaarschriften in tegen het ontwerp bestemmingsplan, waarin de gemeente de huizen bouw en de komst van een nieuwe begraafplaats mogelijk maakt. Deze week zetten enkele van hen aan de Katwijkse politi ci de bezwaren uiteen. „Het is nu al druk op de Noord wijkerweg. Als straks ook het verkeer naar de Blekerij erover heen moet, staat het binnen de kortste keren vast", verwoordt H. Kruijt. Hij is bewoner en voorzitter van de stichting Shock, die de karakteristiek van het Rijndorp in het oog houdt. „Dan ontkom je er niet aan om bomen te kappen. Terwijl enke le jaren geleden tachtig procent van de bewoners zich daar te gen uitsprak." Hij vreest ook voor onveilige situaties in de Rijnstraat, waar de Noordwijker weg op uitkomt. Bewoner Van der Ven, die pal tegenover de toegang naar de nieuwe wijk woont, ziet zijn uit zicht en privacy verloren gaan door de komst van een dubbel woonhuis. De architect en pro jectontwikkelaar vinden dat een mooi accent voor de entree. Maar Van der Ven maakt zich zorgen over de koplampen die straks zijn huis binnen schijnen. Ook de veiligheid van spelende kinderen komt in het gedrang met de verwachte extra ver keersdrukte. De klagers kregen bij de hoorzit ting steun van Bakens Verzetten Katwijk. Fractievoorzitter Jans- sens heeft vraagtekens bij de stelling dat de bouwplannen stedenbouwkundig aanvaard baar zijn. Zwaan van Protestants Christelijk Katwijk vraagt zich af of er wel behoefte is aan de dure huizen, gezien de problemen om die te slijten in de Zanderij. Andere politici hebben weinig kritiek op de nieuwe bestem ming voor de Blekerij. Wel op pert Gemeentebelangen of de ontsluiting voor de wijk aan de andere kant mogelijk is, bij het fietspad naar de Konmar. De Katwijkse Ontwikkelings maatschappij, verantwoordelijk voor de plannen, betreurt het aanhoudende verzet. Want hoe wel iedereen fijn wil wonen, wil niemand bebouwing in zijn achtertuin, meent directeur L GuijL Bovendien is de KOM volgens hem de klagers al een stuk tege moet gekomen. Het aantal hui zen is teruggebracht en de villa wijk is ruim en groen van opzet, met veel water. mjK - De Stichting Blue injn de Stichting tegen zin- D geweld vormen morgen- 2ej ig op het strand in Noord- 1, een menselijke keten van id'. Zij roepen daarmee ie- op een einde te maken g Ie 'polarisatie', waarvan te de dood van Pim Fortuyn 11 istige mate sprake is', ja ütiatief voor het vormen di en 'kustlijn voor vrede en re onie' is een week geleden r ien door Blue Sky. Deze s ng komt uit het Zeeuwse urg en is begin dit jaar in ven geroepen. „We willen schilligheid en individuali- in de maatschappij te- an. Het idee om daaraan gaan doen, is ontstaan na ïslagen in Amerika op 11 einber. De samenleving is Hen behoorlijk veranderd, ie in kijken anders tegen el- el aan. Er zijn spanningen b#an, die ten koste zijn ge in van de solidariteit", aldus Ivoerder Ruud van der lanning is volgens hem al- log maar toegenomen na d ord op Fortuyn. „We heb- Di is de afgelopen weken af- i#gd welke ludieke actie we rifn kunnen voeren tegen die polarisatie. Uiteindelijk is het idee van deze menselijke ke ten spontaan uit de lucht ko men vallen. Het is een gebaar om te laten zien dat het ook an ders kan. Niet lullen, maar de handen ineen slaan. Het liefst hadden we een lijn gevormd van Hoek van Holland tot IJmuiden, maar de voorbereidingstijd bleek daarvoor te kort. Daarom hebben we gekozen voor Noordwijk. Waarom? Ik ben ge boren in Oud Ade, dus ik ken hier de weg. Bovendien ligt Noordwijk halverwege Hoek van Holland en IJmuiden." Hoeveel mensen morgen aan de actie deelnemen is niet bekend. „De Stichting tegen zinloos ge weld liet meteen weten ook mee te doen. We hebben goede hoop dat het daar niet bij blijft. Ieder een die wil, kan zich aansluiten. Trouwens, een Amerikaanse or ganisatie wil ook zoiets op touw zetten tijdens de herdenking van de aanslagen op 11 septem ber en is waarschijnlijk ook morgen aanwezig." De actievoerders verzamelen zich om één uur op de Koningin Astrid Boulevard ter hoogte van Hotel Huis ter Duin. Een uur la ter wordt op het strand de keten gevormd. noordwijk - De verbouwing van de Hotels van Oranje in Noordwijk is bijna afgerond. „Het is een kwestie van afwerken", zegt directeur J. Liet- hof over de ingrijpende veranderingen, die de gebouwen een heel ander aanzien geven. Een groot aantal kamers is vergroot doordat de balkons erbij zijn getrokken. Op de begane grond zijn betonnen pilaren verrezen, een zogeheten 'colonade'. Bovendien worden de terrassen vergroot. „Van modern zijn we naar klassiek gegaan."Foto: Wim Dijkman duin- en bollenstreek - Het aantal inbraken in de Duin- en Bollenstreek ligt de eerste vier maanden van dit jaar een stuk lager dan in dezelfde periode vorig jaar. In 2001 werd 196 keer aangifte gedaan, dit jaar werden 101 inbraken gemeld. Het aantal geweldsdelicten bleef ongeveer gelijk, terwijl er vaker in auto's werd ingebroken dan in 2001. De politie is over het algemeen tevreden over het resultaat van haar inspanningen. Na onderzoek in samenwerking met de politie Kennemerland zijn 120 inbraken uit 2001 opge lost en een groot aantal daders is aangehouden. Het Politie keurmerk Veilig Wonen - de in braakwerende aanpassingen aan deuren en ramen, hang- en sluitwerk - heeft volgens De Groot ook invloed gehad. In nieuwbouwwijken, die volgens het keurmerk worden beveiligd, is het aantal inbraken een tiende van het gemiddelde aantal. Vooral in Hillegom, Lisse en Voorhout is er minder geweld geweest op straat. De politie vermoedt dat een serie aanhou dingen in 2001 daar een oorzaak van is. In 2001 werd er 74 keer aangifte gedaan, dit jaar was dat 51 keer. In Noordwijk en Noord - wijkerhout bleef het aantal on geveer gelijk - iets boven de 90 - terwijl de politie in Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg 73 keer melding kreeg van geweld. Dat is twaalf meer dan vorig jaar. Om het geweld op straat terug te dringen, houdt de politie toe zicht in de uitgaansgebieden op de kritieke tijdstippen. De slui tingstijden van de horecagele genheden worden gecontro leerd en er is geregeld contact met horecapersoneel en uit gaanspubliek Vorig jaar verscheen het resul taat van een onderzoek onder de bevolking, waaruit bleek dat het gevoel van onveiligheid is toegenomen. Volgens De Groot is dat een lastig begrip. „Mensen kunnen zich onveilig voelen, terwijl de objectieve cijfers iets heel anders zeggen. Iemands gevoel kun je niet zomaar ver anderen." In de streek is vaker ingebroken in auto's dan het vorige jaar. Een directe oorzaak daarvoor is niet aan te wijzen, zegt de poli tie. Mensen laten nog wel te vaak waardevolle spuflen in hun auto achter. De politie hoopt dat voorlichting kan helpen, en gaat onderzoeken of er plaatsen zijn aan te wijzen waar auto-inbra ken meer voorkomen dan el ders. Het aantal verkeersongevallen is ongeveer gelijk gebleven in ver gelijking met de eerste vier maanden van vorig jaar. Van Northgohal naar Lüschenterrein in Noordwijk Jan Preenen noordwijk - Noordwijk wil op korte termijn weten of de week markt kan worden verplaatst naar het Lüschenterrein achter de Kerkstraat. De gemeente laat daarom door ambtenaren of een extern bureau een onderzoek uit voeren. De belangrijkste vraag die daarbij aan de orde komt, is of in dit gebied parkeerproble men ontstaan zolang er nog geen parkeergarage is. Op dit moment staan de marktkooplieden nog bij de Northgohal. Ondernemers in Noordwijk- Binnen dringen er al vele jaren op aan om de markt naar het centrum te halen. De winkeliers verwachten dat het de aantrek kingskracht in het hart van het dorp vergroot. Of zoals de nieu we wethouder van economische zaken, Bamhoom, opmerkt: „Als de mensen gewend zijn om op donderdag naar de markt in het centrum te komen, zullen ze op andere dagen van de week ook sneller geneigd zijn om in dit gebied te winkelen. Verhui zing van de markt zal echter wel gevolgen hebben voor de infra structuur. Op het Lüschenter rein zijn zo'n driehonderd par keerplaatsen. Als die op donder dag vervallen, moeten automo bilisten wel ergens anders te rechtkunnen. Wanneer daar een oplossing voor is, kan wat mij betreft de markt verhuizen." De komst van de markt sluit aan op de plannen van de gemeente en de ondernemers om van de Kerkstraat en omgeving het koopcentrum van Noordwijk te maken. Het streven is om daar zestig procent van de winkels in het dorp te vestigen. Nieuwe za ken moeten in elk geval komen boven de nog uit te breiden su permarkt van Digros. Daarbo ven zijn 46 woningen gepland. Onder Digros komt een parkeer garage. De plannen van Digros zijn al enige tijd bekend. Het wachten is op hetgeen Hoogvliet gaat doen, de supermarkt die op de hoek van de Kerkstraat en de Bronckhorststraat verrijst. Bam hoom, die is belast met het pro ject Dorpskern Noordwijk-Bin- nen, verwacht de komende maanden uitsluitsel. „We willen dan beide plannen in elkaar schuiven, zodat we nog dit jaar een besluit kunnen ne men over dit gebied en volgend jaar kunnen beginnen met de bouw."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15