Doorbraak bij 'Maak van Bollenstreek nationaal landschap' formatie van nieuw kabinet l betaaw Hollandse asperges Alphens ijsstadion krijgt ook McDrive Lichaam vriendin Congreslid Condit duikt op Haringstand Noordzee hoopvol m Donner door met CDA, LPF, WD Brand in Israëlische ambassade in Parijs Veerpont maakt aantrekkelijke fietsroute rond Kaag mogelijk Leidsch Dagblad NR. 42930 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 ijk nonstraties in ijn bij komst sident Bush einame aan «ring voor SP realistisch' tenman uit [werpen redt Holland liraten sur hekelt jurscultuur Varmond ene Hart nne Williamson lorden niet ferd door de die we vroeger kregen, maar door •fde die we op dit lent anderen luden Regen 4/15° '4/5 Verlaag rtheekaftrek De Centraal Econo- Commissie, een groep itenaren die informateur bijj r adviseert, pleit voor ïgvan de hypotheekren- Dit om voor het niewe tmeer geld vrij te maken ieuw beleid. De renteaf- t de staat zes miljard er jaar. Of het voorstel lit, is bijna uitgesloten. 7,1 Binnenland 1 li ar wordt dam - Leraren in Neder- w Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad den haag/gpd - Er lijkt een door braak in zicht bij de vorming van een nieuwe coalitie. Kringen rond informateur Donner bevestigen dat tussen de WD en de LPF vor deringen zijn gemaakt. De weer zin tegen regeringsdeelname van de liberalen wordt ook minder. Voor vanmiddag stond een ge zamenlijk gesprek gepland tus sen Donner en de fractievoorzit ters van CDA LPF en WD. Donner ontvangt vandaag bo vendien de directeuren Schna- bel van het Sociaal Cultureel Planbureau en Don van het Centraal Planbureau. LPF-fractievoorzitter Herben riep gisteren in zijn eerste ge sprek zijn WD-collega Zalm op toch deel te nemen aan een coa litie met CDA en LPF. Herben zei 'goede hoop' te hebben dat de WD toch wil meedoen. Ook Zalm was aangenaam verrast na het gesprek, maar bleef op zijn standpunt dat de WD als verlie zer niet in een regering kan. De liberalen willen desnoods een minderheidsregering van CDA en LPF ondersteunen. Herben zei Zalms opstelling te door Wim van Wanrooy alphen aan den run - Naast het ijsstadion in Alphen aan den Rijn komt een McDrive. De plannen daarvoor heeft archi tect Joost Valk uit Nieuw-Ven- nep bijna rond. De schetsen voor beide nieuwbouwprojecten leggen de initiatiefnemers vol gende week ter goedkeuring voor aan de provincie. De Alphense plannenmaker Jan Gijsman is tevreden, al betreurt hij het dat er langs de NI 1 voor lopig nog geen 'tweede Thialf komt. „De schaatsbond KNSB heeft met Heerenveen een tien jarig contract, dus mogen we in die periode geen grote kampi oenschappen organiseren", zegt Gijsman. „Daarom laten we tri bunes rond de 400-meterbaan voorlopig weg en richten we ons eerst op andere zaken." McDonald's is enthousiast Er is dan ook sprake van een door braak. Al jaren probeert het be drijf in Alphen tevergeefs voet aan de grond te krijgen. „We willen inderdaad graag naar Al phen, maar de gemeente hield dat steeds tegen omdat er een stadszaak moest komen. Maar (advertentie) ,n9 dam - Leraren in Neder- pdienen veel minder dan „i's in het buitenland. ie'J eft de Nederlandse leer- [eok( gemiddeld meer uren les r)tere klassen. In en Duitsland, waar a® en meer verdienen, is er *J kort aan leraren. Dat jrt it een onderzoek van on- :h0 econoom Waterreus. Hij va ek de salarissen in Ne- i, Duitsland, Frankrijk, i, Engeland, Australië, Zeeland en de Verenig- :n. Daarbij kwam ons i zuinigste uit de bus. Zo it een Duitse leraar 4,3 uur per leerling, zijn mdse collega de helft. Owest zonder ;jmissarissen - De vijf commissa- 'an de noodlijdende ex- tvan glasvezelnetwer- NQwest zijn opgestapt, rest gaat gebukt onder nde verliezen en heeft di luldenlast van 1,8 mil- io. Het kan de rentelast els niet meer opbren- NQwest, dochter van 'het Amerikaanse Qwest tnu met de banken over li. chorten van betalingen. Economie O?9 500 gram (actieprijs per kilo 1.98) Geen fratsen. Dat scheelt. Gemeenten zetten zich af tegen plannen ministerie voor verplaatsing van bollenteelt begrijpen. „Maar ik heb ook te gen hem gezegd dat meer dan een miljoen mensen wel hun vertrouwen in de WD hebben gesteld", aldus Herben. CDA- fractievoorzitter Balkenende ziet net als de LPF 'beweging' bij de WD in de richting van rege ringsdeelname. Zalm heeft op zijn beurt gisteren een onderhoud gehad met SP- fractieleider Marijnissen. De WD vindt dat de SP, als een van de drie winnaars van de verkie zingen, moet deelnemen aan de nieuwe regering. Marijnissen meent dat hij met negen zetels in de Kamer te weinig mogelijk heid heeft om die coalitie naar links te duwen. CDA en LPF willen de WD er graag bij hebben, al was het maar om een meerderheidska binet te kunnen vormen. Dat is ook de wens van Donner die de nadrukkelijke opdracht heeft om de mogelijkheden voor een meerderheidscoalitie te beoor delen. Daarvoor is deelname van de WD noodzakelijk. Pagina's Binnenland Meer nieuws over formatie door Sjaak Smakman bollenstreek - De Bollenstreek is zo bijzonder dat het gebied moet worden uitgeroepen tot nationaal land schap. Nergens ter wereld komt een afgegraven duin landschap voor dat op een dergelijke manier in cultuur is gebracht. En bovendien heeft de streek een duidelijk perspectief voor het behoud ervan voor de lange ter mijn: het Pact van Teylingen, waarin overheid, bedrij ven en milieu-organisaties afspraken hebben gemaakt over de toekomst van de streek. Het ministerie van landbouw moet dan ook stoppen met de boodschap dat de bollenteelt voor een belangrijk deel uit de Bollen streek moet verdwijnen. Dat slaat namelijk de pijler weg onder de plannen die er voor de streek zijn. Dat schrijven de tien gemeenten van het Samenwer kingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) in hun reactie op het eind vorig jaar door het kabinet vastgestelde Structuurschema Groene Ruimte 2. Volgens dat plan moet een ongeveer eenderde van de bollenteelt verdwij nen uit de binnenduinrand en verhuizen naar elders. Volgens het ministerie gebruikt de sector te veel bestrij dingsmiddelen en is door de intensieve teelt de druk op het milieu te hoog. Bovendien is er in de streek ruimte nodig voor onder meer woningbouw, bedrijventerrei nen en recreatie. De SDB-gemeenten onderstrepen dat de bollenteelt es sentieel is voor het aanzien en de economie van de streek. Bollengrond gebruiken voor andere doeleinden is zelfs 'ondenlcbaar', laten ze weten. Bovendien wil het ministerie volgens hen bewust niet zien dat de bollen teelt een belangrijke bijdrage levert aan recreatie en toe risme en dat er via creatief ruimtegebruik veel gewon nen kan worden: oude bollenschuren kunnen ruimte bieden aan schone bedrijven. Als er al bollenteelt naar elders moet verhuizen, dan moet dat in elk geval zo dicht mogelijk in de buurt van Bollenstreek blijven om het complex van teelt, handel en onderzoek in de streek in stand te houden. De SDB-gemeente vragen daarom het ministerie om druk uit te oefenen op de gemeente Haarlemmermeer en de provincie Noord-Holland om wat toeschietelijker te worden. Al meer dan vijf jaar pro beren de bollenstreekgemeenten ruimte voor kassen en/of bollen in de Haarlemmermeer los te krijgen, maar tot nu toe zonder resultaat. Initiatiefnemers met plan naar provincie wij mikken voor de toekomst juist op McDrives", zegt woord voerder Dirk van den BoogaarL „Wij zijn enthousiast Onze eis is alleen maar dat we naast en los van de ijshal komen. We hebben dezelfde architect om er in elk geval een samenhangend geheel van te maken." Initiatiefnemer Gijsman zegt zo wel met de gemeente als de pro vincie al bijna tot overeenstem ming te zijn gekomen. De bouw van het stadion kan volgens hem in 2004 beginnen en de op levering is gepland op 1 oktober 2005. De gemeente Alphen rea geert bij monde van de nieuwe wethouder Klaas Tigelaar (ChristenUnie) nogal lauw op de plannen. Hij is op de hoogte van de mogelijke plaatsen voor de ijsbaan, maar wist niet dat Gijs man eind van deze maand al naar de provincie gaat. „Hij is zeer optimistisch", zegt Tige laar. „Dat zou ik ook zijn als ik een leuk plan had. Maar ik loop niet op de zaken vooruit." Pagina R5 Ijsbaan op volkstuincomplex of nieuw bedrijventerrein parus - De Israëlische ambassade in Parijs is vannacht in vlammen op gegaan. De oorzaak van de brand is nog onbekend. „Vermoedelijk is in een van de kantoren kortsluiting ontstaan", zei ambassadeur, Elie Bamavi, vanochtend. Het gerechtelijk laboratorium van de Parijse po litie wil echter zekerheid en is onmiddellijk een onderzoek naar de oorzaak gestart. In de ambassade, een zes verdiepingen tellend pand in de Rue Rabelais vlak achter de Champs Elysées, zijn al een tijd bouwwerkzaamheden gaande. Normaal gesproken wordt er echter al leen overdag gewerkt. Het duurde ruim twee uur voordat de brand weer het vuur vannacht onder controle had. Van het pand was vrijwel niets meer over. Zes brandweerlieden raakten gewond. Joodse instel lingen (synagoges, scholen, gemeenschapshuizen) in Frankrijk zijn de afgelopen maanden herhaaldelijk het doelwit geweest van antisemiti sche aanslagen. Foto: Reuters Ongeregeldheden na staken duel ADO Den Haag den haag/gpd - Stadion Het Zuiderpark in Den Haag is gis teravond na afloop van de ge staakte voetbalwedstrijd ADO Den Haag - Volendam enige tijd het toneel geweest van ongere geldheden tussen supporters en de politie. Een agent voelde zich door een aantal supporters zo in het nauw gedreven, dat hij een waarschuwingsschot loste. Aan houdingen werden niet verricht Eén agent raakte lichtgewond, al kon de politie dat gisteravond niet bevestigen. Raddraaiers sloegen van een aantal gepar keerde auto's de ruiten in. De problemen begonnen toen scheidsrechter Van Egmond ADO Den Haag-speler Dennis den Turk na een halfuur spelen bij een 0-1 achterstand voor de thuisclub met een rode kaart naar de kleedkamer stuurde. Er vlogen alle mogelijke kleine voorwerpen, zoals aanstekers en een horloge, het veld op en er klonken scheidkoren. De scheidsrechter vond het niet verantwoord door te laten spe len en besloot een half uur pau ze in te lassen. Toen de situatie daarna nog steeds te gevaarlijk was, staakte hij de wedstrijd de finitief. Dat leidde later buiten het stadion tot ongeregeldhe den. Voor de politie was de 'broeieri ge sfeer' aanleiding uit de regio versterking te laten komen. Zes tig tot tachtig agenten vormden een kordon om te voorkomen dat groepen supporters weer zouden terugkeren naar het sta dion. Pagina R9: 'Ik heb de supporters nog zo gewaarschuwd' Jarenlange wens in vervulling door Janneke Dijke kaag/oud ade - Kaageiland is deze zomer niet langer een doodlopende route voor fiet sers. In de maanden juni, juli en augustus vaart er bij wijze van proef een fietspontje tus sen de zuidpunt van Kaag en de Boekhorsterweg in Oud Ade. De komst van het pontje maakt een aantrekkelijke fietsroute rond de Kagerplas- sen mogelijk. De wens om het pontje te la ten varen, leeft al lange tijd bij de gemeenten in de regio, maar stuitte tot nu toe op ver zet van grondeigenaars in Oud Ade. Zij wilden geen aanmeerplek op hun land omdat ze over last verwachtten van fietsers. Uiteindelijk is overeenstem ming bereikt met de familie De Haas van camping 't Haasje, die kostenloos mee werkt. „Wij vinden het gezel lig als mensen hier langsko men. Misschien kopen ze nog een ijsje in onze campingwin kel", zegt W. de Haas. De fietspont vaart vanaf 1 juni tot en met 31 augustus zeven dagen per week, van 10 tot 18 uur. Hij vertrekt ieder half uur vanaf jachthaven Eijmershof op Kaageiland en een kwar tier later vanaf camping 't Haasje. De kosten vanaf Kaag zijn 0,75 euro, vanaf 't Haasje 1,50 euro (inclusief de over steek over de Ringvaart naar Buitenkaag). De firma Ponto, die ook de pont over de Ring vaart exploiteert, bemant het fietsveer. Aan het eind van dit seizoen evalueren de initiatiefnemers de proef. De provincie Zuid-Holland, de Kamer van Koophandel, de Stichting Promotie Kaag en de gemeenten Alkemade, Leiden, Leiderdorp, Ja- cobswoude en Warmond dra gen dit jaar samen 50.000 eu ro bij aan de proef. De WV Holland Rijnland hoopt dat zij het project volgend jaar omzetten in een permanente veerverbinding. Vangstquota op termijn mogelijk verruimd door Pieter van Hove katwuk - Het gaat goed met de haring. Niet alleen de kwaliteit van de Hollandse Nieuwe is vol gens deskundigen boven verwa chting, ook de hoeveelheid ha ring in de Noordzee neemt toe. Vissers houden er al rekening mee dat zij overig enige tijd meer haring mogen vangen. Visbiologen maakten deze week tijdens een bijeenkomst in Schotland bekend dat zich op dit moment 1,5 miljoen ton aan haring in de Noordzee bevindt, dubbel zo veel als twee jaar ge leden. Voor volgend jaar wordt een nog omvangrijker haring stand verwacht. De Schotse ont moeting loopt vooruit op het definitieve oordeel van Europe se biologen over de haringstand. Die geven eind dit jaar een ad vies aan de Europese ministers van visserij over de toegestane vangsthoeveelheden voor 2003. De biologen zien twee oorzaken voor de groeiende haringstand. De jaren 1998 en 2000 brachten sterke jaarklassen haring voort Deze zijn in respectievelijk 2001 en 2003 volwassen en paaibaar (geslachtsrijp), Ook de beperkte vangstquota die sinds 1996 van kracht zijn, dragen bij aan de toename van het aantal harin gen. Destijds is afgesproken dat niet meer dan een kwart van de beschikbare haring mocht wor den opgevist Overbevissing zorgde ervoor dat tussen 1978 en 1982 een algeheel vangstver bod gold voor haring. Dit jaar mogen de Europese vis sers zo'n 265.000 ton haring uit de Noordzee halen, waarvan 50.000 ton is bestemd voor de Nederlanders. De meeste Hol landse Nieuwe wordt gevangen in het Skagerrak bij Denemar ken en voor de Noorse en Zweedse kusten. Tientallen Ne derlandse haringhandelaren zijn al neergestreken bij de Deense aanvoerhavens Hirtshals en Sk- agen. Ze kopen daar binnen en kele weken de hele jaarvoorraad Hollandse Nieuwe. Inmiddels zijn de eerste ladin gen nieuwe haring al per vracht wagen in Nederland aangeko men voor verdere bewerking. De handelaren roemen de kwa liteit van de aanvoerde haringen die al een vetpercentage van 17 heeft, zeer hoog voor deze tijd van het jaar. Het officiële haringseizoen be gint volgende week met de ver koop van het eerste vaatje ha ring. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - In de bossen van een natuurpark in Was hington zijn de botten en kledingresten gevonden van Chandra Levy. De 24-jarige stagiaire werd vorig jaar zo mer wereldnieuws omdat na haar verdwijning uitkwam dat ze een relatie had met een Congreslid, de brave huisvader Gary Condit. De afgevaardigde uit Califomië werd meermalen ondervraagd en de media stortten zich massaal op de zaak die pas door 11 september van de voorpagina's werd verdreven. Een man die met zijn hond in een nogal ondoordring baar deel van het Rock Creek Park op zoek was naar schildpadden vond gistermorgen een schedel. De ge waarschuwde politie trof vervolgens nog meer skeletde- len aan, een sportbeha, een draagbare radio en sport schoenen. Vrijwel onmiddellijk werd er gespeculeerd dat het om de overblijfselen van Chandra Levy zou gaan.Politiechef Charles Ramsey van Washington maakte gisteravond bekend dat de lichaamsresten inderdaad van de ver dwenen stagiaire waren. Dat is uit gebitsonderzoek ge bleken. De politie kon nog niets zeggen over de doods oorzaak. Onderzocht wordt hoe lang het lijk in de bos sen heeft gelegen. Het is niet uitgesloten dat Levy op een andere plek de dood vond. De verdwijning van Levy werd vorig jaar pas groot nieuws toen berichten over een verhouding van de jon ge vrouw met Gary Condit de kop opstaken. Condit is congreslid in de streek waar Levy vandaan komt. Na haar komst naar Washington, maakte ze kennis met hem. Later vertelde ze familieleden dat ze een verhou ding had met de 54-jarige getrouwde politicus. Net voor haar verdwijning maakte ze plannen om terug te keren naar Modesto, Califomië, omdat haar stage was beëin digd. Condit heeft in het publiek alleen gezegd dat ze een goede vriendin was, maar volgens politiebronnen heeft hij tijdens verhoren toegegeven een geheime ver houding met haar te hebben gehad. Het Congreslid heeft altijd ontkend dat hij iets met haar verdwijning te maken had. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMD V "O. Straat Postcode Telefoon Plaats maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 fivm contrcte nabezorg^g) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagtXad.nl ■IA'.'J4:H4.».i.'PlAIN4.'^

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1