'Loonkosten moeten snel fors omlaag' SFEERMAKER s Veiligheid op luchthaven Schiphol eist nieuwe verkeerstoren Grote fraude bij bouw Leidsche Rijn en Houten Schietpartij na bankoverval in Kortenhoef 2 halen, 1 betalen rzoek gratis J1 in Utrecht Hg reed halfjaar io t lijk vriendin J betaalt mee 111 speelfilms ilissende slag d Kashmir' Nieuw kabinet ontkomt niet aan bezuinigingen Vandaag De advertentie bijlage Dell Computers Alarm Nederlandsche Bank Leidsch Dagblad 'Duizenden woningen extra in Leiden' NR. 42929 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 woensdag 22 mei 2002 rdoop fenplaats ndweer Cn§ In Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad sterven dreigt 'lor kwart van Ai .aaklaa C7 J. J_ erk iaalslag 2. et aanpak ti» orkennis lat onderzoek: ikse joden in •ca rlntigste eeuw m idergrondse bels leveren d, Hjoenen op nu, lerslaghaven n oostzijde n Gouwe J. Versteeg t opmaken van de isbalans bestaat het grootste deelte uit het RG chrijven van illusies door Richard Mooyman schiphol - De capaciteit van de ver keerstoren op Schiphol schiet tekort om de vijfde baan optimaal te kun nen gebruiken. Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) overweegt een tweede toren te bouwen bij deze startbaan of een compleet nieuwe toren te bouwen voor de gehele luchthaven. Volgens LVNL-woordvoerster M. Wenting kunnen vanuit de huidige toren op de vijfde baan maximaal dertig lan dingen per uur worden afgehan deld. Luchtvaartmaatschappijen willen dat deze capaciteit wordt verhoogd tot 36 landingen per uur, aldus Wenting. „Er zijn extra voorzienin gen nodig om de hogere uurcapaci teit veilig te kunnen afhandelen." Het plan is opmerkelijk omdat de organisatie drie jaar terug nog vast stelde dat de uitbreiding met de vijf de baan zou kunnen plaatsvinden zonder een extra toren. Volgens Wenting werd daarbij ech ter uitgegaan van een minder grote drukte tijdens piekuren. „We kun nen veilig werken op de vijfde baan, maar daar hoort wel een bepaald capaciteitsplaatje bij." Een aantal verkeersleiders verzette zich eerder al tegen het besluit om alle vliegtuigen af te handelen van uit de honderd meter hoge verkeers toren op Schiphol-centrum. Zij vreesden vooral extra veiligheidsrisi co's bij slecht zicht. Verontruste werknemers wezen erop dat voer tuigen op de in aanbouw zijnde baan vanuit de toren nauwelijks te onderscheiden zijn. De baan ligt op circa zes kilometer van de toren. Luchtverkeersleiding Nederland wil niets zeggen over de kosten van een tweede toren. Enkele jaren geleden was er in ieder geval sprake van een investering van ongeveer twaalf mil joen euro. De organisatie hakt vol gende maand de knoop door over de uitbreiding. Volgens Wenting worden ook opties bestudeerd om eerst een tijdelijke extra voorziening te plaatsen. In de verdere toekomst zou dan een tweede toren of een compleet nieu we toren voor geheel Schiphol kun nen worden gebouwd. j 1 ht - Het openbaar vervoer m echt moet gratis worden. m ndt de gemeenteraads- en> ivan Leefbaar Utrecht. V°~ unnen de bereikbaarheid e binnenstad in de toe- '9? tniet meer garanderen", j aadslid Oldenborg. Wet- r1 erVan den Bergh (ook van aar Utrecht) is bereid een zoek naar gratis openbaar er te laten uitvoeren. ai «oi - Een man uit het te iche Chatelet heeft een Va aar rondgereden met het tai in zijn vriendin in zijn kof- na k. Hij had de vrouw de er ier vorig jaar gedood en «ro kdaarna in zijn auto ge- ig De man meldde zich gis- na ond bij de politie. De wa- ro. tond eerst drie maanden ii garage. Daarna reed de 0 ermee rond. Zijn vader de lugubere ontdekking z\ hij de geur niet vertrouw- mhl de kofferbak ging kij- 2 Hij bracht zijn zoon naar tri liüe. CC Bum - Als eerste commer- G zender in Nederland krijgt roadcasting (SBS 6, NET 5 ■e I) bemoeienis met bio- g «producties. SBS wil per 51 n één tot twee Neder ig talige speelfilms participe- )at verklaarde directeur >op Bart Soepnel van SBS Icasting. Soepnel voert op m oment gesprekken met J Improducent. M apagina iara - De Indiase premier lihari Vajpayee heeft sol- laan de omstreden grens 'akistan in Kashmir van- nd opgeroepen zich voor feiden op een 'beslissende met de islamitische op- elingen in het gebied. allen burgers en militairen 'ingekomen bij vuurge- 'en aan de grens. In een 'raak vroeg Vajpayee de ten 'bereid te zijn een of- brengen'. öWnternet tuincentrum HAARLEM Westelijke Randweg/hoek Vlaamseweg Tel 023-510 15 30 Donderdag koopavond HIUEG0M Beeklaan 18 Tel 0252-53 59 35 Vrijdag koopavond amsterdam/gpd - Om te voorko- men dat Nederland zich met een hardnekkig hoge inflatie verder uit de markt prijst, moeten de lo nen een 'forse correctie' onder gaan. Dit zegt president Nout Wellink van De Nederlandsche Bank. Eigenlijk zouden de salarissen nu bevroren moeten worden om de inflatie snel weg te wer ken. Maar omdat dit 'niet realis tisch is' moeten er andere aan passingen komen in cao's om de loonkosten te temperen, zo wel op collectief niveau als per individuele werknemer, aldus Wellink. Vakbonden en werkne mers moeten zo samen de con currentiepositie van Nederland helpen herstellen. Wellink deed z'n uitspraken in een toelichting op het vanmiddag verschenen jaarverslag van de centrale bank. De waarschuwing komt op een moment dat de Nederlandse economie stagneert als gevolg van een aanhoudende daling van de export en afnemende in vesteringen in het bedrijfsleven. Wellink wees er op dat ons land zijn concurrentiepositie sinds 1996 met 15 procent heeft zien verslechteren ten opzichte van de andere eurolanden, omdat de loonkosten te hard opliepen. Die verslechtering houdt aan, zolang de hoge inflatie in ons land niet voldoende daalt. Wel link zei dat de financiële moge lijkheden van een nieuw kabinet om de inflatie te drukken 'uiter mate beperkt' zullen zijn. In zijn toelichting zei Wellink verder dat de Nederlandse bur gers er onvoldoende op zijn voorbereid dat de komst van de euro extra inflatie zou veroorza ken. Wellink vindt dat slecht voor het imago van de nieuwe munt. Hij houdt er rekening mee dat er ook in de rest van dit jaar extra prijsverhogingen ko men die nog te maken hebben met de invoering van de euro. Hij claimt dat De Nederland sche Bank steeds heeft gewaar schuwd voor negatieve prijsef- fecten, maar dat andere partijen deze boodschap onvoldoende wilden overbrengen. In de pu bliekscampagne rond de euro heeft het ministerie van financi en een centrale rol gespeeld. DNB schat de extra inflatie door de euro op maximaal 0,4 pro cent. In de analyse van Wellink is de inflatie - vorige maand op 3,6 procent - echter voor het overgrote deel te wijten aan een ontwikkeling waarbij lonen en prijzen elkaar opjagen. De bankpresident benadrukte dat de detailhandel in ons land in het algemeen netjes heeft omgeprijsd naar euro. Hij re kende voor dat de detaillisten 900 miljoen euro aan kosten hebben gemaakt om over te gaan op de nieuwe munt. Daar van hebben ze volgens DNB 500 miljoen in hun prijzen doorbe rekend aan klanten. „Dat kun je geen misbruik noemen," aldus Wellink. Pagina Economie: 'Burger slecht voorbereid op euro-inflatie' den haag/gpd - Het nieuwe ka binet ontkomt niet aan bezuini gingen als het extra geld wil in vesteren in onderwijs, zorg of veiligheid. Dit concludeert de Centraal Economische Com missie (CEC), waarin topambte naren van de ministeries van fi nanciën, sociale zaken en eco nomische zaken samenwerken. De CEC brengt iedere keer na de verkiezingen rapport uit aan de informateur over de economi sche staat van het land. Volgens de ambtenaren hoeft een nieuw kabinet niet te reke nen op belastingmeevallers: de werkloosheid loopt immers (advertentie) bij uw dagblad: weer op en de economische groei stagneert. Mocht een nieu we regering daarom extra geld willen uittrekken voor bepaalde onderwerpen, dan zijn er maar twee mogelijkheden: bezuini gingen of de staatsschuld weer laten oplopen. Die laatste optie is volgens de CEC echter niet wenselijk. Ook onder de politieke partijen is het laten oplopen van de schuld uit den boze. Alle grote partijen, inclusief nieuwkomer LPF, streven juist naar een over schot op de begroting van een procent. Daarmee kan de staats schuld in ongeveer twintig jaar worden afbetaald. Mocht het nieuwe kabinet wil len investeren, dan moet het be zuinigen, schrijft de CEC in haar advies. Een van de mogelijke be zuinigingsposten is de WAO. Het CDA wil graag de plannen van de Sociaal-Economische Raad (SER) doorvoeren voor een nieuw stelsel. Hierin wordt de WAO alleen nog toegankelijk voor werknemers die echt niet meer kunnen werken. Over hoe veel geld dit plan echter ople vert, zijn de meningen verdeeld. Ook de LPF is bereid het SER- plan een kans te geven. utrecht/gpd - Bij de nieuwbouw in Leid sche Rijn, de grootste Vinex-locatie van Nederland bij Utrecht, en Houten-Zuid worden op grote schaal en georganiseerd zwartwerkers en illegalen ingezet. Het gaat onder andere om Polen en bouw vakkers uit de oostelijke Duitse deelsta ten. Er is voor miljoenen gefraudeerd met niet afgedragen belasting en sociale verzekeringspremies Dat blijkt uit onderzoek van het Regio naal Interdisciplinair Fraudeteam Utrecht. De details van de fraude zijn vanmiddag gepresenteerd. Bouwbedrij ven zoals HBG Vastgoed in Rijswijk en WCN Vastgoedontwikkeling in Nieuwe- gein ontkennen ten stelligste dat zij frau deren. Ruud Baars van FNV Bouw Midden Ne derland spreekt van een 'schrikbarend probleem'. „Het deugt niet wat er ge beurt. Tijdens de recente stakingsacties voor de nieuwe bouw-CAO hebben we nog nooit zoveel illegalen in de bouw aangetroffen." Volgens Baars gaat het veelal om illega len uit Polen en Duitsland die via Duitse koppelbazen naar Nederland komen: „Velen gaan aan de slag met een Duits paspoort. Ogenschijnlijkjegaal, maar ze hebben allemaal hetzelfde adres." In het fraudeteam werken onder meer samen de Belastingdienst, uitvoeringsor ganisatie Cadans, GAK, regiopolitie Utrecht en de arbeidsinspectie Regio Midden. In maart dit jaar boekte het team zijn eerste grote succes: toen werd een miljoenenfraude ontdekt bij de ver spreiding van reclamedrukwerk in de Utrechtse regio. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 8q autOT«lscto batting s mfri Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl kortenhoef/vreeland - Op de ABN-Am- robank in Kortenhoef is gistermiddag een gewapende overval gepleegd, waarbij vier geldcassettes zijn buitgemaakt. Na een wilde achtervolging en een schotenwis seling werden bij de brug over de Vecht in Vreeland twee van de vier overvallers aangehouden. De twee andere wisten aanvankelijk te ontkomen, maar konden later in Maarssen alsnog worden ingere kend. Bij de schietpartij in Vreeland raak te een voorbijgangster licht gewond. De overvallers zijn een 32-jarige man met onbekend adres, een 23-jarige Amster dammer, een 27-jarige man uit Purmer- end en nog een dader van 27 jaar, die geen adres heeft. Twee gemaskerde en gewapende overvallers drongen tegen drie uur de bank binnen nadat zij een gat in een raam hadden gesneden. Eenmaal binnen sommeerden zij de twee aanwe zige klanten op de grond te gaan liggen, waarna een bankmedewerker onder drei ging met een vuurwapen werd gedwon gen vier, naar achteraf bleek lege, geld cassettes af te geven. Vervolgens vlucht ten de overvallers door hetzelfde raam weer naar buiten, waar twee handlangers klaarstonden met een vluchtauto. Met piepende banden verlieten ze het dorp, met de politie op de hielen, in de richting van de provinciale weg Hilver- sum-Heemstede. Op de smalle en van drempels voorziene Emmaweg vlogen zowel de overvallers als de achtervolgen de politieauto uit de bocht een tuin in. Enkele overvallers hielden de gestrande agenten onder schot, de anderen dwon gen met hun wapens twee voorbijgan gers hun auto af te staan. Daarmee ra ceten de vier door naar Vreeland, waar zij werden verrast door de geopende brug over de Vecht Temidden van de wachtende auto's kwam het tot een schotenwisseling met de politie. Een vrouw werd geraakt en liep een schampschot aan haar been op. Twee van de overvallers dachten te kun nen ontkomen door in de rivier te sprin gen, maar werden door de politie uit het water gevist. De twee anderen probeer den langs de Vecht te ontkomen. Met een andere auto, nadat zij een hek had den geramd. Vlak voor Maarssen raakten de overval lers, achtervolgd door een motoragent, opnieuw de macht over het stuur kwijt. De auto kwam tegen een boom tot stil stand. Een van de twee werd al snel ge vonden terwijl hij zich langs de oever van de Vecht probeerde te verstoppen. De ander vluchtte de weilanden tussen Breukelen en Maarssen in. De achtervol gende agenten wachtten met ingrijpen tot er een zwaar bewapend arrestatie team was gearriveerd. Na een paar uur zoeken vonden zij de overvaller alsnog, roerloos in een boom. door Wim Koevoet leiden - Met gebruikmaking van de bestaande bebouwing kun nen er duizenden woningen worden toegevoegd aan de Leidse voorraad. „De verbazing over de mogelijkheden zal groot zijn", zegt Lisa Johnson, direc teur van de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLS). Ze kondigt een rapport aan waar aan de SLS momenteel met an dere corporaties werkt Hierin worden de manieren om be staande gebouwen optimaal te benutten op een rij gezet. Johnson wil nog geen concrete voorbeelden geven maar ze heeft het wel over 'scholen die verhuizen' en 'plekken die heel ruimhartig in het groen zijn ge zet'. Ook wijst ze erop dat de Universiteit Leiden aan het in krimpen is. Uit een gesprek dat Johnson met wethouder M. Schultz (WD/grondzaken) heeft gevoerd, leidt de SLS-directrice af dat de gemeente ook veel panden heeft die deels of volle dig voor bewoning geschikt kunnen worden gemaakt. Johnson: „Als je alleen al kijkt naar de honderden woningen die de SLS wil realiseren in het voormalige Elisabethziekenhuis en in de Meelfabriek. Dat zijn typerende voorbeelden van ge bouwen die al jaren leeg hebben gestaan en pas sinds kort in beeld zijn gekomen als plaatsen om in te wonen." Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMQVnt* Straat PostcodePlaats Telefoon (ivm controle nebezonpng) De vlucht van de overvallers op de ABN-Amrobank in Kortenhoef in beeld. Stille getui gen van de consternatie bij de Vechtbrug in Vreeland (foto linksboven). Een politieauto raakt zwaar beschadigd in een tuin aan de Kortenhoefse Emmaweg. Een ambulance brengt de in Vreeland gewondgeraakte vrouw naar een ziekenhuis (foto linksonder). Een zwaar bewapend arrestatieteam rekent in de weilanden bij Maarssen de vierde en laatste overvaller in. Foto's: Ton Kastermans en FBF/Jeroen Stoops (advertenties) Gelbrander voor binnen en buiten, in cementkleur Adviesprijs 16,99

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1