Provincie wil na meevaller fors investeren LEIDEN REGIO Linkse joden in de twintigste eeuw Straatspeeldag in Leidse straten R3 Thuiszorg zoekt vakantiehulpen onder studenten Stieren te water FONDERZOEK IX30ZH3CIN0 HORA EST tnton 1 Ethiopië De gemeente Leiden fmee aan de actie 'Ton Water'. Voor 25 euro is een 1 ton te koop, waarvan 6 l-I naar een NOVIB project in pië gaat. De donkergroene stof regenton is eenvoudig •sluiten op een regenpijp ert jaarlijks een besparing n enkele duizenden liters per gezin. De ton is op te van 17 tot en met 22 juni 1110 twijkonderkomen Stads- lv\e Vest, Lage Morsweg 102 derij de Slaagh). Ope- en tijden: maandag tot en londerdag van 7.15 tot fuur en van 13.00 tot 16.00 vrijdag tot 15.00 uur. eengift' voor Jplaatsen - De Leidse Vrijplaatsen fonleKoppenhinksteeg en Iwij taavelaan (Eurodusnie) i Ze en een girorekening open- Log |d. De twee centra zeggen aag de moord op Pim Fortuyn env egelmaat te worden be- 1 Eurodusnie werd een (j angevallen. Het onderko- zeri lep flinke schade op. De Troi 'eruit van de Weggeefwin- fon ingegooid. De Vrijplaatsen n ook sympathiebetuigin- aanbiedingen om de voc Ie te helpen vergoeden, erk at aanbod maken ze graag le D lik. Mensen die de centra i steunen, kunnen hun gift )VV n op gironummer 10, ten name van Stich- ag 22 MEI 2002 leiden - Op woensdagmiddag 29 mei kunnen kinderen naar har telust op straat spelen, want Lei den doet weer mee aan de Na tionale Straatspeeldag. Maar liefst veertien straten worden dit jaar afgesloten voor het verkeer. Kinderen van vier tot twaalf jaar kunnen gratis meedoen aan al lerlei spelactiviteiten op straat Groenoord-Noord: van 12.00 tot 18.00 uur spelletjes in de Frans van Mierisstraat. Groenoord-Zuid: een spellen- circuit en een luchtkussen van 14.00 tot 16.00 uur op de par keerplaats Madame Curie-straat hoek Hansenstraat. Noorderkwartier: van 14.00 tot 16.30 uur zijn de Pieter Both- straat, het terrein rond verpleeg huis Overhyn en buurthuis 't Spoortje afgezet. De Kooi: spelletjes van speel tuinvereniging Oosterkwartier van 13.30 tot 16.30 uur in en rond de Ambonstraat. Zeeheldenbuurt: van 13.30 tot 15.30 uur goochelt en jongleert Smashy de clown in de Korte- naerstraat. Fiorewijk: spelletjes op de kraanbaan van 13.00 tot 18.00 uur. Voor de ouders is er een terras ingericht. Tuinstad-Staahvijlc van 13.30 tot 16.00 uur een teamspel in op het pleintje Stadhouderslaan en spelletjes met lekkers in de Mag- dalena Moonstraat. Muziekbuurt: Oud-Hollandse spelletjes van 13.00 tot 15.00 uur in de Beethovenlaan. Fortuinwijk: van 14.00 tot 16.00 uur schminken en stoepkrijten en de Speel-o-theek 't Speelnest in de Donizettilaan. Jaques Uriusplantsoerc ver schillende spelen op het bin nenterrein van 13.30 tot 16.00 uur. Haagwegkwartien van 14.00 tót 16.00 uur een spelcircuit in de Willem Klooslaan met straatteA- nis en doelschieten en een ter ras voor de ouders. Coebel: tunnelkruipen, zaklo- pen en schmincken van 14.00 tot 16.00 uur op de Tommy Dorseykade. More: Van 13.30 tot 15.30 25 straatspelletjes op de ventwég Vondellaan en op de lage Mors weg. Vrijspelen en een ijsje ha len in speeltuin 'Morschkwar- tier'. Stevenshof: van 14.00 tot 16,00 uur spelletjes op het speelter rein aan de Heintje Davidsweg. leiden - De brandweer in actie om drie 'badderende' stieren weer op het droge te krijgen. De drie dieren zochten gisteren verkoeling in de sloot aan de Hofvlietweg, maar slaagden er door de schuin aflopende bodem niet in om weer aan wal te komen. Het duurde drie kwartier om de stieren met de 'koeienbroek', een provisorisch tuig van brand weerslangen, weer uit de sloot te takelen. Foto: Hielco Kuipers leiden - Thuiszorginstelling Groot Rijnland werft vakantie krachten onder Leidse studen ten. Elk studentenhuis krijgt een folder in de bus waarin staat dat Groot Rijnland vakantiehulpen en vaste krachten zoekt. De thuiszorginstelling is op zoek naar alpha-helpenden en huis houdelijk verzorgenden om huishoudelijk werk te verrichten als schoonmaken, eten bereiden en boodschappen doen. Groot Rijnland richt zich op studenten omdat zij flexibel inzetbaar zijn, verklaart een woordvoerster. De studenten kunnen zonder spèd- ale opleiding aan het werk. De studenten krijgen een bonus van honderd euro als ze drie maanden hebben gewerkt e p l n tl (rijplaats Koppenhinksteeg ;en de e ii ft. der vermelding van Te- jtert vertrekt politie Limburg Korpschef Henk Mos- i8) van de politieregio - urg Zuid vertrekt per 1 ju- ij maakt gebruik van de jgeling. Tot 1991 was Mos- ommissaris van de politie H den. Wat Mostert na zijn ast\ k gaat doen, is nog niet id maar voor 'onkruid u in' voelt hij zich nog te Mostert blijft in elk geval 11 Zuid-Limburg wonen, dei door Robbert Minkhorst den haag - Met een meevaller op zak van een dikke 25 miljoen euro willen Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland de komende jaren nog eens flink extra investeren in veiligheid, zorg, welzijn, cultuur, natuur, economie en bereik baarheid. Dat kondigen GS aan in hun Voor jaarsnota, die gisteren is gepresenteerd. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft het in de Voorjaarsnota, voorloper van de be groting voor 2003, over 'veiligheid' en 'de duurzame, fysieke en sociale leefomgeving'. Het zijn de vier pijlers voor de extra investerin gen geworden. „Om de inwoners van Zuid- Holland het gevoel te geven in een fijne pro vincie te wonen is het nodig dat men de eigen leefomgeving als veilig en prettig ervaart, dat er voldoende werkgelegenheid is en dat men natuur- en recreatiegebieden in de directe omgeving vindt", schrijven GS. „Maar ook dat er goed onderwijs is, de zorg goed is geregeld, dat er voldoende kinderopvang is en dat er goede sociale en culturele voorzieningen zijn." Niet altijd is op deze terreinen de betrokken heid of inbreng van de provincie dezelfde. Toch mag, menen GS, van de provincie een extra inspanning worden verwacht. Voor de provincie is een rol weggelegd als 'initiator, re gisseur, opdrachtgever of coördinator'. De vrijgevigheid die GS nu aan de dag leggen, danken ze aan een fors overschot op de jaarre kening over 2001. In guldens bedroeg dat 57 miljoen, omgerekend 25,9 miljoen euro. Nor maal gesproken is het overschot op de jaarre kening geld dat een overheid in een begro tingsjaar niet opmaakt. „Ik weet daarom nog steeds niet of cüt iets is waar we trots mogen zijn", zei PvdA-gedeputeerde L. Huizer van fi nanciën gisteren. Aan de andere kant: pas laat werd bekend dat Zuid-Holland forse meeval lers kreeg uit het provinciefonds, het accres en de hogere opbrengst van de motorrijtuigenbe lasting. Misschien is Zuid-Holland ook te voorzichtig geweest. „Bij de komende Voor jaarsnota's zullen we iets minder behoedzaam te werk gaan", aldus Huizer. Anders zullen we jaar in jaar uit teveel geld over houden." Voor het vergroten van de verkeersveiligheid, de aanleg van nieuwe wegen en het versterken van het openbaar vervoer willen GS de ko mende jaren zo'n achttien tot twintig miljoen euro extra beschikbaar stellen. Tien miljoen euro komt ineens vrij. Het opknappen en her structureren van bedrijventerreinen zoals De Waard in Leiden kost veel geld - meer dan er nu is. Daarom stellen GS voor om vijf miljoen euro te storten in het Ontwikkelingsfonds Be drijventerreinen. Vanaf 2003 investeert de pro vincie jaarlijks nog eens 500.000 euro in de aanleg van nieuwe bedrijfsterreinen. De ontwikkeling van de zogeheten Provinciale Ecologische Hoofdstructuur, waaronder bij voorbeeld het Bentwoud valt, vraagt om grote investeringen. De aanleg loopt vertraging op, mede omdat de aankoop van grond zo moei zaam verloopt De prijzen zijn hoog. GS stellen een extra impuls voor van 6,1 miljoen euro. Kleinere bedragen gaan naar cultuur, sociaal beleid en de zorg. Met name het aanpakken van de wachtlijsten in de jeugdzorg - die in Leiden en omgeving het langst zijn - heeft prioriteit. Geld is er ook voor het helpen bij het oplossen van het tekort aan huisartsen. „Bewoners in Zuid-Holland hebben hun eigen opvattingen over hoe de samenleving moet worden ingericht", zegt Huizer met een knip oog naar de uitslag van de laatste verkiezin gen. „We constateren een aantal grote onder werpen waar mensen behoefte aan hebben: veiligheid, groen dichtbij, fysieke leefbaarheid, sociale leefomgeving en bereikbaarheid. Dat zijn onderwerpen waar de provincie ook in wil investeren." DOOR FLOOR UGTVOET Schipperen tussen linkse politieke voorkeur en joodse belangen iwsgierigheid is de belang- te drijfveer voor de weten- p. De rubriek In Onderzoek een greep uit de vele onder- A>en waar onderzoekers zich ibben verdiept Vandaag: ge- sdkundige Evelien Gans. ag ontvangt de Amster- Evelien Gans de Hen- Roland Holst-prijs 2002 .haar boek De kleine ver- Hen die het leven uitmaken. loiHco Maatschappij der ide beloont de histori- studie naar joodse sociaal- icraten en socialistisch- iten in Nederland met een inde en tweeënhalfdui- euro. „Dit is de beste prijs voor mijn werk had kun- ijgen", vertelt de trotse res. „De jury prijst mijn 2 bewogenheid en literai- ijl. Een mooier compliment ik mij niet wensen." Taag hoe linkse joden in de ;e eeuw omgingen met de billende loyaliteiten ten I ien van het socialisme en w rionisme, staat in de studie raai. Ook in haar eigen le- speelt dit vraagstuk een be ige lop langrijke rol: „Ikzelf heb naar wegen gezocht om al die ver schillende belangen tot hun recht te laten komen. Dit geldt zowel voor mijn politieke en maatschappelijke betrokken heid als voor de geschiedenis van de joden en die van mijn eigen familie, Israël en actuele joodse vraagstukken." Het socialisme (het streven naar een klassenvrije maat schappij) en zionisme (streven naar een joodse staat in Palesti na) zijn allebei emancipatiebe wegingen. Maar daar houdt de overeenkomst ook mee op. „Vanaf de geboorte van het so cialisme en het zionisme in de negentiende eeuw zijn de twee hartstochtelijke rivalen. De joodse socialisten geloven dat antisemitisme in een klassen- vrije maatschappij verschrom pelt. Zij zien het antisemitisme als een uitwas van het kapitalis me. De kapitalisten zaaien on rust en wantrouwen door het proletariaat tegen elkaar op te zetten." „De zionisten daarentegen zien het antisemitisme als een on oplosbaar probleem dat onder alle lagen van de bevolking leeft. Zolang joden in een land de minderheid vormen, zal het Opmerkelijke stellingen toegelieht ceèsen met visie hebben ;n een kamer met uit- svi t dl iüg 10 behorende bij het i-t fschrift 'The Analysis of de asymmetry in Proximity ien Dominance Data' waar- lan Zielman promoveerde 00 le faculteit sociale weten- •ns ppen. ;t >rd ik heb een kamer met lati cht, zij het beperkt. Dus o[ ik volgens mijn eigen wv ing een wat beperkte vi sie moeten hebben. Maar je mag hem natuurlijk niet zo maar omdraaien. Ik weet ook niet of de grote geesten uit de geschiedenis in hun kantoor onbelem merd naar buiten konden kijken. Het idee voor de stel ling kwam meer voort uit de observatie dat de top van het bedrijfsleven, mensen met visie, hun kantoren altijd op de bovenste etage van hun bedrijfsgebouw hebben. Met een riant uitzicht op de om geving." Evelien Gans. Foto: Vassallucci antisemitisme zegevieren. De enige manier om eraan te ont snappen is het oprichten van een eigen staat in Palestina. De ze zionistische opvattingen be tekenen een breuk met de pas sieve houding van de joodse clérus. De zionisten willen voor de verlossing niet langer op de Messias wachten en nemen het heft in eigen hand." Toch zijn de verschillende standpunten van linkse joden niet onverenigbaar, blijkt bij het ontstaan van de socialistisch- zionistische beweging rond 1900. „Socialistisch-zionisten streven naar een joodse socia listische staat waarin zomin mogelijk ruimte is voor extreem nationalistische sentimenten." Ook in Nederland verwerft deze politieke stroming aanhang. Natuurlijk zijn er net zoveel nu ances en variaties op het thema 'links en joods' te bedenken als er linkse joden zijn in Neder land. Gans bestudeert en inter viewt in haar werk daarom vele kleurrijke persoonlijkheden. Vrijdenker Louis Fles (1871- 1940) en Salomon Kleerekoper (1893-1970) zijn daar twee voorbeelden van. „Louis Fles was geen actieve socialist maar stemde wel SDAP (Sociaal-De mocratische Arbeiderspartij). Hij was orthodox-joods opge voed maar had met zijn achter grond gebroken. Als vrijdenker uitte hij felle kritiek op religie in het algemeen, maar zijn giftig ste pijlen richtte hij op het joodse geloof en de joodse tra ditionele gebruiken. Fles was ervan overtuigd dat joden moesten opgaan in hun omge ving. Hij liet zich in felle be woordingen uit over het zionis me. Zionisten hadden volgens hun eigen gedachtegoed een dubbele nationaliteit, die van het land van inwoning en die van jood. Daarentegen be schouwde Fles joden alleen als burgers van het land waarin zij woonden. De vrijdenker be streed het bestaan van het joodse volk en zag geen enkele overeenkomst tussen joden uit Nederland en bijvoorbeeld de Kaukasus." Volgens Gans werd Fles gaan deweg steeds meer beheerst door angst: „Hij dacht: 'Als wij (joden) zelf zeggen dat we vreemdelingen zijn, wie voor komt dan dat we als zodanig worden behandeld.' Fles voor zag welke gruwelijkheden jood se burgers te wachten stonden. Kort na de Duitse bezetting pleegde hij zelfmoord." „Salomon Kleerekoper was een socialist die zionist werd. In de jaren dertig ontwikkelde hij zich zelfs tot radicaal zionist Geen woorden maar daden, werd zijn devies. In tegenstelling tot Fles vond Kleerekoper assimilatie erger dan de praktijken van Hit- Ier en zijn vriendjes." Kleereko per overleefde de oorlog maar heeft uiteindelijk nooit in Israël gewoond. „Tijdens zijn bezoe ken aan het beloofde land, groeide zijn kritiek over hoe im migranten in Israël aan hun lot werden overgelaten. Zo betaal den zij bijvoorbeeld veel te ho ge huren op de krappe woning markt. Tot zijn dood trad Kleerekoper naar buiten met zijn kritiek op de eigen joodse kring." Evelien Gans is per 1 september 2002 benoemd tot bijzonder hoogleraar Hedendaags joden dom aan de UVA. Zij ziet haar persoonlijke betrokkenheid bij haar wetenschappelijke studies als een pluspunt: „De opvatting dat wetenschappers niet zou den mogen schrijven over the ma's die hen persoonlijk sterk beroeren, heeft me nooit aan gesproken. Natuurlijk moeten historici zich niet verliezen in woede of vooringenomenheid: dat werkt contra-productief. Een persoonlijke betrokkenheid kan echter wel deuren op een kier zetten die bij strikt streven naar objectiviteit gesloten blij ven." Leidsch Dagblad. UICHII'VFX ANNO 1902 Donderdag 22 Mei LEIDEN - De firma Tieleman en Dros, die ter gele genheid van het 25-jarig bestaan harer fabrieken door de werklieden Donderdag 8 Mei zoo aange naam werd verrast, heeft nu het vast personeel met echtgenooten tot een contra-feest uitgenoodigd in de Stadszaal. Den werklieden zal een souper aange boden worden en ook andere feestelijkheden, maar dit mogen we nog niet mededeelen. De werklieden verrasten hun patroons: de patroons willen daar niet voor onderdoen. NOORDWIJKERHOUT - En Zoo is onze burgemees ter dan weergekeerd van zijn uitstapje naar het land 1 'wo die Citronen blühen'. Wij hopen, dat zijn blik is verruimd, - zijn gevoel voor wat goed en lieflijk, edel en welluidend is, door zijn verblijf in het schoone Italië nog mag zijn toegenomen; - dat hij verfrischt en gesterkt moge zijn. En daarom heeten we hem welkom. ANNO 1977 Zaterdag 21 mei LEIDEN - "Ik ben diep ontevreden over de gang van zaken rond Krantz. Het heeft weer eens duidelijk ge maakt dat we als gemeentelijke overheid geen poot hebben om op te staan bij onze pogingen om de werkgelegenheid in Leiden te behouden". Dat zegt wethouder Tinus van Aken (Economische Zaken) tijdens een 'nabeschouwing' van de affaire- Krantz. Zoals bekend gaat het sedert eeuwen in Lei den gevestigde textielbedrijf dit jaar de produktie overbrengen naar Vaals in Limburg, waar Krantz de gebouwen van de Vaalser textielfabriek heeft overge nomen. Voor 97 personeelsleden heeft Krantz in middels ontslag aangevraagd. Het vertrek van Krantz uit Leiden maakt deel uit van de zg. 'herstructurering' van de wolindustrie. Zoals bekend is herstructurering een mooi woord voor sa nering, en sanering komt in de praktijk neer op het verdwijnen van arbeidsplaatsen. Van dit laatste ver schijnsel kan men in de wolindustrie meepraten, In de afgelopen twee jaar zijn in de Nederlandse wolin dustrie zo'n 1000 arbeidsplaatsen verloren gegaan. Bij de sanering neemt de Stichting Wolcon, geves tigd in Tilburg, een centrale plaats in. Binnen die stichting worden de fusie-, reorganisatie-en sane ringsplannen voor de nog bestaande wolindustrieën voorbereid. De Stichting Wolcon is eind 1974 opge richt. In het bestuur van de stichting zijn overheid, de werkgevers en de werknemers vertegenwoordigd. Zo op het oog dus allemaal mooi geregeld. In de praktijk blijkt de invloed van de werknemers op de gang van zaken binnen de Stichting Wolcon maar zeer beperkt te zijn. De afbraak van de wollen stoffenindustrie is hard ge gaan. De bedrijfstak telde in 1961 nog 55 bedrij ven, waar ruim 10.000 mensen werkten. Begin 1975 waren er nog maar 15 weverijen over, met in totaal nog bijna 2500 werknemers. Op het ogenblik is het aantal bedrijven gedaald tot acht, waar in to taal ruim 1500 mensen werken. En daarmee is de sanering van de wollen stoffenindustrie nog niet ten einde, want in de toekomst zal er nog slechts voor vijf zes bedrijven plaats zijn in Nederland. LEIDEN - In het clubhuls 'Ons-Buiten' (Leiden-Noord) werden de Leidse Jeugdkampioenschappen Bloemschikken 1977 gehouden. Zo'n 40 deelnemers, variërend in leeftijd van 6-15 jaar moesten binnen 2 uur twee bloemstukjes inleveren. In de kategorie van 6-9 jarigen behaalde Erik van Hooven met 79 punten de eerste prijs. De ie prijs In de tweede kategorie (9-15 jarigen), de wisselbeker, ging naar Rob van Hooven; Ard Visser en Sylvia Beekman werden 2e en 3e. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen verschrlfvtngdcaortter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AH Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevdtstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15