Het fenomeen Erica Terpstra GESPREK VAN DE DAG Druk op ministers PvdA en WD om niet terug te keren Nog geen belangstelling voor 'clochard-reis' De scenario-schrijver 152 MENSELIJK De Drentse MAANMAKELAAR Rene Veenema is gisteren van start gegaan met de verkoop van perceeltjes maan- grond in café De Brasserie in Emmen. Althans, dat was de bedoeling, want er kwamen nauwelijks belangstellen den opdagen. ,,Ach, alle begin is moeilijk. Stukken maan verkopen is voor mij ook allemaal nieuw." De 32-jarige Veenema is vorige maand een bekende Nederlander ge worden, toen bekend werd dat hij exclusief maangrond mag verkopen. „Maar nu het erop aankomt, weet nie mand dat ik hier deze verkoopmiddag houd." Veenema is sinds een aantal weken vertegenwoordiger van het Ameri kaanse bedrijf Lunar Embassy. Dit bedrijf claimde in 1980 de maan als bezit en verkoopt sindsdien percelen van de maan aan iedereen die denkt daar wat aan te heb ben. PRINS RAINIER van Mona co is gisteren na een zes dagen durende ziekenhuis opname weer thuisgeko men. De bijna 79-jarige vorst was vorige week in de hart-longkliniek van het ziekenhuis opgenomen we gens 'totale uitputting' na een aantal bronchitisaan vallen. Uit uitgebreid on derzoek in de kliniek is ge bleken dat zijn toestand niet zorgwekkend is, deelde het Monegaskische vorsten huis gisteren mee. Rainier wordt op 31 mei 79 jaar. Hij heeft de afgelopen acht jaar vier zware operaties ondergaan. Sinds de eerste, een hartoperatie in 1994, heeft hij zijn openbare activiteiten drastisch ingeperkt. Een Amerikaanse vrouw die 32 jaar geleden uit de GE VANGENIS ontsnapte, is zondag opnieuw opgepakt. De 53-jarige Margo Freshwater was eind jaren '60 veroor deeld tot 99 jaar gevangenisstraf voor de moord op een slijter. Anderhalf jaar na haar veroordeling wist ze te ont snappen, waarna ze een nieuw leven opbouwde onder een andere naam, Tonya McCarter. De vrouw is de afgelo pen 32 jaar meerdere keren getrouwd, heeft twee kinde ren en wekte bij een verzekeringsmaatschappij. Afgezien van een aantal verkeersovertredingen heeft de vrouw zich sinds haar ontsnapping in 1970 keurig aan de wet ge houden. Vingerafdrukken hebben aangetoond dat Fresh water en McCarter daadwerkelijk een en dezelfde vrouw zijn. Leadzanger BONO van de popgroep U2 gaat samen met de Amerikaanse minister van finan ciën Paul O'Neill op bezoek in vier Afrikaanse landen. Bono wil O'Neill er van overtuigen dat ontwikkelingshulp zinvol kan zijn. De popster en de minister hebben elkaar het afgelopen jaar door debatten over de zin van ontwik kelingshulp leren kennen. Bono zet zich al jaren in voor verlichting van de schuldenlast van de armste landen. Volgens O'Neill heeft ontwikkelingshulp geen effect. Dick Benschop. Foto: ANP/Robin Utrecht De huidige ministers van PvdA- en WD-huize staan onder zware druk vanuit hun partijen om niet terug te ke ren in de Tweede Kamer. Afgelopen za terdag moest de kersverse fractievoor zitter van de WD, Gerrit Zalm, boze partijbaronnen beloven zijn best te doen om in de fractie plaats te maken voor jonge liberalen. Volgens de voorzitter van het WD-ge- west Friesland, A. Brok, moet de huidi ge bewindslieden duidelijk worden ge maakt dat zij niet kunnen terugkeren in een nieuw kabinet als de WD daaraan meedoet. De andere gewestelijke voor zitters van de partij lieten zich in soort gelijke bewoordingen uit. De partijba ronnen hopen dat dit WD'ers afschrikt die alleen maar op de kieslijst zijn gaan staan om minister of staatssecretaris te worden. „Wie in de Tweede Kamer gaat zitten, moet voor de volle 100 procent Tineke Netelenbos. Foto: ANP/Paul Vreeker Jozias van Aartsen. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Annemarie Jorritsma. Foto: ANP/Ca gemotiveerd zijn dat werk te doen", vindt Brok. In het gesprek met Zalm noemden de baronnen onder andere de namen van Van Aartsen, Jorritsma en Dijkstal. Ook oud-partijleider Wiegel deed afgelopen weekeinde een duit in het zakje door in de media te roepen dat 'de bezem door de partijtop moet worden gehaald'. Fractievoorzitter Zalm liet weten dat de huidige WD-fractie inderdaad uit 'te veel ervaring' bestaat. „Een ideale frac tie is een mengeling van ervaring en vernieuwing", vindt hij. Zalm zal de ko mende tijd met alle nieuw gekozen ka merleden een gesprek hebben over hun toekomst. „Ik verwacht dat een aantal leden elders emplooi kan en wil vinden. Geleidelijk aan moeten we pro beren doorstroming te vinden. Het zou goed zijn als wat oudgedienden plaats maken voor jongeren." De nieuwe Tweede Kamer wordt aanstaande don derdag geïnstalleerd. Zalm zei er wel bij dat hij niemand zal dwingen om plaats te maken. „Iedereen is gekozen en heeft recht op zijn kamerzetel", vindt hij.Als niemand weg wil, zal de WD de komende vier jaar genieten van haar ervaring in de fractie. Hoewel anderen dat nu anders doen voorkomen, is het tenslotte geen negatief punt als je mi nister bent geweest in Paars." Minister Jorritsma van economische zaken heeft inmiddels al laten weten er niets voor te voelen haar zetel af te staan. „Het zou kiezersbedrog zijn als de nummer twee van de lijst na de ver kiezingen opstapt", zegt ze. Jorritsma, die wordt genoemd als kandidaat voor het voorzitterschap van de Tweede Ka mer, zegt zich niets aan te trekken van Wiegel die vindt dat zij die functie nu niet meer kan vervullen. Ook bij de PvdA liggen de huidige de missionaire bewindslieden onder vuur. Minister Pronk van ruimtelijke orde ning (nummer 13 op de lijst) zei vorige week al zijn plek in de Tweede Kamer niet in te zullen nemen. Hij wil, door terug te treden, plaatsmaken voor jon geren. „Het zou goed zijn als anderen dat ook deden", zei hij vrijdagavond. Afgelopen weekeinde spraken diverse PvdA-prominenten dezelfde wens uit. „Pronk heeft het goede voorbeeld gege ven", vindt Rick van der Ploeg, staats secretaris van cultuur. „De PvdA heeft de fout gemaakt door bij de samenstel ling van de lijst geen rekening te hou den met deze verkiezingsuitslag, waar door de vernieuwing nu nauwelijks in de Kamer komt. Wie minder enthousi ast is over het kamerwerk moet plaats maken." Hoewel Van der Ploeg geen namen wilde noemen, doelde hij onder meer op huidige verkeersminisi telenbos en staatssecretaris Ben van Europese zaken. „Hij was neleider en moet zich eens goa de oren krabben." PvdA'er Pete winkel (die zelf op een te lage p op de kieslijst stond, waardoor deel uitmaakt van de nieuwe vo tegenwoordiging) herhaalde afg zondag op televisie nogmaals Kamer 'geen wachtkamer moet voor mensen die iets anders wil doen'. De PvdA-ffactievoorzitter Jeltje Nieuwenhoven voelt echter gedwongen verjonging. „We hel onze kleine fractie juist veel mei met ervaring nodig. De huidige niet voor niets zo samengesteld vendien hangt vernieuwing van dachtegoed niet samen met de tijd." De nieuwe STAR WARS-FILM Attack of the Clones heeft in de Verenigde Staten de hooggespannen verwachtingen niet waar kunnen maken. De opbrengst van de eerste drie dagen bleef met 86 miljoen dollar (93 miljoen euro) ach ter bij die van Spiderman. Deze film zette met 114 mil joen dollar (123,5 miljoen euro) in het openingsweekein de een record neer. De Amerikaanse auteur WALTER LORD, die met zijn bestseller 'A Night to Remember' lite raire roem vergaar de als de man die de ondergang van de Titanic boekstaafde, is zondag op 84-jari- ge leeftijd overleden. Lord schreef tientallen succesvolle boeken, over onder meer Pearl Harbour, poolexpedities, de burgerrechtenbewegingen belangrijke slagvelden. Maar zijn aangrijpende boek over de Titanic uit 1955 maakte hem in een klap beroemd. Hij slaagde erin rond de zestig overlevenden van de scheepsramp van 1912 op te sporen en vormde hun verhalen om tot een ijzingwek kend, uiterst gedetailleerd verslag van de laatste momen ten van de Britse oceaanstomer die onzinkbaar werd ge acht, maar al op haar eerste vaart ten onder ging na een botsing met een ijsberg. Een Spaanse echtscheidingsrechter heeft een BEZOEK REGELING toegewezen aan een gescheiden man die zijn HOND miste. De man krijgt het dier in het weekeinde. Door de week zorgt zijn ex-vrouw voor het beest. Zij heeft het dier zeven jaar geleden gekocht en wilde het daarom zelf houden. Volgens de advocaat van de man betekent de uitspraak een overwinning van de rechten van het dier. „De uitspraak houdt in dat een hond meer is dan zomaar een ding." Het baarde nogal wat opzien, de opmerkelijke aanbieding in de brochure van Kamstra Travel uit de Eemshaven: een zogenoem de city-survival voor bedrijven. Leven als een clochard in Parijs. Compleet met speciaal daarvoor in Hoogeveen vervaardigde woondoos. Maar acht maanden na het op merkelijke aanbod heeft direc teur Bart Janssens van Kamstra Travel meer dan 300 interviews gegeven. Maar de reis is nog door niemand geboekt. De Nederlandse kranten pakten het verhaal op. Radiostations doken,op directeur Bart Jans- s*-*" ^jevisieprogramma's volg- densn tyet veel la^Jrorapjep de media uit het buil£rJanjgLDene BBC, CNN, tot zelfs een televi siestation in Hongkong. Kam stra Travel uit de Eemshaven was wereldnieuws met de clo chard-reis. Alle media-aandacht ten spijt is er nog niemand echt als clo chard naar Parijs gereisd. Het arrangement kost 459 euro per persoon en is daarmee veruit het duurste aanbod in de cata logus. De reden? „Er gaat enorm veel geld zitten in de begeleiding. De veiligheid van de deelnemers. Daar kunnen we als bedrijf niet op nat gaan." Niet de prijs is evenwel de oor zaak dat het op de clochard-reis zacht gezegd niet storm loopt. Voor veel bedrijven is het idee uiteindelijk te extreem.Als je tien mensen vraagt zeggen er vijf 'leuk', staan er drie neutraal tegenover,maar zeggen die laat ste twee "over mijn lijk'," zegt Janssens. combineerde zij het kamerlidmaatschap met een plaats in de WD- fractie van Provinciale Staten van Utrecht. In 1994 werd haar tomeloze inzet beloond met het staatssecretari aat van haar dromen: welzijn en sport. Dat gaf haar het podium om haar tomeloze energie te etaleren. Op de sporttribunes viel zij stee vast op met oranje outfit, rare hoedjes en luidruchtig optreden. enige eer die het volk scenarioschrijvers gunt is het verzinnen van de woordjes die de ac teurs zeggen. Maar de rest dan? Waar kwam die vandaan? 'Nou gewoon..eh.. en welke rest bedoel je eigenlijk?' Terwijl dagelijks miljarden mensen verfilm de scenario's bekijken beseft bijna niemand dat elke seconde geacteerde televisie eerst op papier wordt gezet. Dooreen scenarioschrij ver. Op papier staat beschreven wie de men senzijn. Wat ze gaat overkomen. Wat ze vervolgens zeggen. Waar ze zijn als ze dat zeggen. En wat ze doen terwijl ze het zeggen. En waarom. Alles tot in het kleinste detail. Als er geen mensen waren die een jaar lang eenzaam in een kamertje konden zitten, zag u alleen quizzen en voetbal op TV. Behalve gebeurtenissen, structuur, persona ges en dialoog levert de scenarioschrijver ook een spoorboekje af, althans de eerste versie daarvan. Een scenario is namelijk óók een dienstregeling waarmee een groep van vele tientallen mensen inclusief cateraars en belichters door stad en land wordt ge jaagd. En dat tegen kosten die beheersbaar moeten zijn. Dus liever geen nachtscènes (overwerk), regenscènes brandweer huren), grote brekende of ontploffende dingen (duur en eng), liever geen boten tijdrovend ma noeuvreren), geen dieren niet regisseer- baar) en weinig kinderen zie onder dieren) Tevens wordt aan de hand van de papieren versie van een film vooraf beoordeeld hoe economisch er met de tijd wordt omgegaan. Stel, een scenarist noteert deze dialoogzin: 'Goedemorgen mevrouw, hoe gaat het met u, vandaag?' Dat zijn twee seconden. De verfilmings-kosten van die tivee seconden zijn minimaal 70 euro, oftewel 1,20 euro per uitgesproken letter. Dus reken maar dat elke komma in een script ter discussie is gesteld: van wat u ziet bestonden op zijn minst al vijf eerdere, papieren versies. Intussen is nu ook de regisseur in beeld gekomen. Die kiest acteurs, zoekt locaties, doet snijwerk in het script (er kan altijd nog wat af), verco volgordes en kiest camerastandpunt vooral bepaalt de regisseur wat het ge vene uiteindelijk betekent, dus welke ties, welke diepere gevoelens er onder woorden en beelden zitten. Het zijn d ste keuzes van de regisseur, ook bij he teren, die bepalen of de eventuele kivc ten van het script tot hun recht komei de grootste eer gaat vervolgens naar A seur, dat is traditie. Kent u bijvoorbet schrijver van 'ET? Precies. De stap va pier naar deelbare, verfilmde emotie\ namelijk als groter dan uit het niets 1 tot een - in principe- verfilmbaar scrii toch. Als in de schouwburg Hamlet sp wordt Shakespeare even prominent v als de regisseur, hoe drastisch de gesp versie ook van het oorspronkelijke stu wijkt. Als Shakespeare behandeld wa een scenarioschrijver, had u nog noot hem gehoord. De roep binnen de WD om verjonging lijkt onder andere gericht aan het adres van de parlementariër met de meeste dienstjaren: Erica Terpstra. Al sinds 1977 zit zij in de Tweede Kamer, met uitzonde ring van de .periode 1994-1998 toen zij staatssecretaris van wel zijn en sport was in het eerste kabinet-Kok. Voorlopig vyil Terp stra, bij deze verkiezingen nummer 4 op de WD-kandi- daterilijst, niet reageren op de oproep van de par tijbaronnen. „Ik zeg daar pas iets over in de komende fractievergadering", aldus Terp stra desgevraagd. Een portret van een al lesbehalve doorsnee volksvertegen woordiger. Erica Terpstra, geboren op 26 mei 1943, is geen politica, zij is een fenomeen. Ie mand cfie op volstrekt eigen wijze in het le ven staat, dolenthousiast en uitbundig. Zij is met afstand het meest bekende kamerlid. Bij ver kiezingen haalt zij steevast recordaantallen voor keurstemmen. Ouderen, gehandicapten en sporters dragen haar op handen, en omgekeerd gaat zij voor deze groeperingen door het vuur. Terpstra kreeg haar eerste landelijke bekendheid niet via de politiek, maar via de zwemsport. Zij nam deel aan de Olym pische Spelen van Rome (1960) en Tokyo (1964) en won daar twee medailles: brons en zilver. Volgens de WD is zij de enige parlementariër ter wereld die Olympische medailles heeft behaald. Bij haar bezoek aan Japan ontwikkelde zij een grote belangstelling voor het Verre Oosten. Vandaar de keuze om, na afsluiting van haar sportieve carrière, sinologie te gaan studeren in Leiden. Ze maakte de studie niet af, maar haar fascinatie voor Azië is nog immer groot. Zij reist graag naar landen als Nepal en China en heeft een grote belangstelling voor het boeddhisme. Het is een meer ingetogen kant van haar ka rakter dat zij liever wat van de buitenwereld afschermt. Tijdens haar studie kreeg zij belangstelling voor de politiek. Zij koos voor de WD omdat volgens haar die partij als enige oog had voor sport. Vooral bij de linkse partijen miste zij die interesse. Zij kwam in 1977 in de Tweede Kamer terecht en dat maakt haar op dit mo ment met afstand het langst zittende kamerlid. Van 1987 tot 1991 Erica Terpstra. Foto: Frans Roomer Toen het Nederlands volleybalteam de gouden medaille de spelen in Sydney, vermorzelde zij de lange mannen! „Ze kan wel lekker tuuten", zei spelverdeler Peter Blan teraf. Voor alle duidelijkheid: tuuten is Fries voor zoei Ook onder ouderen was en is Terpstra populair. Ten in de Tweede Kamer steeds vaker onder vuur werd g men vanwege toenemende wachtlijsten, kon zij bij 2 woners van verzorgings- en verpleeghuizen niet kap werkbezoeken werd zij onthaald als ware zij de ko in eigen persoon. Toch werd haar staatssecrefe geen doorslaand succes. Louter enthousiasi bleek onvoldoende om de weerbarstige pn men rond wachtlijsten op te lossen. Ambti klaagden ook, op het laatst bijna openlijk, haar gebrek aan daadkracht Bij de formatie van het tweede kabinet-K( Terpstra buiten de boot. Ook een gooi na post van commissaris van de koningin i land, tijdens de laatste maanden vanf mislukte. De functie ging naar voorn WD-fractievoorzitter Ed Nijpels. M blijmoedig als zij is, nam zij haar in de kamerbankjes zonder moi weer in. Ze noemt het kamerli schap de mooiste en meeste politieke functie, en dat mee ook. Ze houdt de dwarsverbanden sport en politiek in stand, ond meer via haar lidmaatschap vai NOC*NSF. Een plaats in het hoofdl van het Europese Olympisch Comité g haar neus voorbij als gevolg van achterkan afspraken. Ook die teleurstelling verwerkte zi moedig. Terpstra woont alleen in een Scheve appartement met uitzicht op ze geniet van haar kleinkinden oefent yoga en laat, volg gen zeggen, haar humei bederven door een diet Wie met Erica Terpstra hoort regelmatig de tn den 'leuk', 'jottem' en weldig'. Iedereen is vi haar in staat een 'kan zijn. Een hekel heeft niemand, of het zoik televisiebazen moeten zijn die volgens haar schandalig weini dacht wensen te besteden aan gehandicaptensport. Bij de W geldt zij niet als ideologische hoogvlieger, maar de popularite zal haar niet snel ontglippen. Arnold Mandemaker Sorry, ik ben even wegen trakteer u op een scenario-cursus in vier columns. Vandaag aflevering drie. Wist u bijvoorbeeld dat alles wat op televisie en in de bio- scoop verschijnt eerst door iemand bedacht en geschreven is, gewoon thuis, achter de computer? Dat er eerst niets was, geen verhaal geen gebeurtenissen, en dat nie mand enig idee had wat er nu eens moest gebeuren? Omdat ik regelmatig uitleg wat een scenario-schrijver doet, weet ik dat vrijwel nie mand dat weet. De meeste mensen denken dat de regis seur, wiens naam vaak wel be kend is, de hoofdzaken verzon nen heeft. De meest hardnekkige onwetenden denken dat de ac teurs het zelf verzonnen heb ben, want wie het meest in beeld is zal wel de baas zijn. De r

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2