Spoorwegen verwachten rode cijfers ECONOMIE 'KPN is financieel gezien nu stabiel' Co-ouderschap: samen de zorg en de financiën H gü ïutsche Telekom wil 30.000 mensen kwijt Eigenaar UPC aast op overname van Casema rs Hollywood staakt levering dvd's aan Chinese markt Kaartje mogelijk duurder Voortrekkers van nieuwe tijden ian wil pak harde staal VS zaterdag l8 MEI 2002 3 ai Japan wil op import- üt de Verenigde Staten in- J ichten leggen van 100 nt. Het Japanse ministerie lonomische zaken heeft iteren laten weten aan de de Wereldhandelsorgani- le extra heffing gaat in [juni. De maatregel is een op de verhoging van de .echten die de VS enige leden invoerden op staal buitenland. Met die stap shington de eigen staal- :enten beschermen. and draait raan open Rusland gaat zijn >elegde beperkingen op irt van olie opheffen, premier Kasjanov is de binnen twee maanden het niveau waar het ir de restricties. Onder de OPEC had Rusland ^rki port beperkt met 150.000 Darte Per om aanh°u" daling van de olieprijs te gaan. De Russische re- vreest nu echter dat de arkt onder druk komt te omdat de OPEC-landen gs hebben laten weten akele behoefte te hebben productie te verhogen. ar Tenten r Afghanistan i - De Boer Tenten uit bouwt een tijdelijk centrum in de Afghaan- Istad Kabul. In de ten en begin juni de Af- stamhoofden vergade- worden 1500 deelne- erwacht op de conferen- ijirga', die voor het ids 25 jaar weer wordt den. In 1979 vielen Russi- {»en Afghanistan bin- and is sindsdien rend in oorlog geweest. bouwt twee congres- i en twee extra vergader- iars van peier De dvd-speler opmars in Neder- 32 procent van de Ne- g1jdse huishoudens staat er V Veertien procent wil er in. Dat blijkt uit onder bureau Multiscope. Multiscope is de stij- populariteit te verklaren it dvd-spelers bijna stan- vorden geleverd in nieu- ïputers. Van de dvd-spe- nu in huis staan, is 45 it ingebouwd. Drie mer- zitten 65 procent van de Sony is marktleider met ndeel van 29 procent, a komen Philips (22 pro- n Pioneer (14 procent). igval winst ehuis Prada - De omzet van het Ita- modeconcem Prada is ruim vijf procent geste- 1,7 miljard euro. De net- liep daarentegen fors fan 94,2 miljoen euro in it 24 miljoen vorig jaar. ram vooral door de terug gevolg van 11 september r overnamekosten. De uitgestelde beursgang is r eind van de zomer ge- i Topman Scheepbouwer voorziet snelle opkomst mobiel dataverkeer door Hans Gertsen den haag - Sinds vorig jaar okto ber zwaait Ad Scheepbouwer de scepter bij KPN. Hij kwam op een moment dat het bedrijf ruim 23 miljard euro aan schulden had en - na mislukte fusiepogingen met Telefonica en Belgacom - op weg leek naar een faillissement. In middels, na een geslaagde aan delenemissie en een ingrijpende reorganisatie, waarbij ruim 5.000 banen verloren gingen, staat het bedrijf er een stuk beter voor. Scheepbouwer herinnert zich nog hoe hij KPN vorig najaar aantrof. „KPN was op dat mo ment een bedrijf met een acuut schuldenprobleem en boven dien een bedrijf waar intern van behoorlijke ontreddering sprake was. Veel mensen waren aange slagen omdat ze 'hun' KPN in relatief korte tijd hadden zien afglijden van een alom bewon derd en rijk naar een straatarm en bedreigd bedrijf. Zoiets knaagt enorm aan mensen." Het acute schuldenprobleem hebben we weten op te lossen, zegt Scheepbouwer. „Financieel gezien is KPN nu stabiel. De ontreddering hebben we aange pakt door in de nieuwe strategie een duidelijk pad naar de toe komst aan te geven." Die nieu we strategie betekende een radi cale breuk met de koers van KPN onder Scheepbouwers voorgangers Paul Smits en Wim Dik. Die wilden van KPN een van de grootste telecombedrij- ven van Europa maken met be langen en deelnemingen in tal van landen. Nu concentreert KPN zich op de Duitse, Neder landse en Belgische markt en op het verbeteren van de producti viteit en de interne marges. „We moeten zorgen dat we die mar ges weer terug op het vroegere niveau krijgen. Ik ben er van overtuigd dat KPN dan de weg naar de top van het Europese 'telecom-klassement' weer vindt. Dit jaar zetten we al een flinke stap in de goede richting, maar volgend jaar moeten we de marges verder verbeteren." In de telecomsector heerst nog altijd nervositeit. Een paar nega tieve berichten of winstwaar schuwingen zijn genoeg om de beurskoersen van bedrijven als KPN soms tientallen procenten in een paar dagen te laten kelde ren. Wanneer komt er weer rust? „Pas als grote bedrijven als France Télécom en Deutsche Telekom hun schuldpositie on der controle krijgen. En er moet vertrouwen komen dat nieuwe mobiele datadiensten voor de mobiele bedrijven ook een nieu we groeiperiode inluiden." KPN stond er toen Scheepbou wer eind vorig jaar aantrad nog beroerder voor dan de Franse en Duitse concurrenten nu. Fi nanciële analisten hielden ern stig rekening met de mogelijk heid van een faillissement, maar in recordtijd wist Scheepbouwer de bakens te verzetten. Hij over tuigde de vakbonden in een paar weken tijd van de nood zaak ruim 5.000 ontslagen te ac cepteren, peuterde een over bruggingskrediet van 2,5 miljard Opta werkt Scheepbouwer op de zenuwen Ad Scheepbouwer voor het hoofdkantoor van KPN in Den Haag. Foto: GPD/Roland de Bruin euro los van de banken, gooide de strategie van KPN drastisch om en wist bijna 5 miljard euro binnen te halen via een aande lenemissie. Die krachttoer bracht het bedrijf in rustiger vaarwater, al blijft de schuld met 15,7 miljard euro hoog. „Maar het is een aanzien lijke verbetering. Vorig jaar was de schuld ongeveer tweemaal zo hoog als de jaaromzet; het stre ven is die schuld terug te bren gen tot pakweg eenmaal de jaar omzet. Dat moet lukken", meent Scheepbouwer. 'KPN loopt aan de leiband van de banken', heette het vorig na jaar nadat KPN een krediet van 2,5 miljard euro had weten los te peuteren. Dat verhaal kwam naar buiten toen bleek dat de banken voor die lening onder andere hadden geëist dat KPN het vaste netwerk niet zou ver kopen. KPN zou geen baas meer zijn in eigen huis. „Dat is grote onzin", zegt Scheepbouwer ge decideerd. „Ik heb sinds ik hier ben nog nooit een telefoontje gehad van een bank met het verzoek om ergens uitleg over te geven. En die eis dat we het vas te netwerk niet mochten verko pen, is geen belemmering. Dat waren we toch al niet van plan. Het vaste netwerk is de rugge- graat van dit bedrijf. Als je dat al zou willen verkopen, kun je het hele bedrijf maar beter in de verkoop doen." Het enige dat KPN wel wil ver kopen, zijn 'niet-kernactivitei- ten', zoals deelnemingen in tele- combedrijven buiten de drie markten waar KPN zich nu op concentreert. Vorig jaar wist KPN zo drie miljard euro binnen te halen. Ook dit jaar moeten er enkele deelnemingen aan de man worden gebracht. Van fu- De Opta werkt KPN regelma tig flink op de zenuwen. Door toedoen van de toezichthou der op de Nederlandse tele comsector zijn de tarieven volgens KPN-topman Ad Scheepbouwer in Nederland 'meer uitgeknepen dan in enig ander land'. „Europees gezien zitten we 35 procent onder het gemiddelde. Alleen in Zweden en Luxemburg is telefoneren nog goedkoper." Dat maakt het streven om KPN weer winstgevend te maken moeilijker, stelt Scheepbouwer. Behalve met de Opta heeft KPN met nog drie andere toezichthouders van doen. Ook de NMa (Ne derlandse Mededingingsau toriteit) en twee verschillende Europese commissarissen be moeien zich regelmatig met de telecomsector. Maar geen sies, vergaande vormen van sa menwerking met concurrenten of overnames is voorlopig geen sprake meer. „Dat onderwerp heb ik volledig van de agenda gehaald", zegt Scheepbouwer. „Het bedrijf was vorige zomer met bijna niets anders bezig en dat leidt alleen maar tot onrust. Ik vind dat we als bedrijf eerst intern de zaken maar weer op orde moeten krijgen. Daarna kunnen we altijd nog - maar dan vanuit een sterke positie - kijken of we sommige dingen misschien beter samen met an deren kunnen doen of alleen." Ad Scheepbouwer maakte een enkele instantie doet dat zo intensief als de Opta. Opta-uitspraken over tarie ven veroorzaken binnen KPN regelmatig 'behoorlijke irrita tie', aldus Scheepbouwer. „De Opta vergelijkt tarieven op internationale basis. Als we op een bepaald gebied duurder zijn dan een ander land, zeggen ze: „Schande, dat moet zo snel mogelijk verbeterd worden. En als we op een ander gebied de goed koopste zijn, gaan ze een zo genaamde kostenoriëntatie doen om te kijken of we niet teveel rendement maken op een bepaalde investering." De KPN-topman haalt een Engels gezegde aan om de si tuatie te beschrijven. „Heads you loose, tails you can't win.' Vrij vertaald: „Je bent al tijd de klos." rumoerige entree bij KPN. Ter wijl de bonden nog druk bezig waren om hun achterban te overtuigen van de noodzaak van het schrappen van 5.000 banen, bleek de nieuwe topman bij zijn aantreden een pakket van bijna 1,6 miljoen opties bedongen te hebben. Verontwaardigde reac ties over 'schaamteloze zelfver rijking' waren niet van de lucht. Scheepbouwer legt die kritiek laconiek naast zich neer. „Over die opties is al zoveel gezegd. De uitoefenprijs is 3,99 euro. Pas tussen 2004 en 2006 zal blijken of ze iets waard zijn. Een paar maanden geleden was de koers r - D utsche Telekom, het grootste jest nbedrijf van Europa, wil dertigdui- 1 exi rerknemers kwijt.Een vertegenwoor- enzjan de Duitse vakbond Verdi heeft dat :zegd tegen de Britse zakenkrant Times. Dat betekent twintigdui- 62|anen meer, dan Deutsche Telekom aangekondigd, vaste net van DT, zouden twintigdui- anen verdwijnen, bij dochter T-Mo- rdwijnen er meer dan vijfduizend, al- vakbond. De ontslagen houden ver- Dotnet het terugdringen van de schulden Het telecombednjf heeft tot dusverre ireageerd op de uitlatingen van vak bondszijde. DT zucht onder een schuldenberg van ruim 67 miljard euro, ruim het viervoudige van de schulden van KPN. Het aandeel DT noteert inmiddels beneden de uitgifteprijs. DT (voor de helft eigenaar van het Nederlandse bel bedrijf Ben) telt wereldwijd 265.000 werkne mers, exclusief die van T-Mobile. De afgelo pen jaren heeft DT al tienduizend banen ge schrapt door vacatures niet op te vullen. Met de vakbonden heeft DT de afspraak dat er tot 2004 geen gedwongen ontslagen zul len vallen. In de Europese telecomsector vallen door de malaise tienduizenden ont slagen bij belbedrijven, bedrijven die net werken en mobieltjes maken en kabelleg gers. KPN schrapte eerder al vijfduizend ba nen en komt daarmee op een werknemers bestand van dezelfde omvang dat DT nu wil lozen. British Telecom wil 2200 banen kwijt bij haar dochter BT Ignite. De helft van de ont slagen zouden in het Verenigd Koninkrijk vallen. BT Ignite, dat zwaar geïnvesteerd heeft in een 35.000 kilometer groot netwerk dat 290 Europese steden verbindt, is ook actief in Nederland, tot vorig jaar november onder de naam Telfort, nu is dat 02. peking/gpd - Vrijwel alle grote Hollywood-studio's zijn gestopt met de distributie van dvd's in China. Volgens schattingen uit de industrie zijn nergens ter we reld zoveel dvd-spelers verkocht als in China, tussen zes en ne gen miljoen. Negentig procent van alle in China verkochte dvd's zijn echter clandestiene kopieën. De enige studio die nog wel ac tief is op de Chinese markt, is Warner Brothers. Disney en Co lumbia Tristar staakten hun ac tiviteiten begin dit jaar, terwijl Fox en Universal China altijd links hebben laten liggen. Legale dvd's kostten in China 120 tot 170 yuan, omgerekend 16 tot 23 euro. Een illegale dvd wordt op vrijwel elke straathoek voor 1,5 euro of minder aangeboden. De Chinese regering is bij de toetreding tot de Wereldhan delsorganisatie de verplichting aangegaan piraterij harder aan te pakken. Tot nu toe is daar in de straten van Peking weinig van te merken. [fgean 32-000 kinderen krijgen jisd 'te maken met ouders die gaan. Verreweg de van hen blijven na de ig bij hun moeder; een IQ g bij de vader. Het kan Iers, namelijk door te kie- r co-ouderschap: de kin zonen dan een deel van bij de ene ouder en een n de tijd bij de andere ou- co-ouderschap is de ver- ran de zorg min of meer aardig, zowel praktisch als Eel. Voor het echter zover ten er - ook op het financi- duidelijke afspraken ge worden. Om te beginnen verdeling van de kosten. Co-ouderschap is een bijzonde re situatie. Er worden immers niet in één, maar in twee huis houdens kosten voor de kinde ren gemaakt. Daarover zullen afspraken gemaakt moeten wor den: welke kosten verdeel je wel en welke niet? Het is allereerst handig om een onderscheid te maken tussen eigen kosten en te verdelen kosten. Eigen kosten zijn de kosten die beide partners in hun eigen huishouden voor hun kinderen maken, zoals huur, telefoon en voeding. Een aantal uitgaven voor een kind wordt bovendien vaak dubbel gedaan. Denk aan schoolspullen of speelgoed. Vaak worden de eigen kosten buiten de bereke ning gehouden. Kosten als verzekeringen, con tributies, kleding, vervoer, zak geld en school spullen moeten in elk geval ver deeld worden. Dat kan op ver schillende ma nieren. Fifty fifty is het meest een voudig, maar pakt niet altijd even gunstig uit. Een verdeling naar draagkracht is dan waar schijnlijk eerlij ker, maar vergt meer overleg: als een ouder er in inkomen op vooruit gaat, moeten nieuwe afspraken ge maakt worden. Daarnaast is er nog de mogelijkheid om te reke- EIGEN BEURS Brenda van Dam nen met het aantal dagen dat een kind bij de ouders is. De ouder die de meeste zorg op zich neemt, zou dan een lager of een juist hoger be drag kunnen beta len; net wat de ou ders zelf het meest redelijk vinden. Overigens moet er niet alleen naar de kosten gekeken wor den, maar ook naar inkomsten, zoals kinderbijslag en een eventuele tegemoet koming studiekos ten voor kinderen in het voortgezet onderwijs. Het volgende voorbeeld laat zien hoe een verrekening van de kos ten in zijn werk kan gaan. Mark en Amber zijn onlangs ge scheiden. Ze hebben twee kin deren, Janine (11) en Christel (9) De kinderen wonen vier dagen per week bij Amber en drie da gen per week bij Mark. De ver wachting is dat ze één keer per jaar met hun vader mee op va kantie gaan en één keer per jaar met hun moeder. Die kosten nemen ze niet mee. Ook ca deautjes en eventuele oppaskos- ten laten ze buiten beschou wing. De kosten die ze willen verrekenen staan in het schema. Mark en Amber openen hier voor een speciale bankrekening. Hierop wordt ook de kinderbij slag gestort. De te verrekenen kosten voor Janine en Christel bedragen 590 euro per maand. Als de kinderbijslag hiervan wordt afgetrokken, blijft er een bedrag van 436 euro over. Ze spreken de volgende verdeel sleutel af: Mark betaalt tweeder de (291 euro) en Amber betaalt eenderde (145 euro). Aangezien Amber al 130 euro aan voeding kwijt is en ook 15 euro zakgeld betaalt, is haar deel in de te ver rekenen kosten geleverd. Mark betaalt al 100 euro aan voeding en 45 euro aan vervoer. Hij moet maandelijks dan nog 146 euro op de betaalrekening stor ten. Daarmee wordt de rest be taald. Meer informatie: www.co-ouders.nl www.werkgroepko.nl www.nibud.nl De Nederlandse Gezinsraad: tel 070 3306060 utrecht/anp - De Nederlandse Spoorwegen vrezen dit jaar in de rode cijfers te belanden. De kos ten die de NS moeten maken om het bedrijf weer op orde te krij gen zetten de resultaten onder druk, zo liet de directie gisteren weten. Vorig jaar waren de NS nog goed voor een nettowinst van 88 miljoen euro, hoewel dat al een halvering ten opzichte van 2000 betekende. De problemen zaten in 2001 bij het reizigersvervoer, de kernactiviteit van de Spoor wegen. NS Reizigers dook vorig jaar één miljoen euro in de min, tegen een winst van 152 miljoen euro in het jaar ervoor. De druk op de resultaten komt voor een belangrijk deel door investeringen. De aanschaf van extra treinmaterieel en de verbe tering van de veiligheid op en rond de stations slokken veel geld op. Daarbij komt dat de omzet van het bedrijf, bijna uitsluitend be paald door het aantal reizigers dat in de trein stapt, de afgelo pen zeven maanden terujpiep. Pas deze maand is er weer spra ke van herstel. Om financieel niet verder in de problemen te komen, gaan de NS zowel kosten als inkomsten doorlichten. Zo gaat de directie alle uitgaven doorlichten die niet rechtstreeks verband hou den met de dienstverlening aan de reizigers. Die operatie moet een structurele besparing van enkele tientallen miljoenen eu ro's opleveren. Om de inkomsten op te krikken hopen de NS dat inmiddels doorgevoerde kwaliteitsverbete ringen extra reizigers de trein in zullen lokken. Maar ook een prijsverhoging van het trein kaartje wordt niet uitgesloten, zo liet de directie doorscheme ren. „Dat punt zal zeker op de agenda staan bij het overleg ko mend najaar met de consumen tenorganisaties." Eind februari verklaarde het spoorbedrijf nog dit jaar de prijs van een kaartje niet te willen verhogen. van het aandeel bijna 6 euro, maar twee weken geleden stond de koers even op 3,85 euro. Op dat moment waren die opties niets waard." Voor de gevoelens van de veel geplaagde KPN-aandeelhouders heeft hij wel begrip. „Mensen die drie jaar geleden in KPN hebben geïnvesteerd, hebben de koers van ruim 70 euro zien zak ken tot vier euro zoveel. En mensen die in november 2000 met de emissie meededen, za gen de koers van 17 naar ruim 4 euro zakken. Dat is zuur, heel zuur." Een van de ijzers die KPN in het vuur heeft om de omzet op te krikken, is i-mode; het vorige maand in Nederland geïntrodu ceerde Japanse speeltje annex mobieltje dat mobiele datadien sten mogelijk maakt. Hoe het met de verkoop van i-mode staat, wil Scheepbouwer niet zeggen. „Dat mag niet omdat dat koersgevoelige informatie is. We zullen er komende week bij de presentatie van de kwartaal cijfers wel iets over zeggen om dat iedereen dat wil weten, maar eigenlijk is het nog veel te vroeg om al iets zinnigs te kun nen zeggen." Meer in het algemeen wil Scheepbouwer wel iets kwijt over mobiele datadiensten. „Toen zo'n tien jaar geleden de mobiele telefoon op de markt kwam, was bijna iedereen daar sceptisch over. Ikzelf ook. Ik wist niet wat ik met zo'n ding moest. Nu kan vrijwel niemand meer zonder. Zo zal het ook met mo biele datadiensten gaan. En dat soort diensten zal sneller door breken dan de mobiele telefoon van destijds. Iedereen is al mo biel en gewend met dit soort ap paraten om te gaan." den haag/anp - Het Amerikaan se Liberty Media praat met France Telecom over de aan koop van kabelbedrijf Casema, de Nederlandse dochter van het Franse telecomconcem. Dat hebben bronnen binnen het Franse concern gisteren beves tigd. Er is sprake van 'exclusieve onderhandelingen Liberty is de eigenaar van Case ma's concurrent UPC, dat marktleider is in Nederland. Of de Amerikanen er in slagen Casema in te lijven, hangt ook af van de kartelautoriteiten. In Duitsland ketste de koop van het kabelbedrijf TeleColumbus in februari af, nadat het Duitse kartelbureau de overname ver bood Dat was een streep door de rekening van Liberty, dat via de Duitse markt Europa wilde veroveren. France Telecom heeft Casema al enige tijd geleden in de verkoop gedaan. De Franse onderne ming kampt met een miljarden schuld. Casema is actief in de Leidse re gio, de Bollenstreek, Den Haag en omgeving, Utrecht, de Betu we en de omgeving van Breda. Het kabelbedrijf heeft ruim 1,3 miljoen abonnees. De verwachting is dat Casema zo'n 800 miljoen euro oplevert. ECONOMIE WIJZER Isabelle. Net als wij bracht ze een maand door aan de Stan ford universiteit in Califomië. Tenger. Haar Engels gedrenkt in een mild gebrouwen Frans ac cent Gedreven door haar vak en haar intense behoefte om zelf standig te zijn. Ze deed geneti sche proeven met muizen om leergedrag te be studeren. Ze woonde in Mul house, met een man en een dochter en ze ging voor haar werk steeds de hele week naar Zurich, te ver om te pendelen. Haar man was al acht jaar huis man. Sinds hun dochter was ge boren en ze na haar promotie voor vier jaar naar New York trok ken, had hij vaderschapsverlof van zijn baan als Frans ambte naar. Al die tijd behield hij recht op terugkeer in zijn baan. Isabelle had een baan bij de Technische Universiteit in Zu rich, waar ze haar eigen labora torium beheerde. Bij allerlei in stellingen in de wereld moest ze haar onderzoeksgeld bij elkaar sprokkelen. Bij haar aanstelling was ze de enige vrouw aan de Technische Universiteit Nee, het viel haar zeker niet mee. Opboksen tegen al die mannen in de strijd om onderzoeksmiddelen. Opboksen tegen de vooroordelen in haar omgeving die het niet begreep dat ze haar leven niet wilde be perken tot liefdevol moeder schap. Uit het zeker niet pro gressieve Frankrijk was ze uitge weken naar het zwaar conserva tieve Zwitserland. Om een kans te grijpen, om haar eigen weg te gaan. Ik bewonderde haar met een. Het maakt weer eens duidelijk hoe ongelooflijk krachtig ver wachtingspatronen en opvattin gen van mensen zijn in het af palen van de ruimte die iemand krijgt om zijn leven (en vooral haar leven) naar eigen ambities en wensen in te richten. En vooral ook hoe moeilijk het is om in gevestigde patronen een andere, eigen weg uit te zetten. Het is hakken in de rotsen, bik kelen en beuken om een muur van weerstand opzij te zetten. JOOP HARTOG hoogleraar micro-economie Universiteit van Amsterdam Economen hebben daar mooie theorieën over ontwikkeld. De opvattingen en verwachtingspa tronen van bepalende figuren op de arbeidsmarkt kunnen mensen gevangen zetten in de oude patronen, waardoor het lijkt of ze het zelf zo willen. Als vrouwen (of allochtonen) er van uitgaan dat ze toch niet zullen worden toegela ten tot de betere banen, zullen ze ook het aanloop traject daarvoor niet kiezen. Be paalde opleidin gen mijden, niet deelnemen aan cursussen en trainingsprojec ten, niet begin nen aan de ba nen die gelden als voorberei ding naar de top. De buitenstaan der kan dan opmerken dat ze de top niet halen omdat ze de kwa lificaties missen. Terwijl ze doel bewust juist niet streven naar de kwalificaties omdat ze verwach ten dat zij de bijbehorende ba ten toch niet zullen krijgen. In zo'n situatie van gevangen schap in heersende opvattingen kunnen krachtige, gedreven per sonen de wereld veranderen. Het zijn de voortrekkers van nieuwe tijden die de inspanning leveren om te laten zien dat de oude patronen achterhaald zijn en dat het wel degelijk anders kan. Ze zetten daarmee als voor beeld de nieuwe rolmodellen op- Onder zulke omstandi^kden kunnen quotumregelingen heel nuttig zijn. Quotumregelingen schrijven voor dat in allerlei functies en posities een afspie geling van de bevolking moet worden gerealiseerd. Gelijke proporties mannen en vrouwen, percentages allochtonen over eenkomstig hun aandeel in de bevolking. Dat brengt natuurlijk risico's mee. Niet elke benoem de vrouw is geschikt voor de top, net zo min als elke be noemde man dat is. Maar quo tumregelingen kunnen de over gang naar een nieuwe balans bespoedigen, en jongeren aan moedigen wel te investeren in de gewenste kwalificaties. En daarmee de juistheid van dat beleid bewijzen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9