Oorlogsplan tegen al-Qaeda al vóór de aanslagen gereed BUITENLAND 'Het is altijd seks, seks, seks - je wordt er gek van' Witte Huis probeert ophef te bezweren Bvi^M^ïnrTiTsisTsn^ Afghanen en Koerden slaags in Frans opvangcentrum Franse wijkagent krijgt rubberkogels in pistool vantilW&ïftVti Bush had geen tijd om gedetailleerde informatie te bekijken Hele erfenis Queen-Mum naar koningin Elizabeth bij Van Til at weer vaag verkiezingen - Yasser Arafat verbindt j voorwaarde aan het van verkiezingen voor stijnse presidentschap destijnse volksvertegen- ring. Nadat hij donder- had verklaard dat die ngen binnen zes maan- |en worden gehouden, steren dat er eerst een jet zijn gekomen aan de he bezetting. Hij leek te op de bezetting van de veroverde Westelijke oever en Gazastrook, destijnse ministers zei- ir dat de president in gebied op het oog had él in de loop van de inti- ift bezet. gje wil FARC erreurlijst - Huidig EU-voorzitter wil de Colombiaanse re- eweging FARC op de se lijst van terroristische aties plaatsen. Als dat worden onder meer al- rekeningen van de orga- n de lidstaten bevroren, idinavische landen zijn laatsing op de EU-lijst, aj de FARC niet willen als mogelijke gespreks- Eerder deze maand jok de Koerdische Arbei- tij PKK op terreurlijst, lederland zijn verzet ;n had opgegeven. enrechten in se grondwet Als eerste land in Eu- eft Duitsland gisteren ten van dieren in de et opgenomen. Een rheid van het parlement voor het toevoegen van en' aan een clausule die verplicht de waardig- mensen te respecteren schermen. Tegenstan- bang dat deze vorm enbescherming het be- dieren nu voor dat van zal gaan, bijvoorbeeld Ie maatregel gevolgen ben voor het gebruik efdieren. esmacht Oost-Timor Er komt een nieuwe lesmacht voor Oost-Ti- t op 20 mei onafhanke- dt. De Veiligheidsraad herenigde Naties be teren dat de vredes- Inmiset op de dag van hankelijkheid aan het at. De VN-macht komt lats van het VN-over stuur, dat in 1999 in het erd geroepen, toen de lige Portugese kolonie ikelijk werd van Indo- r vrouw aan d Britse MI5 De contraterrorisme- dige Eliza Manningham- rordt de nieuwe direc- neraal van de Britse ge- ienst MI5. Ze is de vrouw die de post zal ■n. De 53-jarige Man- in heeft een eenheid ge- het IRA moest bestrij- n dit nog terreuraansla- egde. Manningham, nu wvangend directeur-ge- volgt Stephen Lander voorganger Stella Ri- n was de eerste vrouw 115 leidde. Zij stond oor 'M', de baas van Ja- nd in GoldenEye. zaterdag l8 MEI 2002 Washington/ANP - Twee dagen voor de aanslagen van 11 septem ber kreeg de Amerikaanse presi dent Bush een gedetailleerd oor logsplan tegen Osama bin Laden en het terreurnetwerk al-Oaeda op zijn bureau. Dit heeft woordvoerder Flei scher van het Witte Huis giste ren bevestigd. Bush had voor de aanslagen echter geen tijd ge had om het plan te bekijken en te ondertekenen. De Amerikaanse nieuwszender NBC berichtte eerder gisteren al over het bestaan van het voor stel. De zender liet in het mid den of Bush het plan nog voor 11 september heeft gezien. Het Amerikaanse veiligheids plan voorzag in diplomatieke en militaire maatregelen met als doel Bin Laden en al-Qaeda uit te schakelen, zo meldde Flei scher. Volgens NBC leek het plan in veel opzichten op het pakket maatregelen dat de rege- ring-Bush na de aanslagen van 11 september uitvoerde, zoals het bevriezen van de tegoeden van al-Qaeda en verwerven van internationale steun voor mili taire actie tegen het terrorisme. Fleischer haalde tijdens een persconferentie op vrijdag ook uit naar Democratische afge vaardigden, die de afgelopen dagen felle kritiek hebben geuit op het gebrekkig functioneren van de veiligheidsdiensten in aanloop naar de aanslagen in september. De woordvoerder zei te hopen dat de Democraten geen politiek gewin uit de zaak zouden willen halen. De Democraten laakten eerder ook de regering Bush om het achterhouden van informatie over de waarschuwingen die het Witte Huis nog voor september had ontvangen over mogelijke terroristische aanslagen. Woensdag werd bekend dat de Amerikaanse regering al in de zomer voor de aanslagen be schikte over aanwijzingen dat er mogelijk vliegtuigen zouden worden gekaapt door terroris- Mullah Omar duikt op en zweert VS wraak Mullah Mohammed Omar, leider van de verdreven Tali ban in Afghanistan, leeft nog en heeft de A'S wraak gezwo ren. „De veldslag is nog maar net begonnen, en het ver woestende vuur zal het Witte Huis bereiken. Want dat is de spil van de ongerechtigheid en van de dwingelandij.' Dat zei Omar in een gisteren ge publiceerd vraaggesprek met de Arabische krant Asharq al- Awsat. De ondergedoken Ta- libanleider zei ook dat Osama bin Laden nog in leven is. „God zij geloofd dat sjeik Os ama nog leeft, wat Bush, die hem doden wil, zal verdrie ten." Verder beloofde Omar de Amerikaanse troepen die in Afghanistan zijn gestatio neerd 'een toekomst in de hel'. Het interview vond vol gens de krant plaats 'ergens in een Afghaans berggebied'. Franse agenten houden Koerden en Afghananen uit elkaar na massale vechtpartijen in het Franse opvangcentrum Sangatte gisteren, waarbij zeker vier mensen zwaargewond raakten. Foto: Reuters/Sylvain Lefevre -priester VS gt zelfmoord eschiddingen re/rtr - Een vroegere in de Verenigde Staten chuldigd werd van sek- misbruik is donderdag ingetroffen in zijn kamer tooms-katholiek psychia- ekenhuis. De politie gaat t dat hij zelfmoord heeft d, zo werd gisteren mee- arige Alfred Bietighofer functie eind april neer adat twee mannen hem ladden beschuldigd dat eind jaren zeventig en aren tachtig had mis- al William Keeler, aarts- p van Baltimore, veront- gde zich gisteren voor t tegenover slachtoffers Iksueel misbruik door i. Zijn verklaring kwam en nadat priester Mauri- kwell (56) was neerge- door een man die zegt priester hem tijdens zijn eeft misbruikt, zei het te betreuren dat •kvvell in 1993 opnieuw oor had aangesteld van ochie in Baltimore, na- door de 17-jarige Don- es van seksueel misbruik chuldigd. Stokes, die in- 26 jaar is, schoot Black- landag buiten het huis priester neer. De politie tde hem. Blackwell zwaargewond. Hij ligt >et ziekenhuis. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - In het Franse opvangcentrum voor illegalen in Sangatte, vlakbij de Ka naaltunnel, zijn Afghanen en Koerden gisteren op de vuist gegaan. Bij de enorme vechtpartij raakten vier personen zwaar gewond, veertien ande ren moesten aan wat lichtere verwon dingen in het ziekenhuis worden gehol pen. Honderden agenten van de gendar merie en de oproerpolitie CRS moesten eraan te pas komen om de vechtenden te scheiden. Dat lukte pas na enkele uren en na het gebruik van traangasgra naten. Volgens de leiding van het opvangcen trum bestaan er al dagen enorme span ningen tussen de Afghaanse en Koerdi sche vluchtelingen. Beide groepen be twisten elkaar de beste plaatsen om op goederentreinen te springen die hen ille gaal naar Groot-Brittannië moeten bren gen. Teneinde de druk van de ketel te halen was besloten gistermiddag een voetbalwedstrijd tussen beide groepen te organiseren. Maar die poging misluk te jammerlijk. De wedstrijd was nog maar net begonnen of de honderden toeschouwers gingen met elkaar op de vuist. Allerlei soorten slag- en steekwa pens werden daarbij in de strijd gewor pen. De bewaking van de entree van de Ka naaltunnel is sinds kort versterkt waar door het voor de illegalen in Sangatte steeds moeilijker wordt het entrepot van de Kanaaltunnel te betreden. De nieuwe Franse minister van binnenlandse za ken, Nicolas Sarkozy, heeft gisteren spoedoverleg gevoerd met zijn Britse collega David Blunkett. Blijkens een communiqué van het mi nisterie van Sarkozy hebben beide be windslieden afgesproken intensiever te gaan samenwerken om de problemen in en rond Sangatte op te lossen. Aids verspreidt zich razendsnel in Malawi door oeroude rituelen door onze correspondent Eelco van der Linden bangula - Rood stof omhult de jonge zuster. Ze staat fier in gesteven wit uni form voor de plattelandskliniek en laat haar blik gaan over de moeders die met ondervoede baby's op de grond zitten. We hadden het over aids. Geen gemak kelijk gespreksonderwerp hier, maar plots wint de emotie en briest ze zacht jes: „Het is seks, altijd seks, seks, seks. Je wordt er knettergek van." Zuster Boitumelo werkt in het zieken huis in het district Bangula. Het ligt ver van alles en iedereen in het uiterste zui den van Malawi, op de grens met Mo zambique. Er is tekort aan alles, behalve aan tradities. En die vormen een be langrijk handlanger van de ziekte die twintig procent van de volwassen Mala- wiërs onder de leden heeft en 1,5 mil joen kinderen wees heeft gemaakt. „Neem Kupita Kufa", zegt Boitumelo. Kupita Kufa is niet echt te vertalen, het heeft te maken met zuivering'. „En zui vering is cruciaal in Afrika. Het is nodig voor de dood, rampen, boze geesten. Vervelend is dat bij het bestrijden of uit bannen bij voorkeur seks wordt gezien als de heilzame handeling, en de vrouw vrijwel altijd het slachtoffer is." Kupita Kufa heet het proces dat bijvoor beeld wordt verordonneerd door het dorpshoofd als de echtgenoot van een vrouw komt te overlijden. „Omdat de dood om haar heen blijft waren, moet actie worden ondernomen om anderen niet in gevaar te brengen. De chief gaat dan op zoek naar mannelijke vrijwilli gers om de klus op te knappen." 'De klus' bestaat uit het hebben van ge meenschap met de vrouw, meestal ge durende een paar dagen. „Ze moet de man, die overigens niet haar nieuwe echtgenoot wordt, hiervoor betalen. Mocht ze zwanger raken, dan moet ze na de geboorte van het kind met weer een andere man naar bed om eventueel kwaad kwijt te raken." Als vrouw en verpleegster schokt het Boitumelo keer op keer. „Het is het per fecte recept om aids te verspreiden", zegt ze. De ironie is totaal, want het ri tueel, bedoeld om de dood te verdrij ven, haalt die juist in huis. Genezing door seks blijft echter hardnekkig in heel zuidelijk Afrika. De veel voorko mende verkrachting van baby's, maag den of juist oude vrouwen, vindt ook zijn oorsprong in het geloof dat je met seks ziekte en dood kunt verdrijven. De zuster van het Kalemba Ziekenhuis toont zich gefrustreerd. „Ie kunt roepen dat zo aids wordt verspreid, maar dan krijg je te horen dat aids helemaal niet bestaat. Mannen zijn dwars, zullen nooit erkennen dat ze door hun pro miscue gedrag de ziekte verspreiden en geven als ze ziek worden de vrouw de schuld. Wij proberen vrouwen te hel pen en voor te lichten, maar het zijn de mannen die forse omscholing behoe ven." Een idee zou misschien zijn om de dorpshoofden bijeen te roepen en ze proberen via een cursus aan te zetten tot het veranderen van oude culturele patronen. Boitumelo zegt dat ze het nog nooit geprobeerd heeft, maar ze voorziet een wonderlijke barrière in het geval een chief ervoor open zou staan. „Hij zal de oudere mannen op zijn lijn moeten krijgen en dat kan alleen door hun stem te kopen. Het zal de chief uit eindelijk te duur worden." Tradities, geloof en bijgeloof, zo conclu deert de zuster tot haar eigen verras sing, lijken altijd wel bij seks uit te ko men. De obsessie is zowel Afrikaans als westers, want haar werkgever, een rooms-katholieke orde, werkt op zijn ei gen manier ook niet mee aan de oplos sing van het probleem. Condooms zijn er overigens wel in deze uithoek. Ze worden gratis gedistribu eerd door twee jonge jongens die in het ziekenhuis een piepklein kamertje hu ren. Ze zijn in dienst van de overheid en hebben de taak in de afgelegen gebie den in te enten en voorlichting te geven over hygiëne en ook aids. Zij vinden dat er wel iets veranderd. „Condooms worden nu best veel ge bruikt", zegt de kleinste met een brede grijns. Zuster Boitumelo kijkt het twee tal zuchtend aan. „Ze worden veel ge bruikt, maar waarvoor? Ik zie er vooral kinderen mee spelen." door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De stemming in Washington is in één dag omge slagen. De onaantastbare Geor ge Bush, die alom wordt ge roemd voor de manier waarop hij reageerde op de aanslagen die Amerika in het hart raakten, bevindt zich ineens in het mid delpunt van een publicitaire storm. Had de president 11/9 kunnen voorzien, en heeft hij verzuimd de Amerikaanse be volking te waarschuwen? Het Witte Huis zegt van niet en waarschuwt de Democraten hier geen politieke kwestie van te maken. Sinds woensdagavond bekend werd dat president Bush begin augustus door de CIA gewaar schuwd was voor mogelijke ka pingen door terroristen gelieerd aan Osama bin Laden, verdedigt het Witte Huis zich te vuur en te zwaard en probeert het de scha de te beperken. De boodschap: de informatie waarover Bush beschikte was zeer algemeen en er was geen sprake van een con crete dreiging. „Als ik had geweten dat de vij and vliegtuigen zou gebruiken op die ochtend van 11 septem ber, had ik alles gedaan om dat te voorkomen," zei Bush giste ren tijdens een ceremoniële bij eenkomst op het Witte Huis. Direct na 11 september werd de vraag gesteld, waarom de Ver enigde Staten niet gewaar schuwd waren voor een aanval van deze omvang op hun eigen grondgebied. De conclusie werd al snel getrokken dat Ameri kaanse inlichtingendiensten le lijk hadden gefaald en slecht voorbereid waren op geweld vanuit fundamentalistische Isla mitische hoek. Nadat de eerste schok voorbij was, besloot het Congres een onderzoek in te stellen. De aandacht concentreerde zich op de FBI en de CIA. Maar sinds het CBS-journaal woensdag avond berichtte over een explo sief memo dat het Witte Huis waarschuwde voor kapingsge vaar, is er een link gelegd met president Bush zelf. En dat heeft het klimaat in Washington in een klap doen omslaan. Democraten hebben hun kritiek op president Bush tot nu toe be perkt tot diens binnenlandse optreden. Afvalligheid inzake het optreden van Bush in de oorlog tegen terrorisme werd gezien als politieke zelfmoord. De schadelijke publiciteit heeft de president kwetsbaar ge maakt, en klaarblijkelijk een koerswijziging bij de Democra ten teweeg gebracht. Democra tische leiders als senator Da schle en afgevaardigde Ge phardt hebben opgeroepen alles te openbaren wat president Bush en zijn staf wisten. Ze wil len daarmee verder gaan dan het lopende onderzoek naar de inlichtingendiensten. In een poging de schade voor Bush te beperken probeert het Witte Huis, onder aanvoering van Cheney, de ophef te karak teriseren als een aanval van De mocraten die uit zijn op 'politiek gewin'. Hoe de slag om de opinie van de Amerikaanse bevolking ook afloopt, het is deze week pijnlijk duidelijk geworden dat allerlei aanwijzingen niet tot actie heb ben geleid. Sommige nabe staanden van 11 /9-slachtoffers vragen zich bedroefd en boos af of hun familieleden nu nog zou den leven als zaken met elkaar in verband waren gebracht. londen/anp - De onlangs over leden Britse koningin-moeder heeft haar hele bezit nagelaten aan haar enige nog levende dochter koningin Elizabeth. De nalatenschap bestaat vooral uit gebouwen, kunstwerken, ren paarden en juwelen. Volgens sommige schattingen bedraagt de waarde 70 miljoen pond (110 miljoen euro). Overigens had de Queen-Mum het grootste deel van haar geld al jaren geleden opzijgezet voor haar achter kleinkinderen William en Harry. In haar testament vraagt de ko ningin-moeder aan haar doch ter om enkele leden van haar hofhouding legaten te geven. In tegenstelling tot Elizabeth, beta len die daar successierechten over. Erfenissen van vorst op vorst zijn van nalatenschapsbe lasting uitgesloten. Koningin Eli zabeth heeft besloten dat de be- langrijkse kunstwerken die haar moeder heeft nagelaten, worden opgenomen in de Royal Collec tion. Een deel ervan, waaronder schilderijen van Monet en eie ren van Fabergé, wordt vanaf aanstaande woensdag tentoon gesteld in de nieuwe Queen's Gallery van Buckingham Palace. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De wijkagenten in de Franse grote steden krijgen de beschikking over pistolen met rubberkogels. De minister van binnenlandse zaken, Nicolas Sarkozy, heeft dat bekendge maakt na een werkbezoek aan de Parijse voorstad Corbeil-Es- sonnes. In deze plaats werd dinsdag een politieauto kort en klein gesla gen door een dertigtal opge schoten jongeren. De agenten kozen het hazenpad om niet te worden gemolesteerd. Volgens minister Sarkozy toonde dit voorval aan dat de wijkagenten onvoldoende uitgerust zijn om het geweld in de voorsteden te keren. Verschillende mensenrechten organisaties in Frankrijk hebben furieus gereageerd op de aan kondiging van Sarkozy. Volgens hem is de toestand in een groot aantal voorsteden echter 'buitengewoon gevaarlijk' geworden voor de politie. „Een groot aantal politiemensen maakt zich ernstig zorgen om de ontoereikende middelen om zich te verdedigen. De vorige week door president Chirac benoemde regering-Raf- farin heeft de bestrijding van de criminaliteit tot hoogste priori teit verklaard. Sarkozy heeft van president Chirac de bevoegd heid gekregen om desnoods alle politie- en justitiefunctionaris sen die hij nodig acht in te scha kelen om een eind te maken aan zowel het geweld in de voorste den, als aan de activiteiten van de georganiseerde misdaad. (advertentie) de Se de Kom 2e pinksterdag islandhoppen bij Van Til en maak kennis mei de nieuwste wooneilanden van diverse topdesigners. Opvallend is dit romantische tweepersoons zitmeubel von de Sede: met z'n zachte ovale vorm een veilige haven en ultieme relaxplek tegelijkl Flatscreen en tafelblad zijn optioneel leverboor. Leverbaar m diverse kleuren en kwaliteiten leder 2e pinksterdag open van 10.00 - 17.00 uur Onmx Nooxjarkada 1038 MaDIWo 9 30-17 30 uur 1&23 CJ Alkmaar Do-Vr 9 30-21 00IX* Tarafoon (077) 5112760 Za 9 30-17.30 uur Volg da bonjan Zondags gasioian O Bganp- DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7