LPF: club van politieke zwervers en debutanten BINNENLAND 2 i SHet leven is goed in het bolwerk van Fortuyn Nieuwe Tweede Kamer blank en mannelijk zaterdag l8 mei 2002 nerleden van de LPF. V.l.n.r (zittend): Ruiten, Zeroual, Bijlhout, Herben, Van As. V.l.n.r (staand): Dekker, Wijnschenk, Van den Brink, Stuger, Geurts, Wiersma, De Graaf, Smolders, Bonke, Palm, Schonewille, Zovnar, Eerdmans, Alblas, Varela, Smulders, Eberhard, Hoogendijk, Jansen ay. Op de foto ontbreken de parlementariërs De Jong en Jukema. Foto: WFA/Hans Kouwenhoven iag/gpd - De 26-koppige fractie van de Lijst Pim (LPF), sinds deze week de tweede partij van Ne- bestaat veelal uit politieke debutanten en poli- irvers. Rondgang door de wereld van de kers- Iksvertegenwoordigers Geurts, Dekker, Zvonar, leroual, Bijlhout, Varela, Van As, Eerdmans, irs, Eberhard, Janssen van Raay en Wiersma. 5Ze' juwbakken LPF-kamerlid drs Leon Geurts ledrijfseconoom, kan zich niet herinneren bij ïoogleraar aan de Erasmus-universiteit te Rot ihij is afgestudeerd. Er volgt een lange stilte na nschijnlijk eenvoudig te beantwoorden vraag, zo lang geleden.Hoelang precies? Opnieuw te. Uiteindelijk noemt Geurts 1979 als het jaar afstuderen en 1971 als het aanvangsjaar van [iversitaire studie; in 1971 was Leon Geurts 15 ld. woonplaats Kerkrade wordt door menig r i genoot hardop getwijfeld aan de geldigheid van academische titel. „Hij hecht aan gewichtig- rij", zegt een kennis. „We zijn lid van dezelfde iit. Hij had nooit een titel voor zijn naam en nu wel." Vorig jaar afficheerde doctorandus zich in schriftelijke stukken plotseling als ju- r. L.H.C. Geurts. Hiermee geconfronteerd laat iuw gekozen kamerlid weten: „Dat moet een geweest zijn." lokale partij Burgerbelangen Kerkrade ging naar de WD in Kerkrade en vervolgens door eWD Heerlen, toen naar Leefbaar Nederland lindelijk naar de Lijst Pim Fortuyn. trade schopte hij het tot voorzitter, een functie die duidelijk maakte dat Geurts geen groot spreker is. Daar werd hij op een zijspoor gerangeerd. Vervolgens week Geurts, overigens gekenschetst als een gedreven man en een harde werker, uit naar de WD-afdeling in Heerlen. Daar kreeg hij de rol van penningmeester. Cardioloog Fred Dekker (56), voormalig WD-lid en nu de nummer 9 van de LFP-ftactie, is directeur van een privé-kliniek in Bilthoven. Dekker berekent zijn patiënten naast het specialistenhonorarium ook praktijkkosten, voor de medische apparatuur en ex ploitatie van het pand. Hij deed dat ook al in de tijd dat dit nog niet was toegestaan op grond van de in middels versoepelde wet op de tarieven in de gezond heidszorg. De rechtbank in Utrecht veroordeelde hem om die reden in 1998 tot een geldboete van een kwart miljoen gulden en zes maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf. Als de regels mij verbieden het tarief in rekening te brengen waarmee ik mijn vak goed kan uitoefenen, moeten de regels worden veranderd", zei Dekker ooit. De one-issue politicus heeft al aangekondigd de Kamer weer te verlaten zodra alle specialisten al hun kosten in rekening mogen brengen. Dekkers collega Milos Zvonar (65), de nummer 11 van LPF, begon zijn medische studie in Praag. Op internet ontvouwt hij zijn plannen om de 'ondergang van de gezondheidszorg' aan te pakken. 'Hulpmedewerkers' moeten 'lagere functies' overnemen van verpleegkun digen. Prof. dr. Felix Bonke uit Bentveld (62), emeritus hoogleraar fysiologie, vertrok in 1999 met slaande deuren bij de Universiteit Maastricht. Daar was hij eind jaren tachtig een succesvolle rector. Na een af wezigheid van acht jaar kwam hij drie jaar geleden te rug in Limburg als interim-decaan, maar na een jaar werd hij ontslagen. Het college van bestuur gaf als verklaring het faculteitsbestuur 'te weinig leiding' had gegeven aan belangrijke ontwikkelingen bij genees kunde. Bonke zelf sprak van een ordinaire machts strijd. Afgelopen week verklaarde Bonke (ex-WD, ex-D'66): „Ik stem niet op Pim, ik stem op mezelf." Hij ziet een rol voor zich weggelegd als 'diplomaat'. „Ik acht me zelf daarvoor behoorlijk geschikt. Al was het maar omdat ik redelijk wat bestuurservaring heb." Bonke werpt zich in de LPF op als 'rustbrenger'. De Marokkaanse Fierous Zeroual (29), de nummer 10 van de fractie, is naar eigen zeggen een 'onderne mend typetje' dat graag zaken start om ze vervolgens weer van de hand te doen. Voordat ze haar groothan del in sieraden begon, had ze een aantal nagelstudio's onder beheer. Onder de indruk van de charismati sche Pim Fortuyn besloot ze zonder enige politieke ervaring de Kamer in te gaan. Ambities om in het ka binet te komen, koestert ze niet. Philomena Bijlhout, de nummer 14 in de fractie, was tot voor kort televisiepresentatrice bij TV-Rijnmond in Rotterdam. Ze flirtte in haar geboorteland Surina me met een beweging die eveneens pretendeerde voor belangrijke politieke veranderingen te zorgen: als 20-jarige sloot ze zich - koud na afronding van de sociale academie in Den Haag - aan bij de militie van legerleider Bouterse, die kort tevoren de democra tisch gekozen regering van Henk Arron opzij had ge schoven. „Na de coup van 1980 arriveerde een groep jonge progressieve mensen die het land opnieuw wilde op bouwen. Ik ben er bewust ingestapt omdat ik dacht dat deze beweging voor veranderingen zou zorgen. Ik heb niet eens een jaar bij de militie gezeten omdat vrij snel sprake was van corruptie." In een van haar laatste bezigheden als tv-presentatri- ce interviewde Bijlhout haar huidige fractiegenoot Joao Varela, wiens naam op de kieslijst pal achter die van Pim Fortuyn prijkte. Varela's levensloop laat zich lezen als een jongensboek. Hij studeerde economie en werd manager bij cosmeticabedrijf L'Oreal. Varela (27) was Nederlands jeugdkampioen verspringen. Door chronische blessures verlegde hij zijn aandacht naar het tennis. In die sport ontpopte de jongen van Kaapverdische origine zich tot een regionale topper in het Rijnmond-gebied. Projectontwikkelaar Gerard van As (57), de nummer 21 van de LPF, was zestien jaar voor de WD actief in Alphen aan den Rijn, waarvan 11 jaar als wethouder. Een motie van wantrouwen maakte een abrupt einde aan die politieke carrière: „CDA en PvdA in het colle ge achtten geen basis meer aanwezig voor collegiale samenwerking. Door Van As' gebrek aan collegialiteit en zijn deloyaliteit ten aanzien van het college, is een onwerkbare situatie ontstaan", aldus de notulen. Ooit werd Van As in zijn woonplaats beschuldigd van fraude, maar een onderzoekscommissie toonde zijn onschuld aan. In een interview noemde hij zichzelf 'met mijn grootsteedse ambities een maatje te groot voor Alphen'. Een voormalig collega typeert hem als 'ongeschikt is voor de porseleinkast'. Joost Eerdmans (31), nummer 18 in de fractie, was de rechterhand van burgemeester Opstelten van Rotter dam en voorzitter van het netwerk van jonge ambte naren Futur. Hüj trachtte aanvankelijk via het CDA in de Kamer te komen, maar belandde op een onver kiesbare plaats. „Ik ben jong, ik wil actie." Dus stapte hij over naar Fortuyn. Hans Smolders, de 41-jarige oud-international van het Nederlandse ijshockeyteam, kwam in de aanloop naar de verkiezingen onaangenaam in het nieuws: hij zou zonder succes twee vrouwelijke kandidaten van de LPF hebben willen versieren, onder wie de voor malige Miss Nederland, Irene Pantelic. De nummer 15 van de LPF-fractie was getuige van de moord op Fortuyn en bewees bij die gelegenheid te beschikken over veel moed. Hij maakte meteen jacht op de dader van de moordaanslag, die tevergeefs een kogel op zijn achtervolger afvuurde. Cor Eberhard (55), de nummer 12 van LPF, noemt zichzelf ondernemer. Hij is een zakenman in porno en exploiteert enkele seks-websites. Eberhard: „Ik heb geen strafblad en heb altijd netjes mijn belasting be taald. Bovendien wist de LPF waarmee ik mijn geld verdiende." Tijdens zijn lange politieke carrière werd Jim Janssen van Raay (ex-CHU; ex-CDA), de nummer 3 op de LPF-kieslijst, vaak in verband gebracht met corruptie schandalen en vriendjespolitiek. Er waren verhalen over hoge declaraties in ruil voor door hem ingedien de amendementen over riskante investeringen met pensioengelden van voetballers en over politieke in spanningen in het voordeel van bevriende zaken vrienden. Bewezen werd er echter niets. Toch stapte Janssen van Raay nooit naar de rechter om zijn naam te zui veren. Als mensen je een hak willen zetten, zoeken ze er vanzelf wel iets bij", zei hij ooit. De nummer 17 van LPF, Harm Wiersma (48), is een begrip in de wereld van de denksport. Hij veroverde zesmaal de wereldtitel dammen. ,,We zijn steeds meer gaan lijken op een 'voormalige Sovjetstructuur', waarin de rol van het individu is weggecijferd", con stateert Wiersma. tornT - dam Tibboel - De rust is weldadig lorpse Landzicht. Merk- gop het eerste gezicht, Rotterdamse wijkje igen Rotterdam Airport de Al 3 door Overschie is ele honderden meters af- Het is de dag na de ver en. Hier, in dit buurtje, n woensdag de meeste 1 op Lijst Pim Fortuyn. opkomst van 57,06 pro- n de 666 kiezers gingen 380 uitgebrachte stem- lar LPF. Met een aanhang 63 procent is Landzicht werk van 'Fortuyn' in tam. igang van Landzicht üuitekruid en boterbloe- ngs wateroevers. Gul de zon op de lage nood- en. Die werden gebouwd bombardement op Rot- om de acute woning- lenigen. Waren bedoeld ijk dienst te doen. ien zijn er menig- :est, maar Landzicht anno 2002 nog steeds, "ier WBR is zelfs bezig luisjes te verkopen, animo daarvoor is niet lies wonen er niet [van generatie op genera- jhuur is schappelijk. Weg er voor geen goud. Ge tuist er al eens iemand, de woning leeg staan. :n hecht wijkje. Straatjes rechtaan. Meestal keu- ttjes met geknipte heg- de lage rijtjeswoningen typische, kleine schui- in en pronte schoorste- 'raarschijnlijk nergens in lm kun je je huis uit de deur op slot te moe- •U Hier wel, en niemand Bewoners uit de Schielandstraat in de wijk Landzicht. Foto: GPD/Roel Dijkstra die iets pikt", zegt Martin Visser (35), die in de voortuin met ont bloot bovenlijf van het zonnetje geniet. „Ik ben hier geboren", vertelt Visser, „en niet van plan hier ooit weg te gaan. Dit zijn net vakantiehuizen!" Hij had geen tijd om woensdag te stemmen, zegt hij. Maar For tuyn was zijn man geweest. „Hij zorgde ervoor dat iedereen over politiek praat. Ik was het niet in alles met hem eens. Wat Pim van islamieten vond, wijs ik af. Die mensen hebben ook recht op een bestaan. Maar dat de deur dicht moet voor buitenlan ders, ben ik met hem eens. Ne derland is wat dat betreft net een fontein die tot aan de rand is gevuld. Je kan niet blijven proppen." In Landzicht is het aantal al lochtonen bijna nihil. Visser, die veger is bij de Roteb: „Klopt, die wonen hier ook haast niet. Maar het is even wat anders als je bij 'Bas' boodschappen gaat doen op de Burgemeester Baumann- laan. In de Van Noortwijckstraat zitten ze allemaal geconcen treerd. Spreiden over de stad moet je ze, anders integreren ze nooit. Hier in Landzicht? Zou ik geen bezwaar tegen hebben." Piet Hoogeveen (37) heeft nog een poster van Pim Fortuyn voor zijn deur hangen. „Die ben ik nog in de Spaanse Polder we zen ophalen. Ik stemde eigenlijk nooit. Tot maart. Toen kwam Fortuyn. Die man was gewoon grappig. Hij maakte iets in mij los met zijn uitstraling. We praatten in de buurt de laatste maanden over hem en spraken af dat we op hem gingen stem men." Truus (67) van de Zestienhoven- sekade kijkt er helemaal niet van op dat Fortuyn zo veel steun kreeg in Landzicht. „Verbaast me niks. Landzicht is altijd als een achterstandswijkje afge daan. Nou, met de mensen die er wonen is anders niets mis. Mijn man en ik hebben ook op Pim gestemd. Ik vooral om For tuyn als mens. En het is toch waar dat we in dit land te tole rant zijn geweest?" B. van Roest, een zwaar besnor de man van 43 jaar, is op weg naar zijn werk. Hij woont van jongs af aan in de Schiphol straat, die deel uitmaakt van een nieuwer stukje van Landzicht, en is koelcelmedewerker bij Campina. Ook hij brengt de bui tenlanders ter sprake. „Er wo nen er hier in de wijk een paar en zo hoort het ook. Anders gaan ze maar klitten. Of Fortuyn dat probleem had aangepakt, was nog maar zeer de vraag ge weest. Politici beloven je altijd koeien met gouden horens. Maar hij was een man met goeie idealen. En die lijst van hem was de grootste geworden als hij niet was vermoord. Daar heeft het CDA van geprofiteerd." Gusta Baving (28) zit te zonne baden. „Ik ga nooit stemmen, dus waarom nu wel?" De grote steun voor Fortuyn kan ze wel verklaren. Met een veelbeteke nend glimlachje: „Er wonen hier een hoop mensen die tegen bui tenlanders zijn. Die hebben ze gewoon weggeziekt. Een jaar of drie geleden zijn er zelfs bij zo'n buitenlandse familie brand bommen naar binnen gegooid. Dit is een volksbuurt. De men sen hangen aan elkaar. Soms zijn er ook ruzies die flink kun nen ontaarden. Verderop is ja ren terug een schietpartij ge weest. Daarbij vielen twee do den." Een jonge moeder wandelt op haar gemak met een klein kind. Ze zegt zich verre te houden van de gemoederen die in haar buurtje leven. Haar buurtje is Landzicht wel, want ze woont er al haar leven lang. „Eerst mocht ik niet weg van mijn ouders, nu berust ik erin dat ik hier ben blijven hangen", zegt ze met een tikje spijt in de stem. „Dit is nou niet de meest ontwikkelde om geving van Rotterdam. De men sen denken niet zo door. Dat verklaart de vele Fortuyn-stem- mers. Maar Fortuyn wilde Zes tienhoven weer openen voor nachtvluchten. Ik heb op de SP gestemd, maar ben daarmee een buitenbeentje." LPF heerst in meeste Rotterdamse wijken Ooit gold Rotterdam als het bastion van de PvdA. Nu geldt deze stad als bakermat van de Lijst Pim Fortuyn (LPF). Met een vaste kem van bijna 90.000 kiezers drukte Rotterdam woensdag een be langrijke stempel op de lan delijke verkiezingen. Opval lend is dat vooral in 'blanke' wijken waarin weinig alloch tonen wonen en de grootste delijke problematiek het minst speelt, de LPF veel steun krijgt. De grootste aan hang van Fortuyn zit vooral in Rotterdam-Oost en Zuid. Opvallend is dat ook in chi que wijken als Hillegersberg en Kralingen een groot aantal Rotterdammers op LPF heeft gestemd. In de meest welva rende buurt van het Rijn mond-gebied, het Molen- laankwartier, bedroeg het percentage LPF-stemmers bijna 24 procent. In tweeder de van de 67 Rotterdamse buurten is de LPF de groot ste. De PvdA slechts in vijf tien buurten. De aanhang van deze partij is nu vooral nog te vinden in de wijk Feij- enoord, de Afrikaandervvijk, Hillesluis, Schiemond, Span gen en het Oude Westen. De sociaal-democraten verloren weliswaar ten opzichte van vier jaar geleden, maar kre gen in deze wijken toch zo'n veertig procent van de stem men. Van de spectaculaire winst van het CDA in het land is in Rotterdam nauwe lijks sprake. De SP boekt lich te winst, terwijl Groenlinks bijna overal in Rotterdam verliest. Vrouwvriendelijk zijn vooral de linkse partijen. Bij Groenlinks en de PvdA is meer dan de helft van de parlementariërs vrouw. Bij de SP is het bijna de helft, bij D66 iets minder dan de helft. De grote partijen die traditioneel bij rechts worden ingedeeld zijn vooral mannenbolwerken. Het CDA is voor 39 procent vrouw, de WD voor 26 procent en de Lijst Fortuyn 11 procent In totaal zullen tien Kamerleden van niet-Nederlandse origine zijn. Op dat punt scoort de LPF in concrete getallen beter dan de andere partijen Maar liefst drie Kamerleden hebben hun achtergrond over onze lands grenzen. Procentueel echter doet Groenlinks het met twee van de tien leden oeter. Opvallend is ook dat onder de academici veel juristen, econo men en politicologen zitten. Dan is er nog een aantal Kamer leden dat wel aan een srndie is begonnen, maar die nflrheb- ben afgerond en een aantal dat hbo heeft gehad. door Erwin Tuil oen haag - De nieuwe Tweede Kamer is overwegend mannelijk en blank, heeft in meerderheid een universitaire studie afge maakt en is gemiddeld 48 jaar oud. Dat blijkt uit een analyse van de nieuwe leden van de Tweede Kamer. De voor de hand liggende conclusie is dat de Kamer geen afspiegeling is van de samenleving. De Tweede Kamer is nu gemid deld twee jaar ouder dan in 1998. Van verjonging is dus geen sprake. Groenlinks is veruit de jongste partij in de Kamer met een gemiddelde leeftijd van 41 jaar. De een-na-oudste fractie is die van de WD, 52 jaar. Leef baar Nederland is ouder, maar de gemiddelde leeftijd van 57 jaar wordt vooral veroorzaakt door de 71-jarige Westerterp die met Teeven (43) de tweemans fractie vormt. De Lijst Fortuyn is met gemiddeld ruim 50 jaar de derde op de ranglijst. De jongste Kamerleden zijn de nummer twee van de Lijst For tuyn, Varela en de nummer vijf van de SP, Van Velzen, beiden 27 jaar. Daarmee zijn ze vier jaar ouder dan het jongste Kamerlid ooit, Dijksma (PvdA) die in 1994 met 23 jaar de Kamer in kwam. Ook wat academische achter grond betreft zijn de verschillen tussen de fracties groot. Sommi ge partijen als D66 (7 zetels),' SGP en LN (beiden 2 zetels) sco ren de volle honderd procent bij universitaire graden. De Socia listische Partij staat het laagst met 40 procent academici, op de voet gevolgd door de WD met 48 procent. (advertentie) woon factory outlet

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5