Lobbyen tegen onrecht Tekenen kan helend 'werken op pijn en blokkades Amnesty-directeur Vriesendorp wil jongeren bij acties betrekken Amnesty is in de ruim veertig jaar van haar bestaan uitgegroeid tot internationaal erkende waakhond op het gebied van de mensenrechten. Drs. David Vriesendorp (54) uit Den Haag is sinds een halfjaar algemeen directeur van Amnesty Nederland. Hij prijst de inzet en betrokkenheid van de medewerkers, maar signaleert tegelijkertijd bij de achterban in den lande een toenemende behoefte aan minder tijdrovend geploeter. door Alexander Münninghof David Westendorp vindt het een heuglijke ontwikkeling dat de Nederlandse tak van Amnesty International al een flink aantal jaren fors aan het groeien is. „De kerken lopen leeg en de politie ke partijen klagen dat ze geen leden meer hebben. Maar de afdeling Ne derland van Amnesty International heeft binnenkort 250.000 leden en vertoont onafgebroken een jaarlijkse groei van ongeveer acht procent. En dat terwijl je met een lidmaatschap geen vrije toegangskaart krijgt, zoals bij Natuurmonumenten, of een abonnement op de Wegenwacht, zo als bij de ANWB. Bij Amnesty krijg je er een gevoel voor terug: het idee dat je, ondanks alle machteloosheid, toch iets doet aan het onrecht op de wereld. En aan ons natuurlijk de taak om dat gevoel een concrete basis te geven door gedegen rapportages te maken oypr. schending,yan de mensenrech ten. Rapportages die overal ter we reld hogelijk worden gewaardeerd en die de organisatie ook absoluut een goede naam geven." Vriesendorp (54) is sinds een half jaar algemeen directeur van Amnes ty Nederland. Elke morgen spoedt hij zich vanuit zijn woonplaats Den Haag naar Amsterdam om daar, in een veel te krap bemeten pand aan de Keizersgracht, leiding te geven aan een staf van honderd betaalde medewerkers plus 120 vrijwilligers. Die zijn vaak tot 's avonds laat, en niet zelden in het weekeind, bezig voor de goede zaak. Er is immers een niet aflatende hoeveelheid leed op de wereld en Amnesty is in de ruim veertig jaar van haar bestaan uitgegroeid tot internationaal erken de waakhond op het gebied van de mensenrechten. Vriesendorp is, als ex-directeur van SOS-Kinderdorpen Nederland, niet gespeend van idealisme, maar werd vooral aangezocht om zijn mana gerskwaliteiten. Hij prijst de inzet van de Amnesty-medewerkers, maar signaleert tegelijkertijd bij de achter ban (ongeveer tienduizend actieve- lingen in den lande) een toenemen de behoefte aan minder tijdrovend geploeter. Schrijfavonden „De betrokkenheid is wel gebleven, maar de mensen willen gemakkelij ker hun instemming met het werk van Amnesty tonen. Er zijn nog steeds zo'n vierhonderd lokale groe pen die op de klassieke manier, dus met schrijfavonden in het dorpshuis, geadopteerde gevangenen in een ver land per briefkaart een hart onder de riem steken. En geloof me, het effect daarvan is nog steeds enorm: een gevangene die denkt door God en ie dereen verlaten te zijn en die dan opeens zo'n hartelijke kaart binnen krijgt, dat is echt goud waard. Toch moeten we zoeken naar meer eigentijdse methoden. Zo hebben we op 5 mei ten bate van de persvrij heid in,Congo een actie gehouden waarbij we per SMS president Kabila hebben gevraagd om journalisten niet langer te martelen en te onder drukken. Daarmee bereiken we vooral jongeren, die niet meer zo eenvoudig tot een schrijf-avond in het dorpshuis te motiveren zijn." De suggestie dat met dit soort ge makkelijke druk-op-de-knop-me- thodes de verontwaardiging wellicht wat vrijblijvender wordt overge bracht, verwerpt Vriesendorp. „Het staat buiten kijf dat mensen hoe dan ook hun betrokkenheid tonen. En het effect is groot. Neem dat geval van die Nigeriaanse vrouw, Safiya Hussaini. Ze was, vanwege het feit dat ze ongetrouwd een kind had, ter dood veroordeeld. De straf zou door steniging worden uitgevoerd. Maar onder meer dankzij 600.000 handte keningen, die de Spaanse afdeling van Amnesty inzamelde en aan de Nigeriaanse president Obasanjo aanbood, is die vrouw in hoger be roep vrijgesproken. Ook Amnesty Nederland heeft aan de goede afloop kunnen bijdragen: voorafgaand aan het staatsbezoek van president Oba sanjo aan koningin Beatrix hebben wij bij regering en parlement gelob byd over deze zaak en we weten dat de Nederlandse regering zich voor Safiya sterk heeft gemaakt. Het te kent de goede reputatie, die Amnes ty overal heeft. Onze lobby's hebben succes, zoveel is duidelijk." Dwarsliggen "Een van de resultaten van dat lob bywerk is de vestiging van het Inter national Criminal Court ofwel het Internationaal Strafhof, in Den Haag. Dat hof moet daders van mensenrechtenschendingen gaan berechten. De Amerikanen liggen nog steeds dwars. Zij vrezen dat bij voorbeeld Amerikaanse militairen wegens vermeende oorlogsmisda den voor het ICC gedaagd worden en willen dat soort zaken in eigen land afhandelen. Maar inmiddels hebben bijna zeventig landen hun goedkeuring aan de totstandkoming gegeven en dus komt het Internatio naal Strafhof er. Die lobby bij de VN ging in een coa litie van ongeveer duizend niet-gou- vernementele organisaties, waar wij een belangrijke rol in hebben ge speeld. Wat je doet in zo'n lobby is het continu doorgeven van de bood schap dat het ICC er beslist moet ko men en dat het noodzakelijk is dat er een onafhankelijke aanklager voor kan werken. Ook heeft Amnesty een wereldwijde campagne gevoerd, en die voert ze nog steeds, om overheden het sta tuut voor dit strafhof te laten ratifi ceren en om hun eigen wetgeving daarmee in overeenstemming te brengen, zodat het hof daders van grove schendingen ook daadwerke lijk kan vervolgen. De strategie voor het lobbywerk wordt op het hoofdkwartier van Am nesty in Londen (vierhonderd mede werkers) bepaald. In Nederland heb ben wij veel contacten met bewinds personen en ambtenaren op buiten landse zaken over allerlei dossiers die wij aanleveren. Soms ook vragen zij ons om informatie. In een land als Nederland is dat contact met de overheid vanzelfsprekend soepel; er zijn ook landen, zoals China, waar Amnesty door de machthebbers niet wordt erkend en het land ook niet in mag. Ook bezoeken we kamerleden en ambassades. Kort geleden sprak ik met de Pakis taanse ambassadeur. Ik had een aantal dossiers meegebracht over vrouwen die in zijn land slachtoffer David Vriesendorp: „Jongeren zijn niet zo eenvoudig meer tot een schrijfavond in het dorpshuis te motiveren." Foto: GPD/Maurice Nelwan waren geworden van eermoorden of die met zuur overgoten waren. Ik werd vergezeld door een landenspe- ciaüst voor Pakistan, een vrijwilliger, en door iemand van de eenheid po litieke zaken van Amnesty. Dan wordt het, met die ambassadeur, ook een echt gesprek, omdat hij merkt dat we goed beslagen ten ijs komen. En dan hoor je, na verloop van tijd, dat het materiaal dat je ver zameld hebt ook in hun hoofdstad Islamabad is aangekomen en effect heeft gehad." Slechte tijden Lang niet altijd, zo erkent Vriesen dorp, is het effect van de inzet van Amnesty daadwerkelijk te meten. Maar daar gaat het ook niet om: het voornaamste is dat de stem van de humaniteit inzake de mensenrech ten niet verstomt. „Dat is de basis van ons handelen: de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, vlak na de Tweede Wereld oorlog internationaal aanvaard on der het motto: 'Dit nooit weer'. Daar kun je de landen die deze verklaring aanvaard hebben, verreweg de meeste op deze aardbol, op blijven aanspreken. De mensenrechten zijn niet gemaakt met het oog op goede tijden, maar met het oog op slechte tijden. En dan willen de betrokken regeringen nog wel eens de andere kant op kij ken. Dat is het moment dat Amnesty extra alert is. En pijnlijk nauwkeurig zijn best doet om onpartijdig te zijn en te blijven. Of het nu het conflict tussen Israel en de Palestijnse Auto riteit betreft, of de gebeurtenissen in Tsjetsjenië of Afghanistan: overal proberen we, tijdrovend en arbeids intensief als het is, een zo objectief mogelijke waarheid te achterhalen. We zijn bijvoorbeeld als eersten met een forensisch specialist in het om streden kamp Jenin geweest en heb ben zowel de vermeende executies door het Israëlische leger als de Pa lestijnse zelfmoordaanslagen veroor deeld." In juni, zegt Vriesendorp, zal hij sa men met het bestuur van Amnesty Nederland een beslissing moeten nemen omtrent een nieuwe behui zing. „Inderdaad is Den Haag dan in financiële zin wel een optie. De ge meente heeft ons een ruimte aange boden, in het nieuwe PTT-gebouw achter het Hollands Spoor. Ook het feit dat de VN Den Haag als interna tionale hoofdstad van het recht heeft uitgeroepen, speelt een rol. Maar we zijn er nog niet uit. Omdat we zoveel vrijwilligers hebben, zou zo'n verhuizing in feite betekenen dat we al die gedreven Amsterdam mers van nu zouden kwijtraken. Zo iets is onbestaanbaar, dat strookt niet met het vrijwilligerskarakter van Amnesty. Dat is nog steeds de grote kracht van de organisatie: dat men sen zich ondanks de individualise ring en verharding van de maat schappij, vrijwillig voor deze vereni ging melden. En er ook aan ver knocht raken. Gewoon omdat ze iets willen doen aan dat gevoel van machteloosheid tegen het aanhou dende onrecht, wereldwijd gepleegd, dat je steeds weer overvalt." Waarom zit een kind niet lekker in z'n vel? Waarom loopt een volwas sene telkens tegen dezelfde barriè res op? Het valt soms niet mee om de vinger op de zere plek te leggen. Tekenen kan helpen om te ontdek ken waar de schoen wringt. „Elke tekening weerspiegelt namelijk on ze diepste zielenroerselen en bevat tevens het antwoord op de vraag waar de psychische pijn zit." door Kitty van Gerven Na het overlijden van haar moeder had de vierjarige Janna al maandenlang geen woord meer gesproken. Totdat ze begon te tekenen. Na twee weken praatte ze weer. Ondanks zijn zeven jaren miste Michel nog altijd de aansluiting met de werkelijkheid en leefde hij in een fantasiewereldje. Door tij dens de tekentherapie lekker met zijn voeten door de verf te stappen, kwam hij met beide benen op de grond te staan. Er zijn nog veel meer voorbeelden te noe men van kinderen, maar ook van volwasse nen, die door een potlood ter hand te ne men blokkades konden opruimen, vertelt Diane Hobbelink-Boerrigter uit Losser. Als docente genezend tekenen weet zij uit erva ring hoe heilzaam tekenen voor een mens kan zijn. De tekentherapie die zij geeft, wordt sinds een aantal jaren in ons land op steeds grote re schaal toegepast om mensen inzicht te geven en te helpen problemen in het dage lijks functioneren op te lossen. Hoewel Dia ne zich in haar Praktijk voor Genezend Teke Foto: GPD/Petra Brouwer nen vooral toelegt op de behandeling van kinderen, is het haar ervaring dat het voor iedereen een goede remedie kan zijn om 'geestelijke pijn' te helen. „Dat geldt zowel voor mannen als voor vrouwen, voor kleu ters, tieners, volwassenen en bejaarden en voor getalenteerden zowel als voor mensen die amper een potlood kunnen vasthou den." Met talent heeft het namelijk niets te maken. „Alles wat je tekent, of het nu een kunst werkje is of een paar krabbels, zegt iets over jezelf. Meer dan in een tekening kun je jezelf niet blootgeven. De tekentaal is namelijk de taal van het onbewuste, je diepste emoties. Een tekening vertelt op een non-verbale ma nier wat je bezighoudt, met welke zaken uit het verleden je nog in het reine moet komen, in welk ontwikkelingsstadium je verkeert, wat je wensen en verwachtingen zijn, maar ook waar je blokkades zitten. Elke tekening bevat dan ook wel een hulpvraag", legt de docente uit, „maar het mooie ervan is dat-ie tegelijkertijd ook het antwoord op die hulp vraag geeft. Het medicijn zit dus in de teke ning verborgen." Om dat medicijn te kunnen ontdekken is een grondige analyse nodig. „Bij het analy seren van een tekening kijk ik naar vijf ver schillende aspecten", vertelt Diane. „In de eerste plaats naar de energie die erin is ge stoken. Hoe is die energie gebruikt? Zitten er bijvoorbeeld veel details in? Zijn er krachtige lijnen of veel krassen gebruikt? Vervolgens kijk ik naar de symboliek van de afbeeldin- gen. Onbewust gebruiken we namelijk aller lei symbolen om onszelf weer te geven. Wa ter staat bijvoorbeeld voor onze emoties. Bergen voor hoge ambities of obstakels. In een boom tekenen we ons denken (de kruin) ons voelen (de stam) en ons willen (de wor tels). Vraag twintig verschillende mensen een boom te tekenen en je krijgt twintig ver schillende bomen, die allemaal de situatie weerspiegelen waarin de maker zit. Deze symbolen, die vaak overeenkomen met de symbolen in onze dromen, hebben een uni versele betekenis, maar ze kunnen ook een heel persoonlijke betekenis hebben." Het derde aspect dat Diane bestudeert, is het kleurgebruik. „Gebruikt iemand alleen maar zachte pastelkleurtjes, of juist heftige kleuren? Worden er misschien afwijkende kleuren toegepast? Paarse wolken en blauw gras bijvoorbeeld." Weer een ander aspect is de interactie tussen de verschillende onder delen in de tekening. Raken de afbeeldingen elkaar of staan ze op zichzelf? Hoe zijn de verhoudingen? Maar misschien nog wel belangrijker is de verdeling van de afbeeldingen over het pa pier. Diane: „In de tekentherapie wordt er van uitgegaan dat alles wat aan de linkerkant staat iets zegt over het verleden, terwijl de rechterkant de toekomst weerspiegelt. Aan de bovenzijde is datgene te vinden waarvan we ons al bewust zijn, de onderkant is de schaduwkant, het gebied waar we nog aan moeten werken." De gegevens uit deze analyse kunnen voor de docente al een belangrijke indicatie zijn om te bepalen welke kant de therapie op moet gaan. Toch zal er altijd eerst een uitge breid gesprek met de maker volgen om meer inzicht te krijgen. „Zo'n gesprek kan, zeker met volwassenen, heel confronterend zijn", weet Diane. „Voor sommigen is het echt een eye-opener." De therapie die tenslotte wordt gekozen, is afgestemd op de individuele behoefte van de deelnemer. „Het kan zijn dat iemand een ge richte tekenopdracht krijgt. Bijvoorbeeld om een deel van de eerste tekening, die op een bepaalde blokkade wijst, wat gedetailleerder uit te werken. Het kan ook zijn dat er specia le oefeningen nodig zijn. Kinderen bijvoor beeld die moeite hebben om voor zichzelf op te komen, kunnen veel baat hebben bij een 'gevecht' op papier, waarbij ze allerlei lijnen expres op elkaar laten botsen. Op die manier leren ze de confrontatie aan te gaan. Maar het kan ook zijn dat er tekenspelletjes op de grond worden gedaan. Voetafdrukken met verf maken bijvoorbeeld, kan kinderen met een sterke fantasie helpen om beter te aarden." Eén ding hebben alle tekenopdrachten ech ter met elkaar gemeen: ze worden gecombi neerd met lichamelijke oefeningen, die pas sen in het thema van de therapie. „Als je een kind vraagt om golvende lijnen te tekenen, laten we het eerst door lichaamsoefeningen ervaren hoe zo'n golfbeweging voelt." En hoe de therapie er ook uitziet, ze wordt altijd afgesloten met het creëren van 'iets moois'. „Zelfs in een vel vol krassen, waar mee iemand alleen maar pure razernij heeft uitgedrukt, wordt een plekje ingevuld met een mooie tekening." Volgens Diane is dit nodig om de maker te laten ervaren dat alles een positieve wending kan nemen. „En echt", voegt ze eraan toe, „dat werkt. Het mag misschien onwaarschijnlijk klinken, maar mensen komen er lekkerder door in hun vel te zitten." Hoewel zij benadrukt dat een tekentherapie nooit een medische behandeling kan ver vangen, heeft de ervaring haar geleerd dat het een effectief middel kan zijn om emotio nele problemen een plek te geven. .Allerlei negatieve emoties, zoals eenzaamheid, ver driet, angst, minderwaardigheidsgevoelens, een onverwerkt verleden... door te tekenen kunnen ze worden overwonnen. En veel moeite hoeft dat niet te kosten. Het enige wat je ervoor hoeft te doen is de creatieve bron aan te boren, die iedereen van nature al in zich heeft." Voor meer informatie: tel. 053-538 87 76. V

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 52