Radicalen splintergroep in milieubeweging M Acties krijgen maar zelden een grimmig karakter Verscheidendheid aan organisaties De moord op Pim Fortuyn stelt de milieubeweging in een kwaad daglicht, omdat de verdachte actief was binnen de Vereniging Milieu Offensief. Natuur- en dierenbeschermings organisaties protesteren tegen deze 'demonisering' en nemen afstand van de gewelddaad. Geweldloosheid staat bij de milieubeweging hoog in het vaandel. Alleen aan de rand van het brede spectrum, vooral bij degenen die zich inzetten voor dierenwelzijn en tegen genetische manipulatie, krijgen de acties af en toe een grimmig karakter. door Gitte Brugman et het vernietigen van genetisch gemanipuleer de aardappelplanten kwamen de Ziedende Bintjes in au gustus 1989 in het nieuws. Hun actie leek op het werk van het Aardbeien- bevrijdingsfront uit de Verenigde Staten. „Dat vind ik nog steeds de mooiste naam", zegt hoogleraar po liticologie Hein-Anton van der Heij den van de Universiteit van Amster dam. De Ziedende Bintjes zitten aan de rand van het grote spectrum aan mi lieuorganisaties. Van der Heijden noemt hen de tegenculturele stro ming. Hiertoe rekent hij splinter groepjes of individuen die met radi cale acties, zoals brandstichting of vernieling, aandacht opeisen. Dit in tegenstelling tot het overgrote deel van de milieubeweging dat door het inzamelen van geld diersoorten en natuurgebieden veilig probeert te stellen. Dat door onderhandelingen het milieu wil verbeteren, of dat ac tie voert met (Milieudefensie) of zonder de achterban (Greenpeace). Hoewel de tegenculturele stroming volgens Van der Heijden uit hooguit een paar honderd aanhangers be staat, maakt ze wel indruk. Onder de noemer Animal Liberation Front, Dierenbevrijdingsfront of Groene Front werd de afgelopen jaren voor tientallen miljoenen guldens schade aangericht. Actievoerders bevrijdden pelsdieren uit fokkerijen, spoten slo ten dicht en gooiden ruiten in bij proefdierlaboratoria en staken trans portwagens van de intensieve vee houderij in brand. Tot nu toe vielen daarbij in Neder land geen slachtoffers. Wel moesten Op 14 november 1999 gingen in het Brabantse Maalheeze vrachtwagens van een mengvoederbedrijf na brandstichting in vlammen op. De wagens stonden geparkeerd bij een plaatselijke nertsenfokkerij. Archieffoto: WFA/Arie Muller bij branden in vestigingen van Mc Donald's of slachthuizen mensen een veilig heenkomen zoeken voor de vlammen. De afgelopen jaren was het in Rijswijk gevestigde primaten centrum Biomedical Primate Re search Center doelwit van verschil lende acties, meldt de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Daarbij werden „ook dreigementen geuit aan het adres van daar werkzame perso nen." Bij een Utrechtse medewerker ging onlangs thuis een steen door de ruit van de kinderkamer. Dit wijst er op dat de daders moeten hebben beschikt over een adressenlijst van de medewerkers van het bedrijf. De BVD schrijft in het jaarverslag dat zij aandacht besteedt aan dieren rechtenactivisten. „Opvallend was wederom het aantal gewelddadige acties tegen have en goed van perso nen die - in de optiek van de activis ten - zich bezighouden met allerlei vormen van dierenmishandeling." Er is weinig zicht op deze activisten. Ze zijn niet verenigd in een leden structuur, opereren in cellen van één of slechts enkele personen. Zolang ze acties ondernemen volgens de richtlijnen van bijvoorbeeld het Ani mal Liberation Front, mogen ze zich achter die naam verschuilen. Het Animal Liberation Front heeft zijn basis in Groot-Brittannië. Op- De Vereniging Milieudefensie ageert tegen de uitbreiding van Schiphol. Op 17 november 1999 werd een groot spandoek opgehangen aan de gevel van Het Torentje van premier Kok. Archieffoto: GPD/Phil Nijhuis richter Ronnie Lee, gearresteerd voor een poging tot een bomaan slag, formuleerde zijn doelen eind jaren zeventig: redden van dieren van elke vorm van lijden; toebren gen van economische schade aan mensen die dieren uitbuiten, zodat zij hun winsten niet kunnen terug pompen in hun onderneming; ge beurtenissen laten escaleren tot het punt waarop al deze industrieën on der vuur liggen en niet meer kunnen functioneren. Acties De beweging kreeg navolging in de Verenigde Staten. Tussen 1977 en 1993 werden daar 313 acties geno teerd die waren toe te schrijven aan het ALF en soortgelijke groepen. Daar was ook sprake van bedreiging van personen door het bekladden van woonhuizen met leuzen als Ani mal Auschwitz en Meat is death and you are next. Alleen na 1997 al is in de VS voor veertig miljoen dollar schade aangericht. In Engeland is de bereidheid onder activisten om schade toe te brengen aan bedrijven nog een stuk groter. Daar zijn sinds het midden van de jaren zeventig duizenden extreme 'dierenrechtenincidenten' gedocu menteerd. Met bombrieven of auto bommen voeren de extremisten ac tie. Bovendien is in het Verenigd Ko ninkrijk, meer dan in de Verenigde Staten, gedreigd met het besmetten van voedsel. Grote ophef ontstond in 1984 toen activisten claimden dat ze Mars-repen hadden vergiftigd om te protesteren tegen tandheelkundig onderzoek op apen. De claim bleek vals alarm, maar kostte de chocola defabrikant wel drie miljoen pond. De acties verharden en het lijkt een kwestie van tijd voor er slachtoffers vallen. Keith Mann, voormalig ALF - activist, is tot veertien jaar gevange nisstraf veroordeeld voor onder meer poging tot brandstichting en bezit van explosieve materialen. Vo rig jaar zei hij in The Observer. .Acti visten hebben zulke zware straffen gekregen voor zulke kleine dingen, dat het mogelijk niet lang meer duurt. Als je veertien jaar cel of zo krijgt, kun je net zo goed iemand do den." Soms treden leden van de PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) op als woordvoerder van het Earth Liberation Front of het ALF. De PETA heeft een Amerikaan se basis en roert zich ook in Neder land. De organisatie heeft meer dan 700.000 leden en noemt zichzelf de grootste dierenrechtenbeweging ter wereld. De club heeft aanhangers onder allerlei beroemdheden, wordt stevig gesponsord en staat bekend om haar geweldloosheid. Maar nu en dan verschiet dit beeld van kleur. Consumerfreedom.com laat Bruce Friedrich horen, die vorig jaar op een conferentie over dierenrechten sprak. Deze coördinator van de pro- veganistencampagne van PETA zei: Als we echt geloven dat dieren de zelfde rechten hebben om te leven zonder pijn en lijden, dan gaan we uiteraard dingen opblazen en ruiten ingooien.... Ik denk dat het geweldig zou zijn als alle fastfoodketens, slachthuizen, laboratoria, en de ban ken die hen steunen morgen zouden exploderen. Ik denk dat het zeer pas send is voor mensen om bakstenen Op jacht naar ontsnapte nertsen na een bevrijdingactie van milieuactivisten. Die lieten op 23 augstus vorig jaar in Valkenswaard 17.000 pelsdieren los. Foto: GPD/Phil Nijhuis te pakken en deze door de ramen te gooien... Hallelujah voor de mensen die bereid zijn dat te doen." Het ver moeden bestaat dat clubs als PETA geld doorsluizen naar meer extre mistische groepen, zoals ALF of ELF. Op de Engelstalige website van ALF staat: „Elke actie die aansluit bij de strikt niet-gewelddadige richtlijnen, kan een ALF-actie zijn. Economische sabotage en vernietiging van bezit worden beschouwd als ALF-acties, evenals bevrijdingen." De site van het Earth Liberation Front ziet er hetzelfde uit. Met verwijzingen naar gelijksoortige Noorse en Zweedse groepen en het Nederlandse Dieren bevrijdingsfront. En een aanvulling op de richtlijnen:Alle voorzorgs maatregelen treffen tegen het kwet sen van dieren, menselijk of niet- menselijk." Die laatste toevoeging is kenmer kend voor de hele milieubeweging, zegt hoogleraar Van der Heijden. „Het demoniseren van de milieube weging is onterecht. Ook bij deze kleine groeperingen valt het op dat het nooit gaat om geweld tegen per sonen. Dat wordt door allen afgewe zen." Zachtaardig In de Volkskrant schreef filosoof Hans Achterhuis vorige week dat „juist de zachtaardigste mensen die het welzijn van alle dieren ter harte gaat, het meest gevoelig blijken voor het geweld van de utopie. Hun po gingen om de hemel op aarde voor dieren en mensen te realiseren, gaan vaak gepaard met geweld tegen ie dereen van wie zij menen dat die hun doel frustreert." Van der Heijden is het daar niet mee eens. „Je kunt niet zeggen dat de ra dicale milieubeweging utopistische ideeën nastreeft. Ze hebben niet het ideaal de wereld te veranderen in ve- ganisten." Hij zegt dat Achterhuis niet kan bewijzen dat milieuactivis ten in Nederland geweld tegen men sen gebruiken. „Ik ken geen enkele aanwijzing voor radicalisering van dit radicale deel van de milieubewe ging. De feiten geven mij gelijk." Hij vindt het dan ook 'absoluut niet gerechtvaardigd' om te zeggen dat in de milieubeweging de kem ligt voor geweld tegen mensen. „Er zijn mij geen groepen of zelfs individuen be kend die het hier niet eens zijn met het beleid van geweldloosheid." Jac queline Cramer, hoogleraar milieu management aan de Erasmus Uni versiteit, onderschrijft dit. Zij ziet juist het tegengestelde van radicali sering. „De afgelopen vijf jaar is de milieubeweging meer gaan onder handelen en overleggen, ze heeft zelfs zitting genomen in de Sociaal Economische Raad." Evenals Van der Heijden ziet Cramer De milieubeweging in Nederland valt in een verscheidenheid aan or ganisaties en groepjes uiteen. In zijn boek Tussen aanpassing en verzet' hanteert hoogleraar Hein-Anton van der Heijden vijf catego rieën. Hierin brengt hij 85 organisaties onder met elk meer dan vier honderd leden. Bijna een derde is gericht op het behoud van natuur en bescherming van dieren. De belangrijkste op het gebied van dieren zijn de Dierenbescher ming, de Vogelbescherming, het International Fund for Animal Wel fare, de Stichting Aap en de Zeehondencrêche in Pieterburen. Tot de natuurorganisaties horen de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten en de twaalf provinciale landschapsorganisaties, die pro beren waardevolle natuurgebieden te behouden door ze op te kopen en te beheren. Ook het Wereldnatuurfonds behoort in deze eerste groep. De tweede categorie bestaat uit clubs die vooral door beïnvloeding van de politiek hun doelen proberen te bereiken. Dat doen ze door gerichte acties (Greenpeace) of door onderhandeling (Stichting Na tuur en Milieu). De Waddenvereniging, de Fietsersbond (voorheen ENFB) en de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer telt Van der Heijden hierbij. Hij rekent de Vereniging Milieu Offensief, waar de verdachte van de moord op Fortuyn actief was, eronder. Mobiliserende organisaties vormen een derde groep. Zij richten zich ook op beïnvloeding maar dan vooral met hun achterban. Dit geldt voor de Aktiegroep Strohalm, de Alternatieve Konsumentenbond en de Vereniging Milieudefensie wier leden bomen planten in het Bul- derbos om de uitbreiding van Schiphol tegen te gaan. Groepen die hopen bij te dragen aan een beter milieu door zelf het goede voorbeeld te geven, vormen een vierde categorie, bij voor beeld de Kleine Aarde of Gered Gereedschap. En tot slot noemt Van der Heijden de 'tegenculturele stroming'. Hiertoe rekent hij 'losse' radicalen. Ze weten veel aandacht te trekken met hun acties. Van der Heijden vermeldt het Animal Liberation Front, de Ziedende Bintjes en het Groene Front ZATERDAG 18 MEI 2002 ER BIJ dat in de categorie 'tegenculturele stroming' een beperkt aantal groep jes zit dat 'wat radicaler' is in zijn ac ties. „Maar dat is nooit doorgetrok ken naar mensen. Het gaat volgens haar om een handjevol activisten. „Een vreemde eend in de bijt, die anders aankijkt tegen de verhouding mens-dier." Ook Wijnand Duyvendak, oud-di recteur van de vereniging Milieude fensie en nu kersvers kamerlid voor GroenLinks, ziet geen radicalisering onder de groenen. „Je hebt boven dien radicalisering en radicalisering. Dat er vaker blokkades zijn, is wat anders dan wat met Fortuyn is ge beurd." Met utopisme heeft de mi lieubeweging volgens hem weinig uit te staan. „Utopisme kan iets dwin gends krijgen, daarin heeft Achter huis een punt. Maar dat verklaart nog niets." Duyvendak stelt vast dat de radicale beweging komt overwaaien uit de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië. Daar zijn wel mensen bedreigd met onder meer bombrieven of post vol giftige scheermesjes. „Ik heb zelf die radicalere groepjes als een ande re wereld ervaren. Ik kan het slecht plaatsen. Het is nog niet duidelijk welke betrokkenheid de verdachte van de moord op Fortuyn hierbij had. De ideeën van Fortuyn waren op het punt van milieu niet zo uitge sproken."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 49