Mijn normale gemoedstoestand is verbazing" Raoul Heertje, een onverwacht literair wonder ZATERDAG 18 MEI 2002 Raoul Heertje: „Ik ben niet afhankelijk van een stelletje idioten in Amerika die de beurs laten instorten. Als er veel geld is willen mensen lachen en als er geen geld is, willen ze ook lachen." Foto: GPD/Bram Budel Volgende week is uitgeroepen tot 'De week van Heertje'. In vijf dagen tijd verschijnen vijf boeken van de 'wegbereider, aartsvader, grondlegger, motor, spil en inspirator van standup-comedy en humor in Nederland', Raoul Heertje. Niet zomaar bagger, géén wc- papier. Een literair wonder over Onverschilligen versus Schilligen en de moord op Pim Fortuyn. door Marjolijn de Cocq Het is een grap die 'een ding' werd. Een paar uitgeverijen wilden, nog voor hij er één had geschreven, zijn Parool-co lumns bundelen. Laat ik het eerst maar even doen, had Raoul Heertje (39) gezegd, straks vind je het heel slecht of niks. Bovendien, bundelen doe je als je ouder bent. Maar uitge ver Oscar van Vassallucci bleef zeu ren. Totdat Heertje zei: 'Oké, je mag elk jaar een bundel uitbrengen'. Waarop Vassallucci zei: 'Waarom doen we niet alles in één week?' Toen moest hij verschrikkelijk la chen. „Ik dacht: ik geloof het niet. Dat heb ik met meer dingen: ik weet dat het zo is, maar ik geloof het niet. Ik hoorde mensen al zeggen: wat denkt die gozer wel, is-ie helemaal gek geworden? Het is zó over the top. Maar als het werkt, als het straks in de winkels ligt en mensen het dan ook nog kopen, kan ik niet blijven roepen: ja maar mensen, het is een grap." Wilde plannen Hij had nog wilde plannen voor een persconferentie in een duur hotel a la Britney Spears, met managers en bodyguards. Hij wilde met zijn boe ken zwaaien in alle foute, ranzige te levisieprogramma's die je maar kunt bedenken. Maar een vriend waar schuwde hem. Heel leuk allemaal, maar zo meteen zit je daar. Opgelaten zou hij zich hebben ge voeld. Zoals toen hij ooit, lang voor het succes van het satirische tv- nieuwsprogramma Dit was het nieuws waarin hij panellid is, even rondkeek in de studio waar hij een proefprogramma zou presenteren dat het scherm uiteindelijk nooit heeft gehaald. Op zijn als grap be doelde eis dat zijn naam op de kleedkamerdeur moest, werd knip messend gereageerd. Ja, ja natuurlijk meneer Heertje. „Toen ben ik me se rieus kapot geschrokken. Welke mongool eist nou zoiets? Ik dacht: die grap hebben ze wel door. Maar kennelijk moetje zó overdrijven dat de mensen het ook begrijpen." Dat was ook nog een idee geweest, drie maanden lang alles aannemen wat hem wordt aangeboden, elke schnabbel, elk ding en daar dan weer over schrijven. De Maand Van Heertje, Het Jaar Van Heertje. Maar die vijfhoeken zijn toch echt leuk, al is het maar omdat zijn computer een paar keer is gecrasht en hij daar door heel veel is kwijtgeraakt. Het is ook niet zo dat het alleen maar een hype is, dat hij de boel belazert. „Het is niet zomaar bagger. Het is geen wc-papier." Bij een schrijver stelt hij zich iets heel anders voor. Maar ja, oké, hij is nu dus eigenlijk schrijver. Met een oeuvre. „Vijf boekjes, dus ik ben een heel belangrijke schrijver. Ik had nooit gedacht dat ik ooit een literair wonder zou worden." Het boek voor Noa - overpeinzingen die hij richtte tot het mooiste em bryo van het heelal 'Knurkie', zijn in middels driejarige dochter Noa - verscheen twee jaar geleden al onder de titel Een vruchtbaar gesprek. Om het boek af te maken is hij toen tien dagen in een hotel gaan zitten in Maastricht. Opstaan, de krant lezen, een kop koffie drinken en dan gaan schrijven. „Geweldig. Niemand die kan zeggen: wat ben je nu met je tijd aan het doen? Net als ik voor Vrij Nederland met mensen ga eten. Het is werk, maar ondertussen heb ik ook de avond van mijn leven." Systeem Al vroeg had hij het systeem door. Je gaat naar school, want dan kun je studeren. Dan ga je studeren en dat is niet leuk maar daarna wordt het leuk. Dan ben je afgestudeerd en moetje even rotwerk doen, maar daarna wordt het écht leuk. Zo word je tachtig en dan moet het nóg leuk worden en dan ben je dood. Hij heeft een weerzin tegen het 'moeten moeten'. Die weerzin is al leen maar sterker is geworden door de dood van zijn broertje twaalf jaar geleden. „Daardoor voel je waar het eigenlijk om gaat. Daar moet je niet de hele dag over nadenken, want dan kun je niet leven. Dan ging ik dit met die boekjes ook niet doen, dat is volledige triviale onzin. Maar het geeft ook een soort vrijheid. En het weerhoudt me ervan om allemaal plannen te gaan maken voor over tien jaar." Hij wist lange tijd niet wat hij wilde worden. Wat hij wel wist is dat hij geen saaie kantoorbaan wilde, waar bij hij op vrijdagmiddag heel blij thuis zou komen, omdat het week end was. Heertje werd voor gek ver klaard toen hij van ouwehoeren zijn beroep wilde maken. Nu heeft hij een zekerder bestaan dan veel men sen met een vaste baan. „Ik heb me zelf. Ik ben niet afhankelijk van een stelletje idioten in Amerika die de beurs laten instorten. Als er veel geld is, willen mensen lachen en als er geen geld is, willen ze ook lachen." Hij voelt zich bevoorrecht dat hij daar een bijdrage aan kan leveren, al zit hij ook wel eens de hele dag ach ter zijn bureau dingetjes te doen met het gevoel: ik leef in mijn hoofd, maar ik leef niet echt. 'Je moet niet meer over je dochter schrijven', is hem wel eens gezegd over zijn Parool-columns, dat hoort niet. Maar hij schrijft over wat hij die dag interessant vindt. Het nieuws, zijn dochter, voetbal, koffiekopjes, alles mag. „Er is een raar idee van wat hoort of niet hoort. Niet over je dochter en niet over huisdieren. Nou heb ik gelukkig geen huisdieren. Maar Woody Allen heeft ooit gezegd dat alles altijd over maar drie dingen gaat: seks, dood en liefde. Het zit he lemaal niet in het onderwerp." „Onverschilligheid maakt alles ka pot. De ellende in de wereld kan al leen maar plaatsvinden door de in stelling van de Onverschilligen. Het tuig heeft een passie, de strijders te gen het kwaad hebben een passie maar de Onverschilligen verlenen hun toestemming het onderling uit te vechten. De Onverschilligen zijn in de meerderheid maar laten hun lot over aan de Schilligen. Totdat de Schilligen hen rechtstreeks treffen, dan willen ze plotseling ook een Schillige worden. (Uit: Het mooiste embryo van het heelal) Hij wil zichzelf niet op de borst klop pen van: ik ben zo Schillig. Maar het besef komt bij de Onverschilligen meestal te laat, dat is wat er in Ne derland na de moord op Pim For tuyn nu ook aan de hand is. Het en ge is dat de Onverschilligen nu vol komen doorslaan. „Dat zijn de men sen die letterlijk een stad in puin slaan en dan zeggen: het is toch schandalig met de veiligheid. Zo de biel is het nu al geworden. Fortuyn is door de Schilligen, de politieke lei ders, schandalig en vooral dom be handeld en daardoor zijn zijn aan hangers terecht kwaad en slaan die weer door. Maar om te zeggen dat hij indirect door de politiek is ver moord, flikker op zeg. Dit is natuur lijk al jaren aan de gang. Er is hele maal geen debat, er wordt niet meer gepraat. Daar is Paars vooral schul dig aan. Maar het is niet Wim Kok die mensen in elkaar beukt. Mensen hebben een truc om niet Schillig te hoeven zijn. Totdat er in eens iets gebeurt, zoals nu met Pim Fortuyn. Nu zeggen ze ineens: oh. wat een vreselijke wereld. Maar daar is iedereen zelfbij, hoor. Uiteindelijk zijn het de mensen zelf, die zijn he lemaal niet gewend om Schillig te zijn. De mensen schreeuwen steeds harder en de aversie tegen andere mensen wordt steeds groter. Ze zijn totaal blind voor wat ze zelf aan het doen zijn." Fatsoen Het heeft te maken met fatsoen. Niet dat hij nou zo'n fatsoensrakker is. Maar zo'n man die hem net op de zebra bijna in volle vaart overreed, daar begrijpt hij helemaal niets van. Het zijn dezelfde mensen die wel honderd gulden overmaken bij een televisieactie voor Kosovo. „Mijn normale gemoedstoestand is verba zing. Wat dénkt zo'n man nou, die rijdt je zo dood! De meeste mensen zijn natuurlijk geen klootzakken, ze willen gewoon een leuk leven met een huis en een tuin en een leuke man of vrouw en een kind en op va kantie. Alleen geven die de ruimte aan de klootzakken, omdat ze hun bek houden. Als er vijftigduizend mensen in een stadion zitten, dan zijn er misschien honderd van die mongolen. Dat zijn de verhoudin gen. Alleen, wij doen net of het om gekeerd is." Zijn truc: grappen maken en schrij ven. Een uitlaatklep die verantwoor delijkheid met zich meebrengt. Je hebt een podium, dat moet je ge bruiken. Je hebt een stem, die moet je laten horen. „Je kunt niet alleen maar leuke stukjes schrijven. IJc moet mezelf niet kwalijk kunnen ne men dat ik niets gezegd heb." Raoul Heertje: Columns die de wereld veranderden (21 mei), Legendarische ontmoetingen (22 mei), Meester interviewer (23 mei), Het mooiste embryo van het heelal (24 mei), Het kladblok van de bondscoach (25 mei), Uitgeverij Vassallucci, prijs per stuk: 10 euro. www.Vassalluccl.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 47