Te lang op het pluche 'PvdA nog niet dood en begraven' Interview Achtergrond ZATERDAG 18 MEI 2002 Radicalen splintergroep in milieubeweging Raoul Heertje maakte van ouwehoeren zijn beroep Oost-Timor, paradepaardje van de VN, op eigen benen Wim Kok en Ad Melkert zijn ontgoocheld na het bekend worden van de historische verkiezingsnederlaag van de PvdA. Foto's: GPD/Harmen de Jong 'Ontwaakt, verworpenen der Aarde. Ontwaakt, verdoemd in hong'ren sfeer.' Het socialis tische strijdlied werd woens dagavond nog heel even aan geheven, maar na anderhalf couplet weer afgebroken. Na de dramatische verkiezingsne derlaag voor de PvdA, weten de sociaal-democraten dat de Internationale in ieder geval niet morgen zal 'heersen op Aard'. „Als de PvdA niet uit kijkt, is ze over tien jaar over bodig." door Frits Bloemendaal en Hans van Soest Dick Benschop verkeert in shock en probeert met tril lende handen een sigaret aan te steken. De campagnestrateeg van de PvdA heeft zojuist gezien dat de boodschap richting kiezer niet is aangeslagen. De partij is gehalveerd en van de grootste, de vierde partij van het land geworden. Woensdag avond 15 mei zal als trauma voor de sociaal-democratie de geschiedenis ingaan. Superlatieven schieten tekort om de verslagenheid op deze verkiezings avond te beschrijven. Een mokerslag is te zwak uitgedrukt. Er wordt ge huild, gevloekt, gezwegen. Minister Herfkens van ontwikkelingssamen werking legt het hoofd op de schou der van collega Tineke Netelenbos en stamelt: „Godverdomme, ik ga emigreren." Hoewel iedereen reke ning hield met verlies na deze onwe zenlijke verkiezingscampagne, was het uiteindelijke resultaat van 23 ze tels vele malen erger dan werd ver moed. Sinds de Tweede Kamer uit 150 par lementariërs bestaat, haalde de PvdA nooit minder dan 37 zetels. Dat was in 1967 en in 1994. Zelfs toen de Ka mer nog uit 100 mensen bestond, haalde de partij niet zo weinig zetels: 27 in 1948 tegen 23 nu. Hoewel de emoties na de afscheids speech van partijleider Melkert woensdagavond hoog oplopen, klinkt er ook strijdvaardigheid. Herf kens herpakt zich en beklimt het po dium om haar partijgenoten moed in te zingen met het lied There ain't no mountain high enough. Partijtij ger Jan Pronk spreekt van een uitda ging. „De uitslag is niet alleen kritiek op links", spreekt hij de aanwezigen toe. „Het is ook een uiting van vluchtig consumentengedrag. Dat is te herstellen. Laten we dat doen van uit een goede oppositie en er niet, zoals het CDA, acht jaar maar vier jaar over doen." Ondanks deze strijdvaardigheid klinkt echter ook de roep om herbe zinning. De vraag is gerechtvaardigd of de idealen van de sociaal-demo cratie nog wel aansluiten bij de be hoeften van de hedendaagse burger. Krijgen degenen die tien jaar gele den al de ondergang van de sociaal- democratie voorspelden, alsnog ge lijk? Die ondergang, zeiden deze voorspellers, is onafwendbaar. Veel van waar de sociaal-democratie voor streed, is bereikt: de arbeidersklasse wordt niet meer uitgebuit, verreweg de meeste mensen in Nederland kunnen zich prima zelf redden en hebben een partij als de PvdA hele maal niet meer nodig. Wat zegt een begrip als solidariteit deze mensen nog? Wie zich prima kan redden, gaat er eerder van uit dat anderen dat ook kunnen. Waarom zou je hier een hogere premie, met solidariteits bijdrage, betalen als je je in een an der land goedkoper kunt verzekeren? Mondig „Economisch is het velen goed ge gaan de laatste tien jaar", zegt Eber- hard van der Laan, voorzitter van de commissie die het verkiezingspro gramma heeft samengesteld. „Veel gezinnen hebben er een inkomen bij gekregen. De meesten kregen meer te besteden en kregen meer keuze vrijheid om te kopen wat ze wilden. Dat laatste willen veel burgers nu ook van de publieke diensten. De sa menleving bestaat meer dan vroeger uit mondige burgers met een goed gevulde portemonnee. Het onder wijs is ineens niet goed genoeg meer. Het incasseringsvermogen is afgenomen: men pikte het niet meer als moeder op een wachtlijst moest staan voor een operatie. Deze ver kiezingsnederlaag is voor een klein deel ook gevoed uit verveling bij sommige kiezers: ze hebben het goed en hebben de zegeningen daarvan al lang geïncasseerd. Ze zien het als een vanzelfsprekendheid dat het hen voor de wind gaat." Volgens Bart Tromp, PvdA-criticus en politicoloog aan de Leidse Uni versiteit, heeft de PvdA de binding met de traditionele achterban verlo ren door te lang 'rechtse' thema's als migratie/intergratie en veiligheid te verwaarlozen. Tromp: „Dat zijn geen rechtse, maar linkse thema's. De zwakkeren in de samenleving heb ben er het meeste last van." De neergang van de partij is volgens hem te wijten aan zowel incidentele als structurele oorzaken. De opvol ging van Wim Kok door Ad Melkert en de opkomst van Pim Fortuyn ziet hij als incidentele oorzaken. Het structurele probleem is dat de PvdA er onvoldoende in is geslaagd zichzelf inhoudelijk te vernieuwen. „De neergang is zowel te wijten aan de deelname aan Paars, als aan 'het verlopen van het eigen program'. De tegenstelling tussen links en rechts is sinds Paars ontzettend vervaagd. Dat was altijd dé dimensie op grond waarvan mensen een partijkeuze maakten. Als die tegenstelling niet meer wordt gevoeld, krijgt een ande re centrale tegenstelling de ruimte, want politiek bestaat nu eenmaal bij de gratie van tegenstellingen. For tuyn heeft die tegenstelling gemaakt: die tussen het bestel en het volk, tus sen insiders en outsiders. Daarvan is de Partij van de Arbeid slachtoffer geworden. De partij moet zich weer als een brede linkse partij profileren. Maar in plaats van zich te vernieu wen, hebben ze op hun lauweren gerust. In de campagne hebben ze in wezen gekoerst op voortzetting van Paars zonder Paars." Slim gespeeld Ook Van der Laan zoekt meerdere oorzaken voor de neergang. Deels in deelname aan Paars. „De politiek moet enerzijds problemen oplossen en anderzijds scherp opkomen voor de eigen partij-idealen en hun kie zers vertegenwoordigen. Onder Paars 2 is de balans doorgeslagen naar het eerste. Daardoor is een de mocratisch tekort ontstaan en kre gen kiezers het idee dat de partijen te veel aan het pluche gebakken za ten." Daar komt in zijn analyse de onvre de over het migratiebeleid bij. „Vreemd genoeg heeft Paars 2 veel aan de integratieproblemen gedaan. Taalcursussen zijn verplicht gesteld, het asielbeleid is enorm aange scherpt. Maar de burgers sloegen er niet op aan en Fortuyn heeft dat slim uitgespeeld door te stellen dat je er niet eens over mag praten. Het is volgens Van der Laan te mak kelijk om de oorzaken alleen in de deelname aan Paars te zoeken. „Het probleem met buitenlanders speelt al decennia. En de kloof tussen bur ger en politiek is ook niet van de laatste acht jaar. Wel is die door de samenwerking tussen de traditionele tegenpolen PvdA en WD verergerd. Onder Paars 1 zorgde Bolkestein nog voor het nodige dualisme, onder Paars 2 was dat helemaal verdwe nen." Waar Tromp en Van der Laan een complex aan oorzaken aanwijzen voor de neergang, is er volgens Jos de Beus (partij-ideoloog en hoogle raar politicologie aan de Universiteit van Amsterdam) maar één kernpro bleem dat de PvdA parten speelt. „De partij heeft geen antwoord op het probleem van de multiculturele samenleving", zegt hij. „Dat heeft geleid tot vervreemding van de ach terban in Rotterdam en nu ook in het land. Veel witte Nederlanders, zowel uit de lage- als middeninko mens, hebben het gevoel: de partij komt niet meer voor me op." De Beus verwijt de PvdA geen eigen visie te hebben ontwikkeld op een vraagstuk dat zoveel Nederlanders bezighoudt. „Paul Scheffer heeft het geprobeerd; hij heeft de partij op een bordje gepresenteerd, maar het is niet opgepakt door Melkert." De PvdA, vindt hij zelf, zou moeten inzien dat het vreemdelingenvraag stuk niet meer met mooie woorden als tolerantie kan worden opgelost. Hij vindt dat het tijd wordt voor dwingender maatregelen, zoals een geleidelijke actieve spreiding van be volkingsgroepen. „Een beetje zoals Marijnissen dat vroeger bepleitte: planning. Het moet nu vrij hard." Hijzelf heeft al eens bepleit dat het volgende kabinet een aparte minis ter voor vreemdelingen, inburgering en integratie aanstelt. „Dat wordt een van de belangrijkste ministe ries." Hij heeft het idee van PvdA- Tweede-Kamerlid Albayrak, zegt hij. „Die heeft het nooit durven uitdra gen." Het tekent hoe gevoelig de kwestie bij de PvdA ligt. „De partij is verdeeld. Er is geen leider op dit punt, geen beleidsidee. In die leegte is Fortuyn groot geworden." Dat kan de partij fataal worden, denkt hij. „Dit is de rauwe kwestie, die doorslaggevend is voor het voortbestaan van de PvdA. Als ze dit niet oppakken, zijn ze over tien jaar overbodig." Met de huidige politici ziet De Beus dat niet veranderen. „Je moet vuile handen durven maken, en daarvoor heeft de huidige genera tie geen mandaat. Bos, Benschop of Duivesteijn zijn geen verbeteringen ten opzichte van Melkert." Tromp is minder fatalistisch dan De Beus. „De PvdA is nog lang niet dood en begraven, al is een onder gang niet onmogelijk. Er is ruimte voor een sociaal-democratische par Verslagenheid bij enkele jonge aanhangers. GPD/Harmen de Jong tij met een omvang van 35 tot 50 ze tels. Er zijn nog steeds thema's waar mee een linkse partij zich kan profi leren, zoals de toename van de inko mensverschillen, de slechte infra structuur en privatisering en markt werking. Links heeft bovendien be wezen dat het ook nieuwe thema's kan oppakken, zoals het milieu vraagstuk. Dat dat niet per definitie een links onderwerp is, blijkt wel uit hoe de socialisten in Oost-Europa ermee zijn omgegaan. Maar ik erken dat het in deze tijd van individuali sering en globalisering een enorme opgave is om waarden als solidariteit overeind te houden." Harder Ook Paul Kalma, directeur van het wetenschappelijk bureau van de PvdA, relativeert de neergang van de sociaal-democratie. Volgens hem is het te makkelijk om nu - zoals altijd gebeurt na een verkiezingsnederlaag van de PvdA- de sociaal-democratie failliet te verklaren. „In de toekomst zullen er weer problemen op de sa menleving afkomen, waar de soci aal-democratie traditiegetrouw een oplossing voor heeft. Er is iets struc tureel veranderd in de economie. Die is harder geworden, het belang van de aandeelhouders staat voorop. Het geloof in liberalisering is nog niet ten einde, maar op lange ter mijn zullen de negatieve gevolgen daarvan weer weerstand oproepen in de maatschappij. Hoewel de PvdA een enorme klap heeft opgelopen, blijven de sociaal-democratische idealen relevant." Eberhard van der Laan gelooft dit ook. „Idealen zijn conjunctuurge voelig. De PvdA heeft een traditie om altijd weer terug te komen. De moderne burger is in essentie nog steeds een solidaire burger. De op gave van de sociaal-democratie is van oudsher om solidariteit te be werkstelligen tussen wie het goed gaat en wie het minder goed gaat. Die rol zal nooit zijn uitgespeeld. De economie kan weer minder goed gaan draaien. Als het er op aan komt, gaat de modale Nederlander niet alleen voor zijn eigen huis met tweede auto. Wel kan dit alleen als de PvdA een andere manier van po litiek gaat bedrijven: niet zo onzicht baar als de laatste jaren." Net als Van der Laan is Kalma niet pessimistisch dat de individualise ring in de samenleving de waagden van de PvdA onverkoopbaar IWeft gemaakt. „Ik geloof niet dat de bur ger egoïstischer is geworden. Dat is een miskenning van de verkiezings uitslag. Mensen die zich nu van de PvdA hebben afgewend, zijn wel de gelijk terug te winnen met de tradi tionele boodschap van solidariteit. Begin jaren negentig ging het een tijd lang heel, heel slecht in Neder land. We zijn allemaal alweer verge ten dat Kok in 1994 op het punt stond de politiek te verlaten. De eni- gé reden waarom dat niet is ge beurd, is dat de dramatische neder laag van dat jaar werd overtroffen door een nog dramatischer neder laag van het CDA. Ook daarna heeft de PvdA zich wonderbaarlijk her steld. Het komt niet automatisch weer goed. maar het kan wel."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 45