Pinkpop uitgebreid op radio en televisie 'Elke mummie heeft een verhaa Tienermeiden op bezemstelen Eigen vet is goud waard Witch Test! Amerikaanse mummiejagers onderzoeken veenlijken in Nederla VPRO-internetsite van festival een aanrader Nieuwe strip Witch voor meiden die zich een beetje heks voelen 3trlpv®srlieaS bN Magische Sterren Ben jij een angsthaas of 'n koelbloedige Witch? Knevel op zoek AA A naar antwoorden zaterdag l8 MEI 2002 Ron Beckett en Jerry Conloque zijn de mummiejagers in de Mummy Road Show, wekelijks te zien op National Geographic Channel. Foti assen -Een Thaise monnik die zichzelf heeft gemummificeerd door meditatie. Een museum vol mummies in Mexico. Een gemummificeerde cowboy, compleet met kogelgat in de buik, uitgedroogd door de bran dende woestijnzon. Een tot le vensgroot stuk zeep gemummi ficeerde vrouw uit Philadelphia. Mummiejagers Ron Beckett en Jerry Conlogue worden gedre ven door intense verwondering over de grillen van de natuur. Vanaf morgen zijn ze wekelijks te zien bij National Geographic Channel met hun programma reeks The Mummy Road Show, waarin ze de wereld rondreizen om mummies te onderzoeken. „Je hebt mummies in alle soor ten en maten", vertelt weten schapper Jerry Conlogue, die net als zijn collega Ron Beckett les geeft op de Quinnipiac Uni versiteit in Hamden, Connecti cut. „De meeste mensen den ken bij het woord mummies aan Egypte en aan in linnen gewik kelde lijken. Maar er zijn veel meer soorten mummies. De laatste tien, vijftien jaar heb ik er misschien wel duizend met röntgenstralen onderzocht. En geloof me, elke mummie is uniek, zoals elk mens uniek is. Elke mummie heeft zijn eigen verhaal, en die verhalen probe ren we met deze serie te vertel len." De twee Amerikaanse weten schappers zijn voor een paar dagen overgevlogen naar Ne derland. In het Drents Museum in Assen onderzoeken ze de be roemde veenlijken 'Paar van Weerdinge', twee mannen die in vroeger tijd door het veen zijn gemummificeerd. In 1904 wer den ze gevonden. De vinder rol de de twee lijken op en nam ze onder de snelbinder mee. Uit eindelijk kwam het tweetal in het museum terecht. „Vroeger dacht men dat het ging om een man en een vrouw, daarom zijn ze zo genoemd", vertelt conser vator Vincent van Vilsteren. „Pas een jaar of tien geleden bleek ons na wetenschappelijk onderzoek dat het gaat om twee mannen. Waarop de Gay Krant meteen kolommenbreed juichte dat het hier ging om het eerste homopaar. Maar daarvoor is geen enkele aanwijzing." Lappen De zolder van het kleine muse um, waar ook andere veenlijken in de vitrine liggen, is voor de gelegenheid behoorlijk over hoop gehaald. Conlogue heeft een mobiel röntgenapparaat ge ïnstalleerd, een cameraploeg volgt zijn verrichtingen nauwge zet. De veenlijken, twee ver schrompelde leren lappen in de vorm van een klein lichaam, worden voorzichtig onder het röntgenapparaat gelegd. De op namen nemen veel tijd in be slag, maar het duo blijft gedul dig. Ze werken duidelijk al vele jaren samen bij het onderzoek naar gemummificeerde lijken. Conlogue, die met zijn stevige postuur en zijn lange grijze ha ren nog het meeste weg heeft van een echte 'biker' is gespeci aliseerd in het maken van rönt- genopnamen voor niet-medi- sche doeleinden. Hij onderzocht kunstwerken, dieren, maar zijn grote passie is toch wel mum mies, zegt hij. „We zijn net de tectives. Je kunt er vreselijk veel mee ontdekken zonder dat je een mummie beschadigt of dat je hem uit het linnen moet ha len. Leeftijd, doodsoorzaak, sek se, leeftijd, de ziektes die hij of zij heeft gehad, maai' ook de be grafenisrituelen in de bewuste cultuur. Zo vond ik bij eep aan tal mumtnies uit Peru jiWvëlën en kunstvoorwerpen terug die hen kennelijk waren meegege ven tijdens de begrafenis." Endoscopic Ron Beckett is endoscopist; hij kan met zijn endoscoop, een klein cameraatje aan een lange, buigzame glasvezelkabel, de mummies van binnenuit onder zoeken. „De twee technieken complementeren elkaar", zegt hij. „Daarom gingen we zes jaar geleden samenwerken. We zet ten op de universiteit een bio- antropologisch onderzoekscen trum op. Door de jaren heen zijn we betrokken geweest bij al lerlei projecten. Zo kwamen we in aanraking met National Geo graphic. Ze dachten dat het aar dig was om ons te volgen voor één of twee afleveringen maar het liep zo goed dat het een hele serie is geworden." De serie geeft een heel gevari eerd beeld van mummies de hele wereld. In het na oosten van Peru onderza duo groepen van in totaal honderd mummies. In di enigde Staten vonden Bet en Conlogue mummies d curiositeit in zogeheten 's shows' werden tentoongi In Thailand onderzochte het lijk van een monnik d zichzelf zou hebben gem ficeerd. De mummie staa steeds op het kloosterten waar hagedissen comfort hun intrek hebben genon de lege oogkassen. Conlogue: „Dit program! maakt je bewuster van de en van onze sterfelijkheid onze maatschappij zijn vv komen te staan van de do ons is de dood geen onde van het leven, terwijl bijvt beeld in Egypte zeventig! gewerkt werd aan de mui catie, uit eerbied voor de venen." Beckett: „Veel van de mui die wij onderzochten zijn kend. Vergeten. Wij geven hun verhaal, ook uit respt voor de mensen die ze eei ren." Monique Brandt The Mummie Road Show gen, 21.00 uur op Natiorn graphic Channel. De aflev over het Drents Museum i in de loop van het seizoen zien. Hilversum - De Evangelische Omroep (EO) gaat vanavond op zoek naar de verklaring voor de stembusuitslag van afgelopen woensdag. Onder de titel 'Over vloed en onbehagen' gaat An- dries Knevel met een aantal gasten op zoek naar antwoor den. Bijvoorbeeld op de vraag hoe het kan dat zo veel kiezers op het CDA hebben gestemd. Het programma wordt vanaf 22.38 uur uitgezonden op Ne derland 1 in plaats van Kaarten op tafel. Het programma Kne vel op zaterdag om 20.30 urn- gaat ook gewoon door. Awards voor Henk Mochel hamburg - Henk Mochel, de oud-presentator van Rondom Tien, heeft woensdag twee awards ontvangen voor een film die hij maakte met zijn productiebedrijf Gerumodo. Dit gebeurde tijdens het derde Worldmediafestival in Ham burg waarvoor 22 landen in to taal 250 programma's inzon den. Voor 'Heroïne op receipt' (een film in opdracht van het Ministerie van Volksgezond heid) kreeg Mochel zowel een eervolle zilveren award als de 'extra Inforfilm Award'. Laatst genoemde prijs gaat naar het programma dat het best te dis tribueren is. 'Heroïne op re ceipt', waarin Mochels partner Elleke van Doom ook een rol heeft, wordt 25 mei door RTL 5 uitgezonden (23.15 uur). Programma's VS veelal stereotiep los angeles - Etnische diversi teit is ver te zoeken in Ameri kaanse televisieprogramma's voor jongeren. Dat blijkt uit een analyse van het afgelopen tv- seizoen door de onderzoeks groep Children Now. Volgens het rapport vertellen de Ameri kaanse zenders steeds „hetzelf de oude verhaal" waarin blanke jongemannen het meest in beeld zijn, allochtone acteurs in bijrollen spelen en de karakters van vrouwen veelal stereotiep zijn. Zwarte families vormen al tijd het uitgangspunt van ko medieseries en minderheden worden vaak geportretteerd als onopgeleide arbeiders en cri minelen. SBS 6 zendt grote finale van realityshow Big Diet uit Door Niek Idema Hilversum - De realityhype in Nederland begon met Big Bro ther. De show werd voor de uit zending heftig bekritiseerd. Na enkele weken sloegen de me ningen om. Zo kwam De Volks krant met een rubriek over de gebeurtenissen in het huis en gingen psychologen het pro gramma becommentariëren. Een van de spin-offs resulteerde in het SBS 6-programma Big Diet, dat vanavond alweer het einde van het tweede seizoen beleeft. In het programma wor den acht mensen gevolgd in hun pogingen om overtollig li chaamsgewicht te verliezen. De winnaar krijgt zijn verloren ge wicht in goud uitbetaald. Ge middeld volgden zo'n 500.000 kijkers de pogingen van de acht afvallers. Anders dan in het eerste seizoen werden de kandidaten nu niet opgesloten in een kasteel waar ze vierentwintig uur per dag door verschillende camera's worden gevolgd. In plaats daar van vallen de kandidaten thuis af en af en toe komt er een ca mera langs om de vorderingen vast te leggen. Van een echt rea- lity-programma is dan ook geen sprake meer. Alleen de naam herinnert nog aan Big Brother, dat eind dit jaar waarschijnlijk weer terug komt op de buis. Big Diet valt eerder onder de noe mer emotie-tv, en als acht men sen gaan afvallen met de kans om het verloren gewicht in goud Van onze mediaredactie Hilversum - De zestigduizend kaartjes waren in een mum van tijd verkocht, maar niet getreurd: het popfestijn Pinkpop 2002 is uitgebreid te volgen via radio, te levisie en internet. Zeker voor de bezitters van een breedband-in- ternetaansluiting is de site van de VPRO een aanrader. Alhoewel het festival vandaag begint, ligt de nadruk van de te levisie-uitzending die maandag wordt gehouden op de acts van morgen en maandag. Dan pre senteren NPS, VARA en VPRO de hele middag en avond een li ve-verslag vanaf het Pinkpop terrein. Centrale presentator is cabare tier Dolf Jansen. Bijdragen vanaf het festivalterrein komen van 3FM-dj Isabelle Brinkman en zanger Marco Roelofs van De Heideroosjes. Alle bands die zondag en maandag optreden, komen in het programma aan bod. Uitgebreide interviews worden gemaakt met onder meer Muse, Faithless en System of a Down. Introducerende filmpjes zijn er over de groepen Sgt. Garcia, Di rect, Millionaire en Morgan Her itage. De slotact van Pinkpop, Rammstein, wordt niet uitge zonden omdat de band daar geen toestemming voor heeft gegeven. Wie niet tot maandag kan wach ten en een goede internetver binding heeft, moet zeker de moeite nemen op www.vpro.nl- /pinkpop te kijken. Daar zijn al le dagen in audio en video live optredens te beluisteren en te bekijken. We geen kaartje heeft, krijgt dan toch een beetje het gevoel er bij te zijn. Volgens eindredacteur Reinier Bruijne heeft zeker tachtig procent van Dolf Jansen is een van de presen tatoren van Pinkpop. Foto: GPD de bands toestemming gegeven tot het live uitzenden van hun optredens. Archief Daarna verdwijnen de opnames in het archief en blijven mini maal een maand nog opvraag baar. De video-opnamen wor den niet volledig gearchiveerd. Dat zou teveel schijfruimte ver gen. Vandaar dat van elk optre den enkele nummers online worden gezet. Verder kunnen bezoekers van de site in het forum vragen stel len aan artiesten, zijn er audio- chats met artiesten en worden speciaal voor radio en internet opnames gemaakt van akoesti sche optredens die backstage plaatsvinden. Volgens Bruijne is het nodige aan de geluidskwali teit van de streams gesleuteld zodat het prettig luisteren is via internet. Daarmee is Pinkpop via internet veel uitgebreider te volgen dan via radio of televisie. Via radio 3FM is Pinkpop ook alle dagen te volgen. Vandaag van 20.00 uur tot 01.00 uur, zon dag van 15.00 uur tot 01.00 uur en maandag van 09.00 uur tot 01.00 uur. Op Rammstein na neemt 3FM alle bands en acts op en zendt grote delen hiervan ook uit verdeeld over de dagen. In de avonduren worden grote blokken live muziek gebracht. Daarnaast zijn de 3FM verslag gevers op het festivalterrein aan wezig voor de nodige sfeerim pressies; van de wei en van de camping. Het complete overzicht Pinkpop op televisie via Nederland 3. Zondag: 17.00 uur: opmaat Pinkpop (concert Anouk 2001), 23.30 uur: Live. Maandag: deel 1: 11.55 - 15.55 uur; 12.00 uur: Five for Fighting; 12.10 uur: An Pierlé 12.20 uur: Di-rect; 12.45 uur: Racoon; 12.55 uur Super Furry Animals; 13.10 uur: inter view en concert Alien Ant Farm; 13.30 uur: Jewel; 13.45 uur: Mil lionaire; 14.10 uur: Daryll-Ann; 14.25 uur: E-life; 14.40 uur: Def P. the Beatbusters; 14.55 uur: Mor gan Heritage; 15.20 uur: Kane; 15.45 uur Black Rebel Motorcy cle Club. Deel 2: 19.05 - 21.55 uur. 19.10 uur: interview en concert Lenny Kravitz; 19.30 uur: Gomez; 19.50 uur: Lenny Kravitz; 20.00 uur: Macy Gray; 20.25 uur: Beef; 20.40 uur: Muse; 20.55 uur: Lamb; 21.20 uur: Starsailor; 21.30 uur: Dropkick Murphys. Deel 3: 22.10 - 00.40 uur; 22.10 uur: Faithless; 22.45 uur Sgt. Garcia; 23.10 uur: System of a Down; 23.40 uur: Zero 7; 23.55 uur: compilatie hoogtepunten Pinkpop 2002. Pinkpop, vandaag zondag en maandag via radio, televisie en vooral internet. Door Martin Ruesink Hilversum - Witch is niet alleen het Engelse woord voor heks, maar staat ook voor de namen Will, Irma, Taranee, Cornelia en Hay Lin; vijf jonge meiden die vanaf deze maand in stripvorm Nederland proberen te verove ren. Een verhaal van zestig pagi na's plus vijftien pagina's vol 'heksenweetjes' in een regelma tig te verschijnen glossy jasje. De Finse uitgever Sanoma stort zich niet zomaar met een kost baar probeersel op de (beschei den) Nederlandse markt. W.I.T.C.H. is net als Donald Duck een internationaal con cept, dat inmiddels is aangesla gen in Scandinavië, Frankrijk en Italië. Een paar piepklein afge drukte copyrighttekens van Disney verraden de herkomst van de fabrieksmatig ogende te kenstijl zoals die de afgelopen decennia in Japanse en Ameri kaanse massastrips te zien was. W.I.T.C.H. is 'een blad voor mei den van 13 tot 16 die zichzelf ook een beetje heks voelen.' Die kwalificatie zal zeker hier en daar tot protest en waarschu wingen van strenggelovigen lei den. Ook de Potterboeken en de griezelverhalen van Paul van Loon zijn immers de afgelopen jaren mikpunt geweest van en kele evangelische organisaties. Zij beschouwen de verhalen over tovenaars en heksen als een instrument van Satan. Sanoma stelt de kleine heksjes Will, Irma, Taranee, Cornelia en Hay Lin juist als zeer nobele ty petjes neer: 'De dames zijn op het eerste gezicht een doorsnee vriendinnengroepje op een heel gewone middelbare school. Maar al snel blijken ze geheime krachten te hebben, waarmee ze het kwaad bestrijden. En dat combineren met huiswerk ma ken en op tijd thuis zijn voor het eten, is niet altijd makkelijk]' De vijftien niet-strippagina's van Witch doen sterk denken aan de bonte mix van ditjes en datjes die je in andere meidenbladen ziet, met veel aandacht voor buitenlandse sterretjes, de horo scoop en karaktertestjes. Na tuurlijk zijn alle onderwerpen wel specifiek gericht op alles wat met heksen, tovenarij, bijgeloof en bovennatuurlijke krachten te maken heeft. Het 'altaar voor ex-vriendjes' dat actrice Julia Roberts zou hebben opgericht en de 'spookhuizen' van Kate Winslet, Madonna en Hugh Grant. Het zijn zomaar twee onderwerpen. Maar ook een tip voor een kleine heksjes die al dagenlang vergeefs op een telefoontje van een vriendje zit ten te wachten: zeer geconcen- €3,65 Irma Taranee EernaÏÏa Hty/Iln JV £J- te verdienen komen er genoeg emoties los. Natuurlijk doen de kandidaten volgens eigen zeg gen niet mee voor het geld, maar gaan ze voor de ervaring en hun gezondheid. Hoogtepunt van de uitzendin gen is het wekelijkse 'weegmo ment' bij Robert ten Brink. Pas dan kunnen de kandidaten zien of al het diëten en sporten ook daadwerkelijk zijn vruchten af geworpen heeft. Dat lijkt de af gelopen maanden over het alge meen goed gelukt. De acht kan didaten hebben gezamenlijk 153 kilo verloren in de eerste twee maanden van het programma. Jurgen is momenteel de aan voerder met een verlies van 24,35 kilo. Als het publiek hem tot winnaar kiest, zou zijn verlo ren vet een waarde vertegen woordigen van 267.000 euro. Er zit een addertje onder het gras. Slechts de helft van het be drag wordt direct uitgekeerd. De andere helft volgt pas als de winnaar aan het eind vanl jaar niet is aangekomen. rige winnaar, Gerrit van d< Does, wist het in ieder gev goed vol te houden. De nu twee komt er overigens 00 slecht af in het programni krijgt zijn gewicht in zilvel betaald, momenteel zoud komen op 150 euro per li Finale Big Diet, vanavond 21.00 uur bij SBS 6. Cover van het meidenblad. Foto: GPD treerd zijn naam tweemaal (in een cirkel) op een papiertje schrijven, een naald door het midden van de cirkel steken en 'deze amulet' naast de telefoon leggen: 'Als hij nü nog niet belt...' Een verhaal over de geheime kracht van edelstenen vertelt bijvoorbeeld dat je magische stenen na vier maanden moet ontladen. 'Dit doe je door de steen 24 uur in een glas helder water, of enkele nachten in het licht van de heldere maan te leggen. Je kunt ze ook een paar dagen (maximaal drie) in de aarde begraven.' Heksjes kunnen aan de hand van het artikel ook de steen kie zen waar ze het meeste baat bij hebben: 'Jaspis is de bescherm- steen tegen duivels, wilde dieren en zwarte magie. Als je deze zeer krachtige stee bij je draagt of op je nachtkastje bewaart zal jou weinig overkomen.' Gevaarlijk voer voor onbedor ven kinderzieltjes, of onschuldi ge weetjes voor tieners die heus wel fantasie van werkelijkheid kunnen onderscheiden? Verre weg de meeste ouders zullen dat laatste vinden, hoewel een klei ne groep Nederlanders uit prin cipiële gronden hun kinderen willen beschermen tegen elke vorm van quasi-tovenarij en bij geloof. Net zoals ze gruwen van blootbladen in de winkelschap pen, zullen ze met een grote boog om W.I.T.C.H. lopen. Tijdschrift W.I.T.C.H, Uitgeverij Sanoma, 3.65 euro. Deelnemers aan Big Diet dat vanavond zijn finale beleeft. Foto: GPD/SBS 6

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 40