Onderzoek moord Vaatstra heropend BINNENLAND UTd»]:1L Donner is een schaker in de schaduw Boete voor besmeuren van de Gouden Koets Klassieke meubelen Recessie Kei van een kei Harry Mens en familie claimen naam Fortuyn 'Bandje vliegramp op Tenerife vernietigd' Verdachte van dreigbrieven langer vast www.mrhiggins.nl [makende alg onden in plas ond - Het hoogheem- hap van Rijnland heeft in ikenbergerplas in de ge- e Warmond een te hoge ntratie rode algen gecon- rd. Deze alg kan gezond- lachten veroorzaken, zo- sselijkheid, darm- en lachten, hoofdpijn en ntatie. De provincie lolland adviseert om niet i zwemmen in de recrea- op de grens van de ge en Oegstgeest, Warmond senheim. taartgooiers vrije voeten iac - De drie vermeende loiers zijn gisteren vrijge- Jfrolgens de rechter-com- |is zijn er geen wettelijke |en om de drie verdachten ■vast te houden. De drie p ervan verdacht dat ze rt taarten in het gezicht tuyn gooiden tijdens de Itatie van zijn boek 'De fcpen van acht jaar paars.' Jrtgooiers ontkennen iets ten te hebben met de H op Fortuyn. Ze lieten na Irestatie weten de ver- tvan de moord, Volkert tr G. niet te kennen. sterdrukte »eg op gang |k - De verwachte drukke verband met de start pinksterweekeinde, jisteren vroeg op gang. de verkeers centrale het rond 11.00 uur al de Nederlandse wegen, concentreerden zich richting de kustgebie- e drukte richting Duits- leef uit. Dit weekeinde ingeveer 900.000 Neder- s er een paar dagen tus- a aandacht e en veiligheid kAG - Drs. Lidewijde On- is benoemd tot vrijge- ngi laatsvervangend direc- ;r a metaal Openbare Orde 5 vo igheid op het ministerie de inenlandse zaken. Deze )e j functie is in het leven le en in verband met 'het antal incidenten op het van de openbare orde igheid in de afgelopen e', aldus het ministerie zaterdag l8 MEI 2002 op vol: "ski1 ikpartij kost het leven idam - Een nog onbeken- ri is gistermiddag door eekpartij in Amsterdam t leven gebracht. Onmid- na het incident kon de drie verdachten aanhou- JV (verdenking van betrok- -,el, d bij het misdrijf, aldus lijk (ordvoerder gisteren, 's gs kreeg een aantal men- aj zie in de Dapperstraat. le c n die werd neergestoken, e h ed in het ziekenhuis aan ndi rwondingen. De politie j (g niets zeggen over de "v Èng van de ruzie. '6 J teken tot te veroordeeld gini COMMENTAAR door Hans van Soest den haag - Piet Hein Donner stamt uit een vooraanstaand geslacht. Net als zijn vader en grootvader is hij meester in de rechten. Zijn grootvader Jan speelde voor de oorlog een vooraanstaande rol in de Anti-Revolutionaire Partij (ARP) en was tot twee keer toe minister van justitie. La ter werd hij president van de Hoge Raad. Donners vader Andreas acteerde meer op de achtergrond. Hij was jarenlang lid van het Europees Hof van Justitie en werd in 1976 door toenmalig premier Den Uyl aangezocht de Lockheed-affaire te onderzoeken. En zijn oom Jan Hein was schaakgrootmeester en later colum nist. De belangrijkste vertegenwoordiger van de huidige Donner-generatie opereert net als zijn vader liefst in de schaduw. Piet Hein Donner (53) is een harde wer ker, bescheiden, formeel, een tikje grijs misschien. In uiterlijke en gedrag een stereotype ARP'er. Een man die zelden uitbundig lacht en nooit grapjes maakt ten koste van anderen. Iemand die zich verstout het proza van Marten Toonder te gebruiken en altijd, altijd zijn zinnen correct formuleert. Donner studeerde rechten in Amsterdam en Michigan. In 1976 begon hij te werken op het ministerie van economische za ken en maakte vijfjaar later de overstap naar Justitie. Daar werd hij befaamd als jurist en beleidsmaker, die in razend tempo wetten kon schrijven of herschrij ven. Zijn toenmalige liberale minister Korthals Altes omschreef hem later als een man die 'eist dat wetten in geen ge val voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn'. Verder is Donner iemand die volgens de WD-bewindsman altijd de vraag voor opstelt of een wetsvoorstel voldoende draagvlak heeft in de samenleving, want anders komt er van de handhaving niets terecht. Deze houding zou er toe leiden dat Don ners carrière al snel een grote vlucht nam. Hij ontpopte zich als iemand die haalbare meerderheden kan vinden en die in de zoektocht daarnaar zijn eigen politieke voorkeuren uit kan schakelen. In 1990 trad hij toe tot de Wetenschappe lijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR), een adviesorgaan dat informatie aan het kabinet verschaft over ontwikke lingen die op langere termijn de samen leving kunnen beïnvloeden. Na drie jaar werd Donner voorzitter van de club. On der zijn leiding bracht de WRR onder an dere advies uit over de veranderende rol van de overheid en de groeiende kloof tussen burger en politiek. Sinds 1998 maakt Donner deel uit van de Raad van State. Zijn ervaring bij de WRR om onafhankelijk adviezen uit te brengen die meestal tegen de heersende politiek wind ingingen was de belangrijkste reden dat hij in 2000 werd gevraagd een com missie voor te zitten over de toekomst van de WAO. In die commissie waren de belangrijkste politieke partijen, de werk gevers en de vakbeweging vertegenwoor digd. Binnen de vertegenwoordigde or ganen leefden toen nog volstrekt tegen gestelde ideeën over hoe een nieuw WAO-stelsel eruit zou moeten zien. Bin nen een jaar wist Donner een breed ge dragen advies uit te brengen dat later op hoofdlijnen werd overgenomen door de Sociaal Economische Raad en de basis vormde voor het latere kabinetsstand punt. Donner ziet zichzelf als een 'aangever van beleidsalternatieven'. Politieke uit spraken doet hij zelden. „Daar ben ik niet voor", is dan steevast zijn antwoord. Po litieke ambities heeft hij naar eigen zeg gen nooit gehad. „Het is een foute veron derstelling dat een ambtenaar ook minis ter kan zijn. Beleid maken en beleid ver kopen zijn twee geheel verschillende za ken", zei hij hier ooit over in een van de spaarzame interviews waarin hij iets per soonlijks blootgaf. Politiek actief is Donner echter wel ge weest. Op de achtergrond wel te ver staan. Als adviseur van achtereenvolgen de CDA-fractievoorzitters, als ideoloog die na crisis in de partij van begin jaren negentig meehielp de nieuwe koers uit te stippelen en als schrijver van het verkie zingsprogramma in 1998. Dat Jan Peter Balkenende uitgerekend hem naar voren heeft geschoven als informateur, is dan ook geen toeval. Hij zal aan vertrouwen tussen het CDA, LPF en WD moeten bouwen en op zoek moeten gaan naar programmatische overeenkomsten. En rol die hem op het lijf geschreven is. De Nederlandse economie scheert langs een recessie, nu de be drijvigheid gedurende de eerste drie maanden van dit jaar in ver gelijking met 2001 niet gegroeid blijkt te zijn. De malaise zette vorig jaar zomer in, en daarmee beleeft de economie de moeilijk ste periode sinds 1993. De koele cijfers van 's lands rekeninsti- tuut CBS bevestigen het gevoel van economische onzekerheid dat de afgelopen tijd al de kop opstak. De groei van exact nul procent staat in schril contrast met de hosannastemming die de afgelopen jaren heerste. De beurskoer sen liepen tussen 1994 en 2000 alsmaar op, aan werk was geen gebrek, integendeel: er waren grote personeelstekorten, het inko men van menig gezin steeg stevig. Een extra vakantie, een twee de hypotheek - het is nog niet zo lang geleden dat het niet op kon. Het leidde overigens wel tot een collectieve denkfout: het idee dat het poldermodel, waarbij telkens naar overeenstemming werd gezocht, de basis van de groei was. In werkelijkheid werd het praatcircuit van overheid, bonden en werkgevers alleen maar mogelijk gemaakt door de groei. Daardoor bleven fundamentele ingrepen in bijvoorbeeld de uiterst dure arbeidsongeschiktheids regelingen uit. Uitgerekend de gisteravond door koningin Beatrix aangewezen CDA-informateur Donner presenteerde vorig jaar een scherpe analyse van het failliet van de WAO. Het kabinet reageerde met weinig meer dan machteloosheid. En naar beproefd Haags ge bruik werd aan het rapport-Donner door de sociale partners ver volgens een peperdure oplossing verbonden. Een oplossing die, o ironie, door professor Pim eerst werd weggehoond, maar later van hem toch een kans kreeg. De oppositionele partijen, onder aanvoering van het CDA, die de afgelopen jaren het zuinige financiële beleid van minister Zalm zo bekritiseerden, krijgen bij de komende formatie de kans te la ten zien wat ze waard zijn. Ze zijn in één keer in zwaar weer be land en zullen keuzes moeten maken die weinig populair zijn. de kiel - Leden van het Nederlands Keikundig Genootschap moesten hogere wiskunde gebruiken om het exacte gewicht van deze Drenthse zwerfkei te kunnen bepalen. Ze kwamen uit op 25,6 ton, een Drenths record. Het Friese Rottum heeft het Nederlands zwerfkeienrecord met 44 ton. Foto: ANP/Vincent Jannink leeuwarden/cpd - Een nieuw politieteam van twintig recher cheurs gaat speuren naar de moordenaar van Marianne Vaatstra uit hét Friese Zwaag- westeinde. Ook is een nieuwe of ficier van justitie op de zaak ge zet. Dit heeft het openbaar mi nisterie (OM) in Leeuwarden be sloten op advies van vier onaf hankelijke deskundigen. Ruim twee jaar rechercheren en zo'n vijfhonderd DNA-onder- zoeken leidden niet naar de moordenaar van Marianne Vaatstra. Vier experts hebben zich vier maanden over het vast gelopen onderzoek gebogen. Zij adviseren om een nieuw recher che-onderzoek te beginnen. Het zestienjarige meisje werd in de nacht van 30 april op 1 mei 1999 vastgebonden, verkracht en vermoord. De zaak zorgde voor veel ophef omdat omwo nenden een verband legden met het nabijgelegen asielzoekers centrum. Een verdachte uit het centrum, die in Turkije werd opgepakt, bleek echter niets met de moord te maken te hebben. Het nieuwe team gaat volgens hoofdofficier Leo Den Hollander opnieuw personen horen over de moordzaak. Volgens korps chef Foeke Wagenaar heeft de commissie niet geadviseerd een grootschalig DNA-onderzoek in de omgeving van Veenklooster te houden. Misdaadverslaggever Peter R. de Vries spande in 2000 namens de De Zwolse Isala klinie- ze gisteren door de recht- vaj 1 Zwolle veroordeeld tot ja Idboete van bijna 20.000 troi raarvan de helft voor- dijk. Volgens de econo- de [politierechter heeft de 3nl ng de warenwet overtre- 1 oktober stierven zeker iwoners van het ver- m( uis na een salmonellabe- nei ng. Aanleiding voor de rüe King was een aardbeien- dss is, die aan de bewoners 1 V t verpleeghuis en de j d, elegen ziekenhuislocatie jjk serveerd. Bijna 150 men- e 1 rden ziek. Vijf mensen spf- den feest doorgaan iam - De voor morgen ge- Wasteland Party in uit entrum Hemkade in am, omstreden na de 'an twee drugsgebruiken- itgangers, mag doorgaan, eft de bestuursrechter in m gisteren bepaald. Bur ster Vreeman van Zaan- ad het feest eerder die rboden. Volgens hem is [nement in strijd met af- n die naar aanleiding van Wgevallen zijn gemaakt. Bïnevangst otterdam dam - De douane in Rot- 1 heeft tijdens een con- 1 een Zuid-Amerikaans 10 kilo cocaïne gevonden, gs met een straatwaarde miljoen euro zaten ver- sporttassen in het ruim schip. Dat is vrijdag be waakt. Maandag inspec- de douane het schip en in twee sporttassen aan arin de drugs. De blok- caïne zijn inmiddels ver- door Mischa de Bruijn Amsterdam - De 27-jarige Haar lemmer die tijdens het huwelijk van prins Willem-Alexander en Méxima een zakje met witte verf gooide naar de Gouden Koets, hoorde gisteren voor de Amster damse politierechter een boete van duizend euro en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken tegen zich eisen. Volgens justitie heeft hij zich schuldig gemaakt aan beledi ging van de vermoedelijke troonopvolger en diens echtge note. De man, die in linkse kringen al wordt aangeduid met de geu zennaam 'witwaterwerper', pro beerde de rechter ervan te over tuigen dat hij niemand wilde beledigen, maar een daad wilde stellen tegen de monarchie. Die is volgens hem verwerpelijk om dat het indruist tegen de demo cratische beginselen, veel belas tinggeld kost en persoonsver heerlijking in de hand werkt. Omdat je met spandoeken of leuzen niet of nauwelijks aan dacht krijgt van de media, zag hij zich op 2 februari gedwon gen een boterhamzakje met wa ter en witte latexverf naar de Gouden Koets te werpen. Zijn actie had het beoogde suc ces: de beelden waren uitge breid op televisie te zien en vol gens hem werd er zelfs in de Washington Post over geschre ven. Dat door het uiteenspatten van het zakje op de koets ook een lijfwacht en twee vrouwen in klederdracht werden geraakt, vond hij 'sneu'. Onder gejuich vanaf de publieke tribune over handigde hij gisteren daarom meteen het gevraagde geld voor stomerijkosten. De politierechter deed gisteren niet, zoals gebruikelijk, meteen uitspraak na behandeling van de zaak. Door alle media-aan dacht wil hij nog goed over alle argumenten nadenken. Uitspraak op 30 mei. HUISWAARDERPLEIN SA, 1823 CP ALKMAAR TEL (072)5118691 V01S 0E MA OPtmiltSTIlBEH MA-W0: 9 30-1 7 V* 9 30 18 00 UUR-Zfc 9.30-17. den haag/gpd - Na de dood van Pim Fortuyn hebben zijn familie en persoonlijke vriend Harry Mens meteen de merk rechten op de naam van de vermoorde politicus veilig ge steld. De familie en Mens wil len zo voorkomen dat derden munt slaan uit de naam Pim Fortuyn. Mens was twee dagen na de moord de eerste met de regi stratie van het merk 'Pim Fortuyn' voor tal van artike len. De zakenman en tv-pre- sentator heeft daarvoor het Amsterdamse merkenbureau Shieldmark ingeschakeld. „Ik ben ervan uitgegaan dat de nabestaanden van Pim na zijn dood niet het hoofd naar dit soort zaken hadden staan. Daarom heb ik het gedaan. Maar ik ben niet van plan er gebruik van te maken. Mijn rechten op het merk draag ik zo snel mogelijk over aan de trust die waakt over de nala tenschap van Fortuyn." De familie van Pim Fortuyn blijkt afgelopen dinsdag ech ter zelf ook al in actie te zijn gekomen. Via advocaat Hans de Haij uit Capelle aan den IJssel heeft de familie zowel de merkrechten voor 'Pim Fortuyn' als voor 'Fortuyn' geclaimd bij het Benelux Merkenbureau. De Haij heeft een registratie voor bijna dezelfde rits pro ductcategorieën als die waar voor Hany Mens via zijn be drijf Sawa 2 BV de eerste rechten heeft. Het betreft onder meer cos metische producten, cd's, vi deobanden, dvd's en andere beeld- en geluidsdragers. Ook heeft Mens vooralsnog de eerste rechten op alle van papier vervaardigde produc ten, radio- en tv-program- ma's, rookwaren, kleding, schoeisel en hoofddeksels. Een strijd om dit soort Pim- Fortuynproducten lijkt daar door voorlopig van de baan. Advocaat De Haij maakte gis terochtend bekend dat hij contact zal zoeken met Mens over de overdracht van diens rechten aan de familie. Mens heeft inmiddels gemeld dat hij en de familie Fortuyn 'daar wel uit komen'. door Richard Mooyman haarlem - Op last van de Ameri kanen is kort na de vliegramp op Tenerife in 1977 een geluids bandje vernietigd met informa tie over de toedracht. Volgens oud-ongevallenonderzoeker B. Groenendijk maakte een Neder landse onderzoeker heimelijk een opname van zijn vraagge sprek met de betrokken Ameri kaanse co-piloot. Het bandje moest echter worden vernietigd omdat de opname in strijd was met de Amerikaanse wetgeving, aldus Groenendijk. Bij de botsing tussen een KLM- toestel en een vliegtuig van Pan- Am kwamen destijds 583 perso nen om het leven. De Spaanse autoriteiten, die het onderzoek leidden, concludeerden al snel dat de KLM-gezagvoerder ver antwoordelijk was omdat hij zonder toestemming was ge start. De VS maakten tegen die conclusie geen bezwaar, Neder land wel. De Rijksluchtvaartdienst (RLD) publiceerde zelfs een eigen rap port waarin werd gewezen op de dingen die misgingen in de verkeerstoren en de PanAm- cockpit. Zo reden de Ameri kaanse vliegers in de mist een afslag voorbij en bevond hun toestel zich daarom nog op de baan toen de KLM-jumbo ver trok. Volgens de RLD leidde de optelsom van fouten en misver standen tot de grootste vlieg ramp ooit. De affaire met het stiekem opge- (advertenties) nomen geluidsbandje illustreert hoe de betrokken landen elkaar wantrouwden. Nationale belan gen speelden bij de nasleep van de ramp een grote rol. Eerder werd al duidelijk dat de Span jaarden nooit hebben onder zocht of de verkeersleiders mo gelijk afgeleid waren door het kijken naar een voetbalwedstrijd op de televisie. Volgens Groenendijk, die giste ren in Haarlem sprak op een symposium van de Vliegtuig- bouwkundige Studievereniging Sipke Wynia, zouden de eind conclusies over de toedracht van de ramp niet noemens waardig zijn beïnvloed als het bandje bewaard was gebleven. „Alle lessen zijn er wel uitgeko men. Maar er is duidelijk in vloed uitgeoefend door de Ame rikanen en de Spanjaarden om de verantwoordelijkheid in de richting van de KLM te duwen." familie Vaatstra een kort geding aan tegen de staat. Alle twintig duizend mannen tussen de 20 en 45 jaar die in een straal van 15 kilometer rond Veenklooster wonen, zouden volgens hen moeten worden opgeroepen voor een DNA-test. De Leeuwar der rechtbank stelde De Vries in het ongelijk. De uitspraak van het hoger beroep wordt binnen enkele weken verwacht. Korps chef Wagenaar verwacht niet dat aan de eis van De Vries ge hoor wordt gegeven. Het aanstellen van het nieuwe team is volgens de politie- en justitieleiding geen motie van wantrouwen naar het eerste Vaatstra-team', aldus Wage naar. „Het enige belang is dat de zaak wordt opgelost." almelo/anp - De 34-jarige ver dachte van het sturen van dreig brieven aan RTV Oost blijft in voorlopige hechtenis. Dat heeft de rechter-commissaris in Al melo gisteren bepaald. Het openbaar ministerie legt de ver dachte bedreiging ten laste. De politie hield de verdachte uit Almelo woensdagmiddag aan. Vrijdag 10 mei kreeg de Overijs selse omroep in Hengelo de eer ste in een rij van vier dreigbrie ven. In die envelop zaten drie kogels en een kieslijst voor de Tweede-Kamerverkiezingen waarop namen van lijsttrekkers waren omcirkeld en het woord 'dood' was geschreven. De politie kwam de verdachte op het spoor, nadat hij woens dag de vierde dreigbrief telefo nisch had aangekondigd. Mr. Higgins mahonie stijlmeubelen is gevestigd op de eerste etage van een oude kerk in Alphen aan de Rijn. Aan een mahonie houten bureau zit Robert van den Ancker. Robert is de importeur van deze massief mahonie houten meubelstukken. Het is een knusse showroom, die meer weg heeft van een aantal gezellige woonkamers. Door een speciale behandeling hebben alle meubel stukken dezelfde bruine noten kleur. Het zijn handgemaakte meubelen van de beste meubelmakers. Volgens Robert zijn deze meubelstukken ook prima te combineren met moderne meubelen. Alles wat in de showroom staat mag gelijk meegenomen worden of kan snel worden geleverd. Ook is het mogelijk om uit een boek te bestellen. In het boek staan meer dan 500 meubelen. Er moet dan rekening gehouden worden met een productietijd van 16 weken. Mr. Higgins verkoopt aan particulieren en detaillisten. Het kernassortiment bestaat uit bureaus en boekenkasten in prijsklassen variërend van 1000.- tot 2000,- er zijn altijd bureau's in vooreaad. Het is op het ogenblik een trend om in een modem ingericht huis een herenkamer in te richten met een klassiek bureau en een boekenkast. De showroom is voor particulieren geopend van donderdag t/m zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur Het is mogelijk om de showroom s'avonds op afspraak te bezoeken. Dit is zonder verplichting. Bel rustig of kom eens langs. Mr. Higgins Hooftstraat 254 2406 GR Alphen aan den Rijn Tel. 0172 - 47 54 04 GSM.: 06- 55 71 72 77 J. Donner Foto: Robin Utrecht 2e PINKSTERDAG OPEN VAN 1 O.OO - 1 7.00 UUR (advertentie) PINKSTERSPECIALS Mobi brengt zonnige pinksterspecials Dit is het moment om frisse ideeën op te doen bij Mobi. Onze collectie staat er stralend bij en op 2e pinksterdag tonen wij de nieuwste voorjaarscollectie I Inspirerende woonitems voor aantrekkelijke prijzen, zoals je die alleen bij Mobi ziet. En natuurlijk...een extra feestelijk sfeertje!

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3