'Ik sta in traditie van Rietveld en Mondriaan' KUNST CULTUUR Hoge tonen, zwaar aangezette akkoorden en exotische impressies, maar onthutsende werkelijkheid' Pamela Heuvelmans ster van de avond Muzenhof presenteert seizoen vol cabaret zaterdag l8 MEI 2002 erlach. Archieffoto: Taco ïrEb dale bundel Gerlach idam - Eva Gerlach ft de speciale bundel ter Zlii mheid van de vierde Ge uit indag op 30 januari vol- aar. De stichting Poetry ational, die het jaarlijkse ment organiseert, heeft res iteren laten weten. In de d eikomen tien nieuwe ge- en van Gerlach, de schrijf- le in 2000 de P.C. Hooft- foor poëzie won. De bun- >rd vorig jaar door Hugo geschreven. leiderdorp - Theater Muzenhof presenteert vol gende week zijn nieuwe seizoensprogramma. De afgelopen seizoenen groeide het aantal bezoe kers van het theater en met het nieuwe pro gramma hoopt de Muzenhof deze stijgende lijn door te zetten. Het is bovenal cabaret wat de klok slaat in het nieuwe programma. Volgend theaterseizoen staan toppers als Purper, Hans Liberg en Jules Deelder naast veel jong cabarettalent. Verder doen onder anderen Jaap Mulder, Schudden, Sjaak Bral en Van Houts De Ket Leiderdorp aan met nieuwe programma's. Tijdens de vier speciale cabaret combi-avonden getiteld 'Staan... en Gaan!' krijgen jonge cabare tiers de ruimte om zich aan het publiek te pre senteren. Daar zijn cabaretiers bij die al enige naam hebben opgebouwd zoals Javier Guzman, winnaar van de laatste editie van het Leids Caba ret Festival, maar ook minder bekende acts als Vreemd Apparaatje en Delfts Blok. Behalve cabaret is er plaats voor muziek. Van de gepassioneerde Italiaanse klanken van het duo La Passione tot een speciale thema-avond rond Ierse muziek getiteld 'Liefde voor het Lied', met optredens van Last Night's Fun en Knijn. Toneelvoorstellingen zijn er van Johannes Kem- kes met 'De Mantel' van Gogol, en van Theater ToVerLei met 'Tropenjaren' van Adriaan van Dis. Voor de jonge theaterbezoekers zijn er zes kindervoorstellingen te zien, waaronder 'Beren, beren, beren' van Theater Vandenbulck. muziek recensie Ken Vos Concert: Wiro Mahieu Rob van den Broeck. Gezien 16/5 in Sociëteit de Burcht, Leiden. Het Low Motion Trio van contrabassist Wi ro Mahieu zou donderdagavond in de Burcht optreden, maar zowel drummer Pieter Bast als pianist Jeroen van Vliet is op tournee door Afrika. Gelukkig was pianist Rob van den Broeck beschikbaar. Van den Broeck en Mahieu vormen al enige jaren een vast duo, waarin qua improvisatie meer mogelijk is dan in grotere formaties. Van den Broeck is een pianist die vooral in ternationaal een reputatie heeft opge bouwd. Begonnen als neo-bopper concen treerde hij zich vervolgens op de free jazz en de fusion, een muzieksoort die in Ne derland relatief weinig weerklank vond. In groepen als de neo-hardbopformatie Euro pean Jazz Quintet kon hij echter wel opti maal gebruik maken van zijn ongebruikelij ke stijlkenmerken. Daaronder zijn een oor spronkelijk gevoel voor harmonieën en een breed, percussief geluid dat te vergelijken is met de Amerikaanse pianist McCoy Tyner. Deze speelwijze heeft hij tegenwoordig aangevuld met een verder ontwikkeld ge voel voor dynamische dosering en timing, zodat Van den Broeck als pianist een dui delijk herkenbare stijl heeft. Juist in de in tieme context met de soms hyperactief fraserende, maar altijd goed aanvullende Mahieu komen deze eigenschappen opti maal tot hun recht. Opvallend waren de onverwachte intro's en de soms ritmisch complexe opbouw van de stukken, ook waar het standards als 'Stella by Starlight' of 'Round Midnight' betrof. Mahieu is een sympathieke en melodieuze begeleider die echter soms overstemd werd door de pianist. Hij is geen musicus van het grote gebaar, maar zoekt het vooral in de hoge tonen en een puntige opbouw in zijn solowerk dat een goed contrast vormt met de soms zwaar aangezette akkoorden van Van den Broeck. ITO r ■kerk - Astrid Young, de va; in rocklegende Neil i, komt ter promotie van erste solo-album 'Mati- r Koudekerk aan den zondag 26 mei speelt u'vanaf 20.00 uur in de [hof. Op de platen 'Un- ed' en 'Harvest moon' van roer Neil verzorgde ze de rgrondzang. ide atiedag in Noordwijk iwijk - In het kader van •jarig bestaan houdt his- genootschap Oud- wijk vrijdag 24 mei een idag in het plaatselijk mu- aan het Jan Kroonsplein. indigen van veilinghuis ie's taxeren tussen 11.00 100 uurschilderijen, pren- tekeningen. Aanmelding niet nodig en er zijn osten aan verbonden. lolition String d in O-Bus - De Amerikaanse groep lition String Band staat __fagin Q-Bus. De groep een mix van rockabilly, jss, honky-tonk en werd ïland bekend met een jachtige uitvoering van ma's 'Like a Prayer'. Het igramma wordt vanaf ur verzorgd door Eugene en zijn band. esprek in theater - Na afloop van de voor- 'Groot en Klein' van rgroep Helden is er dag in het LAKtheater >prek met regisseur en i. De voorstelling begint "10 uur en duurt negentig door Francoise Ledeboer Amstelveen - Het zou een aardig experiment zijn. Haal de tekst borden weg en laat iemand ra den welke kunstenaars expose ren op de eerste verdieping van het Cobra Museum. Dat is er maar één: Jan Wolkers, de flam boyante beeldhouwer, schilder en schrijver wiens werk op een overzichtstentoonstelling in drie stilistisch heel verschillend ogen de periodes uiteenvalt. Van zijn figuratieve en abstracte fase tot en met zijn huidige pointillistische schilderijen blijkt er wel degelijk sprake van een rode draad. „Ik houd van een voud, van helderheid, van licht. Wat dat betreft sta ik in een Ne derlandse kunsttraditie, zoals Rietveld en Mondriaan", typeert Wolkers zijn oeuvre zelf. In het interview met Paul Steen huis voor het boek dat bij deze expositie verscheen, blikt Wol kers (1925) bloemrijk en open hartig terug op de combinatie van zijn kunstenaar- en schrij verschap. Vanaf de verschijning van 'Serpentina's Petticoat' in 1961 werd hij immens populair als auteur, maar hij is zich in de eerste plaats beeldhouwer blij ven voelen, daarna schilder en dan pas schrijver. „Beeldhouwer is een speciaal beroep", verklaart hij. „Je hebt er een speciale opleiding voor gehad, je moet de techniek be heersen. Schrijven, dat doet ie dereen. Zeker nu de personal computer er is. Ik krijg stapels larmoyante levensverhalen toe gestuurd. Hele litanieën. Vroe ger kreeg ik post van geestelijk gestoorden. Nu veel van vrou wen. Ze zouden een chip in computers moeten inbouwen. Zodra vingers met tranen de toetsen beroeren, moet de zaak blokkeren." Hoe zeer Wolkers gemoedsuit stortingen verfoeit, is in zijn kunst van begin tot eind zicht- Jan Wolkers bij een van zijn nieuwere doeken, die uit ontelbare stipjes verf bestaat. Foto: WFA/Frank van Rossum baar aan de consequent doorge voerde stilering. Wat hij in dit verband zegt over zijn beelden, typeert ook zijn andere werk; „Een beeld moet je sculpturaal ondergaan. Je moet niet te veel vertellen. Als je te veel gaat ver tellen, met te veel tierlantijnen, dan zit het verhaal je in de weg. Wat je weglaat is soms net zo belangrijk als wat je laat zien of vertelt. Dat geldt ook voor de li teratuur. Daarin krijgt een lezer sterke beelden gepresenteerd, in een hechte structuur en toch moet er voor een lezer ook ruimte zijn voor zijn eigen bele vingswereld. Hij moet zijn eigen ervaring erin kwijt kunnen." Een rondgang over de expositie biedt die mogelijkheid volop. Uit zijn eerste figuratieve perio de (1941-1960) zijn sobere en daardoor indrukwekkende zelf portretten, landschappen met kale bomen, naakten en een brons van zijn ex-vrouw Anne- marie aanwezig. Omstreeks 1960 zegt hij de figuratie vaarwel en ordent hij materialen als oud roest, lood en koeienstront op geometrische materieschilderij en die met hun door lijnen en cirkels begrensde vlakken een grote harmonie uitstralen. Uit die periode dateren ook gelaste abstracte spijkerbeeldjes. Vanaf 1987 - Wolkers is dan Kale bomen uit zijn figuratieve periode. Foto: GPD/Paul Mookhoek naar Texel verhuisd met zijn vrouw Karina en de tweeling Bob en Tom - reflecteert hij op de schoonheid van de natuur met uit ontelbare stipjes verf op gebouwde meditatief stemmen de schilderijen. Terzijde staan kleine glazen modellen van de grote sculpturen die hij tussen door overal in Nederland in op dracht vervaardigde. Wie er ooit een heeft gezien, weet hoeveel zeggingskracht hun 'simpele' lij nen uitstralen. Zijn Auschwitz- monument van gebroken spie gels geniet de grootste bekend heid, maar ook zijn buitenbeel- den in Doesburg, Almere en IJs- selstein ogen wonderschoon. Wolkers heeft vanzelfsprekend ingestemd met de strikte perio dieke onderverdeling op zijn ex positie, maar nuanceert tegen over Steenhuis dat zijn overgang van figuratie naar abstractie tus sen 1957 en 1960 geleidelijk ging. „Daar zit ook nog van alles tussen, zoals het geabstraheerde beeld 'Moeder met kind' voor de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis in Amsterdam. En er zijn ook nog heel wat beelden die weer in de kleibak verdwe nen zijn. Zo ontwikkelde ik me gewoon, zo ging het. Het is niet zo dat daar een plan aan ten grondslag lag. Ik werkte ook nog wel naturalistisch in die tijd." Zijn figuratieve en abstracte werken ogen ondanks de een voud en helderheid die hen ver enigen stilistisch uiteraard heel verschillend. Maar Wolkers ziet wel degelijk een verband: „Het verschil tussen abstract en figu ratief heb ik nooit zo sterk ge voeld. Je hebt wel mensen die abstract zijn gaan werken, die daarvoor verschrikkelijk lelijke schilderijen naar de natuur maakten. Maar voor mij is dat anders: mijn visie op abstractie komt voort uit mijn kennis van de natuur. Abstractie zit in de verschijningsvorm van de gewo ne dingen in de natuur." Zonder voorkennis zou je het niet gauw raden, maar dat Wol kers voor zijn pointillistische, abstracte schilderijen volop in spiratie vond en vindt in de kleurenpracht en lichtval van de zee en de vegetatie op duinhel lingen is voor hem de gewoon ste zaak van de wereld. „Ik zoek rust en evenwicht in mijn werk", zegt hij. Deze overzichts expositie in het Cobra Museum toont dat dit Wolkers al tiental len jaren in allerlei variaties voorbeeldig is gelukt. Overzichtsexpositie Jan Wol kers, t/m 28 juli, Cobra Muse um, Sandbergplein 1, Amstel veen. Open: di-zo 11-17 uur. k,im Hoffman fotografeert bewoners Indonesische vuilnisbelt ■■hmimhhhmmhmhhhhhhhhhhhmi ody van der Pols - Hitte, stank, vliegen en welig tierende Dat is de dagelijkse realiteit van de onge- chtduizend mensen die wonen en werken gigantische vuilnisbelt nabij de Indonesi- loofdstad Jakarta. Fotograaf Thorn Hoffman de schrijnende omstandigheden vast waar deze vrouwen, mannen en kinderen iedere eer het hoofd boven water proberen te hou- 'ot 14 juli is zijn fotoreportage in het Rijks- un voor Volkenkunde te zien. Ie expositie koos Hoffman bewust de Telij- o's uit. „Ik wilde geen exotische of artistieke ssie geven, maar het publiek met de onthut- werkelijkheid confronteren", verklaart hij. met je goed gevulde boodschappentassen Ie Haarlemmerstraat wandelt, vergeet je zo kelijk dat een groot deel van de wereld nm is. Deze vuilnisbelt, waar mensen dag cht in ploegendiensten werken, waar onge- aan de orde van de dag zijn, vormt de ab- keerzijde van onze rijkdom." inderden gezinnen die op 'Bantar Gebang" i, zijn bijna allemaal afkomstig van het plat- Daar kunnen ze hun schulden aan groot- bezitters niet meer opbrengen, waarna ze ïluk in de grote stad beproeven. Voor een idrag kopen ze een plekje op de vuilnisbelt in huisje te bouwen. Hoffman: „Ze begin- us al met een flinke schuld, waardoor de tuk moordend is. Er zijn nauwelijks kinde- i naar school gaan. Daar is geen geld voor. ansleden moeten op de belt werken." .rk bestaat uit het sorteren van afval. In het I van bulldozers die het vuil omploegen, i de bewoners in ploegendiensten naar ihout, plastic, blik, metaal- en koperdraad is naar de botten van kadavers. Bedrijfjes m de vuilnisbelt betalen zo'n honderd roe- ir iedere verzamelde kilo, iets meer dan één nt. Het afval wordt vervolgens gerecycled, leen is het werk loodzwaar, de omstandig- zijn slopend. Het is er heet, benauwd, in de jd verandert het hele terrein in een grote ipoel, kortom: omstandigheden waaronder is tyfus goed gedijen. De bewoners roken Wend sigaretten om de verstikkende stank hoeven ruiken. Sanitaire voorzieningen zijn en waterputten worden midden op de vuil- ;en. „Bovendien weigeren artsen de vuilnisbelt te bezoeken. De kans dat ze betaald worden is nihil", zegt Hoffman. „Dus slikken mensen de medicijnen die ze tussen het afval vin den." Om de hoop niet te verliezen, klampen veel bewo ners zich aan het idee vast dat ze ooit tussen het afval op een 'schat' zullen stuiten. Hoffman: „Er doen allerlei mythes de ronde, zoals het verhaal over iemand die miljoenen roepia's in een kus sensloop gevonden zou hebben." De bittere prak tijk is echter dat deze mensen hun vaak korte le ven temidden van een landschap van vuilnis slij ten. Voorafgaand aan zijn bezoek was Hoffman ze nuwachtig, vertelt hij. „Ik was bang voor anti-wes terse sentimenten. Maar daar was absoluut geen sprake van. De mensen waren ontzettend open en aardig." Ongestoord kon hij alle facetten van het leven op de vuilnisbelt vastleggen. Ook van schaamte van de kant van de bewoners was niets te merken. Ondanks de armoedige omstandighe den hebben ze hun waardigheid niet verloren, zegt Hoffman. „Veel van deze mensen weten ook niet anders. Ze zijn hier opgegroeid en hebben geen geld om de wereld buiten de vuilnisbelt op te zoeken. Dit is hun leven." Voor hoe lang nog is echter de vraag. Want pal naast de vuilnisbelt ligt een villawijk, waarvan de bewoners hun straatarme buren liever vandaag dan morgen zien vertrekken. Hoffman: „Zo eens per week waait de wind richting die villawijk. Dan ruiken die mensen tijdens het barbecuen of het golfen een afvallucht. Dus moet die hele vuilnis belt verdwijnen. Het lot van de mensen die er wo nen, kan ze blijkbaar weinig schelen." Het schrijnende contrast tussen de villa's ener zijds en de afvalhoop anderzijds is volgens Hoff man een goede metafoor voor de situatie in de wereld. „Er ontstaat een steeds grotere kloof tus sen arm en rijk. Die tweespalt is een voedingsbo dem voor fundamentalisme. En dat merk je echt. Toen ik begin jaren tachtig door Indonesië reisde, wilden jongeren alles over Amerikaanse popmu ziek weten. Dat is nu heel anders. De houding is sterk anti-westers. Je ziet jongens met Bin Laden T-shirts lopen. Ze zijn verongelijkt, woedend, voe len zich in de steek gelaten, vernederd. En ergens begrijp ik dat wel. Met deze foto's wil ik iets van dat verhaal zichtbaar maken." 'De engelen van Bantar Gebang*, foto's van Thom Hoff man, t/m 14 juli 2002, Rijksmuseum voor Volkenkun de, Leiden. theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: Castor et Pollux Le Cinesi door Les Perruques o.l.v. Henk van Benthem. Solisten: Pamela Heuvelmans, Antje Lohse, Machteld Vennevertloo en Leo van der Plas. Gehoord: 17/5, Schouwburg, Leiden. Nog te horen: 25/5, Felix Mentis, Amsterdam. Het Amsterdamse barokorkest Les Perruques vond Le Cinesi van Christoph Willibald von Gluck blijkbaar net iets te wei nig om de avond mee te vul len. Dus programmeerden ze vo'o'r de pauze Castor et Pol lux van Joh. Patzelt. Het din getje is bedoeld om Glucks opera des te mèer te laten stralen. Daar slagen ze in, zou je kunnen zeggen. Als de pau zelampjes gaan branden, slaakt iedereen een zucht van verlichting. Stomvervelende, dooremmerende muziek in een onduidelijke semi-concer- tante enscenering doet zelfs het hart van de grootste ba rok- afficionado niet sneller slaan. De ouverture klinkt nog wel aardig, het orkest speelt intiem en hecht, maar vervol gens is het afzien. De natuur- trompetten klinken, vermoe delijk mede door het warme weer, niet helemaal lekker en de zangers verdwijnen letter lijk in de duisternis achter het orkest. Zij zijn inderdaad wei nig meer dan soms oplichten de schimmen. Dan Gluck. Het flinterdunne verhaal gaat over drie Chinese meisjes die zich door de reis naar het Westen die de broer van een van hen heeft ge maakt, laten inspireren tot het uitproberen van Europees theater, en is vooral bedoeld als staalkaart. Gluck laat er mee zien dat hij het muzikaal vormgeven van zowel trage die, idylle als komedie tot in de puntjes beheerst. Het sprankelende operaatje is ei genlijk een lang recitatief, waarin ieder personage e'e'n aria mag zingen, met een kwartet als finale. En de vrolij ke gekheid in de expressieve muziek krijgt met eenvoudige, maar effectieve middelen zijn pendant in de regie van Je- han-Franc,ois Boucher. De vier zangers weten van de hoed en rand als het gaat om overdreven en ironisch acte ren, en combineren dat met een alleszins acceptabele vo cale prestatie, al zijn het niet allemaal opera-zangers pur sang. De mezzo's Machteld Vennevertloo en Antje Lohse zijn vooral in de hoogte mooi - in de laagte vallen ze weg te gen het orkest en dat wreekt zich vooral in hun ari<^. Leo van der Plas' stem W mis schien net niet lenig genoeg om alle vocale acrobatiek ten volle te laten klinken, maar zijn stevige timbre compen seert dat gebrek in de smach tende herdersaria. Ster van de avond is sopraan Pamela Heuvelmans, in haar ironisch opgevatte rol van femme fata le. Met haar zeer volle en krachtige stem stelt ze ieder een in de schaduw. De meest ingewikkelende loopjes en versieringen laat ze stralend de zaal in rollen terwijl ze zingt over de kwaliteit van simpelheid en eenvoud. Dat dat klopt en samenvalt, dat is de kunst. Neil Young leijr Koudekerk Jan Wolkers toont veelzijdigheid van zijn oeuvre in Cobra Museum

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 37