Balkenendes 'first lady' GESPREK VAN DE DAG Lopen alsof je de trein moet halen Bianca Hoogendijk weet niet wat haar overkomt Opstaan MENSELIJK Tom Cruise heeft de mooiste armen, zijn ex-vrouw Nicole Kidman de mooiste benen. People's Magazine kiest in de nieuwste uitgave van het blad de MOOISTE LICHAAMS DELEN van Hollywoodsterren. Bovenaan de lijst van de mooiste armen staat Cruise sa men met actrice Jennifer Garner. Het blad koos Benjamin Bratt en Halle Berry als mooisten in de categorie welge vormde borstkas. Tennisspeler Pa trick Rafter heeft naast Kidman de best gebouwde benen, en Geri Halliwell de mooist gevormde buikspieren sa men met R&B ar tiest Usher. Die liet weten elke dag 1000 sit-ups te doen om zo doende zijn buik te trainen. De Turkse variant van het tv-programma Big Brother moet een boete betalen voor de dood van een KAT. De Perzi sche kat Gizmo is omgekomen door een SCHEDEL BREUK. Dierenbeschermers dienden een klacht wegens dierenmishandeling. De rechter heeft bepaald dat de pro ductiemaatschappij 45 euro boete moet betalen. Turkse kranten meldden gisteren dat tijdens het onderzoek niet duidelijk is geworden wie de dood van de kat op zijn ge weten heeft. De JACKPOT van de Post codeloterij is gevallen in Utrecht. De winnaar is een bewoner van de straat Lau werecht. Hij is 3,5 miljoen euro rijker. Elf andere ge zinnen met de zelfde post code als de winnaar won nen prijzen variërend van ruim 131.000 tot meer dan 526.000 euro. Daar naast deelde de Postcode loterij in het kader van haar 12,5-jarig jubileum ook nog een wijkprijs uit. Dat leverde 911 bezitters van loten met de cijfers 3515 in hun postcode prijzen op van 1097 of 2195 euro. De in Utrecht uitgekeerde prij zen bedragen in totaal 8 miljoen euro. De uitreiking, die donderdag plaatsvond, is zondag op tv te zien. De Britse voormalige rockster GARY GLITTER zal Cambodja vrijwillig verla ten. Hij besloot daartoe, omdat zijn aan wezigheid in het land tot grote onrust heeft geleid. In Groot-Brittannië zat Glit ter, die eigenlijk Paul Gadd heet, in 1999 een celstraf van twee maanden uit nadat hij schuldig was bevonden aan het bezit van kinderporno. Een aantal organi saties en de minister van vrouwenzaken in Cambodja hadden bij de regering aan gedrongen op uitzetting van de Brit, om dat zij hem ervan verdenken dat hij naar het land is gekomen om kinderen te mis bruiken. Vorige maand nam de politie het paspoort van Glitter in beslag. Bij aan komst in Cambodja had hij zijn verleden verzwegen en niet gezegd dat hij van plan waste blijven wonen in het land. De Amerikaanse kok Thomas Keiler (46) heeft donder dagavond in Parijs een KOOKWEDSTRIJD gewonnen. Hij mag zich nu World Master of Culinary Arts noemen. Zeven chefs uit zeven verschillende landen namen deel aan de finale. Zelfs Guy Martin, de Franse chef van het beroem de Parijse restaurant Le Grand Véfour, moest het afleggen tegen de Amerikaan. Keiler zegt eigentijdse Amerikaanse gerechten te bereiden met als basis de klassieke Franse keuken. Hij heefteen restaurant, The French Laundry, in San Francisco. De website WWW.LPF.NL is weer in de lucht. Niet met informatie over de Lijst Pim Fortuyn, zoals menig een zou denken, maar met PORNO. De internetpagina www.lpf.nl, een afkorting van Lekkere Porno Films, is al sinds november 1999 in de lucht. Begin mei had de site dagelijks tussen de 500 en 1000 pageviews. Op de avond na de moord op Fortuyn steeg dat aantal tot 10.000, de dag erna was een recordscore van 28.800. De makers van de website namen de pagina meteen uit de lucht. Een woordvoerster liet weten dat de makers het niet ge past vonden om mensen na de dood van Fortuyn onver wacht met porno te con fronteren. Bezoekers van de site komen wel eerst op een keurig introductie- scherm, waar ze kunnen kiezen of ze naar de porno site of naar www.pimfor- tuyn.nl willen. Er komt een jaarlijk se PIM-FORTUYN- PRIJS voor politici die het meest heb ben gehandeld in de geest van de ver moorde politicus. De prijs wordt vol gens initiatiefnemer Harry Mens voor het eerst uitgereikt op 6 mei volgend jaar, de eerste sterfdag van Pim Fortuyn. De prijs moet gaan naar politici die net als Fortuyn open en in teger politiek bedrij ven, zonder daarbij een blad voor de mond te nemen, al- Mens. Een 'neutrale commissie' moet de winnaar aanwijzen. Mens: ,,Die commissie moet bestaan uit men sen met veel kilometers op de politieke klok, zoals VVD- coryfee Hans Wiegel." Mens, zakenman, tv-presentator en vriend van Fortuyn, heeft kunstenares Daphne de Bary inmiddels gevraagd een bijna twee meter hoog beeld te maken. Handzame miniatuurkopietjes daarvan worden jaarlijks uitgereikt aan de winnaar van de prijs. Genomi neerden voor de Pim-Fortuynprijs hoeven volgens Mens geen aanhangers te zijn van Fortuyns gedachtegoed. ,,Als ik de prijs vandaag aan iemand uit zou moeten reiken, zou hij naar SP-leider Jan Marijnissen gaan." Een bejaarde vrouw uit Oostenrijk hoeft er niet meer op te rekenen dat ze erkend wordt als de HALF ZUS van de steenrijke vorst van Liechtenstein, prins Hans Adam II. Een rechter in het vorstendom heeft gisteren laten weten dat on derzoek aantoonde dat de 76-jarige Oostenrijkse niet de halfzus van de vorst is. De vrouw claimde eerder al in haar eigen land, via rech terlijke procedures, dat ze een dochter is van de in 1989 overleden vorst Frans-Jozef II. Nadat de Oostenrijkse rechter haar claim niet ontvankelijk had verklaard, toog de vrouw naar Liechtenstein om daar haar aanspraken te laten gelden. Tevergeefs, zo is gebleken. Voorzichtig doet ze de deur open. Bianca Hoogendijk, als echtgeno te van Jan Peter Balkenende waarschijnlijk de toekomstige first lady van Nederland, is wat schichtig. Ze moet weinig hebben van de aandacht die na de mon sterzege van het CDA woensdag avond rond haar persoontje is ontstaan. „First lady? Het is niet iets wat ik ooit heb geambieerd." Voor een interview is ze niet te porren. Het gaat deze dagen niet om haar, vindt ze. Woensdag avond tijdens de verkiezingsuit slag werd ze door meerdere journalisten aangesproken. Maar bij geen van hen liet ze het achterste van haar tong zien. Als ik daadwerkelijk de first la dy word, zal ik wat meer over mezelf vertellen." De kans daarop is erg groot. Ge bruikelijk wordt de leider van de grootste partij na de verkiezin gen de premier en haar man heeft al gezegd niet weg te lopen voor deze zware taak. „Dat klopt. Hij heeft gezegd dat hij zijn verantwoordelijkheid niet zal ontlopen." Onwezenlijk, noemt ze de ont stane situatie. Die 43 zetels had ze nooit verwacht. „Mijn man ook niet. We keken woensdag avond in zijn kamer naar de te levisie en wisten niet wat we za gen." Mr. dr. Bianca Hoogendijk (41) werd in Krimpen aan de Lek ge boren en verhuisde op vijfjarige leeftijd met haar ouders naar Capelle aan den IJssel. Tien iaar woonde het gezin Hoogendijk in deze IJsselgemeente, vervolgens vertrok het naar Arnhem. In haar studententijd keerde Bian- Een stralende Bianca naast haar man na het bekend worden van de verkiezingsuitslag. Foto: ANP/Vincent Jannink ca terug naar Capelle. „En ik woon er nog steeds naar mijn zin. Of we er nog lang blijven? Ik zou niet weten waar we anders zouden moeten gaan wonen." Vijfjaar geleden trouwde ze met Jan Peter Balkenende die ze bij het Wetenschappelijk Instituut van het CDA heeft leren kennen. Destijds was zij medewerkster van de Kamerfractie. Samen hebben ze een dochtertje van 3, Amelie. 'Mevrouw Balkenende' doceert op dit moment arbeidsrecht aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam. In 1999 promoveerde zij hier op de privatisering van de ziektewet. In haar proefschrift ('De loondoorbetalingsverplich ting gedurende het eerste ziek tejaar') concludeerde zij dat de in maart 1996 doorgevoerde pri vatisering van de Ziektewet slor dig in elkaar steekt. Ze vond dat werkgevers te makkelijk een uit kering kunnen stopzetten, ter wijl werknemers onvoldoende worden gedwongen letsel te ver mijden. Volgens haar zijn bij de privatisering van de ziektewet de rechten en plichten onrede lijk verdeeld tussen werkgevers en werknemers. Bianca vindt dat werknemers meer verantwoordelijkheid moeten nemen bij riskant ge drag. As voorbeeld noemt ze het rijden met een slok op, waardoor de werknemer een ongeluk krijgt. In zo geval hoeft een autoverzekeraar niet uit te betalen, maar een werkgever wel. Bovendien vindt ze dat de werk nemer verplicht zou moeten worden de aard van zijn ziekte mee te delen aan de werkgever, omdat bedrijven alleen op die manier in staat zijn om te be oordelen of ze niet in de maling worden genomen door hun per soneel. Dit onderdeel van haar proefschrift ontlokte kritiek. Bi anca werd onder meer door een collega-wetenschapper voor de voeten geworpen dat zij 1 het vuur gooide' in dezei kere tijden voor zieke wei mers. Het wettelijk recht van w vers om de loonbetalingt pen als een werknemer a onrechte ziek meldt, is vo Bianca Hoogendijk in de tijk een 'dode letter'. De lebevoegdheden van dei ver worden volgens haar grensd door het recht op van de werknemer. een krantje, anderen zijn een gesprek verwikkeld o! leren een mank been. Dit biedt een grappig schouv maar is toch echt bedoelt serieus wetenschappelijk zoek. „We werken met twee cat maar vooral de centrale c die op elf meter hoogte h van belang voor ons ondi zoek", vertelt Daamen. „I beelden van die camera in een computer ingevoe daarmee berekenen we d mende maanden de resul van dit loopexperiment. 1 resultaten worden vervolj wiskundige en verkeersku modellen afgeleid. Deze i len maken de invloed van ontwerp van ruimtes zoal dons op voetgangersstroi zichtbaar en meetbaar."! gens Daamen zal er in de komst steeds meer gebru maakt worden van deze i keersmodellen. „Met behulp van deze mt kunnen renovatieplannei worden uitgevoerd en nit openbare ruimtes, zoals s tions, beter ontworpen. V bij speciale ontwerpen dii niet eerder in de praktijk i toegepast, kunnen deze n len een belangrijke rol spf De deelnemers aan het ei ment hebben hier geen w van. Voor velen is het slei een leuk en grappig uitje i ze mooi een cadeaubon a overhouden. En dat voor uurtjes lichaamsbeweginj „Moeten we nou links, of moe ten we nou rechts?", vraagt een vrouw met een rood petje op haar hoofd. „Nee joh, wij moe ten rechtdoor en pas bij die pi- lon moeten we rechtsom draai en", zegt haar vriendin. In een grote hal van de Faculteit Civiele Techniek van de Techni sche Universiteit Delft hebben zich zestig mensen verzameld voor een grootschalig loopexpe riment. De helft van de groep heeft een groen petje op het hoofd, de andere helft een rode. Twee uur lang lopen ze, ver deeld over acht groepen, in vas te patronen en met wisselende snelheden door de hal, gadege slagen door twee onderzoekers. Een camera op elf meter hoogte registreert precies de bewegin gen van alle lopers. Een uniek loopexperiment, bedoeld om het gedrag van voetgangers te bestuderen. Het is de eerste keer dat een dergelijke proef op deze schaal wordt gehouden. „Het is vreemd dat het onderzoek naar voetgangersverkeer pas de laat ste jaren meer aandacht geniet", zegt Winnie Daamen, die samen met Serge Hoogendoom het ex periment heeft opgezet. „Te meer omdat bij vrijwel alle ver plaatsingen ook een stuk gelo pen wordt. Mensen lopen naar het openbaar vervoer en van de tram naar de trein. Door onder zoek zoals dit gaan we begrijpen hoeveel tijd een voetganger no dig heeft om van het ene naar het andere perron te komen, Deelnemers aan het loopexperiment doen alsof ze haast hebben of aan het winkelen zijn. Foto: GPD/Roland de Bruin hoe een voetganger vertraagd wordt door mensenmassa's in een overvol station en waarom hij zich op een bepaalde manier gedraagt." De deelnemers aan het experi ment krijgen om de tien minu ten een nieuwe opdracht. De ene keer moeten ze gehaast lo pen, alsof ze bijna te laat zijn voor hun trein. De andere keer moeten ze juist slenteren om daarmee de overige deelnemers voor de voeten te lopen. Som migen nemen hun opdracht erg serieus en lezen al slenterend dan heb ik nog mijn eigen formule: hoe meer tijd je 's ochtends nodig hebt voor wassen en aankleden, hoe ouder je bent. Ik kan daar helaas van meepraten. Want hoe was het vroeger, ach vroeger. Ik sprong uit bed, stak mijn kop onder de kraan, gauw een sigaret je, kleren aan die ik de avond daarvoor luid uitge trokken en hup aan het werk. Kwestie van zes, hoog uit zeven minuten. Ontbijten deed ik 's middags pas. Maar dat was toen. Laat ik u mijn huidig ochtendri tueel beschrijven. Ik begin met me te scheren. Dat deed ik altijd alleen als het me uitkwam maar tegenwoordig moet ik voor mijn werk nogal eens mensen spreken - vreselijke uit drukking inderdaad 'mensen spreken', excuses daar voor - dus heb ik me maar voorgenomen me iedere dag te scheren. Volgende etappe: medicijnen inne men. Ja sorry, opa vertelt, maar het is niet anders. Mijn bloedvaten zijn vernauwd, familiekwaal, en dus moet ik bloedverdunners slikken. Plus nog een ijzer- pilletje. Dat doe ik nogal secuur, eerst verdunner dan ijzer, kost wat tijd. Dan een douche. Is ook iets van de laatste tijd. Ik douche niet om schoon en fris te wor den, ik hou helemaal niet van schoon en fris - ik hou van vuil, maar om de spieren in mijn rug op gang te krijgen. Die zijn 's ochtends nogal stijf ouderdom. Dan tanden poetsen. Is een heel gedoe. Ik moet name lijk niet alleen mijn eigen tanden poetsen maar ook een gedeeltelijke prothese. Die heb ik tegenwoordig omdat ik vroeger alleen mijn kop onder de kraan stak. Had ik toen beter mijn tanden gepoetst, dan zou ik nu niet met al die toestanden kampen. Is niet an ders. Berouw na de zonde. Kalf verdronken. Ik kleed me aan. Soms zoek ik andere kleren in de kast, deed ik nooit, kost tijd vrienden, kost allemaal tijd. Ontbij ten! Het zal u opgevallen zijn dat het sigaretje uit het ochtendprogram verdwenen is. Dokters orders. Se dertdien heeft het ontbijt zijn intrede gedaan in gezel schap van inmiddels achttien kilo gewicht die ik vroe ger niet had. Rustig een hapje eten, kost een kwartier tje. Scheren, pillen, douchen, tanden, kleren, eten. En dan ben ik vijfendertig minuten verder. Graag zou ik u een formule geven die de relatie opstaan-ouderdom exact in kaart brengt. Maar dat onderzoek is nog niet afgerond. Laat ik het voorlopig hier op houden: Als ik meer dan een uur nodig zal hebben, ben ik dood. Hoe weten we dat we ouder worden? Daar zijn wel wat graadmeters voor. Naarmate ons gezeur over vroeger - „toen leerde je nog wat op school" - toeneemt, neemt doorgaans ook onze leeftijd toe. Ook is er het verhaal over de jurk van mevrou w Fath. Zij was de moe der van Jacques Fath, de modeontwerper. Als u weet wie Jacques Fath was, bent u trou wens ook al een dagje ouder. Mevrouw Fath trouwde op haar eenentwintigste. Zij bewaar de haar trouwjurk en ieder jaar op haar trouwdag trok ze die jurk aan. Als hij niet meer paste, wist zij dat ze af moest vallen. Pas toen zij diep in de vijftig was, paste de jurk definitief niet meer. Toen voelde ik me voor het eerst in mijn leven oud", zei mevrouw Fath. De handigste graadmeter hoorde ik van Midas Dekker: „Hou je hand gestrekt met de palm naar beneden. Trek dan de huid van de bovenkant van je hand een stukje omhoog en laat los. Als het om hooggetrokken stukje meteen terugspringt, ben je jong. Als het langzaam teruggaat, ben je middel baar. Als het omhoog blijft staan, ben je oud.En

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2