iets sterker dan et Docos-gevoel ar Hans van Marwijk is voetbal nog altijd genieten zaterdag l8 MEI 2002 SPORT man Leefmans In Marwijk (33) bepaalt samen met zijn broer al meer dan tien jaar het gezicht van Docos. In Ie bereikte het eerste elftal voor het eerst de klasse. Op dat niveau kwam de Morsclub het en seizoen in de problemen. Docos moest regel- ien beroep doen op oudgedienden die de selec- iarwel hadden gezegd en moet desondanks islissingswedstrijden spelen. De vereniging lijkt ider de 'generatie Van Marwijk' te kunnen, twijfelt de geroutineerde middenvelder ook loorgaan of stoppen. De financieel medewerker Jnderwijs Service Bureau laat in twaalf stellin- cen dat hij zich daarbij vooral door zijn gevoel len. besluit om te stoppen hangt af van het resul- de nacompetitie. al aangekondigd dat als we naar de derde legraderen ik definitief zou stoppen. Maar ja, g je met een voetballer in hart en nieren? Als ment bijna daar is, ga je twijfelen. Ik was al stopt. Dat duurde precies twee competitie- jden. Toen begon het zó te kriebelen dat ik egon. Zoals het er nu naar uitziet, plak ik er 1 seizoen aan vast. Dat wordt dan mijn zes- nhet eerste elftal. Ik schat onze kansen in de ngswedstrijd tegen Scheveningen op 25 pro- et is niet voor niets dat we zo laag zijn geëin- et maar zestien punten. Dat is gewoon te wei- is dat de nummer twee na laatst nog een her krijgt, want vroeger degradeerde de nummer htstreeks. Dan zou het voor ons al afgelopen reesL" lans van Marwijk stopt, dondert het eerste 1 elkaar. f ;eloof ik niet in. Voetbal is en blijft een team- aarin niet alles van één man kan afhangen. Ja, in Tongeren, vroeger bij Lugdunum, maar hij ook van uitzonderlijke klasse. Ik heb bij Bax them samen gespeeld. Mijn opvolger als mid- niddenvelder staat al klaar: Patrick Wijsman, niet weg dat Docos het moeilijk gaat krijgen >ns handhaven. Het is maar de vraag of een ta- Wijsman blijft. En mijn broer stopt wel. Her- dusdanig aan zijn enkel geblesseerd dat hij ns meer voluit kan trappen. Daar staat tegen- Barry Dubbeldeman zo goed als zeker naar komt, maar voor de rest is er nog niets zeker." een aanfluiting dat 'oudjes' Edwin Ver- Luc Kok, Leo van der Krogt en Johan de Rid der in het eerste elftal werden teruggehaald. „Het ligt zeker niet aan de jeugdopleiding. Die is goed. Er zijn genoeg talenten, maar die halen vaak het eerste elftal van Docos niet. De jongste talenten gaan verloren aan profclubs of ze worden door Katwijk of UVS weggehaald. Het tweede probleem is dat de Al op een te laag niveau speelt. Daardoor is er de laatste jaren, op Wijsman na, niemand rechtstreeks vanuit de junioren naar het eerste elftal doorgestroomd. Zelfs Richard Koldenhof en Raoul Wallaart (nu spe lend bij Rijnsburgse Boys en Voorschoten '97, red.) begonnen in het tweede elftal. Er is dus geen aanslui ting van onderaf. Uiteraard is de club zich daarvan bewust, maar dat wil nog niet zeggen dat het pro bleem makkelijk op te lossen is." 4. Het voetbal is een stuk minder interessant ge worden, sinds de dood van je vader, Docos-erelid Jan van Marwijk. „Het is er niet minder interessant op geworden, maar het doet me gewoon minder. Ik win nog altijd liever dan dat ik verlies, maar als ik één ding van hem heb geleerd, dan is het dat voetbal maar een spelletje is. Zijn overlijden was het dieptepunt in mijn leven. Hij was mijn grootste fan. Ik betrap mezelf erop dat ik voor de wedstrijd nog altijd rond het veld kijk. Mijn moeder is dit seizoen een paar keer komen kijken, vo rig jaar kon ze dat nog niet opbrengen. Er gaat geen dag voorbij dat ik niet aan hem denk." 5. Het is een ramp als Docos degradeert. „Bij de club zijn er genoeg mensen die er inderdaad zo over denken. Bij het woord 'ramp' denk ik toch aan andere zaken en dan refereer ik aan de vorige vraag. Ik denk dat het niet eens zo slecht zou zijn als we naar de derde klasse afdalen. Anders krijg je nóg zo'n seizoen als het huidige, waarbij je ook nog eens écht geen beroep meer kunt doen op Kok of Ver hoogt. Meer derby's krijg je in de derde klasse niet, want zo kan je wedstrijden met DOSR, Alkmania of Altior toch niet noemen. Je wint alleen wat vaker. Ik zal om een degradatie geen traan laten." 6. Hans van Marwijk had moeiteloos in de (zater dag) hoofdklasse kunnen voetballen. „Ik denk dat ik het had aangekund en dat geldt voor meer jongens bij Docos zoals Dennis Stuifzand en mijn broer. Verhoogt hééft bij Katwijk gespeeld en ti tels gewonnen. Ik heb er in ieder geval nooit behoefte aan gehad en ik heb er dus ook geen spijt van dat ik het niet heb gedaan. Naar een zaterdagclub had ik so wieso niet gekund, want dan had ik met zaalvoetbal moeten stoppen en dat wil ik nóóit opgeven. Het za terdagvoetbal zegt me ook helemaal niks. Vroeger ging ik nog wel eens bij Rijnsburgse Boys kijken om dat ik het zo aardig vond dat de Rijnsburgse gemeen schap zo geweldig met de club meeleefde. Nu speelt er nog één Rijnsburger in het eerste elftal. Zo kweek je geen binding. Wat voor mij overbleef was UVS en ik Hans van Marwijk: „Ik zal om een degradatie geen traan laten." Foto: Taco van der Eb ben wel eens door iemand van die club gebeld. Ik heb daar met mijn ouders over gesproken en ik merkte dat het ze aan het hart ging. Toen zei mijn gevoel: nee. Dat moest ik maar niet doen." 7. Het is geen wonder dat Docos de tweede club van Leiden is geworden. „In omvang was Docos al een tijdje de grootste, of de een na grootste van leiden. Terwijl wij door een goe de lichting voetballers van de vierde naar de tweede klasse oprukten, liepen Roodenburg en Lugdunum helemaal leeg. Als bij ons twintig selectiespelers op stappen, is het ook snel over. Alleen: bij Docos ge beurt dat niet. En dat komt door die clubbinding. Ik speel hier vanaf mijn zevende en ik weet niet beter. In de overschrijvingsperiode is het bij ons altijd rustig. Spelers die komen, komen voor de club en niets an ders. De herkenbaarheid van Docos is prachtig" 8. Bij Docos worden spelers niet betaald en er is weinig verloop. Zo zou het overal moeten zijn. „Daar ben ik het helemaal mee eens. De grens tussen betaald en amateurvoetbal is aan het vervagen. Als al le clubs nou eens zouden stoppen met betalen dan speelt iedereen weer gewoon bij zijn eigen club. Je houdt alleen echte clubspelers over. Rijnsburgse Boys speelt weer met elf Rijnsburgers. Maar dat kan niet want dan degraderen ze en dat willen ze natuurlijk niet. Ik weet dat het een utopie is. Op dit punt behoor ik tot een uitstervend ras." 9. Zaalvoetbal en tennis zijn eigenlijk veel leuker dan veldvoetbal. „Tennis is iets voor de vakantie, maar zaalvoetbal is inderdaad veel leuker. Na een paar jaar eredivisie bij Bax ben ik weer terug bij mijn vriendenteam van Si- meko. Het is elke woensdag genieten met elkaar. Zaalvoetbal is binnen, je hebt geen last van wind en regen, het veld is goed, je komt vaker aan de bal en het is veel intensiever. Wat wil je nog meer. Omdat ik officieel in het tweede team speel, kan ik ook nog vijf tien keer per seizoen in het eerste team invallen. Zo kan ik twee keer per week aan de bak. Ideaal." 10. Spelinzicht is de beste eigenschap van Hans van Marwijk, veel meer dan techniek, mentaliteit of conditie. „Ik hou het toch op een combinatie van spelinzicht én techniek. Conditioneel, als je duurlopen bedoelt, ben ik geen ster. Ik eindig altijd nét voor de keepers. Mijn wedstrijdmentaliteit is goed, maar voor trainin gen of oefenpotjes kan ik me moeilijk opladen. Mijn techniek heb ik van mijn vader en het feit dat ik als jochie altijd op het veldje aan de Schubertlaan te vin den was. Tot 's avonds laat. Bij de senioren heb ik meer geleerd van mijn medespelers dan van trainers. De schaar van de een, de loopactie van de ander en het slimme duw- en trekwerk van weer iemand an ders." 11. Hans van Marwijk wordt een uitstekende trai ner. „Niet dus. Een jeugdteam coachen, vind ik prima, maar ik moet er niet aan denken een seniorenelftal te trainen. Ik zie me niet nagelbijtend in de dug-out zit ten. Ik zal geen cursus volgen en ik heb nooit iets ge had met tactische praatjes vooraf. Net zo min als met de warming-up. Dat is verspilde energie. Tegenwoor dig is de teamwarming-up helemaal in. Met een groepje oudere spelers onttrekken we ons daar een beetje aan. Een beetje de spieren warmen is voldoen de." 12. Voetbal geeft plezier, maar een achtbaan geeft pas de ultieme kick. „Ik ga minimaal een keer per jaar naar een pretpark. En dan lopen we direct naar de achtbaan. Vroeger ging ik met een paar vrienden uit de buurt, maar van dat groepje zijn eigenlijk alleen mijn broer en ik over gebleven. Herman is erger dan ik. Hij reist er speciaal voor naar Amerika. Over twee weken gaan we samen naar Six Flags want daar zijn we nog nooit geweest. Daar neem ik een dag vrij voor. Ik kijk uit naar de nieuwe Goliath. Om het de ultieme kick te noemen, gaat wat ver. Maar toch: heel langzaam omhoog en dan vol spanning wachten op de climax. Geweldig." HET ZIT IN DE FAMILIE RANDJE BUITENSPEL 'j. s „Ik heb niet altijd deel uitge- van de selectie. Op een gegeven nt zat ik in een zondagelftal van utels toen de toenmalige trainer eerenfenger mij naar het eerste agelftal overhevelde. Daarna heb even een uitstapje gemaakt naar k schopte er ongeveer 36 in dat 1 (1996-'97, red.), maar op dat ni- dat nou niet iets om stoer over te We promoveerden naar de vijfde en later keerde ik terug bij De »We hebben eigenlijk helemaal lang met elkaar samen gevoet- René doet helemaal niets aan leiden - Bennie (29) en Johan (26) Eradus hebben definitief afscheid genomen van de selectie van De Sleutels. Bennie kampt veel met blessures, Johan heeft door zijn ge zinsleven geen tijd meer voor trainingen. Het duo dat samen met hun derde broer Re- né stratenmakerbedrijf Eradus bestiert, voetbalde bij Unitas, LDWS, VNA en De Sleutels (Bennie) en Unitas, Roodenburg, UDWS, VNA en De Sleutels (Johan). sport. Bennie en ik spelen pas sinds een paar jaar, bij VNA en De Sleutels, in één elftal." Bennie: „Ik denk dat De Sleutels goed door de nacompetitie komt en naar de tweede klasse promoveert. Prima voor de club. Er komen aardig wat spelers bij, maar die zal je op dat niveau hard nodig hebben." johan: „Ik ben dit seizoen gestopt om dat ik vader ben geworden en mijn vrouw in ongeregelde diensten werkt. Dat valt niet meer te combineren." Bennie: „Ik heb regelmatig last van bles sures en dat gaat in de papieren lopen want dat betekent ook vaak dat je tijde lijk niet kan werken. Op het werk ben ik officieel de baas, maar eigenlijk is de in breng van de andere twee net zo groot. Momenteel heb ik weer last van een blessure waardoor ik niet meer in actie kom." Johan: „Volgend seizoen spelen we wel wéér samen, maar dan in een lager elf tal. Bennie: „Dan kan je ook tegen een bles sure oplopen, maar de kans daarop is kleiner. Het is niet zo dat Johan en ik el kaar blindelings aanvoelen. Daarvoor staan we te ver uit elkaar. Hij als links back en ik als spits. We zijn eigenlijk net de gebroeders De Boer." Johan: „Maar dan op een ietsjes lager niveau." Dat kind van amper vijf met dat kwade, rood-wit ge schminkte gezicht en die opge stoken middelvinger. Verbijste rende foto op de achterpagina van het sportkatern maandag jongstleden, geschoten tijdens de UEFA-Cupfinale. Eén en al agressie dit kleine Feyenoord- mannetje. Een triest gezicht, maar voor mij een treffende il lustratie van het voetbalseizoen van de onverdraagzaamheid met de terugkeer van het hooli ganisme in al zijn verschij ningsvormen: rellen, vernielin gen en intimidatie. Het tuig van de richel rukt op en lacht om de paar maandjes cel en de taak straffen die zij in het ergste geval moeten opknappen. Bovendien, als de straffe jongens iets niet zint, nemen zij brutaalweg het recht in eigen hand. Niet genoeg kaarten voor de bekerfinale? FC Utrecht-aanhangers leggen het treinverkeer plat. Wat geen hul diging op het Leidseplein Ajax- fans trekken een spoor van ver nielingen door de binnenstad. Geen Feyenoorders met de UEFA Cup te bejubelen op de Coolsin- gel? Dan maar de ME uit hun gepantserde busjes lokken. Ook na de moord op Fortuyn gingen de hardcore voetbalsup porters de straat op. Om te scan deren dat Kok en Melkert de da ders waren. Sindsdien kan links alleen nog maar met body guards op stap. Toen ik die sportschooljongens Melkert naar de stembus zag begeleiden, kon ik me niet aan de indruk onttrekken dat ook zij deze ver klaarde tegenstander van hun Pim het liefst helemaal in el kaar zouden tremmen. Het zijn duistere tijden. Omdat onver draagzame herrieschoppers en jongeren die Fortuyn zo lekker anders vonden massaal op een dode hebben gestemd, zitten we nu met een Tweede Kamer vol halvegaren en baantjesjagers van bedenkelijk allooi. Dankzij Feyenoord was dit sei zoen niet louter kommer en kwel. Maar wat heb ik mij geër gerd. Aan die internationals van om die bij hun buitenlandse clubs zo gruwelijk veel geld ver dienen dat niets ze meer kan de ren. Aan dat labbekakkerige voetbal van PSV in de Cham- Het tuig van de richel rukt op en lacht om de paar maandjes cel pions League en aan het gemak waarmee Ajax in de Arena Eu ropa-Cupwedstrijden blijft ver liezen. En naast al die narigheid op het veld, werd het ook daar buiten een grote bende. Rellen in Utrecht, Amsterdam en Rotterdam, maar ook geweld in de provincie. Ik ben er de laatste tijd extra alert op als ik het Leidsch Dagblad lees en het valt niet te ontkennen: wij kun nen er hier tussen Alphen en de duinen ook wat van. Knokpar tijen op alle niveaus, van de hoofdklasse tot in de diepste zaalvoetbaldivisies. Het grofste staaltje van geweld moet zater dag door gefrustreerde aanhan gers van RCL zijn gepleegd. Zware mishandeling nadat hun club was afgevallen in de race naar de eerste klasse. En wat had de nog tamelijk verse voor- zittter Ronald Pret daar op te zeggen? 'Geen commentaar. Ik weet van niets. Wat een ongelooflijk stupide re actie. Ook al zóu hij van niets hebben geweten (wat mij gezien de ernst van de zaak vrijwel on mogelijk lijkt) dan nog had hij moeten zeggen een diepgaand onderzoek te zullen instellen en eventuele geweldplegers onmid dellijk te zullen royeren. Geen commentaar. Alsóf hem tijdem de sollicitatieprocedure voor een nieuwe trainer is gevraagd of hij er al uit is. In een seizoen vol agressie en onfatsoen lukte het zelfs niet om voorafgaande aan de UEFA- Cupfinale één minuut stil te staan bij het drama-Fortuyn. Woensdagavond had ik dan ook weinig vertrouwen in die één minuut stilte voor Valeri Loba- novski. Maar volgens mij hiel den alle 52.000 toeschouwers bij de Champions-Leaguefiruile in Glasgow een volle minuut de adem in. Wat een eerbetoon voor de man die meer dan 25 jaar een toptrainer en een top coach was. Het wervelende voet bal van zijn Dinamo Kiev werd wel eens schamper gekwalifi ceerd als robottenspel. Maar het was vaak circulatievoetbal zoals Ajax dat speelde in zijn beste ja ren onder Van Gaal. En op som mige momenten (de Europa Cup 2-finale van 1986 tegen At- letico Madrid, 3-0 winst bijvoor beeld) zelfs nog een niveautje hoger. Toevallig had ik van Loba- novski, of liever van de perschef van Dinamo Kiev, de toezegging dat ik hem dit voorjaar kon in terviewen. Normaliter sprak de grote zwijger niet met journalis ten, maar voor een Nederlander wilde hij een uitzondering ma ken. Omdat hij een hoge pet op had van ons voetbal, timral van het totaalvoetbal waarmee Ajax en het Nederlands elftal hem in de jaren zeventig aan het den ken zetten. Maar een paar we ken geleden liet de perschef we ten dat ik nog even geduld moest hebben omdat de meester zich niet zo lekker voelde. Ik dacht toen nog: weer zo'n druil oor die zich er uit wil draaien. Maar voor die gedachte heb ik mij hevig geschaamd toen van de week zijn overlijden bekend u>erd. Valeri Lobanovski is dood. Leve Dinamo Kiev. Jaap Visser Reageren? sport redactie.ld(^damia(e.hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 29