[isse vraagt leer agenten DUIN BOLLENSTREEK atwijkse heeft plan voor kinderopvang in Zanderij Vrijheid en rust op vijftien meter hoogte springtij m 3 m 1 3 m m J J mi R9 Speciale avondkaart! Uw eigen droomboerderij op de prachtige Veluwe KINDERPRET-AGENDA j zaterdag l8 MEI 2002 ik - De Katwijkse K. Guijt-van inbode heeft vergevorderde plan- i in de Zanderij een kinderdag- te openen. Het dagverblijf, voor ilaatsen, zou het tweede zijn in inte Katwijk. Nu zijn de inwo- ijewezen op de opvang van de KOK, die met wachtlijsten en •rek kampt. Probleem voor dat de gemeente niet makkelijk ik kan vinden in de nieuwbouw- obstakel uit de weg is, kan haar I-blijf - overigens voor mensen van alle gezindten - binnen een half jaar de deuren openen. Haar onderne mingsplan was een jaar geleden al rond. En ze heeft inmiddels vele ge sprekken met de gemeente achter de rug. Maar die ziet niets in de plek die Guijt voor ogen heeft: tussen het ge bouw van de scouting aan de Cantine- weg en de huizen van de Zanderij. Mo gelijk komt daar de aansluiting van de Westerbaan op de Koningin Juliana- laan, als de ontsluitingsweg niet door de duinen komt te lopen. Ook de even tuele komst van de Rijn Gouwe Lijn staat een dagverblijf daar in de weg, legt wethouder Van der Plas uit. „Het is allemaal nog erg onzeker, maar je gaat niet iets neerzetten dat misschien over een paar jaar weer moet wijken. Ook een andere optie van Guijt haalt het waarschijnlijk niet. Projectontwik kelaar Campri had op het nog onbe bouwde stuk van de Zanderij ruimte ingepland voor een kantorencomplex. Maar het is nog onduidelijk of dat tien jaar oude plan echt doorgaat. Guijt baalt van het voortdurende uit stel. „Het gebrek aan kinderopvang is enorm in Katwijk. De ruimte in de Zan derij is volgens mij de laatste kans voor een tweede dagverblijf. Die moet de ge meente niet laten schieten." Bovendien zit ze op hete kolen. Als par ticulier kan zij de investering van circa 150.000 euro alleen opbrengen met overheidssubsidie die speciaal is be doeld voor meer kinderopvang. Om daarvoor in aanmerking te komen moet haar dagverblijf er vóór het eind van 2003 staan en aan alle eisen vol doen. De voortdurende kritiek en vertragin gen geven de Katwijkse het gevoel dat de gemeente haar plannen dwars boomt. „Steeds hoor ik opnieuw: dan en dan hoort u meer. Ik reken onder tussen nergens meer op." Wethouder Slings, die over kinderop vang gaat, wil zich hard maken voor het tweede dagverblijf. „Helaas zijn er op dit moment geen mogelijkheden en het is de vraag of die er zijn vóór de subsidietermijn verstrijkt. Maar het plan staat hoog op mijn lijstje. Kinder opvang gaat mij zeer aan het hart." feel tht? .irt nf mtutt 2002mm www.florlath- »ni (advertentie) Op beide Pinksterdagen is de Floriade geopend tot 22.00 uur. Voor 12 euro is de avondkaart (toegang vanaf 17.30 uur) te koop aan de kassa's van de Floriade. reca wil 'glijdende' sluitingstijden joza van der Veer lisse wil extra politiemen- liuren voor de vrijdag- en javond. Op die manier |e overlast van nachtelijke 'is in het dorpscentrum teruggebracht. Het Lisse- >ek is ingediend bij het lal College van het korps Ids Midden. Dat college, ge- I door alle burgemeesters I werkgebied van de politie, [t zich er op. De voorzitter ïse horeca J. Nederstigt is It de vraag om meer poli- ibeert op allerlei manie- overlast van de uitgaan- g te dringen. Vorig jaar 1 convenant met de ho- loten. In ruil voor bij- »ld het zich houden aan igstijden en het weige- drank aan al beschon- :en, mochten de kroe- het weekeinde tot twee mblijven. Cafébazen die reenkomst niet wilden jkenen, moesten hun uur eerder sluiten. Ook de gemeente op eigen een observatieteam in e vrijdagavond, fers van de politie blijkt dit laatste weinig effect f Cl [ehad. Ook de ingehuurde retoren zetten vraagtekens 1 werk. Ze mochten alleen e[ djken en niet ingrijpen als ka gebeurde. Ook waren ze weinig mensen om effec- ■,n(j ts te doen. Lisse besloot gens het contract met de s' niet te verlengen. Daar bij speelde een rol dat de horeca niet met een eigen financiële bijdrage over de brug wilde ko men. Dat vond Lisse wel een voorwaarde om door te gaan want de overlast in het dorps centrum heeft direct te maken met de aanwezigheid van hore ca. Volgens de horecavoorzitter J. Nederstigt zien de Lissese ho recaondernemers niet veel in het voortzetten van het observa tieteam. „Ze mogen toch niets doen. Bovendien, Lisse is maar een dorp. Het is geen Amster dam of Noordwijk met een uit gebreide concentratie aan ca fés." Volgens Nederstigt denkt de ho reca zelf aan het wijzigen van de sluitingstijden. „Na één uur 's nachts mag er niemand meer een café in. Dan voorkom je dat mensen over straat heen en weer lopen. Twee uur blijft de sluitingstijd maar om half drie moet de zaak leeg zijn. De broodjeszaken krijgen nog een extra kwartiertje de tijd. Dan voorkom je dat daar om twee uur een hele massa mensen te gelijk staat." De ideeën voor glijdende slui tingstijden worden eind volgen de week nog verder besproken door de horecaondernemers. Daarna volgt overleg met de ge meente Lisse, die overigens al ongeduldig wordt. Deze week maande de Lissese burgemeester Van Zon de hore caondernemers tot spoed. En twee dagen geleden onder streepte ook de gemeenteraad de noodzaak van snelle maatre gelen nog eens. Nederlands kampioenschap boomklimmen in Keukenhof Boomklimmen als kampioenschapssport in de Keukenhof. Foto: Henk Bouwman door Gerard Baas lisse - Walter Hak komt uit het Brabantse Noordeloos en is boomverzorger. En niet zo maar een. Hij is al twee jaar de beste boomklimmer van Nederland, een sport die is uitgevonden door Amerikaanse boomverzor gers en waarvan gisteren en vandaag in de Keukenhof het Nederlands kampioenschap wordt gehouden. Hak staat van daag voor het verdedigen van zijn titel. De eerste dag is redelijk verlo pen en plaatsing bij de beste vier moet mogelijk zijn, zegt hij aan de rand van het perkje ach ter het Oranje-Nassaupaviljoen waar de aandacht van het pu bliek nu eens niet is gericht op de bloemen. Hak knijpt hem een beetje voor de Work Climb, het onderdeel waarbij de ruim dertig deelnemers -allemaal mannen- op verschillende plaatsen in de twintig meter ho ge boom diverse opdrachten uitvoeren. „Omdat ik de rege rend kampioen ben, moet ik als eerste. Anderen kunnen bij mijn oefening kijken waar de moeilij ke plekken zitten en de boom kan door de dauw wat vochtig zijn." Het andere onderdeel van van daag is de Rescue, de klimmer moet dan bovenin de boom een tachtig kilo zware pop veilig 1pen langs de boulevard, mooi weer. De hemel is blauw. In de verte lijkt de it te verkleuren, over te in het azuurblauw van t zeewater. Het water rooi ert door de zonnestralen met de golven lijken te spelen. ech [on de presentatie van !uwe plan voor de Kat- zeejachthaven. Met dro- stem, ondersteund door lidsprekers klinkend ge- golven en zeemeeu- ïai, las secretaris Jan van de Stichting Zee zen het sprookje voor. ideling langs het nieu- ijkse pronkstuk, in de rkoeld door een licht Prachtig. Idyllisch. Een Vooral die golfer die retje achter zich aan- let afkomstig van de golf de Katwijkse duinen, stmuziek. Mooier kan Dromen staat vrij na- Maar de meeste dro- i Want het blijft natuurlijk t, nietwaar. moet wél een beetje re- ;mee worden gehouden :ht in Nederland ooit ens de zon schijnen op •ndag, de Katwijkse haven ise van rust blijft. Als het GP en Protestants Christe- twijk ligt, tenminste. Zon- 1st en zo. e: die haven zou toch bui- 11^ lts komen? Doe dan net ,etl atwijk daar niets meer ge maken heeft! Gewoon em aanleggen vanuit ran wijk en de haven afslui- n Katwijk, vet andere kant, als je ëe! wijk erbij betrekt loop je rlijk wel het risico dat de 'et( vijfentwintig plannen nét orden goedgekeurd en val over een kwarteeuw een en gt voor een haventje van n [plaatsen, met tegeltjes erf :t te duur zijn. ten >en langs de boulevard. t e* mooi weer. De hemel is ltrl lauw. In de verte lijkt de e verkleuren, over te gaan azuurblauw van hetzee- (g Het water glinstert door rtJ nestralen die met de gol- eI ten te spelen. In de zacht kon worden uitgetrokken voor een koelsysteem in het oude gedeelte? Het was voor die ar me burgemeester en zijn wet houders geen doen. Tropen helm en safaripak kwamen uit de kast, een theatrale duik in de vijver moest regelmatig redding brengen tijdens collegevergade ringen. Dat kan natuurlijk niet in een dorp waar ze zich er op voor staan het hoofd altijd koel te houden. Vanonder hun gefronste wenk brauwen vroegen CDA'ers en PvdA'ers zich af hoe het nu zat met die overschrijdingen en dat aftreden. Was wethouder Jan bereid zich op te offeren voor de droge oksels van zijn colle ga's? Nee hoor, dat was dus niet nodig. Want het gemeentehuis was gebouwd voor het streefbe drag en dit was weer een heeeel nieuw project. Van der Plas: „Ik heb me aan het collegebeleid gehouden. Die 28 miljoen is de grens. Maar dit voorstel komt uit de raad zelf en als die het wil, dan kan ik daar best in meegaan." Het knapst van deze hele coup was misschien nog wel dat Jan daarbij zijn lachen wist in te houden. En omdat ze in Katwijk niet al leen houden van een koel hoofd, maar ook van traditie, is het nu de beurt aan het nieuwe college. Er is weer een koelsys teem nodig. Dit keer voor het nieuwe deel. Weer zo'n heeeel nieuw project. En omdat je al tijd baas boven baas hebt, kost het dit keer geen 450.000 gul den, maar eerst 415.000 euro voor zonwering en dan nog eens zoiets voor een koelsys teem. En we hebben wéér nie mand horen lachen. Jan van der Plas, eat your heart out. Kniesoren rekenen uit: 28.500.000 450.000 900.000 900.000 30.750.000 gulden, oftwel 14.950.000 euro. Maar dat telt dus niet, hebben we de vorige keer al geleerd. En laten we wel wezen: het is toch goed dat ze er destijds meteen een dak op hebben gezet voor dat geld. Anton Diedrich, Saskia Buitelaar en Eric de Jager Een mooie happening, zo'n eerste paal. En eigenlijk is het niet eens de eerste paal van Boechorst. Het is zelfs de laatste paal. Van het eerste project. Terwijl de gemeente pas in september begint met bouwen. Erg ingewikkeld allemaal. Maar wethouder Gerard Duijndam heeft het inmiddels op een rijtje: het hoort dan wel bij Boechorst, dit appartementencomplex, maar het is een particulier project van Van Rhijn Bouw en De Raad Bouw. En daarom is het niet de gemeentelijke eerste paal. En dat de feestelijkheden voor 'eerste paal' bij de laatste paal van het complex gebeuren, is niks uitzonderlijks. Maar toch, de uit nodiging die Duijndam kreeg om de laatste paal in Boechorst te komen slaan voor de huizen die een an der bouwt, verraste hem wel een beetje, geeft hij toe. „Blij verrast, dat wel." Op die manier is die verkie zingsbelofte om duizend huizen in vijfjaar te bouwen natuurlijk makkelijk in te lossen. Foto: Henk Bouwman (advertentie) kabbelende goljjes weerspiegelt iets. Een groot bouwwerk, lijkt het wel. Een luchtkasteel. Koel Ze horen het hem in Katwijk nog zeggen: geen cent meer, anders treed ik af. Wethouder Jan van der Plas gaf niets meer uit aan het nieuwe gemeente huis van Katwijk. Even een korte geschiedenis: eerst was er 23,3 miljoen gul den begroot. Toen 24,6 ge pland. „Maar dat kan altijd nog minder worden", sprak een montere Jan van der Plas. Uit eindelijk stokte de teller met veel pijn en moeite op 28,5 mil joen. Rumoer in de raadszaal. Maar Van der Plas stelde dus ie dereen gerust: „Dit is het defi nitieve bedrag. Als de begroting met een cent wordt overschre den, treed ik af." En Jan Plas is een man van zijn woord. Nog nooit kwam Katwijk onder zijn solide financiële bewind een cent te kort. Helaas bleek de klimaatbeheer sing in het ambtenarenpaleis een zorgenkindje. En een duur zorgenkindje ook. De verwach te subsidie voor het milieu vriendelijke koelsysteem bleef uit. En om meer tonnen moch ten B en W niet vragen. Maar Katwijk zou Katwijk niet zijn als er niet een praktische oplossing werd gevonden. Het gemeente huis kwam er en de bouwers bleven binnen het budget - zo wel het eerste als het tweede is te controleren aan de Juliana- laan. Zonder koeling. Rekenin gen betaald, boeken dicht. Lek ker goedkoop en klaar. Tenminste, tot SGP/GPV, D66/GB, RPF en Groenlinks een paar maanden later een plan uit de hoge hoed toverden waar Kazan en Klok kippenvel van zouden krijgen. Het was in de praktijk wel erg warm in het gemeentehuis. Of er niet 4,5 ton In Ermelo worden in een schitterende bosomgeving luxe recreatiewoningen gerealiseerd. WO°/o fiHA*MertM3_ Een unieke combinatie van comfort, optimale rust en privacy in een landelijke sfeer. Nostalgische boerderijwoningen op eigen grond vanaf 125.500,=. Pinksteren open dagen: zaterdag en 2e pinksterdag van 13.00 - 16.00 uur Pare Veluweriick, Eendeparkweg 35 te Err 11 0 Verkoopinformatie: 11 clKC Collage Vastgoed tel.: 0346-555040 www.collagevastgoed.nl naar beneden brengen. De beste vier van het klassement komen dan vanmiddag om twee uur uit in de Master Challenge waar de beste, origineelste en veiligste klimmer beloond wordt met het Nederlands Kampioenschap en, mooier nog, een uitnodiging om aan alle buitenlandse evene menten deel te nemen. Op de eerste dag kregen de klimmers twee proeven voor de kiezen: de footlock, twaalf meter recht omhoog aan een touw, en de speedclimb, een gewone klim in een vijftien meter hoge boom. Alle proeven zijn onderdeel van het echte werk van een boom verzorger, waarvan er in Neder land in totaal zo'n 300 zijn. „Je kunt dus zeggen dat we elk on derdeel regelmatig oefenen. En andersom houdt deze sport je ook scherp voor het werk", zegt Hak. „Inderdaad", grapt een andere klimmer, „de Rescue is bijvoor beeld een goede manier om er achter te komen met welke col lega je wel en met welke je niet aan de slag wil. Als je ziet dat ie mand er negen minuten over doet om je te redden, denk je wel twee keer na voor je met hem op pad gaat. Nee, dat is on zin hoor, veiligheid staat bij ons werk voorop. Elke collega die de boom in klimt kan de meest voorkomende noodsituaties aan." Bovendien is elke boom klimmer, tijdens werk en tijdens sport, verplicht om gezekerd te zijn aan de uit alpinesport be kende klimtouwen. Een collega op de grond zorgt voor het ver eiste tegenwicht. Boomverzorgers doen het niet alleen in de boom. Op hun des kundigheid wordt ook een be roep gedaan op ooghoogte bij jonge bomen en onder de grond als er bijvoorbeeld kabels wor den aangelegd. Maar het aller mooiste is toch hoog in de bo men. Organisator Wolter Kok: „Daar, hoog in de boom, krijg je het gevoel van rust en vrijheid. Je hebt in ieder geval nooit een baas die in je nek zit te hijgen." Dat laatste valt af en toe nog te bezien, want terwijl een van de deelnemers halverwege de boom is, maant iemand op de grond hem tot haast: „Herrie luie donder, schiet eens op, je bent niet op je werk." (advertentie) O MINIATUURPARK APPELSCHA IN APPELSCHA Beleef Noord-Nederland als reus in Miniatuurpark Appelscha. Klim i^B ook eens op de uitkijktoren of doe de speurtocht door het park. I^BI Tel. 0516 - 43 22 00 www.verkeerspaHwssen.nl O ATTRACTIEPARK SLAGHAREN IN SLAGHAREN Dit jaar is de hoofdstraat, met haar winkels en restaurants. jBnft, omgetoverd tot een "Mainstreet" uit het Wilde Westen. Tel. 0523 - 68 30 00 www.attractieperk-slagharen.nl 9/- O APENHEUL IN APELDOORN /^m* Honderden apen los in het bos; een aantal zelfs vrij tussen de 4 bezoekers! Take a walk on the wild site Tel. 055 - 357 57 57 www.apenheul.nl H O BURGERS' ZOO IN ARNHEM BB Een reis om de wereld in één dagl Bezoek de Bush, Ocean, I BB Desert en de Safari Burgers' Ocean: een tocht onder water. 1 U Tel. 026 - 442 45 34/445 03 73 www.burgerszoo.nl |B O DIERENPARK AMERSFOORT IN AMERSFOORT BS Nieuw in Dierenpark Amersfoort de twee bedreigde Perzische ZJ^ÈL 1 Panters King en Kiara. Kom je ze een keer bezoeken? BB Tel. 033 - 422 71 00 www.amersfoort-zoo.nl OARTIS IN AMSTERDAM Beleef nu 2 hectare meer Artis! Ervaar de Afrikaanse eieren op de I Savanne, de Bomeokas. de impulsante waterval en het speeleiland Tel. 020 - 523 34 00 www.artis.nl O ANAL BIKE CANAL BUS IN AMSTERDAM Bekijk Amsterdam vanaf de waterfiets óf vaar met de Canal j Bus via 3 routes met 11 haltes langs alle attracties en musea. Tel. 020 623 98 86 www.canal.nl OMADAME TUSSAUD'S IN AMSTERDAM Ga terug in de tijd, leer alles over de Gouden Eeuw of ga op de foto met een van je favoriete beroemdheden. Tel. 020 - 522 10 10 www.madamo-tussauds.com O AVIODOME OP SCHIPHOL Luchtvaartdagje uit voor het hele gezin! Beleef meer dan 25 echte vliegtuigen van dichtbij in Aviodome op Schiphol. Tel. 020 - 406 80 00 www.avlodomo.nl RECREATIEPARK LINNAEUSHOF IN BENNEBROEK Nieuw in Unnaeushof! Een gigantisch waterklimtoestel dat voor een spetterend waterspektakel zorgt! Tol. 023 - 584 76 24 www.linnaoushof.nl 0 FAMILIEPARK DRIEVLIET IN DEN HAAG Van achtbaan tot wildwaterbaan, van filmkoepeltheater tot carrousel. Je vindt het allemaal in Familiepark Drievliet. Tel. 070 - 399 93 05 www.drlovliot.nl 0 MADURODAM IN DEN HAAG Heel Holland in één stad! Nog tot en met 31 mei expositie 'Land van Oranje, de Nederlanders en hun koningshuis.' Tel. 070 - 416 24 00 www.madurodam.nl 0 SPACE EXPO IN NOORDWIJK Ontdek uw eigen huis gefotografeerd vanuit de ruimte in j Space Expo in Noordwijk. Tol. 0900 - 87 65 43 21 www.spoco-oxpo.nl 0 RECREATIEPARK HEMELRIJK IN VOLKEL Binnen en Buiten Speelplezier voor ledereen. Elke dag geopend. All in tarief 6.50 p.p. Tel. infolijn 0413 - 27 29 87 www.billybird.nl O DE EFTELING IN KAATSHEUVEL De Efteling trakteert op de nieuwe attractie PandaDroom én op de Wonderlijke Efteling Show met magiër Hans Klok. Tel. 0416 - 27 35 35 www.oftoling.nl BB 0 SAFARI BEEKSE BERGEN IN HILVARENBEEK lA BB Beleef een spannende Safari in het grootste dierenpark van JB&-' BB Nederland! Dit kan wandelend, per bus of per boot BB Tel. 0900 - 233 57 32 (40 ctpmi www.booksoborgon.nl 11 0 ATTRACTIEPARK TOVERLAND IN SEVENUM BB Elke dag geopend! Beleef een betoverende dag in het 1 1 NIEUWSTE overdekte pretpark van Nederland! Bfl Tel. 077 - 467 70 50 www.tovor1and.nl Meer tips? Haal de gratis attractie-wegenkaart bij alle WV's. Shell, GWK en de Postkantoren www.attractiespel.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25