Paarden en schaatsen zijn uit hand gelopen hobby's DINGEN •""VOORBIJGAAN LEIDEN REGIO 972 ZATERDAG l8 MEI 2002 Nachtegaal laan Foto: Henk Bouwman leiden - Continu- rooster op de Lucas van Leyden- school: erg leuk om met elkaar te eten.Foto: archief Leidsch Dag blad Woensdag 18 mei ANNO 1977 LEIDEN - Het continurooster op de openbare lagere Lucas van Leydenschool (Aalmarkt), dat direct na Pasen wij wijze van experiment werd ingevoerd, wordt tot nu toe als positief ervaren. Dat is gebleken uit een enquête onder de ouders, van wie slechts zes procent het nieuwe rooster niet prettig vindt. Wat de leerlingen betreft is verreweg het merendeel enthou siast. Al eerder had negentig procent van de ouders zich voor een continurooster uitgesproken, eveneens aan de hand van een enquête. Volgens het school hoofd S. van Oosten is dat evenwel mede beïnvloed door het feit dat ongeveer vijftig procent van de leer lingen van buiten het centrum moet komen. Dat is zowel voor de leerlingen ais voor de ouders soms er lastig. Bij het continu-rooster, dat in het lager onderwijs in Leiden tot dusver alleen nog bij de Eerste Leidse Schoolvereniging (Noordeinde) werd toegepast, blij ven de leerlingen tussen de middag over en gaan ze 's middags eerder naar huis. LEIDERDORP - "Nu de buurtvereniging Zijlkw een grote claim gaat leggen op het nieuwe geb vrezen wij dat wij als K en O weinig aan het gei hebben", aldus mevrouw J.C.P. Kunst-Sarlem ®l secretaresse van de Leiderdorpse afdeling van O. n K en O stapte al geruime tijd geleden naar wet e der mevr. D.W. Tichler met de vraag of er erge: |y Leiderdorp een ruimte was waarover K en O za ri nen beschikken. Wat men zocht was een ruim: v waar cursussen gegeven konden worden, met; keukentje en een archiefruimte. Die wensen werden gekoppeld aan de wens va'0 buurtvereniging Zijlkwartier, die dringend een 0 wijkgebouwtje nodig had. Die koppeling lijkt n !f al ongelukkig uit te vallen, omdat de buurtverf et ging en K en O allebei over veel ruimte moeten ie nen beschikken. Het ziet er niet naar uit dat ei ,r het Zijlkwartier een soort klein cultureel centri komt, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque overschrljvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bi) 18 in zwart wit) op te sturen naar het n t.a.v. Leidsch Dagblad Arcliieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie var Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Dick de Vroomen (linksonder) neemt Kees Verkerk op de schouder na het behalen van een titel. Rechts zijn Noorse vriend Per Willy Gi sen. Particuliere foto plek op de Spekkelaan. Daar had ik de manege. Dat had nog heel wat voeten in aarde, want de gemeente Lisse wilde niet dat ik er een woning naast zet te. Toen heb ik gewacht op de verkiezingen. Er kwamen ande re mensen aan het bewind en toen mocht het ineens wel. Bin nen twee maanden stonden er twee caravans en woonde ik haast de manege. Daar blijf ik nog lang zitten, hoor. Nadat mijn vader met zijn bedrijf van Warmond naar Lisse verhuisde heb ik 22 jaar aan de Laan van Rijckevoorsel gewoond, daarna 22 jaar aan de Achterweg en nu blijf ik 22 jaar aan de Spekke laan zitten. Mijn vrouw en ik hebben het best naar ons zin. Ondanks dat ik altijd weg was, hebben we vijf kinderen gekre gen. Ik was altijd thuis als ze werden geboren. En toei1 werden gemaakt ook, ha Rob Ond Leidsch DagbladAKC HI EVEN ANNO 1902 Zaterdag 17 Mei DE TOESTAND VAN DE KONINGIN - Het bulletin van hedenmorgen 9 uren luidt: De verbetering in den toestand van H. M. de Koningin blijft aanhou den. BUITENLAND - Koning Eduard van Engeland heeft last gegeven tot de vervaardiging van een bijzondere kroon, welke koningin Alexandra zal dragen bij de kroningsplechtigheid. Het glansstuk van deze kroon zal zijn de wereldberoemde diamant Kohinoor des Lichts), die behoort tot de Engelsche weelen en met deze sieraden pleegt te liggen Tower. De Kohinoor moet in 1560, volgens reeds in 1300, in de mijnen van Golconda in tisch-lndië gevonden zijn en oorspronkelijk wicht bezeten hebben van 793 karaat, dat door herhaald slijpen is teruggebracht tot 1 raat. De waarde van dezen diamant wordt eenige millioenen. STADSGEZICHT komst van de KNSB zijn, toen de voorzitter het woord nam. Afijn, een hoop bla-bla en toen riep-ie mij naar voren. Dick, zei hij, je bent benoemd tot erelid. Zei ik tegen 'm dat ik dat al was. Dat was niet waar, hij had toch heel goed in de administratie gekeken. Dat waren dan de ver keerde boekjes, zei ik 'm, want tien jaar eerder had ik ook al zo n lintje gekregen. Die schaatsers lachten zich rot. Ze zetten daarna allemaal vaasjes met bloemen op de tafel omdat ik een wereldrecord had geves tigd. Ik heb nog steeds contact met de schaatsers. Van Gerard Kern- kers kreeg ik een e-mail dat-ie vader is geworden, nog voordat iedereen een geboortekaart kreeg. Ik heb het altijd een ver schrikkelijk leuke hobby gevon den. Ria Visser heeft er in een column het volgende over ge zegd: Als hij erbij is merk je niet dat hij er is, dat merkje pas als hij er niet is. Schaatsen was een uit de hand gelopen hobby. Dat zijn de paarden ook. Ik was in Chigaco waar ik de Appaloosa paarden zag, dat zijn die gevlekte bees ten. Ik vond ze meteen prach tig. In Nederland heb ik toen zo'n paard aangeschaft, maar dat bleek geen echte. Toen heb ik ze in Amerika gekocht en naar Lisse vervoerd en ben ik ze gaan fokken. Dat doe ik nog steeds. Op die manier ben ik ook met indianen in aanraking geko men. Indianen rijden op Appa- loosa's. Ik ben in reservaten ge weest, in Idoha. Het zijn typi sche mensen, maar verschrik kelijk aardig. Ik heb kennisge maakt met de Nezperce-ihdia- nen. Nezperce betekent door boorde neus. Ik heb nog regel matig contact via e-mail. Ik sta zelfs op hun website. Dat is een vreemde ervaring hoor, dat je je eigen hoofd ineens ziet. Hier in Lisse op de manege is wel te zien dat ik indianen als hobby heb. Ik heb van alles meegenomen. Ik heb hier een eigen teepee, zeg maar een wig wam. Er komen hier regelmatig gehandicapten en die vinden die indianen en paarden prach tig. Ik verzorg wensen voor De Opkikker, dat is eenzelfde orga nisatie als Doe een wens. Dit is dan voor het hele gezin. Als je ziet hoe blij je mensen kunt maken, dat is prachtig. Ik moest eens in Texel zijn voor een meisje met ademhalingsproble men. Afijn, iedereen gelukkig. Twee dagen later krijg ik het be richt dat ze is overleden. Ik ge loof dat ze acht jaar was. Dan moet je wel even slikken. Speci aal voor die gehandicapten heb ik de Stichting Puntenburg op gericht. Die heeft tot doel het fokken en trainen van paarden om ze speciaal af te richten voor de gehandicapte ruiters. Drie jaar geleden zijn.we van de Achterweg verhuisd naar deze Schaatsen, paarden, de manege, indianen, ge handicapten, Olympische Spelen en bloembollen. Allemaal begrippen die als een rode draad door het leven van Dick de Vroomen lopen. Om de bol len aan de man te brengen reisde de 72-jarige Lis- senaar de hele wereld rond. Op zijn bezoeken in Scandinavië kwam hij in contact met Nederland se schaatsers, die daar hun wedstrijden moesten rijden. Hij bood zich aan als vraagbaak. Het leid de uiteindelijk tot de functie van chef d'equipe van de Nederlandse schaatsploeg op de Olympi sche Spelen. draaien. Konden ze zich daar binnen even in warmen. Zo'n mannetje was ik, een regelaar. Ik heb ze allemaal meegemaakt. Ard Schenk, Kees Verkerk, Hein Vergeer, Henk Gemser, Leen Pfrommer, noem maar op. An ton Huiskes heb ik ook nog meegemaakt. Kundige trainer, maar alleen een beetje ver strooid. Ik had een band met de schaatsers. We waren eens in Deventer bij een of andere bij eenkomst. Kom ik aanlopen met Ard en Kees. Die mochten naar binnen, maar ik niet. Toen maakten ze direct rechtsom keert. Mocht ik ineens naar bin nen. Mijn eerste Olympische Spelen waren in '72, in Japan. Ik ging mee als kok terwijl ik helemaal niet kan koken. Ik kan net aan een bakkie koffie zetten. Maar de schaatsers wilden me per se mee hebben. Dan maar zoge naamd als kok. Met de chef d'equipe konden ze het niet vinden. Wie dat was, zeg ik niet, want ik wil dit eigenlijk niet ver tellen. Op slinkse manier heb ben ze die man weggewerkt. Hij kuchte een paar keer en toen zei de dokter: je moet naar het ziekenhuis en je mag niet meer bij de ploeg komen. Ik heb mooie, maar ook minder mooie dingen meegemaakt. Die keer dat ik in Alma Alta in Ka- zachstan was, zal ik nooit ver geten. Stonden Hein Vergeer en ik op de wc te grienen om de el lende die we meemaakten. Het was in de tijd van de Russische overheersing. Wisten wij veel dat die plaatselijke bevolking die Russen niet pruimden. Alles liep fout. Het was een grote droefenis, dat werd ons teveel. Tijdens de Spelen in Calgary heb ik Willem-Alexander nog op de schaatsbaan gesmokkeld. Hij wilde zo graag een paar rondjes rijden, maar de contro le was heel streng. Heb ik Eric Heiden gevraagd om de bewa king af te leiden en zo kon ik de prins naar binnen smokkelen. Ook al schaatste ik niet, toch heb ik een wereldrecord. Ik ben twee keer benoemd tot erelid. In '82 moest ik bij een bijeen- „Mijn vader had een bollenbe- drijf. Met drie broers namen we dat over. Ik moest veel reizen, ik was wel zes maanden per jaar onderweg. Het meest zat ik in de Verenigde Staten en Scandi navië. In die landen ben ik te gen twee hobby's aangelopen: het schaatsen en Appaloosa paarden. Ik had geen zin om in de week einden in het buitenland in een rokerige kroeg te gaan zitten en te drinken. Ik trok er op uit. In Noorwegen ging ik naar schaat sen kijken. Zo liep ik mijn plaatsgenoot Egbert van 't Oe ver tegen het lijf. Omdat ik de taal sprak, kwam ik steeds dich ter bij de schaatsers te staan. Terwijl ik er helemaal geen ver stand van had, ik beoefende de sport niet eens. En dat was ei genlijk maar goed, want dan kun je je er ook niet mee be moeien. Het was nog in de tijd van Kees Broekman, dat ik bij de schaat sploeg kwam. Wat ik allemaal deed? Van alles regelen. In die tijd ging het er amateuristisch aan toe. Ik kan me nog een toernooi herinneren in Finland, Lathi. Het was verschrikkelijk koud, min 30 graden. Regelde ik dekens voor de schaatsers en een Volvo, die langs de baan met een motor warm stond te Dick de Vroomen tussen de Appaloosa's op zijn manege in Lisse. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24