lphen krijgt ïeaterschool RIJN 8f VEENSTREEK Dieven stelen zelfs van de allerarmste istige keuze blijft Chris Vink bespaard Rijnwoude scherpt regels schuurfeesten aan Jacobswoude alsnog bereid om ruimtenood te lenigen Voorlichtingsochtend over levensloopbestendig wonen Fietstunnel in wording Alphen houdt vast aan opleveringsdatum nieuw stadhuis efbrug Alphen aan den Rijn jna twee urn* dicht voor auto's uurfietstocht Janderveen q nderveen - Het IVN 'ninj 0p maandag een natuur- 'nca cht door de polders van ga™ iderveen. De fietstocht nd( om 14 uur vanaf de par aats in het park Rijn- n aan de Comelis Geel- nformatie: Kees l'Ami: 36932. mrj nen aan de rmoezerij zaterdag l8 MEI 2002 Maximumaantal feesten per kern en borgsom voor organisatie aan den rijn - In het AO- talige waterwingebied na- Hoorn zijn drie nieuwe livoor toekomstige stra- itgelegd. Warande flust- 'an Warmoezerij (moestuin) paal (ertorenpark. Ze hebben e te maken met markan ken binnen het water lied. De naam Van Ga- iat verdwijnt omdat er uisnummers zijn toege- bii door Marieta Kroft rijnwoude - Organisatoren van tent- en schuurfeesten in Rijn woude moeten zich aan stren gere veiligheidseisen houden. Politie en brandweer zien daar streng op toe. „Zonodig blazen we het feest af', zegt teamchef A. Gravekamp van de politie Leiderdorp, Zoeterwoude en Rijnwoude. Tot nu toe zagen de brandweer en de politie veel door de vin gers, zegt Gravekamp. „Wat dat betreft steek ik de hand in eigen boezem. Maar naar aanleiding van de rampen in Enschede en Volendam hebben we afgespro ken het beleid aan te scherpen. Voor feesten met meer dan dui zend bezoekers zijn de eisen nog strenger." De organisatoren zijn enkele weken geleden in het gemeentehuis op de hoogte ge steld. Volgens Gravekamp was er veel begrip onder de vele aan wezigen. Omdat feesten een zware wissel trekken op de capaciteit van de brandweer en de politie, heeft de gemeente Rijnwoude het maximum aantal feesten per jaar op acht gesteld. Per kem mogen het er maximaal vier zijn. Volgens waarnemend-bur gemeester Westra komt dit maximum ongeveer overeen met het aantal aanvragen voor een vergunning. Verder moeten de organisatoren van een feest de gemeente van tevoren een borgsom betalen. Dat geld krijgen ze terug als er na het feest geen schade in de omgeving blijkt te zijn ontstaan. De borgsom bedraagt enkele honderden euro's. Over het tentfeest dat zaterdag in Hazerswoude-Dorp werd ge houden, zijn Westra en Grave kamp niet helemaal tevreden. Gravekamp: „Er zijn geen gekke dingen gebeurd, maar we heb ben wel de behoefte om even met de organisatie terug te kij ken." Westra is het met hem eens. „Er zaten wel wat haakjes en oogjes aan het feest. Welke zeg ik niet, anders leest de orga nisatie dat in de krant." De borgsom zijn de feestvierders in elk geval niet kwijt, aldus West ra. „Er is geen schade in de om geving ontstaan." Of er andere strafmaatregelen volgen, weet hij nog niet. Bart Sol, één van de organisato ren van het tentfeest van vorige week, is verbaasd als hij hoort dat er 'haakjes en oogjes' aan het feest zaten. „Ik weet van niets. Alles verliep goed. De sa menwerking met de brandweer en de politie was ook goed." Sol staat achter het aange scherpte beleid van de gemeen te Rijnwoude. „Wij willen im mers ook een veilig feest." Sommige regels begrijpt hij ech ter niet. „Er mogen geen hekken in de tent. Maar als die er niet zijn, staan de mensen pal tegen de muziek aan. Dat vinden wij op ons beurt dan weer te ge vaarlijk." Ook ziet hij het nut van de borgsom niet in. „Als er schade ontstaat, moeten ze de schuldige partij voor de schade laten opdraaien." alphen jlan den run- De COm- missie Wonen van de samen- werkenden ouderenbonden in Alphen aan den Rijn houdt een voorlichtingsbijeenkomst met als titel 'Levensloopbestendig wonen - wat is dat?' Op deze bijeenkomst die wordt gehou den op vrijdag 31 mei om 10 uur in de Salavatorikerk aan de Ambonstraat houden twee deskundigen een inleiding op het terrein van ruimtelijke or dening en wonen. De twee inleiders zijn Ilse van der Weide, verbonden aan Al- phaplan BV en Hans Scholing die zich binnen de gemeente bezighoudt met ruimtelijke or dening en volkshuisvesting. Hij zal een brug slaan naar de meer praktische aspecten op het gebied van wonen en van gemeentelijk beleid de komen de tien jaar. De bijeenkomst is volgens de uitnodiging be stemd voor alle ouderen en andere geïnteresseerden, huurders, huisbezitters, be stuurders, beleidsmakers, poli tici, verhuurders en bouwaan- nemers. w uda' verzorgt jeugdonderwijs todi Kim van Wanrooy k aan den run - Alphen 'Jjefinltief een jeugdtheater- De gemeente is bereid om 20.000 euro uit te trek- de dependance van de msë provianciale jeugdthea- 'Zuid-Holland' van de jq e tillen. De jeugdtheater- Leiden, dat samen met Dlland in de slag was om tra divisie op te richten, iten de boot. rs« In lolland scoort op een punten beter. De school (0t Dnaal actiever en bereid jj, pendance neer te zetten en sterk Alphens karak- menwerking op het ge- van kunsteducatie met en instellingen (onder lunchpauzevoorstellin - hoog op het prioritei- De prijs-kwaliteitver- is beter dan die van Het is een theaterbedrijf leer dan 500 kinderen en ;n die les krijgen. Leiden 175 leerlingen lessen, lolland heeft nu 31 leer- uit Alphen met nog een ijst van 10. Leiden doet 10 leerlingen. De laatste rdoor twee grote ruim ten nodig, terwijl Zuid-Holland vier ruimten ter grootte van een leslokaal nodig heeft. En een minimum aantal van 80 eerlin- gen om een nieuwe divisie te beginnen. Leiden stelt daar 45 leerlingen tegenover. Maar Zuid-Holland is vooral zakelijker en maakt op het gemeentebe stuur van Alphen een betere in druk. De jeugdtheaterschool laat kin deren en jongeren vooral kennis maken met theater en film. Ze raken stapsgewijs vertrouwd met de wereld van theater, to neel, dans, literatuur, muziek en beeldende kunst. De huisvesting is nog een probleem. De school heeft minimaal een ruimte no dig van vier klaslokalen. Ook moet er een mogelijkheid tot uitbreiding zijn. Gemeentelijke panden zijn niet beschikbaar. Er moet dus gezocht worden naar een andere te huren locatie. „Dat kan best in scholen. Buiten de schooluren kan een theater school best van die lokalen ge bruik maken", zegt wethouder Hans Groen in 't Wout. De huur is dan uiteraard afhankelijk van de gevonden locatie en de ver antwoordelijkheid voor de huur en de overeenkomst is voor re kening van de theaterschool. alphen jlan den rijn - De contouren van de fietstunnel in Alphen aan den Rijn worden zichtbaar. De tunnel is nodig omdat de provinciale weg N207 wordt uitgebreid met bus banen. Vooral het autoverkeer ondervindt hinder van de werkzaamheden, die tot half mei 2003 duren. Door aanleg van de busbaan en fietstunnel aan de Eisenhowerlaan van af het Oude Ambacht tot het einde van de bebouwde kom kunnen automobilisten al leen via een omweg de Ridderbuurt in. Foto: Wim Dijkman alphen jlan den run - Binnen een week verwacht de gemeente Alphen met een plan van aan pak te komen om de schade van de brand van afgelopen maan dag aan het in aanbouw zijnde stadhuis te herstellen. Het ge meentebestuur gaat er nog steeds van uit dat de opleve ringsdatum van 15 september gehaald kan worden. Inmiddels is vast komen te staan dat door het hele gebouw roetschade is ontstaan. Ook in de luchtbehandelingskanalen. Dertig tot veertig mensen zijn bezig met het schoonmaken van de roetaanslag. Deskundigen onderzoeken momenteel op welke plaatsen materiaal moet worden vervangen. De constructeur doet onderzoek naar de staat van de staalcon structie. De isolatie boven de hoofdentree wordt daartoe ver wijderd. Om de schade aan de gevel goed te kunnen beoorde len is een deel van het glas, de rubber en de kit verwijderd. Dit wordt momenteel onderzocht in een laboratorium. Daaruit moet blijken of het glas moet worden vervangen. Volgende week vrij dag wil de gemeente meer in zicht in de problematiek heb ben. Dan weten de bestuurders ook welke stappen zij moeten ondernemen. De gemeente betracht volgens wethouder H. Groen in 't Wout grote voorzichtigheid. „We laten een contra-expertise maken om grote voorzichtigheid te hebben. We moeten straks een goed stadhuis hebben." hen aan den rijn - Even voor 12.00 uur hield de hefbrug Mphen over de Gouwe en het Aarkanaal er gisteren mee Een diode-blok sneuvelde en daardoor sloegen een aantal Bringen door in het mechanisme. De brug bleef voor het eepvaartverkeer open staan, auto's moesten een omleiding ;en. Provinciale Staten - de eigenaar van de brug - zag 5 om snel via het magazijn in Waddinxveen nieuw materi- te laten komen en het mankement te verhelpen. Vanaf half 's middags had het autoverkeer weer vrije doorgang. Sociale dienst in portocabines naast gemeentehuis Ewout van der Dussen runsaterwoude - Jacobswoude stelt toch extra geld beschikbaar voor noodhuisvesting van de in tergemeentelijke sociale dienst (ISD) De Rijnstreek. Na beraad achter gesloten deuren en een ingelaste vergadering besloot de gemeenteraad deze week alsnog om 316.000 euro uit te trekken voor portocabines op de par keerplaats achter het gemeente huis in Rijnsaterwoude. De sociale dienst voor Ja cobswoude, Ter Aar, Nieuw koop en Liemeer, die sinds 1 ja nuari 2001 ruimte huurt in het gemeentehuis van Jacobswou de, zit in ruimtenood. Als 'gast heer' moet Jacobswoude die op lossen door middel van een for se investering. Het gaat om een periode van vijfjaar met een op tie voor nog zo'n zelfde periode. Volgens wethouder D. Verha gen, die in het dagelijks bestuur van de ISD zit, willen de deelne mende gemeenten ook regels opstellen voor een eventuele be ëindiging van de huur. Ook zeg de het college toe eindelijk een huurcontract op te stellen. Op 2 mei was de meerderheid van de Jacobswoudse gemeen teraad nog tegen het voorstel dat zij slecht onderbouwd vond. De raad achtte het risico dat de dienst zou vertrekken voordat de investering was terugver diend te groot en wilde alterna tieven, zoals de bouw van een extra vleugel aan het gemeente huis. Spoedoverleg achter geslo ten deuren bracht een ruime raadsmeerderheid donderdag echter op andere gedachten. „Maar het voorstel verdient geen schoonheidsprijs", zei plaatsvervangend fractievoorzit ter Spaargaren van Gemeente belang (GB). Haar fractiegenoot Beukenholdt drong er nog op aan om op termijn naar defini tieve uitbreiding te kijken. Voor het CDA hoeft dat helemaal niet De WD'ers Keune en Kroes stemden tegen vanwege het grote financiële risico. „Een minderheid in de WD steunt het voorstel", zei fractievoorzit ter Dambrink. Zij was tot de ver kiezingen als wethouder welzijn bestuurslid van de ISD en stem de als enige liberaal voor de ex tra uitgave. Inbrekers stropen kerken in Rijn- en Veenstreek af door Marieta Kroft regio - Inbrekers hebben het de laatste tijd vooral gemunt op kerken. Nadat ze in maart godshuizen in Woubrugge, Leimuiden en Rijnsaterwoude hadden afgestroopt, is het sinds begin deze maand raak in Ter Aar, Hazerswoude-Dorp en Benthuizen. Kerkbesturen en kosters zijn sprake loos. „Zelfs het zendingsbusje hebben ze leegge maakt", zegt koster P. Verweij van de hervormde gemeente in Benthuizen. „Dan steel je toch van de allerarmste mensen?" Verweij schrok al toen hij in de vroege ochtend van 6 mei de consistorie van de kerk binnenstap te. „Het licht op het toilet brandde. Hier is iets mis, dacht ik meteen. En ja hoor, het was weer eens zover. Ja, wéér, want ik heb het vaker meege maakt." De koster zag een enorme bende. Alle kasten wa ren overhoop gehaald. Het allerergste vond hij echter de vermissing van de Bijbel. „Een statenbij bel uit 1702", zegt Verweij. „De Bijbel is al die tijd in het bezit van onze gemeente geweest en heeft heel wat rouw- en huwelijksdiensten meege maakt. Het gaat ons niet eens om de financiële waarde die tussen de 2.000 en 3.000 gulden ligt. Er is vooral een grote emotionele waarde." Diezelfde nacht is er ook een Bijbel gestolen uit een kerk in Moerkapelle, weet de koster. „Kennelijk is er een markt voor." Bij de hervormde kerk in Ter Aar lieten de inbre kers enkele nachten geleden de Bijbel liggen. Ze waren vooral uit op geld, denkt koster M. Cats. Ze is nog maar nauwelijks van de schrik bekomen. In de 25 jaar dat ze koster is, heeft ze nog niet eerder een inbraak meegemaakt. En wat voor één. Met twee slijptollen die ze bij iemand in de buurt heb ben gestolen, maakten de dieven de brandkast open. De bende was enorm. Overal lagen papie ren en gips. Ze zijn er vandoor gegaan met de op brengst van de collectes van Hemelvaartsdag en afgelopen zondag. „Hoeveel geld weet ik niet", zegt Cats. „Uit een houten zendingsbusje hebben ze 2 euro gehaald. Het is vooral triest dat ze zo veel rommel maken." Dezelfde nacht bezochten inbrekers enkele kilo meters verderop het Jonathangebouw aan de Mu- raltstraat. Net als bij de hervormde kerk kwamen de dieven via een raampje naar binnen. „Bij ons hebben ze het relatief netjes gedaan raftrkt voor zitter van het kerkbestuur P. I.angelaar op. „We missen niets. Er was ook niets. We laten nooit geld achter." De rooms-katholieke parochie in Hazerswoude- Dorp werd vorige week voor de derde keer in vier maanden onaangenaam verrast met ongewenst bezoek. Inbrekers of vandalen richtten een bende aan in een schuur in de pastorietuin. Ook hier be staat de schade vooral uit de vernielingen die ze aanrichtten. Ook bij de politie Hollands Midden is het opgeval len dat het inbrekersgilde zijn oog heeft laten val len op kerken. Een verklaring heeft ze er niet voor. Koster Cats zoekt de oorzaak in de slechte beveili ging van de kerkgebouwen. De hervormde gemeente in Benthuizen heeft in elk geval zijn lesje na vier inbraken geleerd. Verweij: „Er komt een alarmering. Het is eigenlijk geen gezicht. Monumentenzorg zal er ook niet blij mee zijn, maar we ontkomen er niet aan. verkiesbare' Leimuidenaar door zege CDA bijna in Tweede Kamer - Het had niet eens zo scheeld of Chris Vink was i Kamerlid geworden. Bij- de boer uit Leimuiden, te- ethouder van Jacobswou- lagelijks bestuurder van chap De Oude Rijnstro- ok het volk moeten verte- ordigen in Den Haag. Door assend grote verkiezings- ^ervinning van het CDA, dat naar 43 zetels groeide, Vink in de buurt van het pluche. Bijna had de er 55 van zijn eigen kies- zelf voor een lastige keuze Mis de kans dat u alsnog ift naar een plaats in de n 'Kamer? mogelijkheid sluit ik uit. c ben alleen in mijn eigen e nummer 55 op de lijst, n zijn er nog veel meer in id. Bovendien liggen mijn s dichter bij huis, in Ja- lien >ude en de naaste om- Gei w heeft u zich dan ver- tr gesteld? inn 1 niet zelf op dat idee ge- Mensen uit mijn omge- ïbben een signaal afgege Stel dat u toch ooit in het parle ment komt, wat kan Nederland dan van u verwachten? „Uiteraard heb ik oog voor de belangen van het platteland. Ik denk dat er nu een andere wind gaat waaien. Want acht jaar Paars was een ramp voor het platteland." pagnes na de moord op Pim Fortuyn. Ik zou mijn werk als wethouder en heemraad niet voor het Kamerlidmaatschap willen opgeven. Maar het is ook niet met elkaar te combineren. Daarom was ik blij met mijn ge ruststellend lage plaats op de kandidatenlijst." Chris Vink blijft 'gewoon' wethouder van Jacobswoude en hoeft niet naar Den Haag. Foto: Mark Lamers ven, waarna ik op de groslijst van het CDA ben gekomen. Aan de staart van de lijst is ruimte voor regiokandidaten. Ik stond, alleen in deze regio, op de voor laatste plaats. Waarschijnlijk kwam ik bovendrijven omdat ik ook bekend ben bij mensen bui ten de gemeente. Het is altijd aardig als de partij je weet te vinden." Hoeveel kiezers hebben op u ge stemd? „In Jacobswoude hebben onge veer 150 mensen hun stem op mij uitgebracht, maar verder weet ik het niet. Ik heb ook geen actie gevoerd voor mijzelf. Dat had niets te maken met het af blazen van de verkiezingscam Hoe moet het verder met het platteland als uw partij aan het bewind is? „Allereerst moet er een minister van landbouw komen. Dat is Paars tot twee keer toe vergeten. In 1994 hebben ze helemaal aan het eind van de rit Van Aartsen met die portefeuille opgezadeld. En na het korte bewind van mi nister Apotheker, die het aardig deed, kwam Brinkhorst. Dat was een ramp, want hij heeft geen draagvlak in de sector. De nieu we minister, die ongetwijfeld van CDA-huize is, moet de lat een stuk hoger leggen. De mi nister van Landbouw moet weer een belangrijke pion worden."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23