Donner tot informateur benoemd 2E PINKSTERDAG OPEN Katwijk krijgt geen Blauwe Vlag 2E PINKSTERDAG intratuin 2« PINKSTERDAG .adem en matras ihalen: 1 betalen Leidsch Dagblad Angst voor bioterrorisme versnelt ontwikkeling van ebolavaccin zit je wel goed? JAPANS RESTAURANT CINZAf NOORDWIJK Tel.: 071362 30 38 f* WD wil niet regeren Branden op veerboot voor Schotse kust Rivier van bloemen 'Ik ga niet van een afstandje loeren' open van 11 tot 17 uur 2e Pinksterdag open! Mysterieuze schrijver is toch Grimberg Leidsch Dagblad NR. 42927 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Altpartijen ,a 'rans chi Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 yangcentrum Dagblad ZATERDAG 18 MEI 2002 Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) i; derzoek naar ordVaatstra k. rdt heropend door Roelf Reinders leiden - Het Leidse biotechnologiebe drijf Crucell profiteert van de angst voor bioterrorisme. Het bedrijf gaat in samenwerking met een Amerikaans onderzoeksinstituut een vaccin tegen de dodelijke ziekte ebola ontwikkelen. Ebola is één van de mogelijke midde len die bioterroristen zouden kunnen inzetten. De Amerikaanse overheid wil voor alle inwoners een vaccin achter de hand houden tegen infectie met het ebolavirus. „Als je een sick mind hebt, is ebola één van de toppers", zegt Ronald Brus, directeur van Crucell. Binnen vijf jaar moet het vaccin klaar zijn. Het Amerikaanse instituut heeft al een ex perimenteel vaccin gemaakt dat ebola bij apen voorkomt. Bij de ontwikkeling van een beter vaccin dat bij mensen bruikbaar is, wordt gebruik gemaakt van een verkoudheidsvirus dat Crucell heeft gemaakt. Nu bestaat er nog geen vaccin tegen ebola. Er zijn volgens Brus nog geen aanwij zingen dat terroristen met het ebolavi rus bezig zijn. „Maar het ebolavirus is wel een verschrikkelijk geschikte kan didaat. Een ebolavirusinfectie leidt tot ebolakoorts, één van de meest dodelij ke ziekten die de mensheid kent. Het is al fataal als je een patiënt aanraakt." Zonder de aanslagen in Amerika had het vaccin tegen ebola langer op zich laten wachten. Daar is Brus van over tuigd. „De wetenschap hield zich al wel langer bezig met de ontwikkeling van een vaccin. Maar 11 september heeft de ontwikkeling in een stroom versnelling gebracht omdat de Ameri kaanse overheid er nu grote belang stelling voor heeft. Uit angst voor het bioterrorisme is zij bereid er een flinke hoeveelheid geld in te steken. Na 11 september werd Amerika met antrax (miltvuur) gecon fronteerd. De overheid heeft zelfs voor honderden miljoenen dollars in Enge land vaccins tegen het pokkenvirus besteld, terwijl pokken als ziekte is uit geroeid. Ze denken er zelfs over om inwoners tegen pokken in te enten. Het is het nood-breekt-wettenscenario. De Ame rikaanse belangstelling heeft de ont wikkeling van een ebolavaccin ver sneld. We hopen dat het vaccin er over vijf jaar is." j" omklimmen r*i! i nationale ma el in Lisse te bev litiek blij t komst in", nstra een ed ïrl ihen krijgt aterschool »r de jeugd ster Rot rdA nog lang aan dood begraven' 3r ons aanbod idvertentiepagina's ers in deze krant! >ei den haag/gpd - Piet Hein Donner is gisteravond benoemd tot infor mateur. Hij zal dit weekeinde be ginnen met zijn werk. De 53-jari- ge Donner staat voor een lastige klus, erkenden de fractievoorzit ters gisteren nadat zij advies had den uitgebracht aan de koningin. Vooral de Lijst Pim Fortuyn is een onzekere factor. Daarom gaat Donner, lid van de Raad van State op voorstel van CDA- leider Balkenende eerst met alle fractievoorzitters praten om de programma's van de partijen te vergelijken en te kijken of zij ge noeg vertrouwen in elkaar heb ben om samen te regeren. Daarna kan er dan een kabinet gevormd worden. „Een cen trumrechtse regering is niet au tomatisch het meest vanzelf sprekend," aldus Balkenende, die de LPF als een 'black box' omschreef. LPF-leider Herben gaat er daarentegen zonder meer vanuit dat het CDA met zijn partij een regering zal pro beren te vormen. „Het CDA heeft een ereschuld omdat het heeft meegelift op het succes van de LPF", meende Herben. Een complicatie voor de infor mateur wordt de opstelling van de WD. De liberalen voelen er voorlopig niets voor mee te re geren. „Als je door de kiezer zo bent afgestraft is regeringsdeel name niet passend," stelde de nieuwe fractievoorzitter Zalm. Dat is niet alleen onderhande lingstactiek, aldus de demissio naire minister van financiën, „dat is een diep doorleefd ge voel binnen de fractie." Hij vindt dat de winnaars moeten gaan regeren: CDA, LPF en SP. „Dat waren ook de partijen die riepen dat Paars er niets van batae, dus laat hen bewijzen." „Tja, dat hoorde ik van de ko ningin," reageerde SP-voorman Marijnissen laconiek. „Dat vond ik wel grappig. Maar het ge dachtegoed van WD, LPF en CDA ligt veel dichter bijelkaar, dan dat van CDA, LPF en SP. De linkse partijen PvdA, Groen links, D66 en SP stellen dat een regering van CDA, LPF en WD het meest voor de hand ligt. „De verhouding in de Tweede Ka mer tussen conservatief en pro gressief is veranderd van 75 te gen 75 zetels, in 100 tegen 50 ze tels," verklaarde de nieuwe PvdA-fractievoorzitter Van Nieuwenhoven. „De kiezer heeft duidelijk gesproken," vond GroenLinks-leider Rosenmöller. „De meerderheid wil een rechts conservatief kabinet en die wens moeten we respecteren". Pagina Binnenland: Donner is een schaker in de schaduw londen/dpa - Op de Scandi navische veerboot Princess of Scandinavia is vannacht brand uitgebroken. Aan boord van het schip bevin den zich 881 mensen. Het schip voer op ongeveer 180 kilometer van de oostkust van Schoüand, ter hoogte van Aberdeen. Een woordvoerder van de Britse kustwacht zei dat de brand uitbrak in de machine kamer. Die brand is inmid dels geblust. Er woedde ech ter ook nog een brand in het rookkanaal van het schip. De kapitein van het schip had nog geen opdracht gege ven om de passagiers te eva cueren. De Amerikaanse zen der CNN meldde dat de mo toren van het schip waren stopgezet, en dat nog niet duidelijk was of het schip weer kon starten. Omliggen de olieplatforms werden in gereedheid gebracht om eventueel passagiers op te vangen. De Britse omroep BBC meid- de dat de marine en de Royal Air Force helikopters naar het schip zijn gestuurd om te helpen bij het blussen van de brand. Op het moment dat de brand uitbrak, voeren er verschei dene andere schepen in de buurt van de Princess of Scandinavia. Rotterdam - De duizenden bloemen die sympathisanten voor Pim Fortuyn achterlieten, zijn gistermiddag onder het oog van een paar honderd belangstellenden in de Maas gegooid. De familie van de ver moorde politicus liet de bergen versnipperde bloemen vanaf het schip De Nieuwe Maze meedrijven op de golven. De familie van Fortuyn zag in overleg met de gemeente het water als een goede bestemming voor de bloemenzee. Zij wierpen ook nog witte chrysanten en een krans met rode rozen in het water. Foto: ANP/Robert Vos Straffen voor stenengooiers den haag - Zeven stenengooi ers zijn gisteren door de politie rechter in Den Haag veroor deeld tot cel- en taakstraffen voor hun betrokkenheid bij de rellen op het Binnenhof na de moord op Pim Fortuyn. De achtste verdachte, een 26-jarige man uit Leiden, is bij gebrek aan bewijs vrijgesproken van het plegen van openlijk geweld tegen de politie. Zes veroor deelden zijn afkomstig uit Den Haag, een uit Nijmegen. Lemstra komt zonder verborgen agenda naar Leiden (advertentie) kiikVTpTw™ï,": exact. (advertentie) Prima gelegenheid om te komen genieten van alle woonideeën op hèt Meubelplein van Nederland. U vindt ons pal aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp (afslag 6). Meer informatie: 071-5416585. jlJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP VJ- Op maandag 20 mei zijn alle 1 IKEA vestigingen open van 10-17 uur. Er zijn veel leuke activiteiten! wenen/gpd - De mythe rond de schrijver Marek van der Jagt is gisteravond definitiefverbroken. In het Radisson Hotel in Wenen koos schrijver Arnon Grimberg voor een literaire vorm - de eer ste Marek van der Jagt-lezing - om te erkennen dat hij de schrijver is van het in oktober 2000 verschenen boek 'De ge schiedenis van mijn kaalheid' en van het boekenweekge schenk 'Monogaam'. Onder het pseudoniem Marek van der Jagt heeft de in New York woonachtige Grunberg de gemoederen in literair Neder land anderhalf jaar verhit. NRC ontmaskerde Grunberg deze maand met de resultaten van een tekstvergelijking door Itali aanse wiskundigen. Gisteravond bekende Grunberg toen hij het eerste exemplaar ontving van zijn nieuwe roman Gstaad 95- 98. Grunberg vertelde ook een stad te hebben gezocht om een nieuwe persoon te kunnen zijn: Wenen. door Robbert Minkhorst leiden - „Een buitengewoon boeiende zaak", zegt Wolter Lemstra over zijn tijdelijke be noeming tot burgemeester van Leiden. „In een grote stad, zeker een met de omvang van Leiden, gebeurt heel veel. Leiden is hart stikke boeiend." Ook de politiek, beaamt hij met een klaterende lach. „Maar ik sta daar heel blanco in. Ik ken de situatie on voldoende om daar nu een oor deel over te hebben. Ik ben wel acht jaar gemeentesecretaris van Amsterdam geweest. Dan heb je wel wat meegemaakt." CDA'er Lemstra (66) heeft zeker het nodige meegemaakt. Zijn curriculum vitae verklapt een lange en rijke carrière in het openbaar bestuur. De hoogle raar is sinds 1999 lid van de Eer ste Kamer, was ruim zeven jaar burgemeester van Hengelo in Overijssel en hoogste ambtenaar op twee ministeries (WVC en VROM). Tot 1 februari van dit jaar was hij bestuursvoorzitter van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen. Lemstra heeft twee koninklijke onder scheidingen. Sinds enige tijd is hij voorzitter van de Commissie Innovatie Openbaar Bestuur. Jan Franssen, Commissaris van de Koningin van Zuid-Holland, Wolter Lemstra Foto: Tubantia heeft Lemstra gisteren aange steld. Hij begint op 1 juni als waarnemer in Leiden. De be noeming ging in overleg met de wethouders en fractievoorzitters uit de Leidse gemeenteraad. Zo wel Franssen als de politici drongen overigens aan op een tijdelijke benoeming. De ge meenteraad krijgt zo tijd goed na te denken over een definitie ve opvolger van Jan Postma. Postma trad dinsdagavond af. De kritiek op zijn functioneren van de politiek en het uitlekken daarvan naar deze krant dwon gen hem tot dat besluit. De situ atie werd voor Postma onwerk baar. De raad zei zijn vertrek te betreuren. De val van Postma geldt als een waarschuwing. Lemstra, net als zijn voorganger geboren in Gro ningen, blijft er nuchter onder. „Iedere stad heeft een burge meester, dus Leiden ook. Ik zal wel zien. Ik ben vrij laconiek. Voor mij is het een voordeel dat het tijdelijk is. Dat betekent dat ik me maximaal kan geven, en dat het een einde heeft. Dat laatste betekent niet dat ik van een afstandje ga loeren. Dat is mijn karakter niet." De beslissing om op het aanbod van Franssen in te gaan, had hij gauw genomen. Toen de Com missaris van de Koningin hem vorige week belde, heeft hij er 'een nachtje over moeten na denken'. Tijdens een kampeer- weekeinde met Pinksteren maakt Lemstra zich het 'dossier- Leiden' eigen. Woensdag volgt een kennismaking met de ge meenteraad en de ambtenaren. „In de raad zitten mensen met een gezond verstand, die zich geroepen voelen om de stad goed te besturen. Ik kom hier met een open mind naar toe en heb geen verborgen agenda." SU Tuincentrum Overvecht Lisse - Heereweg 350 Den Haag - Noordweg 143 HET GROENE WARENHUIS geopend van 10.00-17.00 uur VOORSCHOTEN, LEIDSEWEG 518, TEL. 071 532 22 03 donderdag/vrijdag koopavond www IKEA nl 0900 235 45 32 (€0 1 O/min I inksterdag Open van 10-17 uur! filialen 2' Pinksterdag lend van 10.°° tot 17.°° uur uitzondering van: e erwijk en Venlo+junior. dichtstbijzijnde Beter Bed winkel in je regio: Bg de Gouden Gids (zie bedden), Telefoongids >P www.beterbed.nl katwijk - Als de Blauwe Vlag volgende week woensdag feestelijk aan Noordwijk wordt uitgereikt, blijft Katwijk met lege handen staan. Het strand van Katwijk vol doet niet aan de normen voor schoonheid en veiligheid die het kwaliteitskeurmerk eist. Wat er precies onder de maat is aan het Katwijkse strand, is onbekend. De Blauwe Vlag is het belangrijkste Euro pese keurmerk voor kustgemeenten waar het zwemwater van een uitstekende kwa liteit is, het strand goed wordt schoonge- houden en er bovendien voldoende toilet ten en afvalbakken staan. Daarnaast moe ten, om de Blauwe Vlag te krijgen, red dingsmaterialen en een EHBO-post op het strand aanwezig zijn. De specifieke strandnormen komen van de FEEE (Foundation for Environmental Education in Europe). Dit is het orgaan dat de vlag jaarlijks toekent. De FEEE, die in Nederland wordt gesteund door de ANWB, baseert haar mening behalve op eigen waarnemingen - tweemaal per jaar wordt de situatie gekeurd - ook op de re sultaten van enquêtes onder het strand- publiek. De ANWB wil nog helemaal niets kwijt over de Blauwe Vlaggen. Woensdagoch tend krijgt de pers alle informatie over de strandprijs, meldt een woordvoerder. Hij wil zelfs bevestigen noch ontkennen dat Noordwijk hem krijgt, laat staan Katwijk. Voor 1999 kreeg Katwijk ook vijf jaar lang de Blauwe Vlag niet. Dat was vooral te wijten aan de kwaliteit van het zeewater nabij de Uitwatering. Toenmalig wethou der Van Paridon nam een aantal maatre gelen. Zo werd jachthavengebruikers ge vraagd beter met het milieu om te gaan. Daarnaast vroeg Van Paridon twee blau we vlaggen aan. Eén voor het noordstrand en één voor het zuidstrand. „Als we er maar eentje krijgen, hangen we die ge woon in het midden", was haar motto. Tijdens het hijsen van de vlag in 2000 me moreerde wethouder Post van Katwijk nog: „Het is toch een kwaliteitskeurmerk, waar vooral Duitsers een enorme waarde aan toekennen." De oosterburen zullen dit jaar voor een wapperend blauw brevet van strandkwali- teit iets noordelijker langs de Nederlandse kust moeten zijn. Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: C maandabonnement automatische betaling Z kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: Plaats en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. MD V (ivm oortrcue nat*20fgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 52,00 52.50 Bq automabscto betting e mji baf*-Qfonummer i Hl li i V1 Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl I'TfTi IflRT Bi« n' TB

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1