Leiderdorp bundelt onderwijsinstellingen LEIDSE REGIO College Zoeterwoude geeft duidelijkheid over toekomst dorpskern Kans op verplaatsing hoogspanningsmasten Is het nodig is van eer te trekken zit zdereen te suffen nkomst over ontainers R3 Elckerlyc en Leo Kannerschool breiden uit Gemeenten willen opsporingsambtenaren We kunnen onze kinderen hier niet weghouden' r bezwaarschriften ongegrond Lintje voor uitvinder 'suskast' Warmond laat campings keuren erzoek naar eg fietspaden /oude - Zoeterwoude ekt of de aanleg van pad langs de Broekweg jlderswoudseweg mo pe wegen tussen Rijn- >n Zoeterwoude worden ïeer gebruikt als sluip- evolg is dat ze voor fiet- ds onveiliger worden. ioten - Voorschoten yee; londerdag een informa- J over de toekomst van malige defensieterrein, ^jeente wil er vuilcontai- •rslaan. Bewoners en n in de Dobbewijk lo- ytc i massaal tegen te e bijeenkomst in het van Mexx aan de Indu- 1 15 begint om 20 uur. P je wil It D :ers nd [en wP, ncy Ubert 1ST - Hij ergert zich aan ïloze gebakkelei en het isme in de Oegstgeestse en het verbaast hem dat te raadsleden zo weinig ijn. Zijn missie? „Oegst- nge iet zakelijker worden." wolomer Matthijs Huizing, voor de WD, is zich rot 1311 :ken van het politieke kli- He anl biji zaterdag l8 MEI 2002 Supermarkt Cl000 gaat verhuizen en uitbreiden door Pieter van Langevelde zoeterwoude - Supermarkt Cl000 in Zoeter woude gaat verhuizen naar de hoek Dorps straat/Veldzichtstraat. De nieuwe winkel wordt ongeveer twee keer zo groot is als de huidige zaak aan de Dorpsstraat. Boven de su permarkt komen appartementen. De verplaatsing van de Cl000 maakt deel uit van de plannen met de dorpskern, waarover burgemeester en wethouders een besluit heb ben genomen. Een ander onderdeel ervan is het autoluw maken van de Dorpsstraat. Door gaand verkeer moet gebruik maken van de Dr. Bouwdijkstraat, waar tweerichtingverkeer komt. De keuze van burgemeester en wethouders voor een autoluwe Dorpsstraat gaat in tegen het voorstel van door de gemeente ingescha kelde adviesbureau 113 om de DorpssUaat he lemaal autovrij te maken. Winkeliersvereni ging WIZO ziet daar echter niets in. Dat gaf voor het college de doorslag. Rond de nieuwe plek van de Cl000 komen ten minste veertig nieuwe parkeerplaatsen. Dit is een eis van de supermarkt, die zonder vol doende parkeergelegenheid geen brood ziet in de bouw van een groter filiaal. Behalve de ver plaatsing van de Cl000 wordt ook een verhui zing van het Chinees restaurant in de Dorps straat serieus overwogen. Of het pand dan wordt afgebroken, hangt af van de financiële haalbaarheid. Ook is de toekomst van het pand van de C1000 onduidelijk. De gemeente ziet het liefst dat andere winkels er hun intrek nemen, omdat dat goedkoper is dan afbreken. In het collegeprogramma legden de coalitie partijen CDA en WD al vast dat de Dr. Kort- mannstraat de doorgaande weg blijft. WD- wethouder Van der Kooi steunde eerder het plan om de Verlaatweg tot doorgaande route te maken, maar volgens hem waren de kosten voor dat plan (bijna een miljoen euro) simpel weg te hoog. Al langer staat vast dat aan de rand van het Loetheveld luxe appartementen komen te staan. Over de inrichting van de Dr. Kort- mannstraat is echter nog geen besluit gevallen. De verfraaiing van het Loetheveld, waartoe vo rig jaar is besloten, gaat na de zomer gewoon door. Gevolg van de bouwplannen in de Dr. Kortmannstraat is wel, dat de skatebaan bij het Loetheveld tegen 2004 moet verdwijnen. Zoeterwoude discussieert al minstens tien jaar over verbeteringen van het centrum. Advies bureau 113, dat de dorpskern uitvoerig bestu deerde, concludeerde dat het centrum niet meer voldoet aan de eisen van deze tijd. Het gebied zou te weinig uitstraling hebben, ge brek hebben aan levendigheid en sociale con trole en de winkels zouden te klein zijn. Ge volg is dat steeds meer mensen elders gaan winkelen en dat er 's avonds niets te beleven is. Met de nieuwe plannen hoopt het gemeen tebestuur het tij te keren. De gemeente heeft haast met alle plannen voor de dorpskern, omdat zij op zeven panden het voorkeursrecht heeft gevestigd. Dat bete kent dat de eigenaars van deze gebouwen eerst met de gemeente moeten onderhande len als zij hun pand willen verkopen. Als Zoe terwoude begin januari 2003 geen ontwerp- bestemmingsplan afheeft, vervalt het voor keursrecht. Op 30 mei houdt de gemeente een inspraak avond over de plannen voor de dorpskern. De wethouders Ates en Van der Kooi presenteren dan opties voor de inrichting van de Dr. Kort mannstraat. De bijeenkomst in het gemeente huis begint om 20 uur. Matthijs Huizing moet op een andere ma- ;3ri n werken. „Ik kijk met g naar de praktijk van Politieke discussies /er^voordat de beslissing de meerderheid dan een keuze heeft ge- 1 s het onzinnig om nog bakkeleien. Maar wat er in ons dorp? Telkens discussies opnieuw ge- Imdat nieuwe informa- tafel is gekomen, de Ie iets over het hoofd zien of er te laat is ge- gvan de nieuwbouw- geest en de ontwikke- bedrijventerrein Rijn- daarvan voorbeelden, iet raadslid. „Doordat de te niet op tijd heeft ge- zij haar bouwafspra- na kon komen, eiste locatiesubsidie voor t terug. Als Oegstgeest ad gereageerd, was het ver gekomen." Ook met kkeling van Rijnfront is est te traag, vindt Hui- .egin volgend jaar is het rsrecht voor de gemeen- eken. Er moet dan een estemmingsplan liggen, larmee is nauwelijks een taakt. Lange tijd is am- let plan gewerkt. Nu Itma£ heti wordt paniekvoetbal gespeeld. Het bestemmingsplan moet op tijd klaar zijn, anders regent het schadeclaims. Dus niet de in houd, maar de tijd wordt het belangrijkste doel." Huizing was tot een half jaar ge leden algemeen directeur van Bols in Hongarije. Politieke er varing deed hij op in de jaren tachtig toen hij voor de WD in de Rotterdamse deelraad Kralin gen zat. Eenmaal in Hongarije begon zijn politieke bloed op nieuw sneller te stromen.Als voorzitter van de Nederlandse zakenclub in Hongarije, ontving ik vaak Nederlandse delegaties. Ik ontdekte dat de ambtenaren die advies moesten uitbrengen over de toetreding van Honga rije tot de Europese Unie, amper kaas hadden gegeten van het land. Op anderhalf werkbezoek baseerden zij hun bevindingen. Dat ergerde me mateloos." In Oegstgeest, waar I luizing zijn jeugd doorbracht, geniet hij van een bewust gekozen sabbatical en heeft hij alle tijd voor het raadslidmaatschap. Hij meldde zich vorig jaar augustus bij de plaatselijke afdeling van de WD. Die ontving hem met open ar men. „Misschien zijn ze nu niet meer zo blij met me. Per slot van rekening heeft ook mijn partij een bijdrage geleverd aan het heersende politieke klimaat waarover ik me zo kwaad maak. Maar beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Die bij na kritiekloze bestuurscultuur van Oegstgeest moet verande ren. Raadsleden ontberen een gezonde dosis zelfkritiek. En op de wethouder van de eigen par tij of van de coalitiepartner heb ben de volksvertegenwoordigers zogenaamd amper iets aan te merken. Wat dat betreft is het zo gek nog niet, dat Oegstgeest na een weerstandsloze periode de WD in de oppositie heeft gekre gen. Ik ga ervan uit dat mijn door Eric Went leiderdorp - Leiderdorp wil een aantal onderwijsinstellingen die kampen met ruimtenood samen huisvesten in het oude pand van De Zijl Bedrijven (DZB). Het ge bouw, dat nu nog gebruikt wordt door de Stichting Centrum Vak opleiding, komt met ingang van volgend schooljaar leeg. De eer ste twee kandidaat-huurders hebben zich al bij onderwijswet houder Roest gemeld. Medio augustus verkast de Stichting Centrum Vakopleiding met pakweg zeventig cursisten van het oude DZB-gebouw naar twee etages van het LOI-pand aan de Zijldijk. „Ons onderko men aan de Touwbaan is veel te ruim. Een deel staat al geruime tijd leeg, maar drukt wel op on ze huisvestingskosten", zegt woordvoerder S. Boom. De stichting heeft de huur van het gebouw per 1 september opge zegd. De gemeente heeft belangstel ling om het pand van 7.500 vier kante meter over te nemen. Of dat kopen of huren wordt, is nog punt van onderhandeling met de eigenaar van het ge bouw, de Stichting Huisvesting Arbeidsvoorziening. Volgens wethouder Roest staan er al minstens twee onderwijsin stellingen klaar om het lege ge bouw vanaf volgend schooljaar te betrekken, als de Stichting Vakopleiding daar definitief weg is: de Leo Kannerschool uit Oegstgeest, een instituut voor zeer moeilijk opvoedbare kinde ren (zmok) wil in Leiderdorp een dependance beginnen, en ook de internationale afdeling van montessorischool Elckerlyc heeft dringend extra lokalen no dig. Komen Leiderdorp en beide instellingen met elkaar tot over eenstemming, dan is ruim een kwart van het gebouw gevuld. Voor de resterende 5.500 vier kante meter zoekt de gemeente nog andere kandidaten. Een woordvoerder van de inter nationale afdeling van Elckerlyc bevestigt de belangstelling voor extra ruimte aan de Touwbaan. „We zitten nog maar net in het nieuwe pand aan de Klimop- zoom of we kampen al met ruimtegebrek." De school heeft tachtig leerlingen, maar wil groeien naar honderd. .Alleen op die manier kunnen we iets doen aan onze enorme wacht lijsten. Als het doorgaat tenmin ste, want de definitieve beslis sing laat wel lang op zich wach ten." Van de zmok-school uit Oegst geest is al langer bekend dat er zoveel leerlingen op de wacht lijst staan, dat sommigen zelfs noodgedwongen uitwijken naar vergelijkbare onderwijsinstellin gen in Haarlem of Den Haag. Een tweede zmok-school of -de pendance staat dan ook hoog op het wensenlijstje. „Er is over een vestiging in Leiderdorp ge sproken", bevestigt een woord voerder van de school. „Maar we zijn nog lang niet in de be slissende fase. Er staat dus nog niets vast." partij haar nek durft uit te ste ken. Voor mij zie ik daarin zeker een taak weggelegd. Er wordt politiek bedreven als dat abso luut niets toevoegt. Op het mo ment dat het wel noodzakelijk is van leer te trekken, zit iedereen te suffen." In de laatste raadsvergadering zijn voorstellen goedgekeurd waarvoor geen financiële dek king was gepresenteerd. „Een schoolvoorbeeld", benadrukt Huizing. „Half huilend en mop perend ging de raad akkoord. Want er was haast geboden. Als het college over een paar maan den meldt dat er nog ergens geld vandaan geplukt moet wor den vanwege eerder genomen besluiten, zit iedereen plotseling met zijn handen in het haar en zijn de rapen gaar. De raad moet zich aanscherpen. Want zolang de raadsleden hun eigen fouten ontkennen, verbetert er niets." hond op de stoep laten poepen en niet aanlijnen, groen illegaal kappen of snoeien en het ille gaal stallen van caravans op de openbare weg: het valt allemaal onder de categorie 'kleine irrita ties', waar de politie amper aan toekomt. De terughoudende reactie van de Oegstgeestse raadsleden op het initiatief stelde Timmers te leur. „Ik heb steeds te horen ge kregen 'doe wat'. Nu kom ik met een voorstel en word ik afge remd." oegstgeest - Oegstgeest, War mond en Sassenheim willen ge zamenlijk twee opsporingsamb tenaren aanstellen die bekeurin gen kunnen uitschrijven bij klei ne overtredingen. Of de ambte naren er ook komen, is de vraag. Zo staat de Oegstgeestse politiek weliswaar positief tegenover het idee, maar ziet de gemeenteraad vooralsnog geen mogelijkheid er geld voor vrij te maken. Burgemeester Timmers wil snel kijken of er toch ergens geld vandaan kan komen. Volgens haar is haast geboden. „We heb ben nu een goede kandidaat voor die functie. Als we die in dienst nemen boeken we niet alleen tijdwinst, maar scheelt dat ook wervingskosten." De opsporingsambtenaren zijn volgens de burgemeester nodig, omdat de politie over te weinig menskracht beschikt om inten sief te controleren op kleine overtredingen. „Maar juist die kleine overtredingen wekken veel ergernis bij de burgers", zegt Timmers. Foutparkeren, de s ik Went B2" - 'p »rp - 's Zomers trap- kinderen van de lacoba Baio ierenlaan regelmatig Betje op het kort ge- 1 grasveldje achter hun Is het heel mooi weer, I een van de ouders uit 'en%t wel eens een zwem- n de verlengde achter- Mapiloiteren'. Valt de dan sluiten omwonen- dag doorgaans af met keil jblijvend potje volleybal, a K asveldje is als het ware ~lc ngplek voor de hele daar na al die verhalen ige ziektes is de lol ombert A. Hoonhout. eze week zit de schrik I in bij een groot aantal ets van de wijk Leyhof. de discussie over de ge- an hoogspanningsmas- iie le buurt van woonhui- ge: osgebarsten, is het ge let de zomerse lol aan bavanBeierenlaan. Zo' e kabels door straling als leukemie en kanker ïverzoorzaken is hier al ang het gesprek van de «et Van Loenhout. rsw - ig» „Sommigen willen zelfs al ver huizen." Hij is twee jaar geleden op nummer 98 komen wonen, sa men met zijn vrouw en twee kinderen. „Met een paar buren hebben we toen al heel snel besloten om het grasveldje achter onze huizen een beetje bij te houden, en tot speelplek voor onze kinderen te maken. Een bordje erbij, en klaar was kees. Maar wisten wij veel De woningbouwvereniging had ons immers verzekerd dat die masten absoluut geen kwaad kunnen?" Daar denken de Leyhof-bewo- ners nu heel anders over.Als je dan al die verhalen leest over de gemeente Odijk, waar in bepaalde straten in een op de twee huizen iemand kanker heeft, dan slaat de schrik je om het hart." Hoonhout hoopt dat Leiderdorp nu snel maatrege len neemt. „Want we kunnen onze kinderen hier na twee jaar niet meer weghouden en verbieden om er te spelen. Dan moeten we de boel defini tief dichttimmeren. Want ze zijn dat veldje als hun eigen dom gaan beschouwen." 19 w - Het aantal onge- lezwaarschriften in Lei- is fors toegenomen. Dat eert de commissie be- bezwaarschriften in het ag van 2001. Werd in phelertig procent van de in- e bezwaarschriften on- s N verklaard, het afgelo pen jaar was dat 67 procent. Negen indieners van ongegron de bezwaarschriften gingen ver volgens in hoger beroep bij de rechtbank, maar ook daar vin gen zij bot. Volgens de commis sie betekent dit dat de besluit vorming van het gemeentebe stuur verbeterd is. door Eric Went leiderdorp - Leiden is bereid met buurgemeente Leiderdorp te praten over het gezamenlijk ondergronds 'wegwerken' van hoogspanningsmasten in beide gemeenten. „Als Leiderdorp met een serieus voorstel komt, dan bespreken we dat serieus", laat een woordvoerder weten. In de Leiderdorpse nieuwbouw wijk Leyhof is grote onrust ont staan over de mogelijke gezond heidsrisico's van elektromagne tische straling. Zo'n honderd bewoners van de Jacoba van Beierenlaan willen dat Leider dorp er alles aan doet om de hoogspanningsmasten zo snel mogelijk uit hun 'achtertuin' te halen. Zij zijn ervan overtuigd dat de straling de kans op kan ker en kinderleukemie verhoogt. Wethouder Mac Gillavry (Groenlinks) wil de masten ook uit de wijk weg hebben. „Niet vanwege het risico op enge ziek tes, want dat is nooit officieel aangetoond. Maar omdat ze ste denbouwkundig gezien foeilelijk zijn, en omdat het doodzonde is dat we die grond midden in de wijk niet kunnen benutten." Voorwaarde is dan wel dat Lei den meedoet, stelt hij. „Want die kabels gaan echt niet alleen voor dat kleine stukje Leyhof de grond in." Met Leiden valt daar in elk geval over te praten, meldt een woordvoerder van deze ge meente. „En dat we die bereid heid hebben geeft in elk geval aan dat we daar het nut ook van inzien." Welk nut, wil hij niet zeggen, en ook niet of Leiden bereid is om mee te betalen aan de kostbare operatie. „Dat gaat op dit moment nog minstens voorschoten - A. Zwaan, op richter en oud-directeur van Aluminium Handelsmaat schappij Alusta in Etten-Leur, is onderscheiden als Officier in de Orde van Oranje Nas sau. Burgemeester Verver van Voorschoten reikte de ver sierselen gisteren uit tijdens de viering van het veertigjarig bestaan van het bedrijf, dat Zwaan in 1962 oprichtte. De koninklijke onderschei ding is toegekend voor het baanbrekend werk dat Zwaan verrichtte op het vlak van de combinatie van ventilatie en geluidwering. Hij ontwikkel de de zogeheten 'suskast', waardoor het mogelijk is om een goed functionerende ventilatie te combineren met een sterke geluidisolatie. De ontwikkeling leidde tot nieu we nationale en internationa le regelgeving voor ventilatie en geluidwering. Daarnaast heeft Zwaan met zijnJiedrijf een speciaal veilighei«roos- ter ontwikkeld voor gebruik in gevangenissen. De gewraakte hoogspanningsmasten in de 'achtertuin' van de Leyhof. Buurtbewoners hopen dat de gemeente de hoogspanningsmasten snel verwijderd. De gemeente Leiden wil daar met Leiderdorp wel over praten. Foto: Eric Taal twee stappen te ver. De komende jaren gaat Leiden een integraal verkeer- en ver voersplan ontwikkelen om het verkeer beter rond de stad te lei den. J. de Greef, oud-directeur van de Leidse woonstichting Portaal, heeft in dat verband al eens voorgesteld de Willem de Zwijgerlaan om te leiden langs de zogenaamde Tuin van Noord, waar de volkstuintjes van Ons Buiten onder dezelfde hoogspanningsmasten liggen. Want nu snijdt deze verkeers ader Leiden-Noord in tweeën, luidt zijn argumentatie. Of het Leidse verkeersplan in wording nu wel of niet het argu ment is om de dialoog over ver plaatsing van de masten aan te gaan, de Leiderdorpse wethou der Mac Gillavry is in elk geval blij met de 'uitnodiging' van Lei den. „Dit klinkt bemoedigend. Als Leiden de deur openzet vind ik dat positief. Ik ga er onmid dellijk werk van maken." warmond - De gemeente War mond stelt een onderzoek in naar de circa vijftien campings op haar grondgebied. Bekeken wordt of alle campings voldoen aan de eisen, onder meer op veiligheidsgebied. Het onder zoek wordt uitbesteed aan een bureau.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19