LEIDE Politiek blij Geen kabouter Plop-koekjes voor Floor met komst van Lemstra (iHulshoff 2e GEOPEND! REGIO Wolter Lemstra: no-nonsense burgemeester De Stemming 2e pinksterdag PINKSTERDAG R1 STELLING 071-8001450 omino- ^roen Leren zitmeubelen VOOR HALVE PRIJZEN Duinreil^ BAALBERGEN zaterdag l8 MEI 2002 inispleger pakt De politie heeft giste- 5t Leidse Hout een ipleger opgepakt. De rd aangehouden na een itervolging door onder igenten op mountain- 'hiermee de persoon is et die sinds de zomer Iers van het park lastig og niet duidelijk. Sinds omer zijn tenminste 18 i geconfronteerd met jk gedrag van een on- Ojaar oude man. De ras al geruime tijd actief naar de man. Een keer jor zelfs het Leidse egrendeld en uitge- isteren kwam de politie ia een melding van een out bezoekster die de iet park was tegen ge- (advertenties) door Robbert Minkhorst leiden- De Leidse gemeenteraad krijgt met W. Lemstra de waarne mend burgemeester waar ze zelf om heeft verzocht: een krachtig bestuurder met een rijke ervaring en een grote dosis kennis van re gionale samenwerking, openbaar bestuur en dualisme. Bovendien is hij goed bekend in het Haagse circuit. Dat zeggen fractievoorzit ters van politieke partijen in hun reactie op Lemstra's benoeming. Zonder uitzondering zijn de fractieleiders onder de indruk van Lemstra's capaciteiten en prestaties. Ze reageren opgeto gen over de aanstelling van de CDA-senator. Lemstra gaat op 1 juni aan de slag. Hij blijft aan tot een definitieve opvolger is ge vonden voor de deze week afge treden J. Postma. Verwacht wordt dat dat in januari is ge lukt. „Ik heb nog onder hem ge werkt", zegt D66'er O. Welling, „toen ik bij het ministerie van VROM begon als jong ambte naar. Ik ken hem als een niet- autoritaire man die anderen veel ruimte geeft om goed te functio neren. Dat heeft Leiden nodig. Hij voldoet aan al onze wensen. Ik had zelf niet aan deze naam gedacht, maar ik was zeer ver heugd en verrast toen hem hoorde." L. de Lange (WD) kwalificeert Lemstra als 'een bestuurlijk zwaargewicht en een prima 55 rtering notebooks op voorraad Compaq Pentium TFT kleur Multi-media al va. 479 euro. Zaterdag gehele dag open kandidaat'. „Ik hoop dat hij met ons invulling wil geven aan het oplossen van zaken die we be stuurscultuur zijn gaan noemen. Belangrijk is ook dat hij contac ten heeft in Den Haag. Het CDA gaat een kabinet formeren en dat wordt een interessante pe riode. Hij kan daar de belangen van Leiden vertegenwoordigen. Ook mag hij onze opstelling ten opzichte van de regio verdedi gen." „Hij kan de weg bereiden voor de komst van wat ik maar de echte burgemeester noem", zegt J. de Coo van LWG/De Groenen. „Zodat die onder een gunstiger gesternte binnen komt dan Postma drie jaar geleden. Om te zeggen dat het bestuur in Lei den door en door verrot is, gaat wel erg ver, maar dat we hier niet voor honderd procent func tioneren, is voor elke buiten staander duidelijk." D. Sloos (Leefbaar Leiden) vult aan: „Een te dominant college, daar strui kelen burgemeesters op. Hij gaat hier even orde op zaken stellen, zodat straks de volgende niet hetzelfde probleem krijgt. Hij is van harte welkom. Zijn cv is vooruitstrevend." „Hij heeft alle eigenschappen die een waarnemer moet heb ben", vindt Groenlinks-fractie leider D. van den Bosch. „We hebben nogal een turbulente periode achter de rug. Daarom wilden we eerst een waarnemer hebben. Zo snel een nieuwe burgemeester benoemen, zon der goed na te denken over zijn profiel is niet verstandig. Post ma voldeed destijds prima aan het profiel. Toch is het misge gaan. Nu we een rustpauze in lassen, kunnen we nadenken over hoe we de burgemeester willen benoemen en wat voor profiel we willen." PvdA'er C. Broeyer prijst Lem stra's rijke ervaring met het be sturen van een stad: als top ambtenaar, gemeentesecretaris en als burgemeester. „En dat is heel handig. Hij kan ook goed meedenken over het dualisme." „Hij heeft grote bestuurlijke kwaliteiten", voegt W. Bleijie (CDA) toe. „Hij kan heel waar devol werk verrichten. Hij kent de problematiek van de regio. Hij weet hoe met de buren om te gaan. Ik ben zeer content." door Aranka de Kleyn leiden - Floor Kuzee (3) scharrelt vrolijk met een koekje door de woonkamer. Een glutenvrij koek je. Want Floor heeft coeliakie, een chronische darmziekte die een glutenvrij dieet voorschrijft. „Toen de behandeling aansloeg zagen we onze kwakkelende en huilerige peuter veranderen in een kleine boef', zegt Marieke Kuzee. Coeliakiepatienten zijn overge voelig voor gluten. Dat zijn ei witten die in tarweproducten voorkomen zoals brood en pas ta. Door een foutje in het af weersysteem ziet het lichaam gluten als een schadelijke stof en gaat afweerstoffen produce ren. Door deze reactie raakt het darmslijmvlies van de dunne darm geïrriteerd en beschadigd. Bij Floor openbaarde de ziekte zich toen ze zeven maanden oud was en bijvoeding kreeg: pap, waar gluten in zaten. Hier na begon ze met overgeven en kreeg ze hevige diarree. „De huisarts en het consultatiebu reau deden het af als een kin- dervirusje, maar Floor werd zo ziek dat we met haar in het zie kenhuis belandden", vertelt Ku zee. Door de sondevoeding werd ze weer beter. Die verbetering bleek tijdelijk. Al snel werd Floor opnieuw ziek. Met anderhalf jaar woog ze slechts negen kilo. Ze had graat- j Wr k - Marieke Kuzee en haar dochter Floor: „Het werd eerst afgedaan met een virusje, maar we belandden met haar in het ziekenhuis." Foto: Hielco Kuipers magere armen en benen, een bol buikje en altijd honger door het vitaminetekort. De kinder arts van het Rijnland ziekenhuis stelde bij het zien van Floor di rect de diagnose: coeliakie. „Een hele opluchting", weet Kuzee nog. „Nu wisten we tenminste wat ze héd." Zolang in het LUMC geen li chaamsweefsel was afgenomen om de diagnose officieel te be vestigen, mocht Floor niet met het glutenvrije dieet beginnen. „Machteloos keken we toe hoe ze apathisch op de bank zat, als maar zieker werd en aan een stuk door huilde. Op een gege ven moment bonkte ze zelfs van ellende met haar hoofdje tegen de muur." Door de lange wacht lijst begon het gezin op eigen houtje Floor een glutenvrij dieet te geven. Dan maar geen officië le diagnose. Onder leiding van de diëtiste knapte Floor binnen twee we ken op. „We dachten altijd dat we een rustig kind hadden, maar Floor bruiste ineens van de energie." vertelt Kuzee. Ze werd lekker ondeugend en hol de de hele dag door het huis met een rol glutenvrije koekjes onder haar arm geklemd. Zo blij was ze dat ze eindelijk iets lek kers kon eten zonder ziek te worden." Het dieet is een zware belasting voor het gezin. „Er gaat veel tijd in zitten", vindt Kuzee. Ze doet nooit 'even snel' meer een boodschapje. In de supermarkt speurt ze eerst alle etiketten af voordat de producten in het winkelwagentje verdwijnen. Het dieet luistert nauw. „Floor mag bijvoorbeeld wel chips, maar in het lijmlaagje op de paprika chips zitten weer gluten." Op internet bestelt ze 'loeidure' glu tenvrije producten en thuis roert ze steevast in twee verschillende potten. Kuzee voelt zich wel eens be zwaard in restaurants. „Je moet toch weer een menu afspreken of bijvoorbeeld vragen of ze de rijst niet in hetzelfde water als de pasta willen koken. Dan stuit ik wel eens op onbegrip." Over haar directe omgeving heeft Ku zee niets te klagen. Iedereen houdt er rekening mee. Om het makkelijk te maken heeft Floor altijd een boekje bij zich met een lijst van producten die ze wel mag eten. „Maar soms breekt mijn hart. Het is niet leuk als ik weer 'nee' tegen haar moet zeggen als ze in de supermarkt blij met Kabouter Plop-koekjes naar me toe komt" Op zaterdag 18 mei organiseert het regio bestuur van de Ne- derlandsche Coeliakie Vereni ging Zuid-Holland van 9.30 tot 17.00 uur een glutenvrije markt in reformzaak 'De Zaai ling Natuurwinkel', Hooigracht 41 in Leiden. leiden - De beheerders van de Pieterskerk kunnen de orgelpij pen op gaan poetsen want met waarnemend burgemeester Wolter Lemstra haalt Leiden een liefhebber van het orgelspel bin nen haar muren. In de tijd dat hij burgemeester van Hengelo was (1991-1998) speelde hij elke week een uurtje in de katholieke Lambertuskerk. De pastoor vond het goed dat de burgmees ter zich eens per week kwam uitleven op het orgel. En de roomse Hengeloërs grapten dat het de goede kant op ging met hun gereformeerde burgemees ter. Vorige week werd Lemstra (66) benaderd om Postma als inte rim op te volgen. Eén nacht heeft hij er over nagedacht voor dat hij ja zei. 'Hij kan het niet la ten', zegt hij daarover, zeker niet als het een burgemeesterschap betreft. En waarom zou hij ook. De no-nonsense burgmeester zoals hij bij zijn afscheid in Hengelo werd getypeerd, is ten slotte een workaholic en heeft nog steeds een ijzeren gezond heid. Daarbij is hij net gestopt met zijn baan als bestuursvoor zitter van de Nederlandse Ver eniging van Ziekenhuizen (NVZ) Dus hij heeft, hoewel hij tal van nevenfuncties bekleedt zoals het voorzitterschap van de Com missie Innovatie Openbaar Be stuur, het CDA-senatorschap, en een handvol commissariaten, weer wat ruimte in zijn agenda. Lemstra werd op 26 juni 1935 als zoon van een bakker gebo ren in Godlinze, een terpdorp in het noorden van Groningen. Hij groeide op in een gereformeerd milieu in een tijd en plaats waar nog sterk in rangen en standen werd gedacht. Dat standsver schil heeft hem gedreven tot presteren, vertelt hij in zijn af- hebben het maar mak- Loze argumenten ie vloer mee aanvegen ;en hen worden ge- ',37 innen ze een jaartje of 52^5 mstig zelf gebruiken. !0i,5fet zo uitkomt, ju wethouder Ron Hil- 'j'. Die pleitte als PvdA- ên als wethouder regel- or woningbouw in de ludse Grote Polder om woningnood op te an het argument dat egin van het einde zou iet Groene Hart was hij ir de indruk. En terecht, Groene Hart is heel r dan de Grote Polder, zo makkelijk gebruikt d»! id nu precies zo'n argu- en woningbouw op encomplex Ons Bui- re daaraan beginnen, üllebrand, is er straks j Jgeen groen meer in lij schildert een sombe- nst. „Vandaag is het hek en, morgen de Leidse dan zal het niet lang len of Cronesteyn en de Jmen ook aan de beurt. pen stukje rust meer 'iden op die manier." ?inig groen is in Leiden, zich een valide argu- en woningbouw op de en in Leiden-Noord. Ons Buiten onver- ook het groen van de nder glas en beton ver- deri natuurlijk volstrekte ven op Ons Buiten be- Et automatische het nis voor Leidse Hout, 1 Cronesteyn. Dat zijn aparte besluiten en daar zitten Hillebrand en de Leidse gemeenteraad zelfbij. Waar Hillebrand en de gemeen teraad ook voortdurend bij heb ben gezeten is het vastdraaien van de Leidse woningmarkt. Daar zit zo weinig beweging in, dat woningbouwvereniging Por taal zijn verouderde woningbe stand niet kan opknappen. Om dat er nergens vervangende hui zen te vinden is. Vandaar dat Portaal-directeur Cok Buijs zijn omstreden plan voor woning bouw op Ons Buiten lanceerde. Op de een of andere manier zal de politiek daar toch een oplos sing voor moeten vinden. Of door een andere plek te vinden voor woningbouw, of een ander stuk grond waar de volkstuin ders kunnen schoffelen. Misschien zijn dakvolkstuinen een oplossing. Het door de poli tiek zo geprezen dubbele grond gebruik. Leiden kan er geschie denis mee schrijven. Worden die volkstuinen op dak straks net zo beroemd als de hangende tuinen van Babyion. Welkom Vanaf deze plaats richten we graag een woord van welkom tot Wolter Lemstra, de nieuwe inte rim-burgemeester. Wolter, welkom dus. Omdat je maar een korte tijd hier bent, en er best nog een hoop te doen is, geven we je graag wat tips om snel en soepel je weg te vinden in Leiden. - Om met het belangrijkste te beginnen: zorg dat je 2, 3 én 4 oktober in de stad bent Wat je op 2 en 3 oktober moet doen, leggen ze je op het stadhuis nog wel uit. Zorg er vervolgens voor dat je op 4 oktober met een as grauw gezicht - bij Hoppezak kun je desnoods je gezicht extra vaal laten schminken - in de stad bent te zien. Dan weten de Leidenaars dat ze dit keer weer even een burgemeester hebben die tijdens Leidens Ontzet van wanten wist. - Probeer je zo veel mogelijk te drukken van de gesprekken over de verbetering van de bestuurs cultuur. Daar praten ze in Lei den al jaren over, met als enig resultaat dat er vijftien raadsle den, vijf wethouders en één bur gemeester zijn vertrokken. Zon de van je tijd dus. - Praat binnen de stadsgrenzen op de meest harteloze manier over het annexeren van buurge meenten. Dat zijn we in Leiden zo gewend. Wie enige compas sie toont voor de op te slokken plaatsen, wordt in de stad al gauw als een watje gezien waar we verder weinig aan hebben. - Probeer buiten de stadsgren zen de woorden 'Rijnstad' en 'Deltametropool' zo veel moge lijk te vermijden, tenzij je er aar digheid in hebt natuurlijk om je collega-burgemeesters schuim bekkend van woede over de grond te zien rollen. - Probeer als het Aalmarktplan aan je wordt ontvouwd de op merking 'Hé, leuk zo'n winkel- centrumpje met parkeergarage, dat hebben we in Hengelo ook' achterwege te laten. Het is wel zo, maar hou deze waarheid toch maar even voor je. - Verdiep je sowieso maar niet te veel in de grote projecten hier. Het papier is namelijk nergens geduldiger dan in Leiden. Wet houders kondigen hier graag plannen aan, maar dat ze die ook moeten uitvoeren is een de tail dat ze vrij gemakkelijk van zich af blijken te kunnen zetten. - Tot slot: laat je niet wijsmaken dat er in Leiden een 'lek' is, dat vertrouwelijke informatie op straat gooit. Absolute flauwekul. Niets van waar. Het is een vergiet. Tekst: Aad Rietveld en Wim Wegman Tekening: Maarten Wolterink scheidsinterview in de Twent- sche Courant/Tubantia. Dat heeft bij hem drang ontwikkeld om 'die anderen' een poepie te laten ruiken. Hij deed de mulo in drie in plaats van vier jaar en ging op zijn 15de de bakkerij in. Totdat na een half jaar de conciërge van het gemeentehuis van Bie- rum langs kwam en zijn ouders overhaalde hem als volontair op de gemeentesecretarie aan het werk te laten gaan. Dat gaf hem tevens de mogelijkheid om zijn scholing voort te zetten in de avonduren. Via cursussen en opleidingen kwam hij terecht op de universiteit waar hij op zijn 35ste zijn doctoraal in de rech ten haalde. Later zou hij ook nog promoveren in de bedrijfs kunde en aan de universiteiten van Groningen en Twente wor den benoemd tot hoogleraar. In de ambtenarij maakte hij even eens een indrukwekkende carri ère. Via steeds belangrijker func ties en grotere gemeenten kwam hij terecht in Den Haag waar hij de hoogste ambtelijke post van secretaris-generaal bekleedde. Eerst vervulde hij die functie op het ministerie van WVC en later op VROM. Vervolgens werd hij in 1991 burgemeester van Hen gelo. In Hengelo, waar Lemstra is blij ven wonen, geven ze nog steeds hoog op over hem. „Het is een man met een enorme daad kracht en een sterke persoon lijkheid. Hij kan zich met ieder een goed verhouden, spreekt ie ders taal, en kan alleen al door zijn aanwezigheid, dingen heel goed in beweging zetten", om schrijft Tubantia-joumalist M. (advertenties) Hasselerharm Lemstra. „Hel is ook een joviale man die, hoewel het een heel harde werker is, ook van het goede leven houdt Zijn liefde voor korenwijn bij voorbeeld, is bij velen bekend." (advertenties) LEOLUX - LABEL - ROLF BENZ - GELDERLAND - YOUNG - DE SEDE - MONTIS e.v.a. BANKEN en FAUTEUILS K> 2e PINKSTERDAG (11.00-17.00 uur) UITSLUITEND MAGAZIJN FABRIEK VOORSCHOTEN - ROUWKOOPLAAN I SPETTERENDE ATTRACTIES OP DUINRELL! Beide Pinksterdagen voor het laatst: Het vergeten Fenomeen Sebald J. Bmgmans Gratis toegang Zondag 14 en 15 uur: theater Een kangoeroe in Leiden Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl Familietip! Kom dit Pinksterweekend voor een spetterend dagje uit naar attractiepark Dumrell Geniet met het hele j gezin van de spectaculaire attracties, zoals de Splash, de Mad Mill en de nieuwe Tornado in het Tikibad Voor de kleinste bezoekers is er volop te beleven in de kleine attracties Dumrell 1 2242 JP Wassenaar Tel (070) 51 55 258 www.duinrell.nl geopend van 12-17 uur GERANIUMMARKT 10 Geraniums voor 9.95 SlA/" van Winsen Herenweg 54 - Warmond 071 - 3010282 WASSENAAR DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP! OPENINGSTIJDEN: 11.00 - 17.00 UUR KATWIJK, Ambachtsweg 11-13 LEIDEFtDORR Meubelplein 7 DEN HAAG, Megastores AMSTERDAM, Villa Arena EIGEN STIJL IN| WONEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17