Economie lijdt niet onder verkiezingen ECONOMIE The sky is the limit voor veertigjarige Raket Touroperator keert Meer banen weg bij ect Air Holland rug toe Opta wil discussie over tarief kabelaansluiting 'CDA moet gaan zorgen voor politieke stabiliteit' Hoftoren rijst uit boven Den Haag Gejuich blijft uit bij come-back van euro flatie hoger eurolanden gSEi - De inflatie in de landen die de euro heb- ingevoerd, is hoger dan ':elijk gedacht. In april de inflatie op jaarbasis irocent, zo blijkt uit cijfers Eurostat. De eerste schat- voor het cijfer van april g uit van 2,2 procent. Het 00 eid van de Europese Centra ank is erop gericht de infla- inder de 2 procent te hou- ?.68 Ierland (5,0 procent) en -'5$ jerland (4,2 procent) ken- 4) ie het hoogste inflatiecijfer ?,91lialle eurolanden. In Duits- 3.5old en Oostenrijk (beiden 1,6 40 Cent) is de geldontwaarding >5:55 3.33 Personeel Landis laar Westcon w'jj echt - Ruim 200 Nederland- ?Z)o%edewerkers van het vorige pk failliet verklaarde bedrijf dis ICT Group krijgen een io,M j-Afrikaanse werkgever. De 37 83 ributieactiviteiten worden 50.0: [genomen door Westcon ?°,6! up, een dochter van het 25$ l-Afrikaanse Datatec. De 38.75 koop betreft activiteiten in j°'J| Ierland, België, Denemar- 4375 j Frankrijk, Duitsland, Noor- 'i65 en, Zweden, Spanje en Oos- njk. In totaal werken bij de 77)91 ributiebedrijven 595 men- 13,7! 74.0C 20.1) 78üat Auto schrapt s na 3000 banen 16,7; un - De Italiaanse autofabri- 25.2: (Fiat wil meer dan 2.800 21'* en schrappen. De meeste 140)0: en verdwijnen bij de hoofd- 36)oi iging van Fiat in Turijn. Fiat j'j* (wereldwijd 198.000 werk ing iers, van wie 100.000 in Ita- 28,2 /laandag werd bekend dat gj1® in het eerste kwartaal van 1)4 aar een verlies leed van 529 '74 0 oen euro, een groter verlies 59 j door analisten was voor- 7'4 d. In december kondigde ?66 al de sluiting aan van zes- fabrieken in het buitenland i.&vee in Italië. vrijdag 17 mei 2002 386, door Maurice Wilbrink den haag - De Nederlandse economie loopt op de kortere termijn nauwelijks risico als Paars wordt opgevolgd door een mogelijk instabiel kabinet waar de Lijst Pim Fortuyn deel van uitmaakt. Ook het gunstige imago waarmee Ne derland veel buitenlandse investerin gen trekt, staat niet direct op het spel. Dat vinden enkele deskundigen die reageren op de verkiezingsuitslag van woensdag. Zij menen dat vooral het CDA een belangrijke taak krijgt in het zorgen voor politieke stabiliteit om te zorgen dat Nederland wordt gere geerd. Grote verschillen in het financi- eel-economisch beleid van de drie partijen die zullen proberen een coali tie te smeden - CDA, WD en LPF - zien zij niet. Volgens Henk Don, directeur van het Centraal Planbureau, zal elke denkba re coalitie financieel-economische discipline betrachten, zoals onder de Paarse kabinetten ook het geval was. Die discipline zal verhinderen dat al te grote koerswijzigingen worden inge zet, omdat daarvoor weinig financiële speelruimte is, vermoedt hij. Don denkt dat de Nederlandse econo mie pas op langere termijn schade op loopt, als Den Haag door politieke in stabiliteit niet toe komt aan wat hij noemt 'belangrijke uitdagingen', zoals de aanpak van de WAO. Dat risico is aanwezig, denkt ook Leo Stevens, hoogleraar fiscale economie aan de Erasmus universiteit Rotterdam. „De risico's zitten in de gebrekkige be stuurlijke cohesie en de onervaren heid van LPF-Kamerleden." Sylvester Eijffinger, hoogleraar finan ciële economie aan de katholieke uni versiteit Tilburg, deelt de analyse van Stevens. Hij denkt dat CDA en WD ook een minderheidscoalitie kunnen vormen die vanuit het parlement steun krijgt van LPF. „Dat geeft een stabiel kabinet met het degelijke tan dem Balkenende en Zalm." Stevens constateert dat de fiscale standpunten van LPF, die daags voor de verkiezingen bekend werden, op merkelijk overeenkomsten tonen met het fiscale programma van het CDA De partijen hebben dezelfde ideeën als het gaat om fiscale ondersteuning van gezinshuishoudens en het combi neren van werk en zorg. Stevens denkt verder dat CDA en WD elkaar snel weten te vinden in het fiscaal bevoor delen van kleine en middelgrote be drijven en lastenverlichting voor mid deninkomens. Ook aan de hypotheek renteaftrek zal als het aan de drie par tijen ligt, niks veranderen, voorspelt hij. „Men zal voortbouwen op de fis cale fundamenten die Paars heeft ge legd." Volgens Aline Schuiling, onderzoek ster bij het Economisch Bureau van de Fortis Groep, zal het poldermodel dat zich kenmerkte door een grote harmonie tussen werkgevers en werk nemers onder druk komen te staan. „Er zal met een centrum-rechts kabi net en een grote linkse oppositie meer polarisatie, meer strijd ontstaan. We moeten zien hoe de vakbeweging zich daarin opstelt" Schuiling denkt dat Nederland hiermee meer gaat lijken op ons omringende landen, maar erg gevaarlijk vindt ze dat niet. „Ik zie hier geen Italiaanse toestanden." Algemeen directeur Van Kesteren van VNO/NCW gelooft niet in toenemen de polarisatie, als het CDA haar stem pel op het beleid zet. „De vakbonden zijn bovendien geen verlengstuk meer van de linkse politiek. Ze zijn pragma tisch en eigen baas." Ook de goede naam die Nederland el ders in de wereld heeft opgebouwd als een land met zeer gunstige vestigings voorwaarden, is niet besmet door de recente dramatische politieke gebeur tenissen, denken de gesprekspartners. Fortiseconoom Schuiling wijst er op dat Nederland onder meer bekend staat om zijn betrouwbare overheid die aan buitenlandse bedrijven belas tingvoordelen biedt op basis van sta biele regels. „Ik ga er van uit dat het nu dominante CDA dit niet zal door breken." Buitenlandse bedrijven vertalen de politieke gebeurtenissen in Nederland ook niet in termen van politieke insta biliteit „Grote buitenlandse klanten associëren politieke instabiliteit niet met Nederland of andere Westerse landen. Ze koppelen het wel aan Zuidamerika of Azië," zegt Jan Sie- mons, bij Ernst Young Nederland verantwoordelijk voor de afdeling die buitenlandse bedrijven adviseert in hun vestigingsbeleid. Siemons constateert dat er op alge meen politiek niveau beslissingen no dig zijn om de economisch zo belang rijke distributiefunctie te onderhou den. Hij hoopt dat een nieuw kabinet dit snel oppakt „Als politiek Den Haag die beslissingen niet kan nemen, dan heeft dat ook een negatieve in vloed op lokaal en regionaal niveau. Daar komen dan ook niet de initiatie ven van de grond om buitenlandse bedrijven te trekken die afkomen op die distributiefunctie." ten CAO voor mingcorporaties 501'| «sum - De 23.000 werkne- 365'fi 5 van woningverhurende 125.2 oraties krijgen voorlopig 11.6 onden zijn gisteren boos 533)0 andellngsrondes over een 7°'| ive CAO. Dat heeft voorzit- '6^$ l van Leeuwen van Aedes 4,1 eld. Breekpunt was een stel voor een nieuw fune st larderingssysteem. Bonden erkgevers zijn het oneens de hoogte van de maxi- ij isalarissen moeten zijn. ïl werkgeversorganisatie als FNV Bouw, Hout- en vbond CNV en vakbond De gaan hun achterban raad- 32#n. 110,7 392 s lit bergt inenvaarder Ier dam - Het Rotterdamse >3,10 lerschelde het binnenvaart - >5.95 lErtina bergen. Het met 14,55 us maandagnacht ter 15.25 [te van Hansweerd gezon- Ws gevolg van harde wind 50)90 )ge golfslag. De 67 meter ?5-15 Ie Ertina ligt op een diepte 35 00 lijfden meter, net buiten de «X65 geul. Een groot deel van de 14 55 I 45)80 oomd. Smit zet voor de ng van het vierhonderd 58 05 lvare schip de bokken Tak en Ajax in. Naar verwach- 5405 lvorc*t de Ertina zondag of 61)25 'dag boven water getakeld. 10)70 47,12 52,75 13,30 69,60 12,75 30,60 71,05 55,80 35,65 91,55 18,70 72,60 92,15 49,65 49,95 41,20 21,70 24.90 75,40 40,10 33,25 57,75 71,60 .02,20 54,35 86,15 17,20 47.00 42,50 3.77 5,83 5,37 5,68 17,80 19,25 24,30 23,50 26,50 25,30 29,45 23.35 15.1 56,75 25,851 18,70 15.36 19,29 153.00 55,10 22.91 24,98 26,77 31,35 25, r 44, 17,65 57,95 door Richard Mooyman schiphol - Luchtvaartmaat schappij Air Holland kampt op nieuw met een grote tegenvaller. Touroperator Olympia Interna tional heeft besloten tienduizen den gereserveerde vliegtuigstoe- len onder te brengen bij concur rent Transavia. Vakbonden vre zen voor het voortbestaan van Air Holland. Directeur G. Helming van Transavia bevestigt dat Olympia Air Holland de rug heeft toege keerd. „Wij gaan die productie nu doen. Wij moeten daarvoor hier en daar de planning aan passen, maar dat gaat wel luk ken." Air Holland had plannen om in het zomerseizoen met vier toestellen te gaan vliegen, maar de maatschappij beschikt momenteel over slechts één vliegtuig. Bij de salarisuitbetaling zijn op nieuw problemen gerezen. Vol gens bestuurder J. Hofland van de Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel kreeg het cabi nepersoneel pas loon over de maand april nadat de bond het bedrijf daartoe had gesom meerd. Bestuurder M. Rog van De Unie meldt dat een groot deel van het grondpersoneel ondanks aan maningen nog steeds geen sala ris over april heeft ontvangen. „Het is niet de eerste keer dat dit gebeurt We bereiden nu een procedure voor om de salaris sen te vorderen, inclusief rente en een boete." De bonden zijn somber over de toekomst van Air Holland. De kleine luchtvaartmaatschappij kent een turbulente geschiede nis met diverse faillissementen en doorstartpogingen. „We be ginnen ons af te vragen wat de levensvatbaarheid van dit be drijf nog is", aldus Hofland. „De situatie is zeer ernstig", zo stelt Rog. „We maken ons zorgen over de continuïteit." Air Hol land kon geen reactie geven op de uitlatingen van de bonden en Transavia. den haag - De Hoftoren in Den Haag wordt met 140 meter één van de hoogste gebouwen van Ne derland. De kantoortoren staat naast het Centraal Station en gaat onderdak bieden aan het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen en aan een groot advocatenkantoor. Met de bouw van de toren is ongeveer 40 miljoen euro gemoeid. Foto: ANP/Ton Borsboom den haag/anp - De concurren- tie tussen aanbieders van kabel aansluitingen moet groter wor den, vindt post- en telecomtoe- zichthouder Opta. De prijs van kabeltelevisie moet daarom gaan bestaan uit een vaste abonnementsprijs met daarbo venop extra bedragen voor eventuele aparte diensten. De Opta verwacht een hogere abonnementsprijs voor het hui dige standaardpakket en een la gere kanaalprijs voor program ma- en dienstenaanbieders. De prijzen voor pluspakketten, abonneetelevisie, telefonie, in ternet en dergelijke dalen naar verwachting. De Opta erkent dat ze geen be voegdheid heeft om in te grijpen in de concurrentie op kabelnet ten, maar wil de discussie op gang brengen. De kabelsector verkeert in een impasse. Veel kabelbedrijven zitten diep in de schulden. „Dit is onze bijdrage aan de discussie om uit die im passe te komen. Door een ander model betalen de klanten mee aan investeringen in het net werk", legt een Opta-woord voerder uit. De koepelorganisatie van de Ne derlandse kabelbedrijven, Vecai, 'verwelkomt de discussie', aldus directeur R. van Esch. „De hui dige tariefstructuur is geënt op kabelnetwerk van vroeger, waar bij consumenten alleen radio konden luisteren en televisie kij ken." Inmiddels hebben de ka belbedrijven overal glaskabels in de grond gestopt en is internet ten en telefoneren via de kabel mogelijk geworden. Van Esch voelt veel voor de ta riefstructuur die Opta voorstelt. Een hogere abonnementsprijs voor het huidige standaardpak ket biedt kabelbedrijven de kans om een deel van hun investe ringskosten structureel terug te verdienen. iet in recordboek Raket wordt 26 weken aar gemaakt in de Ola- lek in Hellendoorn. Dat eurt door water, suiker, [eur-en smaakstoffen en bindmiddel te mengen, mix wordt verdeeld over ®pjes die in een bad gen waar de tempera- min 35 graden is. Zo t het ijs direct tegen de den. Eerst wordt de ibozensiroop in de mal loten. Als dat bevroren ïlgt de sinaasap- maak waarna tot slot de nasstroop wordt toege- gd. Dan loijgen ze een je en worden ze verpakt, maken ze in Hellen een speciale Raket In toen het waterijsje 35 bestond, maakte de fa- ceen reuze-Raket met «houd van 9000 liter. Jaket staat daarmee in minness Book of Re- Tijdens het EK in 2000 opbouw van Raket ook anders geweest De hele enkant was toen oranje, daarin een laag geel, djl het hart rood was. door Petra Huijser Tot ongekende hoogte is het ge stegen, het Raketje. Het is al ja ren het meest verkochte ijsje van Nederland, terwijl er in de veertig jaar dat het bestaat nooit recla me voor is gemaakt. The sky is the limit voor het driekleurige ijs je. Ook de rest van Europa gaat nu meelikken aan het succes. Bij de lancering van het Raket waterijsje in 1962 was absoluut nog niet duidelijk dat het een ster zou worden. In het Belgi sche Baarsrode had ijsmaker Ola, onderdeel van levensmid delengigant Unilever, een nieu we ijsfabriek geopend. Waterijs jes waren iets nieuws aan een firmament waaraan tot dan toe vooral schep- en roomijs schit terden. Toch sloeg een team in de fa briek aan het knutselen. „Het was echt de eerste keer dat er met de vorm werd gespeeld. Een waterijsje was toen gewoon redelijk simpel met afgeronde bovenkant", stelt Karin de Kan ter, bij de Iglo Mora groep als marketing-manager verant woordelijk voor de marketing en tjërkoop van de Raket in Neder land. Het was de tijd dat Amerikaan John Glenn jr. als eerste Ameri kaan in een baan rond de aarde ging en de race in de ruimte tus sen de Verenigde Staten en Rus land in volle hevigheid woedde. Het Ola-team kwam dus op de proppen met een raket. „Maar dat het ijsje ook nog drie ver schillende smaken had, ananas, sinaasappel en framboos, was echt vernieuwend." De keuze voor de naam was kinderlijk eenvoudig. „Het zag eruit als een raket dus lag het voor de hand het zo te noemen. Vervolgens begon de klim naar boven. Reclame maakte Ola nooit voor de Raket. Dat is bijna niet meer voor te stellen met het miljoenen euro's kostende mar- ketinggeweld dat ieder nieuw ijsje nu vergezelt. „Dat hoefde toen ook niet. In die tijd was er zo goed als geen concurrentie, was ieder ijsje nog een speciale traktatie." Eind jaren zeventig, begin jaren tachtig drong bij Ola het besef door dat de Raket een hit was. Het begon op te vallen dat de verkoopcijfers van het ijsje sta biel bleven, zonder dat het Ola iets kostte. Een paar jaar later steeg de afeet zelfs. De kinderen Van toen kochten het ijsje uit hun jeugd voor hun eigen nage slacht. Vandaar dat in 1991 de 'multi- packs' Raket hun entree deden in de supermarkt. Nu worden 30 miljoen Raketjes per jaar wegge- likt, 13 miljoen buiten de deur, 17 miljoen gewoon thuis. Door kinderen, hun ouders en verras send, jonge mannen. „Die vin den ijs eten niet stoer blijkt uit ons onderzoek, maar een raket kanwel." Anderen bekeken jaloers het succes. De namakers landen al snel daarna in het vriesvak met namen als Spoetnik, Spacers of Ruimteijsje. Ze lachen erom bij Ola. „Het is geen concurrentie want er is maar één Raket", stelt De Kanter. Aanpakken kunnen ze de nep-Raketjes niet. „In 1962 dachten we niet aan naamsbescherming of het laten vasüeggen van de vorm. Nie mand had voorzien dat het ijsje er zoveel jaar later nog zou zijn." Een verklaring daarvoor heeft De Kanter wel. „De grootste kracht is denk ik toch dat het ijs je al veertig jaar hetzelfde is. De smaak is nooit veranderd, de vorm ook niet. Zelfs de verpak king is maar minimaal aange past. Die veranderingen komen ook niet. Raket is Raket." De Raket is al jaren het meest verkochte ijsje van Nederland. Foto: GPD/Johan van Gurp En terwijl het ijsje in Nederland al op eenzame hoogte staat, is de opmars in Europa begonnen. De Belgen genieten er al een jaar of tien van. In Frankrijk, Griekenland, Zweden en Dene marken is het net op de markt en heet het Apollo. Zonder ove rigens knallende verkoopsuc cessen. „Want ook daar moet het helemaal op eigen kracht de markt veroveren, dus zonder re clame." Hoewel, bij hoge uitzondering schittert het ijsje dit jaar wel in een commercial. Maar dat is er één om de jarige te feliciteren en trouwe klanten uit te nodigen mee te doen aan een prijsvraag ter ere van het jubileum. „Daar na is het weer afgelopen. Want juist die lage marketingkosten maken de Raket zo winstge vend." rotterdam/anp - Bij het Rotter damse overslagbedrijf ECT ver dwijnen ongeveer zeventig ba nen meer dan de in de vorige maand aangekondigde 350. De directie heeft daarover een ad viesaanvraag ingediend bij de ondernemingsraad. ECT had al bekendgemaakt dat verlies van een tweede grote op dracht mogelijk verdere gevol gen voor de werkgelegenheid zou hebben. Eind april verkoos al een klant een concurrent voor de verscheping van duizenden containers. Het is nog niet dui delijk hoeveel gedwongen ont slagen er zullen vallen. Bij het overslagbedrijf werken zo'n 2000 mensen. BEURS IN ZICHT Dure euro slecht voor Neder landse beursfondsen? Valt wel mee. Sinds de euro drieëneenhalf jaar geleden werd geïntroduceerd, is er voornamelijk op de munt ge mopperd. Vooral natuurlijk van wege de afkalvende ruilverhou ding met de dollar. De Europese munt begon zijn carrière nog trots op een koers van rond de één dollar vijftien, maar begon spoedig te dalen en hield daarmee pas op toen een prijs van tachtig dollarcent in zicht kwam. 'Presti geverlies!' riepen de Fransen geschokt en ze wezen be schuldigend naar de president van de Europese Centrale Bank, Wim Duisenberg. En onder beleggers - ook Nederlandse - werd ge- somberd over het kennelijk ta nende vertrouwen van de we reld in Europa als continent om in te investeren. De laatste maanden lijkt het of het tij voor de Europese munt gekeerd is. De euro is met een comeback bezig en noteert weer boven de negentig dollarcent. Maar horen we gejuich? Nee. De Fransen zijn muisstil omdat hun exporterende industrieën met een dure euro meer moeite krij gen met hun afeet in de VS en andere dollarlanden. (Die eerder genoemde verontwaardiging over de afkalvende euro was dus grotendeels toneelspel.) En ei genlijk hangt er ook onder be leggers - in Nederland, Frankrijk of welk euro-land dan ook - geen hoera-stemming nu de eu ro weer terrein wint op de dol lar. Waarom is de reactie zo mat? Tot voor kort waren er maar weinig analisten die op korte termijn een zwakkere dollar voorzagen. In de markt ginb ie dereen er namelijk vanuit dat de Amerikaanse economie zich eerder van de huidige dip zou herstellen dan de Europese. In dat geval zou de vraag naar dol lars (door nieuwe orders en in vesteringen) weer aantrekken, en zou de koers dus ook niet hoeven dalen. Maar inmiddels wordt duidelijk dat er van zo'n herstel nog niet echt sprake is. Noch in de VS, noch in Europa. Dat is op zich zelf een grote teleurstelling. Het feit dat nu ook die dollar niet stijgt i.iaar zelfs daalt, is vooral een onaangename verrassing. Markten houden niet van ver rassingen, want dan wordt er op ingenomen posities niet gewon nen maar verloren. Dat helpt de stemming op de beurzen niet. De tweede reden voor de lauwe reactie is dat veranderingen in de euro-dollarwisselkoers zoveel effecten heeft die tegen elkaar in werken, dat het saldo ervan, al thans op een gespreide aande- lenportefeuille, bijna verwaar loosbaar is. Iwan Peters, effectenstrateeg bij Iris, het gezamenlijk kapitaal marktresearchinstituut van Ra- bo en Robeco, deed onlangs nog mee aan een onderzoek naar dit onderwerp en stelde niet alleen dat vast, maar ook dat de effec ten nu nog minder sterk zijn djjp ze waren. „We denken dal1 Bert Bakker Onafhankelijk publicist dat komt doordat steeds meer bedrijven zich indekken tegen wisselingen in de euro-dollar verhouding. De kosten van dat indekken zijn heel laag en het voordeel, rust aan het valutaf ront, is groot" In het zeventien pagina's tellen de Iris-onderzoek kun je precies teruglezen hoe de koersen van de ver schillende beurs fondsen in het ver leden beïnvloed zijn geweest door de waarde van de dol lar. Bedrijven waar voor in de totale kosten de compo nent grondstoffen (waaronder minera le brandstoffen) zwaar weegt, had den baat bij een goedkope dollar. En dat komt doordat bijna al die grondstoffen tegen wereld marktprijzen in dollars worden genoteerd. Bedrijven als DSMr maar ook KLM, Corns, en in mindere mate Akzo Nobel zou den van de wat goedkopere Amerikaanse munt moeten pro fiteren. - „Je zou misschien ver wachten dat voor een zeer inter nationaal en sterk aan grond- stoffenmarkten gebonden be drijf als Koninklijke Olie de dol larkoers veel invloed heeft. Maar het tegendeel is waar", zegt Pe ters. Shell werkt namelijk aan beide zijden van de wereldmarkt voor ruwe olie, is als het ware koper en verkoper tegelijk en compenseert daarmee het dol lareffect. Bovendien dekt Shell- /Royal Dutch, dat zowel in Lon den als Amsterdam een thuisba sis heeft, doUanisico's af. Peters: „Bedrijven die wel last van een duurdere euro kunnen krijgen zijn in theorie natuurlijk exporteuri, en ondernemingen die veel, of het grootste deel van hun activiteiten in Amerika heb ben. Voorbeelden zijn Ahold, Aegon en onder de kleinere beursfondsen de effectenmake laar Van der Moolen. Maar voor zulke typische dienstverleners geldt dat zij ook kosten, voorna melijk loon, in de VS maken. Dat dempt het nadelig effect aanzienlijk." Behalve Aegon halen ook de fi nanciële dienstverleners ABN Amro en ING*veel van hun winst uit de VS, zij het in wat mindere mate. Maar zulke be drijven kunnen - op wat langere termijn althans - ook weer indi rect voordeel hebben van het feit dat de Amerikaanse exporte rende industrie meer kan verko pen als de dollar goedkoop is. Voor beleggers met een breed gespreide aandelenpoflfefeuille is de dalende dollar dus niet meteen aanleiding om actie te ondernemen. Dat kan iets an ders liggen wanneer iemand een portefeuille heeft met een heel zwaar accent op Amerikaanse bedrijven. Dan is indekken te gen verdere daling te overwe gen. Hoewel - afgaande op de voorspelling van Iris-strateeg Peters - zou zelfs dat voorbarig zijn. „Wij denken dat de daling van de dollar snel ophoudt. Het verwachte herstel van de Ameri kaanse economie is wat vooruit geschoven, maar in essentie blijft het scenario gewoon staan."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9