Weg met trillende dikbillen-imago GESPREK VAN DE DAG De haring heeft een eigen wil Vanessa wil standbeeld Fortuyn bij elkaar zingen yNu roepen ze dat het lijkenpikkerij Sumo Bond Nederland promoot manifestatie van pure kracht en geduld VRIJDAG 17 MEI 2002 MENSELIJK Canadese dierkundigen willen een EENZAME ZWAARD WALVIS van de dood redden door het dier te herenigen met zijn familie. Canadese media melden dat een twee jaar oud orka-wijfje wegkwijnt door de scheiding van haar familie. Een strijd tussen experts uit Canada en de Ver enigde Staten en geldgebrek staan de kostbare hereni ging echter in de weg. De orka werd in januari voor de noordwestkust van de VS ontdekt. De rest van de familie moet volgens deskundigen inmiddels veel verder naar het noorden, in Canadese wateren zwemmen. Terwijl de tijd dringt, willen ambtenaren van het Amerikaanse ministe rie van visserij het dier eerst verder onderzoeken om na te gaan of het de reis wel zou doorstaan. Experts van het Aquarium van Vancouver dringen erop aan de orka snel te vangen en te vervoeren. ,,Wij zijn bereid een geld in te zamelen voor een reddingsactie", aldus een woordvoer ster van het Aquarium. Ze kunnen tempera turen van ruim 40 graden onder nul doorstaan, maar hun eerste kennismaking met de buitenwereld was een warme. De jonge Siberische tij gertjes RADKA (links) en KIRA mochten gisteren onder toeziend oog van hun moeder Ad- inda hun speelveld vergroten. Het bui tenverblijf van de tij gers in het Noorder Dierenpark in Em- men is daartoe tijde lijk opgesplitst. Vader Jaromir en tante Wanita kunnen zo niet in de buurt van de in februari geboren zusjes komen. De moeder verdedigt haar jongen namelijk te vuur en te zwaard tegen iedereen die te dichtbij komt. Een jonge giraffe uit de dierentuin van de stad Aki- ta in het noordoosten van Japan heeft tijdens een zes uur durende operatie een KUNSTPOOT gekregen. De negen maanden oude Taiyo heeft de uitgevoerde ingreep goed doorstaan, vertelde een woordvoerder van de dierentuin. De 2,80 meter hoge en 200 kilo zware Taiyo brak in maart zijn rechter voorpoot tij dens een botsing met een zebra. Dierenartsen had den de de poot in het gips gezet, maar dat veroor zaakte weefselafsterving. Dat zou kunnen leiden tot bloedvergiftigingen uitein delijk tot de dood van het dier. Daarom besloten de dierenartsen van de die rentuin tot de ongebruike lijke ingreep. De kunstpoot bestaat uit een stuk bam boe van tien centimeter doorsnee met aan de on derkant een zool van rub ber om uitglijden te voor komen. De poot wordt op zijn plaats gehouden door tape. ISABELLA, het dochtertje van prinses Annette en prins Bern- hard jr., is dinsdag met een keizersnee ter wereld geko men. Dat heeft de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) beves tigd. De prinses blijft nog in het ziekenhuis om van de ope ratie te bekomen. Het gaat echter prima met de jonge moeder, aldus de RVD. Ze zal over niet al te lange tijd naar huis mogen. Prins Bernhard deed vanochtend vroeg aangif te van de geboorte van zijn eersteling bij de burgelijke stand in Amsterdam. De vlag kon vandaag uit voorde JARIGE MAXIMA. De prinses is 31 jaar geworden. Ze viert haar verjaar dag met echtgenoot Willem-Alexander, enkele goede vrien den en familieleden in New York. Daar woonde Méxima voordat ze haar droomprins leerde kennen. Vorig jaar stond haar verjaardag in het teken van het huwelijk van zwager Constantijn en schoonzus Laurentien en kreeg Móxima de Nederlandse nationaliteit cadeau. De Britse kroonprins Charles kondigt komende herfst zijn HUWELIJK met zijn vriendin Camilla Parker Bowles aan. Dit heeft zijn biograaf, Christopher Wilson, tegen de bou levardkrant The Daily Express gezegd. Volgens Wilson is alles in kannen en kruiken. De enige reden dat Charles zijn trouwplannen nu niet bekend maakt, is volgens de biograaf dat hij de aandacht niet van zijn moeder Eliza beth wil afleiden die momenteel haar jubileum als staatshoofd viert. Wilson, die het boek 'A Greater Love: Charles and Camilla' schreef, zei tegen de krant dat de weg voor het huwelijk is vrijgemaakt doordat Charles' moeder heeft laten weten dat zij niet van plan is af te tre den. Met dit besluit zou gegarandeerd zijn dat hij niet binnen afzienbare tijd de troon bestijgt en dat de discus sie over de vraag of Camilla wel koningin kan worden niet op korte termijn aan de orde is. Een kwart eeuw nadat ze met de anti-monarchistische single 'God Save the Queen' beroemd en berucht werden geeft de punkband de SEX PISTOLS deze zomer ter 'vie ring' van het 50-jarige jubileum van de Britse koningin Elizabeth II een eenmalig concert. Glen Matlock, de voorganger van de in 1979 gaan een overdosis gestorven Sid Vicious, zal net als tijdens een tournee van de band in 1996 als bassist fungeren. De doorbraaksingle 'God save the Queen' zal op 27 mei opnieuw uitgebracht wor den in een poging dit keer de allerhoogste notering te be reiken. Vijfentwintig jaar geleden bleef het nummer ste ken op de tweede plaats van de hitparade. Op een pers conferentie ter toelichting van de reünie verklaarde John ny 'Rotten' Lydon overigens geen overtuigd tegenstander van de monarchie te zijn. Ook de single 'God save the Queen, waarin over de koningin gezegd wordt dat zij 'geen -enselijk wezen is', zou niet Js een afwijzing van het koningshuis gezien moeten worden, aldus Lydon. Vanessa. Foto: GPD/New-fillcenter Connie Breukhoven alias Vanes sa brengt een muziek-dvd uit met een nummer dat ze heeft gezongen voor haar goede vriend Pim Fortuyn. Van het geld dat ze met de verkoop hoopt binnen te halen, wil ze een standbeeld voor de ver moorde Rotterdammer kopen. Vanessa leerde Fortuyn kennen, toen zij samen in het NCRV- programma Villa Felderhof za ten. Sindsdien hadden ze vol gens haar geregeld contact met elkaar. „Pim was een heel bij zondere persoonlijkheid." Het idee voor een standbeeld zegt Vanessa inmiddels te heb ben besproken met Fortuyns rechterhand en privé-chauffeur Herman. Het levensgrote standbeeld zou voor Fortuyns stadsvilla moeten komen en zou moeten worden uitgevoerd in een materiaal dat eeuwenlang meekan. „De man ging voor kwaliteit, dus het moet een kwalitatief goed beeld worden, van brons or whatever. Zo kunnen mensen over bij voorbeeld 200 jaar nog te weten komen wie Fortuyn was." De muziek-dvd, met het num mer 'Now you say nothing at all', laat Pim Fortuyn zien 'als 'gelukkig mens'. Er zijn geen ver wijzingen naar politiek, want daar wil de zangeres en zaken vrouw naar eigen zeggen niets mee te maken hebben. De dvd ligt vanaf morgen in de winkels. Nou dat weer. Wil Gerard Joling 'gewoon een ode brengen aan iemand die respect verdient, roepen ze weer dat het lijken pikkerij is'. Het nummer 'At your service' dat de zanger woensdagavond zong op de ver kiezingsbijeenkomst van aan hangers van de Lijst Pim For tuyn is wat Joling betreft, slechts een éénmalig eerbetoon. „Ik heb niks met die partij. Ik zong het alleen voor Pim." Was je dan een vriend van Pim Fortuyn Ach, een vriend, een vriend. Nu hij dood is, was iedereen zijn vriend. Laat ik zeggen: een ken nis. Ik kwam hem vaak tegen bij societyfeestjes. Een paar dagen voor zijn dood had ik hem nog gesproken voor mijn tv-pro- gramma. En vlak voor zijn over lijden zei hij nog in een inter view dat hij een fan van me was. Gerard Joling. Foto: United Pho tos de Boer/Babette Stapel Zoiets doetje toch wat." Hoe ontstond dat lied? „Ik was al gevraagd om op zijn begrafenis iets te zingen, maar toen kon het wegens tijdgebrek niet doorgaan. Jan Rietman kwam dinsdag met dit idee. Hij maakte het lied. Ik zong het uit mijn hart omdat Pim het ver diende. En omdat ik het\ schrikkelijk vind dat hij is moord omdat hij voor zij ning uitkwam. Dan verdij toch een eerbetoon?" Das het verwijt van lijkei\ rij is onterecht? „Ik snap wel dat ze het ze Zelf heb ik er achteraf ooi beetje een dubbel gevoel Maar je doet het ook noo Alles krijgt nu zo'n bizam smaak. Daarom zal ik hel of bij optredens ook nooi zingen. Het was echt eeni Maar er zijn al 30.000 cd\ perst. „Daar verdien ik geen c De opbrengst gaat naar I Aidsfonds en de StichtL Zinloos Geweld. En nik LPF, hoor. Want als a je je niet met politiek te bi en. Dat gaat altijd fout" Zo eenvoudig als de haring te eten is - staart tussen duim en wijsvingers, hoofd achterover en happen -, zo inge nieus zit het beestje in elkaar. Want denk nou niet dat de haring een simpel visje is, dat een beetje doelloos door de Noordzee zwemt en per ongeluk in een vissersnet terechtkomt. Hij is slimmer en vooral eigenwijzer dan we denken, weet haringbioloog A. Corten van het RIVO in IJmuiden. Hij zette zijn theorie gisteren uiteen op een vissersboot op zee voor de Scheve- ningse kust. Daarop gaf het Nederlands Visbureau journalisten een voorproefje op het seizoen van de Hollandse Nieu we dat 29 mei begint. Corten promoveerde vorig jaar op on derzoek naar het gedrag van haringen, na een uitvoerige studie naar de manier waarop zij rondtrekken. Gedurende een jaar tijd doen de haringen drie plaatsen aan om beurtelings te eten, te paaien en de winter door te brengen. En geen kleine rondjes, soms wel van de Noorse tot aan de Britse kust. Generaties vissen zwemmen jaren ach tereen exact dezelfde route. De oude haring onthoudt de weg en loodst de jonkies het volgende jaar terug naar de goede plek. Daarom werd eeuwenlang aangenomen dat de vaste trekroute aangeboren was in hun navigatiesys teem. Alleen door extreme weersveran deringen wijkt een populatie af, zo dacht men. In 1963 bijvoorbeeld, werd een school haring van de zuidkant van Noorwegen het oostelijker gelegen Skagerak ingetrokken door een langdu rige oostenstorm die het oppervlakte water van de kust af blies waardoor la gere stromingen richting Zweden op gang kwamen. De visdeskundigen gingen er altijd van uit dat de haring bij kalmer weer het jaar ema weer gewoon naar de ver trouwde stek bij Noorwegen zou rei zen. Maar nee. Dezelfde groep harin gen zwom de winter erop opnieuw naar het Skagerak, zo wist bioloog Cor ten uit de archieven te vissen. „De jaar klas die daar toevallig is beland, blijft trouw aan die plaats, zelfs als er niets met de stroming aan de hand is. De er varen haring heeft zich een bepaalde gewoonte aangeleerd en houdt daaraan de rest van zijn leven vast. Hij heeft een eigenwil." De vaste trekroutes berusten dus op tradities en niet op aangeboren gedrag, betoogt de bioloog. Hij trekt een paral lel met een menselijk voorbeeld. „Ver gelijk het maar met voetbalclubs, kerk genootschappen of politieke partijen. Daarin gaan groepen mensen steeds op dezelfde tijd naar dezelfde plaats, zon- Denk nou niet dat de haring een simpel visje is. Foto: Dick Hogewoning weerhouden een lekker harinkje v happen, zegt Corten. „Dan schiet verhaal zijn doel voorbij." Saskia Buitelaar der dat dat genetisch is vastgelegd. Het zijn tradities die van generatie op gene ratie worden overgedragen." Nog één ding. Laat dit inzicht in de in telligentie van deze vis u er niet van Hun benen worden tijdens de trainingen met ket tingen uit elkaar getrokken en gedurende de kop stoot-oefeningen raken ze nogal eens bewusteloos. Ze werken 15 tot 20.000 calorieën per dag naar bin nen en drinken bier uit bloemenvazen. Vrouwen zijn verzot op hen, maar ze verblijven in kloosters. De sumoworstelaar is en blijft een idool. Voor de Japanners is het seizoen weer begonnen. Het sumoworstelseizoen wel te verstaan. Volgens de Japanners met gevoel voor stijl en traditie heeft deze strijd tussen twee van overvloedig vlees tril lende Titanen niets te maken met sport. Sumo is voor de Japanners cultuur, waarbij het de worste laars niet is toegestaan emotie te tonen. De bezoekers van de wedstrijden daarentegen gaan volledig uit hun dak. Vooral de vrouwelijke fans raken in trance als hun idolen op de dohyo, het uit leem en zand bestaande strijdperk, tegen over elkaar staan. Slipjes dwarrelen op de masto donten die alleen gekleed zijn in een negen meter lange 'luier', de zogeheten mawashi. Want de su moworstelaar is een held, een idool, het best te vergelijken met een popster. Het traditionele sumoworstelen is geen bezigheid voor doetjes. „Ik heb die kolossen tijdens de trai ning zien huilen als hun benen met kettingen uit elkaar worden getrokken. Een sumoworstelaar moet de spagaat ondanks zijn gewicht kunnen blijven doen. En ook tijdens de kopstoot-oefenin gen gaat het er hard aan toe Maar in de arena to nen ze geen verdriet of blijdschap. Aan hun ge zicht kun je nooit zien of ze hebben gewonnen of verloren", vertelt Stephen Gadd, ooit zelf sumow orstelaar. In 1998 stond hij achtste op de wereld ranglijst. Gadd, van oorsprong Engelsman, is voorzitter van de Sumo Bond Nederland. Hierbij zijn tweehon derdvijftig mannen en een enkele vrouw aange sloten. Sumoworstelaars-in-spe rekruteert hij voornamelijk op judoscholen, omdat judo en su mo goed op elkaar aansluiten. Het verschil met Ja pan is groot, weet hij. „We willen hier af van dat dikke-mannen-imago. Wat niet betekent dat we de Japanse sumo niet waarderen; integendeel, maar in onze cultuur past het gewoon niet. Onze sporters strijden daarom in verschillende ge wichtsklassen en ook vrouwen zijn welkom. Al leen in de vrije klasse komen de zwaren in actie. Een talent bij judo herken ik gelijk. Het idee 'hoe zwaarder, hoe sterker' is volledig achterhaald. Ik ben meer op zoek naar jongens met zware botten, waar je omheen kunt bouwen." Bijwonen van een training is in Nederland deson danks niet toegestaan. De Sumo Bond Nederland heeft schoon genoeg van de lacherige sfeer die hier nog steeds rond sumo heerst. De Nederlan der kan alleen kennis maken met sumo tijdens door de bond georganiseerde wedstrijden en de monstraties, waar behalve de nieuwe generatie ui teraard ook altijd enige trillende dikbillen, meestal Japanse worstelaars op hun retour, hun kunsten vertonen. De belangstelling voor het staand worstelen mag dan in Ned land langzaam toenemen, in Japai is de interesse'tanende, heeft Gadd opgemerkt. De Japanse jeugd vindt het gedoe rond het eeuwen oude ritueel niet meer interessant en ook het trai ningsregime is de jeugd te bar. Honkbal en judo zijn in het land van de reizende zon veel meer ge liefd. Desondanks zijn er nog steeds een miljoen worstelaars actief. De Japanners zijn wel naarstig op zoek naar nieuwe impulsen. Maar daar wringt ook de schoen, want de traditie staat op gespannen voet met de eis dat voor een volledige erkenning als olympische sport ook vrouwen toegang tot de sport moeten krijgen. Voor de Japanners is dat (nog) niet bespreekbaar. Daarnaast is er de eis dat de sport in verschillende gewichtsklassen toegestaan moet worden en ook dat is in strijd met de overlevering. De oorsprong van het sumoworstelen gaat zeker 1500 jaar terug. Toen moest volgens het shintoïs- me, de grootste geloofrichting in Japan, een mon nik het opnemen tegen een god. Daarna streden steeds de twee grootste jongens van een dorp te gen elkaar. Het waren altijd mannen van kracht en aanzien, zodat sumo als vanzelfsprekend door de koningen en keizers werd geadopteerd. Nog steeds komt de keizerlijke familie, net als het 'ge wone' volk, naar de wedstrijden. De training is zwaar, weet Gadd. „Die is het best te vergelijken met een ouderwetse kostschool. De worstelaars leven, trainen en slapen in een soort klooster, waar de jongsten eerst de wc moeten schoonmaken en pas na enige tijd mogen deelne men aan de training die altijd 's morgens vroeg begint. En daarbij wordt gewoonlijk bij blessures niet gestopt." Na de training op de nuchtere maag is het tijd om te eten. Zo'n 15 tot 20.000 calorieën moeti lijks de maag in: dat is dus vetmesten. Hel voedsel van de vlezige combattanten is ee soep die bestaat uit ingewanden, rauwe ii suikers. Daarna volgen liters bier en gaati stelaar slapen. In de avond wordt er weer de beste manier om dik te worden. Voor 1 ners moet een sumoworstelaar toch zekei wegen. Gadd vertelt over een bezoek van enkele I worstelaars aan Nederland. „Ze begonnei het drinken van een fluitje. Zo'n hoeveelh rnaakt weinig indruk op ze, want ze zijn ei op bier. Op een gegeven moment vroeg ik de cafél bloemenvazen te vullen en uiteindelijk mi alleen voor het bier 595 gulden afrekenen Sumo is een sport waarbij respect voor de stander het hoogste goed is en waarbij he tussen winnen en verliezen dicht bij elkaa Een prachtig en indrukwekkend ritueel, vi Gadd. Door de combinatie van gewicht ei heid knallen de tegenstanders met een kn 800 kilo tegen elkaar op. Tijdens de korte strijd moet de tegenstam ten de ring worden gewerkt. Gadd: „Maai beslist meer dan op het juiste moment op pen. Het is een manifestatie van pure krai geduld. Prachtig! Twee vechtende dinosai waarvan elke spier is aangespannen." Irene Nieuwenhuijse De familie Borsa- to verwacht GE ZINSUITBREI DING. Als alles goed gaat krijgen Luca (3 jaar) en Senna (8 maan den) er in de cember een broertje of zusje bij. ,,Leontine en ik hebben nooit onder stoelen of banken gestoken dat een groot gezin een vurige wens van ons is", zegt een gelukkige Marco. ,,Tot nu toe verloopt de zwangerschap voorspoedig." Sumo is voor de Japanners cul tuur. Foto's: GPD en Reuters

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2