Nederlander liefst met eigen huisje op vakanti WEG WIEL 2 Cleopatra reed net als Napoleon al in een 'caravan' A VERKEERSKRANT CHIIWHiIHfl-HHi Meer dan ooit verknocht aan onze 'sleurhut' BMW 7-serie op waterstof Rijswijk - Testrijder Karl Kara van BMW heeft 80.000 kilome ter afgelegd in een BMW 7-serie die in plaats van benzine water- stof gebruikt als brandstof. Over l een jaar of vijftig is het afgelo pen met fossiele brandstoffen waarvan we er nu gigantische hoeveelheden doorheen jagen. Grote fabrikanten studeren dus op alternatieve aandrijfvormen. Waterstof levert bij verbranding alleen waterdamp op en is dus interessant. BMW is er al lang mee bezig om waterstof in een 12-cilinder 7-serie te gebruiken. Volgens BMW komt binnen een jaar of zes de eerste waterstof- BMW 7 op de markt. Speciale Guzzi als eerbetoon utrecht - Moto Guzzi eert oud fabrieksmotorcoureur Ombono Tenni met een special van de vorig jaar geïntroduceerde Mo to Guzzi Le Mans. Tenni won op een Moto Guzzi 350 tussen 1924 en 1933 vrijwel alles wat er op wegracegebied te winnen vieL Hij was ook de eerste Itali aan die de fameuze Tourist Trophy op het eiland Man won. De 91 pk sterke Guzzi Le Mans Tenni is in dezelfde groene kleuren gespoten als de legen darische 8-cilinder Guzzi 350 die indertijd met haar berijders furore maakte. De Le Mans Tenni gaat van de hand voor 14.049 euro. Bromscooter met elektromotor den h/tag - Bromscooters ma ken herrie of in elk geval veel geluid en dat leidt tot ergernis sen. Daarom denkt Van Os Me dical bv, importeur van de elek trische bromscooter EVT 4000e, dat er veel belangstelling komt voor zijn product. De scooter is onlangs gekeurd door de RDW en dus toegelaten op de Neder landse wegen. Een viertal dich te accu's zorgt voor de energie voorziening. De elektromotor is ingebouwd in het achterwiel. Hij heeft een actieradius van zo'n 75 kilometer en kan dan via een compacte lader thuis aan het stopcontact opgeladen worden. Eind dit jaar komt er nieuwe technologie waarmee de reikwijdte verdubbelt De EVT 4000e komt uit Taiwan. Meer informatie via internet www.evtscooter.nl of per tele foon: 016 7573 020. 3. Drempels op Witte Singel den hitag/gpd - Nederland vier de de meivakantie massaal op de camping en in vakantiehuisjes. Volgens het Traffic Information Centre (TIC) gingen zo'n ander half miljoen mensen op pad, de caravan opgeknapt en gereed ge maakt voor een reis door Neder land of Europa. De 'sleurhut* is nog nooit zo populair geweest De directeur is 48 weken in het jaar 'mijnheer de directeur', maar twee keer twee weken per jaar is alles anders. Dan laat de directeur zijn chauffeur thuis, haakt een caravan achter de au to en klimt zelf achter het stuur. En hij is niet de enige. Jaarlijks pakken zeshonderddui zend gezinnen de caravan, vouwwagen of camper. Afgelo pen weken zijn de 'sleurhutten' voor het eerst dit jaar weer mas saal uit de stalling gehaald. Ner gens in Europa is de 'caravan dichtheid zo groot als in ons land. Een derde van de vakan tiegangers gaat richting een camping. „Kamperen zit een beetje in on ze genen", verwijst Bert de Win kel, voorzitter van de RAI afde ling caravans, naar de bijzonde re positie die Nederland in neemt in Europa. Om dat te be nadrukken voegt hij eraan toe: „Slechts één op de tien Belgen en één op de veertien Duitsers kampeert". In de caravan vindt de Nederlandse toerist veiligheid. Foto: GPD Kamperen zit ons blijkbaar in vrijheid hebben: spullen inpak- het bloed. Waar we dat 'vakan- ken wanneer je dat wilt en je tievirus' hebben opgedaan? De vervolgens enkele honderden Winkel: „De Nederlanders wil- kilometers verderop in een ge len op hun vakantie graag de bied settelen". Een wetenschappelijke onder bouwing heeft hij niet, maar De Winkel voert nog wel een ander argument aan. Zo noemt hij het opvallend dat huizen-op-wielen hoog scoren in landen die aan zee grenzen. Ook Scandinaviërs en Britten halen geregeld hun caravan van stal. „Uit historisch oogpunt gaat het om handels- De geschiedenis van de caravan gaat terug tot de tijd van Cleopatra (69 tot 30 voor Christus), die gebruik maakte van een wagen, voorzien van een zonnetent om op vogeljacht te gaan. Eeuwen later liet Napoleon een rijdend huis bouwen, getrokken door paarden. Het vormde een luxueus woonverblijf tijdens zijn veldtoch ten in Rusland. Maar als de echte voorloper van de moderne caravan wordt de Engelse 'Wanderer' beschouwd. In 1884 liet Gordon Stables deze caravan, getrokken door twee paarden, bouwen om rond te trekken. De Wanderer' heeft veel bijgedragen aan het populair maken van de caravan. De eerste caravanfabriek van Europa werd ook in Engeland (in 1927) gebouwd. In Nederland werden de eerste caravans in 1925 aange boden door Carl Denig in Amsterdam. Het betrof de Engelse Hutchings-caravans. De eerste kampeercaravan van Nederlandse origine werd in 1927 geproduceerd: de Hano. Een stempel op de ontwikkeling van de caravans in ons land drukte Frans Hausbrand. Met zijn Hauscar-kampeerwagens werkte hij oorspron kelijke plannen uit In 1947 richtte hij de Kampeerwa genclub op. In navolging daarvan zijn in de'loop der ja ren meer verenigingen ontstaan. De caravanbouwer Jaap Blanken heeft eveneens zijn sporen nagelaten. Hij ontwierp en bouwde vanaf 1931 kampeerwagens. Zijn 'Caravan Industrie Laren' is het oudste bedrijf in Neder land. In 1964 kwam er een einde aan deze fabriek. Na de Tweede Wereldoorlog zijn de grote namen Otten en Biod, Paf, Avento, Kip en Gevaert komen bovendrijven. Momenteel worden alleen de merken Kip, Avento, Biod en Bergland op eigen bodem gefabriceerd. Nederland blijft geld uitgeven aan carava Het klinkt als een Engels woord. Maar caravan is waar schijnlijk afgeleid van het Perzische woord 'karwan'. En een karwan was een gezel schap kooplieden of pelgrims die uit veiligheidsoverwegin gen samen reisden. In de 17de eeuw gebruikten zij een wagen met linnen huif die caravan werd genoemd. Sinds de jaren dertig is de ca ravan in Nederland steeds populairder geworden. De feiten: Twintig procent van de Eu ropese caravanmarkt wordt in Nederland afgezet. Het af- land 23.500 nieuwe caravans volken. Het zou kunnen dat de reislust hen na generaties nog niet is vergaan". Is het onze, van oudsher beken de handelsgeest, waardoor we zo verknocht zijn geraakt aan de 'sleurhut'? Is het reislust, ge paard aan zuinigheid en de wens om dicht bij de natuur te staan? Of willen we ook in den vreemde een beetje 'thuis' zijn? Volgens vrijetijds wetenschap per Bertine Bargeman schaffen veel mensen een caravan aan om zich thuis te voelen in een vakantieleven, waarin alles an ders is. Ze promoveerde aan de Katholieke Universiteit van Bra bant op haar ondeizoek naar het vakantiekeuze-gedrag van de Nederlandse toerist Daaruit blijkt dat veel Nederlanders tij dens hun vakantie een balans willen vinden tussen spannende dingen en vertrouwdheid. „In de caravan vindt de Neder landse toerist veiligheid.Hij neemt zijn eigen omgeving mee naar een gebied, waarin de ver schillen met thuis legio zijn. Al leen al het eten en het klimaat zijn een grote verandering. De eigen spullen en het bekende dak boven het hoofd zijn ver trouwd". Bargeman denkt niet dat de kampeerwagen de vakantiekos ten meer weet te drukken dan verkocht. Op dit moment beschi 433.000 Nederlandse gej nen over een caravan; 153.000 huishoudens he een vouwwagen. Neder is 40 caravanclubs rijk. Volgens het CBS brach de Nederlanders 4.392.1 nachten met de caravan in het jaar 2000. Waarva 2.697.000 overnachting! het buitenland. De kosten voor een nii caravan beginnen bij tie zend euro. Voor dit bedi doorgaans een kleine di persoons-caravan zond luxe van een toilet verki baar. een bungalow. „Een cai zeer prijzig, alleen bij ve bruik zal het lucratief zij ANWB-woordvoerder ft van Tol geeft als voorna reden dat we 'met de ta het gras' willen zitten. woners van dit dichtbev landje willen in hun vrij naar de natuur. De cara brengt je er midden in", Waar in veel landen e tie per caravan armoedi gevonden, is daar hier; geen sprake van, meent „De Nederlander vindtl ren gewoon leuk. Wij zij voor stuk individualiste bepalen, wanneer we w ontbijten". En de caravanliefhebbe dan? Nanne (55) en Rof van Eijk, uit Alphen aan Rijn zeggen met de cara het leven in de buitenlu genieten. In Delft laten ravan even onderzoeke dealer voordat ze op pa „In een hotel zitje al si binnen", aldus Roelie. vinden we echter te ver Wij kunnen de faciliteit caravan biedt niet missi ideaal om je eigen huisj nemen naar een ver ooi Nanne zijn echtgenote Roelie: „De caravan ge< groot vrijheidsgevoel". Leiden - Vanaf maandag 27 mei gaat de tweede fase van de werkzaamheden aan de Witte Singel van start De Witte Singel wordt voorzien van drempels om het gebied tot 30 km/u-zone te maken. Fase 2: Tot 24 juni - het gedeelte tussen de Groenhovenstraat en de Schelpenkade. In deze periode wordt gewerkt aan trottoirs en parkeervakken en is bestemmingsverkeer mogelijk. De bussen van Connexxion rijden tot het einde van de werkzaamheden (5 juli) niet over de Witte Singel, maar worden omgeleid via de Lammenschansweg en de Breestraat. 2. Herbestrating straten Havenwijk Leiden - Op dinsdag 21 mei wordt begonnen met de herbestrating van een aantal straten in de Havenwijk in het centrum van Leiden. De uitvoering van dit gedeelte neemt ongeveer vier weken in beslag (tot eind juni). Tijdens het werk is beperkt autoverkeer mogelijk. De bereikbaarheid wordt met borden in de omgeving van de werkzaamheden aangegeven. Vrachtwagens die de winkels aldaar moeten bevoorraden krijgen medewerking in de vorm van begeleiding bij het rijden manoeuvreren. Informatie voor Leiden en de regio dagelijks actueel: http://www.leidschdagblad.nl 1. Haarlemmerstraat (Leiden) Op maandag 27 mei begint men met de herinrichting van het gedeelte van de Haarlemmer straat tussen de Donkersteeg en de Spijkerboorsteeg. In totaal worden vijf straten aangepakt: - Oranjegracht (oneven zijde) - van 21 mei t/m 31 mei - Oranjegracht (even zijde) - van 3 juni t/m 14 juni - Zuidsingel - van 17 juni t/m 27 juni - Korte Langestraat - van 28 juni t/m 15 juli - Nieuwe Waardstraat - van 16 juli t/m 26 juli De planning is afhankelijk van het weer. Het hoogteverschil tussen rijbaan en trottoir wordt teruggebracht. De palen rondom het Waardekerkplein verdwijnen en worden vervangen door 'antiparkeerbanen'. Tijdens de uitvoering is parkeren op de gebruikelijke plaatsen misschien niet mogelijk. 4. Visserijkade (Katwijk) Vanaf dinsdag 21 mei begint men met de herbestrating van de Visserijkade. De werkzaam heden duren ongeveer drie weken (tot 8 juni). 5. Lageweg (Katwijk) Het fietspad Lageweg ('t Heen) wordt herbestraat. De werkzaamheden duren naar verwachting nog één week. 6. Westeinde (Roelofarendsveen) Vanaf dinsdag 21 mei t/m vrijdag 31 mei wordt i.v.m. werkzaamheden tb.v. de HSL het trottoir voor Westeinde 83 (restaurant Franse Brug) opgebroken. Voetgangers worden over de rijbaan geleid. In de week van 27 mei wordt het Westeinde ter hoogte van restaurant de Franse Brug voor een periode van 12 uur in beide richtingen afgesloten voor het autoverkeer. Een omleiding wordt aangegeven via de Kerk- weg en Noordeinde. Tijdens de voorbereiding hiervoor, wordt het verkeer op de kruising Westeinde /Franse Brug met verkeerslichten geregeld. 7. Rijnstraat (Katwijk) De Rijnstraat is door riool werkzaamheden tot eind juli afgesloten voor verkeer in beide richtingen. Een omleidingsroute is aan gegeven en loopt via de provinciale weg N206. Tips over verkeershinder? Bel 023 - 544 01 59 of e mail (bij voorkeur) naar: info@verkeerskrant.nl 11. Eloutstraat afgesli (Zoeterwoude-Dorp) Vanwege bestratingswerl Eloutstraat t/m dinsdag j! 16.00 uur vanaf huisnu tot aan de drempel Jan vb Banningstraat afgesloten het doorgaand verkeer. Onze gratis attenderingsd waarmee u desgewenst p email (en later ook per sn de hoogte wordt gebrach wijzigingen op de Verkeei krantsite (benaderbaar vi site van deze krant), is geactiveerd. Klik op de Verkeerskrants rechtsboven op de tab 'Nieuwsbrief en vul uw emailadres in - uw email wordt niet aan derden vei U hoeft in het overzicht! pagina slechts één keer 0 geven naar welke gemee uw belangstelling uitgaa Als u uitgeschreven wilt vt kan dat ook via de tab 'Nieuwsbrief. Overigens vermelden wij het kopje'Nieuw vandaa het hoofdmenu Leiden e dag ook de aanvullingen De komende week gelden op de A44 tijdelijke verkeers maatregelen, in verband met diverse werkzaamheden voor de aanleg van de HSL. - richting Amsterdam van maandag t/m vrijdag. Het verkeer wordt omgeleid naar de aansluiting N207/A4. Tot en met woendag 22 mei is oprit 1 afgesloten van 20.00 tot 06.00 uur. - richting Leiden van maandag t/m vrijdag. Het verkeer wordt omgeleid via aansluiting Kaag-Doip/Abbenes. Afrit 1 is afgesloten van donderdag 23 mei t/m vrijdag 12 juli, van 10.00 tot 15.00 uur en van 20.00 tot 06.00 uur. - beide richtingen hele weg afgesloten op dinsdag 21 mei en woensdag 22 mei, van 20.00 tot 06.00 uur. Het verkeer wordt omgeleid via af- en oprit 1. 9. Kruispunt Irenestraat afgesloten Lisse - Door het werk in de Irenestraat wordt het kruispunt Nassaupark/Irenestraat van maandag 20 t/m vrijdag 31 mei afgesloten voor het doorgaand verkeer. Fietsers en voetgangers kunnen van het trottoir gebruik maken. 10. Molenstraat (Lisse) Van dinsdag 21 mei tot en met vrijdag 24 mei is vanwege herbestratingswerk, de Molen straat tussen de Kanaalstraat en de Lisbloemstraat afgesloten voor het doorgaand verkeer. Fietsers en voetgangers kunnen gebruik maken van het trottoir. 8. Werkzaamheden A44 ter hoogte van Abbenes

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 26