naar de killing fields TOERISME Londen voor een habbekrats Randstad Groene Hart Kaasmarkt n in Cambodja. De meeste wegen zijn in de jaren zestig voor het laatst onderhouden, en verkeren in een dramatische staat. Voor de fietser is het af en toe een duizelingwekkende klus om gaten en rotsen te ijken, op het verkeer en loslopende varkens te letten, en ondertussen ook nog iets van de omgeving mee te krijgen. Foto: Duco Stuurman Min Stad, Vietnam. De .indrukken zijn overdonde- Jj loor een fietser uit het ge- ireerde Nederland. En ïet- - angstigend. De straten ^zich met ontelbare fietsers mmers, die bepakt en bela- i volle snelheid kris-kras Ikaar rijden, en zich ner- ïts van aan lijken te trek- ure chaos, totale wanorde. lii laar een manier om mee n: even slikken, verstand I, en je laten meevoeren Ie stroom tweewielers. ^onverwachte bewegingen en geen seconde je con- ie verliezen. En je niet la lden door mensen die - levend varken op hun jer, twintig metalen op de schouder of met jouw en twee kinderen op - giechelend naast die de blanken komen rijden, u' tspannen fietsend hun i te oefenen. delijk begint de chaos een 1 "te wennen en kun je je met meer gaan bezighouden dan het voorkomen van botsin gen. Dan wordt het mogelijk iets van het leven van Saigon - zoals Ho Chi Min Stad door de bevol king nog steeds wordt genoemd - te laten doordringen. De prachtige meisjes bijvoorbeeld, die smetteloos in de chaos rondfietsen, in hun traditionele jurk met broek, rieten punt hoed, een doek voor de mond tegen het stof en handschoenen tot over de ellebogen. Of de kin deren en oude vrouwen die wat proberen te verdienen door ge kopieerde Engelse boeken, siga retten of loten te verkopen. En overal de kleurrijke markten met exotisch fruit, verse vis, padden, varkenskoppen en kakelende kippen. Soms de heerlijke, krui dige geuren van Vietnamese ge rechten die langs de weg wor den verkocht, soms ook de mis selijk makende lucht van rotten de etensresten. Op bijna elke straathoek zit ie mand die gehurkt lekke banden plakt en kleine reparaties aan FEITEN&CIJFERS vel Malaysia Airlines als lm Airlines (tot Parijs met kan de fiets gratis worden nomen in het vliegtuig, e bagage onder de 23 kilo )p Schiphol kan voor euro bij KLM Cargo Servi- in vertrekhal 2 een spe- os worden gekocht de fiets wordt vervoerd. dig zelf gereedschap nemen, omdat het stuur ;lag dient te worden id en de pedalen moeten verwijderd. Raadzaam wat lucht uit de ban- iten lopen omdat an- kans bestaat, dat ze tij- e vlucht door de hoge uk knappen. de wegcondities in Viet- i Cambodja is het per se ikelijk dat de fiets tip top lis. Zogeheten moun- es (ATB's) genieten de ur. Liefst met meerdere ngen en geprofileerde Oefen thuis al op wat dig reperatiewerk, zoals kken van banden, het van kapotte spaken omzetten van een nieu- ing met behulp van een ipons. Tip: reservespaken n met wat plakband wor- 'f, stgezet aan de achterzij de staande buis. 'nl nam kan in de grote ste- irden gepind, maar hou r? 'at dollars in reserve. Dat 1 iker voor Cambodja Hes in dollars is geprijsd u. t uitsluitend en alleen in 'Penh geld uit de muur m 'rden gehaald. es skiaar maken van de fiets e terugreis is lastig omdat er op de vliegvelden van Ho Chi Min City of Phnom Penh geen speciale dozen te krijgen zijn. Maar op markten of in winkel tjes is voldoende karton en an der materiaal voorradig om de fiets ter bescherming in te pak ken. Voor Vietnam is een visum ver plicht. Dat kan al in Nederland worden gehaald bij de Vietna mese ambassade in Den Haag. Omdat dat een nogal tijdroven- de klus is, kan eventueel (voor 25 euro) een visumdienst (zoals V&V Visumdienst: www. visum - dienst.nl.) worden ingescha keld. Vraag wel om een zogehe ten 'multiple entry', zodat je zo wel vanuit Nederland als Cam bodja Vietnam kunt binnenrei- zen. Een visum voor Cambodja moet in Ho Chi Min Stad, bij een van de vele reisbureautjes worden gehaald. Daarmee ben je overigens wel een dag zoet. Als kaartmateriaal voldoen de plattegronden van Nelles Map (Vietnam en Cambodja); Lonely Planet's 'Cycling Vietnam, Laos and Cambodia' is een uitste kende reisgids voor als je per fiets door deze landen wil rei zen. Het boek is in Nederland te krijgen bij de speciaalboek- handel en bij de Fietsvakantie winkel, Spoorlaan 19, 3445 AE Woerden, telefoon 03 48 42 18 44. Soms moet de gids worden besteld; aflevering kan daar door even duren. Via de Fiets vakantiewinkel kunnen ook complete fietsarrangementen in het verre oosten worden ge boekt (van onder meer de tour operators Vlieg Fiets en Cy- cletours). fietsen en brommers uitvoert. De tweewieler is hét vervoers middel van de Vietnamees, zo dat deze uiterst creatieve 'xedab en honda'-reperateur ook overal op het platteland te vinden is. Een ogenschijnlijk verloren band met zeven gaten weet hij met naald en draad te redden. Een prettige gedachte voor de fietser die Ho Chi Mtn Stad ver laat om onder de brandende zon door de Mekong Delta naar buurland Cambodja te fietsen, een tocht van ruim driehonderd kilometer, in zo'n vier dagen. Om in Vietnam of Cambodja op de juiste weg te komen, heb je wat geluk nodig, en in elk geval een kaart. Bewegwijzering be staat niet of nauwelijks. Voor deel is wel dat er weinig wegen zijn. In een dorp zoek je degene die er uitziet alsof hij wel eens Engels zou kunnen spreken, je vraagt wijzend op de kaart of je in de goede richting gaat, daar bij de plaatsnaam op alle moge lijke manieren uitsprekend voor je op de juiste manier 'My Tho' of "Vinh Long" weet te zeggen. Soms krijg je een reactie waar je iets mee kunt, vaak wordt er al leen maar heel lang en veel ge glimlacht. Binnen een paar mi nuten staat het halve dorp nieuwgierig om je heen mee te glimlachen, de kinderen in koor 'helloooo, wats-jor-neeeem' roe pend. Hetzelfde gebeurt tijdens korte stops. Tientallen starende ogen kijken toe hoe je uit een Vietnamezen en Cambodjanen blijken enthousiast, nieuwsgie rig en zeer gastvrij. Foto: Ellen Brans kokosnoot drinkt of een gebak ken wafel eet. Met alle kleine aanwijzingen lukt het toch steeds weer om in de juiste richting te rijden. Voor de fietser die geen bezwaar heeft tegen onverharde en stoffige wegen, is het de moeite waard om af en toe van de hoofdwe gen af te gaan. Tussen de onge looflijk groene rijstvelden door, over gammele bruggetjes of met kleine pontjes rivieren overste kend, kom je op plekken waar de toeristenbus nooit zal ko men. Als je heel even nieuwsgie rig naar een begrafenis- of trouwplechtigheid blijft kijken, zit je voor je het weet met de fa milie mee te eten. Dit leidt al weer snel tot grote hilariteit, vooral als je de stokjes nog niet zo handig hanteert. Bij de grensovergang tussen Vietnam en Cambodja bij Chau Doe - een zandweggetje, waar je alleen met de boot of op de fiets of brommer kunt komen - zet je de tweewieler op de expressboot en vaar je Cambodja binnen. Het verschil met Vietnam is groot. Het land is zichtbaar be schadigd door het schikbewind van de Rode Khmer in de jaren zeventig, dat zeker twee miljoen Cambodjanen het leven kostte. Vlak buiten Phnom Penh liggen nog de 'killing fields'met een enorme stapel schedels als be wijs van de genocide. Maar ook de daarop volgende guerrilla oorlog, die tot ver in de jaren negentig duurde, heeft zijn spo ren nagelaten. Overal liggen nog landmijnen, opvallend veel mensen missen een been. De waarschuwingsbordjes moeten dan ook niet genegeerd worden, en het wordt aangeraden vooral niet van de weg af te gaan. De meeste wegen zijn in de ja ren zestig voor het laatst onder houden, en verkeren in een dra matische staat. Voor de fietser is het af en toe een duizelingwek kende klus om gaten en rotsen te ontwijken, op het verkeer en loslopende varkens te letten en ondertussen ook nog iets van de omgeving mee te krijgen. Als je niet alle tijd van de wereld hebt, is het is dan ook niet gek om af en toe de fiets op de bus of de boot te zetten en zo een grotere afstand af te leggen. Bijvoor beeld naar de eeuwenoude, prachtige tempels in de jungle van Angkor, waar je je na een dag fietsen voor drie dollar in het plaatselijke blindeninstituut kunt laten masseren. Of naar Si- hanoukville, de enige badplaats in Cambodja die - met boottrip jes naar omliggende eilanden en een internetcafé - op buitenlan ders is ingesteld. Als je vervolgens van de kust in zo'n vier dagen de 350 slopende kilometers terug naar Phnom Penh hebt afgelegd, kun je nog even ter ontspanning aan de boulevard de befaamde 'happy pizza' eten. Na ongeveer twee uur gaat de meegebakken marij uana werken en loop je, als het goed is, gelukzalig glimlachend door de straatjes van de hoofd stad. Behalve als je de pizza 've ry happy' hebt besteld. Dan loop je het risico in je hotelkamer knock-out te gaan, overal enge beesten te zien, niet meer in staat een fles water van de grond te tillen. Niet zo handig als je de volgende dag naar het vliegveld moet fietsen. Ellen Brans Tien budgettips 1Vlieg met Easyjet. 2. Picknick in één van de vele mooie parken met een lunchpak ket van Marks Spencer. 3. Theaterkaartjes zijn voor de helft van de prijs te koop bij Tkts op Leicester Square. 4. Kampeer op één van de cam pings rond Londen (hele jaar door, 10.40 pond per plek). 5. Bezoek gratis evenement op bij voorbeeld het City of London festi val in juni en juli. 6. Ontdek de mooie plekjes in Londen aan de hand van een wan delgidsje (bijvoorbeeld Jubilee Walkway voor schilderachtige rou te langs Theems). 7. Laat je rondrijden op een dub beldekkerbus (speciaal aan te ra den zijn bus 8 via Green Park en Mayfair en nummer 11 langs Westminster Cathedral naar St. Paul's Cathedral). 8. Bezoek gratis een nachtclub door al voor 23.00 uur binnen te zijn. 9. Koop een London Pass die toe gang geeft tot 60, attracties en recht verschaft op onbeperkt gebruik van het openbaar vervoer. 10. Maak gebruik van de korting bij meer dan 250 musea, attracties, voorstellingen, restaurants, win kels, hotels enzovoort met een London for less kaart. Rood is de kleur van Londen. Rode dubbel dekkers, rode telefooncellen, rood gekostu meerde guards voor Buckingham Palace en - na een bezoek aan de stad - rode cijfers op de bankrekening. Door de hoge koers van de pond is de Engelse hoofdstad verreweg de duurste metropool van Europa geworden. Prijzen liggen er ongeveer twee keer zo hoog als hier. Maar toch Als je het een beetje handig aanpakt, hoeft Londen je geen rib uit je lijf te kosten. Je moet vooraf alleen wat informatie in winnen. De Londen Tourist Board is daarbij graag van dienst. Onder meer met de brochure Where to stay on a budget met daarin een lijst van ho tels die ongeveer 50 pond (82 euro) vragen per nacht. Andere tips van de Tourist Board: plan het cafébezoek rond happy hour (van 17-19 uur, twee drankjes voor de prijs van één), maak gebruik van de speciale lunchaanbie dingen die verschillende Londense lunch rooms aanbieden (2-gangen lunch voor 10 pond), ga dineren bij de diverse etnische res taurants (Turks in Stoke Newington, Chinees in Soho), maar vooral: maak gebruik van het feit dat maar liefst 73 musea in Londen gratis te bezoeken zijn. Kortom: maak er een cultu rele trip van, want Londen is de museumstad bij uitstek. Een budgetreis door Londen kan aangenaam verrassend zijn en leidt door wijken waar toe risten normaal niet zo gauw komen en waar de prijzen een stuk lager liggen dan in The Ci ty. Zoals de voormalige Joodse wijk Shor- editch, in de omgeving van Old Street. Het barst hier van de trendy cafés ('Great Eastern' in Old Street), knusse eettenten (het Indiase kitschrestaurant 'Bangla's' op Brick Lane) ter wijl 's avonds Jack the Ripper-tours worden georganiseerd door de donkere straten van de historische wijk. Slapen doe je vervolgens óf in een jeugdherberg, óf bij mensen thuis (bed breakfast) óf in een hotelketen als Travel Inn. Echt waar voor je geld krijg je in de Londense musea. Sterker nog: de entree is in veel geval len gratis. Nergens zijn zoveel verschillende en indrukwekkende verzamelingen te zien. Ge volg: in de museumbuurt is het op een door deweekse dag net zo druk als in de Amster damse Kalverstraat op zaterdag. Ook in de enorme indrukwekkende hal van de voormali ge elektriciteitscentrale waar nu het Tate Mo dem (op vrijdag en zaterdag geopend tot 22.00 uur) zit, wemelt het van de bezoekers. De collectie van het Tate bestaat vooral mo derne kunst die niet-chronologische volgorde is ingedeeld. Vlak bij elkaar liggen de British Galleries, het Science Museum en het Natural History Museum. Na een bezoek voel je je to taal afgebrand, maar tegelijk ook heel voldaan. De meeste musea hebben interactieve kinder ruimtes. Grote trekpleister in het Natural His tory Museum is de dinosaurusexpositie, ter wijl in de Earth Galleries een drukbeklante aardbevingssimulator staat. Maja Landeweer VRIJDAG 17 MEI 2002 REISBERICHTEN Rotterdam Rotterdam verkennen is nu extra eenvoudig dankzij het nieu we glossy tijdschrift 'Rotterdam Oualitime'. In dit dikke Neder landstalige/Engelstalige blad staan de meest interessante be zienswaardigheden, uitgaansgelegenheden en winkelstraten, naast degelijke achtergrondartikelen over de stad en haar be woners. Het blad verschijnt drie keer per jaar, is verkrijgbaar bij de betere boekhandel en kost de eerste keer 3,50 euro, daarna 4,95 euro. Amsterdam De WV van Amsterdam heeft een moderne telefooncentrale in gebruik genomen. Daarmee wordt het vooral toeristen mak kelijker gemaakt informatie te vragen of een hotelkamer te boeken. Het nieuwe telefobnnummer is 09 00 40 04 040. Daarna volgt een keuzemenu. Veilig schoon In Zoetermeer is onlangs het eerste keurmerk Veilig Schoon uitgereikt. Demissionair staatssecretaris Vliegenthart overhan digde het keurmerk aan de managers van de zwembaden Aquapark 't Keerpunt in Zoetermeer, Waterakkers in Heems kerk en Centerparcs Heijderbos in Heijen. Er zijn ongeveer 1500 zwembaden in Nederland die alle zijn onderworpen aan strenge eisen. Wie bovendien aan aanvullende criteria voldoet, kan in aanmerking komen voor het keurmerk dat wordt uitge reikt door de Stichting Zwembadkeur. Fietsroute-atlas 1:75 Fietsroutes De ANWB begon vorig jaar met het uitgeven van fietsroute-atlassen (schaal 175.000) voor een aantal regio's in ons land, te weten Friesland Noord oostpolder, Groningen Drenthe, Veluwe Flevoland, Salland, Twente de Achter hoek, en Limburg Oost-Brabant. Daar zijn onlangs vijf nieu we delen aan toege voegd: Utrecht, Noord- Holland, Randstad Groene Hart, Zeeland Zuid-Hollandse Ei landen, West-Brabant Midden-Brabant. Daardoor is nu zo goed als heel Neder land in kaart gebracht. Naast alle fietspaden en door de ANWB be- wegwijzerde routes zijn ook de langere Landelijke Fietsroutes (LF) en knoopunten- netwerken ingetekend. De boekjes kosten 8,95 euro per stuk en zijn te koop bij de ANWB/WV-kan- toren en in de boekhandel. Kastelen De zeven kastelen en landhuizen die zijn aangesloten bij de Stichting Geldersche Kasteelen zijn weer geopend voor het pu bliek. Het gaat om Ammersoyen, Doorwerth, Hernen, Ro- sendael, Verwolde, Bergh en Zypendaal. Alle benodigde infor matie staat in een folder die kan worden aangevraagd bij: Geldersche Kasteelen, Postbus 7005, 6801 HA Arnhem of op internet: www- .gelderschekasteelen.nl. Eiland "QQ In de nieuwe vakantiehuizenbrochure van Novasol staan weer| tal van (huur)woningen in Zweden, Noorwegen en Denemar ken. Heel bijzonder is het vakantiehuis op het Zweedse eiland p Södra Fyrholm. Wie dit huis huurt, heeft het hele eiland voor zichzelf Bij de huur is een motorboot inbegrepen voor de ver binding met het vasteland. Meer informatie: www.novasol.nl. Hong Kong a Australië en Nieuw-Zeeland liggen niet naast de deur, dus wie toch die kant opvliegt kan net zo goed een tussenstop maken in Hong Kong. Dat althans meent Cathay Pacific, de luchtvaart maatschappij van de voormalige Britse kolonie. De airline biedt reizigers aantrekkelijke arrangementen aan, waarbij al vanaf 2 euro in een luxe-hotel kan worden overnacht Meer informatie: telefoon 020 653 2010. Meer informatie: Brits Toeristenbureau, tel: 020 689 00 02 of mail: Britinfo.Nl.^'bta.org.uk. Op internet: HWj te' T.com. Vanuit Engeland is de "106 86 63 344. www.londontouristi>oanLcom.1 LondonLine te raadplegen: 09 O Met een relatie uit Canada bezocht ik onlangs de kaasmarkt in Alkmaar. Ik heb eerlijk gezegd niet zoveel op met dat ge doe. In de 'Camera Obscura' van Hildebrand staat een be schrijving van de markt zoals hij ooit moet zijn geweest: 'De meer dan zeventig dorpen, die rondom de Noordhollandsche metropolis liggen, hebbeti hun contigent geleverd. Beemster, Purmer, Schermer, Waard hebben zich leeggeschud in dat kleine, nette stadje. Al de straten die in een poort eindigen 0 staan vol van hun geel en groen afgezette wagens. 0 Al de stallen rooken van de damp hunner paarden; al de bierhui zen en kroegen dampen van de rook hunner pijpen.' Van die boeren met 'hunne wagens, paarden en pijpen' is nu niets meer te bespeuren. Het zijn de toeristen die de dienst uitmaken op wat normaliter één van de aardigste pleinen van Nederland is. Ik vertelde mijn Canadese gaste tijdens de markt iets over de geheimen van de kaasdragersdribbel ('Ga je te hard dan heb je kans dat de kazen van de berrie rollen; ga je te zacht dan heb je 's avonds geen rug meer over'), het verschil tus sen het dragen van platte Goudse en bolle Edammer kazen ('Goudse kaas is lekkerder dragen; als die eenmaal liggen dan blijven ze liggen'), wat een kaasvader is, een overman en hoe je ze kunt herkennen, waarom ze voortduriKi De Waag binnenrennen en waarom alle kaasdragers ineens 'uil, uil, uil' begonnen te roepen. Ze vond ze het allemaal 'great', 'fantastic' en 'marvellous. Maar toen ik deze week een bedankkaart van haar kreeg, stond daarop geen letter over de cheese market. Wel had ze het over Kolhorn en De Rijp, twee dorpjes die we op die dag eveneens bezochten. So lovely! Holland - schreef ze - zoals ze het zich altijd zal blijven herinneren. Maar wat ik me nu afvraag: zal het Kolhorn en De Rijp - nu nog redelijk authentiek - in de toekomst net zo vergaan als de kaas markt? Worden ook dat toeristenkermissen? Rob van den Dobbelsteen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23