Verbijstering na opstappen Frans Adelaar SPORT zich af Van der Geest gooit last van John van der Meer keert terug op het oude nest Sparta is weer een stap dichter bij lijfsbehoud Trainer verlaat FC Utrecht Laatste eer aan Lobanovski ),(bc - PSV-speler Jan Hein- t na de wereldtitelstrijd in Japan en Zuid-Korea a, tnational. De 38-jarige til zich volgend seizoen 3!g concentreren op PSV. toe heeft Heintze 82 in- 5j s gespeeld. nendaal vrijuit èldrijder Richard Groe- heeft geen sanctie op- regen voor de klap irig jaar uitdeelde aan jrter. Dat maakte de inale wielrenunie UCI (bekend. De Brabander met een waarschu- De coureur van Ra- ;rd ook berispt voor praken die hij deed in 't iview met het Belgische ft Humo. Daarin op- j 'desnoods knokploe- honkbalknuppels' mee in naar veldritten om igheid te garanderen. Ifstitel V&L Voor de eerste keer jaar heeft de man- igvan V&L de Neder- pdbaltitel veroverd, nvan coach Jan-Willem von gisteren met 24-22 aSneer. Dat bracht de de best-of-five finale iij de rust leidde Aals- gmet 13-9. drioui mag 1 weg bij AZ - Verdediger Abdel- iii ladrioui mag AZ trans- •ti daten. Het contract to! O-jarige international :di okko loopt in Alkmaar tot medio 2004. Trai- :van Stee liet hem gisteren weten dat hij rop een basisplaats ekenen. Ook José For- guez mag AZ verlaten, verdediger, die al ar in Alkmaar speelt, half juni een transfer- us. Zijn contract loopt jaar door. Ervin Lee 1131 tder al te horen dat hij ïg overstappen naar :re club. Jamal Dibi jden verhuurd. enant tl KNVB ldi -De NS en de KNVB jsteren een convenant B end over het suppor- oer per trein. Belang- iderdeel van de over- it is een systeem met ode kaarten. Indien de lcfa upporters van een be- oetbalclub overlast on- -krijgt die club een ge- tx Us binnen een jaar de dezelfde club bij de NS in de fout gaan, deelt j nrode kaart uit. Dit 3 dat de betreffende kan rekenen op ver- N trein bij de eerstvol- ir uitwedstrijden. ederatie 'J te groeier - Het aantal leden dat Ktbonden bij sport- JC'NSF is aangeslo- 2001 licht gestegen lpt) ten opzichte van J otaal bedroeg het aan- aar 4.844.268. Het wa- 156 meer dan in 2000. inderlijke bonden Nederlandse Golffede- F) er het grootste aan- leden bijgekregen: a grootste sportbond ira rnd blijft de KNVB, SP 460 leden. fik wellicht lobond ib egt Anton Geesink dreigt et Nederlandse judo iet ekken. De olympisch de i overweegt zijn ere- uii e lidmaatschap van ond Nederland op te zot 'te stoppen met zijn de s en ambassadeurs- k 1 sink vreest dat zijn en ;0de conflicten met 1. 'de relatie tussen de Al en de sportkoepel sei NOC-voorzitter Blan- gi eesink uit zijn bestuur ar «jderen. Het IOC-lid v< woede door zijn sug- wt op Papendal financi- estanden heersen. vrijdag 17 MEI 2002 utrecht/gpd - Trainer Frans Ade laar (41) verlaat FC Utrecht. De coach biedt vandaag per 1 juli zijn ontslag aan. Adelaar hakte de knoop door na een aantal gesprekken met tech nisch directeur Han Berger en het bestuur van de club. Hoewel Adelaar gisteren nog niet wenste in te gaan op zijn beslissing, lig gen waarschijnlijk de verstoorde onderlinge verhoudingen en de moeilijke financiële situatie van de club aan zijn beslissing ten grondslag. Het bestuur van FC Utrecht heeft de contractontbinding ge accepteerd en gaat op zoek naar een opvolger. „Daarvoor nemen we alle tijd", zegt voorzitter Ger- rit Bloemink, die zegt dat hij vol ledig werd verrast door het be sluit van de trainer. „Wel onder zoeken we de arbeidsrechterlij- ke kant van de zaak. We vragen ons af of het mogelijk is zomaar op te stappen. Volgens mij had Adelaar geen clausule in zijn contract waardoor hij zomaar kon opstappen." Vanuit de selectie en technische staf is met verbazing en onge loof gereageerd op het aan staande vertrek van Adelaar. „Een donderslag bij heldere he mel", zegt assistent-trainer Foe- ke Booy. Aanvoerder Harald Wapenaar betreurt de gang van zaken 'in hoge mate'. „Ik ben erg geschrokken toen de trainer zijn vertrek aan ons bekend maakte. Er gebeuren nu dingen die niet goed zijn voor FC Utrecht. Op de achtergrond spe len waarschijnlijk krachten waarop wij als spelers geen in vloed hebben. We hebben met z'n allen toch een heel goed sei zoen gedraaid. Vandaar dat ik heel erg ben geschrokken van deze mededeling. Ik betreur het vertrek van de trainer in hoge mate. Ik heb sterk het idee dat één persoon zijn macht aan het doordrukken is." Reserve-aanvoerder Jean-Paul de Jong is aanvankelijk terug houdend in zijn reactie. „Het is een zaak tussen Frans en het bestuur. Het zijn volwassen mensen en ze zullen daar ook wel samen uitkomen, lijkt me. Ik kan eigenlijk niet reageren om dat ik niet precies weet wat er aan de hand is." Dan zegt De Jong, van de huidi ge selectie het langst onder con tract bij FC Utrecht, het vertrek van Adelaar 'niet te hebben zien aankomen'. „Natuurlijk, we hoorden ook wel dat het in de onderlinge verhoudingen wel eens botste of dat er conflicten waren. Maar goede resultaten hoeven niet altijd in een goede harmonie tot stand te komen. Ik kan alleen zeggen dat het me volledig verrast." Adelaar trad tussentijds als op volger van Mark Wotte in dienst van FC Utrecht en debuteerde op 12 maart 2000 in de uitwed strijd tegen PSV. Eerder was de IJsselsteiner al een aantal jaren in dienst als assistent-trainer en daarvoor als jeugdtrainer. Adelaar geldt als een van de meest succesvolle trainers van FC Utrecht. Zo loodste hij de club twee jaar achtereen naar Europees voetbal. Medio januari dit jaar waren er nog grote problemen rond zijn contractverlenging. De zaak es caleerde tijdens een trainings kamp op Cyprus. Uiteindelijk kreeg Adelaar - met terugwer kende kracht - per 1 januari 2002 een sterk verbeterde aan bieding voor anderhalf jaar voorgelegd. SCOREBORD PRIJSVRAGEN Lucky Day, donderdag 16 mei 01-11-14-17-20-21-27-37-40-42-43- 44-49-53-57-60-64-68-72-76. (onder voorbehoud) VOETBAL Nacompetitie Groep B. ADO Den Haag - Excelsior 1-2 (1-1). 19. Van Eijkeren 1-0. 44. Olfers 1-1. 86. 01- fers 1-2. Scheidsrechter: Temmink Toe schouwers: 6000. Gele kaart: Carrilho (ADO Den Haag), Koswal, Feskens (Excel sior). Volendam - Sparta 1-3 (0-0). 52. Cicilia 0- 1, 57. Koevermans 0-2, 66. Bartele 0-3 (eigen doelpunt), 90. Rose 1-3. Scheids rechter: Van Huiten. Toeschouwers: 3000 Gele kaart: Koning, De Groot (Volendam), Trommel. Mendes da Silva (Sparta). Stand 3-7 ADODenHaag 3-4 3-6 Volendam 3-0 Oefenwedstrijden Dublin. Ierland - Nigeria 1-2 (0-1). 13. Ag- hahowaO-1, 47. SodjeO-2, 69. Reid 1-2. Shenyang. China - Uruguay 0-2 (0-0). 74 Abreu 0-1, 87. Abreu 0-2. Pusan. Zuid-Korea - Schotland 4-1 (1-0). 15. Lee Chun-Soo 1-0, 57. Ahn Jung- Hwan 2-0, 67. Yoon Juqg-Hwan 3-0, 74 Dobie 3-1, 87. Ahn Jung-Hwan 4-1. East Rutherford. Verenigde Staten - Jamai ca 5-0 (1-0). 33. Wolff 1-0, 47 Mathis 2- 0, 48. Wolff 3-0, 84. Donovan 4-0, 92. 8easly 5-0. BADMINTON Guangzhou. Thomas Cup. Mannen, halve finales: Maleisië - China 3- GOLF HANDBAL Mannen, eredivisie, play-offs, finale Aalsmeer - V en L 22-24. VNL kampioen. JUDO Maribor (Slv). EK. Mannen, klasse tot 60 kg. Tweede ronde: Novikau (Wru) wint van Houkes (Ned) met ippon. Finale: Douma (Fra) w.v. Ismaylov (Aze). Om derde plaats: Khergiani (Geo) w.v. Taymans (Bel), Stanev (Rus) w.v Buchanan (GBr). Klasse tot 66 kg. Eerste ronde: Revazisjvili (Geo) wint van Van Dijk (Ned) waza-an. Herkansing: Van Dijk w.v, Shlyk (Wru) yuko, Nastoejev (Oek) w.v. Van Dijk waza- ari. Finale: Ungvari (Hon) w.v. Krnac (Slw). Om derde plaats: Nastoejev w.v. Georgiev (Bul), Matsiev(Rus) w.v. Revazisjvili. Open klasse. Tweede ronde: Dennis van der Geest (Ned) w.v. Ruano (Spa) ippon. Derde ronde: Van der Geest w.v. Braidotti (Ita) ippon. Halve finale: Van der Geest w.v. Kosztolanczy (Hon). Finale: Van der Geest w.v Mikhaylin (Rus) ippon. Om der de plaats: Siarapov (Wru) w.v. Kosztolanc zy (Hon). Soares (Por) w.v. Ruano. Vrouwen, klasse tot 48 kg. Finale: Jossinet (Fra) w.v. Moskvina (Wru) Om derde plaats: Moricz-Moise (Roe) w.v. Hormigo (Por), Macri (Ita) w.v. Perc(Slv). Klasse tot 52 kg. Eerste ronde: Maddaloni (Ita) w.v. Van Gurp (Ned) ippon. Finale: Singleton (GBr) w.v. Carrascosa (Spa). Om derde plaats: Nareks (Slv) w.v. Maddaloni, Dumitru (Roe) w.v. Heylen (Bel). Open klasse: Finale Gerber (Dui) w.v. Dongoezasjvili (Rus). Om derde plaats: Andolina (Ita) w.v. Veys (Bel). Bisseni (Fra) w.v. Rodrigues(Por) TENNIS Hamburg. Masters Series, mannen. 3.1 miljoen euro. Derde ronde: Kuerten (Bra/2) - Canas (Arg/15) 7-5 6-2, Mirnyi (WRu) - Zabaleta (Arg) 6-3 2-6 6-4, Hewitt (Aus/1) - Novak (Tsj/14) 6-4 6-3, Federer (Zwi/11- Vomea (Roe) 7-5 6-4, Boutter (Fra) - Roddick (VSt/13) 6-3 7-5, Safin (Rus/6) - Chela (Arg) 7-6 7-5, Robredo (Spa) - Haas (Dui/7) 6-4 6-4, Koubek (Oos) - El Aynaoui (Mar/16) 7-6 6-2. Rome. Vrouwen, 1,3 miljoen euro. Derde ronde: Myskina (Rus) - Dokic (Joe/6) 5-7 6-4 6-3, Mauresmo (Fra/7) - Sugiyama (Jap) 6-0 6-2, Clijsters (Bel/3) - Panova (Rus) 6-3 6-7 6-1, Testud (Fra/8) - Farina Elia (Ita) 3-6 6-2 6-3, Serena Williams (VSt/4) - Chladkova (Tsj) 6-1 6-2, Henin (Bel/5) - Kremer (Lux) 6-2 6-4Raro Pas- cual (Spa) - Koernikova (Rus) 6-3o-2 Rome. La Perla Italian Open (vrouwen) Stand na eerste ronde: 1 Scott (NZe). Pet- tersen (Noo), Fairclough (Eng) 67, 4. Ca- valleri (Ita) 68. 13. ZeTsmann 71, 50. Nij- enhuis, De Boer, Van Hagen 74. WIELRENNEN Vredeskoers. Achtste etappe, Braslau-Belsjatov: 1. Lu- peikis (Lit) 213,5 km in 4.47.41, 2 Pre- cechtel (Tsj), 3. Krasinski (Pol). 4 Aug (Est) 13.18, 5. Levandovski (Pol), 6. Jezo- vski (Pol). Algemeen klassement: 1 Przydzial (Pol) 29.48.51. 2. Sosenka (Tsj) 0 03, 3. Pul (Den) 3.11, 4. Chmielevksi (Pol) 3.46, 5. Piatek (Pol), 6. Christensen (Den) 4 15 Ronde van Asturië. Tweede etappe, Llanes-Oviedo: 1. Zintsjenko (Rus) 165 km in 4.17.54. 2. Beuchat (Zwi) 1.05, 3. Vazquez (Spa) 1.09, 4, Sevilla (Spa) 1.47, 5. Bayarri (Spa). 6. Nozal (Spa). Algemeen klassement: 1 Bayarri 8.14.50, 2. Sevilla, 3. Beloki (Spa), 4. Nozal, 5 Bernabeu (Spa), 6. Lobato (Spa). Voetballer vraagt overschrijving van Argon naar Katwijk katwijk - John van der Meer keert na een seizoen Argon terug bij zaterdaghoofd klasser Katwijk. De vrije verdediger vraagt binnenkort overschrijving aan naar de club waarvoor hij al vijf jaar actief was, maar daarmee is nog niet zeker dat hij daadwerkelijk aan voetballen toekomt. Dat heeft alles te maken met de werkom standigheden van de slager uit Roelof- arendsveen. Het familiebedrijf heeft sinds kort een nieuw filiaal in Nieuw-Vennep geopend en dat slokt veel tijd op. „We zijn pas drie weken open. Het is nu moeilijk te zeggen hoe dat uitpakt. Als de zaak al een half jaar open was, zou het duidelijker zijn. Maar ik moet nu al overschrijving aan vragen." Amateurvoetballers moeten him overschrijvingsformulier voor 1 juni bij hun nieuwe club hebben ingeleverd. Van der Meer koos vorig jaar voor Argon, omdat het voetballen op zaterdag steeds moeilijker te combineren was met het slagersvak. Dit seizoen had hij nog min der vrije tijd. „Ik ben elke dag aan het werk. Toen ik nog op zaterdagmiddag voetbalde, had ik de zondag vrij. Die heb ik dit jaar ingeleverd voor voetbal. Vrije tijd doordeweeks kwam daar niet voor terug." Dat was ook de reden waarom Van der Meer bij hoofdklasser Argon - waarmee hij in de competitie in de subtop eindig de - zijn vertrek aankondigde. „Maar ik wil nog geen afscheid nemen van het voetbal op dit niveau." Een terugkeer naar Katwijk lag daarom voor de hand, alleen moet nog blijken of alles te combi neren valt met het spelen op zaterdag. „Mijn werk- en thuissituatie zijn belang rijk. Bij Katwijk weten ze dat en daar is ook begrip voor. Ze weten dat ik mijn best er voor doe om een zodanige situa tie te creëren dat ik kan komen voetbal len. Ik zou het ook leuk vinden om weer voor Katwijk uit te komen, maar er zitten gewoon nog wat haken en ogen aan." Pas over een paar maanden weet Van der Meer meer. De 29-jarige verdediger, die met Katwijk een keer kampioen werd, vindt het in ieder geval te vroeg om defi nitief te stoppen met voetballen. Kiev - Ongeveer honderdduizend Oekraïeners hebben gis teren de laatste eer bewezen aan de overleden voetbal trainer Valeri Lobanovski. Dat gebeurde in het stadion van Dinamo in de hoofdstad Kiev, waar het stoffelijk over schot opgebaard lag. De befaamde Lobanovski stierf maandag op 63-jarige leeftijd aan de gevolgen van een herseninfarct. In lange rijen liepen de rouwende Oekraïe ners voorbij de kist, die volgens de tradities van het land was afgedekt met een rood kleed. Onder de treurenden was onder anderen de voormalige vedette van Dinamo Kiev, Andrej Sjevtsjenko, nu speler van AC Milan. Presi dent Leonid Koetsjma benoemde Lobanovski postuum tot held van de natie. „Hij heeft het Oekraïense voetbal in de hele wereld bekendgemaakt." De coach won met Dinamo Kiev twee Europacups (die voor bekerwinnaars), acht Sov- jet-titels, vijf Oekraïense titels, zes Sovjet-bekers en drie Oekraïense bekers. Hij was ook bondscoach van de Sovjet unie. Foto: AP volendam/den haag/anp - Sparta is door een zege gisteren bij Volendam (3-1) een stap dichter bij lijfsbehoud gekomen. De Rotterdammers hebben in poule B van de nacompetitie al leen nog rekening te houden met stadgenoot Excelsior en ADO Den Haag. Volendam doet na drie nederlagen niet meer mee. Excelsior deed gisteren goede zaken in Den Haag. De Rotterdammers wonnen met 2- 1 van ADO. Sparta is er nog niet, maar heeft de beste kansen om een belab berd seizoen tegen Volendam (thuis), Excelsior (uit) en ADO Den alsnog goed af te sluiten. Sparta leidt na drie speelronden met zeven punten, gevolgd door Excelsior (zes punten) en ADO Den Haag (vier punten). De vechtlust ontbrak gisteren bij Sparta, maar net als in de wed strijd tegen Excelsior veerde de ploeg in de tweede helft op. In valler Cicilia liet in de 52ste mi nuut doelman Van Westerop via de binnenkant van de paal kansloos: 0-1. Vijf minuten later werd de wedstrijd beslist door Koevermans. Halverwege haalde Volendam alle spanning uit de wedstrijd door een eigen doel punt van Bartele. In de slotmi nuut deed Rose iets terug: 1-3. Excelsior herstelde zich bij ADO Den Haag op tijd van een zwak begin. Door twee treffers van verdediger Olfers wonnen de Rotterdammers in het Zuider park (2-1), na aanvankelijk tegen een achterstand te hebben aan gekeken. Van Eijkeren scoorde voor de Hagenaars. Twee keer in de slotfase, zowel van de eerste- als de tweede helft, scoorde Excelsior. Met onder meer nog twee uit wedstrijden in Rotterdam op het programma (Sparta en Excelsi or) lijkt de rol van ADO in groep B nagenoeg uitgespeeld. Jongen, ik heb vandaag zo geno ten van mijn kind." De kampioen zelf geeft meteen na zijn zege aan dat het inder daad weer beter met hem gaat. „Het was weer eens zo'n dag waarop alles lukt. Ik ben van daag met de instelling aan de wedsriijd begonnen dat ik deze medaille had verdiend. Ik wilde niet weer een keer achteraf moeten zeggen wat ik allemaal anders had moeten doen. Dat is me nog nooit eerder gebeurd." Maar hij waarschuwde ook voor te .veel optimisme. Wijs gewor den door eerdere tegenslagen: „Ik leer nog steeds. Ik leer van winst en van verlies. Vooral van verlies. Ja, je mag wel zeggen dat dit een stap voorwaarts is. Mis schien zet ik ook wel weer een stapje terug. Maar ik ben wel in beweging", klinkt het filosofisch. In het verleden haalde Dennis van der Geest vaker medailles op EK's en WK's. „Maar vaak was het zo dat het pas tegen het einde van het toernooi gebeur de. Nu ben ik op de eerste dag goed." Terwijl hij in alle rust praat over zijn succes en de ont wikkelingen van de laatste maanden komen de felicitaties binnen. Via de sms, roepend van de tribune of met een hand van de Franse judomonumen ten Stephane Traineau en David Douillet. Tijdens de finale blesseerde Dennis van der Geest zich aan een rib. Morgen moet hij in de gewichtsklasse boven de hon derd kilo echter al weer aan de bak moeten. Met een af en toe van pijn verbeten gezicht is hij er nog niet mee bezig: „We zien wel hoe dat straks gaat. Gouden medaille op Europese judokampioenschappen in Maribor door Herman Wissink maribor - Met een imposante worp gooide Dennis van der Geest gisteren de regerend we reld- en Europees kampioen Alexander Mikhaylin op zijn rug. Door zijn zege op de Rus werd de 26-jarige Haarlemmer Euro pees kampioen in de open klas se. Maar hij won meer, de judo ka van Kenamju gooide een lo den last van zijn schouder. Na het debacle van de Olympi sche Spelen in Sydney ging het niet goed met de oudste van de twee .judozonen in de familie Van der Geest. Maar de 127 kilo wegende kolos ging op zoek naar zichzelf, knokte, ook vaak tegen zichzelf en overwon. De judoka oogde gisteren opval lend ontspannen. Een uurtje voor de halve finale tegen de Hongaar Gyorgy Kosztolanczy zat hij op zijn gemak in de cata comben van de muffe Sloveense sporthal de krant te lezen en de resultaten van de verkiezingen van een dag eerder door te ne men. En vlak voor zijn finale wandelde hij nog rustig met zijn vader en coach Cor van der Geest een rondje om de hal. Broer Elco, die morgen in de klasse tot honderd kilo aan de bak moet: „Op de trainingsstage in Brazilië, een paar weken gele den, was hij al enorm ontspan nen. Hij heeft hard getraind. Maar vorige week zat hij nog in een dip, zag het niet meer zo zit ten." Hij is heel diep gegaan, maai' je zag hem de afgelopen week omhoog krabbelen. Hij heeft op het juiste moment ge piekt. Dermis is zo sterk. Hij Dennis van der Geest gooit Alexander Mikhaylin op zijn rug. Foto: EPA weet het eigenlijk zelf niet eens." Vader en coach Cor van der Geest was dolgelukkig, zoals hij dat kan zijn bij een succes van een van zijn kinderen. Maar de ze titel was speciaal. Voor Den nis van der Geest was 2000 een slecht jaar. Hij werd in Wroclaw nog wel Europees kampioen, maar kwam daarna in een slechte periode terecht. Van de Olympische Spelen werd veel verwacht, maar het werd een drama. Cor van der Geest: „Voor de Spelen was het al mis. Er werd gezegd dat hij in Sydney wel even kampioen zou worden. De druk was zo groot. Hij moest in eens van alles waar maken. Hij ging zelfs stukjes in de krant schrijven. De titel die hij zou ha len ging een eigen leven leiden." Met zijn bebaarde hoofd schud dend: „En ik kan er zo verdomd slecht tegen als een kind van me iets wordt aangedaan. Dan ben ik niet goed en wordt hij ook gek van mij." De rol vader-zoon, coach-judo- ka werd geëvalueerd. „Ik heb Dennis een paar keer gevraagd of hij een andere coach wilde. Maar hij wilde geen ander. Ik moest het doen op mijn manier. John van der Meer (links): „Ik wil nog geen afscheid nemen van het voetbal op dit niveau." Archieffoto: Cees van Hoogdalem r'

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21