CDA rekent op moeizame formatietijd Wolter Lemstra (CDA) waarnemend burgemeester van Leiden JACKPOT JT Wijk Leyhof wil af van hoogspanningsmasten URO MILJOEN E Democraten vallen Bush aan wegens 11 september cm A Cieba NOG 4 DAGEN! PINKSTER WEEKEND 10 geraniums Mens deponeert merknaam Pim Fortuyn Vroegrijpe Hollandse Nieuwe lijkt een toppertje te worden Leidsch Dagblad NR. 42926 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG €1,50 gt voor raket nisters in spe elden zich zelf n bij LPF Ihanasiewet Igië haalt die ons links in umru iters op en vliegkamp den komt met zondheidskaart n de stad iuwkopers peten water koken 11. Kamp nor wil de tragiek i het leven temperen ei uit de »mie - De Nederlandse nie is in het eerste kwar- it gegroeid ten opzichte jn jaar eerder. Dit is de (keer sinds 1993, aldus ste raming van het Cen- reau voor de Statistiek De groei in het vierde il vorig jaar was naar 0,4 it teruggelopen. Over trig jaar was dat 1,1 pro- /eneens het laagste peil 193. Het CBS conclu- lat Nederland dichtbij, iet niet in een recessie enLinks st restzetel' Groenlinks verliest ijnlijk zijn restzetel, voorlopige cijfers van t fl/verkiezingsdienst. Zo- 'er nu voorstaat, gaat de de WD, die daarmee irde plaats zou komen "IA en LPF, maar voor Groenlinks zou daar- imen op tien zetels en op 24. De Kiesraad ilgende week dinsdag ieve uitslag bekend. nLinks de restzetel heeft te maken met de van de stemmen die Ne- lers in het buitenland ef hebben uitgebracht. t uit in het voordeel van onstratie derwijk mag n - Het Comitee Kuster- oci, dat is verbonden extreem-rechtse Neder- Volks Unie (NVU), mag 'demonstreren in Har- i- Dat heeft de bestuurs- •n Zutphen gistermid- ilist. Eerder besloot bur ner De Groot van Har tot een verbod uit angst "en. De Anti-Fascisti- tie Nederland (AFA) sloten geen actie tegen onstratie te ondeme- FA heeft geen zin om 'aamlap te dienen voor nde overheidsbeleid". Binnenland 2 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 17 MEI 2002 van 10.Ó0-16.00 uur De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! tamoormeubelen door Robbert Minkhorst leiden - CDA'er Wolter Lemstra (66) wordt waarnemend burgemeester van Leiden. De Commissaris van de Konin gin van Zuid-Holland, Jan Franssen, heeft dat vanochtend afgesproken met de fractievoorzitters en wethouders van de gemeente. Lemstra gaat op 1 juni in Leiden aan de slag. De CDA'er krijgt geen 'speciale opdracht' mee van Frans sen, meldt diens woordvoerder Joop Distelbrink. „Iemand van dat kaliber weet de situatie in Leiden, die wel zorgelijk is, op z'n waarde te schatten, en doet wat daar dan nodig is." Lemstra volgt Jan Postma op, die dinsdagavond aftrad. De CDA'er is onder andere hoogste baas geweest van twee ministeries. Hij was secretaris-generaal bij (toen nog) WVC, en later bij VROM. Hij is burgemeester geweest van Henge lo (OV). Lemstra heeft deel uitgemaakt van de Eerste Ka mer. Hij is doctor en hoogleraar. Na de zomer begint de procedure voor de benoeming van de definitieve burgemeester. Franssen verwacht dan dat Leiden zo rond 1 januari 2003 weer een nieuwe burge meester heeft. De commissaris geeft twee kandidaten door aan de gemeente, gekozen uit het lijstje dat de vertrou wenscommissie van de gemeenteraad heeft samengesteld. Leiden bepaalt zelf de nummer 1 en 2 van die kandidaten. Loco-burgemeester Ron Hillebrand zegt namens het colle ge en de fractievoorzitters zeer verheugd te zijn met de vlugge benoeming, en met de kandidaat. „We zijn uiterma te tevreden en ingenomen dat we 'vandaag gezamenlijk hebben kunnen besluiten dat er een waarnemer komt, en dat er zo'n goede kandidaat naar Leiden wil komen. Verder is het belangrijk dat we ook zo gauw mogelijk een nieuwe burgemeester krijgen." WD-fractievoorzitter Leendert de Lange zegt dat hij en de andere fractievoorzitters vanochtend hebben aangedron gen op een waarnemer, en ook op iemand die 'van wanten weet'. „Het is zonde om iemand neer te zetten die alleen op de winkel past Het is belangrijk dat zo'n persoon con tacten in Den Haag heeft, goed de belangen van Leiden kan vertegenwoordigen. Het moet iemand zijn met flinke bestuurlijke capaciteiten." Koningin spreekt met politieke leiders den haag/gpd CDA-leider Bal kenende gaat proberen 'binnen weken en niet in maanden' een centrum-rechts kabinet te laten vormen. Maar hij verwacht dat het moeizaam zal worden. „De politieke ervaring van de fractie- Fortuyn is gering. Maar de kiezers hebben gezegd dat we tempo moeten maken, daadkracht aan de dag moeten leggen en heldere besluiten moeten nemen. Het is dus niet goed als de formatie ve le maanden duurt." CDA, LPF en WD moeten sa men een strategie bepalen waarover eerst met de Kamer wordt gedebatteerd voordat de formatie wordt afgerond, vindt Balkenende. De Koningin heeft vandaag alle fractievoorzitters van de partij en, die vanaf woensdag officieel deel zullen uitmaken van de Tweede Kamer, ontvangen. Zij hebben, na 'vaste adviseurs' Gerrit Braks (voorzitter Eerste Kamer), Frans Weisglas (waar nemend voorzitter Tweede Ka mer) en Herman Tjeenk Willink (vice-president Raad van State) de vorstin advies gegeven over de politieke situatie die is ont staan na de kamerverkiezingen van afgelopen woensdag. In Den Haag is de algemene verwachting dat de koningin snel een informateur zal benoe men, die de mogelijkheden van een nieuw kabinet moet onder zoeken. Voor die functie worden de namen van Piet Hein Don- ner, lid van de Raad van State, oud-minister Hirsch Baffin, en CDA-leider Balkenende zelf het meest genoemd. GroenLinks-voorman Paul Ro- senmöller beet vanmorgen, te gen het protocol in, het spits af omdat hij later op de dag naar de begrafenis moest van het de ze week overleden kamerlid Ab Harrewijn. Door de verkiezings uitslag Hgt volgens Groenlinks een centrumrechts kabinet van CDA, LPF en WD het meest voor de hand. Er dient een in formateur te komen die onder zoekt of deze combinatie moge lijk is en op korte termijn tot een stabiel kabinet kan leiden. Dat staat in het advies dat Rosen- möller heeft uitgebracht aan de koningin. „Anders dan gebruikelijk is sta biliteit nu geen vanzelfspre kendheid", zei hij in een toe lichting. Rosenmöller vindt dat de informateur vooral moet uit zoeken of LPF klaar is voor deel name aan een kabinet dat 'de on-Nederlandse onrust' snel kan wegnemen. De partij zal Fractieleider Paul Rosenmöller komt aan bij palies Noordeinde. Foto: GPD/Phil Nijhuis volgens hem moeten bewijzen intern stabiel te zijn en als coali tiepartner naar behoren te kun nen functioneren. De door veel kiezers verlangde politieke vernieuwingen hebben gisteren, op de eerste dag na de verkiezingen een impuls gekre gen met de aanstelling van drie nieuwe fractievoorzitters. Het verlies van PvdA en WD zorgde voor leiderswisselingen en nieuwkomer LPF moest een fractievoorzitter kiezen. De LPF wees woordvoerder Mat Herben aan als opvolger van oprichter Fortuyn. Minister Ger rit Zalm (financiën) volgt Hans Dijkstal op als politiek leider van de WD en Kamervoorzitter Jel- tje van Nieuwenhoven vervangt tijdelijk de op de verkiezings avond afgetreden Ad Melkert. Zie ook pagina's Binnenland 'Liever huizen dan kale kinderen door Eric Went leiderdorp - In de Leiderdorpse Leyhof is grote onrust uitgebro ken over de hoogspanningsmas ten die de wijk in tweeën splij ten. Onder buurtbewoners cir culeren flyers over een vergelijk bare situatie in Odijk, waar het gemeentebestuur na een ver hoogd aantal gevallen van kin- derieukemie besloot de masten met een grote boog om de wijk Dalenoord heen te leiden. Zo'n honderd verontruste buurtbewoners drongen er gis teravond bij Groenlinks-wet houder Mac Gillavry op aan ver gelijkbare maatregelen te ne men. Zij wonen op dertig tot veertig meter afstand van de lei dingen en vrezen gezondheids problemen door de elektromag netische stralingen. Stop die draden zo snel mogelijk onder de grond, of leidt ze anders om de wijk heen, was de centrale boodschap. Maar volgens Mac Gillavry is dat niet zo eenvoudig. „Dan zullen we eerst de ge meente Leiden mee moeten krijgen. Want die kabels gaan echt niet alleen voor ons de grond in." De Groenlinks-wethouder is (advertenties) zelf een warm voorstander van verwijdering van de masten. „Niet omdat ik bang ben dat ze de meest vreselijke ziektes ver oorzaken, want daar is geen kei hard bewijs voor. Maar omdat ik ze stedenbouwkundig gezien waanzinnig lelijk vindt." Onder zoek moet uitwijzen of verwijde ring van de masten een haalbare kaart is. Wel waarschuwde Mac Gillavry de bewoners van de wijk dat de braakliggende strook grond on der de masten onmiddellijk wordt bebouwd zo gauw de ka bels daar weg zijn. „Want dat grapje kost miljoenen, en dat geld moet ergens worden terug verdiend. En als er dan ook maar iemand planschade in dient, dan gaat het zaakje met een weer de ijskast in. Want daar hebben we het geld niet voor." Wat de bewoners betreft is de keuze niet zo moeilijk. Een van hen: „Haal maar snel weg, die ondingen. We hebben liever huizen erbij dan allemaal kale kinderen in de wijk." Pagina R5: Bewoners Leyhof voelen zich misleid DE ALLERLAATSTE LOTEN. 21 MEI 8 VOORHEEN RUIM fl 17,5 MILJOEN! Koop nu uw Staatsloten bij o.a. Primers, Bruna en postkantoren. Voor het dichtstbijzijnde verkooppunt bel mat: 0900-300 49 SO 0,35 p.m.) of kijk op vrww.staatslotertj.nl. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. *3^ GERANIUMMARKT Zaterdag en 2e pinksterdag voor 9,95 van wmsen tuincentrum Herenweg 54 - Warmond 071 - 3010282 noor dwu k/anp - Zakenman Harry Mens heeft de naam van Pim Fortuyn laten deponeren als merk. Hij zegt dat te hebben gedaan om te voor komen dat anderen met de naam aan de haal gaan. Mens laat weten de naam van zijn ver moorde vriend niet als merk te willen exploite ren. Als familieleden van Fortuyn daarom vra gen, zal hij de rechten op het merk Fortuyn aan hen overdragen. Maatpakken, hoofddeksels, si garen, televisieprogramma's en geluidsappara tuur, het is maar een greep uit de producten waarvoor de makelaar en televisiepresentator uit Lisse de naam van Pim Fortuyn kan gebruiken. Ook anderen hebben aan Pim Fortuyn gelieerde merken gedeponeerd, meldt het merkenbureau De Merkplaats in Amsterdam. Het gaat hierbij onder meer om Pimmetje (voor muziek, spelle tjes en kleding door Vader Abraham), Vriendje Pim (voor bier en frisdranken) en Leefbaar Euro pa Fortuin (voor kleding en het houden van con ferenties). Volgens A. Geerlings, directeur van de Merk plaats, doet deze ontwikkeling denken aan de Méxima-hype, toen in korte tijd meer dan veer tig Mcbtima-merken werden gereigstreerd. Zo'n vaart als toen zal het nu echter niet lopen, denkt Geerlings: „Dit zal nu niet gebeuren omdat de naam Pim Fortuyn marketingtechnisch minder aantrekkelijk is, zeker nu hij is overleden." Pim Fortuyn had vorig jaar mei contact met het merkenbureau. Hij had toen geen belangstelling voor het beschermen van zijn naam. ningen geveild. De opbrengst ervan gaat naar de Richard Kra- jicek Foundation, een stichting die met sport en spel jeugd in achterstandswijken opzoekt. De Nederlandse toptennisser is zelf bij de veiling aanwezig. De dag ema is de maatjesharing in de winkels te koop en volgen er diverse evenementen. Zo rijdt er een stoet oldtimers met een vaatje naar Berlijn, om het zoge noemde Hollandische Matje te promoten. De Nederlandse vis is populair bij onze oosterburen. Ook in eigen land staat de ha ring nog steeds bovenaan de lijst van meest gegeten vispro ducten, ondanks de opmars van zalm en vissnacks. Jaarlijks hap pen Nederlanders zo'n honderd miljoen haringen weg. Een tra ditie die al ruim zeshonderd jaar oud is. katwuk/scheveningen - Het wordt een goed jaar voor de Hollandse Nieuwe. Het Neder lands Visbureau is enthousiast over de eerste haringen die deze week zijn gevangen, vooruitlo pend op de start van het haring seizoen op 29 mei. „De natuur lijkt 10 tot 14 dagen vooruit te lopen", zegt voorzitter L Ouwe hand van visbureau. „De harin gen hebben al vetpercentages die normaal pas eind mei voor komen." Door- het warmere klimaat is er nu al voldoende voedsel voor de haring in de Noordzee. In de ha ringmaagjes zit al volop de oranjekleurige plankton, die de smaak van de haring geschikt maakt om het predikaat Hol landse Nieuwe te dragen. „Dat is een buitengewoon goed voor teken voor de kwaliteit die we dit jaar kunnen verwachten." Op 28 mei wordt het eerste vaat je Hollandse Nieuwe in Scheve- Pagina Gesprek van de Dag: Haring heeft een eigen wil washington/anp-rtr-dpa - Het Ameri kaanse Congres heeft iets meer dan acht maanden na de aanslagen van 11 sep tember de aanval op president Bush ge opend. Vooral Democratische volksverte genwoordigers eisen opheldering van het Republikeinse staatshoofd over de vraag of zijn regering vorig jaar voldoende in formatie had om de aanslagen van 11 september te kunnen verhoeden. De leider van de Democratische meer derheid in de Senaat, Tom Daschle, zegt 'zeer bezorgd' te zijn. Hij eist dat Bush uitlegt waarom het Congres pas nu van september is Bush ongekend populair in de VS. Al te kritische noten aan zijn adres, zeker over gevoelige onderwerp '11 september', waren buiten de orde, maar het tij lijkt nu wat te keren. Het Witte Huis probeert de schade te be perken, nu bekend is geworden dat Bush in augustus al was gewaarschuwd over een plan om Amerikaanse vliegtuigen te kapen. Het Witte Huis zei gisteren dat die informatie van algemene aard was, en duidde op een 'gewone' kaping. Nie mand kon bevroèden wat de terroristen van plan waren. Het volk is daarom niet gewaarschuwd. Vice-president Cheney reageerde gepi keerd. Volgens hem zijn de kritische re acties 'volstrekt onverantwoord'. Hij waarschuwde dat een onderzoek naar het vermeende falen van de diensten mogelijk ten koste gaat van de inspan ningen ter voorkoming van nieuwe aan slagen, die volgens hem nog ingrijpender kunnen zijn dan die van 11 september. Zowel Democratische als enkele Republi keinse senatoren houden echter vol dat de FBI heeft geblunderd. Ze wijzen op drie alarmsignalen waarop niet goed is gereageerd. Zo was er in juli een memo van het FBI-kantoc* in Arizona, waarin werd gewaarschuwd dat al-Qaeda men sen naar vliegscholen in de VS stuurde. Het werd ter kennisgeving aangenomen. De FBI liet ook na om de belangrijkste aanbeveling in het memo op te volgen: om de vliegscholen in de VS door te Éch ten, evenals de visumaanvragen van bui tenlandse studenten. Bovendien legde de FBI geen verband tussen het memo en de arrestatie van de Fransman Mous- saoui in augustus. Hij werd opgepakt nadat zijn vliegin- structeur achterdochtig was geworden: zijn leerling toonde geen belangstelling om te leren la nden. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMD V Straat Postcode Plaats Telefoon (i*/ Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi automated» beting s mjn 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl k

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1