KUNST CULTUUR p het ene balkon het orkest, op het andere de spelers Thyestes: niet meeslepend kijkspel lekromde dino chter de piano 'Noordwijk niet geïsoleerd genoeg voor kunstenaars' Joderne galligheid Sensation ta 1 Schittering van de tsaren vrijdag 17 mei 2002 R7 oen Polack jvvuk - De zesde editie van Opera ee brengt de komende twee oden een recordaantal van vijf s, iets wat organisator Lenny Vui st zes jaar geleden nooit had hopen. Hij zegt dat de succes- Ie van het festival vooral zit in „Op één balkon het orkest, andere balkon de spelers, twee- 301 rd stoelen op straat en de voor kan beginnen." krijgt het Noordwijkse opera dat zich grotendeels in de open voltrekt, regionaal en landelijk leer bekendheid; Vulperhorst is iet zijn ambities. „Ik maak lie- it weinig geld een klein festival wat moet improviseren en waar )ta :hi ii» E nog wat open eindjes zijn, dan dat ik met veel geld in de problemen raak." Zo is er vooraf geen alternatieve locatie geboekt in het geval van slecht weer. „Ik ga er maar van uit dat het in Noord- wijk altijd mooi weer is in deze tijd van het jaar." Vulperhorst mikt dan ook op een klein publiek: „Dit soort opera's kun je geen weken achter elkaar uitvoeren. Die tweehonderd stoelen die we neerzetten zijn meestal genoeg, en als het er te weinig zijn, heb ik dat liever dan dat ik er meer neerzet en de helft leeg blijft. Vroeger waren alle concerten in de Je- roenskerk, maar daar leek het bij een gigantische opkomst nog steeds akelig leeg." „Onze kosten zijn laag en daarom kun nen we de meeste voorstellingen gratis toegankelijk maken. Ik heb gemerkt dat de drempel niet te laag moet zijn. De vaste toeristenstroom en het opera festival gaan niet goed samen. Bij een concert op de boulevard bleven de mensen een paar minuten kijken en liepen daama door. Dat is niet de juiste sfeer." Opera aan Zee wil vooral onbekendere, kleine opera's laten horen. Vulperhorst: „Het heeft natuurlijk helemaal geen zin om de 45ste versie van 'Rigoletto' te brengen. Onbekender werk is voor de muzikanten leuker en je houdt er een bijzondere programmering aan over. Ik zou graag willen dat we voor kleine ge zelschappen een favoriete plek worden. De Nederlandse operawereld is niet zo groot, veel jong talent wijkt bijvoor beeld uit naar Duitsland waar iedere stad wel een operazaal heeft. Daar is een veel grotere markt. Dat jonge talent verdient hier ook gehoord te worden." Vulperhorst merkt op dat veel produk- ties naar aanleiding van het Noordwijk se festival vaak aanbiedingen krijgen om door het hele land te spelen. Dit jaar staat ook de première van Haydn's 'Lo Speziale' op het program ma. Waar de meeste opera's tijdens het festival op piano worden begeleid, wordt 'Lo Speziale' uitgevoerd door het vijftien muzikanten sterke ensemble Opera Minora uit Amsterdam. „Dit jaar hebben we bijvoorbeeld ook een uit voering van 'Die Lustigen Weiber von Windsor' van Otto Nicolai, een compo nist van wie ik nog nooit van gehoord had. Het wordt opgevoerd door een Belgisch gezelschap die in eigen land een week lang uitverkochte zalen trok ken op een operafestival. Ik heb de opera zelf nog steeds niet gehoord, maar zo hebben we ieder jaar wel een verrassing op het programma." Vulperhorst was de eerste om zijn huis aan de Emmaweg als podium te pro grammeren. Inmiddels zijn balkons van diverse huizen in zijn straat bij het festival betrokken en de buurtbewoners zijn enthousiast. Vulperhorst: „De voorstellingen beginnen echt buurt- feestjes te worden. Mijn ideaal zou zijn als er overdag in alle tuinen gepicknickt wordt, waarna aan het begin van de avond iedereen richting opera slen tert." Opera aan Zee, van 18 t/m 26 mei, Noordwijk. theater recensie Wijnand Zeilstra |ng: 'Mannen met vaste lasten' idoor Erik van Muiswinkel en W jk van Vleuten. Gezien: 16/5, schouwburg Leiden. veertig geworden, je de tussenbalans op, je an jezelf twijfelen en t je het weet, zit je in een crisis. Erik van Muiswin- Diederik van Vleuten zit- ia elk geval midden in. publiek laten ze daar- ie genieten, want de re- egen dit soort sores ma- belachelijk. Wat gaan ze k doen?! Ze huren een dig huisje op één van de neilanden om daar sa- j zaken eens op een rijtje n. Anders gezegd: mo- J*] ïalligheid doorgeprikt. sn abaretiers zijn begaafde .^rs. Met name op televi- ze dat regelmatig zien. com je er niet aan, dat heater ook even te doen. Ronald Koeman en ïeesink er direct al bij in van de voorstelling >ven. In de daarop vol- cène bevinden we ons uisje. De echte voorstel- 'Mannen met vaste las- in beginnen. Grappen b en afmaken: de rollen constant afgewisseld, ilkaar steeds maar weer en ligt de grootste kracht programma. Van Vleu ten Muiswinkel zijn per- I elkaar ingespeeld zodat 2 jekiende timing van hun 1 voor optimale effecten iindelijk weer eens pro- met inhoud en humor jenaam tegenwicht voor futloze babbeldebabbel nwoordig onder de vlag 'lo baret wordt gepresen- r.8,« fatkoi 6 over utrecht - 'Schittering van de tsaren, kunstschatten uit het Novodevicij-klooster' is de titel van de tentoon stelling die vanaf 5 juni tot en met 22 september is te zien in het museum Catharijne Convent in Utrecht. Negentig iconen en vijftig andere voorwerpen uit het beroemde klooster in Moskou zijn er te zien. Foto: ANP FOTO/COMM theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: Thyestes door de Wetten van Kepler. Regie: Wim Berings en Dominique Hoste. Spel: Daan Hugaert, Marcel Roelfsema, Chris Tates, Thomas de Muideren Hanne Slock. Gezien: 15/5, LAKtheater, Leiden. De klassieke toneelschrijver Se neca is berucht om zijn bloede righeid. Zijn 'Thyestes' gaat over twee broers, Atreus en Thyestes, en we zien een episo de uit hun verschrikkelijke vete: die waarin Atreus aan zijn broer diens kinderen voorzet bij een zogenaamd verzoeningsmaal. De bewerking van Hugo Claus is zwarter dan zwart. 'Als er een god is die de mens lief heeft, dat hij spreke.' Waarom is de mens zo slecht en waarom houdt het nooit op? Toch vliegt het stuk bij de Wetten van Kep ler niet genadeloos naar je strot - je snapt dat het erg is, maar je voelt het niet. De misdaden blijven eigenlijk abstract, en wie ze begaan, zijn geen mensen meer. Een kijkspel dat je niet meesleept. De enscenering is een variant van het succes-recept 'Antigo ne', waarin ervaren spelers con trasteren met pril talent. De ou den spelen de door het leven wijs, om niet te zeggen cynisch geworden personages, de jon gen verbeelden de hoop en de ongereptheid. Thomas de Mul der en Hanne Slock worden echter van de handeling uitge sloten en moeten zich beper ken tot commentarie"rend koor en voor dat soort beschouwin gen zijn ze eenvoudigweg te onrijp. De grote woorden van Claus slinken tot tekstballon nen die wegwaaien bij het eer ste briesje. Verder is er weer, net als bij 'Antigone', hevig ge schrapt in de tekst en zijn daar voor in de plaats dansjes inge last. Maar muziek en dans heb ben weinig dramatische kracht en zijn slechts pauzetjes die de fragmenten toneel onderbre ken. De dreiging en het drama moe ten dus komen van Daan Hu gaert en Chris Tates als Atreus en Thyestes. Chris Tates maakt van Thyestes een soort maffia- capo en zijn belangrijkste ver dienste is het meesterlijk uit spelen van de achterdocht. Hij is alert en op zijn hoede met snelle en beheerste bewegin gen. Door hem, en door Marcel Roelfsema als de mefistofeli- sche bemiddelaar, krijgt het stuk soms een griezelige diepte. Daan Hugaert speelt in het be gin mooi: onderkoeld laat hij zien hoe hij zijn duivelse plan uitbroedt. Van een klagende sul verandert hij in een man die zijn eigen brein mateloos be wondert en Hugaert laat dat ge beuren in een prachtige slinger beweging. Ook mooi is zijn dronkenschap tijdens het 'feest': niet beneveld door drank maar in een roes van wraak. Maar dan gaat hij verder en overdrijft hij het half-waan- zinnige tot schreeuwende gek te. En dat is echt de nekslag voor het stuk. De broeierigheid verdwijnt, de kille, maar o zo mooie taal van Claus verliest de dreiging die de moraal van het stuk genietbaar maakt. Een sa menvatting waaraan het be langrijkste ontbreekt. Nog anderhalve maand en dan is het weer zo ver. Niet dat ik met veel vreugde zit te wachten op de 6de en de 13de juli, maar die data zijn binnen de familie toevallig wel dagelijks onder werp van gesprek. De ene doch ter wil naar de Black Edition en de andere naar de White Edition, zo liggen momenteel de verhoudingen. Vooralsnog ziet het er naar uit dat de jong ste in dit dispuut het onderspit zal delven. Ze heeft nog geen auto. Ze is hier afhankelijk van haar zus. Nu vraagt u zich natuurlijk in alle gemoed af wat in vredes naam de Black en de White dinges zijn en wat al dat gedoe daaromheen te betekenen heeft? Welaan, het gaat hier over Sensation, de grootste in door danceparty van Europa. Plaats van handeling is de Am sterdam Arena die voor de der de aflevering van dit festijn niet één, maar liefst twee keer tot de nok toe vol zit met liefhebbers van muziek. In totaliteit praat je dan over 75.000jongeren. In derdaad geen misselijk evene ment. Slimme jongens die gasten van ID &T. Drie jaar geleden be dachten ze dat de dancerage in Nederland een veel groter podi um kon hebben dan wat voor sporthal beursgebouw of eve nemententent dan ook en huurden met veel lef het voet balstadion vanAjaxaf. Voor het programma trommelden ze de beste DJ's en VJ's op die ze in Europa konden krijgen en bin nen vier weken was de zaak uitverkocht. Een mooi staaltje van onderne merschap, waarbij ze flink wat risico namen. Niemand im mers kon van tevoren een ga rantie geven op succes. Voor hetzelfde geld en bij een tegen vallende belangstelling waren ze failliet gegaan. Nu waren de boys in één klap binnen. En kaartje kostte 100 piek. Tel uit je winst De dancecultuur, voor alle dui delijkheid, is nog een betrekke lijk jong fenomeen. Het komt voort uit de gabberrage die zijn hoogtepunt beleefde in 1996 toen een kwart van de jongeren tussen 12 en 18 jaar beweerde ook gabber te zijn. Behalve in kleding- en in taalgebruik on derscheidden ze zich van de rest door naar muziek te luiste ren met beats sneller dan 180 per minuut Tegenwoordig hoor je niet veel meer van die stroming. De echte gabbers zijn, naar het schijnt, onder gronds gegaan. Het genre muziek heeft zich in tussen ontwikkeld en vooral verbreed. Onder de noemer dance zijn allerlei stijlen ont staan, van hardstyle tot trance en van techno tot house, eigen lijk zeg maar voor ieder wat wils. Ook veel vrolijke muziek. Bij ID &T spelen ze uiteraard handig op die veranderingen in. Twee Sensations in plaats van één. Beide volgens beproefd concept. Maar elk met een iets andere muzikale invulling. Die muziek is aan mij niet be steed En zo'n grootschalige happening al evenmin. Die tijd heb ik wel gehad. Dat is voor de jeugd van nu. Desondanks is er toch iets dat me hooglijk in trigeert bij dit gebeuren. Name lijk de zogenaamde dress code. De organisatie verzocht de be zoekers vorig jaar om allemaal in het wit te komen. In plaats van hoongelach oogstte ID &T daarmee louter bijval. Vrijwel iedereen in het publiek gaf ge hoor aan die oproep. Trots meldde men dat er in Amster- j dam en wijde omgeving geen wit T-shirt meer te koop was. Ik weet niet of je op zoiets trots moet zijn. Op 40.000 meelo pers. Je zou bijna denken dat George Orwell zijn Animal Farm en 1984 voor de kat zijn viool heeft geschreven. En dat er nooit een Muur in Berlijn heeft gestaan. Dat je op een voetbalveld met z'n elven in hetzelfde shirt moet spelen is wat eenduidigheid van kleding aangaat wat mij betreft de li mit Dat je een stadion vol krijgt met toeschouwers die allemaal hetzelfde aan hebben, gaat m'n pet te boven. Dat ze een week later vervolgens allemaal in het zwart komen al helemaal Niet gedacht dat de jeugd van nu een dergelijk kuddegedrag zou vertonen. Mochten mijn dochters me on verhoopt tussen nu en 6 juli advies vragen naar welke editie van Sensation te gaan dan zal mijn antwoord ook ferm en duidelijk zijn. Zwart of wit maakt niet uit meiden. Als je, voor de gelegenheid, maar iets fleurigs aantrekt. Verder blijf ik van mening- het aftreden van burgemeester Postma ten spijt - dat de eerder gedempte grachten in Leiden weer open moeten. Te be ginnen met de Lan ge Mare. üd muziek recensie lidy van der Spek allt ean Dubé, piano, winnaar Franz 0 anoconcours2002. Gehoord: Stadsgehoorzaal, Leiden. Liszt ontwikkelde zich il jonge leeftijd tot een Jdavierleeuw. Hij werd d door een publiek dat afgod aanbad, schreef ekend virtuoze piano- wantrouwde het ge- raarmee hij de wereld de. in Dubé zijn dezelfde van toepassing. Zijn de iteit, muzikaliteit en m Üteit grenzen aan het sc elijke. Dubé, winnaar ;e! prijs, en publieksprijs jet 6de Internationale Lisztconcours 2002, een zeker sensu- riij ictbejag met een fabel- subtiele interpretatie, ucher is bijna naturel Als een gekromde di- ij dicht op de piano ge- )dfeijn ellebogen wijd naar bewegend, zijn handen ;ers als lenige vlerken a naar de toetsen, con- rt hij zich louter en al- de muziek. 1 vrij kort gedeelte voor de pauze, een 'verLiszte' Pre lude en Fuga van Bach en 3 Intermezzi van Brahms laat hij ons even snuiven aan zijn grootheid. Maar in 'Sonetti 104 en 123 van Petrarca' van Liszt, geschreven in zijn Itali aanse pelgrimsjaren, laat Dubé zijn briljante talent in z'n volle glorie schitteren. Hoewel deze Sonnetten een rustiger en inniger sfeer ade men dan Liszts 'Paganini étu des', staan ook deze stukken op barsten van korte pregnan te thema's, hamerslagen, gro te sprongen in octaven, volle akkoorden, dubbele trillers en virtuoos 'leggiero' passage- werk. Deze geweldige contras ten, gigantisch theatrale uit wijdingen abrupt overgaand in het allerteerste lijnenspel, weet Jean Dubé enorm uit te buiten. Zijn timing is adem stokkend geraffineerd, en le vert een hoegenaamd dood stille zaal op. De felle korte thema's ketsen van de toetsen, worden ner gens vertroebeld door een overdosering pedaalwerk. Zijn akkoorden vallen als kegels klakkend omver. En steeds weer na een magistrale erup tie bloeit uit de as een nieuw en wonderbaarlijk thema op. Dubé speelt Liszt verplette rend fraai. Jean en Franz zijn zielsverwanten. Museum toont veertig jaar Noordwijkse schilderijen door Theo de With noordwuk - Katwijk heeft de reputatie een kunstenaarskolonie te zijn geweest. Minder bekend is dat ook in buurgemeente Noord wijk de nodige schilders hebben gewerkt. Het museum Oud Noordwijk heeft hun werk de af gelopen veertig jaar gestaag ver zameld. En er nu een expositie aan gewijd. „Katwijk heeft altijd een meer gesloten karakter gehad. Het was een dorp van vissers, die zich meer op de zee richtten dan op het achterland", weet Wim Baalbergen, voorzitter van het Genootschap Oud Noord wijk. „Schilders vonden dat in teressant. Dat eigene, dat karak teristieke, dat rauwe. Noordwijk stond meer open voor invloe den van buitenaf. Het toerisme kreeg daardoor ook veel meer de kans zich hier te ontwikkelen. Kijk naar Hotel Huis ter Duin, dat is al meer dan honderd jaar oud." Hij wijst erop dat Katwijk ook uit de gratie raakte toen dit vis sersdorp meer en meer uit zijn isolement kwam. „De kunste naars trokken toen naar onbe dorven oorden als Bergen en Domburg." Toch is Noordwijk niet helemaal maagdelijk gebleven in de kunstscene. Met name in de eer ste twee decennia van de vorige eeuw woonden en werkten er diverse schilders in Noordwijk. De Blauwdotterzaal van het mu seum Oud-Noordwijk is daar momenteel in zijn geheel voor gereserveerd. „Een paar jaar ge Wlm Baalbergen naast een doek van Klein Diephold: „Mooi hè, met die klompen. Precies zoals het vroeger was." Foto: Dick Hogewoning leden is deze zaal er bewust bij gebouwd voor wisselexposities vertelt Baalbergen. „De rest van het museum laat zien hoe vis sers en boeren in het verleden woonden. Het pand dateert van 1625 en bevat onder meer een stijlkamer, een keuken, een stal en een zolder." De twee lange wanden van de Blauwdotterzaal zijn helemaal behangen met schilderijen, aquarellen en tekeningen. Er hangt middelmatig werk tussen. Bij die doeken kunnen Noord- wijkers herinneringen ophalen aan oude tijden, verdwenen huizen en vergeten namen. Een drietal kunstenaars valt in posi tieve zin op: Leon Senf, Gerhard Munthe ('Morgenstjeme') en Leo Klein Diephold. Leon Senf (1860-1940) is gebo ren in Delft en was lange tijd als ontwerper verbonden aan aar dewerkfabriek De Porceleyne Fles. Hij vestigde zich in 1918 met zijn gezin in Noordwijk. In de gevel van zijn voormalige woning aan de Duinweg bevindt zich nog altijd het door Senf ver vaardigde plateau van kera misch aardewerk met de tekst 'Labor Sacratus' (Arbeid Adelt). Hij heeft weinig 'Noordwijks werk' gemaakt. Bekend is wel de lange, smalle prent van Senf waarop de beide boulevards zijn afgebeeld. Ook zijn duizenden door hem in opdracht van het informatiebureau voor vreem delingenverkeer ontworpen affi ches door heel Europa ver spreid. In een poging meer toe risten naar Noordwijk te trek ken, beeldde hij badman Thijs van der Linden af. De Duitse kunstenaar Leo Klein Diephold (1865-1944) leefde tussen 1907 en 1921 in Noord wijk. Hij trouwde er met Hermi ne Tappenbeck, dochter van de eigenaar van hotel Huis ter Duin. Klein Diephold schilderde portret, landschap en figuur. Hij is duidelijk beïnvloed door het impressionisme. Het paletmes hanteerde hij veelvuldig om de verf op het doek te krijgen en ook gebruikte hij fellere kleuren dan zijn tijdgenoten. Hij had ,een brede interesse en vertaalde in 1914 de brieven van Vincent van Gogh aan zijn broer Theo in het Duits. Gerhard Munthe (1875-1927) is beter bekend als Morgenstjeme. Als zoon van een Noorse vader en een Hollandse moeder kwam hij op 21-jarige leeftijd in Neder land wonen. Voordat hij in 1912 naar Noordwijk kwam, verbleef hij in Den Haag en Kakrijk. In eerste instantie bewoonde hij een huisje van weduwe Verloop aan de Oude Zeeweg en later verhuisde hij naar villa Studio, gelegen tussen Noordwijk-Bin- nen en Noordwijkerhout. Mor genstjeme schilderde, tekende en maakte litho's van zeegezich ten en strandtaferelen. Ook het Katwijks Museum heeft veel werk van zijn hand in bezit. Wim Baalbergen wijst een groot doek van Klein Diephold aan als zijn favoriete schilderij. Er is een Noordwijkse visser op afge beeld. „Mooi hè, met die klom pen. Precies zoals het vroeger was." r'

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19