LEIDSE REGIO Flats Poelgeest niet hoger dan zes lagen Nieuwe zalen Steijn Sports al twee maanden op slot yhof voelt zich misleid 'De boeken zijn de koffer niet uit geweest' KonijnenBelangen: wantoestanden in Oegstgeest Wervingscampagne Rijnland succesvol RS Bouwer schrikt van oordeel rechtbank le alg in :mwater Straf na seks met slapende echtgenote EXAMENTIJD enkomst voor (liefhebbers 7 en aar vrijdag 17 MEI 2002 jiist - Wie graag fietst, roensdag 22 mei zijn hart in het Gemeentecen- aan de Lijtweg 9 in Oegst- Emile Legger geeft daar 9 20.30 uur uitleg over het van de vouwfiets. Daar- telt Clemens Sweerman hand van dia's over de icht die dwars door Euro- tie eft gemaakt. 1 h nl enmarkt Varmond lel (mo - Voor de derde keer Ve zaterdag 25 mei de War- groenmarkt in de ,ch ^aat gehouden. Van /e' tot 17.00 kunnen liefheb- zei an tuinieren terecht bij fee oot aantal kramen met en accessoires. Ook de ,0P denes in het dorp zetten 1 euren open. 'Ik krijg per dag zeker vijftig vragen. Ik word er helemaal debiel van' door Ruud Sep voorschoten - Een nieuwe zaal met professionele hometrainers, een extra fitnessruimte, een grotere crèche en wat extra kantoorruimte. Ze zijn alle maal kant en klaar, maar ze staan er in middels alweer twee maanden onge bruikt bij in het Voorschotense sport centrum Steijn Sports. En het zal ook nog wel even duren voordat de twee duizend leden de nieuwe ruimtes kun nen gebruiken. Terwijl de extra vier kante meters volgens directeur Robert Steijn hard nodig zijn. „We zitten hutje mutje boven op elkaar. Ik krijg per dag zeker vijftig vragen van mensen die wil len weten hoe het er mee staat. Ik word er helemaal debiel van." De nieuwe ruimtes van Steijn Sports in het bedrijfsverzamelgebouw aan de In dustrieweg zijn illegaal. Dat wil zeggen: directeur Steijn is eind vorig jaar zon der bouwvergunning begonnen met de interne verbouwing. „Omdat de ver gunning op absoluut niet-steekhou- dende argumenten is afgewezen", al dus Steijn. „De gemeente stelt dat er onvoldoende parkeerruimte is, maar er is helemaal geen probleem. En ze stel len dat de sportclub niet past in het be stemmingsplan, terwijl de provincie daar in 1993 al mee akkoord is gegaan." Nadat burgemeester en wethouders een advies van de commissie beroep en bezwaar om het plan wel goed te keu ren, naast zich neerlegden, besloot Steijn tot burgerlijke ongehoorzaam heid. „Als ik naar de rechtbank was ge gaan, had dat ook weer vier tot twaalf maanden geduurd. En ik kan niet blij ven betalen voor een lege ruimte. Ik dacht: we gaan gewoon aan de slag, dan kan ik de ruimte alvast gebruiken. Is de gemeente het er niet mee eens, dan moet zij maar een procedure star ten. Ik was ervan overtuigd dat ik die gemakkelijk zou winnen." In februari van dit jaar werden de nieu we ruimtes in gebruik genomen. Maar dat duurde niet lang. Half maart kwam de gemeente controleren, en werd be volen de illegale uitbreiding buiten ge bruik te stellen. „Ik kon dat op dat mo ment wel begrijpen. Het parkeerdek van motel Tiel was net ingestort. Het was logisch dat de gemeente wilde kij ken of de constructie in orde was en het pand voldeed aan alle brandweer voorschriften. Maar dat was in twee weken in orde. En we zijn nu weer twee maanden verder en er is nog geen uit zicht op wanneer de boel weer open kan." In een poging de zaak bij de politiek onder de aandacht te krijgen, had Steijn de afgelopen weken gesprekken met alle politieke partijen en voerde hij deze week het woord in een commis sievergadering. Maar dat leverde nau welijks enige voortgang op. Wethouder Verschoor wilde niet verder gaan dan de belofte de kwestie volgende maand in de commissie op de agenda te zet ten. „Ik heb ook nog een handtekenin genactie gehouden onder mijn leden. Ik heb 750 handtekeningen die ik bin nenkort wil aanbieden aan de burge meester. En ik ben ook nog met een advocaat bezig. Want er moet snel iets gebeuren. Het is hier in de sportclub gewoon te druk. Heeft er dan niemand oog voor de belangen van die tweedui zend sporters die hier de hele tijd bo ven op elkaar zitten?" zoETERWouDE - Bij de Zoetej- woudse fractie van het CDA zijn 58 suggesties binnengekomen voor bouwlocaties. In januari schreef de partij een wedstrijd uit en vroeg inwoners om hun ideeën voor woningbouwloca ties. Volgens wethouder Ates waren de meeste suggesties on uitvoerbaar. Ook was er geen idee bij dat ambtenaren al niet eens onder de loep hadden ge nomen. De winnende suggesties waren het stuk achter het ge meentehuis, tussen het Molen pad en de Laan van Oud Raad wijk en tegenover garage Ver- steegen en café De Vriendschap aan de Miening. Winnaars ont vangen een boeken- of cd-bon. lancy Ubert hst - De Stichting Konij- langen heeft bij de politie bel getrokken over de ge- waaraan een aantal konij- de Oegstgeestse Bali- iotstaat. Volgens vice- ter en penningmeester Koeveringen zijn de die- •lvrij'. „Ze lopen groot Elk moment kunnen ze len worden." ilantsoentje op de hoek itraat huppelen zeker konijnen rond. Buurtbe- P. van Delft heeft er ooit iter neergezet. Vervol lus de Oegstgeestenaar, n onbekende er een je losgelaten. „Vrouw- ijn komt samen met jeskonijn en de rest kun len", zegt Van Delft, die [er de ouders en hun na- igen ontfermt. Volgens :bben de beestjes het )e hele buurt weet dat ijnen hier leven en houdt igmetze." iBelangen is daar niet van en maakt zich druk welzijn van de dieren, itsoen is niet omheind, len zo de weg opsprin- tar geen hond die dat schelen", moppert Van igen. „We hebben bij de lan ook niet geklaagd dat ijnen slachtoffer kunnen van een ongeluk, want len we uitgelachen. We gooien het erop dat fietsers en automobilisten bloot staan aan gevaar." „KonijnenBelangen moet niet zaniken", reageert Van Delft. „Door onze straat rijdt alleen bestemmingsverkeer, dit is een woonwijk. Als je de dieren met rust laat, is er helemaal niks aan de hand. Maar vorige week kwa men een muts van KonijnenBe langen met hokken en kooien aanzetten. Ze begon de dieren, die rustig zaten te knabbelen, op te jagen. Ja, toen schoten ze na tuurlijk de weg op. KonijnenBe langen moet die beesten ge woon met rust laten. En mij ook." Van Delft heeft inmiddels bezoek gehad van een agent. „Die gaf toe dat er meer dode katten op de weg liggen dan ko nijnen." De Delftse stichting Konijnen- Belangen is vorig jaar opgericht en komt, naar eigen zeggen, op 'voor het stemloze knaagdier'. Konijnen in de Balistraat zijn volgens de Stichting Ko nijnenBelan gen 'vogelvrij'. „Ze kunnen elk moment aan gereden wor den." Foto: Hielco Kuipers „Dat heeft in Nederland priori teit nul", zegt Van Koeveringen. „Wj staan te springen om iets voor konijnen te doen. Ik hoop dat de politie paal en perk stelt aan die erbarmelijke situatie in Oegstgeest. Zo niet, dan moeten wij ons over verdere acties bera den." door Nancy Ubert oegstgeest - De zes woontorens die in de Oegstgeestse wijk Poel geest in aanbouw zijn, mogen niet hoger worden dan zes ver diepingen. De rechter heeft de bouwvergunning voor de flats nietig verklaard. Bouwbedrijf Jos Jansen en de gemeente Oegst geest zitten met de handen in het haar. De gemeente en het bouwbe drijf zijn geschrokken van de uitspraak van de rechtbank. Oegstgeest heeft ten onrechte een bouwvergunning gegeven voor de woontorens waarvan er vier zeven bouwlagen tellen. De rechter baseert zijn uitspraak op het zogeheten Ontwikkelings plan Poelgeest. Daarin staat zwart op wit dat de woontoren hes vijf a zes lagen hebben. Wat er op een informatieavond aan de aspirant-kopers is verteld over het bouwplan acht de rech ter niet relevant. Omwonenden die de rechtszaak aanspanden beweren dat daar is gezegd, dat de torens niet meer dan vier bouwlagen zouden tellen. Als de torens toch hoger worden, gaat dat volgens hen ten koste van hun woongenot. Het bouwbedrijf en de gemeen te gaan volgende week om de tafel zitten om het débacle te bespreken. L. van der Vos, pro jectleider van Jos Jansen, laat weten dat hij zich 'kapot ge schrokken' is van het oordeel van de rechter. „Dit hadden we niet verwacht." Technisch is het mogelijk de woontorens, waar van de bouw stilligt, tot zes hoog af te bouwen. „Daarvoor hoeven we niet te slopen en geen nieuwe ontwerpen te ma ken." Maar Van der Vos kan nog niet zeggen of voor die oplos sing wordt gekozen. „Eerst moe ten de juristen zich maar eens buigen over het oordeel van de rechter. Ik wil zeker weten dat er geen addertjes onder het gras zitten." Van de appartementen op de zevende etages is al een groot aantal verkocht. Als Jos Jansen en de gemeente een compromis hebben gevonden, worden de kopers geïnformeerd over de ri goureuze veranderingen. In de koopcontracten is rekening ge houden met de situatie die nu is ontstaan. Van der Vos: „Maar zolang we nog stoeien met nieu we plannen en oplossingen kan ik geen duidelijkheid verschaf fen. Ik wil de kopers alternatie ven kunnen bieden." Vast staat dat Jos Jansen op nieuw een aanvraag voor een bouwvergunning moet indienen voor woontorens van maximaal zes verdiepingen. Haast is gebo den, want elke dag dat er niet gewerkt wordt, kost het bedrijf tonnen. De gemeente weigert commen taar te geven. „De uitspraak is sneller gekomen dan we hadden gedacht. We moeten eerst intern beraad houden", aldus een woordvoerder. Zowel Jos Jansep als Oegstgeest overweegt in ho ger beroep te gaan tegen de uit spraak van de rechter. ;en om gezondheidsrisico's hoogspanningskabels "int Ic Went van voorpagina - Bewoners van de orpse Jacoba van Bei- X waarvan de achtertui- nzen aan de hoogspan- asten van de Leyhof, zich misleid. „Toen wij ee jaar geleden kwamen werd ons van alle kanten )er(j rd dat die masten abso- ron en kwaad kunnen", zegt 1 0 ir Van Alen. „Maar als ik forn ist wat ik nu weet, dan gens hier nooit komen wo- ^e[ wijkbewoners in de di- ngeving van de masten onrust uitgebroken over delijke effecten van elek- Jj ïetische straling op de tondheid. De kiem voor jt 5 1st is gelegd toen de ge- twee maanden geleden plan kwam om onder Jten een speelpark voor n aan te leggen. De ge twijfelde nog of dit de ek was 'vanwege de orf- te gezondheidsrisico's' toen op internet gaan Lg te lai de bfi 1. t dei onge een loolwel lUtO Di ot iet lijke n delen, bij zid, gk dui fe brafde van lat Jaar iber est/warmond - Zwem- de Klinkenbergerpias len tot gezondheids- In de plas op grens gemeenten Oegstgeest, id en Sassenheim, is een concentratie rode alg Meerd. Dat ontdekte het mraadschap Rijnland, valiteit van het water el- tken controleert, icie Zuid-Holland ad- 1 mensen om voorlopig le Klinkenbergerpias te De rode alg kan mis- huidirritatie, darm- jklachten en hoofdpijn ten. Zodra de concen- le alg in het water van anbergerplas voldoende 'men, trekt de provincie itieve zwemadvies weer spitten en ben me werkelijk rot geschrokken van wat ik over elektriciteitsmasten tegen kwam", aldus Van Alen. Hij is er inmiddels vast van overtuigd dat straling van de masten een ver hoogde kans op kanker en kin- derleukemie geeft. Ook veel buurtbewoners denken er zo over, en vinden dat Leiderdorp de kabels zo snel mogelijk onder de grond moet stoppen. Wethouder' Mac Gillavry heeft het plan voor een speelpark on der de gewraakte leidingen in middels ingetrokken. „Want als niemand zijn kind daar wil laten spelen, dan ga ik al dat geld niet uitgeven." Hij wil de speeltoe stellen nu in De Bloemerd plaat sen. Eerder kondigde het nieu we college al aan, dat er sowieso een onderzoek komt naar de haalbaarheid van verwijdering van de masten. „Niet vanwege de gezondheidsrisico's, want dat is nooit bewezen. Maar omdat ze stedenbouwkundig gezien foeilelijk zijn en onnodig een stuk van de wijk afsnijden." Buurtbewoners vragen zich in middels in steeds grotere getale af hoe veilig zij eigenlijk nog wo nen. „Toen wij hier twee jaar ge leden een huis kregen werd ons verzekerd dat de masten abso luut geen gevaar opleveren. Maar als het een keertje gevro ren heeft ligt het witte poeder van de leidingen in mijn achter tuin", aldus één van hen. „Hoe zo niet gevaarlijk stelt een an der. „Als het buiten flink mist, en ik loop met een tl-balk naar de leidingen, dan gaat dat ding spontaan branden." Veel buurtbewoners vinden dat Mac Gillavry haast moet maken met zijn onderzoek. „Dan kan hij wel zeggen dat Leiderdorp afhankelijk is van Leiden, maar dat is natuurlijk niet waar. Het is een kwestie van politieke wil", zegt omwonende Foeng. „Hij kan ook zeggen dat Leiderdorp er hoe dan ook voor zorgt dat die masten weggaan, met of zonder medewerking van Lei den. Nu dekt hij zich alvast in, en dat is niet juist. Want het gaat hier wel om de gezondheid van burgers. En daar behoor je als gemeente serieus mee om te gaan." leiderdorp - Het Rijnland Zie kenhuis in Leiderdorp is erin ge slaagd genoeg personeel te wer ven voor een speciale afdeling voor ziekenhuispatiënten die op een plaats in een verpleeghuis wachten. De tijdelijke verblijfaf- deling gaat dinsdag open. Er is plaats voor achttien patiënten die zijn uitbehandeld, maar door plaatsgebrek nog niet naar een verpleegtehuis kunnen. Door de wachtafdeling voor ver pleeghuispatiënten komt er in de gewone ziekenhuiszalen weer ruimte voor andere patiën ten. De nieuwe afdeling heeft een huiselijker sfeer dan de ge wone zalen en de patiënten krij gen er de verpleeghuiszorg die ze eerder ontbeerden. Het Rijnland Ziekenhuis heeft gemiddeld ongeveer veertig pa tiënten die in een 'verkeerd bed' liggen. De speciale wervings campagne voor personeel voor de wachtafdeling heeft voldoen de verzorgenden, verpleeghul pen, activiteitenbegeleiders en voedingsassistenten opgeleverd om de afdeling zoals gepland te openen. Begin volgend jaar verhuist de tijdelijke verblijfafdeling naar verpleeghuis Oudshoom in Al phen aan den Rijn. Dan wordt het aantal bedden tot dertig uit gebreid. Voor de afdeling in Al phen zijn nog nieuwe werkne mers nodig. den haag/voorschoten Voor aanranding van zijn sla pende echtgenote is een vijf tigjarige man veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van drie maanden. Tijdens de rechtszitting twee weken ge leden gaf hij toe dat hij de vrouw uit Voorschoten in 1989 en 1990 zelfs meerdere malen had verkracht. De ver dachte kreeg daarvoor van de Haagse rechtbank geen straf opgelegd, omdat het in die tijd nog niet officieel straf baar was om je echtgenote tot seks te dwingen. Het was echter wel verboden om je vrouw in slapende toestand aan te randen. Officier van justitie Vos schrapte de verkrachtingen twee weken geleden met te genzin uit de dagvaarding. Zij eiste een gevangenisstraf van tien maanden voorwaarde lijk. De rechtbank moet zich aan de wet van ruim tien jaar geleden houden. De recht bank vond tien maanden voorwaardelijk een te hoge straf voor dat ene zedendelict dat overbleef. De rechters legden de bijzondere voor waarde op, dat de man ver plicht contact met de reclas sering onderhoudt, ook als dat inhoudt dat hij in thera pie moet om zijn seksuele agressie te bestrijden. De man had zijn ex-vrouw tussen december 1989 en maart 1990 meerdere malen tot seks gedwongen, omdat hij gefrustreerd was over hun slechte huwelijksleven. Nadat de man een verhouding had gehad met een andere vrouw, wilde zijn echtgenote geen seks meer met hem. De rechtbank achtte de kans aanwezig dat hij in eenzelfde soort situatie weer seksueel agressief zou worden en vond het daarom van belang dat de man in therapie zou gaan. De komende weken doen 190.000 scholieren hun eindexamen. Het Leidsch Dagblad volgt negen van hen. Tekst: Peter Groenendijk en Ruud Sep. Foto's: Eric Taal en Hielco Kuipers. Gisteren had ik dan mijn mon- Ift deling examen over kunstge schiedenis. Het ging vooral over mijn eigen tekening, een zelfportret in de stijl van Paul Klee. Daar kon ik ge noeg over vertellen, eigenlijk had ik zelfs veel te veel geleerd. Maar er waren ook rottige vragen bij. Over expressionisme, bijvoorbeeld. Die stof hebben we meer dan een jaar gele den behandeld. Dat was aardig wegge zakt. Maar al met al was het best een goed mondeling, ik gok wel op een vol doende. Het is alleen jammer dat ze je niet meteen vertellen hoe het ging, welk cijfer je krijgt. Dan weet je eigen lijk nog niks. Ik ben juist zo benieuwd. Ik heb nu in totaal vier examens gehad. Het valt eigenlijk best mee, tot nu toe. Het is gewoon hetzelfde als tentamens maken. De meesten zijn ook niet ge spannen. Sommigen wel, hoor! Een paar meiden bij mij in de klas zijn echt doodnerveus. Maar ik laat me daar door niet gek maken. M'n volgende examen is Uiterlijke Ver zorging-Praktijk. Ik moet dan manicu ren, handmassage doen en ook nog make-up aanbrengen. Ik moet m'n ei gen model meenemen. Het is leuk om te doen, ik wil later ook schoonheids specialiste worden. Of ik die dingen thuis heb geoefend? Nee hoor. Gewoon in de lessen. Verder kun je er vantevoren niet zoveel aan doen. Maar ik heb er alle ver- élk heb nog vier dagen te gaan tot het eerste examen. Ik leer zo'n negen uur per dag, meest al zit ik met een paar klasgenoten in de UB. Dat is wel nodig, want ik sta er niet vreselijk goed voor. Het begint dinsdag met Nederlands. Eerst een tekstverklaring, dan een sa menvatting van een tekst maken. Dat moet lukken. Het wordt pas echt lastig met wiskunde. Daar sta ik nu een 4.6 voor. Ik vind het niet leuk, vooral de goniometrie is moeilijk. Dat is met si nus en cosinus enzo, weetjewei. Ik heb het telkens voor me uitgeschoven, vandaag moet ik er echt aan gaan be ginnen. Een voordeel is wel dat m'n wiskundeleraar hier vlakbij woont, dus daar kan ik even langsfietsen als ik wat te vragen heb. Wiskunde is niet het enige lastige. Voor natuurkunde sta ik een 5.8, voor scheikunde een 6.3 Ook dat zijn moei lijke vakken voor mij. Als ik wil slagen, moet ik daarmee niet de fout ingaan. Maar ik ben er wel gerust op. We hebben op het Stedelijk Gym geen aparte vragenuurtjes ofzo, maar je kunt altijd naar de leraar toestappen. Ze zijn heel behulpzaam. Gespannen? Mwah. Mijn klasgenoten hebben al het examen Grieks gedaan, en dat bleek enorm mee te vallen. 'Het was een eitje, we gaan weer in de zon liggen', zeiden ze. Als je dat hoort, word je wel wat rus- tiger. Woensdag beginnen de exa mens voor mij, maar ik ben nog niet gespannen. Ik ben net terug van een lekkere vakantie met m'n ou ders. We zijn naar de Dominicaanse Republiek geweest. Of ik er gestudeerd heb? Nou, ik had m'n boeken wel mee genomen. Maar eerlijk gezegd zijn ze de koffer niet uitgekomen. Nou ja, ik kan nu met een fris hoofd beginnen. Met m'n beste vriend Robert gaat het minder. Hij is vreselijk zenuwachtig en dat vind ik heel sneu. Hij staat er juist zo goed voor. Ik wens hem veel sterkte, ik hoop dat 'ie wat rustiger wordt. Ik weet zeker dat hij het haalt. Het examen aardrijkskunde wordt wel grappig. Eén van de onderwerpers 'Nederlanders en hun vakantiebdRem- ming'. Vooral klimaat is natuurlijk be langrijk, daar moeten we veel over we ten. Hoe het weer in diverse vakan tielocaties is, enzo. Dat examen komt zeker goed. Biologie wordt minder leuk. Wat ik daarvan het moeilijkst vind? Die kring lopen. Van koolstofdioxide bijvoor beeld. Dat is superingewikkeld. Ik sta nu een 6.1, dus veel kan ik niet hebben. Nou ja, gelukkig heb ik nog even. Het begint woensdag met leesvaardig heid Nederlands. Gewoon vragen over tekstjes. Nou, daar maak ik me echt geen zorgen over. Alleen al omdat ik een 7.8 sta voor Ne- derlands. Wel lekker om met zo'n vak te beginnen, vind ik.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17