Leids LEIDEN REGIO ])e Kooi is het verdomhoekje van Leiden' Leiden Galgjes Postma vond dat mantel der liefde hem niet stond R3 -ei t MIDDEN ZUID NOORD ALGEMEEN VRIJDAG 17 MEI 2002 er Groenendijk in Leiden was de op- de verkiezingen afgelo- teiS>!daS z0 laa8 als ln De 1 wijk in Leiden-Noord. it- Op ns kreeg de Lijst Pim For- '3t eel stemmen. Wat is er and in De Kooi? 'Als er si eurt, komen de mensen stand.' t Pin rvolp ben ïHe :ondi S? >esl( 'PHn r hel 1 Massaar (25) loopt tas vol boodschappen Kooiplein. Dat de Lijst lyn een derde van de in De Kooi heeft ge- yerbaast haar niks. „Het is hier heel groot", zegt im is Fortuyn zo po- r wonen gewoon te veel bij elkaar. Ze beter spreiden. Anders haat alleen maar gro in haar mening bepaald en. Bijna alle autochto- lewoners, of ze nu LPF I gestemd of niet, hadden A|ag allang zien aanko- tzijn geen stemmen die dit zijn 'met het ge- 'i zo vaak wordt ge- stemmen uit frustra- nou eens om je heen", inie Holleman, een al- ■jide moeder van 26, balkonnetje in de it. „Het sterft hier uitenlanders, er wonen er Nederlanders in de heb niks tegen buiten- maar zo kan het toch "a i gaan? Wat hier nog ln 1 d Nederlanders, stemt n yn. Die man durfde er e iets van te zeggen." ning is op veel plaatsen ■""l fooi ges annen. Veel ïmers klagen over het A ital buitenlanders in de ir willen hun naam niet ant hebben. .Anders heid", zegt een 37- ie in een van de ve- De Kooi woont. „Maar Su.I%ig mag je hebben. Alle m' zitten in één wijk, __en houden allemaal mt 1 cultuur. Dat gaat niet d13!1 neer. Ik woon midden 01 schotels, voel me ge- meer thuis in m'n ei- ek. Mensen pikken het ;n autochtone bewo- j ken er zo over. Ook ICl iüney (54), voorzitter prootste moskee in de Het Kooiplein in het centrum van de wijk. Een derde van de stemmen ging er woensdag naar de Lijst Pim Fortuyn. Foto: Mark Lamers wijk, maakt zich zorgen. „Je moet niet alle Turken bij elkaar stoppen. Mensen wonen nu al lemaal in dezelfde wijk en daar door integreren ze niet. Ze spre ken overal hun eigen taal: in de winkel, op straat, in de school... Dat willen wij eigenlijk ook niet. Fortuyn had gelijk, zwarte scho len zijn slecht voor de ontwikke ling van Turken. Er wonen ge woon te veel allochtonen in De Kooi, punt uit." Niet dat veel Turken zich zorgen maken over hun wijk. De mees ten wonen er met plezier. Het politiek bewustzijn is laag. „Ik heb niet gestemd, ik had het druk", zegt meneer Yildiz. „Nou ja, eigenlijk weet ik er niet zoveel van." Mevrouw Ursan: „Ik heb wel gestemd, maar ik weet niet op welke partij. Een Turks ie mand was het, dat is alles wat ik weet." De lage verkiezingsopkomst in De Kooi heeft alles te maken met de geringe politieke interes se onder de Turkse bevolking, zegt Hasan Güney. „Ik heb mensen echt aangespoord om te gaan stemmen. Het is zo be langrijk. Als je niet gaat stem lied] mdeL )ndi et Ni )DER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, luurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt adsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden rd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl )K In Woon- en Zorgcentrum 't Huis op de Waard aan de lakersstraat 2 is zaterdag 25 mei van 11.00 tot 16.00 uur aarsmarkt. Er zijn tweedehands spullen te koop, maar nen en plantjes. Verder zullen er enkele oude ambachten edemonstreerd zoals klompen maken en kantklossen. De t komt ten goede aan de bewoners van 't Huis op de Liefhebbers van klaverjassen kunnen maandag 2e pink- m 13.30 uur een kaartje leggen in buurthuis de Pancrat iddelstegracht 85. Wie dit kaartspel wil leren kan daar- dinsdagmiddag tussen 13.30 en 16.00 uur in het buurt- ht. Woensdag 22 mei kunnen 50-plussers om 13.30 uur len. De zaal van het buurthuis is beide keren om 12.30 J. va Dut.n S.A "wvn buurthuis Matilo komt op maandag een groep al- eel ^ra^'sc^1 sprekende vrouwen bij elkaar om te praten ®a belangrijk vinden. Er wordt bijvoorbeeld gepraat over J Ie achterstand van kinderen op de basisschool te ver- ran f °Pte beffen en de mogelijkheid van huiswerkonder- p Er wordt ook samen geoefend op de Nederlandse taal. deren mogen ook meekomen. Van 13.00 tot 13.45 uur ?en binnenlopen en van 13.45 tot 14.45 wordt geoefend lerlandse taal. De kosten bedragen per bijeenkomst 0,45 an RTIER In het Heempark Leiden begint zondag 26 mei eh^ Uur een wandeling door het park. Deze wandeling begint 751 tog van het park is aan de Oegstgeesterweg. Deelname is iet G H.C aJ^ K In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5 is f maandelijkse Line dance-avond. Meer informatie is te t n.v fens de dansavonden of bij Sjaak en Nel de Heiden, tele- 0 ja? 160. De zaal is om 20.00 uur open, om 20.30 uur wordt Elzei man Coe' ^dse Jeugdbond voor Natuurstudie verzorgt voor Roiir ®n 12 tot en met 25 jaar zondag 26 mei tarten penexcursie. Er wordt verzameld om 10.00 uur op andai den Centraal. Deelname is gratis. Voor meer informatie kan worden gebeld: telefoon 5156783. 67 toting Duinbehoud zijn zaterdag 1 juni in de 77 ja 'gduinen, Berkheide en Meijendel diverse wandelingen met de duinconsulenten. Deelname is gratis. Opgeven '1-5160490 of stichting@duinbehoud.nl men, moet je daarna ook vier jaar je mond houden. Maar ja, mensen weten te weinig van het systeem en van de partijen. Ze nemen het nogal lichtzinnig op." Bovendien, zegt Güney, spreken veel allochtonen nog geen Ne derlands. „Er wordt nu gespro ken over verplichte taal- en in- burgeringscursussen. Mooi hoor, maar een beetje laat. Toen wij hier in de jaren zestig aan kwamen met het vliegtuig, ston den we de eerste dag meteen in de fabriek. Niemand had het over taallessen, terwijl wij best Nederlands wilden leren. Maar er was niks. En nu is het onze schuld." Wiens schuld het ook is, het ge brek aan taalkennis onder al lochtonen stoort veel autochto ne Kooibewoners. Harry van Dijk (stemde zelf PvdA): „Als een Nederlands gezin hier komt wonen, moeten ze eerst op taal cursus. Om Turks te leren. An ders komt het kind elke dag hui lend thuis: mama, ik kan m'n vriendjes niet verstaan. Vrnd je het gek dat mensen boos wor den?" Marcel (wil niet met ach ternaam in de krant): „Dit wordt een klein stukje Turkije. De wo ningstichting doet er niets aan om mensen beter te spreiden. Ik voel me niet meer thuis, wil hier eigenlijk weg. Racisme? Gelul. Mensen moeten beter gespreid worden. De Kooi is nu het ver domhoekje van de stad." Sommige bewoners bezigen harde taal als ze het over het ge drag van de allochtone bewo ners hebben. Ze voorspellen een opstand van autochtonen in De Kooi. Hasan Güney schrikt er niet van. „Of het racisme hier groot is? Dat valt best mee." Hij glimlacht. „Ach meneer, we moeten het niet over racisme hebben. Alsjeblieft. We moeten praten over vrede, over samen leven. Praten over racisme is niet goed." De moskeebaas is niet bang voor escalatie. „De al lochtonen van de derde en vier de generatie willen lang niet al lemaal meer in De Kooi wonen. Ze willen een eigen, vrijstaand huis, ergens anders in de stad. Het probleem lost zich op den duur vanzelf wel op. Maar tot die tijd moet de overheid wel waakzaam zijn." Bram Pater, lid van de wijkgroep en andere buurtorganisaties, ziet dat de stemming in de wijk langzaam grimmiger wordt. „Er zijn van die incidentjes die de boel aanwakkeren. En ik geloof dat het steeds iets meer inci dentjes worden. Dat is jammer, want daardoor vergeet je dat er ook best wat goeds gebeurt." Al lochtonen en autochtonen wer ken nog veel te weinig samen, tot verdriet van Pater. „Het is al lemaal apart. De allochtonen moeten (tie zelforganisaties een beetje loslaten, meer mengen in de bestaande organisaties in de wijk. Vrijwilligerswerk doen voor de voetbalclub, dat soort din gen. Daar ontbreekt het nu aan. En dat kweekt onbegrip." In de Kooi is vooral geduld no dig, zegt Pater. „300 Jaar gele den kwamen duizenden Fran sen hiernaartoe, dat zijn nu ook gewoon Leienaars. De mensen in De Kooi moeten rust bewa ren. Integratie komt met de ja ren. De problemen in de wijk zijn niet vandaag opgelost, en ook niet morgen. Maar op den duur zal het probleem zich van zelf oplossen. Geloof me maar." Ik kan vaak urenlang nadenken over taal. Dat is heerlijk. En ik word er nog voor betaald ook. Jaren geleden had ik besloten het woord boeren sloot in Van Dale (waarvan ik toen hoofdredacteur was) op te nemen. Elke Nederlander kende dat woord uit het kinderliedje 'Er zaten zeven kikker tjes al in een boerensloot', maar het woord was nog niet tot in de woordenboeken doorgedron gen. Gewoon vergeten. Of als een een zwervertje naar de straat verbannen. Het mocht nog niet in het huis'woor- denboek' wonen. Goed, ik hou van zwerfkindertjes en het kindje boerensloot mocht bij me komen wonen. Maar, vroeg ik me toen af: wat is een boerensloot nu eigenlijk? Is dat een sloot die in de buurt van een boerderij ligt? Nee. Is het een sloot die door boeren werd on derhouden? Ook niet. Ik hield een kleine enquête onder mijn colle ga's van het Woordenboek der Nederlandsche Taal. Ook zij wis ten niet wat de juiste betekenis van boerensloot was. Ik ging in conclaaf. Volstrekte rust moest ik hebben. Een lange wandeling aan het strand van Wassenaar bracht ver lichting. Opeens wist ik het. Een boerensloot is ge woon een sloot. Maar waarom dan dat boeren-? Gewoon, omwille van het metrum. Zing het maar 'Er zaten zeven kikkertjes al in een sloot'. Dat klinkt toch niet? De zin loopt niet. D'r moet iets bij. En dat boeren- maakt dat de versregel opeens zingbaar. Uren had ik nagedacht over een heel klein stukje taal. De oplossing bleek zo simpel als maar zijn kan. Waren die uren zinloos, nutteloos? Nee, ze beho ren tot de bekoorlijkste van mijn toch al zo rijk met verrukkelijke uren gezegende leven. Ze ver zoenen mij met al wat het leven minder aange naam maakt. Zo heb ik de afgelopen weken ook veel gedachten gewijd aan het woord galgen. Niet de galgen waar aan vroeger boeven werden opgehangen, maar de galgen die aan een kledingstuk worden vastge maakt. Ik ging van de veronderstelling uit dat gal gen het dialectwoord is voor wat in het Standaard nederlands meestal bretels wordt genoemd. Niets is minder waar. Althans, als ik stel: bretels=galgen, dan houd ik geen rekening met de subtiliteit van de taal. Bretels zijn hulpstukken waarmee een man zijn broek ophoudt. Of waarmee tegenwoor dig modebewuste jongemannen indruk proberen te maken op jongevrouwen. Hun bretels zijn van die brede banden in van die opzichtige, foeilelijke kleuren. Galgen, zo is mij duidelijk geworden, werden in Leiden en omstreken nooit door mannen gedra gen. Altijd door kinderen. Jongetjes of meisjes, dat doet er niet toe, als ze een bepaalde leeftijd maar niet te boven zijn. Daarom worden ze ook meestal met de verkleinvorm galgjes aangeduid. Die galg jes waren vrijwel altijd van dezelfde stof als het rokje of het broekje waaraan ze vastzaten. Er wa ren drie mogelijkheden wat de bevestiging betreft: of ze zaten aan broekje of rokje onlosmakelijk vast, zowel aan de voor- als aan de achterkant; of je kon ze vast- I maken aan knoopjes die alleen aan de voorkant waren aange- I bracht; of zowel aan de voor- als I aan de achterkant van de kleding- 'P?' Bn stukken waren knoopjes die als I bevestigingspunt dienden. Er is nog een miniem, maar be- langrijk verschil tussen de bretels en de galgjes. Aan de voorkant van de galgjes zat meestal een dwarsverbinding tussen de twee bandjes. Een grote overeenkomst vinden we aan de achterkant: zo wel bretels als galgjes werden daar kruislings aan broekje of rok be vestigd. Maar het grootste ver schil? Ik heb zelf vroeger, in mijn studententijd, echte bretels gedra gen Ik vond ze niet mooi, maar soms wel praktisch. Mijn gewicht kon namelijk nogal eens schommelen. Als ik veel getraind had voor mijn geliefde sporten zwemmen en waterpo lo, dan woog ik een kilo of 6, 7 minder dan wan neer ik niet in training was. In die magere tijd had ik die krengen nodig om m'n broek op te houden. En ik kan u verzekeren: m'n broek zakte nooit af! En m'n bretels ook niet. Dit in flagrante tegenstel ling tot de galgjes. Generaties 60-, 70-jarigen lopen rond met het trauma van de almaar van hun schoudertjes afglij dende ondingen. Prins Claus zou gezegd hebben, had hij in Nederland geleefd in die tijd: Kindertj es aller landen, ontdoe u van uw galgjes. En wees vrij kind. Is taal niet mooi en heel subtiel? Met dank aan Sonja Bavelaar, mevr. WJ. Dingjan- Zonneveld (beiden Leiderdorp), mevr. H. Boter (Oegstgeest), H.J. Dingjan, mevr. M.J.den Houter- de Muijver (Alphen a/d Rijn), Corrie Kras-v.d. Weijden en Reina Krösschel-de Bruin (Noordwijk) Hans Heestermans Reacties en tips voor deze rubriek kunt u sturen naar de redactie van deze krant, postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vermelding van de ru brieksnaam 'Leids dialect'. E-mailen naar de au teur kan ook: heestermans@inl.nl OPINIE door Wim Koevoet Jan Postma is geen burgemeester meer. De roemloze aftocht van de PvdA'er die in 1999 aantrad, kan onmogelijk verrassend wor den genoemd. Memorabele wa penfeiten zijn er nauwelijks, her inneringen aan kolderieke situa ties des te meer. Zoals die keer dat raadslid Daan Sloos tijdens de rondvraag van een vergadering begon te huilen over lelijke dingen die over zijn fractiegenoot Piet Peper zouden zijn gezegd. Postma wist zich duidelijk geen raad met de emo ties van Sloos, keek de vergader zaal in en vroeg: „Verder nog ie mand voor de rondvraag?" Over een van zijn grootste, re cente mislukkingen is nauwe lijks gesproken of het moet ach ter gesloten deuren zijn geweest. Postma was voorganger in een campagne waarmee het op komstpercentage bij de ge meenteraadsverkiezingen moest worden opgekrikt. Veel meer dan de presentatie van een web site maakte hij er niet van. Het resultaat was navenant: er kwam in maart van dit jaar net als in 1998 iets meer dan helft van de kiesgerechtigden opda gen. Zijn publieke optredens tijdens recepties, bij speeches, als voor zitter van de gemeenteraad of als voorzitter van de raadscom missie bestuurlijke aangelegen heden waren ondanks zijn inzet en zijn ongetwijfeld oprechte bedoelingen meer aandoenlijk dan doeltreffend. Laat staan charismatisch of flamboyant, al lemaal eigenschappen die Post- ma's voorganger Cees Goekoop werden toegedicht. In zijn afscheidsverklaring klaagt Postma erover dat hij nergens in wordt betrokken door wethou ders en fractievoorzitters en dat er zo veel van hem wordt ver wacht maar dat hem zo weinig bestuurlijke taken worden toe bedeeld. Waarmee hij zichzelf een brevet van onvermogen geeft. Want een beetje voorzitter van het college laat dit alles niet zo maar over zijn kant gaan. Maar wie kan zich een met de vuist op tafel beukende Postma voorstellen? De onvrede over Postma's func tioneren was er eigenlijk van be gin af aan, maar zijn hartproble men, kort nadat hij was be noemd, golden uiteraard als een verzachtende omstandigheid. Maar drie jaar later is zijn func tioneren niet substantieel verbe terd, vindt de ongeduldige Leid se gemeenteraad. Het wachten was nog slechts op het moment dat de onvrede zich zou kanali seren. Is het de wethouders J. Laurier (Groenlinks), T. van Rij (PvdA), B. Vos (WD) en H. Kruijt) zo veel anders vergaan? Hetzelfde geldt een beetje voor PvdA'er H. Baaijens, met dit ver schil dat die de uitbarsting vóór was door elders een functie te aanvaarden. De onvrede over Postma werd gebundeld tijdens vertrouwelij ke gesprekken met de fractie voorzitters. Dat informatie uit die gesprekken naar buiten is gekomen, zegt veel over de be stuurscultuur. Hoewel het na tuurlijk ook opmerkelijk is dat het kennelijk de bedoeling was om de onvrede over het functio neren van Postma geheim te houden. Echt afrekenen met achterkamertjespolitiek, dat lijkt voor het Leidse stadsbestuur een onmogelijke opgave. De (kansloze) jacht op het lek en de schande die daarover wordt gesproken zijn niet meer dan bliksemafleiders. De vele raads leden die de eerste burger hoofdschuddend nakeken en mompelden dat hij zonder dat lek nog drager van de ambtske ten zou zijn, zeiden daarmee ei genlijk ook dat Postma niet op eigen kracht had kunnen door gaan, maar alleen bedekt met een mantel der liefde. Want hoezeer de raadsleden Postma ook vonden stuntelen, ze vinden het allemaal een ont zettend lieve man. Wat ook klopt. Postma is ook een lieve man. De mens Postma werd zeer gewaardeerd op het stad huis. Arrogantie is hem volko men vreemd, dubbele agenda's dt houdt hij er niet op na, haan tjesgedrag is er ook niet bij, hij heeft een hekel aan politieke spelletjes en zijn integriteit is boven elke twijfel verheven. Al lemaal zaken die hij gemeen heeft met de eerder genoemde oud-wethouder H. Baaijens. De sympathie voor Postma is ook de reden waarom zijn gebrekki ge ambtsvervulling werd afge dekt. De sympathie voor Baaij ens beschermde deze schutte rende wethouder voor een poli tieke afrekening. Het besluit van burgemeester Postma om ermee te stoppen is vele malen wijzer dan het be sluit destijds om eraan te begin nen. Hij heeft zich volkomen verkeken op het ambt, de stad, de politieke situatie en de posi tie van Leiden in de regio. En de vertrouwenscommissie, met oud-PvdA-wethouder T. van Rij voorop, heeft zich volkomen verkeken op Postma. uit de Leidsch Dagblad/1 RCII IIÜY IÜjV ANNO 1902 17 Mei LEIDEN - De Commissie voor het Stedelijk Museum 'De Lakenhal' vestigt de aandacht van den gemeen teraad op den gevaarlijken toestand, waarin een groot deel der in het museum geplaatste schilder stukken verkeert. Waar in de laatste jaren bij de ver schillende musea geregeld een vrij belangrijk bedrag werd uitgetrokken voor het onderhoud der schilderij en, is dit alhier niet in die mate geschied en verkeert de collectie in een toestand, die dringend een spoe dig ingrijpen vereischt, daar langer uitstel bij ver schillende stukken moet leiden óf tot zekeren onder gang óf tot later veel kostbaarder restauraties. De commissie acht zich niet gerechtvaardigd de verant woording voor langer uitstel te dragen en heeft zich daarom gewend tot den heer De Wild te 's-Gravenha- ge, wiens bekwaamheid op het gebied van restaura tie van oude schilderijen bekend geacht mag wor den, met het verzoek om van de geheele schilderij en-collectie eens na te gaan, welke stukken restau ratie behoefden, en hierbij aan te geven wat hiervan volgens zijn oordeel het dringendst in aanmerking kwam. Het groot aantal door hem genoemde stukken en het belangrijke hiervoor vereischt bedrag maakt het noodzakelijk de restauraties over meerdere jaren te verdeelen. ANNO 1977 Dinsdag 17 mei NOORDWIJK - Als de gemeenteraad van Noordwijk akkoord gaat met een voorstel van B. en W. krijgt de tafeltennisvereniging TOV de beschikking over een eigen 'home'. Daarmede wordt aan een reeds lang bestaande, vurige wens voldaan. Tot nog toe heeft de club het gymnastieklokaal aan de Bronckhorststraat in gebruik, maar gezien de be perkte mogelijkheden is de situatie daar ver van ide aal. Het vinden van een geschikte accommodatie was geen eenvoudige zaak. Nieuwbouw kwam niet in aanmerking, ook al vanwege de hoge kosten en daar om heeft het college, in overleg met het bestuur van TOV gezocht naar ruimte in een bestaand gebouw. Men nam daartoe het huidige bibliotheekgebouw aan de Weteringkade onder de loep, de toneelzaal van 'De Kuip' en de kerkzaal van de parochie 'Maria ter Zee' aan de Nieuwe Zeeweg. Uit het onderzoek van TOV bleek een duidelijke voorkeur voor dit laat ste object. Daar het kerkbestuur bereid bleek de zaal permanent te verhuren, is aan deze oplossing verder gewerkt. Om de kerkzaal voor tafeltennisdoeleinden geschikt te maken, zullen een aantal sporttechni- sche voorzieningen moeten worden getroffen, zoals het aanbrengen van een houten vloer, het verbeteren van de verlichting en het maken van kleed- en dou cheruimten. Daarbij komen nog de kosten voor het maken van een kantine c.q. clublokaal. In totaal is daarmede een bedrag van ruim ƒ67.000 gemoeid. Hiervan komt ƒ27.000 voor rekening van TOV. De vereniging kan ƒ15.000 in geld optafel brengen en de rest denkt TOV door zelfwerkzaamheid te verdie nen. De gemeente betaalt de rest oftewel ƒ40.506 in de vorm van een eenmalige subsidie aan TOV. De huurprijs van de kerkzaal komt TOV op ƒ1000 per maand. Men verwacht dat het eigen clubgebouw zal bijdragen tot een verdere groei en bloei van de ver eniging en het TOV-bestuur rekent er op, dat het le dental van 121 binnen afzienbare tijd zal verdubbe len. De zaal zal dan elke beschikbare avond bezet zijn. LEIDEN - De verkiezingskaravaan van de PPR bracht vanochtend een bezoek aan het Leidse stadhuis, waar een kort onderhoud met de wethouders Waal en Oosterman plaats had. Bij die gelegenheid overhandigde ze aan wethouder Waal een groot lieveheersbeest als teken voor kleinschaligheid en milieuvriendelijkheid. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien Dagblad, t.a.v. Leidsch dagen na p ovcrschrijvingskaart) ter waarde van vi|f gulden (voor een exemplaar van 13 hl) 18 ln zwart wit) op tè sturen -• ^-^blad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aai Jagblud aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. plaatsing een ingevulde cheque If I) 18 ln zwart wit) op te sturen naar het Leidsch of door contante betaling aan de balie van het Leidsch

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15