LEIDE Leiden wil meer gezondheidscentra REGIO 'Auto's in binnenstad verder terugdringen' asper vindt zwemmen in Voorhout wel leuk... Abies 'Grenzen aan de groei van de Lorentzschool' Zonnen in de Hortus www.autoheemskerk.com 1 Haperend geluid verstoort vergadering wis c f nn VROEGE VOGELS T- 0 Curryous? vrudag 17 MEI 2002 R1 eertigjaar irdwijkse Iderijen jding ebrug Een 21-jarige fietser uit orp is gisteravond aan- op de kruising van de „ug en de Papengracht. i daar aangereden door 0 bestuurd door een lotenaar (19) die met elheid de kruising op- de fietser geen voor- De Leiderdorper is lekend letsel naar het Ziekenhuis gebracht. idag dweer De brandweer in Lei- idt zaterdag 29 juni van 116.00 uur open dag in me aan de Roosevelt- l Het programma is ge en afgestemd op een ïbliek. Zo zijn er brand- nonstraties, kinderacti- informatie over brand- d maar kan er ook wor- ■gereden in een brand- 0. In verband met de parkeerruimte wordt rs aangeraden op de net het openbaar ver- [61391 Morgen vindt u de baan die bij u past in leidschdagblad.nl door Wim Koevoet leiden - Om een tekort in delen van de stad aan huisartsen, tandartsen, fysiotherapeuten, verlos kundigen en maatschappelijk werkers te voorko men, wil wethouder H. Buijing (PvdA) meer gezond heidscentra. De plaatsen voor die centra wil de ge meente bepalen aan de hand een zogeheten 'ge- zondheidskaarfdie Buijing dit jaar hoopt te pre senteren. Op de gezondheidskaart is af te lezen waar en wanneer er witte vlekken dreigen te ontstaan in de zorg. Met een versoepeling van de regels voor huisvesting van deze zogenaamde eerstelijnszorg - zoals voor huisartsen al aan de orde is - wil Lei den een evenwichtige spreiding bewerkstelligen. Dat kan met gezondheidscentra waarin de ver schillende eerstelijnszorgers hun krachten bunde len. Wethouder Buijing voorspelt dat zulke centra in de nabije toekomst zullen verschijnen in de sta tionsomgeving en aan de andere kant van het sta tion, in het Houtkwartier. Daar kunnen huisartsen en ander medici in nauwe samenwerking met het Diaconessenziekenhuis, dat flink aan het verbou wen is, zo'n gezondheidscentrum uit de grond stampen en efficiënt bemensen. De raadscommissie zorg zei gisteravond unaniem 'ja' tegen de nota over vestiging van huisartsen in Leiden waarin maatregelen zijn opgenomen die het hen gemakkelijker maakt om praktijkruimte in de stad te realiseren. Landelijk dreigen zo'n vijf miljoen mensen in de toekomst van huisartsen verstoken te blijven. De beroepsgroep vergrijst in een hoog tempo, door de relatief geringe verdien sten, de hoge werkdruk en allerlei vestigingspro blemen, is er een alarmerend tekort Volgens wet houder Buijing is de Leidse situatie dan nog niet eens zo beroerd. In vergelijking met een kwart eeuw geleden is de spreiding zelfs sterk verbeterd. Maar de stad zal bij een verdere verdunning van de beroepsgroep - en die is onvermijdelijk - de dans niet kunnen ontspringen. Het vestigingsbeleid wordt verbeterd door onder meer al bij nieuwe of herzieningen van bestem mingsplannen ruimte vrij te maken voor de eer stelijnszorg. Ook helpt de gemeente bij de zoek tocht naar geschikte panden, zowel in haar eigen bestand als in het bezit van anderen. Verder komt er één aanspreekpunt op het stadhuis voor huis artsen en him organisaties. Ook wordt de zogeheten compensatiesom, waar veel kritiek op was, afgeschaft Huisartsen die woonruimte gebruikten als praktijkruimte moes ten hiervoor 500 gulden per vierkante meter beta len. leiden - Met opgestroopte spijkerbroek en een rugzak als hoofdkussen zonnebaden. Studenten die gisteren even genoeg hadden van de stoffi ge sfeer in de Universiteitsbibliotheek staken over om in hun studiepauze van de zon te genieten in de Hortus Botanicus. Foto: Hielco Kuipers leiden - De openbare Lorentz school is aan haar 33ste en 34ste groep toe. De raadscommissie stemde gisteravond in met een uitbreiding met twee lokalen van de school in de Professoren- wijk, die reeds zo'n 925 leerlin gen telt en daarmee veruit de grootste van de stad is en de op twee na grootste van het land. Volgens wethouder H. Buijing (PvdA) zou de Lorentzschool, dat een hoofdgebouw en drie dependances omvat, wel eens kunnen uitgroeien naar 44 loka len. Hij zei gisteravond na de vergadering dat de openbare basisschool de grens van dui zend leerlingen in elk geval zal overschrijden. Tegen die tijd moet er een dis cussie op gang worden gebracht of de zin en onzin hiervan, vindt hij. „Maar dat is verder aan mijn collega Alexander Pechtold van D66, de nieuwe onderwijswet houder." De gemeente mag een school weliswaar niet in haar ontwikkeling afremmen maar door de groei die de Lorentz school doormaakt, is volgens Buijing toch de vraag gerechtig- vaardigd: „Waar ligt de grens?" Leidse Milieu Raad kritisch over verkeersbeleid door Wim Koevoet leiden - De Leidse binnenstad blijft alleen leefbaar als voetgan gers, fietsers en het openbaar vervoer prioriteit krijgen en de rol van het autoverkeer wordt teruggedrongen. Dat stelt voor zitter S. ter Harmsel van de Leidse Milieu Raad in haar reac tie op het collegeprogramma. In het onderhandelingsresultaat van Groenlinks (waarvan Ter Harmsel zelf fractievoorzitter is geweest), D66, PvdA en WD is sprake van een 'evenwichtige mix' tussen de verschillende verkeerssoorten en dat is vol gens de Leidse Milieu Raad een verkeerde keuze. Want op deze wijze worden maatregelen die gunstig zijn voor het stadsmilieu ongedaan gemaakt door andere. Het colle ge hinkt op twee gedachten, vindt Ter Harmsel. Zo wil het aan de ene kant het vervoer door en naar de binnenstad per fiets stimuleren, maar kondigt het tegelijkertijd een onderzoek aan naar de mogelijkheid van een 'binnensteedse ringweg'. Ook het standpunt van het col lege over de toekomst van de Churchilllaan, de dr. Lelylaan en de wenselijkheid van rijksweg 11 west is de Leidse Milieu Raad niet duidelijk. Besluitvorming hierover wordt afhankelijk ge maakt van de aanbesteding van de Rijn Gouwe Lijn. Moet hier uit worden afgeleid dat als die aanbesteding er niet komt er ook geen besluitvorming zal plaatsvinden?" De LMR toont zich verheugd over de aandacht die het college schenkt aan de autoloze zondag en interne milieuzorg. Ook het plan 'Schone Stad' en een be waakte fietsenstalling onder het stadhuisplein vallen in goede aarde bij de LMR evenals de ho gere parkeertarieven voor au to's. De laatste zijn te rechtvaar digen omdat de opbrengsten voor strengere handhaving van de parkeerregels in de avond uren worden gebruikt „Burgers krijgen op die manier waar voor hun geld." De LMR is er geen voorstander van extra ruimte te gebruiken voor bedrijventerreinen. Liever heeft de raad dat bestaande ter reinen worden heringedeeld. Gemist wordt een passage in het (advertenties) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN a r k Leiden Roetofarendsveen L. (071-5310811 R. dsveen R. (071 )-3312866 RTEHl B.30 geldt ne Koreman is boos op reniging LZ'86. Nadat 071-51 -jarige zoon Casper I* itember 1999 zwemles i 20i; ub had gehad, mocht maart van dit jaar in achtigi d De Zijl op voor zijn na. Het gekleed zwem- Z? !8°ed evenals het dui- een op het water lig- d door. Het watertrap pen1 de baantjes school- en raren ook een succes, ffld moest Casper tien izijn buik drijven. Dat CASSf t en hij mocht het 'ezea 1. Overmand door ze- "vattir de tweede keer ■beha j Dam wor* tSCt e ge* kunt Al De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische ondef middelpunt van de stad. Onder redactie van allenf Timoteus Waarsenburgen Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 wederom niet Vervolgens werd hij uit het water gehaald, afge bekt en een aantel minuten in een hoek gezet „Misplaatst, traumatisch en pedagogisch onverantwoord. Dit mag nooit meer gebeuren", aldus Kore man. De ironie wil dat Casper zes dagen later zijn examen op nieuw deed bij de Zwemacade- mie in Voorhout Daar slaagde hij met vlag en wimpel. Koreman stepte in zwembad De Zijl aanvankelijk niet op haar zoon toe. „Er was ons ver teld dat dat niet mocht in ver band met de aanwezigheid van mensen van de zwembond. ifi leiden - De een vindt het kunst, de ander een uiting van verveling. Het muurtje aan de Vrouwenkerk- koorstraat leent zich bij uitstek voor graffiti. Vanaf het einde van de jaren zeventig toen de 'ruïne' be staande uit opgemetselde muurresten van de voormalige Vrouwenkerk werd aangelegd, is het plein tje al een misser op het gebied van stadsvernieuwing. Achter de muur wordt rommel gedumpt en de plek wordt bovendien gebruikt als openbaar urinoir. Inmiddels dienen de muurresten ook als tijdelijke verblijfplaats voor zwervers en alcoholisten. En ai die ellende kan de graffiti niet verbloemen, of het nou kunst of kitsch is. Foto: Henk Bouwman Maar toen Casper in de hoek stond te huilen, ben ik uiteraard wél naar hem toegegaan om hem op te vangen. Overigens was er buiten zijn eigen zwem meester niemand die zich over hem ontfermde." Koreman blijft na dit nare voor val met de 'hamvraag' zitten die zij in een brief naar LZ'86 heeft verwoord. Een kopie van dit schrijven is naar de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond ge stuurd. „Volgens jullie had Cas per de vaardigheden om af te zwemmen voor diploma A. Waarom wordt er op een peda gogisch onverantwoorde ma nier met dit soort zaken omge gaan? Want we hebben het na tuurlijk wel over kinderen." Na een maand kwam er ant woord van de Nationale Raad Zwemdiploma's (NRZ) die de bal keurig terugkaatste. „De NRZ houdt toezicht op de kwa liteit van de examens. De oplei ding maar ook de organisatie van een examen is de verant woordelijkheid van de oplei dende instantie. In dit geval zwemvereniging LZ'86. De NRZ bemoeit zich niet met het ver loop van het examen." Overi gens is er niemand van de NRZ bij het examen aanwezig ge weest om toezicht te houden. Van LZ'86 heeft Koreman zes weken na het schrijven van de brief nog niets vernomen. Dat komt, laat secretaris Ji\ Heek weten 'omdat het antwoord over een aantal schijven loopt'. „Er is eerst in het bestuur uit voerig overleg geweest en ook gesproken met degene die tij dens het examen aan de bad- rand heeft gestaan. Maar we werken natuurlijk wel in een menteel is de kwestie in handen van het bestuurslid die ook 1 es- zwemmen in zijn portefeuille heeft. Er is dus actie onderno men en er wordt een antwoord geformuleerd dat mevrouw Ko reman zeer binnenkort tege moet kan zien." Jacqueline Koreman en haar zoon zijn inmiddels over alle el lende heen. Want vlak na alle narigheid in zwembad De Zijl wilde Casper zelfs helemaal niet meer zwemmen. Dat is gelukkig veranderd. Het water trekt weer en hij oefent volop voor zijn B- diploma. In Voorhout, welteverstaan. Eric-Jan Berendsen Hoe hard het gaat met de school is ook aan het ongebruikelijke tijdstip voor een aanvraag van uitbreiding af te lezen. De telda tum is op 1 oktober vastgesteld, na de zomervakantie. De huidi ge groei is echter onvoorzien en uitstel tot na de zomervakantie leidt tot een 'onacceptabele si tuatie'. Met de twee nodlokalen is zo'n 30.000 euro gemoeid. De daar opvolgende jaren bedragen de kosten zo'n 5.000 euro méér. De huidige groei heeft volgens wet houder Buijing te maken met de 'snelle verjonging' van de Pro- fessorenwijk waar zich veel ge zinnen met jonge kinderen ves tigen. Overigens is de schoolbe volking uit de hele stad afkom stig. CDA'er Kieft zei dat van een on voorziene groei toch geen spra ke hoeft te zijn als de gemeente alerter omspringt met haar 'de mografische monitor'. Wethou der Buijing bracht hier breed grijnzend tegenin dat 'kinderen je soms overkomen'. Op de Lo rentzschool was vandaag nie mand bereikbaar voor com mentaar. door Wim Koevoet leiden - Alsof Jimi Hendrix The Star Spangled Banner The Smashing Of The Amps' nog eens dunnetjes overdeed. Zo klonk de snerpende pieptoon uit de geluidsinstallatie in de raadszaal gisteravond, telkens als een lid van de raadscommis sie onderwijs, welzijn, zorg en emancipatie zijn of haar micro foon inschakelde. Vooral als de tweekoppige CDA-afvaardiging haar bijdrage aan het debat wil de leveren, dreigden de trom melvliezen te scheuren. De gammele, sterk verouderde installatie holt achteruit en is dringend aan vervanging toe. In zijn tijd gebruikte oud-burge meester C. Goekoop de piep toon al om het toenmalige CD- raadslid Meijer het zwijgen op te leggen. De burgervader had ont dekt dat als hij zijn microfoon wild heen en weer bewoog hij Ji mi Hendrikx de loef kon afste ken. Inmiddels is het indrukken van het knopje 'aan' al genoeg voor een oorverdovend lawaai CDA-raadslid Filippo was dat op een gegeven moment zo zat dat hij het spreekijzer uitschakelde en zijn eigen volumeknop wilde opendraaien. Maar hij moest tot zijn ergernis gebruik maken van de geluidsinstallatie omdat an ders zijn bijdragen niet konden worden opgenomen en dus ook niet genotuleerd. Wethouder H. Buijing die al te vergeefs op zoek was geweest naar de technische dienst, moest tegen het einde van de vergadering zelfs een stoffer en blik halen. Dat was omdat de D66-afgevaardigde zo schrok van zijn eigen pieptoon dat hij wegdook en daarbij een glas brak. (advertenties) collegeprogramma over afval preventie en -scheiding. „Het tijdig ophalen van afval is één ding, maar ook in het voorko men van afval en het verbeteren van de afvalscheiding heeft ons inziens de gemeente een taak." SPAANSE MARGRIET regul ier p1 st 2.00 I GERANIUM RANZIJN LEIDERDORP Sun 3lnl tabiets van alle 3inl producten als beste getest op glans! Stal pred t uw vaat «mei het er nog noot zo stralend uitgezien i van een 3ln1Niet voor niets zjn de Sun tablets door een onafhanke<$( instituut van alle 3in1 producten als beste getest op $ans! Als het mooi Is, is het Sun. Heinz houdt er nu eenmaal van om te prikkelen. In dit geval met een lekkere pikante saus in een mooie, nietig fles. Een tikkeltje eigenwijs en bijzonder makkelijk in gebruik. Zodat je in een handomdraai je hamburger of je frites kunt voorzien van curry. De echte gen hebben die hamburger trouwens niet eens nodig. Die nemen de curry gewoon puur, want: Heinz Curry tastes great, mixed or straight. Heinz curry is in bijna alle supermarkten verkrijgboar. De adviesprijs is €1,65 (400ml) en 2,19 (600ml). amburger 1 heerlijke

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13