'Een sterk programma leg je in twee zinnen uit MEDIA Verslag Songfestival moet netjes blijven Wanhopig gevecht om zoon Televisieproducent Reinout Oerlemans en het succes van test-tv Twee nieuwe programma's Rolf Wouters NPS-documentaire volgt Chinese vluchtelinge in Nederland Derrick terug als tekenfilm Hamburg - Nadat zij in 1998 van het scherm verdwenen, maken inspecteur Derrick en zijn assistent Harry deze zomer een comeback op tv - als teken filmfiguren. Filmmaatschappij NDF kondigde gisteren aan dat er een persiflage op de succes volle politieserie gemaakt zal worden in de vorm van een te kenfilm, waarbij Horst Tappert en Fritz Wepper zelf de perso nages inspreken. Yorin ontevreden over The Bar Hilversum - Het Yorin-pro- gramma The Bar heeft tot nu toe de hooggespannen ver wachtingen van de makers niet waar weten te maken. Als de kijkcijfers binnen drie weken niet verdubbelen, is de kans groot dat Yorin de show van het scherm haalt. The Bar trektge- middeld 240.000 kijkers per dag. De eerste uitzending op 22 april werd nog bekeken door 380.000 mensen. Inge Diepman volgt Sonja op Hilversum - Inge Diepman gaat Sonja Barend definitief opvol gen als presentator van het VARA-programma Barend Wïteman. Diepman viel al eer der in voor Barend. Vrijdag pre senteert Sonja Barend de laat ste B&W van dit seizoen. Vanaf september is B&W weer terug. Inge Diepman werkt sinds 1991 als radio- en televisiepresenta trice bij de omroep. Diepman gaat B&W op drie van de vijf dagen presenteren. VARA herhaalt serie All Stars Hilversum - De VARA herhaalt vanaf morgen de tweede reeks afleveringen van de populaire serie All Stars. De belevenissen van de spelers van de plaatselij ke voetbalclub Swift Boys zijn twaalf weken lang om 19.00 uur op Nederland 3 te zien. vrijdag 17 mei 2002 Rolf Wouters Foto: AVRO Van onze mediaredactie Hilversum - Komende zomer presenteert Rolf Wouters twee nieuwe programma's bij de AVRO. Het eerste heet Rolfs antwoordapparaat, het tweede Factor Rolf. In Rolfs Antwoordapparaat pro beert Wouters antwoord te krij gen op vragen van kijkers met behulp van interviews, gasten, testjes in de studio, experimen ten en humoristische filmpjes. Kijkers kunnen vragen stellen op alle mogelijke terreinen: en tertainment, wetenschap, sport en politiek. De reeks van zeven programma's begint op 7 juni. Factor Rolf is een kennisquiz waarin gasten het tegen elkasar opnemen. In de laatste ronde neemt Wouters het persoonlijk op tegen de finale-kandidaat. Een notaris zorgt voor een eer lijk verloop van het spel. Er staan acht afleveringen op de rol. Factor Rolf begint 11 juli. Ik heb er genoeg van dat ik op tv altijd word gevraagd als de maatschappelijke context er aanleiding toe geeft. Dan ben ik de Marokkaanse cabaretier. Na 11 september kreeg ik telefoon van Nova en 2 Vandaag. Alle maal wilden ze dat ik aan tafel kwam met een reactie. Ik heb alles afgezegd. Ik wil niet alleen als er rellen zijn in Amsterdam. Ik doe ook cabaret. Op televisie word je steeds in een hokje ge stopt. De Marokkaanse cabaretier Na- jib Amhali in VPRO-gids Aan de presentatie van Dit was het nieuws, hoefik niet veel voor te bereiden. Alleen zorgen dat m'n haar goed zit. We heb ben een goede redactie die de hele week op de teksten zit te pe zen. De avond voor de opname rol len bij mij de faxrollen binnen en ik kan beginnen met me de teksten eigen te maken. Ik zit dan in mijn eentje te lachen en krijg meteen zin in de opname van de volgende dag. Sinds BNN als eerste de Nationale 10-test uitzond, lijkt het succes van Reinout Oerlemans' tv-bedrijf Eyeworks niet meer te stoppen. Zelfs de BBC bracht de formule onder de titel Test the Nation op zaterdag avond prime time op het scherm. Test-tv als gat in de wereldmarkt voor televisie, beaamt Oerlemans. „Maar we zijn nog heel klein, hoor. Nietig, nietig, nietig." door Berrit de Lange Amsterdam - Reinout Oerle mans (30), het creatieve brein achter het tv-bedrijf Eyeworks is razend. In zijn directeurskamer, waar videobanden kriskras over de vloer verspreid liggen en waar slechts ingelijste foto's her inneren aan zijn verleden als Ar- nie in Goede tijden, slechte tij den, presentator van RTL 4-pro- gramma's als Gekkenhuis en Heartbreak Hotel, en zijn leer meester Joop van den Ende, wind Oerlemans zich danig op. Het Algemeen Nederland Pers bureau (ANP) heeft het namelijk bestaan de uitslag van Waar stem ik op, gemaakt door Eye works en op de zondagavond voor de verkiezingen uitgezon den door SBS 6, naast zich neer te leggen. „Pure arrogantie, ik ben er laaiend over dat het ANP op deze manier censureert", briest Oerlemans. Het programma trok ruim een miljoen kijkers, 150 duizend mensen vulden zondagavond de stemtest op internet in, nog eens 40 duizend potentiële kie zers kregen stemadvies via sms. Het resultaat was, zegt Oerle mans, „'by far' de grootste poll ooit in Nederland gehouden." Maurice de Hond heeft de stem adviezen vertaald naar een ze telverdeling in de Tweede Ka mer. Oerlemans: „Het ANP vond dat geen nieuws! Omdat het toevallig bij SBS te zien was, wordt het niet serieus genomen. Ik vind het echt schandalig." Desondanks was hetzelfde weekeinde een van de mooiste en spannendste van zijn leven. De BBC bracht op zaterdag avond prime time Test the Na tion, het Britse equivalent van de Nationale IQ-test. Oerlemans vloog naar Londen om zich in tensief te bemoeien met de for mulé die hij heeft bedacht en ontwikkeld. Ruim negen miljoen Britten keken, bijna de helft van het kijkerspubliek in Groot-Brit- tannië. „De BBC is dé kwaliteits- stempel op het gebied van tele visie in de wereld", zegt Oerle mans. „Bij mijn weten is het nooit eerder voorgekomen dat een Hollands format bij de BBC op deze manier is gebracht. De IQ-test is al verkocht aan tien landen, maar door het succes in Engeland zullen nog vele vol gen." De Verenigde Staten bijvoor beeld, waar het programma na de zomer de lucht in gaat, en Australië, waar de grootste tv- zender de formule niet voor één, maar meteen voor vier jaar heeft aangekocht. Oerlemans: „Het is fascinerend om mee te maken dat een idee dat ik met twee vriendjes aan de keukentafel on der het genot van een fles wijn heb bedacht, letterlijk de hele wereld over gaat." Het gevolg is wel dat hij vrijwel voortdurend onderweg is om zijn formule overal ter wereld persoonlijk naar succes te bege leiden. „Dat is niet altijd even ideaal voor mijn thuissituatie. Ik heb een klein mannetje van net een jaar oud. Het is nu allemaal wel heel hectisch. Mijn vrouw (ex-sportpresentatrice Daniëlle Overgaag, red.) begrijpt het ge lukkig wel. Zo gaat het nou een maal als je begint met een nieuw bedrijf." Test-tv in vele gedaanten: na de IQ-test volgden onder meer de humortest, de sekstest, de eti- quettetest en de geluktest. Het idee is simpel en juist daardoor zo effectief, zegt Oerlemans. „Je kunt het in twee zinnen uitleg gen. Ik denk dat dat de basis is voor een sterk programma. Het heeft niets met kandidaten te maken die grote prijzen winnen, maar des te meer met de kijker thuis. Het IQ gaat over intelli gentie, dan is het leuk om te kij ken hoe je het er zelf van af brengt. Het resultaat is vervol gens onderwerp van gesprek op het werk, onder vrienden en fa milie." Eyeworks maakt meer program ma's waarbij de kijker persoon lijk wordt aangesproken. „Veel van onze programma's hebben een hele sterke binding met in ternet. Het aardige is dat men sen op die manier zelf mee kun nen bepalen hoe het program ma eruit ziet. En als program mamaker heb je de grootste re dactie die je je kunt voorstel len." Televisie van de toekomst, ver zekert Oerlemans. „We beleven televisie nu nog als een puur passief medium, zak chips, bier tje en een voetbalwedstrijd aan. We slaan een weg in die uitein- Hilversum - Nog een week te gaan en het is vreemd stil aan het Songfestivalfront. Geen ver se. relletjes, geen vermeldens waardige achterklap. Zelfs in de polls is de afgelopen tijd weinig te beleven geweest. Zweden, Duitsland en Frankrijk vormen al weken de top 3. Het enige nieuws kwam van de andere kant van de Noordzee. De Britten hebben altijd een haat-liefde verhouding gehad met het festival. Over alle 46 ja ren van het festival genomen is geen land zo goed met punten bedeeld geweest als Groot-Brit- tannië, aan de andere kant nam men daar het festival nau welijks serieus. Terry Wogan, sinds jaren de BBC tv-com- mentator van dienst, stak zijn vaak neerbuigende mening niet onder stoelen of banken. De Olsen Brothers, winnaars in 2000, noemde hij 'die twee ou we sokken' en de moeilijk uit- spreekbare namen van het pre sentatieduo dat jaar verbaster de hij tot het weinig compli menteuze 'Dr. Death and the Tooth Fairy". Maar dit jaar zal het anders gaan. Deels omdat het moet. De verantwoordelijke EBU (European Broadcasting Union) heeft naar aanleiding van Wogans pesterijtjes beslo ten een nieuwe regel in te voe ren: het radio- en tv-commen- taar bij het festival moet neu traal en eerlijk zijn en er mag niet gepraat worden door de nummers heen. De kans dat Paul de Leeuw ooit nog als Ne derlandse commentator terug komt lijkt nu dus helemaal ver keken. Maar de BBC wil dit jaar ook méér aandacht gaan beste den aan het evenement. In de aanloop naar het festival is er dagelijks een uitzending vanuit Tallinn met een grote achter grondreportage en een speciale Songfestivalaflevering van de popquiz Never Mind the Buzz- cocks. Verder komt er (komen de zaterdag) een doorwrocht programma over de geschiede nis van en alle (Britse) vooroor delen over het festival, onder het motto: 'Het is vervelend, het is kitsch, en muzikaal bene den alle peil, maar toch leuk.' Reinout Oerlemans: „Het is fascinerend om mee te maken dat een idee dat ik met twee vriendjes aan de keukentafel onder het genot van een fles wijn heb bedacht, hele wereld overgaat."Foto: GPD Karin Bloemen over haar carri ère in NCRV Gids Het op een na moeilijkste ter wereld is om van een rups een vlinder te maken. Waar haal je opeens die lellen van vleugels vandaan, waar die ranke poten en sprieten? Moeilijker dan van een rups een vlinder maken is alleen van een vlinder een rups. Dat is geen vlinder ooit gelukt, nog in geen honderd miljoen jaar. Waar zou je die vleugels moeten laten? Hoe krijg je zo'n hele tent weer in zijn zak? Midas Dekkers in zijn column in VARA TV-Magazine Als ik Canciones de mi padre van Linda Ronstadt hoor, moet ik altijd aan vroeger denken. Ik ben opgegroeid in Colombia en daar hoorde ik altijd en overal de mariachi-muziek en de me rengue. Die muziek staat ook op die plaat van Linda Ronstadt. Ik word er altijd vreselijk vrolijk van. De smaak van presentatrice Lu cille Werner in Studio Hilversum - Soms moet een mens in zijn leven een beslissing nemen waarvan de gevolgen niet meteen zijn te overzien. Jennifer Feng overkwam dat in 1989 toen zij als verslaggeefster voor de Chinese staatstelevisie de bloedig neergeslagen op stand filmde op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. Ze legde vast hoe honderden stu denten zich verzetten. Haar baas verzocht haar de bandjes in te leveren en dat weigerde Jennifer. Ze wist dat ze anders het leven van een heleboel jon geren die herkenbaar in beeld waren in gevaar zou brengen. Maar ze moest voor deze beslis sing een hoge prijs betalen: vluchten en daarbij haar belang rijkste bezit, haar enig kind, ach terlaten in China. In de documentaire De verloren zoon, die de NPS vanavond uit zendt in de serie De gekleurde waarheid, staat het levensver haal van Jennifer Feng centraal. De film van programmamaker Dirk Kagenaar begint in het Chi nese kledingwinkeltje dat Jenni fer sinds een paar jaar op de Zeedijk in Amsterdam runt. Via Hong Kong kwam ze in 1990 in Nederland terecht. Ze is inmid dels Nederlands staatsburger en woont in Almere. Haar zoontje Guan wordt sinds haar vlucht uit China door haar ouders op gevoed. Kind Verschillende pogingen om haar enig kind naar Nederland te ha len mislukken door de Neder landse wetgeving. De precieze reden blijft helaas een beetje vaag, maar Jennifer heeft blijk baar toen ze in Nederland kwam niet snel genoeg aangege ven dat ze een kind had achter gelaten. „Toen ik net in Neder land was durfde ik niemand te vertellen dat ik in China een zoon had. Ik was heel bang dat mijn familie iets zou overkfi- delijk zal leiden tot een samen smelting van tv, internet en ook mobiele telefoon. Dat gaat niet snel, we zijn de kijker stapje voor stapje aan het 'opvoeden'." Naast testprogramma's maakt Eyeworks Typisch zeventig en tachtig, Jensen, Waar stem ik op en, sinds kort op RTL 4, De 10, dat Oerlemans zelf presenteert. Zo'n jaar geleden zette hij defi nitief de stap Endemol te verla ten en zelfstandig verder te gaan. „Ik heb twaalf jaar bij Joop van den Ende Produkties ge werkt, niet bij Endemol. Voor mij is dat een heel wezenlijk ver schil. Een heerlijk bedrijf waar ik ongelooflijk veel geleerd heb van Joop van den Ende. Alleen, het is niet meer het bedrijf van weleer. Er is zoveel veranderd sinds Joop er een paar jaar gele den is uitgestapt." Het was best een enge beslissing om zelfstandig door te gaan. Oerlemans betrok met een klei ne club mensen een oud pand, een voormalig hoedennaaiate- lier aan een kade in Amsterdam- Zuid. Inmiddels werken er 35 mensen. „Ik ben 's ochtends al tijd als eerste op de zaak om de mensen binnen te zien komen, mensen van wie ik het fantas tisch vind dat ze ervoor gekozen hebben hier te komen werken. Op de millimeter nadenken over tv-programma's en gepassio neerd met het vak omgaan, is wat ik in Aalsmeer heb geleerd. En dat verwacht ik nu ook van de mensen bij Eyeworks." Meer Endemollers begonnen de afgelopen tijd voor zichzelf, een aantal sloot zich aan bij Oerle mans. Een aderlating voor het bedrijf van John de Mol, dat momenteel ook nog eens een reorganisatie ondergaat. „Het is daar zo hard gegaan en het is zo groot geworden, dat moest een keer fout gaan", analyseert Oer lemans. „Dat is misschien ook wel goed. Endemol is zo groot in Nederland, ik vind het wel mooi geweest. Maar in zijn wij nog heel klein, Nietig, nietig, nietig." De bevlogen tv-maker sentator zou ook raden om de stap naar digheid te zetten, die de hele markt meer van deze tijd. daarbij neer te leggen anderen die de stap zou ik zeggen: ga het aan, laat zien dat je een verdient." GEKNIPT Jennifer Leng moest haar kind achterlaten in China. Foto: NPS Karin Bloemen en Cor Bakker Foto:GPD/Erwin Olaf Harm Edens in de TROS-Kom- pas over 'Dit was het nieuws' Nooit geflopt? Ik heb inderdaad nog nooit een slechte show ge had. Gaaf toch? Maar ik rust niet op mijn lauweren, het werkt eerder andersom. „You, got to live up to your own stan dards". Oftewel: ik moet mijn eigen kwaliteit halen. Ik wil niet zomaar een nummertje in el kaar flansen en opgaan. Het is een enorme strijd, maar wel een leuke strijd om te blijven preste- men. Nu heb ik niet de goede documenten om hem hier te krijgen." De afgelopen twaalf jaar heeft Jennifer enkel telefonisch con tact met haar kind gehad. Die gesprekken verlopen - eigenlijk heel logisch na zoveel tijd - niet echt soepel meer, zo blijkt in de film. De peuter van toen is in middels een tiener. Jennifer heeft hem zo vaak beloofd dat ze hem naar zich toe zou halen en even zo vaak weer moeten teleurstellen dat ze niet meer wjeet wat ze tegen hem zeggen moet. De band is, hoe pijnlijk ook, aan het verwateren. Jenni fer realiseert zich dat ze haast moet maken met de hereniging met haar zoon. Vaderland Regisseur Dirk Kagenaar en ca meraman Marco Nauta reizen uiteindelijk met haar naar China waar ze een allerlaatste poging doet om haar kind naar het wes ten te halen. Met een kleine en onopvallende camera registre ren ze de emotionele tocht door haar vaderland. Op het Plein van de Hemelse Vrede bekruipt haar weer het beklemmende ge voel van twaalf jaar geleden. In een hotel in Kanton volgt het weerzien met haar familie en zoon. Het kleine mannetje met W9 de bolle wangen van foto is inmiddels een lar^ gel die zich niet goed e li( ding weet te geven te ai deze 'vreemde' vrouw, bekruipt je dan het gevo dit ongemakkelijke lemaal niet wil spannende dagen probeert Jennifer de pieren te bemachtigen mee te kunnen lukt, ziet de kijker Susanne van Velzen De Verloren Zoon, mei, NPS, Nederland uur.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10