KPNQwest stevent af op faillissement ECONOMIE Amerikaan eist stemrecht voor Vendex-aandeelhouders Aannemers: Niet veel last van bouwstaking Zwarte topman AOL Time Warner wacht zware klus Einde aan stakingen in Duitse metaalindustrie SER wil nieuw instituut voor advies over privatisering Miljoenen voor oplappen V&D warenhuizen Nederland vaker rood sinds komst van euro I koopt rent Go e Britse luchtvaart- fcpji easyjet, baanbre- ygebied van goedkope ■beeft zijn Britse con- no overgenomen. De &ng betaalt er 346 ond sterling (554 mil- i) voor. Om de ovema- ancieren geeft easyjet iande aandeelhouders andelen uit voor in to- miljoen (443 miljoen tish Airways richtte 18 op als antwoord op «van easyjet. Vorig |Go over in handen van lie en de participatie- Ippij 3i Group. KLM Jk belangstelling voor, de prijs te hoog. inning gegroeid - In de eerste drie i van het jaar is in Ne- i procent minder aard- procent meer aardolie n. Zowel op het land ■werd minder gas ge- De totale brutopro- n gas kwam uit op 23,6 ibieke meter, 1,6 mil- >ke meter minder dan ste kwartaal van 2001. toename van de olie- s gedeeltelijk toe te aan de opening van rveld op zee van Veba dat inmiddels in van Petro-Canada. In 0,67 miljoen kubie- ilie gewonnen. lift Filmpost enomen De keten van foto ral Beheer neemt de incurrent Filmpost Beheer (met de win- Photo, Kral Super Ibjectief) zet zes van ïpostwinkels voort. 0 banen worden er 25 gered, aldus Kral. worden nog enkele en aan derden ver rest gaat dicht. Kral >eft ongeveer 150 ves- n Nederland met het toor in Veendam. verkoop in ia stagneert De Europese autover- iog steeds in een dal. jn er 1,3 miljoen nieu- ïs verkócht, 1,1 pro- dan vorig jaar april. ;ens de Europese rganisatie ACEA is s sprake van een stag- narkt. Over de eerste iden van dit jaar lag de jrocent onder die in )eriode van 2001. Al- :oot-Brittannië had- ttodealers niets te kla- steeg de verkoop 16,1 verkoopt >en divisie Philips heeft de dlite Master Antenna (SMATV) verkocht aliaanse Fracarro Ra- tie Spa. Het bedrijf over de overna- )e verkoop van de di- in de strategie van i activiteiten die niet itaken behoren, af te Philips-medewerkers jenomen divisie naar het bedrijf dat jng in Frankrijk heeft, t zich op de ontvangst utie van beeld en ge en andere grote ge- ans naar markt I - Bouwconcern Ros- fet zijn eerste stap op de irkt. Het gaat een tre (50/50) aan met well Ltd. Het geza- )edrijf krijgt de naam fc Blackweü Remedia- (en richt zich op grond- ||in Groot-Brittannië en De divisie Infrastruc- Milieu is - met een om- B2 miljoen euro - na de lt de grootste divisie mans. Als eerste activi- ft de joint-venture een fcigingsinstallatie aan le van 1,5 miljoen eu- jnee ze de komende vijf v ton grond per jaar Ireinigen. donderdag l6 mei 2002 verkoopt ier Indon amsterdam/anp - KPNQwest en de bui tenwereld hebben weinig hoop meer voor de overlevingskansen van de ex ploitant van kabelnetwerken. Analisten van banken verwachten dat KPNQwest snel uitstel van betaling aanvraagt. De ondernemingsraad van het geplaagde concern is niettemin optimistisch: „Er zijn wel gekkere dingen gebeurd." KPNQwest maakte gisteren bekend dat er een behoorlijk risico is dat de uit staande schulden en de aandelen waardeloos blijken te zijn. Het concern vreest zonder de steun van de aandeel houders of andere partijen dit jaar niet meer aan haar verplichtingen te kun nen voldoen. KPNQwest is een samenwerkingsver band tussen telecombedrijf KPN en de Amerikaanse onderneming Qwest. Bei de ondernemingen koppelden eind 1998 hun glasvezelnetten aan elkaar voor zakelijke gebruikers. KPNQwest heeft zich de afgelopen jaren bezigge houden met het bouwen van een om vangrijk internationaal glasvezelnet werk voor dataverkeer. Om het netwerk op te bouwen, is het bedrijf naar de beurs gegaan. In no vember 1999 investeerden beleggers 900 miljoen euro. Verder werd er heel veel geld geleend. KPNQwest torst een schuld met zich mee van 1,8 miljard euro. Daar zit het probleem: het bedrijf kan de rentelasten niet meer opbren gen. „Het bedrijf stevent af op een faillisse ment", denkt analist J. Versteeg van Fi nanciële Diensten Amsterdam (FDA). „De markt voor glasvezelnetten valt te gen. De dataverzending van bedrijven blijft achter. Zo komt het punt dat er winst wordt gemaakt, steeds verder weg te liggen. Beide grootaandeelhou ders KPN en Qwest zijn niet van plan om verder te investeren. Het uitgeven van nieuwe aandelen kan gezien de beurskoers niet en geld lenen al hele maal niet. Ik denk dat het is afgelo pen." KPNQwest is in de afgelopen jaren van zevenhonderd mensen gegroeid naar ongeveer 2000 nu. Het is de vraag hoe het verder gaat. Voorzitter J. Zuurveld van de ondernemingsraad maakt zich niet al te veel zorgen. „Mijn indruk is dat het niet dramatisch is allemaal Het bedrijf zoekt naar een oplossing voor de problemen. Wij zijn optimistisch. KPNQwest heeft het moeilijk, maar ik het gevoel dat we er wel uitkomen." Vakbond Abvakabo FNV zegt nog niet te zijn ingelicht over een mogelijk na derend faillissement. „Maar als dat er van komt, gaan wij zeker weer met de directie om tafel zitten", verzekert be stuurder E. Haneveld. Eerder dit jaar sloten de bonden al een sociaal plan af met KPNQwest over de afvloeiing van enkele honderden personeelsleden. Slechts een beperkt aantal werknemers van KPNQwest is overigens aangeslo ten bij een vakvereniging. Het koersverloop van KPNQwest lijkt op dat van concurrenten Versatel en IJPC. Bij de introductie in 1999 deed een stuk 20 euro. De openingskoers was direct 10 euro hoger. Op het hoog tepunt in maart 2000 noteerde KPN Qwest rond de 85 euro. Daarna is het vooral bergafwaarts gegaan. Gisteren sloot KPNQwest op 43 eurocenten, bij na 60 procent lager dan de slotkoers dinsdag. amsterdam/anp - Warenhuis concern Vendex KBB trekt dit jaar 50 miljoen euro uit voor het oplappen van de V&D waren huizen. Dat is gisteren bekend gemaakt. Oude voorraden gaan in de uitverkoop en de marke ting wordt aangepast Vendex maakte in april bekend dat het roer om gaat. Het aantal huismerken is al teruggebracht tot tien en een nieuw logo siert de winkels. Drie filialen worden outlet-stores, waar slechtlopen de goederen aan de man wor den gebracht. Tien winkels wor den koopjesmarkten. door Carel Grol den haag - Nederlandse parti culieren staan sinds de komst van de euro vaker en dieper in het rood. Zowel het aantal be taalrekeningen met een negatief saldo als het totaalbedrag dat Nederlanders in de min staan, zijn vanaf december toegeno men - ook ten opzichte van de vergelijkbare maanden in 2001 en 2000. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In de eerste drie maanden van dit jaar vertoonden gemiddeld 2.713.000 betaalrekeningen een negatief saldo. Dat is een toena me van 248.000 rekeningen in vergelijking met dezelfde perio de in 2001. Hoogtepunt was de maand februari. Toen stond op 2,92 miljoen betaalrekeningen een bedrag van minder dan nul euro. Dat was een record. In fe bruari van het vorig jaar was het aantal betaalrekeningen met een tekort een half miljoen la ger. Ook het totaalbedrag dat Nederland collectief rood stond kwam in februari op record hoogte: 5,6 miljard euro. Hoewel het er alle schijn van heeft dat de toename van de roodstand verband houdt met de komst van de euro, laten banken zich daar niet over uit. Postbank-woordvoerster Van Asperen kent de cijfers. „We zien dat Postbank-klanten vaker rood staan. Ze maken vaker ge bruik van de kredietfaciliteiten. Maar waaraan dat ligt hebben we niet onderzocht. We veron derstellen dat het te maken heeft met de invoering van de euro, maar dat blijft specule ren." Woordvoerster Van de Voort van de ABN Amro: „In de eerste paar maanden van het jaar zijn meer mensen rood gaan staan. Of onze klanten ook dieper in de min staan weet ik niet. Maar kij kend naar het totaalplaatje zie ik dat het volume is toegenomen. De toename zou met de invoe ring van de euro te maken kun nen hebben, maar daarvoor heb ik geen directe bewijzen." Richard Parsons staat bekend als probleemoplosser en bemiddelaar. Foto: GPD-AP/Mark Lennihan van onze correspondent Ans Bouwmans De mediagigant AOL Time War ner heeft vanaf vandaag een nieuwe leider: Richard Parsons. Hij is een van de weinige zwarte topmannen in het Amerikaanse bedrijfsleven. Hem wacht een zware klus. De 'nieuwe zwarte macht', stond er begin dit jaar op de voorpagina van weekblad News week te lezen. Op de foto Ri chard Parsons, samen met twee andere zwarte topmannen - Stanley O'Neal (Merrill Lynch) en Kenneth Chenault (American Express) - uit het Amerikaanse bedrijfsleven. Het opinieblad zag in hun nieuw verworven status een stil le revolutie. De drie zijn geen zwarte leiders in de klassieke zin, maar mensen die het ge maakt hebben in de zakenwe reld en die toevallig zwart zijn. Halverwege de jaren negentig had slechts 0,6 procent van het management in de grootste beursgenoteerde bedrijven in de VS een 'Afro-Amerikaanse' ach tergrond. Maar dat beeld is sindsdien bij gesteld. Net onder de top kom je steeds vaker zwarte managers tegen, en nadat in 1999 de 'zwarte CEO-barrière' werd doorbroken is er nu een hand vol zwarte president-directeu ren. Het rechtvaardigt de conclusie dat het glazen plafond voor Afri kaanse Amerikanen aan het ver dwijnen is. Dat geldt ook voor andere terreinen, gezien ook de recente zwarte Oscar-overwin ningen en de hoge functies van minister Colin Powell en veilig heidsadviseur Condi Rice in Washington. Ook al zijn mannen als Parsons, Chenault en O'Neal geen leiders van een sociale emancipatiebe weging, zij dienen wel als voor beeld. Een kleinkind van een voorma lig slaaf die een financiële molog op Wall Street (Merrill Lynch) gaat leiden, dat is nog eens een verhaal dat je aan je kinderen kunt vertellen schreef een zwar te columnist onlangs. Richard Parsons (54), is in ieder geval niet opgeklommen tot zijn hoge positie dankzij zijn huids kleur. Zelfheeft hij meermalen gezegd dat zijn ras geen bepa lende rol heeft gespeeld in zijn leven. „Of ik nu een Afrikaanse, Arabische, joodse of welke Ame rikaan dan ook ben, er zijn veel mensen die ik niet wil teleurstel len. Dus je moet je leven zo lei den dat je een voorbeeld bent voor de mensen die belangrijk voor je zijn", zei hij ooit. Richard Dean Parsons, roep naam Dick, werd geboren in een doorsnee gezin uit de midden klasse in New York. Hij studeer de aan de universiteit van Ha waii en Albany, trouwde met Laura Bush en kreeg drie kinde ren. Hij is een beer van een vent, bijna twee meter lang. Hij heeft faam opgebouwd als bruggen bouwer, een diplomaat die op de achtergrond zorgt dat pro blemen worden opgelost. Zijn band met Nelson Rockefeller (van de befaamde familie) is van groot belang geweest voor zijn carrière. Na zijn studie rechten werd hij assistent van Rockefel ler, die toen gouverneur was, en hij volgde hem naar Washington waar de Republikein vice-presi dent werd onder Ford. Via een juristenfirma en een spaarbank kwam hij in 1995 te recht bij amusementsmolog Ti me Warner (muziek, film, tv, ka bel). Het was Parsons die leiding gaf aan de strijd over de fusie met Amerika On Line (internet), waaruit twee jaar geleden AOL Time Wamer ontstond. De samensmelting van oude en nieuwe media werd in 2000 nog enthousiast ontvangen. Maar van de gouden bergen die bij de fusieplannen werden beloofd, is weinig overgebleven. Parsons neemt de leiding over in een kri tieke periode van verlies, waar dedaling van de aandelen en speculaties over de opsplitsing van AOL Time Wamer. Van dat laatste wil de nieuwe man aan de top niks weten. numegen/gpd - Slechts 10,9 pro cent van de hoofdaannemers heeft last gehad van de zeven weken durende bouwstaking. Dit blijkt uit een onderzoek dat door bouwkennis.nl is uitge voerd onder tweehonderd direc teuren van aannemersbedrijven. Circa drie procent van de bouw vakkers heeft daadwerkelijk ge staakt. Tijdens de stakingen van 1995 was dat nog negen pro cent. Het lage deelnemingsper centage leidde ertoe dat nog niet de helft van de werkgevers de acties als bedreigend ervaar- den. De meningen onder de werkge vers lopen sterk uiteen over de rechtvaardigheid van de looneis. Bijna de helft vond de eisen re- eel; eenvijfde liet zich over deze vraag niet uit. Hier lopen de me ningen tussen de werkgevers in de grond-, water- en wegen bouw enerzijds en de aanne mers in de huizen- en kantoren- bouw anderzijds sterk uiteen. Dat gold ook voor de opstelling van de werkgevers. Ruim 60 procent van de GWW-aanne- mers heeft geen mening als hem deze vraag wordt voorgelegd, terwijl dat voor de overige aan nemers slechts 29 procent is. Van de aannemers die ontevre den waren met de houding van de werkgevers vonden de mees te dat ze minder arrogant had den kunnen zijn en minder de publiciteit hadden moeten zoe ken. Ook vonden zij de stakin gen te lang duren en het uitein delijke resultaat te slap. den haag/anp - De Sociaal-Economische Raad (SER) wil dat een onafhankelijk ad viesorgaan de overheid voortaan advi seert bij het verzelfstandigen van pu- bliekstaken. „Feit is dat privatiserings operaties rondom de Nederlandse Spoorwegen en kabelbedrijven niet be paald de schoonheidsprijs verdienen", licht FNV-bestuurder H. van der Kolk woensdag toe. De SER pleit in het ontwerpadvies over het sociaal-economisch beleid op de middellange termijn (tot 2006), voor de oprichting van een onafhankelijk kennis instituut dat verzelfstandiging van pu blieke diensten moet voorbereiden, vormgeven en begeleiden. Dit advies aan het toekomstig kabinet wordt morgen besproken door werkgevers- en werkne mersorganisaties in de SER. Volgens Van der Kolk zijn in het verleden publieke bedrijven veelal verzelfstandigd uit politieke overwegingen. „Het was de afgelopen jaren een politiek stokpaardje. De overheid is niet de deskundige bij uit stek om dit soort van operaties te organi seren", aldus de vakbondsman. In het advies spreekt de SER van 'ge mengde ervaringen'. De privatisering van de telecommarkt wordt volgens de raad over het algemeen als een succes erva ren. Bij de NS geldt juist het tegenoverge stelde. Dit zou volgens de SER komen doordat overheidsbedrijven, vooruitlopend op de liberalisering van een markt, al werden verzelfstandigd. Daarbij was onvoldoen de nagedacht over toegankelijkheid van de desbetreffende markt voor concurren tie. Hierdoor zijn publieke monopolies omgezet in private monopolies. Bij de kabelbedrijven is hierdoor de bedoelde kwaliteitsimpuls uitgebleven. sindelfingen/dpa - De onder handelingen tussen de werkge vers en de bonden in de Duitse metaal- en elektrosector zijn gis teren uitgemond in een ak koord. Per 1 juni stijgen de lo nen met vier procent en per 1 juni 2003 met 3,1 procent. Het akkoord betekent dat er een ein de komt aan stakingen die giste ren de tiende dag ingingen. Ze ker 10.000 werknemers dede mee aan de acties waar vooral grote autofabrikanten last van hadden. De overeenkomst geldt voorlo pig alleen voor de deelstaat Ba- den-Württemberg, maar zal in andere districten ongetwijfeld worden overgenomen. Dan val len alle 3,6 miljoen werknemers in de sector er onder. Die moe ten er nog wel over stemmen. De vakbond IG Metall was de onderhandelingen ingegaan met een eis van 6,5 procent, maar liet later weten dat het in elk geval meer dan vier procent moest worden. De werkgevers wilden tot gisteren niet verder gaan dan 3,3 procent plus een uitkering van 190 euro voor een jaar. Voor bondskanselier Gerhard Schroder is het een opluchting dat de stakingen voorbij lijken te zijn. In september zijn er verkie zingen in Duitsland en een aan houdende staking had de toch al breekbare economie van het land geen goed gedaan. Indonesië am - Bankverzekeraar oopt de schadeverze- •'tiviteiten in Indonesië Insurance Group. Het ens ING in de strategie op een beperkt aantal i te richten. Bij het ver- ïderdeel werken zestig ING blijft in Indonesië evensverzekeringen en verwante producten, a Life Indonesië is een ootste aanbieders in Er werken bij de le geringen en het zake- ijf 560 mensen. pedrijf amsterdam/gpd - „Ik krijg het gevoel dat ik down-town Peking ben en niet in het vrije Amsterdam. Waarom ver schuilt Vendex zich zo achter de rege ring die de aandeelhouders meer stem recht wil gaan geven? U hoeft niet op de wet te wachten, u kunt zelf ook iets veranderen." Geïrriteerd spreekt Guy Wyser-Pratte de raad van commissaris sen en de raad van bestuur van Vendex-KBB toe. De steenrijke Amerikaanse belager van het detailhandelsconcern (Hema, Bijenkorf, Praxis) heeft zijn kantoor op Wall Street verlaten om op de aan deelhoudersvergadering van Vendex- KBB in Amsterdam zijn missie te ko men prediken. Wyser-Pratte vindt het een schande dat de aandeelhouder, de kapitaalverschaffer van een bedrijf, alleen certificaten heeft die geen stemrecht vertegenwoordigen. De aandeelhouders hebben daardoor vol gens hem niet de macht waar ze wel recht op hebben. Op de jaarlijkse bijeenkomst voor Vendex-beleggers gisteren mocht Wyser-Pratte zelfs op het podium zijn pleidooi houden. .Aandeelhouders moeten hun stemrecht eisen. Anders blijven ze tweederangsburgers met tweederangsrechten," sprak Wyser- Pratte. De zaal, inclusief pensioen fonds ABP en de Vereniging van Effec tenbezitters, was op zijn hand. Maar de voorzitter van de raad van com missarissen H. Langman gaf Wyser- Pratte louter het podium. Een weer woord kreeg de onwelkome belager niet. De plek op het podium had de op merkelijke Amerikaan eerder ook al fi guurlijk veroverd. Op 25 april meldde Wyser-Pratte zich bij de bestuurders van Vendex als houder van 2,2 pro cent van certificaten van aandelen Vendex. Ook het administratiekan toor, de houder van 99 procent van de stemmen, kreeg een brief. Wyser-Prat te pleitte voor het afschaffen van certi ficering omdat die volgens hem de beurskoers drukt. De dag erna schoot de koers omhoog naar 15,04 euro, de grootste stijging in vijf maanden. Wyser-Pratte kocht zijn aandelen eind vorig jaar, 'voor een euro of 7 per stuk'. Wyser-Pratte is geen jongen van het snelle geld, maar wel van véél geld. Zijn eigen bedrijfje beheert na mens klanten 500 miljoen dollar. Wys er-Pratte gaat altijd volgens eenzelfde patroon te werk: hij neemt een klein belang in een beursgenoteerd fonds en vervolgens probeert hij het in zijn ogen slechte beleid te veranderen. Vervolgens stijgt de koers en na enige tijd verkoopt hij zijn belang weer. Als je op mijn leeftijd komt wil je ook het gevoel hebben iets sociaals gedaan te hebben," aldus Wyser-Pratte (61) over zijn motieven. „We proberen het overal in Europa een beetje te veran deren. Mensen moeten gewend raken aan het aandelenbezit en we moeten de juiste aandeelhouderscultuur creë ren." Wyser-Pratte gaat meer Nederlandse aandelen kopen. Welke zegt hij niet, wel wil hij er 'veel' kopen. Waarom Nederlandse aandelen? „Omdat ze ondergewaardeerd zijn," lacht hij hard. „De koers zou 20 procent stijgen als de aandeelhouders wel stemrecht zouden hebben. Dat argument liet president-commis saris Langman koud. Op aandringen van de Vereniging van Effectenbezit ters zei Langman dat Vendex de certi ficering van aandelen niet afschaft omdat die constructie ooit is opgezet tegen vijandige overnames. Volgens de VEB is dat 'in vredestijd' nergens voor nodig. Langman nodig de Wyser-Pratte wel uit voor de lunch. De Amerikaan kijkt er naar uit. „In die kleine gesprekken worden heel vaak dingen geregeld," zegt hij verwach tingsvol.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7