Bush gewaarschuwd voor vliegtuigkaping BUITENLAND Arafat blijft vaag over hervormingen bestuur Teflon Bertie op weg naar zege in Ierland Bogotanos houden van hun burgervader m 'Milosevic koos uit tactiek voor dood Serviërs' CIA meldde dreiging al voor 11 september Een dronk op de doden Pedofilieproces in België loopt met een sisser af Meer dan 300 subsidies voor ondernemers op subsidieshop.nl verdachten anje gepakt ijtian - Een dag na het van een terreurcel van nt sche afscheidingsbe- |i rrA in Madrid, zijn gis- Noord-Spanje nog eens e leende ETA-leden aan- ,n' >n. In Frankrijk werd activist opgepakt tij- controle op straat. De gewapend. Een met- tte ontkomen. Madrid tmet de arrestaties een n de Spaanse hoofd - iorkomen tijdens de morgen tussen Europe- lijns-Amerikaanse lan- euw ijsberg uidpool af 9V>n - Voor de tweede nen enkele dagen is op iooI een grote ijsberg en. Het brok heeft een ;van 200 bij 323 kilo- n zat vast aan het Ross Vorige week brak daar en stuk ijs af. Sinds eind ^fcijn diverse ijsvlakten ,0" kt. Samen hebben ze inl ervlak van meer dan nir het Spaanse eiland De afgelopen twee it ongewoon vaak voor- ïdat ijsbergen op de 1 afbraken. uik van drugs #(le jaren lager Maar weinig jonge jruikers roken op latere m og regelmatig een joint iken dan nog cocaïne jlgens het EU-drugsbu- cdda daalt het gebruik oden middelen met en van de leeftijd fors. Ivet schrijve 20 procent ook op hogere leeftijd bureau heeft in het ka- jreventiebeleid uitge- e groot het drugsge- tie jde EU is. Ruwweg vijf- in EU-burgers hebben genomen. Dat komt cht 20 procent van de be- lan tussen 15 en 65 jaar. donderdag l6 mei 2002 Belgische epatrouilles De Belgische premier adt heeft gisteren af gemaakt met zijn kers- tnse collega Raffarin lestrijding van gangs- s die vanuit Noord- Belgische steden als en Roeselare onveilig Er komen gemeen- lijke politiepatrouilles, te tijd klagen winkeliers iranthouders in het ide zuidwesten van ren steen en been over adige overvallen door Die hebben de verarm- teden van de Franse ille, Roubaix en Tour uitvalsbases. ntijnse zorg hulp nodig jentinië wil snel zo'n vijftien miljoen jnsen in het land aan leien te helpen. Dat ntijnse minister van id Gines Gonzélez iteren in Genève. Er >p korte termijn emsti- eidsrisico's en -pro- ir de helft van de be- ontstaan. Voor de ïtregelen is buiten- fulp nodig, maar die is ijk van een akkoord ïenos Aires en het In- laal Monetair Fonds jentinië hoopt op 9 lollar steun, maar het dat de regering eerst wille hervormingen door- Istaanse leider anten gepakt - Pakistaanse veilig- iten hebben gisteren idipiter van de verboden groep Lashkar-e-Tai- 'ïouden. India houdt verantwoordelijk voor g in Kashmir, waarbij ^r|33 mensen werden ge- afiz Mohammad Saeed India's lijst van meest personen. In januari de Pakistaanse presi- iharraf Lashkar-e-Tai- de meer dan tien oeperingen die strij- !n het Indiase bestuur deel van het tussen de 26 hden verdeelde door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Yasser Arafat wil zo snel mogelijk Palestijnse verkie zingen en een hervorming van zijn regerings- en veiligheidsap paraat. In een toespraak tot het voorlopige Palestijnse parle ment zei de president gisteren dat er na de recente Israëlische invasie een grote behoefte be staat aan 'een herwaardering van ons beleid en onze plannen, herstel van gemaakte fouten en het uitzetten van een nieuwe koers naar onafhankelijkheid'. Dat moet zich uiten in onder meer een duidelijke scheiding van de uitvoerende, wetgevende en rechtelijke macht Arafat ver oordeelde ook de aanvallen op Israëlische burgers. „Dit soort operaties dient onze belangen en doelen niet", zei hij. Volgens Arafat zijn de aanslagen ook een punt van wrijving in de Pales tijnse gemeenschap en in de Arabische wereld. Zo zou de Egyptische president Mubarak in een geheime brief druk op Arafat hebben uitgeoefend om de aanslagen te staken en over leg weer mogelijk te maken. Arafat sprak een dag nadat de Israëlische premier Ariel Sharon betoogde dat onderhandelingen met de Palestijnen pas mogelijk den haag/anp-gpd - De VOOr- malige president van Joegosla vië, Slobodan Milosevic, heeft in de aanloop naar en ten tijde van de oorlog in Kosovo doelbewust Servische levens opgeofferd, net als tijdens de NAVO-bombarde- menten. Dat bleek gisteren uit de getuigenis van Ratomir Tanic voor het Joegoslavië-tribunaal. Tanic had van 1995 tot 1999 als adviseur van de Nieuwe Demo cratische Partij een innige relatie met de top van de staatsveilig heidsdienst en van het Joegosla vische leger. Bij het beschrijven van het patroon dat gevolgd zou zijn in operaties tegen het Koso vo Bevrijdingsleger (UQK), be schreef de getuige van de aan klagers hoe kleine aantallen bur gerslachtoffers aan Servische zij de werden toegestaan om de spanning te doen oplopen. Dan kon keihard worden ingegrepen. De operaties tegen het UQK vonden volgens Tanic vooral plaats op instigatie van de door Milosevic in het leven geroepen 'Staatscommissie voor Kosovo'. Ten tijde van de NAVO-bombar- dementen op Servië bestond de voornaamste strategie van Milo sevic uit het boeken van een soort morele overwinning door het maken van burgerslachtof fers en door schade aan burger doelen, zei Tanic. Daartoe wer den burgers opzettelijk niet ge- evacueerd uit gebouwen waar van men van tevoren wist dat ze zouden worden aangevallen. Aan het eind van de dag mocht Milosevic de getuige aan de tand voelen. Op felle wijze pro beerde hij de geloofwaardigheid van Tanic te ondermijnen. Milo sevic trachtte aan de hand van een krantenartikel aan te geven dat Tanic' partij helemaal niets wist van zijn werkzaamheden. zijn als de Palestijnse Autoriteit drastisch wordt hervormd, en als er een einde is gemaakt aan 'terreur, opruiing en geweld'. Palestijnse ministers haastten zich gisteren te zeggen dat het tijdstip van Arafats rede geen enkel verband hield met die op merkingen. Binnen de Palestijnse gemeen schap wordt de roep om hervor mingen steeds luider. Er dreigt ook een sfeer van geweld te ont staan. Radicalen hebben een minister verwond en een andere bedreigd. Blijkens de eerste re acties heeft de toespraak van Arafat op de hervormingsgezin- den geen diepe indruk gemaakt. Hanan Ashrawi, uitgesproken voorstandster van vernieuwin gen, vond het allemaal veel te vaag. .Arafat heeft de hoogge spannen verwachtingen niet waargemaakt", zei ze. Critici van Arafat zeggen uit de toespraak op te maken dat er voorlopig geen spectaculaire veranderingen zijn te verwach ten. Arafat heeft belang bij een zwak kabinet en een zwak parle ment, omdat hij zo de gelegen heid heeft mensen tegen elkaar uit te spelen, zeggen ze. Een sterk kabinet met een premier aan het hoofd zou hem een groot deel van zijn macht ont nemen. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse president Bush is begin augustus vorig jaar gewaarschuwd dat Os ama bin Ladens terroristennet werk al-Oaeda zou kunnen pro beren vliegtuigen te kapen. Dat is gisteren door het Witte Huis be vestigd. Bush had er echter geen idee van dat zelfmoordkapers de vliegtuigen zouden willen gebrui ken voor aanvallen op Ameri kaanse doelen, zoals op 11 sep tember gebeurde. Volgens Bush' woordvoerder Ari Fleischer werd er gespeculeerd over kapingen in de traditionele zin van het woord. Diverse fede rale diensten werden gewaar schuwd, maar dat feit werd niet openbaar gemaakt. De waar schuwing zou deel hebben uit gemaakt van routinebriefings van de CIA, die in zijn alge meenheid ingingen op mogelij ke terreurmethodes van al-Qae- da. Fleischer wilde niet zeggen wat er precies aan Bush en zijn advi seurs is gemeld. Terroristen die in verband werden gebracht met Osama bin Laden zouden hebben gediscussieerd over het kapen van vliegtuigen, aldus bronnen van de Washington Post. De erkenning van het Wit te Huis kwam na berichtgeving van CBS News. Eerder is altijd gezegd dat er zelfs geen flauw vermoeden was van het gevaar dat Amerika liep. Sinds het Congres is begonnen met zijn onderzoek naar het fa len van de inlichtingendiensten FBI en CIA in de aanloop naar 11 september, gonst het in Was hington over de vraag wie wat wanneer wist. Met name de FBI ligt onder vuur. Het gevoel be staat dat deze binnenlandse op- sporings- en inlichtingendienst meer had kunnen doen met ge gevens die voorhanden waren. Ook de samenwerking tussen CIA en FBI deugde niet. Volgens FBI-dfrecteur Mueller wordt er nu hard gewerkt om al le informatie sneller te verwer ken. Verwacht wordt dat hij de ze week zal komen met een plan om een nieuwe anti-terreurbri- gade op te zetten, die alle Ame rikaanse terreuronderzoeken in de wereld gaat leiden. Eerder deze maand lekte via persbureau AP uit dat een FBI- agent uit Phoenix in juli vorig jaar in een memo vroeg om een onderzoek naar mannen uit het Midden-Oosten die vliegscholen bezochten. Het FBI-hoofdkan- toor deed daar niks mee, ook niet nadat de Franse Marokkaan Zacharias Moussaoui werd aan gehouden wegens verdacht ge drag op een vliegschool in Min nesota. Deze week kwam de New York Times met het bericht dat in het memo uit Phoenix ook de naam van Osama bin Laden voor kwam. De FBI-agent zou er op hebben gespeculeerd dat al- Qaeda of andere groepen ge bruik zouden kunnen maken van getrainde piloten. dublin/anp - Als langstregeren- de Ierse premier na de Tweede Wereldoorlog lijkt Bertie Ahem zich geen zorgen te hoeven ma ken over zijn politieke toekomst. Morgen gaan zo'n 2,9 miljoen Ieren naar de stembus om een nieuw parlement - de Dail - te kiezen. Opiniepeilers voorspel len een grote zege voor Ahems Fianna Fail ('Soldaten van het Lot', FF). De overwinning kan zelfs zó glorieus zijn dat de par tij een meerderheid van de 166 beschikbare zetels kan gaan be zetten. Ahem geeft sinds 1997 leiding aan een minderheidscoalitie met de kleine centrumrechtse Progressieve Democraten. De FF van Ahem heeft 77 parle mentsleden, van wie er zes be trokken raakten bij een schan daal, of gedwongen opstapten. De eerste minister verwierf in de afgelopen jaren de bijnaam 'Tef lon Bertie', omdat alle schanda len uiteindelijk van hem afgle den zonder vuiligheid na te la ten. Ierland beleefde onder Ahem een indrukwekkende economi sche opleving, met eind 1999 zelfs een groei van 14,3 procent. De 'Keltische Tijger' brult intus sen aanmerkelijk minder hard, de inflatie liep vorig jaar op tot 4,9 procent en 's lands staatslast Minsk - In de Wit-Russische hoofdstad Minsk drinken nabestaanden op een kerkhof een glas wodka op de doden. In Wit-Rusland werd gisteren 'Radovitsna' gevierd, de nationa le vrije dag waarop hele gezinnen naar begraafplaatsen trekken om daar hun gestorven familieleden te herdenken. Wit-Rusland, ooit onderdeel van de Sovjetunie, heeft net als grote buur Rusland een voornamelijk Russisch-Orthodoxe religieuze cultuur. Het land is formeel onafhankelijk, maar koos onder de sterk bekritiseerde, dicatoriaal opererende president Loekasjenko voor zeer nauwe banden met Moskou. Foto: EPA/Viktor Draktsjev staat zwaar onder druk. Deson danks is Ahem populair, en heeft hij als premier de steun van 70 procent van de Ieren. Net als in Nederland willen de Ieren dat de overheid de ko mende regeerperiode het on derwijs en de zorg flink verbe tert. En ook in Ierland zijn cri minaliteit en het asielzoekers- vraagstuk prominente punten in de campagne. Evenzeer reppen de Ieren van achterstallig onder houd in het openbaar bestuur en de welzijnssector. Voor de politieke oppositie lijkt er vooralsnog weinig te winnen. De drie belangrijkste, de chris ten-democratische Fine Gael ('Familie van de Ieren'), het so cialistische Labour en de Groe nen, komen volgens de peilin gen niet verder dan gezamenlijk 36 procent van de stemmen. Sinn Féin, de politieke tak van de terreurgroep IRA, hoopt er na morgen zeker drie zetels bij te hebben. De partij heeft nu één parlementslid. De Ierse parlementsleden wor den voor vijf jaar gekozen via een systeem van evenredige ver tegenwoordiging per district. De verkiezingen hebben een klein Nederlands tintje: bij wijze van proef stemt een klein deel van de Ieren met in ons land gefa briceerde stemmachines. brussel/gpd - Vier leerkrachten en twee voormalige directeuren van het prestigieuze college Saint Pierre in het Belgische Uk- kel zijn niet schuldig aan het seksueel misbruiken van acht leerlingen. Dat heeft de Brussel se rechtbank gisteren beslist. Het proces tegen de deftige school deed veel stof opwaaien in België. De aanklachten logen er niet om: aanranding, ver krachting met geweld en het be dreigen van acht jongens en meisjes die er tussen 1992 en 1997 onderwijs kregen. Saint-Pierre is geen gewoon col lege. Het is de school van de kinderen van de Franstalige eli te. Ook de zonen en dochters van magistraten en juristen krij gen hier les. Volgens de ouders is dat de reden waarom het on derzoek naar seksueel misbruik weinig opleverde. Ze beweren dat de Brusselse justitie er alles aan had gedaan om de zaak in de doofpot te stoppen. Al tijdens het proces werd dui delijk dat de verdachten ver moedelijk vrijuit zouden gaan. De hele aanklacht leunde op de verklaringen van de kinderen. Volgens de rechter zijn die ech ter ongeloofwaardig. Hij ver moedt dat de verhalen over sek sueel misbruik hen zijn inge fluisterd door de ouders, die nog een appeltje te schillen hadden met het college. Voor de advocaten van de ou ders is de vrijspraak het ultieme bewijs dat justitie de verdachten uit de wind heeft gehouden. Eén van de raadslieden heeft al laten weten na dit proces uit de advo catuur te stappen. Hij hangt zijn toga aan de wilgen omdat hij zijn beroep naar eigen zeggen door tegenwerking van hoger hand niet meer fatsoenlijk kan uitoefenen. (advertentie) B« Cuba juist er aanpakken - Het Witte Huis teren benadrukt het te zijn met de oproep president Jimmy Carter ijn bezoek aan Cuba om het veertig 4fe handelsembargo te- "ommunistische land fen. President George eerder een harder be ten tegen 'een van de "rate dictaturen op aar- I® zijn woordvoerder Ari jr. Bush zal volgende p nieuwe beleid ten op to Cuba bekendmaken. door onze correspondent Frans Lindenkamp Bogota - Rudolph Giuliani doste zich in zijn dagen als burgemeester van New York ooit uit als travestiet. Zijn collega Cesar Maia van Rio de Janeiro sleepte de nationale weerman voor de rechter, omdat die met een verkeerde voorspelling het oudejaarsfeest op Copacaba- na in het water had laten vallen. Maar Ant- anas Mockus (50), burgervader van de Colom biaanse hoofdstad Bogota, spant wat excen triciteit betreft de kroon. Door zijn fratsen is zowaar 'vrede uitgebroken'. Mockus, geboren uit Utouwse emigranten die de voormalige Sovjetunie ontvluchtten, trouwde tijdens zijn eerste mandaat (1995- 1997) met zijn derde vrouw. Dat komt vaker voor, maar hij deed het in een circus, bo venop een olifant. Hij verkleedde zich als Superman en beeldde ooit Japie Krekel uit, die de liegende Pinocchio in het sprookje speelt. Op die manier probeerde Mockus de Bogotanos aan te sporen om in het dagelijks leven wat rechter door zee te gaan. Ook beeldde de burgervader 'De Denker' van Rodin uit. Daartoe nam hij plaatst op een sokkel, en liet hij zich al peinzend spier naakt fotograferen. De meeste aandacht trok Mockus vorig jaar door ter ere van de Internationale Dag van de Vrouw een avondklok voor mannen in te stellen. Daar mee toonde hij aan dat mannen veel ge welddadiger rijn dan vrouwen. Die bewuste vrijdagnacht werd slechts één moord ge pleegd, terwijl Bogota gewend is aan min stens vijf. Met creatief politiek stuntwerk houdt Mock us de zeven miljoen hoofdstedelijke Colom- bianen een spiegel voor, en drukt hij ze met de neus op de feiten. Drie op de vier Bogo tanos lopen met hem weg. Zijn filosofie van 'geen repressie, maar opvoeding' werpt vruchten af. Met Mockus is in Bogota 'de vrede uitgebroken'. De hoofdstad scoort met een jaarlijks aantal moorden van 35 per 100.000 inwoners nog altijd een factor tien boven het Europese gemiddelde, maar ver geleken met Medellin - de tweede stad van Colombia en algemeen bekend als de ge vaarlijkste ter wereld - is Bogota een eiland van rust. In Medellin ligt het gemiddelde op 167. De daling van het aantal moorden met bijna zestig procent die Mockus sinds rijn eerste mandaat in 1995 bewerkstelligde, vierde hij begin dit jaar op het gemeentelijk kerkhof. Daar liet hij 447 mensen (symbolisch) uit de dood opstaan. Hun leven bleef vorig jaar ge spaard door de anti-geweldmaatregelen. Een daarvan behelst een verordening uit 1995, waarbij bars en discotheken vanaf één uur geen alcohol meer mogen verkopen. Het besluit heeft ook het aantal verkeersdo den met de helft helpen verminderen. Zo zette Mockus pantomimespelers in op druk ke kruispunten. Verkeersovertreders krijgen rode kaarten uitgedeeld. Daarmee worden verhitte discussies voorkomen, evenals schietpartijen. Ook voerde hij een succes volle campagne voor het vrijwillig inleveren van vuurwapens. De bezitters kregen in ruil voor hun wapentuig 110 euro. Mockus stuurt aan op verhoging van het zelfrespect van de burgers. „Groeit dat, dan neemt vanzelf het gevoel van veiligheid toe, en dientengevolge ook de betrokkenheid bij de stad." Als voorbeeld noemt hij de zon dagse fietsdag, waaraan één miljoen Bogo tanos deelnemen. Daartoe heeft Mockus kriskras door de stad fietspaden laten aan leggen, en worden grote verkeersaders voor de auto afgesloten. Bogota loopt hiermee ver voor in Latijns Amerika. Mockus noemt zichzelf een 'opvoedkundig' politcus. Zijn alternatieve manier van aan- dachtvragen brengt hij mee uit de onder wijswereld. Als rector-magnificus van de Nationale Universiteit liet hij ooit rijn broek afzakken om een amfitheater vol studenten stil te krijgen. Het lukte, maar het betekende wel rijn ontslag. Daarop zocht hij het in de politiek en richtte hij rijn kleine Visionaire Partij op. Mockus is een overtuigd populist. „Ik weet dat ik het risico loop mezelf belachelijk te maken, maar mijn ludieke wijze van politiek bedrijven maakt onderdeel uit van wat ik 'civiele pedagogiek' noem. Als ik het creatief aanpak, schenken mensen meer aandacht aan wat ik voorstel." Het werkt klaarblijke lijk. Mockus is in Bogota immens populair. Juist omdat hij zich onderscheidt van de grauwe doorsnee politicus. "In ons vak denk je niet snel aan een dergelijke vorm van subsidie. Maar dat ze ook voor jou bestaan blijkt achteraf erg logisch." Tandtechnisch Laboratofium, Venlo

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5