'Het is net of Nederland gek is geworde GESPREK VAN DE DAG Voetballer met reuzenvoeten langs de kant Kooivoetbal op M' Buitenlandse media besteden ruimschoots aandacht aan verkiezingen Papa Volkert van der G. DONDERDAG l6 MEI 2C MENSELIJK HELMUT KOHL heeft een vu rige ontmoeting met de Israëli sche president Moshe Katsav overleefd. De voormalige Duit se bondskanselier was gisteren bij Katsav op bezoek en woon de een ceremonie bij ter gele genheid van de joodse feest dag Shavuot. Een delegatie boeren bood Kohl een keuze uit door hen geteelde groenten aan. Katsav pakte een rode pe per van de schaal en zei tegen Kohl dat als hij echte politieke vijanden had, hij ze zo'n peper moest aanbieden. Katsav spreekt geen Duits, Kohl spreekt geen Hebreeuws en de tolk deed zijn werk blijk baar niet goed, want Kohl nam een enorme hap van de PEPER. Binnen enkele seconden liep de oud-kanselier rood aan, hapte hij naar adem en begon hij hevig te zwe ten. Katsav liet snel een groot glas water komen om het diplomatieke vuurtje te blussen. Kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima zetten van 11 tot en met 18 augustus hun KENNISMAKINGS BEZOEK aan de Nederlandse Antillen en Aruba voort. Dat heeft de Antilliaanse minister-president M. Pourier gisteren meegedeeld. Het paar begon op maandag 6 mei aan een rondreis over de eilanden. Maar het kennisma kingsbezoek werd abrupt afgebroken na de moord op Pim Fortuyn. Willem-Alexander en Méxima beloofden bij hun vertrek dat zij nog dit jaar terug zouden komen om de kennismaking voort te zetten. Het programma blijft in au gustus grotendeels ongewijzigd, aldus Pourier. Wel is de volgorde waarin de eilanden worden aangedaan, aange past. Landurig werklozen, asiel zoekers en vluchtelingen kunnen worden ingezet om HONDENPOEP uit de stra ten van Wenen op te rui men. Tenminste als het plan van het gemeente raadslid Kurth-Bodo Blind doorgaat. Hij stelde dat gisteren op een persconfe rentie voor. Blind zei dat hij geen dwang wil en de ruimers 5,41 euro per uur zou willen betalen uit de opbrengst van de honden belasting. Hij beklemtoon de dat zo lang de op brengst van de hondenbe lasting maar voor dit doel wordt gebruikt, iedere wijk in Wenen wel negen men sen voor deze dagelijkse schoonmaak kan aanstel len. Blind, gemeente raadslid van de rechts-li- berale Freiheitliche Partei (FPÖ), meent dat het zin loos is gebleken om als maar achter de hondenbe zitters aan te zitten om hen zelf de uitwerpselen te la ten verwijderen. De Amerikaanse filmster ROBERT REDFORD (64) maakt zich zorgen over de Europese cultuur. „Zelfs in Europa vind ik te genwoordig overal Amerikaanse winkel ketens", zegt hij in een interview met het Duitse tijdschrift Fit for Fun. "Het is geen gezonde si tuatie als een cultuur zo door een andere cultuur wordt onderdrukt", aldus de meervoudige Oscar-winnaar. Hij kan zich echter niet voorstellen dat Duitsers of Fransen nog erg veel langer aan deze trend van amerikanisering zullen meedoen. Sommige Amerikaanse reizigers betalen de komende tijd meer om naar het vliegveld te komen dan voor de vlucht zelf. Klanten van United Airlines konden dinsdag gedu rende drie kwartier tickets voor binnenlandse vluchten kopen voor bescheiden bedragen van soms maar vijf dol lar. De oorzaak was een computerfout in het boekingssys teem. De SPOTGOEDKOPE TICKETS zijn desondanks geldig. Te koop voor de hoogste bieder: de MELKBUS met hangslot die Harry HOUDI- Nl gebruikte voor wat hij zelf zijn beste ontsnapping ooit noemde. Op 25 mei wordt de bus in Groot-Brit- tannië geveild. De koper komt precies te weten hoe de geboeide goochelaar wist te ontsnappen uit de met water gevulde, afge sloten melkbus. Volgens de veilingmeester kan het deksel met slot en al van binnen uit worden ge opend en zijn sommige klinknagels aan de buiten kant vals. Houdini kon zijn adem drie tot vier minuten inhouden. Voor het geval het toch misging, was er altijd een assistent in de buurt om hem te bevrij den. In de deksel van de melkbus staat Houdini's naam gekerfd. Verzame laars hebben altijd grote belangstelling voor voor werpen die iets met Houdi ni te maken hebben. Al leen een handtekening brengt al ruim 3000 euro op. De identiteit van de verkoper is onbekend. Het veilinghuis wil alleen zeg gen dat het om een goo chelaar gaat. De zeventienjarige Willem Moonen uit Suw- ald heeft een probleem: zijn grote voeten. Bijna maat 52. Daarvoor zijn in de nabije omgeving geen geschikte voetbalschoenen te vinden. Met zijn 2.07 meter heeft de kop- sterke verdediger Moonen sinds de winter stop geen voetbalwedstrijd meer gespeeld voorSV Suawoude. Voetbalschoenen van zijn maat (51,5) zijn in de omgeving van het dorp nergens te vinden. Na overal te heb ben gezocht, besloot vader Thijs Moonen de KNVB in te schakelen. Daar kon men met Willems speurtocht naar passend schoeisel wel uit de voeten. In het meinummer van Voetbal Totaal, het KNVB-ledenorgaan, werd een oproep geplaatst om Willem aan passend schoeisel te helpen. Dat hebben de Moonens geweten. De computer loopt zo wat vast door de stortvloed aan e-mailtjes met tips en goede raad. Van het advies om naar een winkel in Vreden, Duitsland te gaan, waar ze schoenen voor reuzen vanaf maat 47 t/m maat 69 in voorraad hebben, tot het aanbod van een verkeersvlieger om uit Amerika een paar voetbalschoenen voor Willem mee te nemen. „Ongelooflijk hart verwarmend die reacties," vindt Willems moeder Margreet. „Eigenlijk waren we al ten einde raad. Weetje dat zelfs de materi aalman van de KNVB ons niet kon helpen aan een goed adres?" Een oplossing ligt dus in het verschiet. Vooral ook omdat de Moonens deze wfeek, na zes maanden wachten, naar de sportzaak in Leeuwarden gaan waar men al sinds kerst vorig jaar bezig is met Willems voeten. „Ja, het is wel toevallig, maar juist vorige week lieten ze weten dat er voetbalschoenen maat 52 waren binnengekomen," vertelt Willem. Willem Moonen heeft maat 51,1. Foto: GPD/Jeroen Horsthuis „Die mensen hebben al zo lang voor me ge zocht. Toen we daar kwamen, moest ik m'n voetomtrek op papier tekenen en daar zijn ze mee aan de slag gegaan. Daarom ga ik eerst bij hun schoenen passen." Het ziet ër dus naar uit dat Willem spoedig weer kan spelen in het juniorenelftal van SV Suawoude. Maar het is de vraag voor hoe lang. Want maatje 51,5 kan altijd nog naar maatje 53 groeien. „Gezien al die reacties denk ik dat het me in de toekomst wel zal lukken om de juiste maat schoenen te vin den. Nee, aan mijn voetbalcarrière komt voorlopig geen einde." De beste voetballers spelen gewoon op straat, zo wordt wel eens beweerd. Of dat daadwerkelijk zo is, valt vanaf vandaag te zien in 'Scorpion Knock Out' op MTV om 18.00 uur. In het programma strijden twee teams van drie straat voetballers in een kooi van zestien bij dertig meter tegen elkaar. De spelregels zijn ge baseerd op 'sudden death'; na de eerste goal is de wedstrijd beslist. Door dit principe heb ben de wedstrijden geen vaste lengte, gemiddeld duren ze zo'n tien minuten. Het idee van de serie is afge leid van een commercial van sportgigant Nike, waarin top- voetballers als Luis Figo, Ro berto Carlos, Thierry Henry en Ronaldo tegen elkaar strij den, wat met veel machtsver toon en showvoetbal gepaard gaat. In 'Scorpion Knock Out' zul len de kijkers het met minder grote namen moeten doen. De bekendste naam tussen de straatvoetballers is waar schijnlijk die van Jermaine Va nenburg, het broertje van ex- professional Gerard. Hoewel het winnen uiteindelijk voor op staat, zullen de spelers ook veel trucs laten zien. Buiten de lijnen zullen ook jonge topvoetballers als Ra der Vaart van Ajax q Loovens van Feyeno trucs vertonen. De bekende voetball naast voetbaltips ooi mentaar op de weds1 „Daarbij moetje ech denken aan langdrai lyses, zoals die vanS Sport", legt Hans Fa!f hoofd reclame van l1 Noord-Europa, uit. allemaal op een mot MTV-achtige mania ren, de beelden bij d strijden zullen ooko de reclame lijken. H maal heel flitsend." De serie van zes afle is onderdeel van dei campagne die Nikei I teel over de hele wei kader van het WK-vt voert. Naast de recla en de wedstrijden o[ worden er ook straatE en in Rotterdam geo seerd. Mensen die ei1 zijn geworden doori1 den, kunnen daar var' zelf hun geluk bepro1 als in de reclame zul toernooien plaatsvin 1 een schip, dat voor i genheid in de buurt s Erasmusbrug afgemi1 Niek Idema Op een autoveiling in Parijs is een re- cordprijs betaald voor een Citroën 2CV, beter bekend als LELIJKE EEND. Het exemplaar wis selde voor 41.597 euro van eigenaar, maar het ging dan ook ook om een bijzonder type. De auto is een 2CV Saha ra, uitgerust met twee motoren voor de aandrijving van al le vier de wielen. Citroën maakte bijna zevenhonderd van deze wagens, waarvan er naar schatting nog 250 over zijn. Volgens de veilingcatalogus dateert de 2CV, die oor spronkelijk werd gemaakt voor Franse oliemaatschappij en die in de Sahara actief waren, uit 1959. Het geveilde exemplaar werd in Chili gevonden en is totaal gerestau reerd. Deskundigen noemen de prijs 'onvoorstelbaar'. Een redelijk exemplaar doet normaal gesproken ongeveer 5000 euro. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft het virtueel FELICITA- TIEREGISTER geruisloos opengesteld. Dinsdagmiddag kwamen er echter al vele tientallen gelukwensen binnen voor prins Bernhard jr. en prinses Annette met de geboor te van hun dochtertje Isabella. Isabella werd maandag ochtend vroeg geboren. Het is het tweede kleinkind van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Prinses Lau- rentien, echtgenote van prins Constantijn en dus schoon dochter van koningin Beatrix, verwacht begin juni haar baby. Het felicitatieregister voor Bernhard en Annette is te vinden via de site van de RVD (www.koninklijkhuis.nl). Word nooit cowboy. Van de 250 beroepen die voor de nieuwste editie van de Amerikaanse Jobs Rated Almanac zijn onderzocht, staat cowboy op de 248ste plaats. Die verdient weinig, heeft beperkte CARRIÈREMOGELIJK HEDEN en moet zich nog zwaar inspannen ook. Alleen vissers en houthakkers hebben het fysiek zwaarder. Bio logen hebben daarentegen de toekomst; met goede per spectieven mede dankzij de ontwikkelingen in het gene tisch onderzoek en de miltvuurbrieven van vorig jaar. Vandaar dat het beroep van president van de Verenigde Staten op de vijfde plaats staat qua inkomen, maar in de algemene lijst - waarin ook stress en werkomgeving mee spelen - niet hoger komt dan een 175ste plaats. Wie vooral geld belangrijk vindt, moet profbasketbalier wor den en wie rust wil, moet reparateur van muziekinstru menten overwegen. geestelijke evenwicht van de jonge vader. Mannen kunnen op zo'n eerste vaderschap te maken krijgen met angst, depressie en an dere neurotische symptomen. Die worden vaak miskend, omdat artsen zich vooral richten op de lichamelijke klachten waar mee ze gepaard gaan. Een zwangerschap roept bij vaders soms in tens ambivalente gevoelens op. Tegenover de trots en blijdschap, kan er ook boosheid zijn, omdat de aanstaande moeder wellicht meer aandacht vraagt en meer in het mid delpunt staat. Boosheid die toe kan nemen als de baby eenmaal geboren is. Een ander aspect is de jaloezie van de man op het ver mogen van een vrouw om zwanger te wor den. Dit kan er toe leiden dat mannen ob sessief creatief worden op een ander vlak: in de tuin of in de wetenschap. De beide psychiaters beschrijven het inge wikkeld netiverk van allerlei uiteenlopende, vaak verdrongen en onbewuste gevoelens, waarin een man die vader wordt, of is, ver strikt kan raken. Gevoelens waarvoor in on ze westerse samenleving geen plaats is, laat staan begrip of begeleiding. Man-zijn wordt hier immers altijd als een makkelijker ont wikkelingsweg voorgesteld dan vrouw-zijn. In het beeld dat wij van mannen en (aan staande) vaders hebben, is geen plaats voor schaamte, twijfel, verlatingsangst, vroegere incestueuze gevoelens ten aanzien 1 ti ders en zusjes, verwarring rond dei v suele identiteit, schuldgevoel, angst verantwoordelijkheid of om tekort ten. Daarnaast is uit recent wetens, lijk onderzoek gebleken dat het van ii( beleven van de periode rond de bet mannen ook hormonale verandert oorzaakt. Veranderingen die mede woordelijk kunnen zijn voor de po1 depressie die bij uitstek gereserveen voor vrouwen. 'Moordenaar is milieuradicaal' luit ti kop van De Telegraaf. Ik zag hem 1 a week op alle krantenrekken op stra dacht aan de baby van Volkert van Haar vader kart op geen enkele syn n rekenen. Ook niet op de mijne. Ma. 10 onschuldige kind? Dat kon, zoals a deren, zijn vader niet uitzoeken. Vb a er van haar wordenii Ze weet gelukkig nog niet wat haat is het hooftl hangt. Ze zal de komené n den gaan zitten, kruipen, haar een n woordjes zeggen: ta-ta, ma-ma. Ma) ook 'papa' leren zeggen? Veel zal zij vader niet te zien krijgen. Jarenlang iemand zijn die niet met haar kam stoeien, knuffelen, wandelen. Ze dn haar hele verdere leven het stigma 1 een vader die een moordenaar was Buitenlandse media besteedden gisteren ruimschoots aandacht aan de verkiezingen in Neder land. De Duitse televisiezender ARD in zijn Tagesthemen: "Ne derland heeft na de schok op de moord op Pim Fortuyn uit emotie gekozen. Nederland heeft rechts gekozen." De nieuwslezer wierp vervolgens de vraag op of Pim Fortuyn nu wel of niet een rechts- extremist is. "Een populist speelt op het gevoel en dat heeft Pim Fortuyn zeker gedaan", besloot hij. Vervolgens liet het journaal beelden zien van de winnaars CDA en LPF in Den Haag. WDR-commentator Rof- Dieter Krauser gaf een korte beschou wing over het Nederlandse stemgedrag: „Het is net of Ne derland gek geworden is. Het gaat heel erg goed met dat land en dan kiezen hele scharen mensen voor een dode." De Belgische televisiezender VRT verzorgde extra uitzendin gen over de verkiezingen. Gold de Nederlandse politiek ooit als doodsaai in België, nu prijken de parlementsverkiezingen op de voorpagina's van alle kran ten. 'Thriller naar spannende ontknoping', blokletterde De Standaard gisteren. De krant De Morgen heeft het over 'de span nendste verkiezingen in de par lementaire geschiedenis. De Vlaamse Radio en Televisie (VRT) betitelt de verkiezingen als 'bizar'. De opkomst en de moord op Pim Fortuyn is de voorbije weken breed uitgeme ten in de Belgische media. Vlaanderen, dat al jaren aanhikt tegen verkiezingsoverwinningen van extreem-rechts, heeft leed vermaak. Het hautaine Neder land, dat in het verleden altijd met een belerend vingertje klaarstond, dreigt nu zelf vol gens De Morgen af te glijden naar 'een soort België'. Grote vraag is volgens de krant La Li bre Belgique dan ook of Neder- De buitenlandse media kwamen massaal naar het Binnenhof. Foto: GPD/Rob Keeris land de dag na de verkiezingen net als België een 'cordon sani taire', een politieke schutskring, moet leggen om de Lijst Pim Fortuyn. De Britse nieuwszender BBC-24 toonden gisteravond beelden vdn onder andere demissionair premier Kok en CDA-leider Bal kenende die hun stem uitbrach ten. Al voor de eerste prognoses bekend waren, tipte de BBC Bal kenende als grote winnaar. Uit gebreide beelden van CDA-ka- merlid Maria van der Hoeven vielen in het water omdat nie mand in de BBC-studio wist wie zij was, ook de journalist van de Telegraaf niet die als deskundige was aangeschoven. Op het Binnenhof interviewde de BBC onder andere de Am sterdamse hoogleraar Cees van der Eijk. Hij zei dat veel van de onderwerpen op het gebied van de immigratie die door Fortuyn zijn aangedragen, al langer op de politieke agenda stonden. Het was de Nederlandse bevol king alleen niet opgevallen, al dus Van der Eijk. De twee Franse TV-nieuwszen- ders, LCI en I-Television, brach ten een uur na het sluiten van de stembureaus beelden van feestende CDA'ers. LCI noemde als belangrijkste kenmerk van de uitslag dat rechts weer aan de macht is gekomen terwijl I-Tele- vision twee ontwikkelingen sig naleerde: De lijst Fortuyn is de tweede partij van Nederland ge worden, het CDA werd de groot ste. De correspondent van het pers bureau AFP noemde in een eer ste bericht de lijst Fortuyn een „partij zonder leider, zonder ge schiedenis, zonder organisatie en zonder ideologie" die niette min „een bliksemsnelle stijging" beleefde. Nummer twee op de LPF-lijst Joao Varela liet de Franse correspondent weten dat de lijst Fortuyn in een nieuw te vormen regering de portefeuilles volksgezondheid en binnen landse zaken alsmede een nieuw te vormen ministerie van integratie claimt. Het zeteltal van de PvdA is het laagste sinds de oorlog, aldus de AFP-corres- pondent. Het Hongaarse persbureau MTI steekt zijn verbazing over de Ne derlanders niet onder stoelen of banken. Voor Hongaren geldt Nederland als modelland, waar iedere Hongaar zo zou willen wonen. Hoe kan het, dat de mensen daar zo ontevreden zijn? Vrijwel alle Scandinavi dio- en televisiestation de afgelopen week eei 1 gever in Nederland roi De Deense televisie no 'de merkwaardigste vt gen ooit, voorafgegaan moord en zonder cam De correspondent mei het leek alsof de Nede de stembiljetten als ee 1 leanceregister voor Pii werden gebruikt. De verslaggever in Den H over de 'meest dramai spannendste veriaezm in Nederland gehoudi voorspelt politieke cha het in de schaduw van j moord en met deze uil l moeilijk wordt om een te vormen en daarna b j te houden. Ook het Z\ naai TV4 bericht over' stemmen'. „Morgen v Nederlanders op eenh re manier wakker", we a slaggever in Den Haag In Finland worden de j landse verkiezingen m verbazing en bezorgdb volgd. Als het politieke in een stabiele maatsd als de Nederlandse zo kan omslaan, wat bete I dan voor de democrat land, is de vraag die in 1 media wordt gesteld. I railellen te trekken. Fin heeft ook een 'regenbo ring' met gematigd lini tigd rechts en zondert tionele middenpartij. I j zaam aanwakkerende! ne voor de Finse parlei kiezingen in maart vol* heeft zich nog geen ch tisch leider uit het extri rechtse kamp aangedit de bezorgdheid dat dal Finland nog gebeurt, is Henk Glimmerveen (Pai Harm Harkema (Londei Runa Hellinga (Boedapt Windy Kester (Oslo) Jos Schuurmans (Heisin (J Pascale Thewissen (Brus Merle Tip (Den Haag) Ruim zes maanden is het kind. Het rolt om in de box. Het kletst met de handjes in bad. Het houdt van kiekeboespelletjes. Het is net een beetje eenkennig geworden, begint met grote starende ogen naar vreemde mensen te kijken. Ogen die zich daarna weer bliksem snel aan de vertrouwde aanblik van papa en mama hechten. Het meisje kent hun gezichten als geen ander: Is gewend aan de 'taal' van hun handen en huid. Sinds vorige week maandagavond is haar moeder overstuur, totaal uit haar doen. En haar vader afwezig. Want die heeft Pim Fortuyn vennoord. Wat dreef haar vader? Mis- schien kan ze het later nog eens uit zijn mond vernemen. Voor alsnog wordt het 'onbegrijpelijke' gedrag van de dader met tal Ïvan uiteenlopende verkla ringen geduid. Wat was zijn gemoedstoestand? Wat zijn motieven? Een keur van psychiaters zijn in middels in de media aan het woord geweest. Over allerlei mogelijke psychi sche afwijkingen ofper- b soonlijkheidsstoomis- sen die Volkert van der G. mogelijkerwijs gedre ven kunnen hebben tot de moordaanslag. Ook wordt er gespeculeerd over de invloed van zijn veganistische levenshouding. Wie geen dierlijke voedingsmiddelen gebruikt, kan een tekort aan vitamine B12 hebben. En dat tekort kan ook leiden tot depressie, psychose en gewelddadig gedrag. Maar iede re vegetariër en veganist weet hoe makkelijk het is deze tekorten in de voeding aan te vullen, met bijvoorbeeld noten, peulvruch ten of bruin brood. „Sinds de geboorte van zijn kind maakt hij een overspannen indruk", zei een woord voerder van de Wageningse Vereniging Mi lieu-offensief, waar Volkert van der G. werk te. In die mededeling kan ook de verklaring voor zijn gedrag schuilen. 'Een man wordt ouder: over het begin van het vaderschap', is de titel van een artikel in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde uit 1987. De inhoud ervan is mij altijd bijgeblevenl Ik heb het ook in mijn archief bewaard. Daarin beschrijven tivee psychiaters hun er varingen met de psychiatrische problema tiek die manifest wordt bij mannen rondom de geboorte van hun eerste kind. Psychopa thologische reacties op vaderschap komen vaker voor dan uit de literatuur blijkt. Ze worden doorgaans over het hoofd gezien, is de conclusie. Toch zouden artsen meer oog moeten hebben voor de verstoring van het

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2