Den Haag zwaar belegerde veste VERKIEZINGEN 3 De koningin bepaalt Winny de Jong: Ik was bang Een duidelijk signaal van de kiezers 'Deze formatie wordt heel gemakkelijk' Extreme beveiliging bij verkiezingsavond Amsterdammers tegen zelfstandig vervoerbedrijf De 2e Kamer nu De 2e Kamer straks NCW: kiezer de verandering =1haag - De kiezer heeft on- belzinnig aangegeven dat er oefte is aan verandering, m r paternalisme en denken 1.11 [anderen is geen plaats ir. Aldus werkgeversorgani- r%1 jVNO-NCW in reactie op •dj tslag van de verkiezingen, ondernemers hebben, vol- s de vereniging, behoefte bela verandering. 4 JV: WAO stn kmoesproef9 view «DAM - Vakcentrale FNV vo de WAO als de 'lakmoes- g f bij de komende formatie- ode. Voorzitter De Waal elde st dat een kabinet met at F(WD en LPF het advies de Sociaal-Economische ijl i (SER) niet overneemt, «n het CDA is het eens met n ra jorstellen." Hij vreest dan vertdat de verhoudingen tus- ni verkgevers, werknemers en et ejtiek kunnen veranderen. De Ned 1 stemde zelf PvdA. Hij terug het aftreden van Melkert vooroartijleider moedig. it worden oeilijke tijden' g haag - De verkiezingsuit- in hebben hem niet verrast, fwel denkt H. Karacaer, di- ïurvan moskeeënorganisa- Gorus Nederland, dat ïoeilijke tijden' aanbreken, tb het gevoel dat haat te- minderheden op de agenda Karacaer vreest de ver- tsing. „De grimmige sfeer I Pi de laatste tijd hangt nog ls in de lucht" donderdag l6 MEI 2002 >Tie! ✓I m geitjV: Hoofd el houden wel ben eentCHTVoorzitter Terpstra 'rakcentrale CNV is 'verbijs- „Laat de uitslag een les mor politici. Zij moeten meer denken aan het her- an het politieke primaat, aan de samenleving." De nan is bang dat de polari- in de politiek navolging in de verhoudingen tus- rerkgevers en werknemers. ;n wij in sociaal-econo- land ons hoofd koel hou- IA) onüp ën) •eg- ;1 U, ams Blok: 'lag is wraak :?1. ELVoorzitter Vanhecke et Vlaams Blok heeft de ïzingsuitslag in Nederland veelste nederlaag van het lisme in Europa genoemd, ilde zich niet uitlaten over ekomst van de Lijst Pim Utrecht voor stationsgebied met groen den haag/gpd - Politie te voet, te paard en op de fiets; pelotons ME, afgesloten wegen en een waterkanon. En daar tussendoor, soms herkenbaar en soms ook niet, veel beveiligingspersoneel. Een gebied van nog geen vier kante kilometer in het centrum van Den Haag was gisteravond veranderd in een zwaar beleger de veste. Auto's moesten omrij den, alleen de tram kreeg door gang- De Lijst Pim Fortuyn (LPF), het CDA en Groenlinks waren voor hun verkiezingsavond neerge streken in het hart van de Resi dentie. Het gebouw van de Tweede Kamer was het decor van de verkiezingsuitzending van de NOS. Ook in Amsterdam, waar de PvdA en D66 bijeen kwamen, en in Hilversum, de thuisbasis van Leefbaar Neder land, waren ongekende veilig heidsmaatregelen van kracht. Het Binnenhof, dat was gevuld met voornamelijk buitenlandse cameraploegen, was eveneens hermetisch afgesloten. Bij beide ingangen waren dranghekken geplaatst, waarachter enkele tientallen ME'ers stonden. Aan de kant van 'Het Torentje' van de minister-president, vlak bij het Plein voor de Tweede Kamer stond politie te paard. Hier kwam het op de avond dat Pim Fortuyn werd vermoord nog tot relletjes en schreeuwden boze Fortuyn-aanh angers onder meer 'Melkert moordenaar'. Voor het internationale perscen trum Nieuwspoort, waar Groen links de verkiezingsuitslagen af wachtte, stond particulier bevei ligingspersoneel en veel politie. Bij Hotel Des Indes aan het Lan ge Voorhout, waar de Lijst Pim Fortuyn was verzameld, was eveneens veel politie en gold een strenge beveiliging. Geno digden en journalisten moesten door een tent waar ze werden gecontroleerd. De politie had ook de straten rond Des Indes Elders op het Lange Voorhout, uit het zicht van hotel Des In des, stond een peloton ME; zo'n dertig man, twee busjes en der tien jeeps. Bij de twee andere wegen die naar het hotel leiden, stonden slechts enkele agenten. Het hotel was afgezet met hek ken, met daarachter een aantal veiligheidsagenten. Om langs de buitenste hekken te komen, moest een identiteitskaart wor den getoond, waarna een bewa ker meeliep naar de ingang van het hotel, vier meter verderop. Daar stond een tweede groepje bewakers die iedere bezoeker door de schuifdeuren naar bin nen begeleidden tot een volgen de groep beveiligers, ook weer vier meter verder. Daar moest iedere bezoeker zijn of haar naam opgeven en paspoort to nen, dat werd gecontroleerd al vorens een toegangsbadge werd uitgereikt. Wie deze eenmaal had, mocht in alle openbare ruimten lopen. In het hotel hield weer een aparte groep vei ligheidsagenten, inclusief het fa meuze oordopje, alle vertrekken constant in de gaten. Wie een derenpartij Mfeurgesteld uk - De ouderenpartij is jj, teleurgesteld over de ver- ïgsuitslag. „We stonden in ïilingen heel lang op één Ifs twee zetels, en nu ko- yve toch niet in de Kamer", A Smit, lijsttrekker van de ïigde Seniorenpartij. De vindt het droevig dat er de moord op Fortuyn ve campagne meer kon wor- jevoerd. „De kiezer heeft [ecj( et geweten van ons be- illen/Aruba plzen PvdA/WD Imstad - De stemgerech- n op de Nederlandse Antil- el te Aruba hebben bij de n g. de Kamerverkiezingen n tl op WD en PvdA ge- d. Óp de Antillen werd de de grootste partij met 155 451 stemmen. Op Aruba de PvdA met 72 van de 336 irachte stemmen. De LPF op de Antillen 64 stern en was daarmee de derde Als tweede eindigde nLinks met 62 stemmen, nba kreeg de LPF 38 nen en was eindigde daar- ils vijfde. Het CDA bleef Antillen steken op de vijf- jaats met 55 stemmen. Op oieD[a moest de partij het doen 3 stemmen, goed voor de plaats. piershil/den haag/gpd - De spanning die er sinds de moord op haar politiek leider Pim Fortuyn is, komt er in één keer uit. Winny de Jong veert op van de kappersstoel en vlucht naar de keuken van de zaak in het centrum van Dordrecht. De num mer vier van de kandidatenlijst van Lijst Pim For tuyn heeft net de mening van de Stichting Milieu Defensie over haar persoon gelezen in Nieuwe Revu. ,Ik vrees dat ik de volgende ben." Op een buitenstaander komt de kritiek even zake lijk als onschuldig over. Woordvoerder Nicole Bakker van de milieuclub uit haar (voorspelbare) zorgen over het voornemen van de LPF om de subsidies op biologische landbouw te schrappen. Maar de zenuwen blijken bij De Jong wagenwijd open te liggen sinds Fortuyn is vermoord. „Ik mis de nuance. Ik voel me echt bedreigd", zegt ze op de verkiezingsdag. Pas na een uur is De Jong enigszins gekalmeerd en kan de make-up behandeling worden afge maakt. Zes uur later wordt ze verwacht in Hotel des Indes, waar LPF zich op de verkiezingsavond verzamelt. Eerder op de dag lijkt er geen vuiltje aan de lucht. Thuis in Piershil praat ze enthousiast en is druk. Al volgt ze buiten iedere beweging, hoewel al bijna een week 24 uur per dag een politiewagen voor haar dijkwoning staat geparkeerd. De gang naar de stembus kan zeifis in dit pittores ke dorp in de Hoeksche Waard niet zonder bevei liging. In het stemlokaal wordt ze vriendelijk be groet. „Ik ben nu een BN'er", zegt ze met een hui vering. Met grote vaart wordt de reis vervolgd naar de kapperszaak. Onderbroken door de angstaan val is het personeel vier uur bezig met het knip pen en kleuren van haar haren en de make-up. De emotionele ontlading verandert De Jong. Ze is van slag. Van de 'gezonde spanning' is niets meer te merken. Opeens is het de vraag of ze vanavond wel naar Den Haag gaat. Woordvoerder Mat Her ben van LPF wordt ingelicht. De onzekerheid blijft. Er valt iets van haar af als Herben op televi sie verkondigt dat Winny de verkiezingen thuis zal volgen. „Ik ben treurig, omdat partijgenoten nu misschien aan mij twijfelen." Aan het einde van de avond besluit ze alsnog te gaan. Na een rit met 140 kilometer per uur stormt De Jong in Den Haag tegen twaalven de trap op van Des Indes, achtervolgd door media. Ze valt bestuurslid Dost om de nek. Hardop vertrouwt Winny hem met hoge stem toe: „Ik was bang dat we de grootste zouden worden." Gemeentes met het hoogste percentage stemmen op Lijst Pim Fortuyn 1 Edam-Volendam 31,1 2 Spijkenlsse 31,1 3 Rucphen 30,5 4 Hellevoetsluis 29,9 5 Rotterdam 29,6 landelijk: -yjo/0 1.611.570 aantal stemmen 10-15% 15-20% 20-25% >25% yn. Hij sprak wel het ver- Jen uit dat de LPF het zeer ^üijk zal krijgen zonder For- Leider Dewinter van het is Blok zei tegen de Belgi- dei trant De Standaard dat de ens !r wraak heeft genomen de moord op Pim Fortuyn demonisering door de ndtpartijen'. Hij zei tevens e uitslag 'hoopgevend' was jef ie verkiezingen in België. pte opkomst erkrade Mal de^ADE- in de gemeente Lb }fade kwam gisteren het pgfje aantal kiesgerechtigden pe stembus. Kerkrade no- 66 procent het laagste itpercentage. De Lim- gemeente wordt gevolgd Ie West-Brabantse ge- Rucphen met 66,9 pro- 'irect daarna volgen twee gemeente uit Limburg: (67 procent) en Land- 5 procent). door Koos van Wees den haag - De stemmen zijn ge teld, hoe komt Nederland vervol gens aan een nieuw kabinet? De coalitievorming uitgelegd. Wie wordt de informateur voor een nieuw kabinet? Het wordt bepaald op het Paleis Noordein de. Koningin Beatrix - en nie mand anders - bepaalt wie zich aan de vorming van een nieuw kabinet mag zetten. Maar ze laat zich daarbij wel goed informe ren. Eerst komen de vice-voorzitter van de Raad van State, Tjeenk Willink, en de voorzitters van Tweede (Van Nieuwenhoven) en Eerste Kamer (Braks) op het paleis om te vertellen wat vol gens hen met de verkiezingsuit slag moet gebeuren. Daarna vol gen de lijsttrekkers. Aan de hand van hun adviezen over welke re geringscombinatie het meest voor de hand ligt en wie dat het best kan onderzoeken, stelt zij een informateur aan. De informateur krijgt alle advie zen die de koningin heeft gekre gen en wordt geacht zelf ge sprekken aan te knopen met de meest waarschijnlijke kandida ten voor deelname aan een ka binet. Zijn advies gaat weer terug naar de koningin. Als zij daarin mo gelijkheden ziet voor de vor ming van een nieuw kabinet be noemt zij een formateur. De formateur, vrijwel altijd de aanvoerder van de partij die de meeste stemmen kreeg, bekijkt of hij steun genoeg kan vinden voor een kabinet. Is de verkie zingsuitslag duidelijk, dan is dat meestal niet te ingewikkeld. Mits de deelnemende partijen bereid zijn wat van hun stand punten in te leveren. De afspraken daarover worden vastgelegd in het regeerakkoord, een soort werkprogramma voor de komende kabinetsperiode. Daarna worden de ministers aangezocht en benoemd en be ëdigd door de koningin. Vervol gens debatteert de TWeede Ka mer over de regeringsverklaring, waarin de nieuwe minister-pre sident aangeeft wat het zojuist aangetreden kabinet precies wil. trap op wilde die naar de hotel kamers leidde, werd ogenblikke lijk tegengehouden. In café-restaurant Dudok in het centrum van Den Haag was het CDA bijeen. Hier golden minder zichtbare veiligheidsmaatrege len. Enkele bezoekers liepen met schoudertas zonder gecon troleerd te worden naar binnen. Er werd niet gefouilleerd of om legitimatie gevraagd. Voor de verkiezingsbijeenkomst van de PvdA in poptempel Paradiso in Amsterdam waren weer wel ex treem strenge veiligheidsmaat regelen getroffen. Het gebouw werd bewaakt door politieau to's, de ME en veiligheidsmen sen in blauwe pakken. Het tot vesting omgebouwde muziek centrum was alleen toegankelijk voor een select aantal genodig den. In tegenstelling tot vorige verkiezingsbijeenkomsten was de uitslagenavond niet voor ie dereen toegankelijk. Ook hier moesten alle bezoekers bij de ingang een paspoort tonen, door een detectiepoort heen en werden ze door portiers gefouil leerd. Ook de politici zelf moes ten door de beveiligingspoort. Het gebouw was voorafgaand aan de bijeenkomst grondig ge controleerd op de aanwezigheid van explosieven. Minister Nete lenbos (verkeer), een van de eer ste PvdA-bewindslieden die gis teren arriveerde, werd door een haag van lijfwachten binnenge laten. De partijbijeenkomst van de WD liet eenzelfde geluid horen 'Helaas zijn wij genoodzaakt tot extra veiligheidsmaatregelen. Het is mogelijk dat de inhoud van uw tas wordt gecontro leerd'. Het biljet bij de ingang van het Omniversum, waar de WD de verkiezingsuitslagen volgde, zag er dreigend uit. Zelfs echtgenoten van zittende Ka merleden kwamen er slechts met grote moeite in. Wel kon partijvoorzitter Bas Eenhoorn, een van de weinige bekende WD'ers die al vroeg op de avond zijn entree maakte, direct doorlopen. am sterdam-utrecht/anp - Am sterdam heeft gisteren massaal tegen een zelfstandig gemeente vervoerbedrijf (GVB) gestemd. Tegelijkertijd met de Tweede- Kamerverkiezingen vond hier over in de hoofdstad een refe rendum plaats. Kort na middernacht bleek 66,1 procent tegen de verzelfstandi ging van het GVB te hebben ge stemd. Voor stemde 33,9 pro cent. In totaal namen bijna 348.052 kiezers deel aan het re ferendum. Daarmee was de kiesdrempel van bijna 136.000 stemmen ruim gehaald. Burge meester Cohen feliciteerde het comité 'Ons GVB geen NV al na het tellen van 40 procent van de stemmen. Verantwoordelijk wethouder H. Maij vindt het jammer dat de gemeente de kiezer niet heeft kunnen overtuigen, maar zal de uitspraak van het referendum respecteren. Ook in Utrecht werd gisteren een referendum gehouden. Als het aan de Utrechters ligt, krijgt hun stad een vernieuwd sta tionsgebied met ruimte voor groen en een bebouwing die aansluit op de oude binnenstad. Gisteravond laat, toen alle stem men waren geteld, was al duide lijk dat een ruime meerderheid van 59,1 procent van de Utrech ters achter de zogenoemde Visie A staat Het alternatief, Visie 1, kreeg 24,5 procent van de stem men en gaat uit van een com pact, zakelijk ingericht gebied, met een duidelijk contrast met de omgeving. De keuze van de bevolking betekent dat Utrecht de portemonnee moet trekken. De volksraadpleging was een initiatief van Leefbaar Utrecht- .De fusiegemeente Leidschen- dam-Voorburg in Zuid-Holland blijft zo heten. Een voorstel van de gemeente om te kiezen voor de naam Vlietstede, heeft het gisteren niet gehaald in een me ningspeiling die samenviel met de Tweede-Kamerverkiezingen. Van de ruim 36.000 inwoners die aan de peiling meededen, koos ongeveer tweederde voor handhaving van Leidschendam- Voorburg. mcaa W;uw: Infographic: Harry Kasemir DvhN 15052002 door Paul Koopman en Koos van Wees den haag - Een ongekend ver lies voor de coalitiefracties, een historisch hoge opkomst en een nooit eerder vertoond succes van een nieuwkomer in de poli tiek. De verkiezingen van 15 mei 2002 verdienen nu al een plek in de geschiedenisboekjes. Niet voor niets is de hele wereldpers toegestroomd om te registreren hoe een traditioneel welvarend en stabiel land op Italiaanse wij ze de bakens verzet. Nu de stemmen geteld zijn, rijst meteen de vraag welke bood schap de Nederlandse burgers eigenlijk hebben willen afgeven. De fractieleiders van de 'geves tigde politiek' zullen zich die vraag moeten stellen, evenals koningin Beatrix en haar advi seurs. En niet in de laatste plaats de honderdvijftig Kamerleden die vanaf volgende week in hun ko baltblauwe zetels plaatsnemen. Zij zullen - wellicht voor vier jaar - datzelfde volk moeten zien te vertegenwoordigen. Dat is de 'oude' ploeg, blijkens het door Fortuyn wakker geroepen onge noegen, blijkbaar onvoldoende gelukt. Eén signaal is sowieso niet mis te verstaan. Een nieuw kabinet, van welke signatuur ook, zal het vreemdelingenbeleid flink moe ten aanscherpen. 'Grenzen dicht, asielstromen en gezins hereniging beperken' had de hoogste prioriteit voor de Lijst Pim Fortuyn. En deze lijst heeft - opmerkelijk genoeg met de steun van veel migranten - een diepe bres geslagen in het Haag se fort. Over de migratie en de problemen die daarmee ge paard gaan, zal de komende tijd minder omfloerst worden ge sproken. Want anders dreigt 'Den Haag' zich opnieuw van een belangrijk deel van de bur gers te vervreemden. Verder moet het historische ver lies voor de paarse coalitie uit gelegd worden als een afreke ning van de kiezers met een bij na autistische politieke cultuur. Het is vaak opgemerkt en aan geklaagd, óók door de charis matische provocateur Pim For tuyn: de paarse wollen deken van compromissen, achterka- mertjesoverleg, vermijding van verantwoordelijkheid en ideolo gische schraalheid. Na acht jaar bekwaam maar zelden inspire rend bestuur, wil de burger weer horen wat de idealen en doelen zijn en politici daar op kunnen afrekenen. In dit licht bezien, is het opmer kelijk en wrang dat na de verkie zingen een coalitie gloort die weinig op heeft met vernieu wing van democratische proces sen. WD en CDA hebben zich - voorzichtig gezegd - tot nu toe niet laten kennen als voorvech ters van hervormingen op dit terrein. Het verdelen van baan tjes onder partijgenoten en het achter de schermen overbrug gen van meningsverschillen is zo'n beetje door deze partijen uitgevonden. De LPF pleit wel voor referenda en verkozen bur gemeesters, maar legt onvol doende gewicht in de schaal om op deze punten een doorbraak te forceren. Enige troost is dat een centrum rechts kabinet, als het daar van mocht komen, in de Tweede Kamer een stevige linkse oppo sitie tegenover zich vindt. Le vendig zal de Haagse politiek de komende maanden ook zonder staatkundige hervormingen wel zijn. De opvolgingskwestie zal bij PvdA en VVD na hun drama tisch verlies bij de verkiezingen nog lang na zinderen. De lijst Pim Fortuyn is intern diep ver deeld, de strijd om de macht is er al ontbrand en een duidelijk politiek programma moet nog worden geschreven. Ook in een ander opzicht komt er meer leven in de brouwerij. Het voorbeeld dat Fortuyn in zijn opmerkelijke campagne heeft gesteld - authentiek, per soonlijk, extravert - zal zeker een nieuwe generatie politici inspi reren. Partijtijgers (Melkert) en vriendelijke oliemannetjes (Dijk stal) kunnen de brug naar het hart van de kiezers niet slaan, is wel gebleken. Op de relatieve nieuwkomer Jan Peter Balkenende rust nu de taak de mensen die zich voor het eerst tot de politiek hebben hekeerd, daar blijvend aan te binden. Een zware verantwoor delijkheid voor de kandidaat- premier, omdat teleurstelling om de hoek ligt. Fortuyn heeft bij een flink deel van de bevol king immers torenhoge ver wachtingen gewekt met betrek king tot wachtlijsten, onderwijs, en vooral veiligheid en asielzoe kers. Die beloftes zijn onmoge lijk allemaal binnen vier jaar in te lossen. door Paul Koopman den haag - Biedt de aardverschuiving die zich heeft voltrokken wel enig uitzicht op een nieuw kabinet? Zal koningin Beatrix, gecon fronteerd met tegenstrijdige adviezen, haar eigen stempel op de formatie drukken? Vol gens hoogleraar staatsrecht prof. Douwe El- zinga wordt de regeringsvorming anno 2002 ondanks alle berichten over het tegendeel, een eitje. Voor de verandering is de professor heel stellig. De inleidende beschietingen bij de vorming van een nieuw kabinet mogen zich dan achter hoge paleismuren afspelen, de rol van de majesteit in nevelen zijn gehuld, toch meent Douwe Elzinga 'behoorlijk ze ker' te weten hoe het gaat aflopen. „Binnen een paar weken hebben we een centrum rechts kabinet, inclusief de Lijst Pim For tuyn." Elzinga: „Er zijn meestal meerdere opties voor de vorming van een kabinet, maar deze keer zal het waarschijnlijk heel eenvoudig zijn. En ik verwacht ook dat het snel zal gaan. Door de onrust in het land kan geen enkele partij het zich permitteren omtrek kende bewegingen te maken. Alle lijsttrek kers zijn zich ervan bewust dat tempo ge maakt moet worden." In het verleden werd veel gespeculeerd over de rol van koningin Beatrix die soms door slaggevend zou zijn. Zo benoemde zij in 1994 tegen alle verwachtingen in PvdA-fi- nanciënminister Kok tot informateur. 'Een staatsgreep!', mopperden CDA-kamerleden achter de hand, want het gevolg was dat CDA-leider Brinkman niet de chef van een centrum-rechts kabinet werd en Kok on danks een verkiezingsnederlaag toch het premierschap veroverde. „Nog nooit was de afstand tussen de ereloge en de zijuitgang zo klein", zei hij daar later over. Zou majesteit bij haar negende formatie een stiekeme voorkeur voor een centrum-rechts dan wel centrum-links kabinet van vier par tijen aan de dag leggen? Uitgesloten, denkt Elzinga. Hij redeneert: „Steeds als de koningin, zoals in 1994, afwijkt van de gebruikelijke gang van zaken maakt zij zich kwetsbaar. Ook in 1994 ontstond meteen commotie. Maar ik geloof niet dat zij nu een eigen koers zal va ren. De uitslag van de verkiezingen laat dat nau welijks toe. Juist nu zal zij geen persoonlijke voorkeur laten blijken, want dat zou buiten sporig onverstandig zijn." Volgens Elzinga is het glashelden de groot ste partij krijgt het initiatief bij de formatie en de grootste winnaar van de verkiezingen schuift daar - omdat de democratische mo res zulks nu eenmaal vereist - bij aan. „Aan gezien het CDA veruit de grootste partij is geworden, krijgt zij het initiatief. En het zou onduldbaar rijn om de Lijst Pim Fortuyn niet bij een eerste formatiepoging te betrek ken. De opdracht die de koningin gaan ge ven, luidt vrijwel zeker, formeer een kabinet dat op een ruime meerderheid in de Twee de Kamer kan rekenen. Nou, dan koers je af op een centrum-rechtse coalitie van CDA- /WD/LPF." De onderhandelingen over een regeerak koord kunnen zo gepiept rijn, meent Elzin ga. „Er is de afgelopen maanden de over eenstemming gegroeid dat een regeerak koord maar een paar kantjes A4 moet tellen. Dat zorgt voor levendiger debatten in het parlement en dat was ook de bedoeling... Bijkomend voordeel: er is geen bikkelharde binding tussen kabinet en Kamerfracties en daarmee is de kans op een breuk minder groot" Zal de majesteit niet terugdeinzen voor de instabiliteit van de Lijst Hm Fortuyn? In de partij is meteen al ruzie uitgebroken over koers en leiderschap. De partij benoemt vandaag de derde partijvoorzitter, twee op richters rijn al vertrokken, enkele Kamerle den vrezen uit de fractie gegooid te worden. Volgens Elzinga vormt de instabiliteit van de nieuwe politieke partij echter 'gooi pro bleem'. „Bij de formatie zal de koningin daar geen rekening mee houden. CDA en WD lopen met de LPF wel een risico, maar aan de an dere kant steunt zo'n kabinet op zo'n brede meerderheid in het parlement dat je best een paar dissidenten mag hebben." De hoogleraar, die al vele formaties heeft geanalyseerd, lacht: „Er klonken de afgelo pen dagen zelfs pleidooien voor een zaken kabinet of een extraparlementair kabinet. Maar dat is complete onzin. Zo'n nood greep pleeg je alleen als de dijken rijn door gebroken en het land onder water staat. Nu lijkt de situatie buitengewoon ingewikkeld, maar ik voorspel: het wordt heel eenvoudig. En we kennen Beatrix: rij wil ook snel kno pen doorhakken."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 27