Verkiezingsdrama nekt Melkert VERKIEZINGEN 2 Balkenende: Het moet draaie om respect en naastenliefde3 'De PvdA kreeg eei ongelooflijk pak slaa WD nam al afscheid van Dijks Beschaafd debat tussen beduusde heren Rosenmöller wil progressief debat voeren Druiven uitermate zun| voor Leefbaar Nederlaï 'De krassen op mijn ziel gaan nooit meer weg' Wordt het Bos, Benschop, De Vries of Vermeend? Spong overweegt ministersfunctie den haag - Strafpleiter Spohg neemt serieus een baan als mi nister van justitie in overwe ging, als de Lijst Pim Fortuyn hem daar naar zou vragen. Voor zijn dood heeft Fortuyn zelf hem al voor deze post be naderd, zegt de advocaat. Mo gelijk probleem is dat van Spong iedere buitenlander wel kom is in Nederland. „Het is klip en klaar dat ik een totaal andere opvatting heb. Ik wacht dus maar af." Wiegel: Uitslag verbaast me niet den haag - WD-coryfee Wiegel is nauwelijks verbaasd dat zijn partij een enorme nederlaag heeft geleden. „Vorig jaar heb ik al gesteld dat er onderhuids een felle anti-paars stemming was. Ik waarschuwde toen al dat vasthouden aan een linkse poli tiek riskant was." SGP bedroefd over zetelverlies den haag - SGP-fractievoorrit- ter Van der Vlies vindt het 'heel erg verdrietig' dat zijn partij een van de drie zetels in de Tweede Kamer heeft verloren. Hij noemde de uitslag van de ver kiezingen verder 'spectaculair' wegens de verschuivingen voor alle grote politieke partijen. „Zo'n verschuiving heb ik nog nooit meegemaakt", zei Van der Vlies. Het betekent volgens hem dat de situatie instabiel is. 'Winst CDA door zwakte anderen' den haag - Volgens CDA-ken- ner Kroeger is de overwinning van het CDA niet zozeer te dan ken aan die partij zelf, alswel aan de zwakte van de concur renten. De kracht van het CDA lag volgens hem niet in een sterke oppositie tegen het paar se kabinet. Die oppositie was eerder kleurloos. Maar wel had het CDA volgens Kroeger het beste antwoord op de ramp van 11 september. Het CDA toonde zich een oord van rust en stabi liteit, meent Kroeger. WD aast op restzetel GL den haag - De zetelverdeling in de Tweede Kamer kan nog een kleine aanpassing krijgen. De kans is reëel dat de WD uitein delijk de restzetel in de wacht sleept die nu nog aan Groen links is voorbestemd. Groen links maakte vanmorgen nog aanspraak op de restzetel. Het gat van circa 1100 stemmen lijkt echter nog te overbruggen voor de WD. Na moord run op boek Fortuyn rijswijk - De verkoop van het boek De puinhopen van acht jaar paars van Pim Fortuyn heeft door de moord op de schrijver een impuls gekregen. Sinds de dag van de aanslag heeft uitgeverij Karakter drie nieuwe drukken laten maken, goed voor 25.000 exemplaren. De totale oplage komt daarmee op 125.000 exemplaren in tien drukken. Uitzonderlijk hoog voor Nederland. Stemwijzer over grens 2 miljoen enschede - Ruim twee miljoen mensen hebben via de website www.stemwijzer.nl een digitaal stemadvies gehaald. Gistermor gen werd de tweemiljoenste be zoeker geregistreerd. Daarmee is De StemWijzer van het Insti tuut voor Publiek en Politiek veruit de populairste digitale kieshulp. De bezoekers van de site moeten op dertig stellingen antwoord geven. Vervolgens komt De StemWijzer met een kiesadvies. Enquêtecommissie raakt leden kwijt den haag - De parlementaire enquêtecommissie naar de bouwfraude verliest door de verkiezingen drie van de zeven leden. Van de WD'er Vos, 45ste op de lijst van zijn partij, was al zeker dat hij het niet zou red den. Ook van Ravestein (D66) stond door haar twaalfde plaats op de lijst van de decmoraten, vrijwel vast dat zij uit de Kamer zou vertrekken. Na gisteravond valt echter ook het doek voor Rehwinkel (PvdA) die 27ste op de lijst van zijn partij staat. 'Koks oproep is beantwoord' den haag - Vermoedelijk heb ben de kiezers goed naar pre mier Kok geluisterd, vermoedt politicoloog Verhofstad van de Katholieke Universiteit Nijme gen. „Zijn oproep om met je verstand te kiezen is waar schijnlijk beantwoord. Een groot deel van de kiezers heeft toen gedacht, dat gaan we doen maar dan wel op een degelijke oppositiepartij het CDA." de strategie niet veranderen." De vrije val van de PvdA was volgens betrokkenen al voor de dood van Fortuyn ingezet, maar kon daarna niet meer worden gekeerd. „Er was na de moord geen andere keuze dan de cam pagne stilzetten, maar iedereen weet dat de campagne pas de laatste dagen voor de verkiezin gen echt loont. Dat wapen was ons uit handen geslagen." den haag/anp - Lijsttrekker Ro senmöller van Groenlinks roept de progressieve partijen op tot een debat over het forse verlies van de linkse partijen. „We moeten niet in een hoekje gaan zitten en uithuilen." De Groen- Links-leider wil 'bruggen bou wen' naar de mensen die hun vertrouwen in de politiek heb ben verloren. Rosenmöller zei dat gisteravond op de bijeen komst van zijn partij na de 'te leurstellende' uitslag voor Groenlinks. Hij wijt dat onder meer aan het 'bizarre' maat schappelijke en politieke kli maat van de afgelopen tien da gen, sinds de moord op For tuyn. De SP heeft daar geen last van gehad en boekt daardoor wel winst, vermoedde Rosen möller. „De SP heeft als enige linkse partij niet in de wind van de maatschappelijke onrust ge zeten." Rosenmöller maakt zich grote zorgen over de „ondub belzinnige ruk naar rechts. Ik hou mijn hart vast voor de ge volgen." den haag/gpd - Af en toe een verdwaalde kus, soms een schouderklopje. Veel meer mo rele steun zit er niet in voor WD-fractieleider Hans Dijkstal als hij rond tien utlr de foyer binnenloopt van het Omniver- sum in Den Haag. Daar is zijn partij in mineur bijeen. „Ik hou er rekening mee dat de fractie geen beroep meer op mij zal doen", zegt Dijkstal. De uit gedunde WD-fractie komt van daag bijeen om een nieuwe fractievoorzitter te kiezen. Dijk stal is daar niet meer bij. Tijdens de bijeenkomst in het Omniver- sum steunt geen enkele aanwe zige liberale parlementariër hem onomwonden en dat is teke nend. „We zullen morgen wel zien. Morgen kiezen we", zegt de een na de ander. Alleen WD-Kamerlid Hofstra is eerder op de avond al zeer dui delijk. „Uit het verlies moeten consequenties worden getrok ken. Dat zeg ik met pijn in het hart." Dus komt Dijksi hem betreft niet meer ter dan wel? De demissiona nisters Zalm (financiën) Grave (defensie) gooiei ogen, blijkt her en der. Zalm wordt door veel aa gen gezien als de ideale ger van Dijkstal. Hij staat zijn de rechterflank kiezers te beroeren. De een politiek dier pur san naar de smaak van veel) niet conservatief genoeg. den haag/gpd - In allerlei talen roepen journalis ten in zijn richting: „Meneer Balkenende, wordt u de nieuwe premier van Nederland?" De CDA-lijst- trekker houdt beleefd de boot af. „Eerst onder handelen, dan zien we verder." Toch een paar vragen. Hoe verklaart u uw eclatante stembuswinst? „We hebben een campagne gevoerd op inhoud. We hebben duidelijke keuzen gemaakt en die op een scherpe manier aan de kiezers voorgelegd. Dat is dus goed overgekomen." Nog maar acht maanden geleden worstelde het CDA met een leiderschapscrisis. „Maar we hebben onze rug weten te rechten. En dit is natuurlijk een ongelooflijk mooie avond voor het CDA. Het vertrouwen in ons is weer hele maal terug. Dat is een prestatie van formaat. Ik wil iedereen binnen onze partij een compliment ge ven voor het behouden van de eenheid. Dat was echt fantastisch. We hebben de vitaliteit van de christen-democratie getoond." En wat nu? Een centrum-rechts kabinet? „De kiezers hebben een duidelijk signaal afgege ven. Wat mij betreft gaan we nu snel onder len en een regering vormen. Want de mens langen daadkracht van ons." Denkt u dat de Lijst Pim Fortuyn voldoendt is voor regeringsdeelname? „Dat zullen we snel genoeg merken bij del tie-onderhandelingen. Een rare campagne met een bijzonder slot. „Ik heb ook een heel dubbel gevoel. Ik ben dankbaar voor het verkiezingsresultaat. Ma hebben ook een politieke moord achter de het overlijden van GroenLinks-collega Ab 1 wijn en een afgebroken verkiezingscampag Waar moet het de komende weken, maand draaien? „Wat mij betreft om respect, naastenliefde antwoordelijkheid. Dat rijn de trefwoorden een geloofwaardige politieke koers. We zul proberen ons visionair op te stellen. De po heeft de gemeenschappelijke opdracht - n; wat er gebeurd is - de eenheid te herstellen weer respectvol met elkaar om te gaan." hilversum/gpd - Springlevend is Leefbaar Nederland (LN) al lang niet meer. Lijsttrekker Teeven sprak begin maart nog ferme taal en dacht dat rijn partij goed zou rijn voor vijftien zetels. Wel licht tegen beter weten in, want hij wist toen al dat LN was be gonnen aan een vrije val. Voor LN rijn de druiven uiter mate zuur. De partij van Hilver summer Jan Nagel die met be hulp van de Utrechtse zanger en presentator Henk Westbroek de lokale partijen liet versmelten tot een landelijke partij, is ver worden tot een splinter. Daar zag het begin dit jaar niet naar uit. Weliswaar startte de partij aarzelend en had rij grote moeite om geschikte kandidaten te vinden, maar toen de media genieke Pim Fortuyn aanhaakte was er geen houden meer aan. Na het openingscongres op 10 juni vorig was leek Leefbaar Ne derland niet meer te stuiten. Een uitgebreid verkiezingspro gramma was er niet. Wat de partij wilde, was samengevat in vijftien punten. Fortuyn vond dat allemaal niet zo belaé Hij ging rijn eigen weg f dervond binnen de partij geen tegenstand. Maar begin februari stn Fortuyn. In een interview Volkskrant nam de voon hoogleraar geen blad vc mond en liet zich niets g liggen aan het partijprog; Het LN-bestuur aarzelde maar besloot alras dat Fi niet was te handhaven. Met Fortuyn, die in ijl voor zichzelf begon, verdi echter ook de zetels. In ra] po zelfs. De aanhang vei) grotendeels met Pim ni Lijst Pim Fortuyn. Het e< kwieke Leefbaar Ned vond zich plotseling terug hoek waar de spreekwooi klappen vallen. Ook na de dood van F bleef Leefbaar Nederland achtergrond. Vrijwel nien meer geïnteresseerd in di die enkele maanden g nog voor een revolutie ii tiek Nederland zorgde. den haag/gpd - Vreugde, ver driet en zelfs ontroering trokken gisteravond door de zaaltjes waar Haagse fracties en de nieuwkomers Lijst Pim Fortuyn en Leefbaar Nederland hun bij eenkomsten hielden. Een greep uit de reacties: Jan Peter Balkenende (CDA) „Ik had dit nooit gedacht. Ik ben blij en dankbaar voor het ver trouwen. We hebben een cam pagne met respect gevoerd." Wim Kok (minister-president) „De PvdA heeft vandaag een on gelooflijk pak slaag van de kie zers gekregen en dat wij die ver trouwensbreuk niet hebben kunnen voorkomen, beschouw ook ik als een persoonlijke ne derlaag. Ons past inderdaad ne derigheid en bescheidenheid." Ad Melkert (PvdA) „Het is zo onredelijk dat in ne gen dagen onze reputatie en overtuiging in twijfel rijn getrok ken, dat die rijn bezoedeld. Die krassen op mijn ziel gaan niet weg, maar voor de krachten die daar achter ritten mogen we niet buigen." Paul Rosenmöller (GL) „Voor de mogelijke variant CDA, PvdA en Groenlinks zullen wij in deze dramatische situatie niet weglopen." Fred Teeven (LN) „We staan op de kaart in de Tweede Kamer. Daar laten we zien wat we in huis hebben. De verkiezingen komen er snel weer aan, daarover geen misver stand. En dan gaan we scoren." Ferry Hoogendijk (LPF) „Als Fortuyn nog had gele hadden we misschien wel zetels meer gehad. Ik ben ontroerd door dit resultaa heeft een man in rijn eent daan, Pim Fortuyn." Mat Herben (LPF) „Het optreden van Wim Barend en Van Dorp heefi zeker twee, drie zetels gek Toch is dit een eerbetoon Pim. Pim is dood, maar zi ideeën rijn springlevend het antwoord van de kiezi de moordenaar. Maar vai rijn wij wees; wij rijn onzi derwijzer kwijt" Frank de Grave (WD) „Dit is een voor de WD c looflijk slechte uitslag. Mi eerst reactie is dat de opp voor ons nu logisch is, m< land moet ook worden be stuurd." Frits Bolkestein (WD) „De PvdA is onnatuurlijk geworden. Over een jaar 1 we weer verkiezingen." Hans Dijkstal (WD) „Ik maak me echt heel ve gen en niet eens zo over d WD, maar wel over Nede land." Thom de Graaf (D66) „Wij gaan hele mooie opp jaren tegemoet." Peter Rehwinkel (PvdA) „Ik heb de ondankbare ta helft van ons personeel te slaan. Enkele tientallen medewerkers verliezen hi werk door deze uitslag. V den een sociaal plan klaai niet gebaseerd op dit veri den haag/gpd - Geen felle uit halen, geen boze gezichten, geen verbaal vuurwerk la Pim Fortuyn. Heel af en toe kan er een lachje af, maar ook dan blijft het bij niet meer dan wat be schaafd gegrinnik. Het laatste lijsttrekkersdebat van deze waanzinnige verkiezingscam pagne is vooral een fatsoenlijk gesprek tussen beduusde heren. De schok over het pak slaag dat de kiezer aan de paarse coalitie heeft uitgedeeld rit er diep in. Vooral PvdA-leider en grote ver liezer Melkert is aangeslagen. Het debat is voorlopig de laatste verplichting van deze dramati sche weken en hij riet eruit of het hem niet snel genoeg voor bij kan gaan. Het is trouwens niet eens een echt lijsttrekkersdebat, consta teert SP-voorman Marijnissen. „Het is meer een fractievoorrit- tersdebat". „Zelfs dat niet meer", zegt Melkert zwartgallig. Hij heeft immers even tevoren, net als WD-lijsttrekker Dijkstal, rijn functie ter beschikking ge steld. Dijkstal vindt de uitslag zo 'on gewis' dat hij niet eens aanwezig is. Ook de Lijst Pim Fortuyn laat het bij gebrek aan een leider af weten. Dus praten er behalve CDA-leider Balkenende en SP- leider Marijnissen alleen maar verliezers mee. Het maakt de hele discussie nogal onwezen lijk. Grote winnaar Balkenende (CDA) voelt er niets voor met de LPF te regeren als die een hetze De lijsttrekkers en presentator Witteman voorafgaand aan het slotdebat. Foto: GPD/Rob Keeris blijven voeren tegen de linkse partijen. „Er moet wel respect rijn", zegt hij streng. „Als die uitspraken (tegen links, red.) doorgaan hebben we een pro bleem." Als hij vervolgens probeert dat er met vier partijen toch best een andere coalitie mogelijk is, wordt hij direct teruggefloten. „De winnaars moeten het eerst samen eens worden", zegt D66- leider De Graaf ontspafrnen. Een poging van Rosenmöller (GroenLinks) om vast een links blok in de Kamer te vormen, 'af spraken te maken, verbindingen te leggen', strandt meteen. On derling debat is prima, aldus Marijnissen, samenwerking iets heel anders. Balkenende ontwijkt behendig de vraag of hij premier wil wor den. Hij gaat voor een kabinet dat vier jaar rit, zegt hij monter. Dat wordt nog knap lastig, con stateren de heren politici eens gezind. En dan is het alweer af gelopen. Balkenende verlaat als winnaar de zaal, wordt van alle kanten aangesproken en gefeli citeerd. Melkert praat onder de felle lampen wat na met discus sieleider Witteman en lijkt wat te ontspannen. De campagne rit erop. amsterdam/gpd - Ad Melkert heeft gisteravond in een emotio nele speech aangekondigd van daag te zullen aftreden als frac tievoorzitter van de PvdA. Hij deed dit anderhalf uur nadat dui delijk was geworden dat de PvdA een dramatische verkiezingsne derlaag heeft geleden en 22 van de 45 Kamerzetels heeft moeten inleveren. „Ik heb de slopers op de PvdA en mijzelf af zien komen", zei hij. „De krassen op mijn ziel gaan nooit meer weg. Maar voor de krachten die daarachter rit ten, mogen we nooit buigen. Ik ben van nature niet iemand die de handdoek in de ring gooit. Ik wil mijn bijdrage blijven leveren, maar het is beter dat anderen nu de verantwoordelijkheid gaan dragen. Ik zal morgen mijn fractie vragen een nieuwe voor zitter te tóezen." Op dat mo ment klonk vanuit de zaal luid geroep om toch aan te blijven. Premier Kok prees Melkert om rijn verdiensten en rijn politieke kwaliteiten. „Dit heeft Ad Mel kert niet verdiend. De vooruit richten voor de PvdA waren al niet gunstig, maar wat hij de af gelopen dagen over zich heen heeft gekregen, daartegen is geen mens bestand. Hij is in een ongelijke strijd gedrukt die je niet kunt winnen." Melkert waarschuwde voor de vijandige sfeer in de samenle ving, daarmee verwijzend naar de enorme overwinning van de Lijst Pim Fortuyn en rechtspo- pulistische partijen in andere landen. „Er waait een gure wind in Europa. Dit is niet het mo ment van de sociaal-democra- Wim Kok bedankt Ad Melkert voor bewezen diensten. Foto: ANP/Robert Vos tie. Maar in een wereld van haat en geweld is er geen andere weg dan de onze. De verbindingen in de samenleving moeten wor den hersteld. Nu mogen we el kaar niet loslaten. Nederland zal er weer bovenop komen." Kok en Melkert kregen beiden een minutenlang applaus van de aanwezige PvdA'ers in het Amsterdamse Paradiso. Onder begeleiding van beveiligings agenten verlieten rij via de cou lissen de zaal. In de zaal werd inmiddels druk gespeculeerd over hoe het zo .heeft kunnen lopen en wie Mel kert op moet volgen. De meest genoemde naam is die van Wouter Bos, de huidige staatsse cretaris van financiën die met rijn jeugdige uitstraling de partij nieuw elan moet geven. In kringen van het campagne team werd ook op het zwakke optreden van Melkert gewezen. „Het ging niet met hem. Dat was al na 6 maart duidelijk." Volgens een bron uit het team was er onenigheid over de stra tegie. „De campagne was te veel op de traditionele tegenstelling met de WD gericht: te veel op de economie en te weinig op onderwerpen als migratie en veiligheid. Maar het team wilde Dick Benschop. Wouter Bos. Foto: ANP/Robin Utrecht Foto: ANP/Olaf Kraak den haag/gpd - Wie springt in het gat dat Ad Melkert heeft achtergelaten? Wie durft de heksentoer aan? Vandaag al kiest de nieuwe PvdA-fractie een opvolger van Melkert Wouter Bos lijkt met Dick Benschop de bes te papieren te hebben. Klaas de Vries wordt genoemd als tussenpaus. Nummer één in het rijtje van kanshebbers is - volgens insiders en waarnemers - de de missionair staatssecretaris van financiën Bos. De doctorandus politicologie en eco nomie geldt als de rijzende ster van de soci aal-democraten. Een jonge vent (1963) met Klaas de Vries. Archieffoto: GPD dandy-achtige trekjes, zoals Pim Fortuyn die ook had. Zijn politieke ervaring is echter be perkt. Hij trad in 1998 toe tot de Tweede Ka mer, na een carrière bij Shell. Twee jaar later al werd hij naar Financiën gekatapulteerd. Collega-staatssecretaris van Europese zaken Benschop heeft ook goede papieren. Ook hij behoort tot de categorie 'jongeren', al is hij wat ouder (1957) dan partijgenoot Bos. Daar staat tegenover dat Benschop veel meer po litieke ervaring heeft en wat meer is gewor teld in de PvdA. De nieuwe Kamerfractie zou ook in meer- Willem Vermeend. Archieffoto: GPD derheid voor De Vries kunnen kiezen, de huidige minister van binnenlandse zaken. De Vries is ouder (1943) dan de andere twee kanshebbers en wordt om die redden be schouwd als tussenpaus. Iemand die de partij in rustiger vaarwater moet brengen, voordat een jonger iemand (Bos of Ben schop) kan aantreden. Of kiest de fractie toch voor Willem Ver meend (1948), minister van sociale zaken en werkgelegenheid. Deze fiscalist zou volgens ingewijden ook een grote kans maken op het leiderschap van de PvdA.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 26