Balkenende kreeg 'bestuurlijk talent' van huis mee -ÉSF* Geest Fortuyn waart rond op feest Balkenende topscorer van de politiek Het grote verdriet van de paarse coalitie Jerland in pas trest Europa erkiezingsdrama am' etekent einde i en Sn Ad Melkert te h formatie ha-gevecht stemrecht r - De politie moest er javond bij twee Utrechtse [bureaus aan te pas komen, ha negen uur nog wachten- bzers te laten stemmen. De [bureaus dreigden hun ten te sluiten terwijl er nog pen mensen in de rij ston- Door de hoge opkomst e verkiezingen, moesten iezers wachten. Om ne- ur werd aanstalte gemaakt ir dicht te doen. Een aan- 3 izers raakte hierdoor da- eïrriteerd en ging moed- voor de deur staan. [uk - Nederland loopt met Idezingsuitslag in de pas idere Europese landen eerder een ruk naar 1 p hebben gemaakt, zo stel- eel buitenlandse media. Jnerikaanse krant The fiington Post trekt een pa- itussen de nederla9g van IA en de catastrofale ver- gsuitslag voor de Franse sten een maand geleden. Verkiezingen 2002 donderdag l6 MEI 2002 door Bemice Breure den haag - Jan Peter Balkenende was een slimme, maar onopval lende jongen. Een 'nerd' met ARP- stickers op zijn schooltas, zegt een oud-klasgenoot. Echt kwaad wordt niet gesproken van de man die onze toekomstige pre mier kan worden. „Als het op zijn pad komt, zal hij er niet voor op zij gaan", zegt zijn moeder. Wat haar kinderen er eigenlijk van vonden dat ze door haar ve le bestuursfuncties zoveel op pad was, vroeg de rector van het lyceum ooit aan mevrouw Bal kenende. Bij haar thuiskomst speelde ze de vraag door aan haar oudste zoon Jan Peter. „Als ik later de kans krijg, doe ik het ook", antwoordde de tiener braaf. Rebellie is onze beoogde toekomstige minister-president altijd vreemd geweest. „Bij mij moet de puberteit nog begin nen", zei hij ooit. Verantwoordelijk, plichtsge trouw, aimabel en loyaal zijn de kwaliteiten die familieleden, oud-klasgenoten, oud-docenten en voormalige collega's keer op keer gebruiken om Balkenende (46) te typeren. Onopvallend, braaf, een beetje saai zijn de minst vleiende classificaties die de CDA-leider worden toege dicht. 'JP', zoals hij in eigen CDA-kring wordt genoemd, groeide op in een gereformeerd als 'warm' omschreven gezin uit het Zeeuwse Kapelle, om precies te zijn in het buurtschapje Bieze- linge. Hij is de oudste van drie jongens. Zijn vader was direc teur van een familiebedrijf; een handel in graan en peulvruch ten. Zijn moeder werkte als on derwijzeres. Maar minstens zo belangrijk waren hun maat schappelijke functies. Zijn ou ders zaten in allerlei besturen, landelijk en provinciaal, varië rend van de NCRV tot het Rode Kruis. „We werden altijd ge vraagd", benadrukt mevrouw Balkenende. „Het was niet van: wij moeten zo nodig." Het vrij willigerswerk werd aanvaard omdat talent nou eenmaal moet worden benut. „Wie mooi kan zingen, gaat bij het koor. En wij zijn, denk ik, meer bestuurlijk begaafd." Dus liep het echtpaar 's avonds in plaats van verjaar dagen vergaderingen af, of be reidde thuis een toespraak voor. Hun oudste zoon doet later niet anders. Ook toen hij hoogleraar werd aan de VU in Amsterdam, op zich al een fulltime baan, ze telde Balkenende in vele bestu ren. Voor het Wetenschappelijk Instituut van het CDA werkte hij onder meer aan een belangrijk rapport. Ondertussen schoof hij zestien jaar lang voor het CDA aan bij de Amstelveense ge meenteraad. Ton Herstel, oud-voorzitter van de NCRV, zag in 1989 tot zijn verrassing een 'begin dertiger' in een van de doorgaans grijze provinciale commissies van zijn omroep zitten. Herstel be schouwt Balkenende als een 'mannenbroeder nieuwe stijl'. „De oude mannenbroeders stel den zich dienstbaar voor kerk, staat en maatschappij. Jan Peter doet dat ook, maar minder zwaarwichtig. Bovendien laat hij zich er niet op voorstaan." Bal kenende was wat hem betreft een waardige NCRV-voorzitter geworden, maar gaandeweg werd het Herstel duidelijk dat diens hart toch meer naar de Kamer uitging. Peter ('Jan' voegde hij pas na de basisschool aan zijn voornaam toe) was geen uitgesproken per soon op de Christelijke Nationa le School in Kapelle, aldus zijn klasgenoot Arja van Harten. „Hij Jan Peter Balkenende met zijn vrouw Bianca. Foto: ANP/Vincent Jannink was geen gangmaker, maar viel ook niet buiten de boot." Balke nende nam in de hoogste klas het initiatief tot een afscheids lied voor de leraren, maar echte leiderskwaliteiten zijn haar des tijds niet opgevallen. Op het Christelijk Lyceum in Goes liep hij rond met ARP-stic- kers, de partij van zijn ouders, op zijn schooltas. Klasgenoot Gijs Hollestelle, zelf een 'verve lende leerling', had het niet zo op Balkenende. „Het was een hele brave jongen die alleen op viel door zijn dubbele voor naam." Net als de rest van de jongens in de eindexamenklas had Balkenende 'vreselijk lang haar'. Maar innerlijk was het be paald geen hippie. „Hij was wat je nu een nerd zou noemen. Ik was dol op sport en meisjes, Jan Peter was vooral leergierig. Tij dens de werkweek in Oost-Ber- lijn zat hij eindeloos te discus siëren in het hotel." Brave Balkenende, de saaie fat soensrakker uit een gerefor meerd nest; zo kijkt een groot deel van de buitenwereld nog steeds tegen hem aan. Hoewel hij hoog opgeeft over zijn stu dententijd ('Ik heb meegemaakt dat ik de sociëteit verliet als de Albert Heijn de deuren opende') is het moeilijk om hem als nachtbraker voor te stellen. In interviews probeert hij zich na drukkelijk te ontdoen van een stoffig imago; hij maakt gretig gebruik van de sms-functie op zijn mobiel, neemt thuis het stofzuigen, verschonen van de luiers en de boodschappen op zaterdag voor zijn rekening en koketteert met zijn gelijkenis met Harry Potter. Wat hobby's betreft, komt hij soms verrassend uit de hoek. Balkenende is een liefhebber van Aubrey Beardsley, die onder meer bekend is van een serie erotische tekeningen. In een se rie van de Nieuwe Revu over droomberoepen heeft hij zich laten portretteren als autocou reur. Na alle loftuitingen over zijn snelle denkwerk en discussieta lent halen veel oud-collega's Balkenendes humor aan. Als ge volg van zijn 'krokettenmotie' worden in Amstelveen nog steeds warme snacks geserveerd als de raadsvergaderingen nachtwerk dreigen te worden. De bijeenkomsten van het We tenschappelijk Instituut van het CDA werden opgeluisterd door Balkenendes 'perfecte' imitatie van politici. Maar dollen gebeurt met mate. Herstel: „We hebben samen hard gelachen, maar nooit lang. Jan Peter was altijd weer snel bij de les." 'Aimabel' klinkt uit vele monden als Balkenende wordt beschre ven. „Ik heb nog nooit iemand akelig over Jan Peter horen pra ten", zegt zijn moeder stellig. „Behalve journalisten dan." Het irriteert haar vooral dat zijn ge reformeerde afkomst zo zwaar wordt aangezet. „We zijn gelo vig, en daar schamen we ons ook helemaal niet voor, maar we zijn het wel op een gezonde manier." Ze is trots op zijn loyaliteit. Bal kenendes verjaardag op 7 mei is geruisloos voorbijgegaan, het was immers de dag na de moord op Pim Fortuyn. Maar afgelopen zondag, op moeder dag, stond hij onverwacht met kleindochter op de stoep van het zomerhuis van zijn ouders. „Hij was even ontsnapt aan de agenten die hem bewaken. Hij kon maar twee uurtjes blijven, maar het gaat om het gebaar. Kijk, dat is nou Jan Peter." Diep in haar hart had ze liever niet gezien dat hij lijsttrekker werd, maar dat hij 'een gewone baan' had. „Wel met wat verant woordelijkheid, natuurlijk." Maar Jan Peter doet gewoon wat hij moet doen, en zij zal de laat ste zijn om hem daarbij tegen te houden. Of haar zoon het daad werkelijk tot minister-president schopt, wacht ze rustig af. „Maar als het op zijn pad komt, zal hij er niet voor opzij gaan." Balkenendes indrukwekkende cv wordt vaak verklaard doordat hij zo lang vrijgezel is gebleven, hij trouwde pas op zijn veertig ste. „De grote liefde is laat geko men", lacht mevrouw Balke nende. „Wij zeiden altijd: Jan Peter heeft geen tijd voor een vrouw." Na zijn huwelijk en de geboorte van zijn dochter, drie jaar geleden, hield Balkenende de 'echtelijke en vaderlijke agen da's' goed in de gaten. Maar langs de feministische meetlat van het maandblad Opzij scoor de de CDA'er slechts een drie. Misschien dankt hij dat slechte cijfer ook aan het feit dat Balke nende toen hem na een conflict binnen het CDA plots het lijst trekkerschap werd aangeboden, nauwelijks heeft stilgestaan bij de gevolgen voor zijn gezin. Maar zijn beslissing ademt on miskenbaar de sfeer van Bieze- linge uit. Je zegt immers geen nee als er beroep op je wordt gedaan. „Dan sta je voor die taak." Daar kunnen ze thuis dus maar beter aan wennen. Dick Hofland ;/gpd - Gerard Joling is t verre te horen.At your £e", zingt hij, „woorden die pit zullen vergeten." De [knallen hotel Des Indes sof Pim Fortuyn ze zelf nog zou moeten kunnen horen. „Wat je hoort, is wat je krijgt", wil het lied verder. Een ode aan Pim, niet aan de partij, zegt Jo ling, die daarvoor is gevraagd door familie en vrienden van Fortuyn. Het is duidelijk: De geest van de vermoorde leider is nadrukkelijk aanwezig bij de verkiezingsbij eenkomst van de naar hem ge noemde lijst in het statige, an ders zo bedaagde Haagse hotel. Op elke hoek staat een foto van Fortuyn, voor wie het was verge ten. In de centrale hal, waarop !la, de nummer twee op de lijst, wijst naar boven bij het portret van de vermoorde leider Pim p. Foto: GPD/Phil Nijhuis ïail alle camera's gericht staan, kijkt hij de bezoekers onontkoom baar aan vanaf een schilderij in een gouden lijst. Met zijn twee hondjes. De LPF'ers zijn makkelijk te her kennen aan de goud-blauwe stropdas. De meesten komen met een bus, vanaf het partijbu reau in Rotterdam. De nummer twee, Varela, komt met een taxi. Zodra hij uitstapt, storten de pers en tientallen omstanders zich op hem. Hij wordt binnen gehaald als een held. Enkele le den zullen niet komen. Ze zijn doodsbang, vertelt woordvoer der Mat Herben. Deze leden, onder wie beoogd fractievoor zitter Winnie de Jong, zeggen dat ze zich bedreigd voelen en dat er 's nachts mensen om hun huis sluipen. Ze hebben ge vraagd de beveiliging te verdub belen. De stemming is gedrukt. Men sen begroeten elkaar op vlakke toon, bijna niemand lacht. Pas als de eerste peilingen bekend worden, wordt er voorzichtig geklapt en gejuicht: bij het lage aantal zetels van Groenlinks. Naarmate het historische succes doordringt, van nul naar groter dan PvdA en WD, begint de stemming er toch voorzichtig in te komen. De mening over heerst dat de partijen die 'dis-, respect, die minachting hebben getoond, zijn afgestraft'. In zijn slottoespraak zegt Herben dat de partij heeft gewonnen, maar toch verloren en daarom geen echte overwinning kan vieren. Gerard Joling zingt nog maar een keer en krijgt beschaafd ap plaus. nf«oam/gi 'gpd - De paarse n PvdA, WD en D66 heb- steren bij de landelijke 'zingen enorme verliezen tn. Vooral bij de sociaal-de- en de liberalen was de genheid groot. 11 ten l, die in Amsterdam igsuitslag afwachtte, klap niet harder kunnen inien. „Van tevoren hiel- 'e rekening met het ergste rio", zegt Tweede-Kamer- iwinkel. „Maar dit..." inkel is Kamerlid-af. Hij op de 27ste plaats op de latenlijst en dat bleek gis- 'nd opeens een onver re plaats. „Ik probeer nog •en", zegt hij met tranen iste ogen. „Maar het lukt niet igelooflijk." .er Niet alleen Rehwinkel is met stomheid geslagen. Hij deelt dat gevoel met alle aanwezige PvdA'ers. Met grote verslagen heid reageren zij later op de avond op de mededeling van Melkert dat hij de pijp aan Maarten geeft. „Dit komt kei hard aan. Zo slecht had ik het niet verwacht", stelt minister Vermeend van sociale zaken. Hij buigt het hoofd diep. Aan het begin van de avond lijkt minister van ontwikke lingssamenwerking Herfkens nog optimistisch. 'There ain't no mountain high enough' zingt zij vanaf het podium haar partijgenoten moed in. Maar ook zij kan het hoofd niet lang recht houden. Aan de zijkant van de zaal zoekt ze later troost bij Netelenbos. „Ik ga emigre ren", stamelt ze. Informeel borrelen, daar leek de WD-bijeenkomst in het Haagse Omniversum aanvan kelijk nog het meest op. Gezel lig aan de drank werden de eer ste resultaten bekeken, hooguit gevolgd door een bescheiden vloek als reactie op de winst van met name het CDA en de Lijst Pim Fortuyn. Maar de aan komst, rond tien uur, van een somber kijkende fractievoorzit ter Dijkstal maakte pijnlijk dui delijk dat het weliswaar leuk is om iedereen weer te zien maar dat er niets te vieren valt. Onopgemerkt door velen be klimt Dijkstal een bescheiden podium en feliciteert allereerst CDA, LPF en ook nieuwkomer Leefbaar Nederland. Na afloop van zijn korte toespraak wordt in kleine groepjes al onbe schaamd gepraat over wie het stokje van Dijkstal moet over nemen. „Dit is nou de magie van Harry Potter", roept een D66-fractie- medewerker als de eerste prog noses een onverwacht grote winst voor het CDA aangeven. Een grote schreeuw is dan al door de D66-zaal in het natuur museum New Metropolis in Amsterdam gegaan als het dra matische verlies van de PvdA wordt gemeld. Die ontzetting wordt groter als blijkt dat de Lijst Pim Fortuyn geen 24 zetels krijgt, zoals de eerste prognose luidt, maar zelfs twee meer. Het resultaat van D66, een hal vering (van 14 naar 7 zetels) lijkt echter niemand meer te verrassen. Fractievoorzitter en lijsttrekker De Graaf krijgt geen enkele beschuldigende vinger op zich gericht. Hij komt zelfs onder daverend applaus het podium op. Hij kondigt een op positierol aan, want 'de demo cratische vernieuwing zal ook na vandaag nog steeds van D66 moeten komen'. Illustratie: Wim Stevenhagen den haag-amsterdam/gpd - Veel OOOh's en aaah's klinken even over negen uur..Alsof er een voetbalwedstrijd met veel doelpunten aan de gang is in mediacafé Dudok, tegen over het Binnenhof. Het CDA houdt hier de verkiezingsbijeenkomst. Op een muur van te levisietoestellen zijn de prognoses te zien. Een gejuich barst los als de christen-democraten 41 zetels worden toegedicht. Anton van Gastel uit Breda, die al 25 jaar CDA stemt, wil nog niet meedoen aan de feestvreugde. „Je moet niet te vroeg juichen. Het kan nog veranderen." Maar de Brabant se gedeputeerde Lambert van Nistelrooy praat al wel over 'verzilveren'. „Ik hou het op 38 zetels. Ietsje minder dan de prognose, maar natuurlijk erg mooi", zegt hij. De eerste uitslagen van Schiermonnikoog en Valkenburg krijgen een luid onthaal in het café. Maar even over half tien is er pas echt veel lawaai als Jan Peter Balkenende binnenkomt. Hij wordt binnengehaald als een topscorer; 'Peter bedankt, Peter be dankt', scanderen de CDA'ers. Het gejuich van de SP-aanhang die zich gis teravond verzamelde in de Amsterdamse Melkweg moet te horen zijn geweest in het nabijgelegen Paradiso, waar de PvdA haar wonden likte. Tot vlak voor het sluiten van de stembus rekende de SP op tenminste drie zetels winst, maar een verdubbeling van het zetelaantal in de Tweede Kamer durfden alleen de grootste optimisten te voorspellen. De uitgelaten sfeer werd alleen bMDrven door de binnenkomende uitslagen van de Lijst Pim Fortuyn en het CDA. „Het CDA is een ramp", meent een SP-aanhanger. „Ik snap het niet, wat willen de kiezers nou", zegt Groenlinks-Kamerlid Farah Ka- rimi vertwijfeld. „Waar haalt het CDA die zetels vandaan?" Ze rekent bliksemsnel voor dat een linkse coalitie van CDA, SP, Groen links en PvdA volgens deze prognose op 84 zetels kan rekenen, vier minder dan een rechtse coalitie van WD, CDA en LPF. „Maar ja, de SP vragen ze natuurlijk nooit om te regeren", zucht ze moedeloos. Fractievoorzitter Rosenmöller vreest door de ruk naar rechts een 'verharding' van het sociale klimaat in Nederland. „Er groeit snel een wij-zijcultuur. Ik vind dit onterecht. Het snijdt me dwars door de ziel."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25