Zidane verbindt naam aan zege SPORT 'Ik kijk uit naar komst Van Gaal. Echt waar' Grote sportbonden steunen NOC*NSF R9 Fransman schiet Real Madrid te hulp in finale Champions League tegen Leverkusen Tenniscarrière Martina Hingis staat op het spel Revanche McEwen Schuil en Van der Meulen: een koppel van wereldniveau, maar nooit samen donderdag l6 mei 2o02 rs chakeld 11 Smil iur Naam van coach ligt in trainingskamp Oranje op ieders lippen mars. Foto: EPA nars laat [opereren IA - Mare Overmars opereren aan de rech- De spits van FC Barce- eft al geruime tijd last gewricht. Onderzoek in nd wees uit dat Over- ider het mes moet we- beschadiging van de Met de revalidatie is icht weken gemoeid, is scheurde zeven jaar de voorste kruisband in knie. igebruik bij 6 ent fitnessers Ongeveer zes procent jgelmatige bezoekers isscentra geeft het ge il verboden dopingpro- ls anabole steroïden blijkt uit een Duitse e is uitgevoerd in vier iten, Duitsland, Italië, en België. Europees laris Reding (jeugd en eest dat het werkelijke ibruik veel hoger ligt ilopen tot tien procent itnessers. Zij pleit voor der onderzoek en har- ntiecampagnes. Vol- onderzoek zijn er in de BUnie zo'n zestien mil- jssers die gebruik ma- zo'n 23.000 centra. macher eklaagd a de 'geschonken' ling, zondag in de [ixvan Oostenrijk, is ichumacher zowel in k als in Italië aange- ior particuliere gok- ens bedrog. Ook team- ubens Barrichello, die lier de zege moest ge- alorders, en de leiding iri worden voor het ge- leept. In Italië hebben sumentenbonden de openbare aankla door Mark Caldenhoven Amsterdam - Op een nostalgi sche plek in Amsterdam waar Dick Advocaat nadrukkelijker dan ooit het vizier op de toe komst wilde richten, lag de naam van zijn voorganger op ie ders lippen. Om Louis van Gaal en diens opmerkelijke rentree bij Barcelona kon aan de voor avond van het vertrek van Oran je naar de Verenigde Staten nie mand heen. Ook de bondscoach niet. Marco van Basten sprak erover met Edwin van der Sar en Ro nald Koeman met Simon Taha- mata. En de opinie van de ge wezen vedetten was in het Olympisch Stadion eensgezind: de terugkeer van Louis van Gaal in Camp Nou doet de voetbal wereld trillen. Van opwinding én verbazing. „Nooit verwacht", zei Van Bas ten. „Als dat maar goed gaat", erkende Koeman, geen onbe kende toch in Catalonië, scep tisch. Advocaat bleef op de vlak te. „Een risico is het altijd, maar het verbaast me niets. De club grijpt terug op haar laatste suc ces. En dat was - heel simpel - onder Van Gaal." Voor Phillip Cocu was het be richt geen 'volslagen' verrassing. „Eerst waren er vijftien namen, toen zeven en toen drie. Als Van Gaal daar steeds bijhoort, kan ik nu niet zeggen dat het verras send is. Wél in het licht van het recente verleden. Hij is toch niet prettig weggegaan. Ëovendien neemt hij een risico. Aan de an dere kant neemt iedere trainer die na de zomer voor de groep van Barcelona staat een risico. De druk zal als nooit tevoren zijn. En die is al gigantisch. Dat kan ik weten." Twee seizoenen zonder prijs on der Ferrer en Rexach heeft pre sident Gaspart doen besluiten terug te grijpen op Van Gaal, denkt Cocu. „Hij is toch succes vol geweest bij ons. Ik denk dat de president weer zocht naar de succesformule van twee jaar ge leden." Na Euro 2000 moest Van Gaal het Nederlands voetbalelftal naar het WK leiden. De campag ne liep uit op een fiasco, waarna hij op 30 november 2001 met een emotioneel betoog afscheid nam als bondscoach. Eén van de oorzaken, zei Van Gaal, was een gebrek aan mentale weer baarheid bij de internationals. Van wie op zijn beurt het leeu- wedeel was uitgekeken op Van Gaals kadaverdiscipline. Cocu blijft nuchter onder de wederzijdse verwijten. „Ik heb totaal geen behoefte te reageren op zijn woorden bij zijn af scheid. Als iemand zich die woorden aantrekt, zegt dat meer over die speler dan over Van Gaal. En ik heb bij Barcelona nog geen Nederlander gehoord die zei: zo, nu bestel ik een tic ket." Ook Frank de Boer niet. De aan voerder van Oranje is naar eigen zeggen zelfs dicht bij een nieu we verbintenis met Barcelona voor twee seizoenen. „Ik kijk uit naar de komst van Van Gaal. Echt waar. Ook ik ben verrast, ja, maar hij blijft wel de beste trainer die ik heb meegemaakt. Frank de Boer feliciteerde Van Gaal dinsdag bij het afscheids feestje van Ajax-doelman Fred Grim met diens terugkeer naar Camp Nou. „Verder heb ik nog niet met hem van gedachten kunnen wisselen. Wat ik hem nog wil meegeven? Het is heel belangrijk hoe hij zich gaat op stellen naar pers en publiek. Die aanvaringen wogen destijds heel zwaar. Maar ik denk dat hij de voorbije jaren ook wel eens heeft gedacht: had ik dat maar anders gedaan." Cocu en De Boer hebben de ko mende dagen volop de tijd te fi losoferen over Van Gaals toe komst in Camp Nou. Met Oran je vertrekt het duo vandaag naar het Amerikaanse Boston voor een oefeninterland zondag te gen de Verenigde Staten. Ploeg genoot Patrick Kluivert maakt de trip niet mee. De aanvaller van Barcelona kampt met vocht in zijn linkerknie. Paul Bosvelt is Smit Ijlt bij DSB - Jenita Smit komt Seizoen uit voor de De 27-jarige ter tekende een con- ir vier jaar. Ze wordt ge- )or Jan Wiebe Last. Er or haar een speciaal Ajfcna opgesteld, dat het ^nschaatsen combi- ttde marathon. De on- jelingen met haar zus jmit liepen op niets uit met haar trainster In- geen overeenstem de bereiken. lid-Nederland irdcourtbaan Iort - De Davis-Cup- jing tussen Finland en Ifl id worc't de Finse ^^rku gespeeld. De duels en 22 september wor- (werkt op een zoge- IGreen Set Grand Prix- reelijkbaar met een tra- kurtbaan. Inzet is een jewereldgroep. Davis Ich Tjerk Bogstra is te- ket de keuze van de on- ,De spelers tennis- je periode ook de toer- hardcourt." [fans welkom m - De fans van ADO zijn zondag toch wel- xcelsior. Na overleg beide clubs en de po- in Haag en Rotterdam U Rf n vijfhonderd kaarten pkking te stellen. Het pvak op de Noord-tri- fit onder volledige regie ie en stewards uit Den totaal zo'n zestig man. bij de ADO-aanhang lebelangstelling is, is jrijd in Den Haag op I scherm te volgen. ggjln Verkerk 740,kwartfinale Martin Verkerk heeft finale bereikt van het fcrtoemooi in Zagreb, fee Alphense tennisser p de tweede ronde de geplaatste Belg Dick in twee sets, 7-6 en 6- pste ronde bleef Ver- pa zijn successen in van dit jaar in de firs in Amerika een pe- blessureherstel en 'ad ingelast, de Itali- Serrano met 6-4 6-1 "kwartfinale treedt de I morgen aan tegen prTakeo Suzuki. door Peter van Duyl Glasgow - Als de nood aan de man is, toont de vedette zijn wa re gezicht. Op het moment dat Real Madrid ten onder dreigde te gaan in het pure voetbalge weld van Bayer Leverkusen, schoot Zinedine Zidane zijn ploeg met een onwaarschijnlijk mooi doelpunt te hulp. Het bleek de beslissende treffer te zijn in een enerverende Cham pions League-eindstrijd, die de Spanjaarden met 2-1 wonnen. Zidane rekende gisteren per soonlijk af met de pijnlijkste momenten uit zijn sportieve loopbaan. De Fransman haalde met Juventus in 1997 en 1998 de finale, maar de bekroning op al dat werk kwam er nooit. De middenvelder die in zijn carrière vrijwel alles won, noemde het ontbreken van de Champions League op zijn erelijst al eens een serieuze frustratie. Die smet rust niet langer op het gemoed van de Fransman. De naam van Zidane zal voor altijd verbonden blijven aan de ne gende Europa Cup van Real Ma drid. De middenvelder scoorde met een schitterende volley niet alleen de winnende goal, het was een waar genot om naar Zi dane te kijken. Vooral na de rust, toen de ruimtes groter wer den, konden de liefhebbers hun vingers aflikken. Het contrast met Luis Figo, die andere super ster van Real Madrid was groot. De Portugees speelde ronduit teleurstellend en werd na een uur vervangen door Steve Mc- Manaman. De beker, de bloemen en alle toejuichingen waren gisteren voor Real Madrid, maar het was Bayer Leverkusen dat de be wondering en sympathie van de neutrale toeschouwer afdwong. Trainer Klaus Toppmöller zei in de aanloop naar de finale, dat zijn elftal de wereld iets wilde la ten zien. En dat was precies wat de Duitsers in het sfeervolle Hampden Park van Glasgow de den. Leverkusen kende weliswaar een lastige openingsfase, maar overvleugelde zijn opponent in het restant van de eerste helft op alle fronten. Toppmöller weiger de concessies te doen. De repu tatie van aanvallers als Raul en Morientes ten spijt, speelden zijn verdedigers zonder rugdek king. De rest van zijn elftal viel aan, zoals Europa Leverkusen dit seizoen heeft leren kennen. Zidane haalt uit en brengt Real Madrid op een 2-1 voorsprong. Rechts Leverkusen-verdediger Lucio, links keeper Butt. Foto: AP De tragiek van Bayer Leverkusen is, dat het de afgelopen maan den wel heel veel vrienden maar niets tastbaars heeft gewonnen. Het is nog maar een paar weken terug, dat de Duitsers hardop mochten dromen van de 'tre ble'. Maar na het verlies van titel en beker, capituleerde het giste ren dus ook in de allerlaatste fa se van het Champions League toernooi. Toppmöller zei na afloop nog wel dat hij trots was op zijn spe lers. Dat alle tweede plaatsen ook getuigen van goede presta ties en dat Leverkusen de lat voor zichzelf erg hoog heeft ge legd, door dit seizoen alle wed strijden voluit te willen spelen. Die woorden namen niet weg, dat de desillusie bij de trainer met kilo's tegelijk van het ge zicht spatte. De oefenmeester met vernieu wingsdrang had zich vooral druk gemaakt over het eerste doelpunt van de Madrilenen, al na zeven minuten gescoord door Raul. Aan de treffer ging een verre ingooi van Roberto Carlos vooraf, iets waarvoor Toppmöller zijn ploeg tot in den treure had gewaarschuwd. Na de goal van Raul waarde heel even het idee over Hampden Park, dat de Spanjaarden de klus simpel zouden ldaren. Maar Bayer Leverkusen zette onmid dellijk aan voor een indrukwek- kend half uur voetbal. Binnen een kwartier was de finale al weer in balans. De Braziliaan Lucio kopte een vrije trap van Bemd Schneider achter Real- goalie Cesar. Dat Real Madrid ondanks het uitstekende spel van de Duitsers halverwege met 2-1 voor stond, had het louter en alleen te dan ken aan Zinedine Zidane. Op slag van rust kogelde de Frans man de bal vanuit de lucht met een combinatie van dodelijke precisie en technische vol maaktheid in het vijandelijke doel. De tweede helft was een stuk minder aantrekkelijk dan de eerste. Real Madrid legde zich toe op het verdedigen van de volstrekt onverdiende voor sprong. Eigenlijk werd het pas in de slotfase weer echt leuk. In de zeven minuten extra tijd kreeg Bayer Leverkusen nog vier op gelegde kansen om een verlen ging af te dwingen. Maar Bas- türk, Berbatov en zelfs de mee naar voren gekomen doelman Jörg Butt werden gestuit door invaller-keeper Iker Casillas, zo dat de Duitsers voor de derde maal in twaalf dagen de handen wanhopig voor het gezicht moesten slaan. Leverkusen: Butt; Placente, Sebescen (65. Kirsten), Lucio (89. Babic) en Zivkovic; Schneider, Ramelow, Ballack en Basturk; Neuville en Brdaric (39. Berbatov). Real Madrid: Cesar (68. Casillas); Sal- Sado, Hierro, Helguera en Roberto Car ts; Solari, Makelele (73. Conceicao), Zidane en Figo (61. McManaman); Raul en Morientes. Marco van Basten kijkt vanaf de tribune van het Olympisch Stadion naar de training van het Nederlands elftal. Foto: ANP/Olaf Kraak opgeroepen als vervanger van de geblesseèrde Kluivert. De Feyenoorder meldde zich gister avond nog in het spelershotel in Noordwijk. Eerder haakte Ruud van Nistel- rooy af met een liesblessure. Of Victor Sikora vandaag in het vliegtuig stapt, is onduidelijk. De spits van Vitesse kreeg in het Olympisch Stadion een schop tegen zijn linkerenkel in een oe fenpartijtje van Oranje tegen Ajax 2. Oranje won met 3-0 door treffers van Cocu en Roy Makaay (twee). zurich/rtr - De voetblessure van de Zwitserse tennisster Martina Hingis is ernstiger dan verwacht. Haar arts vreest zelfs dat de voormalige nummer een van de wereld haar tennis- loopbaan voortijdig moet be ëindigen. Hingis heeft mogelijk chroni sche gewrichtsontsteking (artrose). Heinz Buhlmann, de Zwitserse arts die de 21-jarige tennisvedette behandelt, moet nog een echte diagnose ma ken. „Martina heeft niet alleen pijn in de gewrichten van haar linkervoet, maar ook al in die van haar linkerknie en -heup. We moeten bekijken in hoe verre die ontstekingen op artrose wijzen. Als dat het ge val is, moet ze misschien wel stoppen met tennissen." Melanie Molitor, de moeder van de houdster van vijf grand- slamtitels, beweert dat haar dochters voetproblemen zijn veroorzaakt door de schoenen die ze vanaf haar elfde tot haar achttiende heeft gedragen. De tennisster is al in een rechts zaak verwikkeld met de schoe nenfabrikant Sergio Tacchini. De resultaten van de medische tests die Hingis moet onder gaan, worden volgende week verwacht. Haar manager Mario Wïdmer liet nu al doorsche meren dat Hingis vrijwel zeker zal afzeggen voor de Franse Open op Roland Garros, die over elf dagen begint. woerden/anp - De grote sport bonden steunen NOC'NSF in de poging Anton Geesink uit het bestuur van de nationale sport koepel te werken. Dat zegt voor zitter H. van Zwieten van de Ne derlandse Volleybal Bond (Ne- vobo) namens de grote sport bonden. „Wij hebben onze instemming betuigd met voorzitter Blankert van NOC'NSF", zegt Van Zwie ten. Hij voert het woord namens bonden als KNVB (voetbal), KN- GU (turnen), KNLTB (tennis), KNSB (schaatsen) en Nevobo (volleybal). „Geesink is wat ons betreft ver keerd bezig. Telkens komt hij vlak voor de grote vergaderin gen met onrustgevende berich ten, nooit is hij zelf aanwezig om dat met de leden te bespre ken. Hij heeft soms best gelijk, maar de manier waarop hij de zaken te berde brengt, daar be gint iedereen zo langzamerhand genoeg van te krijgen." Directeur J. Wakkie van de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond (KNHB) vindt zelfs dat Geesink de eer aan zichzelf moet houden en uit eigen bewe ging moet opstappen bij NOC *NSF. „Iemand die zoveel kritiek heeft op zijn eigen bestuur en daarin alleen staat, moet zelf de conclusie trekken dat hij daar niet meer op zijn plaats is." Een afwijkende mening komt van voorzitter J. Atsma van de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie (KNWU), die overigens niet tot de grote bonden be hoort. „Ik zou het een slechte zaak vinden als NOC*NSF Anton Geesink opzij zet. Die man heeft het sporthart op de juiste plaats en betekent heel veel voor de Nederlandse sport" Van Zwieten van de Nevobo is het ook niet eens met de kritiek van Geesink. die vindt dat NOC *NSF een financieel wanbeleid voert. „Daar is absoluut geen sprake van. De sportkoepel heeft een tekort van 1,5 miljoen gulden omgebogen naar een licht winst." Het is volgens Van Zwieten heel zinnig om het Internationaal Olympisch Comité in te schake len. „Laat het IOC maar eens vertellen hoe de verhouding be hoort te zijn tussen Geesink en NOC*NSF. Want zoals het nu gaat werkt het voor geen me ter." Omdat Geesink ook IOC-be- stuurslid is, kan hij niet onmid dellijk worden weggestuurd. Blankert wil daarom een onder houd met IOC-voorzitter Jac ques Rogge om te kijken welke maatregelen NOC'NSF kan tref fen tegen de voormalige judo kampioen. Wakkie: „Ik vind dat Blankert het nog netjes speelt. Dat kun je van Geesink niet zeggen. Hij be kritiseert en beschuldigt voort durend in schriftelijke vorm, maar is nog nooit naar een le denvergadering van NOC*NSF gekomen om zich te verant woorden", aldus Wakkie. straatsburg - Op weg naar het stokoude record van Alfredo Bin- da (41 etappezeges) is Mario Ci- pollini (midden) in de vierde rit van de Ronde van Italië gestuit door Robbie McEwen (rechts). De Australiër was gisteren na 232 ki lometer van Esch-sur-Alzette naar Straatsburg (de langste etappe) in de sprint net iets rapper dan de Italiaan. Cipollini's ploeg had de koers onder controle en loods te de koning naar de finish. Maar met een ultieme jump verraste de Lotto-renner Cipollini, die al twee zeges op zak heeft en op 36 etappeoverwinningen staat in de Ronde van Italië. McEwen kreeg zijn revanche met de overwin ning in de Franse straten. Zondag werd hij in het Duitse Münster geklopt door Cipollini in de mas sasprint, naar eigen zeggen door dat hij werd gehinderd door Gio vanni Lombardi. Garzelli gaat met de roze trui naar Italië. Zon der veel inspanningen bleef hij de klassementsleider. Foto: Reuters rotterdam/anp - Voor de Nederlandse volleybal lers begint het pad naar de 'Olympus in Athene' morgen naast De Kuip in Rotterdam. In het Top sportcentrum moet tegen achtereenvolgens Slo venië, Macedonië en Spanje de basis worden ge legd voor deelname aan het Europees kampioen schap in 2003. Oranje mag daar niet ontbreken, om zo snel mo gelijk uitzicht te krijgen op de vijfde Olympische Spelen in successie. Van doorslaggevend belang kan de vorm zijn van Richard Schuil, de vrije aan valler die op de moeilijkste momenten de punten moet maken. Om het belang van die taak nog eens extra te onderstrepen, haalde bondscoach Bert Goedkoop Olof van der Meulen terug. In de oefenwedstrijden tegen België werd duide lijk dat Schuil (29) de eerste keus is, Van der Meu len (33) de best denkbare redder in de nood. Een koppel van wereldniveau, maar nooit samen. Van tweestrijd, kinnesinne of andere onlustgevoe lens, zoals wel eens is gesuggereerd, is geen spra ke bij beide Friezen. Van der Meulen, aan een tweede jeugd begonnen bij landskampioen Omni- world, wil het Nederlandse volleybal graag helpen. Bij Schuil is hij meer dan welkom. „Je hebt dit weekeinde de sterkste spelers nodig. Daar hoort Olof bij. Het is niet gemalckelijk terug te komen na vier jaar. Maar hij past zich gemakkelijk aan en kan helpen als het moet. Zowel qua speler als per soonlijkheid past Olof prima in deze groep. Het tekent de professional die afgelopen seizoen bij Taranto, in het diepe zuiden van Italië, op nieuw is gegroeid en zijn lengte (2,04 meter) steeds beter weet te gebruiken voor aanval, opslag en blok. „Ik heb nog een contract voor een jaar, maar ze willen dat openbreken. Het is nog even afwachten hoeveel buitenlanders er volgend sei zoen mogen spelen - drie of vier - maar Taranto wil graag Guido Görtzen erbij halen. Dan hebben we absoluut een goed team. Alleen schijnt mi on ze president vast te zitten. Ik moet nog ee# deel van mijn geld krijgen. Maar ik heb goede hoop dat het wel in orde komt. Zo niet dan worden de rech ten van de club verkocht, aan Padova of Roma bij voorbeeld." Omdat Schuil niet van plan is alle worldleague- duels mee te maken - de talentontwikkeling krijgt daarin aandacht - is de EK-kwalificatie een vroeg ijk- en hoogtepunt, na heel weinig training. Het WK in Argentinië is pas in het najaar. In Rotter dam dus drie dagen aaneen optimaal presteren. Alleen Macedonië, waar volgend jaar het 'retum- toemooitje' is, is onbekend. Van Slovenië won Oranje vorig jaar bij het EK spelenderwijs. Toen stond er echter niets meer op het spel. „Van Rus land hebben ze pas nog een set gewonnen. Ze zijn fris en gaan ervoor. Gevaarlijk. Voor Spanje is het ook alles of niks. Zij zijn niet veel zwakker."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21