Paarse coalitie weggevaagd Hirsch Ballin mogelijk informateur Cruce"maakt Het CDA bedankt zijn kiezers. CDA CDA stevent na monsterzege af op centrum-rechts kabinet met LPF en WD fiden nog net PvdA-Stad 'Postma kwam nooit lekker op gang' „LAT JE VERWENNEN "JP DA BOULEVARD Leidsch Dagblad NR. 42925 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 lenende eg talent huis mee ven- ner kla en ieenten irovincies okjesboek r bekende naars rijk kiest ir vernieuwing «kundigheid „•oiitiek «s niets zo s ais wrok Zonnig Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag l6 MEI 2002 [DE ANDERE JUWELIER ^ive/iers^0' Maarsmansteeg 21 (naast V&D) CCTtmm Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemer.coin Uitslag Tweede-Kamerverkiezingen 2002 Tweede-Kamerzetels 1998 Tweede-Kamerzetels 2002 eÜ Ex-minister van justitie hoog op lijstje van CD A-leider den haag/gpd - Ex-minister van justitie en Raad van State-lid Ernst Hirsch Ballin staat hoog op het lijstje van CDA-leider Jan Peter Balkenende om als infor mateur de mogelijkheden van een nieuw (centrum rechts) ka binet met Lijst Pim Fortuyn en WD af te tasten. De nieuwe CDA-kamerfractie besprak vanochtend de politieke situatie na de verrassende stem busuitslag van gisteravond. Rein Jan Hoekstra, eveneens CDA'er en lid van de Raad van State, zou in fractiekring ook zijn ge noemd als informateur. Maar de kans dat koningin Beatrix hem benoemt tot informateur lijkt niet heel groot Hoekstra zit al in de commissie die onderzoekt of Pim Fortuyn ten onrechte geen beveiliging heeft gekregen. Piet Hein Donner (ook CDA en ook Raad van State) gooit hoge re ogen dan Hoekstra. Donner maakte grote indruk als brug genbouwer. Hij wist de uiteen lopende meningen van politieke partijen, werkgevers en werkne mers over de hervorming van de WAO in een gezamenlijk advies te gieten. In CDA-kring acht men het onwaarschijnlijk dat oud-premier Lubbers in de rol van informateur zal kruipen. Koningin Beatrix begint van avond haar gesprekken met po litieke leiders, om uiteindelijk een informateur te kunnen be noemen. Zij ontvangt achter eenvolgens de CDA'er Braks, voorzitter van de Eerste Kamer, PvdA'er Van Nieuwenhoven van de Tweede Kamer, alsmede de vice-president Tjeenk Willink van de Raad van State. kinstreek kiest massaal voor CDA den haag/gpd - CDA-leider Jan Peter Balkenende richt zich de komende tijd op de vorming van een centrum-rechts kabinet met Lijst Pim Fortuyn en WD. De mo gelijkheden van een coalitie met linkse partijen is zo goed als on haalbaar. De PvdA-fractie kiest vrijwel zeker voor een oppositie rol. De Kamerfracties kwamen van morgen bijeen om de nieuwe politieke situatie te bespreken. De PvdA-fractie kiest vandaag de opvolger van Ad Melkert, die gisteravond opstapte als partij leider. Belangrijkste kandidaat: Wouter Bos, staatssecretaris van financiën. Bij de WD is Gerrit Zalm topfavoriet om Hans Dijk stal op te volgen. Bij de meest opzienbarende ver kiezingen uit de Nederlandse geschiedenis zijn gisteren de politieke verhoudingen volledig op hun kop gezet. Oppositiepar tij CDA en de nieuwkomer Lijst Pim Fortuyn werden de grote winnaars. Het CDA schoot van 29 naar 43 zetels en de LPF heeft in één klap 26 Kamerleden. PvdA, WD en D66 werden na acht jaar regeermacht genade loos afgestraft. PvdA-leider Melkert, die zijn partij zag kelderen van 45 naar 23 zetels, trad gelijk af. Alge meen wordt verwacht dat zijn collega Dijkstal van de WD (van 38 naar 23) vandaag door zijn fractie gedwongen zal worden dat voorbeeld te volgen. Het aantal Kamerleden van D66 wordt gehalveerd: van veertien naar zeven. Groenlinks bleef stabiel op elf. Opvallend in de verkiezingsuitslag was verder de winst voor de Socialistische Par tij, die er vier zetels bij kreeg en nu negen Kamerleden afvaar digt. Leefbaar Nederland onder aanvoering van oud-officier van justitie Teeven, behaalde slechts twee zetels. LN-partijvoorzitter Jan Nagel maakte bekend het bijltje erbij neer te gooien. Een verrassing was ook het verlies van zowel de Christenunie (van vijf naar vier zetels) als de SGP (van drie naar twee). 2). CDA-leider Jan Peter Balkenende wordt gefeliciteerd met de overwinning door zijn partijgenoot Maxime Verhagen (nummer 11 op de CDA-lijst). Foto: ANP/Ed Oudenaarden De regeringspartijen verloren samen 44 zetels. Vooral voor de PvdA waren de druiven zuur. „Ik ben van nature niet iemand die de handdoek in de ring werpt, maar het is beter als anderen vanaf nu verantwoordelijkheid dragen", concludeerde Melkert. Hij blijft wel lid van de PvdA- fractie. De overwinning voor het CDA was onverwacht groot. De laat ste peilingen voorspelden zo'n 35 zetels, maar de teller kwam gisteravond uit op 43, veertien meer dan nu in de Kamer. CDA- leider Jan Peter Balkenende (46), nog geen half jaar geleden be noemd als opvolger van Jaap de Hoop Scheffer, krijgt nu het ini tiatiefbij de kabinetsformatie en wordt vrijwel zeker de nieuwe premier. Daarmee zijn de chris ten-democraten na acht jaar op positie terug in het centrum van de macht. De Lijst Pim Fortuyn (LPF) kwam vanuit het niets gister avond op 26 zetels, de grootste winst voor een nieuwe partij ooit. De partij werd daarmee in één klap de tweede partij in de Kamer. Bij de LPF werd vooral getreurd over de afwezigheid van de voormalige lijsttrekker. „Het is dieptreurig dat Pim hier niet bij kan zijn, hij is de man die ons in drie maanden tijd zo ver heeft gebracht", zei kandi daat-Kamerlid Hoogendijk. De verkiezingen kenden een ho gere opkomst dan die bij de laatstgehouden Kamerverkiezin gen. In 1998 stemde 73 procent van de kiesgerechtigden en nu ruim 78 procent Pagina Binnenland: Commentaar ebolavaccin leiden - Het Leidse biotechno logiebedrijf Crucell gaat met een Amerikaans onderzoeksin stituut een vaccin tegen de do delijke ziekte ebola ontwikke len. Het vaccin moet binnen vijf jaar klaar zijn. Op dit moment bestaat er nog geen vaccin te gen ebolavirusinfectie. De ziek te heeft de afgelopen jaren in Afrika honderden dodelijke slachtoffers gemaakt. Het Ame rikaanse instituut heeft al een experimenteel vaccin gemaakt dat ebola bij apen voorkomt. Bij de ontwikkeling van een beter vaccin dat bij mensen bruik baar is, wordt gebruik gemaakt van een verkoudheidsvirus dat Crucell heeft gemaakt. Het vac cin is onder meer bedoeld voor Afrikanen in ebola-gebieden. Hoge kijkcijfers veilciezingen Hilversum - De televisiepro gramma's over de verkiezings uitslag hebben het gisteravond ruimschoots gewonnen van de voetbalwedstrijd om de Cham pions League tussen Real Ma drid en Bayern Leverkussen (2- 1). Gemiddeld keken gister avond 3,1 miljoen mensen naar de verkiezingen en 1,6 miljoen naar het voetbal. De NOS trok met haar verkiezingsprogram ma de meeste kijkers, 2,1 mil joen. Iets meer dan één miljoen mensen keken naar het pro gramma van RTL 4. Het slotde bat van de NOS kort na midder nacht trok ruim 1,6 miljoen kij kers. Leraar dood door meningokokken zwundrecht - Een 47-jarige conrector van het Develstein- college uit Zwijndrecht is het afgelopen weekeinde overleden aan de gevolgen van besmet ting met de meningokokbacte- rie. Volgens de GGD en de di rectie van de school is er geen gevaar voor besmetting. De do cent had vanwege de voorjaars vakantie sinds 26 april geen contact meer met andere me dewerkers van de school of met leerlingen. Ondergang dreigt voor KPNQwest Amsterdam - KPNQwest, ex ploitant van kabelnetwerken, dreigt failliet te gaan. Het be drijf, een dochter van KPN en het Amerikaanse Qwest kan zijn schulden niet meer betalen en de beide grootaandeelhouders willen niet meer geld in het be drijf steken. De verwachting is dat het bedrijf snel uitstel van betaling vraagt. Gisteren maak te het bedrijf een historische val op de Amsterdamse beurs van 60 procent. Vanochtend verloor het aandeel ruim 16 procent. Pagina Economie (advertentie) h afs ityj alin? Leiden blijft een PvdA- aar het verschil met an- •g p irtijen is sinds gisteren :n 9 er klein: 18,7 procent port opgekomen Leidse kies- igden koos gisteren voor >p0 aal-democraten, 17 pro- jk ie or de Lijst Pim Fortuyn. jen i rse wijken (De Kooi, de enwlenbuurt en het Noor derkwartier) koos de bevolking massaal voor de LPF. Opvallend is dat in diezelfde wijken de op komst erg laag was. In de Duin- en Bollenstreek heeft de bevolking massaal ge kozen voor het CDA In Lisse koos 36 procent voor de partij van Jan-Peter Balkenende, in Katwijk veertig procent en in (advertentie) ag 21 en woensdag 22 mei in de Jaarbeurs te Utrecht Openingstijden: 10.00 - 18.00 uur - wwui.DA60jaar.nl -oarten verkrijgbaar aan de kassa uan de Jaarbeurs o/bij uw DA drogisterij Rijnsburg zelfs 49,5 procent. Ook in de Rijn- en Veenstreek kozen diverse gemeenten voor het overgrote deel voor de chris ten-democraten. In Oud Ade kreeg het CDA 51 procent van de uitgebrachte stemmen, in Aarlanderveen 49 procent. In Leiderdorp werd pijnlijk dui delijk hoezeer de WD voor veel kiezers heeft afgedaan. Terwijl de liberalen bij de verkiezingen in 1994 en 1998 veruit de groot ste partij vormden, worden zij nu ruimschoots voorbijgestreefd door het CDA In sommige typi sche WD-gemeenten, zoals Noordwijk, eindigde de WD zelfs als derde, achter de Lijst Pim Fortuyn. Diverse kandidaten uit de Leid se regio debuteren na gisteren als Kamerlid, soms tot hun ei gen verbazing. Fenna Vergeer (Leiden) komt voor de SP in de Kamer, haar overbuurman Ton Alblas voor de LPF, net als Al- phenaar Gerard van As. De Al- phense Liesbeth Spies stond op een vrijwel onverkiesbare plaats 36 voor het CDA, maar de gi gantische winst van die partij heeft haar toch een zetel opgele verd. Gerrit Jan van Oven, PvdA- Kamerlid uit Oegstgeest, ver dwijnt na acht jaar uit de Ka mer. door Aranka de Kleyn en Marijn Kramp leiden - Ze hebben nog niet of nauwelijks kennis met hem ge maakt de afgelopen drie jaar. Voor hun gevoel zat burgemees ter Postma er ook nog maar net. En nu gaat hij al weer weg. Veel van dergelijke reacties zijn te horen tijdens een rondje over de woensdagmarkt met de vraag wat mensen van zijn aftreden vinden. Dat mensen Postma nauwelijks hebben gesproken de afgelopen jaren, vinden veel van de markt - bezoekers niet vreemd. Zo'n ty pe is hij volgens hen ook niet echt. Waarna ze in één adem doorgaan met Goekoop. Want Postma's voorganger wordt ge noemd als Postma's tegenpool in het sociale verkeer. Zoals me vrouw Hoogervorst de twee ty peert: de dooie diender versus de toffe peer. Maar veel markt- bezoekers tekenen ook aan dat die vergelijking niet helemaal eerlijk is. Postma zit er tenslotte nog maar net, terwijl Goekoop 18 jaar de tijd kreeg om de stad voor zich te winnen. Postma is volgens mevrouw Van Tongeren, die met haar man over de markt wandelt, nooit echt lekker op gang gekomen. „Hij was ook aan de zieke kant hè. Dat moet moeilijk geweest zijn voor die mensen. Kom je Burgemeester Jan Postma. Foto: Mark Lamers nieuw in zo'n stad, word je ziek. Zielig hoor." Haar echtgenoot vindt Postma een onopvallende persoon. Niet echt een man van het volk, zoals voorganger Goe koop. „Die kwam binnen, sloeg je op de schouder, vroeg hoe het er mee stond en zei: neem er maar eentje op mijn rekening." Meneer Rubing windt zich nog steeds op als hij terugdenkt aan Koninginnedag 2000. De viering die Beatrix met haar gevolg in Leiden doorbracht. „Wat er die dag gebeurde was natuurlijk schandalig. Zijn eigen Leide- naars die uitkeken naar de komst van de koningin werden afgeschermd van het hele feest! Dat doet een goede burgemees ter toch niet? De burgemeester van Leiden hoort te weten wat er onder zijn mensen leeft. Doordat Postma het stadhuis niet uitkwam had hij daar geen idee van." Meneer Schellekens meent dat er eens 'flink de bezem door het Leidse stadhuis moet'. „Ik hoop dat de volgende burgemeester een sterke persoon is. Want vol gens mij kunnen wij die wel ge bruiken in het stadsbestuur." Hij wijt het vertrek van Postma voor een deel aan de slechte Leidse bestuurscultuur. „De po litiek maakt wederom geen goe de beurt. Het is al jaren een ko men en gaan daar op het stadshuis. Maar één wethouder heeft de vorige collegeperiode overleefd. Dat komt op mij erg rommelig over." Hij betreurt het vertrek van Postma. „Vooral de manier waarop het is gegaan, met uitgelekte informatie, vind ik stuitend. Zo ga je toch niet met elkaar om? Oké, Postma was geen uitgesproken persoon lijkheid. Maar daarvoor zat hij er ook nog tekort." Pagina R3: 'Een stugge burgemeester, maar wel een integere man' Jan Peter Balkenende VOOR DE ANDERE AANPAK WWW.cda Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 1 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 n. controle nabezorging) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| automata*» beMng e Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagbtad.nl tl uagDlad

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1