KUNST CULTUUR Woody Allen eindelijk op Filmfestival Cannes KunstRai ondanks wegblijven avant-garde moeite waard '?™en'a!s 09J&- 300 50001 Een gewaagde deal tussen twee dansgroepen in de Schouwburg Meerse viert tienjarig bestaan o 7 O ludiek sprookje Rooms: perfecte eenheid tussen beweging en beeld O op tournee Ueaz-festival I Bredase diskjockey «est, artiestennaam dj M aat deze zomer drie "h n tournee door Ameri- iet door Moby opgezet festival. Area2 is een ote Amerikaanse pop- Naast Moby en Tiësto David Bowie, Busta 3nd en Carl Cox op de pos- [oumee voert van 28 1 imet 16 augustus on- langs Washington, èattle, Detroit, Chica- en San Francis- 'aa,|EPA/Eliot Schechter le n i' e Potter is h ste boek ooit 1 1M-'Harry Potter en der Wijzen' van J.K. is door de Nederlandse y2002 uitgeroepen tot anderboek aller tijden, irkiezing deden inderen tussen 6 en 12 O ruim twee keer zoveel lande jaren. Het was ide keer dat de kinder- ivoriete boek koos. el k 8aat het om het beste et afgelopen jaar, we- ubileum mocht het loek ooit worden ge il n var over ein Alphen oen rijn-Steden- dige Amo van der t donderdag 23 mei in Alf un Beeldende Kunst llphen aan den Rijn over het toekomstige jij de Alphense brug. ein komt onder meer e theater-bioscoop- liggen. De lezing be- 1.15 uur en is gratis Ijz ing voor UMuseum en - De Abe Bonne- ng wil het Fries Mu- eeuwarden 18 mil- >n schenken voor een g. De opdracht voor j ;aat, naar de wens van lar overleden archi- ,en erna, naar architect y ïHenketinhet ggl ibantse Esch. De w wordt geen archi- ,j (j ïseum. Het Fries Mu- ilgens de stichting, ?t de nieuwbouw te iet wil. „Al ligt het ede, dat daarin ook zal zijn voor architec- no£ ïfie Campert najaar 2004 Bij uitgeverij De verschijnt in het na pe v D04 een biografie van itev journalist Jan Cam- :n 2 1943). De Bezige Bij stai nee haar 60-jarige be- ■n b boek wordt geschre- ive 1 lans Renders. Jan vader van schrijver- n bt emco Campert, eigi 1943 om in een Duits iurl tiekamp. Hij werd sa- Ie Bredase journalist inin ip in 1942 gearres- e m vijl zij bij Baarle-Her- :en.' odse man over de i vi België wilden helpen. donderdag l6 mei 2002 door Pieter van Lierop cannes - Twintig jaar lang had het Festival van Cannes met le de ogen moeten aanzien hoe Woody Allen telkens de Europe se première van zijn werkstuk ken gunde aan concurrent Ve netië. Dit keer echter heeft 's werelds meest prestigieuze filmfeest dan toch gekregen waar het recht op meende te hebben: niet alleen de première van Aliens nieuwe komedie 'Hollywood Ending', maar bo vendien de primeur van 's mans persoonlijke aanwezigheid op een festival. Zijn films konden ze altijd krij gen, al hield hij ze consequent buiten competitie. Maar de Amerikaan zelf placht festivals net zo consequent te mijden als de uitreikingen van de Academy Awards, waar hij 23 keer per soonlijk was genomineerd en slechts vier keer won. Zes weken geleden was hij ineens wél pre sent tijdens het Oscargala en gisteren besteeg hij dan onder uitzinnig gejuich de trappen in Cannes, vereerd dat zijn film was uitverkozen voor de ouver ture van het 55ste festival. Tijdens een persconferentie ver klaarde Allen evenwel dat hij niet een of andere religieuze er varing had gehad en nu ineens het licht had gezien. Hij zei het gevoel te hebben dat elk mo ment zijn paniek kon uitbreken, want hij zit nog steeds het liefste thuis: „De mensen van de Aca demy wilden een speciaal saluut brengen aan het op 11 septem ber zwaar getroffen New York City en ze hadden gevraagd of ik daar een korte inleiding bij wil de geven. Ik zal nooit 'nee' zeg gen tegen iets dat goed is voor de stad waar ik woon. Maar Cannes is een ander chapiter. De Fransen zijn altijd genereus voor me geweest en voor de Amerikaanse cultuur in het al gemeen. Zij waren de eersten die iets in mijn films zagen, zo als ze ook de eersten zijn ge weest die schrijvers als Edgar Alan Poe en William Faulkner op hun waarde wisten te schat ten." Zijn 'Hollywood Ending' bleek een ideale openingsfilm: zeer geestig en hij gaat ook nog over het filmvak. Woody Allen speelt Val Waxman, een regisseur die een aardige staat van dienst op bouwde tot hij zelf ging geloven wat ze in Europa over hem schreven, namelijk dat hij een 'auteur' was; een heuse film kunstenaar. Daarna kreeg hij zo veel kapso nes dat er alleen nog onbegrij pelijke rommel uit zijn vingers kwam. Alleen in Frankrijk blijft de erkenning. De film eindigt met Hal Waxmans uitspraak: „I love the French!" Maar zijn alter ego Woody Allen verklaarde zich desondanks vastbesloten om te weigeren als ze zouden proberen hem kik kers of slakken te laten eten. En zo is dan het Festival van Can nes nu geopend met een kome die die de draak steekt met zo wel Amerikaanse methodes van films maken als Franse manie ren om op films te reageren. Festivaldirecteur Gilles Jacob kon daar de humor van inzien. Woody Allen poseert voor de fotografen in Cannes. Foto: EPA/Anne-Christine Poujoulat door Francoise Ledeboer amsterdam - Groter contrast dan tus sen de Major Art Fair (MAF) en de gis teren gestarte KunstRai is niet denk baar. De atmosfeer op de MAF in de benauwde Amsterdamse Koepelkerk deed vorige week denken aan een sau na. Ruim 25 afgescheiden avant-garde- galeries verkozen er dit jaar een schreeuwerig blauw-geel tapijt in kleine ruimtes. De achttiende KunstRai heeft de 125 deelnemers in drie aangenaam ruime hallen van de Rai ondergebracht. KunstRai-directeur Hermida benadruk te gisteren opnieuw dat hij de vertrok ken galeries graag weer terug wil, maar wie er vanuit gaat dat 'zijn' beurs nu niet meer de moeite waard is, heeft het mis. De MAF-organisatie heeft na afloop geen bezoekcijfers bekendgemaakt, maar in de wandelgangen wordt dat aantal op 2500 geschat. De KunstRai werd vorig jaar door 25.000 belangstel lenden bezocht en haalde een omzet van 12,1 miljoen gulden. Hermida gaat er vanuit dat deze cijfers dit keer niet zullen worden gehaald door de terugval van 160 naar 125 deelnemende gale ries. De jaarlijkse galeriebeurs is opnieuw 'een breed, veelzijdig kunstevenement waar de kunstliefhebber naast actuele, vernieuwende kunst en traditionele fi guratieve kunst ook klassiek moderne kunst, glas en sieraden aantreft'. Kort om: er is voor elke smaak van vele doel groepen wat wils. Om een zo groot mo gelijk publiek te plezieren en een kruis bestuiving tussen verschillende typen kunstliefhebbers te stimuleren, wil Hermida daar ook aan vasthouden als de dissidenten weer zijn teruggekeerd. De Holland Hal is domicilie voor 'tradi tionele' kunst als van Galerie Mokum, sinds veertig jaar gespecialiseerd in he dendaagse figuratieve schilderkunst van Nederlandse bodem. Wie een vaar dig geschilderde herkenbare voorstel ling aan de muur wil, moet vooral daar naar toe. Karei Appel doet het nog steeds uitstekend en is bij een groot aantal galeries present. Ook Armando, Eugène Brands, Lucebert en Comeille zijn hier te vinden. Willy Schoots en Livingstone Gallery zochten samenwerking en presenteren onder de titel 'Confrontation' een ju weel van een mini-expositie met wer ken van onder meer Jan Dibbets, Jannis Kounellis, A.R. Penck en een triptiek van Francis Bacon. In de Holland Hal valt ook galerie Carla Koch op met in trigerend keramiek van Bodil Manz, grote porseleinen potten en wandpa- nelen die in zand zijn gegoten. De Deltahal herbergt de galeries met de meeste verrassingen van deze Kunst- RAI. Nouvelles Images heeft wonder schone beelden en collages van Carel Visser meegebracht. Fred Wagemans toont apocalyptische landschappen in adembenemend prachtige kleurscha keringen van Ludmila Danon, Art Kit chen laat fantasierijke porseleinen 'zee objecten' van Pauline Wiertz zien. Wie meent zeker te weten dat deze 'uit geklede' KunstRai dit jaar geen bezoek waard is, dient alleen al voor een groot aantal galeries in de Deltahal toch te gaan. KunstRai, t/m maandag 20 mei. Open: 11.00 tot 19.00 uur (vrijdag tot 22.00 uur). theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Rooms' door Dansgroep Krisztina de Chatel en muziekensemble LOOS. Te zien: 17/5 en 18/5, LAKtheater, Leiden. 'Rooms' is een wereld op zich zelf. Direct bij de eerste lichtflit sen heeft het decor al een in dringende werking en krijg je het gevoel naar een vreemde omgeving te kijken. In vijf kokervormige kamers met door zichtige wanden die metaalach tig glimmen, zien we zes mense lijke gestalten bewegen. Ze kronkelen, kantelen, hangen on dersteboven. Ze zijn gevangen, niet alleen in hun beklemmende kamers, maar ook in een onwe zenlijke traagheid, die doet den ken aan slakken onder water. Langzaam breken ze uit. De ka mers bestaan uit panelen die opengeklapt kunnen worden. Armen en benen worden als tentakels naar buiten gestoken en langzaam zien we de gestal ten de buitenruimte betreden. In combinatie met de strakke lij nen van het decor vormen de li chamen van de dansers een ver pletterend mooi beeld. Ze schuiven langs de randen van de panelen, lijken soms met hun lichamen aan de doorzich tige wanden te kleven of ver schijnen als niet meer dan schimmen in het bouwwerk. Krisztina de Chatel heeft met deze choreografie een perfecte eenheid tussen beweging en beeld gecreëerd. De muziek van de groep LOOS met zijn lange tonen, overgaand in een grillige onrust, voegt zich in deze een heid als een krachtig drijvend element. Vooral als tempo en heftigheid toenemen, roepen thema en be wegingsstijl de vroegere De Chatel in herinnering. We zien eenlingen in hun desolate strijd tegen beklemmende machten. De bewegingspatronen houden met hun dwingende cadans de lichamen als ijzeren wetten in hun greep. Ze kunnen tot een geweldige vitaliteit worden op gezweept. De energieke bewe gingen geven de groep iets van een zware motor. Een zwaaien de vuist heeft de kracht om het hele lichaam in een draaiing mee te trekken. Hoe strak de be wegingen in de groep ook zijn, er ontwikkelt zich een grote ge varieerdheid. Mooie contrasten zien we als in dividuele dansers uit het groepspatroon raken en hun ei gen bewegingen ontwikkelen. De kronkelende dansers van Krisztina de Chatel zijn morgen en zaterdag te zien in het Leidse LAKtheater. Foto: Deen van Meer muziek recensie Lidy van der Spek Voorstelling: 'Carmen' door Nieuw Sinfonietta Amsterdam m.m.v. Frank Groothof. Gehoord: 15/5. Stadsgehoorzaal, Leiden. Zoals twee librettisten in de ne gentiende eeuw de novelle 'Car men' ombouwden tot een li bretto voor een romantisch-rea listische opera, zo herschept Harrie Geelen nog eens het ver haal voor een kinderopera. Met een lieve José die eerst van zijn moeder en dan van zijn Lisa houdt, maar dan Carmen ont moet, het mooiste meisje van de sigarenfabriek in Sevilla. Carmen is een zigeunerin uit de bergen. 'Ze wil hem wel, ze wil hem niet.' 'Ze houdt van liegen, ze houdt van trouw.' Zo versiert Carmen in korte tijd de leger commandant, soldaat José en de stoere toreador, want ze laat zich niet opsluiten in één kooi. José stinkend jaloers. José wordt een moordenaar. Een verhaal vol moeilijke, inge wikkelde gebeurtenissen. Maar Frank Groothof weet er een lu diek, transparant sprookje van te maken, waarin de gruwelijk ste dingen een klein avontuur worden. De orkestleden zijn beurtelings soldaten, zangers, zigeunermeisjes, 'aangevers' of gewoon musici. Groothof kruipt achter elkaar in de huid van de andere personen, zelfs in die van Carmen. De bloedigste taferelen, bijvoor beeld wanneer Carmens vrien din Rosa wordt neergestoken, worden niet eng, maar wel spannend. Het taalgebruik en de muziek worden heel dicht bij de kinderen gebracht. Het over bekende 'toreador'nummer wordt bijvoorbeeld de favoriete voetbaldeun 'olé, olé-olé'. Groothof weet hoe hij de kinde ren in de zaal bij de opera moet betrekken. De gebaren blijven gespannen en traag. De danser blijft ver slaafd aan de wanden van het decor. Tot een echte bevrijding van het individu komt het niet. Dat is het onverbiddelijke ver haal dat De Chatel al vaak ver teld heeft en dat blijft fascine ren, omdat het, hoe helder de beelden en bewegingen ook zijn, altijd iets mysterieus blijft houden. (advertentie) theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Eye in all' door Leine Roebana, Dance Works Rotterdam en Slagwerkgroep Amsterdam. Gezien: 15/5 Leidse Schouwburg. In het begin lijkt het of iedereen zijn eigen gang gaat. Leden van de Slagwerkgroep Amsterdam lopen op het toneel en brengen hun eerste geluiden voort. Twee dansers beginnen een duet, zorgvuldig, suggestief, vol inge houden kracht, als voorbode van een rijke aaneenschakeling van dansscènes. 'Eye in all' is een samenwer kingsproject van Dance Works Rotterdam, Leine Roebana en Slagwerkgroep Amsterdam. Het is een gewaagde deal. Kunnen twee dansgroepen met zulke verschillende stijlen tot een een heid komen? Voor de pauze wisselen de groe pen elkaar af: Dance Works Rot terdam met sterk op vorm en ruimtegebruik gerichte choreo grafieën van Ton Simons. En de dansers van Leine Roebana met bewegingen die meer van uit het binnenste van het li chaam komen. Deze tegenstellingen, grillig be licht en voortgestuwd door de nu eens razende en bedwel mende, dan weer kalme klanken van de slagwerkgroep, maken de voorstelling boeiend. Fanta sierijk zijn Simons' zorgvuldig gestileerde gebaren en vormen, krachtig geponeerd door de dansers van zijn groep. Zwart witte kostuums, voor iedere danser weer met een eigen pa troon, geven deze vormen een extra accent. Tempo en felheid maken de dans opzwepend, maar soms wordt de grens naar het jachtige overschreden en valt het totaalbeeld uit elkaar. Het is de vraag of de stijl van Si mons dit hoge tempo verdraagt. Tegenover deze vormkunst staan de meer uit het innerlijk komende bewegingen van Leine Roebana. Energie-impulsen uit steeds wisselende delen van het lichaam stuwen de danser voort. Vaak zijn de heupen de bron van de wijde en golvende bewegingen, maar het kunnen ook de armen of het hoofd zijn. Er gaat zo'n kracht van deze be wegingen uit dat het soms lijkt Of de energie over het hele to neel golft. Na de pauze mengen de dansers van beide groepen zich en ha ken de choreografen meer in op eikaars bewegingen. Het is op vallend dat dit gedeelte van de voorstelling zoveel minder kracht heeft dan de eerste helft. Misschien is het onmogelijk dat choreografen met zo'n uitge sproken karakter samen een werkelijk vloeiende voorstelling maken. Maar het schitterende nummertje Afrikaans dat de slagwerkgroep na afloop voor de beide dansgroepen speelde, maakte duidelijk dat er met ple zier en energie aan dit project is gewerkt. noe: da Hei I in. n gi Hendriksma rnpl- Het komend theaterseizoen van De Meerse een groot deel in het teken van het tienjarig jubile- Hoofddorpse schouwburg. De festiviteiten begin- augustus met de gratis toegankelijke openlucht- 5 'De Camping' op het Raadhuisplein, gespeeld mi cabaretiers. lUaiï Uluari 2003 staat De Meerse vier dagen in het teken undi edu Lac', een project van slagwerkgezelschap Per- ird. 1 frobatisch danstheater Corpus met elke avond wis- jgeü stoptredens. Tegelijkertijd worden in de kantoor- fan de schouwburg de "Vagina Monologen' opge- ;tl hoogtepunt staat gepland voor het eind van het j toneer een internationaal theatergezelschap een lijl (bij een van de Calatrava-bruggen gaat bespelen, in het seizoen 2002-2003 zijn verder drie produc- I snijvlak van toneel, muziek en cabaret: 'De gou- van Orkater, het toneelstuk 'Wina Zingt' van Kees woi1 en de cabaretiers van De Ploeg die de film 'Fes- lope lneel bewerken. te e opmerkelijke voorstelling is de Amerikaanse I it atiek van het gezelschap Momix. Tien jaar geleden De Meerse met de spectaculaire productie 'Pas- jftren ze terug met 'Orbit'. Ook het optreden van gro f (voormalig voorman van The Boomtown Rats en I ner van Live Aid) en de expositie van Armando in Meerse springen in het oog. io voorstellingen in De Meerse groeit komend sei- 70, een nieuw record. Volgens Meerse-directeur Mere uitbreiding er in de huidige situatie niet meer «wacht nog steeds dat in 2005 zijn grote wens, een jenaamde vlakke-vioerzaal onder het dak van De zijn gerealiseerd. Bob Geldof (Boomtown Rats, Live Aid) treedt komend seizoen op in De Meerse in Hoofddorp. Foto: AP/Adrian Dennis Algemene informatie Bel o.v.v. "Last Minute Aanbieding Mei Saturday Night Fever". 'Deze aanbieding is geldig voor de voorstellingen van 21. 22. 23. 28. 29 en 30 mei a.s. Saturday Night Fever is te zien in het Beatnx Theater in Utrecht. Normale kaartph|s is tussen de 55 - 40, dus nu heel veel voordeel! Reserveer ook voor het Saturday Night Fever restaurant en de disco, beide in 70's stijl en in het theater. Oeze aanbieding is met geldig in combinatie met andere aanbiedingen en geldt niet voor disco en restaurant. Reserveringen (max. 8) uitsluitend telefonisch en op basis van beschik baarheid. Geen restitutie op reeds gereserveerde kaarten. uiuiui.musicols.nl ■4k

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19