Leiderdorp handhaaft maatregelen LEIDSE REGIO lompwijk kiest voor vernieuwing 'Zo bijzonder is die examentijd niet' 'Financiering tunnel komt niet in gevaar' Armonders steppen de Elfstedentocht een enkele hoop' voor Zoeterwoude R5 Ates opent islam-expositie Weinig hoop op aftakking sneltram naar Leiderdorp EXAMENTIJD Service! lachte van opgepakt donderdag l6 mei 2002 «St - Een 14-jarige jon- t Leiden moet vandaag e officier van justitie ver en, omdat hij ervan wordt }it begin deze maand een ge Voorschotenaar te a mishandeld en beroofd n mobiele telefoon. Dat rde op de Aert van m in Oegstgeest. imelmarkt leterwoude woude - De Nederlands mde jeugdraad houdt ag 1 juni de jaarlijkse Jmarkt in en rond het entrum Ons Huis aan sterspad in Zoeterwou- p, In de dagen ervoor, landag tot en met jag, halen jongeren huis is 'verkoopbare' spullen de rommelmarkt. door Eric Went leiderdorp - De Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp gaat definitief dicht voor autoverkeer vanuit Leiden. Verkeerswethou der Mac Gillavry (GroenLinks) is van plan de weg blijvend in te richten 'in de geest van de huidi ge situatie'. Ook de overige ver keersbeperkende maatregelen in het Zijlkwartier wil hij -groten deels - intact houden. Mac Gillavry benadrukt dat het slechts om een 'voorlopig eerste oordeel' van burgemeester en wethouders gaat, na bestude ring van een evaluatierapport over het effect van de verkeers maatregelen. De definitieve be slissing moet de gemeenteraad nog nemen. Dat besluit wordt voor de zomer verwacht. Sinds augustus 2000 is de Van der Valk Boumanweg alleen nog maar berijdbaar voor autover keer uit Leiderdorp. Wie vanaf de 'Leidse kant' komt, stuit op een aantal plantenbakken en moet bij de Spanjaardsbrug linksaf de Zijldijk op. Omdat ook de bussluis naar de Splinterlaan en de Spanjaardslaan afgesloten zijn, is het Zijlkwartier voor Leidse automobilisten nog lou ter te bereiken via een omweg, over de Rietschans en de Touw- Geen extra ontsluiting voor Zijlkwartier baan. De maatregelen zijn geno men omdat de Van der Valk Boumanweg te druk bereden werd. Bovendien klaagden be woners van het Zijlkwartier steen en been over sluipverkeer in hun wijk. Bewoners van de Van der Valk Boumanweg zijn tevreden over de verkeersremmende maatre gelen. Dat blijkt uit een enquete die vorig jaar onder 116 bewo ners gehouden is. Zij voelen zich sindsdien een stuk veiliger. Er rijden veel minder auto's, die ook nog eens minder hard rij den. Ook het dreunende vracht verkeer is flink afgenomen, con stateren zij. „Bewoners kunnen nu tenminste weer veilig hun huis in en uit", aldus E. Noach namens de omwonenden. Winkeliers van de Splinterlaan zijn een stuk minder blij. Zij zijn, samen met de Kamer van Koophandel en het MKB, nog volop met het gemeentebestuur in onderhandeling over een ex tra ontsluiting van het Zijlkwar tier. „Zo lang wij nog geen 'ja' of 'nee' hebben gehoord, blijven we daarop hopen", aldus A van der Mark van Bloem Kado Boe tiek Jean Marie. Maar volgens wethouder Mol- kenboer (PvdA), verkeerswet houder in het vorige college, hoeven de winkeliers daar niet op te rekenen. „Een nieuwe ont sluiting staat niet in de plan ning. As we namelijk een nieu we doorgang naar het Zijlkwar tier maken krijgen we toch weer al dat verkeer door de wijk. En daar willen we nu juist van af." zoeterwoude - Wethouder M. Ates opent morgen in het Zoe- terwoudse gemeentehuis een tentoonstelling over de islam. In de expositie, 'Dit is mijn is lam', vertellen moslimvrouwen hoe zij hun geloof beleven. Ates, één van de eerste islami tische wethouders van Neder land, denkt dat Vluchtelingen werk bewust juist haar voor de opening heeft gevraagd. Ze heeft niet overwogen de uitno diging af te slaan vanwege de huidige gevoeligheden rond de islam. „Mensen in Zoeterwou de kennen mij en hebben re delijk massaal op me gestemd. Ik geloof niet dat mijn achter grond een rol speelt." )ie ene beweging word je wel zat' eter van Langevelde In 1992 skeelerden ieën naar Parijs. Nu, tien er, gaan ze een nieuwe aan. De Warmonders ink en Marja en Hans >r doen komend week je aan de Elfstedentocht, iep. de Elfstedentocht al ge- gelopen, gefietst, ge il en gereden met auto en Omdat ik die verschillen- erdelen heb meegedaan 2.n len oorkonde gekregen", garagehouder Vink en- iL Hans Schipper: „Ik O??! d geskeelerd, gefietst en itst." Vink: „En nu gaan Eö 230 kilometer dus step- 2izijn er drie jaar mee be- :est om mee te mogen is namelijk een maxi- honderd deelnemers, zouden we mee mo rn, maar toen kwam de isis en ging de tocht niet )en hadden we dus voor traind." Hans Schipper voelen maandenlang trainen lorbereid op de beproe- hen te wachten staat. Ve hebben het hartstikke had. Steppen lijkt mak- laar dat is het niet. Skee- 3(1 leren is bijvoorbeeld een stuk minder zwaar. Het is daarom voor mij eens maar nooit weer, want dat trainen is zó tijdro vend." Schipper is dat volledig met hem eens: „Sinds het win terseizoen ben ik alleen maar aan het steppen. Op een gege ven moment wordt je die ene beweging wel een beetje zat. Het is dat we de Elfstedentocht als doel hebben, maar anders zou ik dit nooit doen." Zijn zus Marja is pas vier weken geleden gaan meetrainen. „Ik hoorde dat er nog plaatsen vrij waren. Omdat Cees en Hans van plan zijn maar één keer mee te doen en je aan zoiets nooit al leen gaat deelnemen heb ik me toen alsnog opgegeven. Maar het is wel kort dag, dus als ik de honderd kilometer haal ben ik tevreden." Al zestien jaar traint de 59-jarige Vink met de bijna twintig jaar jongere broer en zus Schipper. Voor de gelegenheid heeft Vink zelf drie steppen in elkaar gezet, waarmee ze de Elf stedentocht gaan rijden. Angst dat hij de finish niet haalt heeft de garagehouder niet. „Ik haal het. Daar kun je vergif op innemen." De steptocht begint zaterdag avond om twaalf uur in Bols- ward. In verband met de duis- leiderdorp - Europese richtlij nen voor geluidsoverlast vor men geen bedreiging voor de Leiderdorpse financiering van de lange tunnelbak voor de A4. Dat stelt PvdA-wethouder Mol- kenboer. „Zoals de zaken nu lig gen voldoen we aan alle normen tot 2020." R. Noé, voorzitter van de Belan genvereniging A4/HSL beweer de maandagavond nog het te genovergestelde. „Als de Euro pese richtlijnen voor geluidhin der verlaagd worden -en daar ziet het wel naar uit-, heeft dat gevolgen voor de financiering van de tunnelbak op langere termijn. Dat zou namelijk kun nen betekenen dat de gemeente de beoogde bedrijven in Vier- zicht en de Bospoort niet te dicht langs de snelweg mag bouwen, of meer geluidsisole- rende maatregelen moet ne men. In beide gevallen drukt dat de opbrengst van de grondex ploitatie." Leiderdorp moet ongeveer 13,6 miljoen euro bijdragen aan de verdiepte tunnelbak De ge meente hoopt dat geld bij elkaar te schrapen door bebouwing van de grond langs de snelweg. Noé rekent op een Leiderdorpse strop van 'enkele miljoenen' als de Europese richtlijnen voor ge luidsoverlast worden aange scherpt, maar Molkenboer be strijdt dat „Hooguit moeten we een metertje naar achteren op schuiven met onze bebouwing. De financiering komt in elk ge val niet in gevaar. We liggen op schema en voldoen nog altijd ruimschoots aan alle normen." Hans en Marja Schipper en Cees Vink (van links naar recht) trainen voor de Elfstedentocht. Foto: Mark Lamers ternis moeten de deelnemers de eerste zestig kilometer geza menlijk afleggen. Tot frustratie van Vink. „Ik weet zeker dat ik sneller ga dan de rest." Een schaterlach volgt. „In een wed strijd heb ik namelijk al gemerkt hoe ik ervoor sta." De Elfstedentocht per step wordt dit jaar voor de zeventien de keer georganiseerd. Volgens Vink is de tocht geen echte wed strijd. Meedoen is belangrijker dan winnen. „Ik ben benieuwd hoeveel mensen de finish halen. Zelf hoop ik samen met Hans zondagmiddag om vijf uur bin nen te zijn." In dat geval zouden ze de 230 kilometer in zeventien uur afleggen. Vink vermoedt niet dat het zijn laatste Elfstedentocht wordt „Ik denk dat ik hem ooit nog eens ga kanoën." Rijnland Ziekenhuis, en via de Engelendaal en de Willem de Zwijgerlaan naar eindpunt Lei den CS. „Om zo'n zijtak renda bel te maken, moet hij door ge bieden heen waar veel gewerkt wordt", redeneerde PvdA-wet houder Molkenboer toen. De Grote Polder, het nieuwe bedrij venterrein Vierzicht en de Bo spoort langs de A4 zijn van die plekken waar straks veel poten tiële reizigers te vinden zijn. De wens van Leiderdorp bestaat nog steeds, en is in het nieuwe collegeprogramma opgenomen. „Het is een unieke mogelijkheid om Leiderdorp te bevrijden van enorme verkeersstromen", al dus Mac Gillavry. .Alleen zie ik niet in waar het geld vandaan moet komen." leiderdorp - Verkeerswethouder Mac Gillavry (GroenLinks) heeft weinig hoop dat de Rijn Gouwe Lijn een aftakking krijgt naar Leiderdorp. „Dat is op dit mo ment zo verschrikkelijk beyond the horizon." Mac Gillavry zei dat op de ledenvergadering van de Belangenvereniging A4/HSL „Iedereen weet hoe moeilijk het al is om die Rijn Gouwe lijn in Leiden te krijgen. En er is geen enkel zicht op wat voor geld van wie dan ook voor een vertakking naar Leiderdorp", merkte hij op. Vorig jaar maakte Leiderdorp voor het eerst aanspraak op een zijtak van de Rijn Gouwe Lijn over haar grondgebied. De ge wenste route loopt van Voor schoten naar de Grote Polder, langs de verdiepte A4 naar het Jpners mogen drie keer hun stem uitbrengen kt1*! dSep ik - Niet alleen staat er icomputer, maar ook idvol ouderwetse hokjes ie burger in alle rust zijn P in uitbrengen. En niet aar zelfs twee stembus- )r Stompwijkers die van n houden, was het giste- t De inwoners van het nderdeel van de vorig ^tstane herindelingsge- Leidschendam-Voor- ïochten drie keer hun aten horen: Voor de Kamer (één knopje in- voor de Dorpsraad tal zeven namen aan- en voor de naam van leente ('Leidschendam- g1 of Vlietstede'). langrijker, de Tweede de Dorpsraad? De -*jfcrs die vooral 's middags i getale naar het Dorps- nen houden het erop, lebei een grote rol spe ar de dames achter de n Dorpsraadverkiezing melden dat het bij hen wat minder druk is dan illega's van de Tweede- Kamerverkiezing. En de bus waarin de formulieren voor de 'meningspeiling' (het mag van de gemeente vooral geen refe rendum heten omdat de uitslag niet bindend is) wordt door de meeste bezoekers voorbij gelo pen. Maar dat komt doordat met dit formulier ook per post kon worden gestemd. Wethouder Eppe Beimers, te vens de benoemde voorzitter van de Dorpsraad, is 's avonds aanwezig bij het stemmen tel len. Hij is uitgenodigd om be kend te maken wie er in de Dorpsraad zijn gekozen. Maar het tellen duurt lang, en de tele visie meldt een ongekend suc ces voor het CDA, niet geheel toevallig ook de partij van Bei mers en traditioneel de grootste van Stompwijk De wethouder heeft sinds zijn aantreden in ja nuari precies één keer met de. oude Dorpsraad vergaderd. Maar hij verwacht veel van de nieuwe raad, die de status heeft van een officieel adviesorgaan van raad en college. De belangstelling voor de Dorpsraad is groter dan ooit. Leek de raad nog niet zo lang geleden door gebrek aan kandi daten een stille dood te sterven, nu kon het dorp zowaar kiezen uit twaalf kandidaten voor zeven zetels. Of dat te maken heeft met de herindeling? Misschien. Beimers zou zich voor kunnen stellen dat de Stompwijkers zich in de nieuwe, grote gemeente wat bedreigd voelen. Maar dat gevoel is dan wel onterecht, zo verzekert hij. „Stompwijk heeft door zijn bijzondere karakter een unieke plaats in de gemeen te. Ook bij de raadsleden die uit Voorburg afkomstig zijn staat Stompwijk sterk in de belang stelling. Het is heel anders dan de stedelijke kernen, en dat moet ook zo blijven." Het is elf uur wanneer de wet houder eindelijk de uitslag be kend kan maken. Het dorp blijkt te hebben gekozen voor ver nieuwing en voor deskundig heid. Van de drie oude leden die zich opnieuw verkiesbaar heb ben gesteld, keren er twee terug. En de kandidaat die verreweg de meeste stemmen weet te verga ren is een in Stompwijk geboren en getogen ambtenaar van het ministerie van landbouw die ge specialiseerd is in plattelandsbe leid en ruimtelijke ordening. Zo duidelijk als die uitslag mag zijn, zo verdeeld is het dorp over de naam. Van de 119 briefjes die bij het sluiten van het stembu reau in de bus zitten, zijn er 59 voor Vlietstede en 60 voor Leid- schendam-Voorburg. Gelukkig is de rest van de gemeente hier over een stuk uitgesprokener. Bij een opkomst van 64 procent stemt meer dan tweederde voor Leidschendam-Voorburg. Uitslag Dorpsraad 1. Koos van Wissen, 720 stemmen 2. Yvonne van Boheemen, 581 stemmen 3. Bea van Bemmelen, 564 stemmen 4. Winfiied van Beek, 541 stemmen 5. Aad Janson, 495 stemmen 6. Ronald van Nierop, 445 stemmen 7. Leo van Santen, 431 stem men De komende weken doen 190.000 scholieren hun eindexamen. Het Leidsch Dagblad volgt negen van hen. Tekst: Peter Groenendijk en Ruud Sep. Foto's: Eric Taal. inde tegen bouwen in Zwetpolder nat) kan oude - De kans is ui- in dat Zoeterwoude wo- gaan bouwen in de oudse Zwetpolder, tus- Dorp en de Zuidbuurt. M. Vissers heeft esprek met burgemees- "ethouders van Zoeter - aangegeven gekant te sn bebouwing van het e gebied. anks is Zoeterwoude van bij de provincie offici- emming vragen voor de De opstelling van de ierde weerhoudt ons er de aanvraag formeel te doen. Maar ik moet toegeven dat ik geen enkele hoop heb durven halen uit de woorden van Vissers", aldus wethouder M. Ates. De coalitiepartijen CDA en WD hebben afgesproken jaarlijks 35 a 45 woningen te bouwen, maar zij vrezen dat bouwen binnen de bebouwde kom te weinig huizen oplevert. Wethouder Ates (ruimtelijke ordening, volkshuisvesting) verwacht dat Zoeterwoude binnen de be bouwde kom over acht jaar is uitgebouwd. Volgens de wet houder kan Zoeterwoude dan ook niet om de Zwetpolder heen. Voor woningbouw buiten de be bouwde kom heeft Zoeterwoude toestemming nodig van de pro vincie. Ates vreest dat deze toe stemming er niet komt. „De ge deputeerde zei het een boeiend plan te vinden, maar hij zei in feite niets voor woningbouw in de Zwetpolder te voelen." Vol gens de wethouder speelt een belangrijke rol, dat er meer ge meenten zijn die willen bouwen in buitengebieden. De provincie zou voor Zoeterwoude geen uit zondering willen maken. (advertentie) Ruit kapot? Bel: 589 88 87 mTÏWB GLAS- EN SCHILDERWERKEN Het aftellen is begonnen. Dins- flfe dag is het zover, dan heb ik m'n eerste examen. Ik ben nog niet zenuwachtig, maar dat komt maandag wel, maak je maar geen zorgen! Een beetje spanning is ook wel goed, denk ik. Sta je lekker op scherp. We zijn ook heel goed voorbereid. Deze week doen de leraren er nog alles aan om je te helpen. Dat is tof. Je kunt proefexamens maken, zodat je went aan het idee en het niveau, of de leraar vra gen stellen over dingen die je niet be grijpt. Dat geeft gewoon wat meer ver trouwen. Ik weet ook bijna zeker dat ik ga slagen, of er moet iets heel geks ge beuren. Een paar gasten uit m'n klas staan er niet goed voor. Die hebben gewoon niet veel gedaan, dit jaar. Sommigen zijn nu nóg niet begonnen met leren. Ik snap er niet veel van, maar het maakt me niet uit: dat moet iedereen zelf maar weten. Ik doe elke dag iets, gewoon een paar uurtjes. Meestal 's ochtends, ik sta ook niet te laat op. Dan kun je 's middags nog iets leuks gaan doen. Zo bijzonder is die examentijd dan niet. Mijn vervolgstudie is een beetje hetzelf de als werktuigbouwkunde, maar dan aan een hogeschool. Misschien dat ik later nog een keer echt aan de universi teit werktuigbouwkunde ga doen, dat weet ik niet. Eerst maar op HBO- niveau. En daarvoor nog even de examens, natuurlijk. Gisteren had ik m'n eerste exa men, wiskunde. Ik deed het op D-niveau, omdat ik het erg moei lijk vind. Maar eigenlijk viel het wel mee. Ik denk dat ik het ook op C-niveau had kunnen halen. De vragen waren een beetje praktisch, van de meeste vragen was een verhaal tje gemaakt. Bijvoorbeeld: een jongen heeft 1051 euro nodig om iets te kopen, hij werkt acht uur per dag en verdient 20 euro per uur. Hoeveel dagen moet hij dan werken? Nou ja, dat was wel de makkelijkste, hoor. Maar die verhaaltjes helpen wel. Nerveus was ik niet, want ik hoefde maar een 1,5 te halen. Toch had ik wel m'n best gedaan, oude proefwerken ge maakt, aantekeningen doorgenomen- Je weet maar nooit. Ik denk dat ik nu een ruime voldoende heb. Vandaag wordt het spannend. Ik heb een mondeling examen over veeteelt. We gaan dan naar een veehoudersbe- drijf, daar krijgen we allemaal vragen over koeienrassen, paardenrassen, krui singen, noem maar op. Over paarden weet ik alles, want ik rijd zelf ook paard en vind paarden heel leuk Maar over de rest weet ik ook wel genoeg, hoop ik En vrijdag heb ik examen bloemschik ken. Dat wordt helemaal spannend. Ik moet twee boeketten maken, de bloe men moet ik vantevoren zelf be stellen. Lastig, hoor. Ja, de zenu- wen beginnen nu wel te komen... éNog zes dagen tot m'n eerste exa men. Ik ben allang begonnen met leren, elke dag een uurtje ofzo. Maar het liefst ga ik een potje voetballen of volleyballen. Dat is toch leuker. Het eerste examen wordt geschiedenis. Het gaat over de geschiedenis van Indo nesië en ook nog over Rusland onder Stalin. Of het leuk is? Nou,.het is niet zo ingewikkeld. En dan vind ik het niet zo erg. Maar ik zou er niet uit mezelf een boek over gaan lezen, ofeo. Ik zie het meest op tegen het examen te kenen. Klinkt stom, maar dat examen gaat namelijk helemaal niet over teke nen. Het gaat over kunstgeschiedenis. Impressionisme, pop-art, enzovoort. Je moet heel veel namen leren, en daar ben ik niet zo goed in. Ik vind er^Bk niet veel aan, ik heb tekenen als vak ge kozen omdat ik zelf graag teken. Hoe anderen schilderen, interesseert me niet. Wat maakt mij het nou uit wat voor stijl Van Gogh had? Maar ja, het hoort erbij, dus ik moet het toch leren. In het algemeen ben ik niet heel zenuw achtig. Ik denk dat het goed gaat. Voor de meeste vakken sta ik een ruime zes, voor sommige vakken nog hoger. Dus ik maak me geen zorgen. Toch hou ik het op een slagingskans van 75 procent, want ik moet het niet te makkelijk gaan opvatten. Stel je voor dat ik honderd procent zeg, en het gaat alsnog mis... Dat zou natuurlijk wel heel stom zijn. 4.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17