OC-Leerlingen eheren computers LEIDEN REGIO De ketting van nummer vijf ligt van z'n fiets Tn Bedrijf offie 'op de bank' en financieel advies aan huis 'Een stugge burgemeestermaar wel een integere man - donderdag l6 MEI 2002 lei scholen krijgen maatwerk voor aantrekkelijke prijs !tj iar Jo rijn Kramp lemaal op eigen houtje op zoek te gaan naar een dure systeem beheerder, leek het ons slimmer om gezamenlijk een oplossing te zoeken voor dit probleem." De gemeente kwam met een subsidie van 120.000 euro en de drie projectleiders (van elke be stuur een) gingen aan de slag met wat het ICT Project Primair Onderwijs Leiden (IPPOL) wordt genoemd. Een ontmoeting met het ROC volgde en de partijen hadden el kaar al snel gevonden. De basis scholen waren op zoek naar een goede, betrouwbare en betaal bare oplossing. Het ROC heeft als 'community college' de doel stelling om dienstbaar te zijn aan stad en regio. En daarnaast kon de middelbare beroepsop leiding wel wat stageplekken ge bruiken voor de leerlingen die de opleiding ICT (informatie en communicatie technologie) vol gen. „Het klikte dus", vertelt Kranenburg. „En vanaf dat mo ment ging alles heel snel. Zo snel zelfs dat de officiële kant van het verhaal, namelijk de on dertekening van de overeen komst, er een beetje achteraan holt. Want in de praktijk is het Rasto (Regionaal Automatise- rings Steunpunt Onderwijs) al in gebruik en zijn de ROC-leerlin- gen in feite al een tijdje aan de slag als systeembeheerder van de basisscholen. In twee lokalen in het ROC-gebouw aan de Leidse Dreef in Leiderdorp is een opstelling gemaakt met vier netwerken zodat vier computer systemen simultaan kunnen draaien, legt W. Boersma pro jectleider namens het ROC, uit. „Dat is ook nodig want we leve ren maatwerk. Alleen de com puters zijn op elke school het zelfde. De software is overal an ders. Dat is ingericht naar de wens van de betreffende school. We kunnen dus in onze lokalen voor vier scholen tegelijk wer ken." De leerlingen werken zoveel mogelijk op de vier netwerken op school. Als een school belt met een computerprobleem of aan ROC-leerlingen gaan w* n de computersystemen m'i eidse scholen voor pri- ?ez ferwijs beheren. De ICT- 1 n nvan de middelbare be- leiding doen op deze ma- en tijkervaring op en de ba- bli m krijgen maatwerk aan- ^utijjyoor een aantrekkelijke de teren bekrachtigden de let en het ROC de samen- gra met een overeenkomst V(x duur van driejaar, r dt iar geleden hadden de esprekken plaats tussen dei yen van de rooms ka- teede protestants christe- ;.n de openbare scholen. O i werd om de invoering 'e s ïputers op de 36 Leidse ak' gezamenlijk aan te pak- te^rtelt J. Kranenburg die °d eet voor het primair on- v°f met nog twee collega's )p de meeste scholen dse j de noodzakelijk com- iaa mis. En in plaats van al- het he id' (advertentie) irdt Hand heeft nieuw orkest IERLANDS EN SYMFONIEORKEST l nu de gratis ïAensbrochure 3 20 - 551 88 2 3 iollandsymfonia.nl met een vraag over bepaalde toepassingen dan starten de leerlingen op school het betref fende systeem op en gaan ze op zoek naar een oplossing. Mo menteel wordt dit werk gedaan door 13 leerlingen. Boersma: „Maar we zijn begonnen met 4 mensen. En zij hebben ook echt aan de wieg van het project ge staan. In twee lege lokalen met twintig computerdozen was het eerste klusje van hun stage do zen uitpakken. Doordat de leer lingen er vanaf het begin af aan bij betrokken zijn is de animo en het verantwoordelijkheidsge voel voor het project groot. We hebben tot nu toe in ieder geval geen problemen om mensen te vinden die hun stage bij dit pro ject willen vervullen." Dat dit enthousiasme voor het project mogelijk niet gedeeld wordt door het bedrijfsleven is Boersma en Kranenburg al op gevallen. „We mochten pas van start gaan als we in het bezit wa ren van een verklaring van de Kamer van Koophandel waarin staat dat we niet óp de markt concurreren. Die verklaring was overigens zo rond hoor, want we hebben geen commerciële insteek. Laat dat duidelijk zijn. Wij hebben een non-profit oog merk." In de nabije toekomst wordt het project mogelijk uitgebreid met het voortgezet onderwijs en scholen in de regio. Boersma: „We zien ook mogelijkheden om studenten van de Leidse Hogeschool, Pabo en de Haagse middelbare beroepsopleiding Mondriaan erbij te betrekken. De laatste kunnen net als de ROC'ers stage lopen bij het pro ject. En de studenten van de Pa- ho en de TCT-opleiding van de Hogeschool kunnen hun exper tise aanwenden door bijvoor beeld onderzoek te doen naar het gebruik van computers in het onderwijs. Ook kunnen ze al die onderwijsprogramma's die op de markt worden aangebo den eens nader bekijken en be oordelen op hun waarde voor de verschillende scholen." door Aranka de Kleyn en Marijn Kramp vervolg van voorpagina leiden - Leidenaars zijn niet ontsteld over het aftreden van burgemeester Postma. Wel to nen ze medelijden en enig be grip, zo blijkt uit een kleine rondgang op de woensdag- markt. En verder trekken Leide naars voortdurend vergelijkin gen met Postma's voorganger, Cees Goekoop. Volgens mevrouw Van Tonge ren die met haar man over de markt wandelt, mist Postma be trokkenheid bij de stad. „Vol gens mij komt hij ook uit een dorp of zo. Dat zie je aan hem." „Komt hij uit Groningen, zei u dat nou?" „Zie je, daar heb je het al", zegt zijn vrouw. „Ja, dat bedoel ik", vervolgt me neer. „Dat zijn toch hele stugge mensen. Heel anders dan hier. De Friezen zijn overigens nog stugger hoor. En dat geeft niet. Maar je vraagt je dan toch af of die mensen het hier wel leuk vinden hè?" Bij Postma's opvolging moeten ze er op letten dat het iemand is die wat met de stad heeft vindt Van Tongeren. „Het moet een beetje een glibber zijn. Iemand die zich niet gek laat maken. Daar zijn ze hier op het stadhuis volgens mij wel goed in." Bij Van den Kiesboom is vooral een veiligheidsmaatregel van Postma blijven hangen. Name lijk het verwijderingsbevel dat de burgemeester heeft ingesteld voor overlast veroorzakende be zoekers van het Van der Werf- park en de Burcht. „Ik mag graag met andere jongeren in het gras op de Burcht hangen met mooi weer. Daar zijn par ken tenslotte toch voor. Maar sinds Postma die regel heeft in gesteld is dat erg ingewikkeld geworden. De ene agent zegt 'oké jongens, zolang jullie je zooi opruimen' - wat we altijd netjes doen - maar een ander geeft je zo een bon van meer dan 55 gulden. Dat stoort mij enorm. Ik ben tegen dat besluit. Maar ik' vind dat als je dat be sluit eenmaal hebt genomen je ook moet toezien op een conse quente naleving. Anders krijg je alleen maar gelazer. En ik vind dat Postma dat dus slecht heeft gedaan." Heel veel meer inzicht in Post ma's functioneren heeft Van den Kiesboom de afgelopen drie jaar niet gekregen. „Dat hij een beetje stijfjes is, vind ik ook. En dat mag je ook best wel aanre kenen hoor, maar voor hetzelfde geld doet die ietwat stijve man heel veel goede dingen daar op het stadhuis. Ik weet niet wat er allemaal achter die deuren daar gebeurt." Erg veel vertrouwen in wat er op het stadhuis gebeurt heeft Van den Kiesboom overi gens niet. „Dat bestuurlijke kli maat kan niet best zijn als je ziet wat er allemaal is voorgevallen de afgelopen jaren. Ik zit te wachten op een partij die de boel in Leiden eens flink op schudt." Mevrouw Jansen draagt ver zachtende omstandigheden aan. „Het lijkt mij erg moeilijk, voor wie dan ook, om na Goe koop burgemeester van Leiden te worden. Goekoop was een leuke burgemeester die altijd op de voorgrond trad. Ik kan niet oordelen over Postma's capaci teiten, maar dat sociale aspect miste hij wel Ik vind het jam mer voor hem persoonlijk, want ik vond het wel een integere man. Maar ik kan me voorstel len dat hij, na al die kritiek, de eer aan zichzelf wil houden." ide are i in ide t, oöiU- imi jj 'ieii rubriek voor Tafcclijtc nieuws uk dc regio. Telefoon: 071-5356430, Fax: 071-5356415. uit de Leidsch Dagblad ARC II11 VI X ANNO 1902 Vrijdag 16 Mei GEMENGD NIEUWS - Er was een tijd, dames, - nog niet zoo heel lang geleden - toen het erg onfatsoen lijk was om te fietsen. Een dame, die fietste, dat wès eigenlijk geen 'dame'; dat was...'n 'dametje'! En nu? 'Allemaal op de fiets' is het consigne; deskundi gen zijn het er over eens, dat het een bij uitstek ge zonde lichaamsoefening is. Zelfs zij, die het 'niet netjes' vonden vroeger, doen het thans met groote voorliefde. Wat de tijden toch veranderen kunnen! Zoo zal er ook nog wel eens een tijd komen dat het rooken een damesmode wordt. "Ja, maar dèt is onvrouwelijk en ongezond bovendien!" hooren we al zeggen. Wij wenschen noch het een, noch het ander te betwis ten. Niet, omdat we die opmerking zoo juist achten; maar eenvoudig, omdat we volstaan kunnen met de aanteekening, dat precies dezelfde argumenten wer den aangevoerd tegen het fietsen indertijd. Het is al lerleukst, wanneer zoo 'en famile' een jongedame zich verleiden laat tot een klein, een heel klein trek je.... Maar in het publiek, neen, voorshands is dat 'niet zooals het behoort'. Dat is, zooals dames het noemen 'een schepsel'. Vermoedelijk zelfs een on zedelijk schepsel. ANNO 1977 door Roelf Reinders ze vaak op pad waren naar klan ten. Dat zijn ze nu nog steeds, want de klant bepaalt de ont moetingsplek, maar nu blijven er altijd meer collega's achter op kantoor en is er dus altijd wel een gespecialiseerde waarnemer aanwezig." Uiteraard is deze herstructure ring van ABN AMRO niet los te zien van de bezuinigingsronde die de afgelopen jaren plaats had bij het bedrijf. Er werd fors ingegrepen bij de bank. Van de 830 kantoren op het moment van aankondiging zijn nu nog 570 bankshops en 80 financiële advieskantoren over. Ook in de ze regio zijn een aantal kantoren dicht gegaan. Zo sloten de Leid se filialen aan het Bevrijdings plein, Zeemanlaan en het Ra penburg onlangs de deuren. En ook in Oegstgeest, Noordwijk, Katwijk en Voorhout is enige tijd geleden een filiaal gesloten. Gedwongen ontslagen waren er echter niet bij, benadrukt pers voorlichtster A. van der Voort. „Dat was niet nodig omdat on geveer 8000 werknemers voor de vertrekregeling kozen." Maar de veranderingen bleven niet beperkt tot het vertrek van een hoop collega's, vertelt Wassink. Van de club die bij het bedrijf wilde blijven, is vervolgens nog een groot deel bijgeschoold of intern van baan veranderd. „Want niet elke administratieve kracht met veel verstand van fi nanciën voelt zich op zijn ge mak als gastheer of gastvrouw die de klanten bij binnenkomst vriendelijk te woord staat. Want als je een half leven verstopt achter een balie hebt gezeten, is het een hele omschakeling als je voortaan zelf op een klant af moet stappen. Voor ons is het dus net als voor de klant best een beetje wennen. Maar de re actie die we krijgen, sterken ons in onze aanpak. De klanten er varen het namelijk als heel posi tief." Marijn Kramp leiden - O jee, hoe ging het ook al weer? Moet je als fietser ook eerst omkijken als je je hand uit steekt om naar rechts te gaan? Wel belangrijk om te weten als je het verkeersexamen wil halen. Bijna 1.300 basisschoolleerlin gen in Leiden doen deze en vol gende week verkeersexamen. left iets onwerkelijks lij de deur van het ABN antoor op de Breestraat ;n te worden door een n die vraagt waarmee dienst kan zijn. Arg- i echter terzijde wor- lioven want deze ont- onderdeel van de nieu- an ABN AMRO, die de R' 1 week in de kantoren egio is ingevoerd. 'r oor moet met de tijd tretail districtmanager ik uit. „De financiële de afgelopen jaren sterk ver d. Het is opener en KE anter geworden. Denk eeld maar aan de pin- ir H en en het bankieren via •plêlen internet. Voorheen oei it bij ons allemaal af- lEF<ke onderdelen, waar dus altijd even duurde witten verandering in de en. 'overal bekend was. EFC#*11 wi dus nu allemaal ir geschakeld. En dat is rke Izakelijk want steeds ïnsen maken van deze liensten gebruik. Veel villen namelijk ook ten kantoortijden hun e zaken kunnen regelen veranderingen moet je a" taat van die herstructu- ipvallend in het filiaal dse binnenstad. De lan- e balies heeft plaatsge- or groepjes bureaus lschermen. Bij binnen- Dtdt verteld waar de I? 'eek scoort goed fc bedrijfshuisvesting, ook bekend onder de ip i !e.üs- scoort goed in de die het vakblad Vast- kt onlangs publiceer- blad onderzocht het nN tntoortransacties over c laatste Kamerbeek Be mesting in de landelij- De zuilen voor internet- en telebankieren waarop Wassink (op de voorgrond) en Schut leunen, nemen een centrale plaats in het bankkantoor nieuwe stijl in. Foto: Henk Bouwman klant voor welke dienst terecht kan. En waar de koffiecomer is. Tevens staan er twee zuilen waar klanten snel even kunnen tele- en intemetbankieren of, in het geval de klant nog geen ban caire doe-het-zelver is, uitleg kan krijgen over deze nieuwe mogelijkheden. De openingstijden blijven voor- KORT EN ZAKELIJK ke ranglijst op de derde plaats achter DTZ Zadelhoff en Jones Lang LaSalle. Kamerbeek nam bijna 7 procent voor rekening van het totaal aantal vierkante alsnog overal hetzelfde, meldt Wassink. „Maar misschien dat we ze in de toekomst gaan aan passen aan de omgeving. Dus dat een kantoor in een winkel centrum de openingstijden van de winkels overneemt. Het is so wieso de opzet om onze bank kantoren meer om te vormen tot winkels. We noemen ze dus meters kantoorruimte dat vorig jaar van eigenaar of huurder veranderde. De nummer 1, DTZ Zadelhoff, verhandelde 20 pro cent van de bijna 2 miljoen vierkante meter. Van de ruim 85.000 vierkante meter die vorig jaar in deze regio van huurder of eigenaar veranderde nam Kamerbeek bijna 16 procent voor rekening. ook bankshops waar iedereen altijd terecht kan voor financiële diensten en producten." Dat houdt voor de klanten in dat zij bij elk kantoor in Nederland te recht kunnen als het nieuwe systeem is ingevoerd. „Het in wezen erg vreemde zinnetje 'dan moet u bij uw eigen bank zijn' als je bij je ABN AMRO in een andere straat staat, behoort daarmee dus tot het verleden. Wat ook tot het verleden van de bankshop behoort, zijn de inge wikkelde financiële diensten. Die zijn met de betreffende spe cialisten verhuisd naar het grote ABN AMRO kantoor aan de Sta tionsweg waar districtsdirecteur A. Schut de leiding heeft. „We vonden het beter om onze des kundigheid te bundelen. Op een klein filiaaltje waren de paar specialisten die daar werkten re gelmatig niet bereikbaar omdat wordt in Voorschoten een hoorzitting over de plan nen voor Rijksweg 11 gehouden. De werkgroep wil dat, voor tot aanleg van de Rijks weg 11 wordt besloten, eerst een aantal vragen wordt beantwoord. In de eerste plaats wil men graag weten hoeveel doorgaand verkeer uit de Leidse regio van de nieuwe rijksweg gebruik zal maken en wat de weg voor functie heeft als randweg voor Leiden. Ver der wil men weten welk deel van het verkeer, dat nu gebruik maakt van de Papelaan en de Hoge Rijndijk, in de toekomst naar de nieuwe weg zal gaan en wel ke knelpunten er in en rond Leiden worden wegge nomen. De werkgroep komt in de discussienota verder tot de conclusie dat de weg een ernstige aantasting voor het landschap zal vormen en dat er bovendien zo'n zestig huizen voor gesloopt zullen worden. Als alternatief voor de aanleg van Rijksweg 11 noemt de groep het wegnemen van huidige knelpun ten. Zo zou de realisatie van een station bij De Vink en tunnels onder de spoorlijn in plaats van gelijk vloerse kruisingen oplossingen kunnen bieden. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 nj 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad. La.v. Leidsch Dagblad Archieven, poatbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de babe van het Leidsch Dagblad aan de Rooscvd (straal 82. U ontvangt dc foto binnen drie weken. Het jongetje met nummer één op z'n borst kijkt strak voor zich uit. Hij negeert de controleur die op een klapstoel op de brug zit en draait vanaf de Burggraven- laan de Lorentzkade op. Contro leur Lisette Koeiman, stagiaire op de St. Josephschool, knikt dat het goed is. Ze heeft nog maar eentje gezien die het niet goed heeft gedaan. Die leerling deed net of er geen aparte fietsstrook bestond en fietste zo'n beetje op het gedeelte voor auto's. Het meisje met nummer twee fietst een stuk langzamer dan num mer één. Ze ziet de controleur en kijkt haar even glimlachend aan. Ze kijkt over haar rechter schouder achterom en steekt dan haar hand uit. Even later finisht nummer één op de Du Rieustraat, waar de kandidaten ook zijn vertrokken. Nummer één - sproetjes en een brilletje - heet Karim en zit op de Lorentzschool. Hij denkt dat hij wel geslaagd is. Alles ging wel goed. Nummer twee heet Sarina en Sarina twijfelt een heel klein beetje. Het viel wel mee, zegt ze. Bijna 1.300 basisschoolleerlingen in Leiden doen deze en volgende week verkeersexamen. Foto: Hielco Kuipers Maar ze is wel een straat in ge fietst waar ze helemaal niet in mocht. Ze is toen maar afge stapt en teruggegaan. Sarina was best wel zenuwachtig toen ze begon. Toch gaat ze ervan uit dat ze het wel heeft gered. Politieagent en vrijwilliger van de organisatie voor verkeersvei ligheid 3VO Henk van Vegten kan Sarina geruststellen. „We zijn niet echt streng hoor." Sari na had best een paar fouten mogen maken en dan was ze nog geslaagd. Een jongetje roept opgewonden of iemand num mer vijf ook heeft gezien. Die z'n ketting ligt van z'n fiets. Maar nog even over het achter om kijken als je naar rechts wil. Moet dat? Nee, zegt Van Vegten, dat hoeft niet. Wél als je linksaf slaat. Karim en Sarina deden het allebei goed. Maandag 16 mei VOORSCHOTEN - "Eerst zal moeten worden aange toond dat er in of nabij Leiden zeer hinderlijke of ge vaarlijke situaties bestaan, die bij uitstek door de aanleg van Rijksweg 11 West en op andere wijze kunnen worden opgeheven. De hinder die elders wordt weggenomen moet opwegen tegen kosten en hinder van de nieuwe snelweg", aldus de Voorscho- tense Werkgroep Rijksweg 11 in een vandaag gepu bliceerde discussienota over de aanleg van de nieu we rijksweg. De werkgroep verwacht niet dat de vergelijking tus sen het wegnemen van hinder elders en de kosten en hinder van de nieuw aan te leggen weg in het voordeel van Rijksweg 11 zal uitvallen. Het stuk Rijksweg 11 West, langs Voorschoten, vormt de toekomstige verbinding tussen de rijkswe gen 4 (Amsterdam - Rotterdam) en 44 (Amsterdam - Den Haag). De weg loopt door de Stevenshofjes- polder en langs de Voorschotense woonwijken Krim, Noord-Hofland en Hooghkamer. Over enkele weken LEIDEN - De Stich ting Meerburg hield het jaarlijk se wijkfeest in en rondom clubhuis Klein Matilo aan de Zaanstraat. De festiviteiten be gonnen met een kinderoptocht voorafgegaan door het muziek gezelschap Con cordia. Foto: archief Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15