GELOOF SAMENLEVING Nieuw financieringssysteem SoW-kerken Gestamel van een mindere god Oezbeekse politie arresteert deelnemers bijbelseminar Wolpraat is tern Kerkenraad Zeeuwse Christelijk Gereformeerde Kerk treedt af Kimman secretaris bisschoppenconferer Bisschop: jaar bidden om Geest Vissen voeren dondÈRDA^^me^^ roermond - Hulpbisschop De Jong van Roermond roept rooms-katholieke jongeren in Nederland op om vanaf zondag (eerste Pinksterdag) een jaar lang te bidden om de Heilige Geest. Op die manier kan de Rooms-Katholieke Kerk in Ne derland volgens de bisschop een nieuw elan krijgen. De Jong heeft zijn oproep ge richt aan rooms-katholieke jon gerenorganisaties en jongeren groepen in de parochies. Dat heeft de woordvoerder van het bisdom Roermond gisteren ge zegd. Met Pinksteren vieren christe nen dat volgens het bijbelboek Handelingen der Apostelen de Heilige Geest neerdaalde op Je zus' discipelen, waardoor ze be zield werden om het evangelie te verkondigen. Het initiatief van De Jong, in de bisschoppenconferentie verant woordelijk voor het jongerenbe leid, loopt volgens de woord voerder vooruit op Pinksteren 2003. Dan viert de Rooms-Ka- tholieke Kerk het feit dat 150 jaar geleden de bisschoppelijke hiërarchie in Nederland werd hersteld. In de week daarvoor wordt er een landelijke gebeds actie gehouden. Met de gebedsactie voor jonge ren spiegelt De Jong zich aan het begin van de zogeheten cha rismatische vernieuwing in de Rooms-Katholieke Kerk. Die legt sterk de nadruk op de persoon lijke bezieling van de gelovigen door de Heilige Geest. De bewe ging ontstond in 1967 in de Amerikaanse stad Pittsburgh, waar een groep docenten en studenten aan de Duquenne Universiteit een jaar lang dage lijks om de Heilige Geest bad. Al bij zijn benoeming in 1998 gaf De Jong aan dat hij zoiets graag in Nederland gestalte wilde ge ven. De Jong beveelt de jongeren een gebed aan waarin de Heilige Geest wordt aangeroepen. „Kom Heilige Geest, wij geloven dat u de kerk van Nederland kunt vernieuwen, de gemeen schap van gedoopten een nieuw elan kunt geven, zodat ze meer gaat leven volgens het evangelie, en daardoor een aantrekkelijker thuis wordt voor jongeren", staat er onder meer in. In de pinksterviering in de ka thedraal van Roermond onder leiding van bisschop Wiertz klinken komende zondag acht tien verschillende talen. Daar mee grijpen de organisatoren terug op het bijbelse Pinkster- verhaal, waarin staat dat de apostelen onder invloed van de Heilige Geest het vermogen kre gen om het evangelie in alle ta len te verkondigen. In de gezangen, de voorbeden, de lezingen en het eucharistisch gebed zijn onder andere Neder lands, Limburgs, Latijn, Duits, Engels, Frans, Spaans, Kroa- tisch, Indonesisch, Papiamento, Ethiopisch en Congolees te ho- utrecht - De drie Samen-op- Wegkerken komen met een uni forme quotumregeling en een Solidariteitskas. Quota zijn 'bij dragen per ziel' van de plaatse lijke gemeenten ten behoeve van het landelijk ('bovenplaatse lijk') kerkelijk werk. Met de voorgestelde regeling worden de methoden van betalingen in de drie kerken op elkaar afgestemd. De quotumregeling staat zater dag centraal op de triosynode van hervormden, synodaal-ge- reformeerden en luthersen. Tot op dit moment kenden de drie Samen-op-Wegkerken verschil lende quotumregelingen. In de Nederlandse Hervormde Kerk is er een onderscheid tussen een gemeentelijk (kerkvoogdelijk) quotum, een diaconaal quotum, een generale kas en een provin ciale bijdrage. De Gereformeer de Kerken hebben een quotum algemene kerkelijke arbeid (AKA), een diaconaal quotum en een quotum voor de particuliere (provinciale) synoden. De Lu therse Kerk werkt met een om slagheffing kas algemeen be stuur en een vermogensop- brengstheffing. De nieuwe uniforme financie ringsregeling gaat 1 januari vol gend jaar in. Het is de bedoeling dat elk van de drie Samen-op- Wegkerken de vereenvoudigde regeling overneemt, ook al is de kerkenfusie nog niet voltooid. Volgens de nieuwe regeling be talen plaatselijke gemeenten voortaan jaarlijks drie verplichte bijdragen: een kerkrentmeester- lijk en een diaconaal quotum en een bijdrage aan de Solidari teitskas. Het kerkrentmeesterlijk quotum is hoofdzakelijk geba seerd op inkomsten uit onroe rend goed en uit overig bezit. Het diaconaal quotum is geba seerd op ledentallen. Nieuw voor de kerken is de zo genaamde Solidariteitskas, die een voortzetting is van de her vormde Generale kas. Uit deze kas wordt bijvoorbeeld subsidie gegeven bij noodzakelijke res tauratie, maar ook het studen tenpastoraat betaald. Het quo tum voor het bovenplaatselijke kerkenwerk wordt geheven van gemeenten, voorzover de kosten niet uit andere bronnen worden gefinancierd. Dè kerk besteedt het geld voor kerkelijke activitei ten in de brede zin des woords; van synodesecretaresse tot juri disch medewerk(st)er worden uit de inkomsten betaald. seoul - Acht jonge Koreaanse monniken kijken toe hoe een duiker een vis voert in Coex Aquarium in Seoul. De monniken, vijf en zes jaar oud, zijn te gast in de Chogye tempel in Se oul om daar een maand lang te proeven van een leven als jonge monnik. Foto: AP/Yun Jai-hyoung. noekoes - De Oezbeekse politie heeft afgelopen maandag een inval gedaan tijdens een bijbel seminar in flat in de West-Oez- beekse stad Noekoes. Alle lec tuur werd in beslag genomen en de negentien aanwezigen moes ten mee naar het politiebureau. Dat meldde Open Doors giste ren op basis van 'betrouwbare bronnen' uit de voormalige Sov jetstaat. Op het politiebureau moesten de arrestanten een verklaring opstellen over de reden waarom zij bij het seminar waren. Vol gens Open Doors werden zij ge ïntimideerd. Een van de jongere arrestanten werd gewaarschuwd dat hij op moest passen, anders zou de politie ervoor zorgen dat er drugs in zijn kleren zouden worden gevonden. Vier van de aanwezigen, waar schijnlijk de bijbelleraren, waren buitenlanders. Hun nationaliteit is niet bekend. De arrestanten werden 's nachts om een uur vrijgelaten. De Oezbeken moch ten de volgende morgen naar Huis. Zij moeten een dezer da gen voor de rechtbank verschij nen. In Oezbekistan zijn alleen de soennitische islam en de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk erkend. Sinds de val van de Sovjet-Unie is de Russisch-Orthodoxe Kerk door emigratie sterk achteruit gegaan. De inheemse kerk daar entegen is juist sterk gegroeid. Deze gemeenten ondervinden steeds meer tegenwerking en vervolging door de overheid, al dus Open Doors. BOEKBESPREKING Het humanisme als een 'droom die de moderne geschiedenis roder heeft gekleurd dan alle eeuwen van de jaartelling tot nu toe'. Het wetenschappelijk bedrijf als 'toenemende onwe tendheid waardoor de gewe tenloosheid toeneemt'. En ro mans als 'vaten vol geestelijke verwarring, blasfemie, verslap ping, woede-uitbarstingen, zelfmedelijden, perverse, doel loos rondcirkelende gedach ten'. Het is duidelijk, hier spreekt ie mand die op zijn zachtst ge zegd een uiterst moeizame ver houding heeft met de moderni teit. Bovenstaande citaten zijn opgetekend uit het nieuwste pamflet van Robert Lemm, Vloekgezant. Léon Bloy contra Friedrich Nietzsche. Twee jaar geleden kondigde hij al aan dat hij hiermee zou komen. Want de Nietzsche-cultus, die Lemm overal om zich heen denkt te ontwaren, ook onder christelij ke wetenschappers, is hem een gruwel. Het Katholiek Nieuwsblad te kende toen uit zijn mond op: „De officiële academische in stellingen die onder de christe lijke vlag varen, kweken schrift geleerden en stemmingmakers die huilen met de wolven in het bos. Als voorbeeld noem ik de Nietzsche-cultus van de afgelo pen vijftig jaar. En de Kerk trekt niet tegen die dwaalleer ten strijde, want we leven in een multi-culti tijd die de dialoog huldigt en evangelisatie als fundamen talisme af doet." Robert Lemm is hispanist, vertaler, en bo venal een ui terst traditio nalistisch rooms-katho- liek, die waar schijnlijk het Tweede Vati caans Concilie liefst nooit had zien plaatsvin den. Een man voor wie het christendom ondenkbaar is zonder de straffe leiding van een nimmer met de tijd mee- veranderend instituut. Om de Nietzsche-cultus, die in zijn ogen als een soort boktor aan het gebinte van dat insti tuut knaagt, te bezweren, doet Lemm een beroep op Léon Bloy (1846-1917). Een reactio nair rooms-katholiek mysticus, ooit omschreven als 'de felste Franse terrier van de twintigste eeuw, die zelfs de Paus grom mend naar de keel vloog als die zich ook maar even verlicht durfde op te stellen'. Het resultaat, Vloekgezant, is een bedroevend stuk proza. Jammer, want een posthume confrontatie tussen de twee denkers had best amusant kun nen uitpakken. Ze waren geen van beiden op hun mondje gevallen, dichtten zich zelf allebei profetische gaven toe, waren zonder meer denkers met passie, en, niet te vergeten, cul tiveerden ie der voor zich een imposan te snor. Niet temin was de afstand tus sen hen na tuurlijk zo groot als die tussen hemel en aarde. Bloy: „De mens is niet het ein de van zijn eigen geschiedenis, maar onderwerp van een lijden dat uitloopt in iets toekomstigs, waarin de Zoon en de Heilige Heest een beslissende rol spe len." Nietzsche: „Uit angst voor het hoogwaardige type mens werd het omgekeerde type gewenst, gekweekt, bereikt: het huisdier, het kuddedier, het zieke dier mens - de christen" Had Lemm die twee nu maar voor zichzelf laten spreken. Dat konden ze zo goed. Maar he laas, hij kan zijn mond niet houden. Nog los van zijn bood schap: schrijven kan hij niet, en helder denken nog minder. Of misschien kan hij dat laatste wel, maar weet hij dit niet in een strak betoog om te zetten. Het is het gestamel van een mindere god, die niet in de schaduw van zijn twee hoofd personen kan staan. Daar komt nog bij dat Lemm het vanaf bladzij 1 nodig acht om, gemakkelijk op de man spelend, Nietzsche op alle mo gelijke manieren in de ogen van de lezer te degraderen. Nietz sche is een patiënt, iemand 'die liefde tekort is gekomen', een slachtoffer, een Nazi, een slaafs persoon, iemand 'die bang is voor de dood', enzovoort. Hoe je ook over Nietzsche's ge dachtegoed denkt, alleen een zeer onmachtig pamflettist neemt zijn toevlucht tot zulke onwaardige wapens. Lemms bedoeling met dit boek was 'voor altijd de vloer aan te ve gen met alle Nietzsche-bewon- deraars'. Tja, als hem dat was gelukt, had hij geschiedenis ge schreven. Nu kan Vloekgezant worden bijgezet in het onsym pathieke uithoekje van uiteet onverdraagzaam rooms-katho liek proza. Daar heeft hij zijn geloofsgenoten geen dienst mee bewezen. Titel: Vloekgezant Auteur: Robert Lemm Uitgever: Aspekt Prijs: 14,98 euro. Afke van der Tooien TAMARAH BENIMA Er gaat niets veranderen in Nederland. De wolpraat is al weer terug. Politici praten weer zoals we dat van ze ge wend waren. Verantwoorde lijkheid, respect, stabiliteit, kloof overbruggen, het ver trouwen van de kiezer terug winnen, niets uitsluiten, we moeten terug naar een nor maal politiek debat, wat nodig is is rust, enzovoort, enzo voort. Toen held-in-eigen-ogen Vol- kert van der G. de rijzende ster van Pim Fortuyn tot een vallende ster maakte, deden een paar miljoen Pim-stem- mers een wens. Dat het on danks zijn dood nooit meer zo saai zou worden als het was. Dat er nooit meer zo omheen gezwamd zou worden als werd ge daan. Dat de ideologie zou worden vervangen door idea len. Dat 'vi sie' geen stopverf woord in de mond van Melkert meer zou zijn. Dat het niet alleen mooie woor den zouden zijn 'dat we de proble men gaan oplossen'. Dat- Maar het is alweer saai. Melkert weg. Nou en. Dijkstal waarschijnlijk weg. Nou en. Ze hadden beter eerder plaats kunnen maken voor Zalm en Bos. Maar daar zitten ze niet mee (voor het eerst Melkert echt zien lachen; Dijkstal in tijden niet zo opge wekt gezien). En wat erger is dan de saaiheid die is terugge keerd: wat een experiment had kunnen zijn in nieuwe politiek, is - door de raak schietende Van der G. - uitge lopen op een herstel van de oude politiek. De oude poli tiek van vóór paars. Zou het komen door de tijd van het jaar dat de gevestigde partijen (het CDA incluis) zo weinig echt zelfonderzoek hebben gepleegd in de afgelo pen maanden, om van de laatste tien dagen maar te zwijgen? Is de lente, met zijn uitbundige groen en weelde aan bloemen, gewoon geen goede tijd voor analyses die verder gaan dan 'flamboyant', 'charisme' en 'massahysterie'? Vanavond begint Sjawoe'ot, het Wekenfeest. Een feest dat model staat voor een wel ge slaagde revolutie. Oorspron kelijk was het een oogstfeest. Niks bijzonders dus. Maar in nabijbelse tijden werd het omgevormd tot Zman Matan Toratenoe, het feest waarbij gevierd wordt dat ons de Tora is gegeven op de berg: Tora niet in de betekt de eerste vijf bijbelboe^ maar in de zin van del) godsleer, met alle levecj schriften. Sjawoe'ot zou dus de bi rijkste feestdag in het jq jaar moeten zijn, maaij wordt opgeëist door Jen poer, Grote Verzoendag Grote Verzoendag gaan onszelf te raden wat we keerd hebben gedaan,! Sjawoe'ot wordt er geza lijk de hele avond en na gestudeerd, tot de ochl aanbreekt. Het huis en nagoge worden met bl versierd. Het boek Rut ken uit Ezechiël en de Geboden staan op het progra Sjawd overdf tie van ven, m zondei grote e nele, n neleen tueles maakv Grote 1 zoendj Sjawot denkti joodse gemaa tot het van he bond', beurdf die onj kelijke tie ind houdii sen God en een volk. volk sloten een contra soort regeerakkoord, w werd vastgelegd wat et wie gedaan moest woi God stelde het contrai het volk accepteerde I der het door te lezen, zen begon pas later, o den zoals Sjawoe'ot. contract betreft, was 1 'graag of niet'. Door zijn monsterzeg CDA zich als God opsl Het zal 'graag of niet'! de LPF, want de Lijst I zal zonder Fortuyn te blijken om de diepga; veranderingen die not in de Nederlandse pol te dwingen. 'Balkenende heeft niei gedaan', was de verkla van de Belgische polit na de uitslag. Maar als tuyn nog had geleefd, CDA daar niet genoeg had en was de Lijst Fo moeiteloos de grootst! den. Uit niets bleek gis avond dat Balkenende wilde toegeven. Daaro er niets veranderen in land. Een diepgaande zoals met Sjawoe'ot, o echt belangrijk is voor samenleving zal er nif men. En de schoonm Jom Kippoer al helem Jammer. En doodzoiü 'Zelstandige beslissing van de broeders' zaamslag - Nagenoeg de voltal lige kerkenraad - zeven van de negen leden - van de Christelij ke Gereformeerde Kerk te Zaamslag in Zeeland heeft ont heffing uit het ambt gevraagd. De kerkdiensten worden nu voorlopig belegd onder verant woordelijkheid van de kerken raad van het naburige Zierikzee, De ontheffing werd op Hemel vaartsdag van de kansel afge kondigd namens de kerkvisita- toren. Aan de ontheffing zou een conflict ten grondslag liggen tussen enerzijds de kerkenraad en anderzijds zijn predikant, de 39-jarige ds. A. van Ek. Maar vi sitator ds. A. van der Zwan van Tholen/Oud-Vossemeer wil dat niet bevestigen. Ds. Van Ek vervult momenteel zijn functie gedeeltelijk. Eerder had hij geruime tijd een burn out. Van der Zwan zegt dat het aftreden „een zelfstandige be slissing van de broeders is ge weest. Verder zijn we nog hele maal met het proces bezig." Gisteravond is de 266 zielen tel lende gemeente in de gelegen heid gesteld met vragen te ko men richting de kerkvisitatoren Van der Zwan en ds. H.J.Th. Ve- lema (Zierikzee), die tevens clas- sisscriba is. Op verzoek van de kerken te Oud-Vossemeer, Tho- len en Zierikzee is inmiddels een vervroegde vergadering van de classis Middelburg uitgeschre ven. Deze classis moet ook de ontheffingsaanvraag beoorde len. De vergadering vindt vol gende week woensdagavond Volgens ds. Velema heeft het 'af treden' van de kerkenraad niets met leerstelligheden te maken. „Het gaat meer om een kerken raad die niet goed functio neert." De twee kerkenraadsle den die op hun post bleven zijn ds. Van Ek en ouderling H. Bor. Deze laatste is evangelist in het Belgische Gent en staat volgens Velema in feite buiten de gere zen problemen. BEROEP NEDERLANDSE HERV KERK Aangenomen: naarR (wijkgem. 3), H. Mad Woerden, die bedank Baarn (wijkgem. Calv en voor Schoonhoven GEREFORMEERDE KE (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar H (vierde predikantspla de Braak te Ten Boef NEDERLANDS GEREFI DE KERKEN Beroepen: te Zeewolf Bouman te Kampen, CHRISTELIJK GEREFI DE KERKEN Bedankt: voor Werke J.M.J. Kieviet te Roti Kralingen. GEREFORMEERDE GE TEN Bedankt: voor Doetin Harinckte Woerden. utrecht/anp - Prof. dr. E. Kim man wordt per 1 juni secretaris generaal van de rooms-katholie ke bisschoppenconferentie. Hij volgt dr. P. Stevens op, die zijn functie om gezondheidsredenen neerlegt. Dat hebben de bis schoppen gisteren bekendge maakt. Kimman (55) is sinds 1989 hoogleraar ethiek van economie en bedrijf aan de Universiteit Maastricht en aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Hij trad in 1965 in bij de jezuïetenorde. In 1978 werd Kimman tot pries ter gewijd. Hij studeerde alge mene economie en bedrijfskun de in Rotterdam. Kimman werkte van 1973 tot 1983 in Indonesië. Hij studeerde daar theologie, schreef een proefschrift over Indonesische boekuitgevers en richtte een managementinstituut op. Van 1983 tot 1985 woonde hij in de Verenigde Staten, waar hij onder meer sociale ethiek studeerde. In 1999 was Kimman medeop richter en eerste voorzitter van de Nederlandse afdeling van Transparency International, een vereniging ter bestrijding van corruptie. Ook was hij in de ja ren negentig gedurende negen jaar voorzitter van het Netwerk Bedrijfsethiek Nederla man publiceerde vei boeken over ethiek. De secretaris-generaal het hoofd van het s< van het Rooms-Kathol genootschap. Ook is 1 woordelijk voor de ding van de bisschop rentie. Stevens was 1999 de hoogste ambt tionaris in katholiek Ni

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14