LEIDE Leiden wil snel een opvolger Sprookjesboek over bekende Leidenaars 'Er is vooral gelet op Postma's tekortkomingen' 'Regeringscommissaris niet nodig in Leiden' Gratis i REGIO Fractievoorzitters willen eenheid bewaren Oude banken terug in Plantsoen AEG houdt het overal koel! donderdag l6 MEI 2002 R1 ind I ge- I de I ïi'iki jcholieren n massaal icersexamen ^"icobswoude ixcursie windmolens het teloverval emmerstraat Een winkel aan de unerstraat is gistermid- tien over vijf overvallen, ralier bedreigde een in aanwezige medewerk- een steekvoorwerp en de kassa te openen, man geld had meege- verdween hij in onbe- chting. m. etje >nd Een 12-jarige jongen ii is gisteravond ge raakt bij een ongeluk irinamestraat. Hij fiets- ogte van een wegver- met grote snelheid op af die werd bestuurd Leidenaar (40). Toen imde, schrok het jon- »mde eveneens. Daar- hij ten val tegen de ■an de auto. De jon- hoofdletsel naar het [Ziekenhuis overge- L n daar uit is hij naar vervoerd. door Robbert Minkhorst leiden - Leiden moet zo gauw mogelijk een nieuwe burge meester krijgen, zeggen de ver schillende fractievoorzitters in de Leidse raad. Ze zien het ge sprek met commissaris van de koningin J. Franssen over het af treden van Postma, trouwens met huiver tegemoet. De frac tievoorzitters gaan er vanuit dat ze flink de les gelezen zal wor den, maar vrezen vooral de maatregelen die Franssen kan nemen. Vanavond komen de leiders van de politieke partijen bijeen om te praten over de nasleep van het ontslag van Postma op dinsdagavond. „Vooral heel belangrijk is dat we in geza menlijkheid zo snel mogelijk een nieuwe burgemeester krij gen", zegt L. de Lange (WD). „We moeten samen met de beste oplossing voor Leiden komen", zegt D. van den Bosch (Groenlinks). Eensgezindheid in wat Leiden wenst is inder daad van groot belang, beaamt W. Bleijie (CDA). „Ik denk dat hij heel boos is", zegt D. Sloos (Leefbaar Leiden) over Franssen. „Hij gaat ons eerst de les lezen." Bleijie: „Er zullen kritische woorden val len. Als er gepreekt gaat wor den, dan zeg ik: was eerder langsgekomen." De CDA-ffac- tieleider hecht veel waarde aan de bijeenkomst van vanavond. „We moeten er niet een kake lende bende van maken, aan staande vrijdag. Als je op je donder krijgt, moet je daar niet als een troep ganzen gaan zit ten. Er moet één geluid komen. We moeten met een breedge- dragen boodschap naar Den Haag." De Lange rekent niet op een donderpreek. „Ik denk wel dat Franssen aan ons zal vra gen: joh, wat is er allemaal ge beurd? Hij zal kritisch zijn, maar dat is logisch." Commissaris van de koningin Franssen heeft meerdere mo gelijkheden. Hij kan de vacatu re voor de nieuwe burgemees ter openstellen, en wethouder R. Hillebrand tot de benoe ming als loco laten functione ren. Ook kan hij een waarne mer aanstellen, voor korte of langere tijd. Dan kan tegelijk de procedure voor een nieuwe burgemeester beginnen, maar Franssen kan de vacature ook aanhouden, zoals lange tijd in Voorschoten gebeurde. In het uiterste geval stelt de commis saris Leiden onder curatele, en kan hij bijvoorbeeld een rege ringscommissaris benoemen. Wellicht speelt het herinde lingsdossier van de Leidse re gio en de Bollenstreek mee. Franssen is voorstander van herindelen, maar stuit in eigen huis op weerstand. „Ik weet dat de commissaris veel invloed heeft", zegt Van den Bosch. „We moeten ons goed achter de oren krabben en het onderlinge vertrouwen herstellen." De Lange: „We moeten respect voor eikaars functioneren hebben." Groenlinks, WD, CDA en Leefbaar Leiden geloven niet dat Leiden onder curatele wordt gesteld. „Ik heb hele maal niet het gevoel dat het die kant op zou gaan", zegt De Lange. „Natuurlijk is er wel het nodige te verbeteren." Of her indeling een rol gaat spelen, weet hij niet. Sloos: „Leiden is absoluut heel erg goed be stuurbaar. Er is niet veel mis. Als een wethouder een fout maakt en weg moet, dan is dat het werk van de democratie." „Zoiets kan gebeuren", zegt Bleijie, „maar het zijn er zoveel. Oud-burgemeester Vis zei wel eens: Elke stad heeft zijn pro bleem, maar Leiden heeft ze al lemaal." leiden - Een vooruitziende blik kan de gemeente nu eens een keer niet worden ontzegd. Precies op het moment dat de temperaturen richting zomerse waarden gaan, zijn gisteren negen banken die begin dit jaar nog uit het Plantsoen werden weggehaald, teruggeplaatst. Zo kan er de komende tijd in ieder geval van het zonnetje worden genoten. Dat gebeurde op verzoek van omwonenden en andere gebruikers van het -Roodeschool/Delfzijl [3 mei (NoordNed) id-Sittard-Heerlen/ ht Randwyck Tiei i'oningen ten? Teletekstpagina 754. ns.nl. folder aan een NS-loket 1-9292 0,50 p.m.). i- 9296 0,25 p.m.). [werkers staan u graag door Eric-Jan Berendsen en Marijn Kramp leiden - Postma heeft de eer aan zichzelf gehouden. Dat is te prijzen. Er valt trouwens wel af te dingen op de kritiek die over de man is uitgestort, menen mensen die de afgelopen jaren met hem te maken hebben ge had. C. Verplancke, directeur Stich ting Stadsparkeerplan Leiden: „Hij heeft de eer aan zichzelf gehouden en dat had ik ook ge daan. Postma is een héél aardi ge kerel maar hij werd hier ook maar gedumpt Dat klinkt cru maar het is gewoon zo. Zijn op stappen was te voorkomen ge weest als er beter was geluisterd naar mensen bij het opstellen van een profielschets. Laat dit een goede les zijn. Leiden is toe aan een gekozen burgemeester. Dan kunnen we zelf beslissen wie er komt en hoeven we daarna ook nooit meer te zeu- C. Broeksma, adjunct-direc teur Kamer van Koophandel Rijnland: „Dit is in en in triest. Je hoopt dat mensen zoiets be spaard blijft. Het is te prijzen dat de man de eer aan zichzelf houdt En zoals ik al eerder zei naar aanleiding van de kritiek op zijn functioneren, volgens mij wordt er niet uitgehaald wat er in zit Leiden heeft de ge woonte om burgemeesters niet de ruimte te geven bij het invul len van hun portefeuille. Terwijl Postma volgens mij een heel belangrijke rol in Leiden had kunnen vervullen. In elk be stuur is het goed om verschil lende karakters te hebben. Postma paste in mijn optiek prima in het Leidse. Als de sta biele factor naast de impulsieve creatieve karakters die er zitten. Maar dat is dus niet uit de verf gekomen. Er is vooral gelet op zijn tekortkomingen. Dat is stom want wat er niet in zit kun je er ook niet uithalen. Je moet je juist richten op de krachten, de talenten, van een persoon. En die goed gebruiken. Dat is hier volgens mij niet gebeurd." T. Elderhorst voorzitter, van de winkeliersvereniging Bree straat en omgeving: „Ik vind de manier waarop het gebeurd is jammer maar sta er niet van te kijken. Zeker niet na wat er de afgelopen weken is gebeurd met al die lekken. Onze leids mannen in de politiek zijn trou wens niet netjes geweest. Daar mee bedoel ik dat de wethou ders Postma best wat meer steun hadden mogen geven. Laten we één ding voorop stel len: vanaf het allereerste mo ment zagen we dat Postma geen publiek figuur was maar vergeet niet dat Goekoop de eerste vier jaar ook een saaie drol was. Verder vind ik het wel erg dat Postma mede wordt af gerekend op een paar lullige dingen zoals toespraken en re- ceptiebezoek." M. Zonnevyile, burgemeester Leiderdorp: (in zijn reactie die gisteren werd afgedrukt is op een storende manier een deel weggevallen. Dit drukken we vandaag opnieuw af, red.) „Over zijn functioneren laat ik mij niet uit Maar de kritiek die ik uit de krant vernam op zijn functioneren als voorzitter van het Samenwerkingsverband Leidse Regio, begreep ik niet. Hij zou te weinig voor het Leid se belang opkomen werd ge zegd. Nou, de mensen die dat zeggen missen bepaalde ken nis. Want een jaar of drie gele den hebben we afgesproken dat het SLR een onafhankelijke voorzitter heeft en dat is de heer Postma. De stad Leiden wordt vertegenwoordigd door wethouder Hillebrand. Die moet de belangen van Leiden behartigen in het samenwer kingsverband. Niet burgemees ter Postma. it niet het verhaal van irtei lie? De Leidse gifmeng- 8 30 deGroenesteeg die aan ie van de negentiende (07i «tallen mensen vergif- it i vervolgens de verzeke- 5! mingen te incasseren. 01 irgebeurde 'thriller', die u ilt;: dde internationale pers afsch: Overal huiverden de vangjials de naam 'Goeie - Deze maand zal het Schreven door Ingrid an, als bijlage verschil'- cras-West. Leuk om te lezen, maar bovenal interessant om dat het de bedoeling is dat het verhaal een eerste Leidse 'sprookje' is uit een hele reeks. „Maar omdat die reeks er nog niet is, probeer ik nu een soort schrijverscollectief bij elkaar te harken. Om de verhalen van tal van bekende Leidse figuren uit een ver en nabij verleden op te schrijven", zegt Mathilde Boon. „En een illustrator voor de teke ningen." In het dagelijks leven De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Mathilde Boon: „Leiden heeft zo ontzettend veel kleurrijke erso- nen gekend, het zou zonde zijn als die verhalen niet een keer op geschreven en gebundeld worden." Foto: Mark Lamers logisch Laboratorium aan de Rooseveltstraat. Maar bovenal is ze een vrouw met hart voor de stad. „Toen Ingrid het ver haal van Goeie Mie als een soort kort sprookje opschreef, dacht ik: dit moet over veel meer mensen gebeuren. Leiden heeft zo ontzettend veel kleur rijke personen gekend, het zou zonde zijn als cfie verhalen niet een keer gebundeld worden. En omdat al die mensen in deze stad woonden en leefden, is er voor elke persoon wel een plaats in de stad te bedenken, die een belangrijke rol speelde in zijn of haar leven." Lang hoeft Boon niet na te den ken over de personen die be schreven zouden moeten wor den. „Hein Link was een enorm opmerkelijk persoon. Hij woon de op de Lammermarkt geloof ik. En wat dacht je van Von Sie- bold, Rembrandt, de moeder van Vincent van Gogh die aan de Herengracht woonde. Of Piet Paaltjens of de bewaker die de stadhuisbrand in 1929 ontdek te, burgemeester Van der Werf die zijn arm aanbood aan de hongerige bevolking van Lei den, Comelis Joppensz die als eerste door had dat de Span jaarden weg waren en de huts pot meetroonde naar de stad, Clusius en de tulpen. Jan Steen woonde en werkte aan de Lan- gebnig en ga zo maar door. Ik weet zeker dat een avondje bor relen met deze of gene nog een veelvoud aan namen oplevert. Er zijn zo ontzettend veel Leide- naren uit alle tijden waar heroï sche, romantische, of schel menverhalen over te schrijven zijn. Het lijkt me geweldig om van al die figuren een soort Leids Sprookjesboek samen te stellen. Korte, lekkere leesbare verhalen van het eerste begin van de stad tot nu." Een echte Leidse sprookjesbun del dus, voorzien van illustra ties. „En je kunt je voorstellen dat je dan ook een wandelroute door de stad maakt Bij elke plek waar zo'n beschreven per soon woonde, werkte of leefde een bankje. Zodat je daar op je gemak het verhaaltje kunt lezen of voorlezen. Op die manier gaat de stad meer leven, gaan die personen meer leven en leert iedereen op een leuke ma nier meer over zijn of haar stad. Bovendien is het voor toeristen ook ontzettend leuk. Als je ziet hoeveel mensen nu al naar Lei den komen voor de muurge dichten, dan moet zo'n sprook jesbundel toch ook tot de ver beelding spreken. Een boek over de stad, verbonden aan de stad. Geschreven door Leidena- ren over hun illustere stadsge noten uit vervlogen tijden. Op die manier kun je de stad 'con sumeren', volledig tot je ne men." Het klinkt allemaal geweldig. Boon heeft een eigen drukkerij, personen om over te schrijven zijn er meer dan genoeg. Maar nu de schrijvers nog. „Ik ben op zoek naar mensen die het leuk zouden vinden om een persoon te beschrijven in een sprookjes achtig verhaal van maximaal twee A4-tjes. Er moeten genoeg mensen zijn die veel weten over bepaalde personen. Laat die mensen contact met mij opne men. En een enthousiaste teke naar moet natuurlijk ook reage ren." m.e.boon@lcpl.nl of 071- 5160160. Timoteus Waarsenburg park. De gemeente heeft weliswaar nieuwe banken besteld die meer bij het karakter van het Plantsoen passen, maar die zijn nog niet lever baar. Daarom werd besloten een deel van de oude banken tijdelijk te rug te plaatsen. De nieuwe banken worden pas over drie of vier we ken neergezet. Foto: Hielco Kuipers opgestapt, twee mogelijkheden. De ene is dat loco-burgemeester Hillebrand (PvdA) optreedt als waarnemend burgemeester tot dat de procedure voor een nieu we is afgerond. De andere is dat Commissaris van de Koningin Franssen na overleg met de mi nister De Vries van Binnenland se Zaken een' waarnemend bur gemeester benoemt De selec tieprocedure voor een nieuwe burgemeester moet dan wel 'op korte termijn' beginnen. Alom rijst nu de vraag of Leiden nog bestuurbaar is, nu de stad sinds 1994 drie gemeentesecre tarissen, vijf wethouders, vijftien raadsleden en nu ook een bur gemeester heeft versleten. Van den Berg meent van wel. „Moei lijkheden zijn er zeker geweest", geeft hij toe. „Leiden heeft tradi tioneel wat ruwe politieke om gangsvormen, dat is zo. Ook wordt er wel eens al te gemak kelijk informatie gelekt. Maar het gemeentebestuur is niet in competent De normale demo cratische organen functioneren naar behoren. De Leidse politiek is wel degelijk in staat om een agenda op te stellen en daaruit punten te realiseren." door Wilfred Simons leiden - De kans is klein dat Lei den een regeringscommissaris krijgt nu burgemeester Postma is opgestapt. Daarvoor is in Lei den geen aanleiding, vindt de Leidse hoogleraar bestuursrecht Joop van den Berg (61). „Het rijk stuurt alleen een regeringscom missaris als de bestuurders in competent zijn, sjoemelen met overheidsgeld of de wet- en re gelgeving verwaarlozen. Daar van is in Leiden absoluut geen sprake." Na het onverwachtse aftreden van Postma werd afgelopen dinsdagavond in het stadhuis druk gespeculeerd over de vraag 'hoe het nu verder moet'. De komst van een regeringscom missaris is een mogelijkheid, maar wordt gezien als 'voor Lei den zeer ongunstig'. „Dat is ze ker waar", zegt Van den Berg. „Als het rijk een regeringscom missaris aanstelt, wordt het Leidse gemeentebestuur buiten werking gesteld. De commissa ris ontneemt het college van B en W en de gemeenteraad hun bevoegdheden en trekt alle macht naar zich toe." Een der gelijke aanstelling noemt Van den Berg 'een paardenmiddel'. „Voor Leiden is het al te grof." In de naoorlogse geschiedenis van Nederland is het één keer voorgekomen dat het rijk een regeringscommissaris aanstelde. Dat gebeurde in 1948 in de Gro ningse gemeente Finsterwolde. Daar had de CPN na verkiezin gen de absolute meerderheid in de gemeenteraad verworven en het College van B en W verklaar de dat zij zich niet aan de demo cratische voorschriften wenste te houden. Van den Berg ziet, nu Postma is (advertenties) IDE STELLINGI Wethouders weg, burgemeester weg: Leiden is onbestuurbaar Geef uw mening www.Ieidschdagblad.nl koel tas hij alle AEG koel-/ vriesapparatenlr Bel voor meer informatie: tel. (0172) 468 172. Deze actie loopt t/m 31 augustus 2002.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13