Postma stapt op na kritiek BON KADO 30% In de rij om een stem te kunnen uitbrengen Opkomst bij verkiezingen hoger dan vier jaar geleden SUCCES Leidsch Dagblad BEGINT BIJ DE HES OPEN DAG 1 JUNI Leidsch Dagblad L.. Begrip voor keuze burgemeester tiezingen Iternet Harry Potter al te koop ic en Mrksic en Haag »kdub wil automaat af KORTING 'Oom prinses Annette tilt casino's voor vier miljoen' www.hesasd.nl heao opleidingen met baangarantie HOGESCHOOL VOOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM Vraag in de winkel naar de actievoorwaardea tuincentrum HAARLEM Wefleijke Randweg/hoek Vlaamseweg Tet 023-510 15 30 Donderdag koopavond HI1EG0M BeekJaan 18 Tel: 0252-53 59 35 Vrijdag koopavond Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Br autcmatïxr» beelng e mji Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl - Defacto (voorheen K Volksgezondheid en Eerwacht niet dat de p chipknip te bedienen pnautomaten veel jon- pn het roken zullen af- f ..De drempel wordt fer. Maar wij schaffen Italië automaten af', (ecteur Prins van Defac- 2volg van de nieuwe ta- jtmoet de chipknip van- 'ari een sleutelrol spe- ït kopen van sigaretten tomaat. Zonder specia- |op de pas is het onmo- in sigaretten te trekken. kkan de pas worden f van zo'n merkteken. regio - Het is opvallend druk in het Eli sabeth Gasthuis in het centrum van Leiden. De bejaarde bewoners van het gasthuis zijn wel wat gewend: al jaren is hun woonplaats het stemlokaal voor district 11. Maar de drukte van vandaag hebben ze al heel lang niet meege maakt. „Het is veel drukker dan andere keren", zegt een medewerker van het stembu reau. „Het was vanaf half acht vanoch tend, toen we opengingen, meteen al vol. We zien opvallend veel jongeren. En bijna elke kiezer vraagt gespannen: hoe is de opkomst? Iedereen wil dat we ten." Om 10.30 uur vanochtend had den in district 11 al 217 mensen ge stemd, aanzienlijk meer dan vier jaar geleden om dezelfde tijd in het stemlo kaal. In het stemlokaal van basisschool De Emmaus in Voorhout stonden de kie zers zelfs in de rij om hun stem uit te brengen. Het is een tafereel dat de ge- commiteerden niet kenden. „Heel bij zonder", vindt wethouder Van Riet, die achter de tafel zit om de kiezers een nummertje te geven. „Zo druk hebben we het hier echt nog nooit gehad." In het stemlokaal in basisschool De Horizon in Katwijk heerst een relatieve rust. Om 10.30 uur waren 282 van de 1500 mogelijke stemmen binnen. „Een aardige score, maar niet veel meer dan vier jaar geleden", weet een medewer ker. „Ik hoor net wel dat het bij andere bureaus in Katwijk drukker is." Volgens opiniepeiler Maurice de Hond staat het vast: de opkomst zal vandaag beduidend hoger zijn dan vier jaar ge leden, toen 73,3 procent van de stem gerechtigden een stem uitbracht. „Het wordt meer dan 75 procent, misschien wel tachtig", aldus De Hond. Pagina R6: Klankbord": 'Ik stem niet op die politieke nitwits van LPF' stuur zou kunnen hebben. In het voor Leiden ongunstigste geval komt er geen nieuwe bur gemeester maar stuurt Franssen een regeringscommissaris die bestuurlijk orde op zaken moet stellen. Pagina Binnenland i: Commentaar Pagina Rr: Zorgen over bestuurlijke toekomst ianen zien ade paardje afglijden I Fortuyn illcelt naar Iciezingen lams Blok flirt l angstige werpse joden Mirt naar het eg van Leiden en voor het dexamen kers boerderij tazerswoude de rechter lard M. Baruch op de man die het t heeft beloofd; hij iet minst irstellen Veel zon •Tegen het einde van de en in het begin van de {uilen op de internetsite ie krant de uitslagen van {ede Kamerverkiezingen i gepubliceerd. Uiter- i zetelverdeling in het parlement, maar ook Splitsing per gemeente. >t de eerste reacties en lagblad.nl ven - Tegen internatio- praken in, is de langver- Harry Potterfilm nu al 1 op dvd en video. Die sinds gisteren bij Blok- Bart Smit-filialen ver- Indere detailhandelza- en van niets en zijn nu imdat zij zich wel aan sedatum van 21 mei l De Potterfilm was in coop een groot succes. De voormalige Kro- 'ïe leider Martic ie generaal Mrksic Optimorgen ingesloten in cellencomplex in Sche en. Aanklagers van het jivië- tribunaal in Den puden Martic verant- lijk voor het beschieten )atische hoofdstad mei 1995. Gene- sic heeft een belangrij- speeld bij de massa- )p zeker 200 niet-Ser- Ide stad Vukovar in het Kroatië. De twee i meldden zich vrij- (advertenties) Straat Postcode Telefoon Gratis kadobon bij teakhouten tuinstoelen t.w.v. 30% van het aankoopbedrag. Plaats (Lv.m controle nabezorgng) door Wim Koevoet leiden - De Leidse burgemeester J. Postma is afgetreden. Hij maakte zijn besluit gisteravond bekend aan het begin van de ge meenteraadsvergadering. Reden voor zijn aftreden, ruim driejaar na zijn komst, is de zware kritiek die de fractievoorzitters op hem hebben geuit over zijn functione ren. Ook het feit dat die kritiek uitlekte, heeft een rol gespeeld bij zijn besluit. Postma (59) gaat met vervroegd pensioen. De ge meente vult zijn salaris aan. De fractievoorzitters uitten de kritiek tijdens een onderhoud dat was bedoeld als voorberei ding op een functioneringsge sprek met de commissaris van de koningin. Ze gaven daarbij aan dat Postma op tal van pun ten slecht functioneerde. Hij zou geen goede voorzitter van de gemeenteraad zijn, zich on gemakkelijk in het sociale ver keer bewegen en als korpsbe heerder van de politieregio Hol lands Midden en voorzitter van het Samenwerkingsorgaan Leid- breda/gpd - De oom van prinses Annette, de Roosendaalse za kenman L. Sekrève, heeft Hol land Casino's voor tenminste vier miljoen euro getild. Dat be weert althans de directie van het staatsbedrijf, dat over een reeks van jaren te veel geld in reke ning is gebracht voor de aan schaf van speelautomaten. Se krève ontkent de aantijgingen. Annete van Vollenhoven-Sekrè- ve, gisteren moeder geworden van een dochter, Isabella, is de vrouw van prins Bemhard jr, de tweede zoon van prinses Mar griet en Pieter van Vollenhoven en neef van koningin Beatrix. Holland Casino voelt zich aan zienlijk tekortgedaan door haar oom. „Sekrève heeft door al zijn manipulaties een aanzienlijk vermogen opgebouwd. Wij on derzoeken nog hoe groot de be nadeling precies is. Dat onder zoek gaat terug tot 1986", aldus Holland Casino-zegsman J. Paauw gisteren. Volgens de raadsman van Hol land Casino mr. J. Meulenman berekende de Roosendaalse le verancier marges van 'soms wel zeventig tot honderd procent' voor de simpele doorlevering van dure speelautomaten voor de Nederlandse staatscasino's. „De daarvoor verrichte werk zaamheden bestonden uit niet meer dan het schuiven met do zen. Er is ook sprake van valse facturen en er is een Japanse le verancier bedreigd dat hij kon opkrassen als hij geen valse fac turen zou leveren. Ook werden met goud vergulde onderdelen van automaten in rekening ge bracht, waarvoor Sekrève zelf niets behoefde te betalen." Meulenman schat de schade, zoals die aan het licht is geko men uit onderzoek van accoun tantsbureau Ernst en Young, voorlopig op zo'n vier miljoen euro (negen miljoen gulden). „Maar het is zeer waarschijnlijk dat die schade uiteindelijk aan zienlijk hoger uitvalt. Het onder zoek is nog niet afgerond." Sekrève is zeer ontdaan over de verdachtmakingen. Hij ontkent het bestaan van valse facturen en hij ontkent ook de bedrei ging. „Holland Casino beweert maar en vraagt maar. Ik ben mijn geduld met Holland Casi no al lang kwijt. Natuurlijk had ik wel voor een of twee miljoen gulden kunnen schikken, dat zou ook beter zijn voor mijn hart, maar Holland Casino be taalt de meer dan negen miljoen die ik tegoed heb gewoon niet." (advertentie) se Regio (SLR) te weinig opko men voor de Leidse belangen. Onvrede is er ook over een ge brek aan contacten in Den Haag, waarvan juist zo veel werd verwacht van deze voor malige secretaris-generaal van het ministerie van financiën. Postma zei gisteravond in zijn verklaring voor de raad dat hij alle kritiek de afgelopen ander halve maand op een rijtje heeft gezet en dat hij daarbij geleide lijk tot de conclusie is gekomen dat verder functioneren als bur gemeester niet mogelijk was. Postma maakte verder duidelijk dat van hem het onmogelijke wordt verlangd. „Ik moet voort durend schakelen tussen de vele functies en rollen. Door de pu blieke opinie in de stad wordt mij als burgemeester grote in vloed op het beleid toegedacht. Als boegbeeld van de stad word ik ook geacht dat uit te stralen, maar in werkelijkheid zijn mijn directe verantwoordelijkheden binnen de gemeente zeer be perkt." Ook wordt hij dikwijls buiten zaken gelaten waarvan hij wel wordt geacht alle finesses Burgemeester Jan Postma doet voor de laatste keer zijn ambtsketen af. Foto: Mark Lamers te doorgronden. „Bij crisissitua ties overleggen wethouders en fractievoorzitters, zonder de burgemeester." De politiek toonde gisteren be grip voor de stap van Postma. Wel betreurden de raadsleden dat er nu opnieuw een bestuur der is opgestapt. De afgelopen vier jaar vertrokken al vijf wet houders, al of niet gedwongen. De fractievoorzitters hebben nog deze week een onderhoud met de commissaris van de ko ningin. Verdere mededelingen over dit vertrouwelijke overleg werden niet gedaan, maar de raad is bezorgd over de bestuur lijke toekomst van de stad en vooral over het beeld dat de commissaris van het stadsbe- den haag/gpd-anp - De opkomst bij de Tweede Kamerverkiezingen lag vanochtend iets hoger dan bij de verkiezingen van vier jaar geleden. Om 11.00 uur vanochtend had 16 procent van de stemgerechtigden zijn stem uitgebracht. Dat blijkt uit een representatieve peiling van het bureau In- terview-NSS onder stembureaus. Vier jaar geleden was op dat tijdstip 13 procent naar de stembus geweest. De verkiezingen vandaag gaan gepaard met voor Nederland ongekende veiligheidsmaatregelen. De Koninklijke Marechaussee is ingeschakeld om aan de vraag naar persoonsbeveiliging van politici, journalisten en linkse organisaties te voldoen. Het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) kan het niet alleen af. Sinds de dood van Fortuyn regent het bedreigingen naar vooral mensen die tot 'links' worden gerekend. Alle partijbijeenkomsten kennen vandaag dan ook een streng toelatingsbe leid. Ook is er een ongekende belangstelling van buitenlandse media, die Nederland niet langer zien als een toonbeeld van rust, maar sinds vorige week als een moderne variant van een bananen republiek. Halverwege de ochtend was de op komst groter. In Rotterdam werd gesproken van 'een aardige aanloop'. In Den Bosch hadden om half tien al twee keer zoveel mensen de gang naar het stembureau gemaakt als bij eerdere verldezin- gen. Op sommige plaatsen viel ook op dat veel stemmers voor het eerst aan verkiezingen deelne men. „Ze staan soms wat schuchter in het hokje", zei de voorzitter van een stembureau in Zwolle. Premier Kok waarschuwde de kiezer vanochtend voor een stem op de Lijst Pim Fortuyn (LPF). Kok noemde een stem op de LPF 'een riskant avon tuur' en waarschuwde dat 'er weinig stabiliteit is te verwachten van deze partij'. Kok zei vanoch tend in Ontbijt-tv dat zijn actie is ingegeven om de erfenis van acht jaar Paars te redden. Pagina's Binnenland 1 en 2: Meer over de verkiezingen PvdA-leider Melkert, zichtbaar gebukt onder de verkiezingslast, vanmorgen op weg naar de stembus in zijn woonplaats Bussum. Foto: Ton Kastermans OPGERICHT 1 MAART 1860 woensdag 15 mei 2002

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1