Vendex KBB verkoopt zes ketens ECONOMIE Strippokeraars laten geen draad heel van Enka Philips ziet wereldwijd economie verbeteren Omzet chemie stabiel Rijke landen geven minder uit aan ontwikkelingshulp Bush wekt woede met subsidies Concern stapt uit brillen, babyspullen, schoenen en sportartikelen Griekse kersen in de Betuwe Blokker: meer omzet en hogere winst satie in irerzuim Het ziekteverzuim ijfsleven lijkt zich te n. Het verzuim in de ds- en welzijnszorg is 0 9,3 procent in 2000 ocent vorig jaar. Het en in de niet-com- ienstverlening be- liddeld 8 procent. Dat er dan in het bedrijfs- gemiddeld een op personeelsleden ziek jaarmee bleeft het elijk aan 2000, gemid- rocent. Personeel van ■memingen meldt ziek dan hun colle- iinere bedrijven. >g hervat se metaal Werkgevers en de vak- Duitse metaal- en dustrie hebben gister- irhet eerst sinds het van de CAO-onder en op 19 april weer gepraat. Het gesprek gen voortgezet. De gaan gewoon door akkoord is bereikt. 1 Baden-Württemberg [etall nu ook actie in erlijn/Brandenburg. I plan bij i Hoogeveen - Het sociale plan 5 werknemers die bij vestiging in Hooge- jaan verhezen is rijgen drie jaar lang ld en worden bemid- ander werk. Bij vrij- ek wacht 10.000 euro ikelijk van de duur instverband, een inden salaris. De as- van stofzuigers en rs wordt overgehe- 'olen wegens de lage- ten in dat land. oopt drie ren Portugal öedingsconcem it voor 30 miljoen eu- Irijven over in Portu- at om Promalte Arca- K in Lissabon en Pan- orto. Zij produceren grediënten. De ver- de Jeronimo Mart en Unilever, die een l 60 en 40 procent in jven hebben. De be et in totaal 160 werk- aaien samen een van 28 miljoen euro. Shoes ent zaken - Twaalf van de zes- nenzaken van Tango vanaf volgende idag weer open. Bijna geleden werd de ke- erland failliet ver- nieuwe vennoot- er firma Tango Shoes it de activiteiten voort Eindhoven, Den :cht, Amsterdam, i, Haarlem, Enschede De winkels in Nij- nhem, Roermond en ren gesloten. 'dam krijgt irminal - Het Zweedse be- Tunnplat en Rotter- nsporteur Gevelco itterdam een staalter- wen. Kustvaarders D00 ton kunnen hier ;eladen worden, on- k van het weer. Voor angvan het staal is en snijfabriek ge- t beoogde volume be- istens 500.000 ton plevering is voorzien ede kwartaal van lie vooral tarters - Vooral jonge en Irijven hebben vorig fiteerd van de stimu- elingen die Senter uit- overheidsorganen. 1 zo blijkt uit het jaar- 2001 ruim 1 miljard steden in de vorm Ges, fiscale tegemoet- en kredieten. Twee- tvan ging naar bedrij- linder dan 250 werk- uim de helft van de ode bedrijven was jon en jaar en 18 procent s drie jaar. igistreert (redieten tichting Bureau Kre- hatie (BKR) heeft het istraties van mensen Dnsumptief krediet pen jaar met 8,1 pro- 'tijgen tot ruim zeven en woordvoerster Bggen of er ook meer l Doorlopende kre- P het populairst. Het jt niet bij hoeveel geld gumenten uitstaat, (kunnen er informatie lover het betaalgedrag ftnenten. parijs/ANP - De totale ontwikke lingshulp van de rijke landen is vorig jaar met 4,4 procent afge nomen tot 51,4 miljard dollar. De fors verlaagde Japanse steun werd niet goedgemaakt door ex tra geld uit de VS en veel landen van de Europese Unie. De reële hulp, gecorrigeerd voor inflatie en wisselkoerswijzigin gen, verminderde met 1,4 pro cent, zo blijkt uit gisteren gepu bliceerde cijfers van de Organi satie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling. De hulp van de 22 aangesloten landen bedroeg in verhouding tot hun gezamenlijke nationale inkomen onveranderd 0,22 pro cent. In de jaren 1990-1992 was dat nog 0,33 procent. Net als in 2000 voldeden slechts vijf lan den aan de VN-norm van 0,7 procent. Dat waren Denemar ken (1,01 procent), Noorwegen (0,83 procent), Nederland (0,82 procent), Luxemburg (0,80 pro cent) en Zweden (0,76 procent). De VS waren npt 10,9 miljard dollar voor het eerst sinds 1992 de grootste donor. Dat kwam vooral door 600 miljoen dollar die Pakistan na de aanslagen van 11 september kreeg om dat land te winnen voor bestrijding van het terrorisme. Japan werd met 9,7 miljard dollar verdron gen naar de tweede plaats. Daarna komen Duitsland (4.9 miljard), Groot-Brittannië (4,7 miljard), Frankrijk (4,3 miljard) en Nederland (3,2 miljard). In 13 landen ging de reële hulp omhoog. Daaronder waren 9 lidstaten van de Europese Unie. De sterkste stijgingen deden zich voor in Spanje (44,8 pro cent), Ierland (20 procent) en Luxemburg (17,3 procent). amsterdam/gpd - Philips blijft voorzichtig optimistisch over het herstel van sommige delen van de elektronicamarkt. Ook wereldwijd neemt Philips een verdere verbetering waar van de economische condities. Dat ver klaarde financieel topman Hommen gisteren in Barcelona op een technologie-conferentie van de bank Credit Suisse First Boston. Hommen zei dat Philips goed op weg is met zijn inspanningen om jaarlijks één miljard euro te besparen. Ook het afstoten van activiteiten met lage rendemen ten en weinig groeikansen ligt volgens Hommen op schema. Inmiddels zijn acht bedrijfson derdelen van de hand gedaan. Philips verwacht dat de verko pen één miljard euro opbren gen. De halfgeleiders-divisie ver wacht iri het tweede kwartaal met ongeveer vijf procent te groeien ten opzichte van de eer ste drie maanden. Op basis van de orderontvargst is het volgens Hommen nog steeds moeilijk een voorspelling te doen voor het tweede halfjaar. Consumentenelektronica ligt op schema met de herstructurering van haar activiteiten in de VS. Eerder dreigde topman Kleister- lei de activiteiten van deze divi sie in de VS te staken als de re sultaten niet snel zouden verbe teren. Hommen noemde de vooruitgang, die onder een ver nieuwd management is bereikt, bemoedigend. dordrecht/anp - De omzet van de chemische industrie is vorig jaar met 32,9 miljard euro vrij wel gelijk gebleven aan die in het topjaar 2000. De winst daal de echter met een kwart tot 1,6 miljard euro. Dit blijkt uit van daag gepubliceerde cijfers van de Vereniging van de Neder landse Chemische Industrie. De VNCI verwacht dat de eco nomische omstandigheden in de chemische industrie in de loop van dit jaar verbeteren. Af gaande op de resultaten in het eerste kwartaal, gaat de vereni ging voor 2002 uit van een om zetgroei van 2 procent. Een pro ductietoename van 3 procent en prijsdaling met 1 procent. In de eerste zes maanden van 2001 groeide de omzet met 7,5 procent ten opzichte van dezelf de periode in 2000. In het twee de halfjaar werd deze groei te niet gedaan. De economische verslechtering deed zich gelden en vervolgens leed ook de che mische industrie onder de aan slagen in de VS. De fijnchemie deed het beter dan de basischemie, die meer onder invloed staat van de olie prijs. Doordat de resultaten in de petrochemische sector onder druk stonden, daalde de winst met 25 procent naar 1,6 miljard euro, aldus de VNCI. De investeringen stegen vorig jaar met 5 procent tot 1.9 mil jard euro. Sinds 1998 liggen de investeringen in de chemische industrie boven de 1,8 miljard euro. De VNCI gaat ervan uit dat dit investeringsniveau ook dit jaar blijft gehandhaafd. Na de aanslagen op 11 september zijn er geen investeringsprojecten gestopt, tekent de vereniging hierbij aan. washington/rtr-anp - Presi dent Bush heeft de woede ge wekt bij handelspartners van de VS door forse steunmaatregelen te verstrekken aan de landbouw. Hij ondertekende gisteren een wet die boeren jaarlijks met zo'n 6,4 miljard dollar extra subsi dieert. Volgens Bush is steun noodza kelijk voor het succes van de Amerikaanse economie. De wet biedt volgens hem een vangnet voor boeren zonder overpro ductie of kunstmatig lage prij zen te veroorzaken. Maar uit Australië, Brazilië, Canada en de Europese Unie klonken minder enthousiaste geluiden. Premier Howard van Australië kondigde aan compensatie te zoeken en de EU-landbouwattaché in Washington, Keiley, zei dat de maatregel precies tegenoverge steld is aan het beleid om de_ wereldhandel meer te liberalise ren. Volgens de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling zullen de subsi dieverhogingen andere landen ervan weerhouden te korten op hun steun- en beschermings maatregelen. door Richard Mooyman Amsterdam - De KLM praat mee over de plannen voor een nieuwe generatie snel le vliegtuigen die Boeing op de markt wil brengen. Een KLM-woordvoerder noemt het concept voor de 'Sonic Cruiser' inte ressant voor de lange termijn. „We heb ben nog geen plannen om het toestel te bestellen, maar we volgen de ontwikke lingen nauwlettend." De Amerikaanse fabrikant heeft nog geen besluit genomen over het in productie nemen van het vliegtuig. Met de 'Sonic Cruiser' slaat Boeing een andere weg in dan de Europese concurrent Airbus. Ter wijl Airbus de superjumbo A380 met ruim 550 zitplaatsen gaat bouwen, ziet Boeing de toekomst juist in kleinere vliegtuigen die passagiers snel en zonder overstap naar hun bestemming brengen. Of en wanneer de 'Sonic Cruiser' wordt gebouwd, hangt volgens vice-president Mulally van Boeing vooral af van de luchtvaartmaatschappijen. Hij zei giste ren tijdens een persbriefing in Amster dam dat er met de KLM en andere vlieg maatschappijen wordt gesproken over de gewenste grootte en actieradius van het toestel. Op z'n vroegst zou de 'Sonic Cruiser' in 2008 kunnen gaan vliegen. Volgens Mulally zijn met succes wind tunneltests uitgevoerd met schaalmodel len. „Onze doelstelling is dat het vliegtuig twintig procent sneller is met hetzelfde brandstofverbruik. Technisch zijn we daartoe in staat." Boeing studeert ook op versies die 'een klein beetje sneller' vlie gen dan het geluid, aldus Mulally. Daar mee zou de reistijd mët 30 tot 35 procent kunnen worden bekort. Boeing wil echter niet een nieuwe Con corde maken, zo beklemtoonde hij. Het Brits-Franse supersonische toestel is vol gens hem veel te duur door het hoge brandstofverbruik. „Het kost met de Concorde 87 dollarcent om een passagier een mijl te vervoeren. Ter vergelijking: met onze huidige Boeing 777 is dat slechts 11 cent." Mulally toonde zich optimistisch over het herstel in de luchtvaartbranche na de economische dip en de terreuraanslagen van vorig jaar. Boeing heeft de productie sterk ingekrompen in reactie op het af blazen en uitstellen van orders, maar be tere tijden zijn aanstaande. De economie begint volgens Mulally aan te trekken en •hij verwacht dat luchtvaartmaatschappij en eind dit jaar of begin volgend jaar op nieuw winst gaan maken. Wel zal Boeing in 2003 naar verwachting slechts 275 tot 300 toestellen afleveren. Dat is volgens Mulally ook het diepte punt. Daarna zal de productie weer stij gen naar gebruikelijke niveaus van 450 tot 500 vliegtuigen per jaar, zo verwacht hij. Hij erkende dat nieuwe terreuraan slagen, een oorlog in het Midden-Oosten of sterk stijgende olieprijzen de kwetsba re bedrijfstak een nieuwe slag kunnen toebrengen. amsterdam/gpd - De winkels van Hans Anders, Kijkshop, Siebel-groep, Perry Sport, Prénatal en Scapino wisselen van ei genaar. Warenhuisconcern Vendex KBB verkoopt de formules aan de internationa le investeringsmaatschappij CVC Capital partners. Voor de klant verandert voorals nog niets. De nieuwe eigenaar zet de for mules onveranderd voort. Met de verkoop is 394 miljoen euro ge moeid. Het levert Vendex een boekwinst op van ongeveer 145 miljoen euro. De transactie moet begin volgende maand zijn afgerond, zo maakte het bedrijf be kend gisteren bekend. De zes verkochte onderdelen bestaan uit bijna 1000 win kels waar 8000 werknemers werken. De jaaromzet bedraagt ruim 700 miljoen eu ro, vijftien procent van de totale omzet van Vendex KBB. Het warenhuisconcern kondigde een maand geleden al aan Hans Anders 'en een aantal andere onderdelen' in de eta lage te zetten. De reden hiervoor was dat het bedrijf te veel verschillende winkels had die niets met elkaar te maken had den. Vendex wilde alleen nog formules handhaven met veel overlappende activi teiten. Nu heeft Vendex KBB nog vier samen hangende groepen: de warenhuizen (He- ma, V&D en Bijenkorf), mode (M&S en Hunkemoller België), electronica (Dixons, Dynabite, It's en Modem Elec tronics) en doe-het-zelf (Praxis, Formido, Brico) Het geld uit de verkoop wordt ge bruikt om de overgebleven onderdelen uit te breiden over de grens. De verkochte formules zullen waar schijnlijk niet lang in het bezit blijven van CVC Capital Partners. Dat bedrijf staat erom bekend dat het bedrijven opkoopt en ze al dan niet gesaneerd weer door verkoopt. Bovendien brengt CVC veel be drijven naar de beurs, gemiddeld na een periode van 4 jaar. Inmiddels heeft de participatiemaatschappij al meer dan 30 ondernemingen naar de effectenbeurzen in Europa gebracht. CVC werd in 1999 ook meerderheidsaandeelhouder in Acordis, vezeldochter van Akzo Nobel. Sindsdien werden van dat bedrijf belang rijke delen verkocht. „CVC zal de van ons overgenomen for mules ongewijzigd voortzetten", aldus Vendex KBB. Wel wil de investerings maatschappij de winkels verder laten groeien. „Dat kan autonoom, maar ook door overnames van andere winkels." Het Britse CVC beheert in Europa meer dan tien miljard euro aan vermogen en heeft kantoren in verschillende Europese landen, Azië en Australië. kesteren - De eerste kraampjes met fruit zijn in de Betuwe geopend. Fruitteler Van Blij- derveen heeft zowel in Maurik als Kesteren standjes staan. Daar verkoopt hij aardbeien uit eigen kassen en kersen uit Griekenland. De Griekse kersen zijn vier weken eerder be schikbaar dan de Nederlandse, vandaar dat Blijderveen voorlopig zijn toevlucht tot im port heeft gezocht, hoewel hij zelf over vijf hectare kersenboomgaard beschikt. Foto: ANP/Vidiphoto 'Keiharde klap in het gezicht werknemers' Enka sluit juli 2003 de poorten in Ede. De directie informeerde de 550 werknemers gisteren. Eind vorige maand had de fabri kant van textiele viscose garens al aangekondigd ntim de helft van de banen te schrappen. Overleg om daarvoor de CAO open te breken stuitte op weerstand van de vakbonden. „We hebbui ons toen opnieuw beraden op de situatie", verklaart direcreBr Sjouke van moederbedrijf Acordis. „Financieel bleek de situatie zo slecht dat we de fabriek moeten sluiten om een faillissement te voorkomen." Sinds vorig iaar zomer is de waag naar de vis cose garens gestaag teruggelopen door de economische stagna tie. Viscose verliest bovendien terrein aan stoffen als polyester. Enka streeft ernaar in juni een sociaal plan op tafel te hebben. De bonden reageerden verbijsterd op net nieuws en spreken van 'een keiharde klap' in het gezicht van de werknemers. „Zo lang het bedrijf niet meer mededelingen doet over wat er met de overige vestigingen gebeurt, verlenen we geen enkele mede werking aan de ontmanteling van de fabriek", aldus bestuurder Brand van FNV-Bondgenoten. laren/anp - Blokker Holding, waartoe onder andere de win kelketens Blokker, Bart Smit, In- tertoys, Marskramer, Giraffe, Leen Bakker, Xenos en tuincen trum Overvecht behoren, heeft het afgelopen boekjaar de netto winst met 17 procent zien stij gen tot 64,5 miljoen euro. De omzet steeg .met 7 procent tot boven de 2 miljard euro. Het concern schrijft de positieve resultaatontwikkeling behalve aan de omzetstijging ook toe aan 'goede' kostenbeheersing. De invoering van de euro leidde eind 2001 tot een ware koopgolf. De omzetontwikkeling in de eerste maanden van het nieuwe boekjaar (vanaf 27 januari) laat bij de meeste winkelketens een lichte groei zien. Blokker zegt positief te zijn gestemd over het resulaat over het lopende boek jaar. Blokker is met veertien winkelformules actief in negen Eurojüfese landen. door René Aveskamp ede - De Enka-werknemers in Ede reageerden gisteren gelaten op de jobstijding. Ooit werkten er 1200 man, nu zijn er nog 550 over. Sinds jaar en dag hangt sluiting van de fabriek, waar op basis van cellulose garens wor den geproduceerd, boven hun hoofd. Fabrieken in Duitsland en Polen kunnen veel goedkoper produceren, zegt moeder Acordis. En dan houdt het op. Topman Blaisse maakte in fe bruari vorig jaar in het bedrijfs blad al geen geheim van de stra tegie van de grootaandeelhou der van Acordis, de Britse inves- teringsgroep CVC Capital. „CVC is een beleggingsmaatschappij. Hun klanten verwachten een aantrekkelijk rendement op hun investering. We wisten vanaf het begin dat CVC geen liefdadig heids ^stelling was." Blaisse reageerde daarmee op de kritiek die losbarstte toen Acordis kort daarvoor het kroonjuweel Twaron aan het Ja panse Teijin verkocht. Deze nog onder de vleugels van voormali ge eigenaar Akzo Nobel ontwik kelde supersterke aramidevezel moest het boegbeeld van de nieuwe vezelonderneming wor den. Het bleek een voorbode van wat zou volgen. Eind 1999 zette Akzo Nobel met een zucht van verlichting een punt achter de vezelactiviteiten. Zelden droegen de verzamelde Enka-bedrijven bij aan de winst van het Arnhemse concern. Sa neringen leidden met grote re gelmaat tot arbeidsonrust. Het was de Enka-vestiging in het Brabantse Steenbergen die in de jaren zeventig met een bedrijfs bezetting voor een unicum in de Nederlandse geschiedenis zorg de. Akzo Nobel liet de vezel dochter vallen toen de Britse in vesteerders van CVC Capital eind 1$99 een meerderheidsbe lang \2h 64 procent in het kort daarvoor opgerichte Acordis kochten. Akzo Nobel behield met een minderheidsbelang van 20 procent en een zetel in de raad van commissarissen niet veel meer dan een symbolische band. Toen had Acordis toch nog am bitieuze plannen. Binnen vijf jaar wilde het naar de beurs. Maar de verkoop eind 2000 van supervezel Twaron was een te ken aan de wand. Critici verwe ten de Britten een 'asset-strip- per' te zijn, een investeerder die een groep bedrijven koopt en ze vervolgens uitpondt. Aan de ver koop van Twaron was al de ver koop van andere onderdelen, zoals de machinefabriek Enka Tecnica, voorafgegaan. De scepsis over de ware bedoe lingen van CVC groeide begin 2001. Toen kochten de Britse beleggers het Oostenrijkse ve zelconcern Lenzing. Onder de naam NewCo zouden alle vezel activiteiten in een nieuwe on derneming met een omzet van 800 n 14 oen euro worden onder gebracht. Toen al vreesden de vakbonden dat dit negatieve ge volgen voor de vestiging in Ede zou hebben. Met de bundeling moest vooral de Aziatische concurrentie het hoofd worden geboden. Maar de vezelfusie ging niet door. 'Brussel' oordeelde eind vorig jaar dat de nieuwe combinatie te dominant zou worden. Daar mee was het lot van Enka Ede min of meer bezegeld. Sinds dien vreten de krachten van de vrije markt aan de fundamenten van zowel Lenzing als de kunst vezels van Acordis. Enka Ede zal vrijwel zeker niet het laatste slachtoffer zijn. Met de sluiting van Ede wordt het Enka-boek in Nederland, dat in 1911 begon met de oprichting van de Nederlandse Kunstzijde fabriek, gesloten. In 1929 smolt het bedrijf samen met het Duit se Glanzstoff. Wat er overblijft van Acordis laat zich raden. Acordis is slechts de som dot delen. Zodra zich ko pers nijlden voor die onderde len zullen de Britse beleggers niet aarzelen. „Ondernemingen veranA-en van eigenaar omdat we deinen dat ze daar een bete re toekomst hebben," vatte Blaisse de nieuwe strategie be- ^jin vorig jaar al samen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9